Igor Matovič sa v poslednej dobe ohľadom populizmu totálne odtrhol z reťaze. Nedávno dokonca priamo na Cypre, pri schránkach Penty, usporiadal naživo tlačovú konferenciu o tom, ako vraj Penta môže za to, že každoročne na Slovensku zbytočne zomiera 5000 ľudí. Táto tlačovka bola srdcervúca a Igor Matovič možno aj sám veril tomu, čo rozprával. Žiaľ, nič z toho nedávalo ani najmenší zmysel. Čísla nepustia – aj keby sme Pente zrovna pripísali tie najhoršie možné úmysly, za tisícky smrtí ročne byť zodpovedná nemôže. A je prakticky zaručené, že ak by bol nezmyselný boj Igora Matoviča voči Pente úspešný, počet zbytočne mŕtvych na Slovensku by sa len zvýšil.
Emócie namiesto faktov
Matovič poukazoval na to, ako si Penta údajne zo svojej poisťovne Dôvera vytiahla v roku 2010 400 miliónov eur a poslala si ich na Cyprus:
„Šéf Penty Jaroslav Haščák s podporou Roberta Fica a jeho strany SMER vytuneloval v zdravotníctve 400 miliónov eur. Ukážme im dôstojne, že sa im postavíme a zabezpečíme, aby zdravotníctvo fungovalo pre ľudí a nie pre nejakých zbohatlíkov na Bahamách,“
„Nechali v zákone úmyselnú dieru, kde po zlúčení s Apollom si Dôvera uplatnila, že sa o 400 miliónov navýšila hodnota poisťovne a povedali si, že toto treba vyplatiť akcionárom,“
Ako by to nestačilo, Matovič neskôr usporiadal protest aj pred Úradom vlády, kde demonštratívne priniesol aj 5000 sviečok, ktoré mali reprezentovať 5000 ľudí, ktorí každý rok zomierajú zbytočne. Konkrétne na odvrátiteľné choroby, v porovnaní s tým, ak by slovenské zdravotníctvo bolo na úrovni krajín EÚ 15 (pôvodní členovia Európskej únie ako napríklad Holandsko alebo Francúzsko).
400 miliónov je v slovenskom zdravotníctve nič
Igor Matovič má šťastie, že bežní ľudia si nevedia predstaviť, čo vôbec znamená 400 miliónov eur v slovenskom zdravotníctve. Možno by pomohlo, keby tie peniaze prepočítal napríklad na počet chlebov a povedal by, koľko futbalových ihrísk by všetky tie chleby mohli pokryť.
Konštruktívnejší prístup je ale trochu iný. Za posledných 10 rokov, teda za roky 2009- 2019, boli výdavky zdravotných poisťovní spolu 44,564 mld. eur. Táto suma navyše nezahŕňa všetky výdavky v slovenskom zdravotníctve. Ak by teda Penta “neokradla” slovenských chorých o 400 miliónov eur, a zároveň by tie peniaze namiesto toho “nechala” v slovenskom zdravotníctve na “potrebné” veci, tak by sa výdavky v slovenskom zdravotníctve nezvýšili ani o jediné percento.
Aký má teda zmysel poukazovať na tento zlomok percenta pri celkovom počte predčasných úmrtí? Je to podobne absurdné, ako keby nejaký manžel každý mesiac prehral celú svoju výplatu v herni na automatoch, a potom za finančné problémy rodiny vinil manželku, ktorá si dopraje 1 fľašu vína mesačne. A pripomínam, že to je v najhoršom možnom scenári, ak by sme Igora Matoviča kompletne brali za slovo, a teda kompletne vypli kritické myslenie a pohľad na ekonomické súvislosti. Skutočnosť je pre Pentu ešte oveľa priaznivejšia.
Dôveru si ľudia vyberajú dobrovoľne
Ďalším dôvodom, pre ktorý Matovičove obvinenia nedávajú zmysel, je to, že na Slovensku máme 3 zdravotné poisťovne, a nie len poisťovňu Dôvera, ktorú vlastní Penta. Tá navyše má na trhu len zhruba štvrtinový podiel:
Union ani VŠZP pritom nie sú rovnako ako Dôvera obviňované z toho, že by si na Cyprus odlievali stovky miliónov eur. Podľa Matovičovej logiky by tak Dôvera ani nemala existovať – kto by už len chcel byť v poisťovni, ktorá “okráda” svojich poistencov? Podľa Matovičovej logiky by tak mali Union a VŠZP poskytovať oproti Dôvere bezkonkurenčne lepšie služby. Obzvlášť v prípade VŠZP, ktorá počas niektorých z posledných 10 rokov vykázala aj vysoké straty. VŠZP pritom za svoju najväčšiu členskú základňu vďačí najmä tomu, že drvivá väčšina jej poistencov je v nej poistených zo zotrvačnosti, ešte z doby, keď si ľudia nemohli zdravotnú poisťovňu vyberať tak ako dnes.
Každý jeden človek, ktorý je poistený v Dôvere, do nej vstúpil dobrovoľne. Znamená to, že spomedzi 3 zdravotných poisťovní ju považoval za najlepšiu možnosť. Ľuďom zjavne viac ako na “škandálnych” účtovných operáciách záleží na tom, aké služby im daná poisťovňa poskytuje.
Čo skutočne môže za zbytočné úmrtia
Za zbytočné úmrtia teda rozhodne nemôže žiadne údajné odlievanie peňazí Penty na Cyprus, a to nie len preto, že ide len o kvapku v mori celkových výdavkov na slovenské zdravotníctvo. Za predčasné úmrtia môže, ako aj pri iných zlyhávajúcich službách štátu, nedostatočná ekonomická sloboda.
Vzťah medzi úrovňou zdravotnej starostlivosti a ekonomickou slobodou medzi jednotlivými krajinami je totiž pomerne zrejmý:
O tomto fakte som písal už dávnejšie vo svojom článku “Program PS/SPOLU: Zdravie a životné prostredie – idealizmom proti slobode”.
V tomto článku som tiež citoval z výborného článku o holandskom zdravotníctve, ktoré môže byť pre to slovenské tiež príkladom:
“Za celý systém zdravotnej starostlivosti nesie zodpovednosť štát, ale nie je priamo zapojený do poskytovania zdravotnej starostlivosti. Štát stanovuje základné pravidlá, ktoré musí zdravotná starostlivosť spĺňať, čo sa týka kvality, bezpečnosti, prístupnosti a finančnej dostupnosti. A prostredníctvom viacerých štátnych organizácii dohliada na dodržiavanie týchto pravidiel.
Za poskytovanie starostlivosti sú zodpovedné súkromné, navzájom si konkurujúce, poisťovne a súkromní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti (nemocnice, ambulantní lekári atď.).”
V Holandsku sa totiž žiadni Matovičovia ani Ficovia nebijú do pŕs v boji proti “zarábaniu na zdraví”, ale naopak, trhovú konkurenciu pri zabezpečovaní štátnych politík vítajú. Matovičov väčší boj proti aj tým malým zábleskom trhovej konkurencie v slovenskom zdravotníctve, tak skôr spomínaných 5000 úmrtí ročne zvýši ako zníži. Ale čo na tom. Nejde o výsledok, ale o princíp. Na zdraví sa nesmie zarábať, aj keby sme mali kvôli tomu všetci pomrieť.
Matovičove krokodílie slzy tak v skutočnosti neoplakávajú zbytočné úmrtia, ale boj proti súkromnému podnikaniu (hoci len “podnikanie” pri zabezpečovaní štátom nastavených politík). Ak by teda Matovičovi skutočne záležalo na zdraví ľudí, nebojoval by proti Pente, ale bojoval by za väčšiu ekonomickú slobodu v zdravotníctve, ako aj za väčšiu ekonomickú slobodu vo všeobecnosti. No to by vyžadovalo trochu viac rozmýšľania ako len sadnúť do lietadla a hromžiť na schránky niekde na druhom konci Európy.
2,962 celkovo návštev, 1 návštev dnes
len si si akosi pozabudol uviest, kolko % HDP v Holandsku zdravotnictvo stoji a kolko si doplacaju z keseni
0 0
10,7% z coho 4,2% je na dlhodobu starostlivost (stary a postihnuty ludia). My davame na „klasicke zdravotnictvo 6.9% a 0,2%.
Teda 10,7-4,2 = 6,5
6,9 -0,2 = 6,7
0 0
je to v tom linku https://dennikn.sk/blog/1415999/holandske-zdravotnictvo/
0 1
mne nemusis pisat cisla, ja viem kolko ide..
https://www.statista.com/statistics/576000/total-health-expenditure-as-share-of-gdp-in-the-netherlands/
ak by si dal u nas do cisto statneho scentralizovaneho zdravotnictva 12-13% HDP ako ide v Holandsku, tak budeme spavat na pozlatenych posteliach a sestricky ta budu obsluhovat hore bez.. naopak najtrhovejsie a najsukromnejsie zdravotnictva su najdrahsie (US, Svajciarsko, Holandsko).. pomer naklady vs ekfektivita priemerny, v US mizerny a ak si nizsieprijmovy, zdravotne vydavky pre teba znamenaju nocnu moru so zhorsenou dostupnostou..
https://nltimes.nl/2019/08/20/healthcare-costs-spiral-control-netherlands-report
0 0
na zdravotnictve sa nesmie zarabat. o tom sa v ludskej spolocnosti neda ani diskutovat.
mimo ludskej spolocnosti da o tom diskutovat da. napriklsd v Pente.
0 1
„na potravinach (ci vode) sa nesmie zarabat ved je to zakladna ludska potreba !!!“
Podstatne je ze to sukromne zdravotnictvo je lacnejsie a kvalitnejsie ako statne. Postihnutym, dochodcom a „ludom v nudzi“ na to moze stat kludne doplatit. Bude to vyrazne lacnejsie ako sekery VsZP a stratove nemocnice.
1 2
to ake je sukromne zdravotnictvo „lacnejsie a kvalitnejsie“ vidime na US, kde sa nan minie 18% HDP a zaroven desiatky milionov nemaju k nemu pristup a statisice ludi rocne kvoli tej „lacnote“ zbankrotuju.. alebo v Europe na Holandsku so Svajciarskom, kde nan davaju 13% HDP…
0 1
To že štátne nemocnice hromadne odmietajú podpísať zmluvy s konkurenčnou poisťovňou do posledného dňa bez skutočného dôvodu sa len ťažko dá vysvetliť ako výsledok ekonomickej slobody a ak človek zmení poisťovňu zo strachu že by za zdravotnou starostlivosťou musel dochádzať cez pol slovenska nieje práve dobrovoľné rozhodnutie.
Uvidíme čo nová vláda prinesie, či boj proti trhu alebo boj proti prerastenému cronymu.
1 0
Tento názor je nevyvážený. 400 miliónov je v slovenskom zdravotníctve nič – toto vyjadrenie je značne prehnané. Ak je autor poistencom Dovery, mal to v článku priznať. Vyššiu ekonomickú slobodu nám totiž ani Penta, ani Dôvera nezabezpečia. Matovič, naopak môže urobiť tým smerom prvý krok.
0 0
400 miliónov je to za 10 rokov. To činí cca 40 miliónov ročne, pričom rozpočet zdravotníctva je cca 4500 miliónov ročne. Teda to nedosahuje ani jedno % rozpočtu. Čiže je to skoro nič :-).
0 0