Chcem lekára z trhu, nie zo zákona

Systém súkromného zdravotného výpalného je to najhoršie, čo „pravičiari“ tejto spoločnosti spravili. V tomto článku vám ukážem na mojom osobnom príklade, ako v skutočnosti funguje to, čo dokonca aj (z môjho pohľadu) skutočne pravicoví ľudia z INESS považujú za dobré riešenie.

Základná otázka, ktorú zástancom súkromných výpalovní kladiem je: Čo teda tieto firmy robia, aká je ich úloha? Odpoveď je: zabezpečujú efektívnejšie míňanie prostriedkov, ktoré prúdia do zdravotníctva. S tým súhlasím na 100%. Akurát ja to efektívnejšie míňanie prostriedkov považujem za nehorázne svinstvo.

Skončil som na urgentnom príjme na Kramároch. Voči tamojším lekárom a personálu nemôžem napísať jediné krivé slovko. Dostal som lekársku správu, v ktorej bolo napísané, že mám kontaktovať svojho všeobecného lekára a podstúpiť ďalšie vyšetrenia. Nuž ale, zistil som, že ja žiadneho všeobecného lekára nemám. Zavolal som teda do „svojej“ zdravotnej „poisťovne“ s tým, nech mi nejakého nájdu. Poslali ma do preč, že to nie je ich starosť, že si mám lekára nájsť sám a oni potom budú platiť za výkony.

Nainštaloval som si mobilnú aplikáciu poisťovne Dôvera (aby som vôbec mohol zavolať na infolinku) a dozvedel som sa, že kapitačné platby (pravidelné platby všeobecnému lekárovi) za mňa neplatia už od roku 2015. Dôvera má moje aktuálne údaje (minimálne telefón), ale o skutočnosti, že môj lekár už nefunguje som od nich nedostal ani čiarku.

Je to pochopiteľné. Oni totiž zabezpečujú efektívne míňanie prostriedkov, ktoré im pod hrozbou štátneho násilia musím platiť. No a isto súhlasíte, že najefektívnejšie je mať príjem, ale žiadne výdavky. Takže suma, ktorú by museli platiť za mňa na kapitačných platbách je ich čistým ziskom.

Efektívne vynakladanie prostriedkov zo zdravotného poistenia znamená len a práve toľko, že zdravotná výpalovňa sa snaží vyhýbať sa úhrade zdravotných výkonov, ako to len ide. Aj (alebo hlavne) na úkor pacientov.

Pri hľadaní svojej zdravotnej dokumentácie som narazil ešte na túto perličku: Zdravotnú kartu som lokalizoval v jednej súkromnej poliklinike, zhodou okolností toho istého vlastníka, ako poisťovňa Dôvera (poliklinika ProCare). Keď som ich žiadal, aby mi pridelili všeobecného lekára, odmietli s tým, že „nie sú ľudia“.

Zdravotná výpalovňa teda nemá problém odo mňa inkasovať výpalné, ale nemá žiadnu povinnosť mi zabezpečiť zdravotnú starostlivosť. No a o tom to celé je. Pretože nájsť si čo i len všeobecného lekára nie je vôbec jednoduché. Pretože, opakujem: Zdravotné výpalovne nemajú záujem zazmluvniť dostatočný počet lekárov. Museli by im totiž platiť. A ich úlohou je predsa efektívne spravovať prostriedky zo zdravotného poistenia, v preklade do slovenčiny: neplatiť výkony, vykazovať a inkasovať zisk.

Ak si nedokážete nájsť všeobecného lekára, na stránke vášho VÚC je rajonizácia. Tam podľa vášho bydliska  nájdete lekára, ktorý vás MUSÍ prijať. Takže dostanete lekára „zo zákona“, nie z trhu (kde sa lekári snažia získať zákazníkov, pretože na trhu musíte poskytnúť službu, ak chcete zarobiť). Inými slovami: Existujúci systém zdravotného „poistenia“ vám pridelí lekára, pre ktorého nie ste zákazník, ale neželaný prvok.

Ja som mal (resp. mám) problém si nájsť už všeobecného lekára. Môžete si byť istí, že nájsť si službu špecializovaného lekára je ešte o dva-tri rády náročnejšia úloha. Prečo? Opäť: najefektívnejšia správa prostriedkov zdravotného „poistenia“ je nezazmluvniť. Rezervoval som termín pre jedno odborné vyšetrenie. Máme august 2021 a najbližší voľný termín bol január 2022. Bavíme sa o zdravotnom výkone / vyšetrení, ktoré zvyčajne človek nehľadá pre zábavu, ale preto, že má zdravotný problém, to vyšetrenie/výkon potrebuje. OK, termín o týždeň-dva viem pochopiť, ale pol roka?

 

To, čo by bolo skutočne pravicové a čo by situáciu mohlo riešiť je len jediné: Dostať do trhového prostredia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. O existujúcom „trhovom“ riešení „efektívneho“ prerozdeľovania výpalného muselo byť už vopred jasné, že skončí obmedzovaním zdravotnej starostlivosti. Ak som to vedel ja (a písal som o tom desať a viac rokov dozadu), muselo to byť jasné aj pánom Zajacovi, Szalayovi a podobne. Čo nedokážem pochopiť, prečo to nedocvaklo pánom z INESS.

 

 

 

 

3,329 celkovo návštev, 1 návštev dnes

1 odpovedí

  1. Avatar
    december 07, 2021

    S tým, že zdravotníctvo je systémovo v zlom stave, súhlasím. Aj to je pravda, že čakacie doby u odborných lekárov sú niekedy na hranici prežitia pacienta. Ale nemám istotu, či to naozaj opraví trhové prostredie. Totiž, v trhovom prostredí sú zubní lekári, a tam je situácia rovnaká – nájsť zubára mimo povinného rajónu, ktorý by ma dobrovoľne zobral, je skoro nemožné, a čakacie doby sú porovnateľné s inými odbornými lekármi. Rozdiel je v tom, že u zubára nie je problém nechať výplatu, kým ostatní odborní lekári sú skoro zadarmo. Ako z toho von? Neviem.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*