Covid vo svetle najrozšírenejšieho náboženstva

Najrozšírenejším náboženstvom je Etatizmus. Viera v to, že spoločnosť (dnes už dokonca aj klímu, či prírodu celkovo) je možné centrálne riadiť. Že je možné z pozície nejakej centrálnej autority vymyslieť, pripraviť a implementovať opatrenia, ktoré dosiahnu vopred daný cieľ.

Svojho deklarovaného boha (Ježiša, Mohameda, Budhu …) kvôli všemocnému Etatovi zaprie dnes a denne drvivá väčšina ľudí, formálne sa hlásiacich k svojmu náboženstvu.

Tento text bude o celkom pravdepodobnej zrážke Etatizmu s Realitou. Ešte tento rok aj vo vašej krajine.

Organizácia Euromomo zbiera štatistiky úmrtí z mnohých európskych krajín (žiaľ, Slovensko v zozname nefiguruje). Vyhodnocuje tzv. „nadmerné“ úmrtia. Štatisticky spracúva dáta o počtoch zomrelých s cieľom poskytnúť vládam niečo ako varovný signál pred prípadným problémom. Nás ale teraz nezaujíma účel, ale dáta samotné.

Všimnite si, že zvýšený počet úmrtí sa viaže k obdobiu jeseň-zima. Pre rok 2020 tam vidíte aj dopad úmrtí na covid, ktorý nasledoval po „slabšej“ chrípkovej sezóne. Budem používať termín chrípková sezóna, aj keď sa v nej vyskytujú aj iné respiračné ochorenia, na ktoré v tú dobu zomierajú ľudia vo väčšom počte.

Sezóna začína niekde okolo 48.týždňa (v roku 2020 cca 20.november). Presnejšie, vtedy sa na obrázku zdvíha počet nadmerných úmrtí. Rozšírenie zodpovedných vírusových ochorení sa zrejme štartuje o niečo skôr.

No a teraz si skúste predstaviť nasledovný scenár. Ja, na rozdiel od etatistov nebudem tvrdiť, že sa tak stane. Ja neverím v možnosť niečo riadiť. Ja sa naopak snažím pochopiť, ako veci fungujú.

Nadmerné úmrtia, spôsobené covidom klesli v máji. Etatista povie, že dôsledkom centrálnych opatrení múdrych vlád. Ja si napríklad môžem myslieť, že na pokles mal výrazný vplyv aj koniec chrípkovej sezóny. To už sa nikdy nedozvieme.

 

A teraz pozor:

Mantrou boja proti epidémii je extenzívne testovanie na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2, ktorý môže, ale vo veľkej väčšine nespôsobí ochorenie Covid-19. Testuje sa RT-PCR testami, ktorých výsledok je áno/nie. Pozitívne sú testovaní aj ľudia, ktorí ochorenie nemajú a ani u nich neprepukne. Ale pozícia „operáciu riadiacich“ je taká, že aj z pohľadu choroby covid úplne zdraví ľudia môžu vírus šíriť. A budú vás presviedčať, že táto možnosť je vedecky potvrdená.

A tu sa dostávame k špecifickej vlastnosti Etatistického náboženstva. Na rozdiel od bežných náboženstiev, etatisti tvrdia, že ich prístup je prísne vedecký (a ja si vždy spomeniem na vedecký komunizmus z mladosti). Ak sa začítate do dlhočizných vedecký štúdií ohľadne možností asymptomatického šírenia vírusu, tak budete narážať na všetko možné („pravdepodobne“, „na základe matematického modelu“), len nie na jasný dôkaz. Ale to je v poriadku, skutočne vedecké nikdy nebude tak prehnane sebavedomé, ako štátna interpretácia toho istého.

Nechcem sa púšťať do vedeckej polemiky, mne príde celkom zaujímavé vyhlásenie vrchného epidemiológa v USA, pána Fauciho.

To, čo je v našom prípade podstatné, sú dôsledky centralizovaného prístupu, ktorý každého pozitívne testovaného považuje minimálne 10 dní za šíriteľa infekcie a snaží sa každého takého izolovať. A keby len jeho. V závode o najlepšieho centrálneho plánovača sú vyzdvihované štáty, ktoré dokážu vytrasovať čo najviac kontaktov identifikovaného SARS-CoV-2 pozitívneho. Vytrasovať a izolovať. Čo v prípade zdravotníckeho pracovníka znamená stiahnuť ho z poskytovania zdravotníckych služieb.

Ja netvrdím, že sa to stane. Čisto subjektívne si to neželám. Ale predstavte si, že sa štátnej mašinérii nepodarí zastaviť šírenie vírusu. Že tie čísla pozitívnych budú v novembri (pretože chrípková sezóna) stále rásť. Stále viac a viac ľudí bude vyradených z normálnej činnosti. Paradoxne to môže byť aj v situácii, keď sa opatreniami a strachom ľudí podarí znížiť dôsledky vírusu. Na ochorenie, resp. na závažný priebeh je totiž veľmi pravdepodobne nutná istá dávka vírusu (virus load). A to sa prístupom ruky-odstup-rúško môže aj podariť.

Graficky túto situáciu perfektne vyjadril Juraj Vanovčan pod mojim postom na FB. Snáď sa nebude hnevať, keď sem ten obrázok dám.

Lenže štátna mašinéria bude už rozbehnutá. Za zlo budú považované vysoké čísla RT-PCR test pozitívnych. Aj keby úmrtnosť klesala, niekto na tú chorobu (alebo skôr s vírusom v tele) zomierať bude.

Štátna mašinéria, pretože ide o vec viery, nie rozumu, bude tlačiť na pílu. Oni ten vírus zrušia, aj keby mali napáchať rádovo väčšie škody, ako vírus za podmienok, že sa zmierime s jeho existenciou a akceptujeme istú mieru negatívnych dopadov.

Na konci tejto patálie štáty vyhlásia víťazstvo, aj keby výsledkom bola zničená ekonomika a devastovaná spoločnosť. Argumentácia bude obvyklá: bez našich centrálnych opatrení by to bolo bývalo ešte horšie. A je to pravda, pretože boh Etat sa nemôže mýliť. Všetko sme robili v súlade s vierou a najlepšími úmyslami. Že cesta do pekla je dláždená tými najlepšími úmyslami? Ale stáť na správnej strane (mať tie správne úmysly) je predsa to  najpodstatnejšie. Bez ohľadu na počet obetí. Však o tom, kto je vinník a kto je obeť, rozhodujeme my. A potvrdia to naši v veriaci v nasledovných voľbách kňazov etatististického kultu veľkého Etata.

 

4,273 celkovo návštev, 1 návštev dnes

3 odpovedí

 1. Avatar
  október 16, 2020

  voci Etatovi rozhodne nie si bezmocny.. napr. ked bude tvoj blizky potrebovat nemocnicnu hospitalizaciu, jeho pobyt zaplat cash a posli Etata do kelu.. :).. nebud ako podnikatelia, kt. den co den natahuju k nemu paprce za „zlym“ socialistickym mlieckom.. 🙂
  bud rad, ze mas koronu, aspon mate na co valat krizu, kt. by uz prisla tak ci tak

  Thumb up 4 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   november 22, 2020

   Chudobny ucitel v (akom preboha, ved skolstvo je stale plne socialisticke) kapitakizme,
   tvoj nick uplne vystihuje tvoj mindset. Odporucam sudruhovi prejst na forum a clanky Pracujucej chudoby, tam moze za svoju neschopnost ovvinovat vsetkych sikovnejsich a snazivejsich. Budu mu pritakavat.

   Thumb up 2 Thumb down 2

   Odpovedať

 2. Avatar
  október 19, 2020

  Decentralizovany system ma este mensiu uspesnost v boji so svetovou pandemiou. Pri tej zaplave blbosti co sa momentalne nachadza na internetoch, neni sance aby sa to zvladlo s najmensim poctom obeti. Pokial lockdown neurobi vlada, urobi ho na milion percent ten virus. Pretoze ak bude v jednom case infikovana vacsina populacie, nebudu fungovat obchody, fizli, nemocnice, hasici… Aj ked je covid chcipacek(terajsia linia je miernejsia, nez ta aprilova), rozhodne nieje bezmocny. Zatial si ide priam evolucne ukazkovo – zoslabol, je menej letalny, zato viac infekcny. Ale to este neznamena, ze miliardami mutacii nezacne byt ovela letalnejsi, nez bol v aprili.

  Thumb up 4 Thumb down 2

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*