Keď si polícia nevie poradiť s kartármi z Walhaly

Nitriansky bar Mariatchi pravidelne terorizujú výtržníci s neonacistickým pozadím. V susedstve podniku si otvorili privátny kartársky klub Walhala(!). Opakovane demolujú dvere a okná baru, surovo bijú návštevníkov podniku, ženy nevynímajúc. Ich špecialitou je hromadne skopať bezvládneho nešťastníka na ulici. Majiteľovi už takto zlomili nohu, keď ich chcel pri ich vyčíňaní nafotiť.

Polícia už viac ako štvrť roka vlastní kvalitnú nahrávku pouličnej kamery z jednej takejto kartárskej session. Napriek tomu sa útoky opakovali naďalej. V období po nahrávke došlo k spomínanému incidentu so zlomenou nohou. Celá vec sa dal do pohybu až v momente, keď video zverejnil na svojich stránkach denník SME. O dva dni už polícia zatkla 5 kartárov (deň na to ďalších troch). To len aby sme mali predstavu, aká namáhavá bola identifikácia útočníkov na základe videa, ktoré mala polícia už pár mesiacov k dispozícií. Kto má ešte stále dôveru k práci polície, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu.

Vždy, keď libertariáni začnú spochybňovať existenciu štátom organizovanej polície, stretnú sa s výsmechom. Ale je tento výsmech v zrkadle reálneho fungovania polície oprávnený?

Obhajcovia masívnej represívnej organizácie financovanej z peňazí daňových poplatníkov, ktorá bude zabezpečovať bezpečnosť obyvateľstva majú dve základné teórie. Prvá by sa dala označiť ako apokalyptická a tá druhá by mohla dostať pracovný názov pouličná.

Rozoberme si najprv na tu apokalyptickú.

Jej základom je predstava, že existuje tenká hranica medzi našou aktuálnou realitou a svetom z filmu Mad Max. A aby sme sa za pár dní nepreklopili do anarchie, tak je potrebná armáda obéznych úradníkov a pár stoviek uniformovaných pochôdzkárov. Táto teória nepriamo navádza k predstave, že ten utiahnutý pán z prvého poschodia si už roky robí zálusk na dcéry z rodiny vo vedľajšom byte. A hneď ako by mu to bolo umožnené – nebránila by mu efektívna a hrdinská práca polície v spolupráci s neúplatným súdnym zborom – tak sekerou rozseká dvere a s maskou na tvári sa dopustí opakovaného znásilnenia.

Táto predstava je samozrejme komická. Rovnako smiešne je presvedčenie, že jedinou hrádzou pred chaosom a anarchiou v každej slovenskej obci s populáciou do tisíc duší je jeden fúzatý pánko v uniforme so služobnou fábiou a revolverom v zásuvke. Ten, čo doteraz ťuká ukazovákmi do písacieho stroje, pretože s tými počítačmi si akosi nevie porozumieť.

Posledným úderom do apokalyptickej teórie je podľa mňa letmý pohľad do nedávnej minulosti. Za posledných sto rokov sa v Európe zrútila civilizácia iba v prípade, že sa poruvali samotné štáty medzi sebou. A to práve prostredníctvom tých ozbrojených zložiek, ktoré sú nám oficiálne prezentované ako záruka našej civilizovanosti a poriadku. Nie je to riadna irónia?

Ak teda odmietneme hroziacu anarchiu ako dôvod existencie štátnej polície, čo nám zostane? Pre dnešné sídla Európskej únie už nie sú hrozbou nájazdníci z ázijských stepí ani moreplavci zo severnej Európy v rohatých helmách. Skôr narazíte vo večerných hodinách na mladú lokálnu agresívnu lúzu. Kartári z Nitry sú dobrým príkladom. Každý, kto zažil bratislavskú obchodnú ulicu v piatok respektíve sobotu v noci, vie o čom hovorím.

Bežná kriminalita by mala byť náplňou policajnej práce podľa menej ambicióznej teórie opodstatnenia bezpečnostných zložiek platených z verejných zdrojov.

A pod bežnou kriminalitou myslím skutočne iba každodennú pouličnú realitu a nie nejaké organizované mafie bielych golierov, ktoré sa špecializujú na defraudáciu verejných peňazí. Na elimináciu takýchto neduhov nebude mať štátna organizácia nikdy dostatok zdrojov a kompetentnosti. A povedzme si otvorene, ani vôle a motivácie, keďže samotné policajné špičky sú menované politickou triedou, ktorá z daných kšeftov profituje.

Že si polícia s pouličným násilím nevie rady, vidíme v priamom prenose. Nekoná, ani keď má usvedčujúci dôkaz na stole.

Podobným problémom z kategórie bežnej kriminality je ochrana súkromného majetku, ktorý momentálne nieje pod dohľadom svojho majiteľa. Archetypálnym príkladom zo slovenskej reality je krádež auta. Každý, komu sa takáto nemilá situácia už stala, vie, že schopnosť reálnej štátnej polície je v tomto prípade nulová. A poškodeného zväčša ešte na úvod samotní policajti vyvedú z omylu, že by mu vedeli ukradnuté auto aj nájsť. Drahá policajná mašinéria sa mení na pečiatkárov, ktorí vám vydajú v prípade krádeže papier o tom, že sa skutok stal. Odkaz pre šťastlivcov, ktorým ešte neukradli auto, ani ich na ulici nikto nezbil – nečakajte od polície viac. Hedviga Malinová nedostala ani ten papier.

Existujú pravdaže objektívne dôvody, prečo štátna polícia takto zlyháva. Existencia polície od spokojnosti daňového poplatníka ergo zákazníka žiadnym spôsobom nezávisí. Oveľa dôležitejšie ako ohodnotenie od občana je pre radového policajta schopnosť ministra vnútra vyrokovať pre jeho rozpočtovú kapitolu navýšenie zdrojov. A že to Kaliňák vie dobre, o čom svedčí jeho popularita v policajnom zbore.

Štátna polícia, ktorá má istotu financovania a absolútne nezávisí od spokojnosti zákazníka, sa následne riadi vlastnými motiváciami. Rieši situácie, ktoré jej buď prinášajú nejaký dodatočný príjem. Napríklad pokutovanie vodičov za rýchlosť tesne za označením začiatku obce. Alebo sa utápa v zbytočných, ale bezrizikových aktivitách. Keď chytá po internátoch študentov pestujúcich v skrini pod lampami marihuanu. Snaží sa ulahodiť mocným. Keď vytvára koridory pre papalášov fujazdiacich na letisko. Respektíve vysedáva v kanceláriach, vydáva povolenia na povolenia a snaží sa nejak zabiť čas do konca pracovnej doby. Hlavne sa nezapliesť do nejakej zmysluplnej, ale nebezpečnej práce.

Ak teda bude niekto tvrdiť, že bez štátnej polície by sa občan nemal kam obrátiť v prípade napadnutia alebo krádeže, tak mu treba pripomenúť, že rovnako sa nemá kam obrátiť ani v dnešnej dobe. Ak sa nechce uspokojiť iba s dokladom pre poisťovňu, respektíve nemocnicu.

A hlavne nesmieme zabudnúť na fakt, ze majiteľovi nitrianskeho baru nepomohla verejná bezpečnostná mašinéria, do ktorej všetci lejeme zdroje práve k tomu to účelu. Ale súkromný denník SME. Ktorý využívam už roky na internete zadarmo.

23,543 celkovo návštev, 1 návštev dnes

20 odpovedí

 1. Avatar
  február 02, 2014

  Ja som zle klikol a dal som hlas dole, namiesto hore. Pardon. Prosím admina aby to upravil a tento koment potom zmazal.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  február 03, 2014

  Ondrej, paci sa mi tvoj koment. Ja by som skor navrhol Adminovi nech tie hlasovacie ikony da dalej od seba lebo takto to je fakt obtiazne, obzvlast na mobile.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 3. Avatar
  február 03, 2014

  pevne verím, že sa nájde spusta milovníkov štátu, ktorí budu argumentovať, že ved štatna polícia je výborná, len nie vždy a všetko sa podarí, …. bla blablabla….. A že v najbližších volbach si zvolíme ešte lepšiu vládu, ešte mudrejšiu, … bla blabla….. A že bez štatu a bez jeho polície by to tu bolo ešte sto krát horšie, a pozabíjali by sme sa …..
  A nezabudnite dať mi „palec dole“.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 4. Avatar
  február 03, 2014

  Zaujal ma posledný odstavec. Ako konkrétne tomu situácii toho baru pomohol denník SME? Nemyslím teraz neplatenú masívnu reklamu. Ale ako im pomohol ohľadne problému s holými dutými lebkami?

  Súkromné subjekty majú svoje privátne motivácie úplne rovnako, ako polícia v danom popisovanom prípade. A motivácia dnešných médií, SME špeciálne je jednoznačná: politická práca, presnejšie vytváranie reality.

  Podľa mňa jediná zmysluplná cesta v tomto prípade je osobná obrana. Je mi jasné, že to by sa možno páčilo aj holohlavcom; mali by kde „trénovať“. Ale osobne som presvedčený, že tieto typy skutočne rozumejú len veľmi silne a explicitne prejavenému nesúhlasu s ich „kartovou“ hrou.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   február 03, 2014

   ked sme mali pri kupe bytu problem s investorom, tak jeden z planov bol celu vec medializovat. nepodcenoval by som to, urady su zvacsa iba lenive a ked sa uvidia v televizia, tak ich to aspon prinuti pozret sa do lajstrov co maju uz mesiace na stole.

   ono sa to mozno nezda, ale sme a markiza urobili hafo prace pri posune slovenska smerom na zapad. keby neexistovali, tak si slovaci doteraz myslia, ako to vlado meciar dobre robi.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 5. Avatar
  február 03, 2014

  Výborne vystihnuté. To čo spomínaš s tými autami je úplná pravda. Mne to ešte pripomenulo celkom čerstvú udalosť, keď nás na veľmi rušnom mieste na schodoch parížskeho Sacre Coeur okradla banda rumunov o doklady a peniaze. Hľadal som políciu a našiel som asi troch ako sa bavili s predavačom doslova len niekoľko metrov od miesta činu. Hovorím im čo sa stalo, a jediná ich reakcia bola otázka, že či sa jednalo o takých počernejších. Či boli čierny tak ako tuto ich kolega (afričan) alebo „menej čierni“. V podstate sa vôbec neunúvali ani ísť na miesto činu (museli by prejsť asi 10 schodov dole). Poradili mi, že kde je najbližšia polícia na vybavenie potvrdení, a povedali „sorry“. Štátna polícia pracuje zodpovedne všade vo svete!

  Celkom trefný je aj prípad kamionistu, ktorému ukradli kamión, ukázal polícii na mape kde sa nachádza a oni sa ani neunúvali ísť tam, lebo mali vraj dovolenky. 🙂

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 6. Avatar
  február 03, 2014

  Faktom je že uvedených „výtržníkov“ spacifikovala „Mestská polícia“. Odovzdala ich aj so záznamom z bezpečnostnej kamery mesta štátnej polícii.
  Tá nič nerobila kým denník SME na to nepoukázal. Je fajn, že máme ešte aj denník, ktorý sa zaujíma o problémy občanov…
  Otázkou je načo máme na Slovensku Políciu, SiS aj Vss…??? Atď..
  Iba na to aby slúžili tým čo sú pri moci.
  Aby sledovali a prenasledovali nepohodlných.
  Aby plnili štátny rozpočet.
  Pri tom práve tieto zložky majú OBROVSKÉ výhody. Nielen platové.
  Tzv. výsluhové dôchodky a po rozhodnutí ústavného súdu po dovŕšení dôchodkového veku im patrí aj „starobný dôchodok“. Majú dôchodky dva…
  To je cena za to, že silové zložky slúžia MOCI…
  Ale za peniaze všetkých.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   február 04, 2014

   To ze stale mame (statnu) policiu znamena, ze menejstatovy velkokapital statny cecok este nevycical do sucha a na sukromnu policiu proste este nema prostriedky … ale vyckaj casu …

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 7. Avatar
  február 04, 2014

  Podľa mňa by bolo efektívnejšie mať mestskú/okresnú políciu, kde majú ľudia na ňu väčší dosah. Trebárs ako v USA sú polície jednotlivých štátov, miest a na federálnej úrovni len vyšetrovatelia (FBI). Zaujímavý príklad efektívnej práce lokálneho zboru je z Chicaga: http://www.hayek.sk/mestska-policia-orientovana-na-komunitu/ . Daňové zločiny sa dajú vyriešiť jednoducho – úplne zreformovať systém a ponechať len nejakú nízku daň bez výnimiek a pod. Potom by sa finančná polícia konečne mohla venovať chytaniu skutočných podvodníkov, ktorí im tak unikajú.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   február 05, 2014

   Pre zaujímavosť, v Ženeve sú priamo ľudom volení sudcovia i generálny prokurátor. Stalo sa, že jedna hlúpa, arogantná sudkyňa bola vyliata na ulicu. Naštvala priveľa ľudí, urobila si drahú kampaň, no stačilo pár článkov v novinách, interview s jej obeťami a šla preč.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

  • Avatar
   február 06, 2014

   Andrej :
   „Podľa mňa by bolo efektívnejšie mať mestskú/okresnú políciu, kde majú ľudia na ňu väčší dosah. “
   – uff….. Fakt si neviem vybrať , ktorá z alternatív by bola hroznejšia. Keď by políciu riadili TERAJŠÍ politici, alebo terajší voliči, občania. A tých terajších politikov si zvolili s obrovskou väčšinou terajší voliči, takže …..

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 8. Avatar
  február 05, 2014

  Práve v Nitre a práve v prípade Hedvigy Malinovej sa mohlo odohrať niečo podobné. Polícia vec nevyšetrovala, lebo sa jednalo o dementného synátora akéhosi papaláša. Pohotovostný poľný tribunál v zložení JUDr. Fico – JUDr. Kaliňák vyniesol prvostupňový rozsudok, ktorý stále platí: skutok sa nestal, páchateľkou je obeť. Ten istý tribunál mal od začiatku jasno pri havárii v Polomke a za jediného vinníka bol označený vodič, ktorý objektívne nemal šancu niečomu predísť. Až potom sa pricestie opravilo, aby tam vozidlá neboli uväznené v hlbokých jamách, označilo sa dopravnou značkou, kríky a stromy v zákrute sa vyklčovali a rýchlosť vlaku znížila zo 70 na 40 km/h.
   
  Takže tí študentíci z baru ešte môžu byť radi, že tam bola kamera. Mohli sa stať nebezpečnými zločincami rozhodnutím Pohotovostného poľného tribunálu v zložení JUDr. Fico – JUDr. Kaliňák. Prvostupňové rozhodnutie tohto vysokého právneho telesa je konečné a neodvolateľné. Zúfalé je, že Fico má stále 40% preferencií i na prezidenta…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   február 06, 2014

   R.K. :
   “ Zúfalé je, že Fico má stále 40% preferencií i na prezidenta…“
   – Ty tu nežiješ, vidíš tento divný národ iba z daleka, a možno sa ti to zdá divné. Keďže ja vidím tento „najstarší národ na svete“ z blízka, tak sa nečudujem, iba mi je na grcanie.
   A ked čítam niektoré „príspevky“ v niektorých tunajších (ale nielen tunajších) diskusiach, tak čo si už možno myslieť o tomto ……. Lepšie už bolo.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    február 08, 2014

    Prečo by to malo byť zúfalé?
    Je to presný obraz a odraz Slovenska.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 9. Avatar
  február 06, 2014

  mame slobodu a demokraciu kartari v Wallhaly si môžu robiť slobodne čo chcú. žiadny etatista v uniforme ani na tejto stranke im v tom nemóže zabrániť :d

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 10. Avatar
  február 06, 2014

  Problem je hlavne ze ten majitel baru aj ked vedel ze potrebuje obranu ktoru mu nikto neposkytne iba on sam sebe, nemal osobnu zbran a nepouzil ju! 🙁

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   február 07, 2014

   ano pouzil by ju, a potom by prisli ich kamosi a pouzili by ju proti jeho rodine. ty by bolo zruso co ?
   je zarazajuce ako dokazu byt ludia hlupi , ze nevedia predvidad dosledky , ked rozsiruju podobne perverzne nazory
   vy ste blazni ako mezenska. mozno esta vacsi. nehnevajte sa na mna

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    február 07, 2014

    ty nechas zenskej nafackovat od poulicnej chatry, ale blazni sme my.

    keby ju tam na ulici znasilnili, tak sa moze branit, alebo ma radsej predvidat dosledky?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 11. Avatar
  február 12, 2014

  Pekny pripad zlyhania policie a sudnictva bola i jej neschopnost dorucit sudnu obsielku panovi JUDr. Robertovi Ficovi v jeho spore s ex-premierkou. Statne zlozky „nevedeli“ kde sa nachadza premier a tak mu nevedeli dorucit zasielku zo sudu (jeho bydlisko bola utajovana informacia).

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 12. Avatar
  február 15, 2014

  Veľký problém vidím aj v tom, že ich obete sú mentálne a psychicky niekde inde (chvalabohu!), ale práve preto, že sú inak vnútorne nastavení, stávajú sa obeťami. Nevedia sa brániť. Jediný jazyk, ktorému rozumie agresor je fyzická konfrontácia. Tu nepomôže láska ani inteligentné argumenty, ale poriadny úder. A keď nie je možný kvôli nerovnováhe vo fyzickej prevahe, tak aspoň prst do oka Ono, polícia ako to už býva väčšinou nie je po ruke, keď ju jeden potrebuje a človek sa musí naučiť brániť aby prežil. Tu v Žiline bol s fašizujúcimi hlavohruďmi tiež roky problém, bili toho, kto sa im priplietol do cesty až kým chalani jednému z agresorov nepodupali po ksichte takým spôsobom, že mal z neho hamburger. Potom frekvencia útokov zázračným spôsobom poklesla. Čím to asi bude,hm? Pri takýchto indivíduách pseudohumanizmus bokom, prosím.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*