Toto je dôvod, prečo vás nezamestnám

Mohol by som zamestnať 12 ľudí s čistým platom 760€, no neurobím to. Poviem vám prečo. Mohli by ste robiť pre moju firmu poskytujúcu služby v peknej kancelárii. Nie je to žiadny telemarketing, ani žiadny podvod. Mohli by ste robiť serióznu prácu, ktorá vyžaduje vysoké zručnosti, 8 hodinovú pracovnú dobu, len v pracovné dni. Zamestnal by som vás legálne, zaplatil by som dane a sociálku. Mohol by som takto zamestnať tucet ľudí, no nespravím to. Prečo, to vám teraz vysvetlím.

Nezamestnám ženu

Dôvod je veľmi jednoduchý: ženy rodia deti. Štát mi zakazuje pýtať sa ženy, či skutočne chce rodiť dieťa. Nakoniec ak by som to právo aj mal a ona by povedala, že nie, vždy by mohla svoj názor hocikedy zmeniť.

Nechápte ma zle, nemám nič proti ženám, ktoré rodia deti. Je to cesta, ktorou som aj ja prišiel na svet a takisto aj moje dieťa. Nezamestnal by som ženu, pretože keď otehotnie, ide na 3 roky na materskú, počas ktorej mi štát zakazuje ju prepustiť. Ak by to boli dve deti, tá doba by sa predĺžila až na 6 rokov.

Samozrejme, prácu musí niekto spraviť, takže by som musel zamestnať nejakú náhradu, počas jej dlhých rokov „dovolenky“. No nie len to, že by som ju nemohol prepustiť počas doby, ktorej by bola mimo, no takisto by som ju nemohol prepustiť ani po tom, ako by sa vrátila. Takže by som musel prepustiť toho, kto tie celé roky za ňu na jej mieste pracoval. Akonáhle sa žena vráti z materskej do práce, štát ma núti jej dať minimálne takú mzdu, akú poberal ten, kto pracoval na jej mieste počas jej neprítomnosti, a takisto dať jej plnú dovolenku, ako keby bola počas celej tej doby v práci. Keď by teda prišla naspäť, mala by nárok až na 2-4 mesiace plne preplatenej dovolenky.

Nezamestnám ľudí nad 50

Nie že by som mal problém s najskúsenejšími profesionálmi. Nezamestnal by som ich z toho dôvodu, že akonáhle sa dostanú do štátom „chráneného veku“, bol by som kvôli nim doslova uväznený, čo je porovnateľné ako so ženami na materskej.

Nemôžete prepustiť človeka v „chránenom veku“, takže by som bol nútený mu platiť mzdu, aj keby nepracoval, tak ako by mal, resp. musel by som mu platiť aspoň mzdu v nejakom akceptovanom štandarde. Ak by nerobil svoju prácu dobre, musel by som zamestnať ďalšieho človeka, ktorý by tú prácu za neho spravil, alebo napravil. Nemám problém s tým, že sú v chránenom veku, no s týmito podmienkami ich určite nezamestnám.

Zamestnám len 25-50 ročných mužov

No tiež je to pre mňa riskantné, pretože tých štát tiež nedovoľuje len tak prepustiť z hocijakého dôvodu (napr. ak nemám dosť financií, alebo sa mi nepáči ich práca). Je vysoké riziko, že pôjdu na súd a je vysoká šanca, že vyhrajú. No toto riziko som ochotný podstúpiť.

Stáli by ste ma 1572€.

Vaša čistá mzda:  Vaša hrubá mzda:  Moje náklady:  Štátne navýšenie na:
 € 185  € 238  € 306  165%
 € 227  € 306  € 393  173%
 € 322  € 458  € 589  183%
 € 408  € 612  € 786  193%
 € 479  € 765  € 982  205%
 € 570  € 917  € 1178  207%
 € 760
 € 1223  € 1572  207%
 € 950  € 1529  € 1965  207%

Toto sú aktuálne 2011 údaje z platovej kalkulačky na stránke www.nettober.com. Ako vidíte, váš plat 760€ by stál moju firmu až 1572€. Toto dvojnásobné navýšenie nákladov na vaše miesto by mohlo byť nižšie jedine v prípade, ak by som vám dal nižšiu mzdu. No myslím si, že vám nemôžem dať menej ako 760€, pretože potom by ste nemohli už viesť dôstojný život. Boli by ste deprimovaný, zničili by ste si svoj život, tým aj moju firmu a aj mňa. Takže určite nechcem niekomu dať nižší plat.

Tento graf je zo štúdie Deloitte. Ako môžete vidieť, ľudia platia štátu skoro polovicu (v Maďarsku viac ako polovicu), z toho čo zarobia. Je smutné, že zaplatím viac ako 1500€, z čoho vy dostanete polovicu a pritom nedostanete o nič lepšiu zdravotnú starostlivosť ako niekto, kto poberá minimálnu mzdu.

Takisto musím počítať aj s tým, že ľudia nad 35 rokov majú nárok zo zákona na 25 dní dovolenky. To znamená 1 mesiac v roku menej v pracovných dňoch. Ak by som teda potreboval 12 plne pracujúcich ľudí, musel by som zamestnať 13, aby som vykryl prácu za jedného, ktorý bude na dovolenke.

Napriek tomuto všetkému by som vás zamestnal.

Ja som milosrdný podnikateľ. Predal by som svoj apartmán a presťahoval by som sa do nájomného bytu. Dúfal by som, že tých 90,000€, ktoré by som predajom získal, by mi stačilo. Odvážne by som teda tieto peniaze investoval do podnikania a ak by som neuspel (čo je pri začiatkoch celkom možné), nerozplakal by som sa ako malé dieťa.

Moja firma by ponúkala excelentné služby, ktoré nie je možné zabezpečiť bez kvalitných pracovných podmienok. Zamestnal by som 13 ľudí. Potreboval by som teda 12 ľudí, plus jedného ako náhradu za toho, kto by bol na dovolenke. 14 ľudí vrátane mňa by pracovalo v 158 metrov štvorcových veľkej, pekne zariadenej komfortnej kancelárii. To by ma stálo 10€/meter štvorcový/mesiac nájmu a 3,5€/meter štvorcový/mesiac inkaso, čo je celkom 2,133€/mesiac.

Toto by boli moje mesačné náklady:

Kancelária: 2,133€
Platy: 13×1572€ = 20,436€
Ostatné náklady (účto, marketing…): 3,058€
Spolu: 25,627€

Celkom dosť na mesačné výdavky, nie? Toto sú celkové náklady, ktoré by som musel platiť každý mesiac, bez ohľadu na môj príjem. To znamená, že na to, aby som pokryl svoje náklady, musel by som nastaviť svoje ceny k odrobenému času na 25,627€ / 1000 = 25€/hod. No určite by som musel ísť vyššie, aby som mal aj nejaký zisk na ďalší rozvoj firmy.

Nie som žiadny chamtivec a trh je veľmi tvrdý, nastavil by som si na tieto ceny 20% zisk. Toto by zodvihlo cenu na 30€/hodinu. To znamená 30€ + DPH celkom 37,5€ za služby pre koncového spotrebiteľa.

Z týchto 37€ by išlo teda 7€ rovno štátu a 30€ pre moju firmu. Som optimista. Môj marketing by bol perfektný a fungoval by výborne, podarilo by sa nám predať 1000 hodín služieb mesačne. Biznis by išiel, bol by som nadmieru spokojný so svojimi zamestnancami, všetci by pracovali dokonale bez chybičiek.

To by mi prinieslo 1000 x 30€ = 30,000€ príjmov.

4,373€ by bol môj zisk. Mohol by som zaplatiť sebe hrubú mzdu 2,446€, to by stálo moju firmu 3,144€. Z tohto 1,521 by bol môj čistý zárobok, teda skoro dvojnásobok toho čo zarobia moji zamestnanci a firme by zostal zisk 948€ pred zdanením. Z tohto by som zaplatil 95€ firemnú daň a daň z miestnych firiem, čo je 2% z príjmov firmy, čo je 587€. Na konci by zostalo mojej firme 266€, to je suma ktorou by mesačne rástla moja firma.

Takže ja by som zarobil 1,521€ mesačne, no nezabúdajme že som predal môj 90,000€ apartmán a investoval som tie peniaze do firmy. Takže by som si musel prenajať byt za najmenej 300€, ináč by som sa stal bezdomovcom. Žil by som skromný život, nemíňal by som veľa, moja žena by zarobila tiež nejaké peniaze, takisto by som nemal ani čas míňať tie peniaze, pretože nie ako zamestnanci, ja by som pracoval 12 hodín denne a aj cez víkendy.

Takto by som mohol ušetriť mesačne 900€, takže moja 90,000€ investícia do firmy by sa vrátila za 100 mesiacov. Potreboval by som teda 9 rokov na to, aby sa mi navrátila investícia do firmy, tak aby som si mohol naspäť kúpiť apartmán. Potom by som už nemusel žiť tak skromne, mohol by som začať aj viac míňať.

Za týchto podmienok – dúfam že je to pochopiteľné – necítim sa byť ničím motivovaný do toho, aby som predal môj apartmán a investoval peniaze do novej firmy. No hlavne kvôli týmto štyrom dôvodom to určite neurobím:

 • Konkurencia predáva rovnakú službu, no nelegálne, účtujúc si 9€/hodinu. Jednoducho dajú do vrecka peniaze, bez akéhokoľvek dokladu, ktoré takisto neobsahujú ani DPH. Nenesú tak žiadnu zodpovednosť, nie sú žiadne záruky, oficiálne vlastne ani nič nerobia, neexistuje ani žiadny oficiálny záznam o ich existencii. Nemusia si prenajať kanceláriu alebo zamestnať účtovníka. Ak toto robia 5 hodín denne, môžu ľahko zarobiť 1000€ mesačne. Môžu smelo ukázať prostredník mojej ponuke 760€ platu, kde by navyše boli nútení robiť prácu na úrovni a chodiť do práce na čas a byť v nej 8 hodín a takisto by nemohli podviesť zákazníkov, ináč by prišli o prácu.
 • Konkurencia by mi robila antikampaň. Označovali by ma za chamtivého kapitalistu, ktorý si účtuje 37€ za prácu, ktorú oni robia za 9€. Bol by som vykreslený ako nepriateľ milých ľudí, zatiaľ čo ostatní by robili „poctivú“ prácu za zlomok mojej ponúkanej ceny.
 • Musel by som rátať s tým, že veľa mojich zamestnancov by prišlo ku mne len kvôli tomu, aby mi ukradli know how alebo mojich klientov. Vylákali by ich tým, že by im nasľubovali rovnaké služby za zlomok mojej ponúkanej ceny. Po tom, ako by získali na svoju stranu dostatok mojich klientov, pokúšali by sa urobiť čo najviac škody vo firme, alebo nepracovať, aby som ich bol nútený prepustiť. Potom by išli na súd, s tým že som ich prepustil nelegálne a samozrejme by vyhrali súd. Zatiaľ by veselo pracovali pre mojich bývalých klientov, ktorí ma stáli obrovské peniaze, aby som ich získal. A takisto by sa urazili. Všade by ma ohovárali, ako som ich neprávom prepustil a že moja firma ponúka zlé služby za vysoké ceny.
 • Sťažovanie na toto by mi vôbec nepomohlo, nikoho by to nezaujímalo.

Takže toto je dôvod, prečo nezamestnám ľudí. A myslím že aj veľa iných podnikateľov podobných mne rozmýšľa rovnako a teda takisto nezamestnajú ľudí pre tie isté dôvody. A to je dôvod, prečo čím ďalej tým viac ľudí je bez práce, kupujú si menej a menej vecí, takže platia menej a menej DPH. A preto máme čím ďalej tým menej solídnych firiem, ktoré zamestnávajú čím ďalej tým menej a menej ľudí, ktorí platia menej daní, takže je menej peňazí na štátne sociálne programy a preto to má úroveň ako v koncentračných táboroch.

Zamestnal by som niekoho, jedine:

 • Ak by som ho mohol prepustiť vtedy, kedy by som chcel.
 • Ak by išla DPH na nižšiu úroveň.
 • Ak by štát bral z môjho príjmu max. 30%.
 • Ak by vyšší príjem nebol exponenciálne trestaný.
 • Ak by štát trestal korupciu namiesto solídnych firiem.

Dokým sa tieto veci nezmenia, určite nikoho nezamestnám. Dokým štát bude takto podporovať korupciu a čiernu prácu vo všetkých oblastiach, nezačnem s vlastnou firmou a nikoho nezamestnám.

Tento článok je preklad maďarského článkuTőlem ezért nem kapsz munkát od Jakoba Andora. Ak sa vám páčil, budem rád ak kliknete na „Páči sa mi to“. (PS: Ak si myslíte, že u nás je úplne iná legislatíva, pokecajte si s nejakým zamestnávateľom.)

257,269 celkovo návštev, 1 návštev dnes

254 odpovedí

 1. Avatar
  január 08, 2012

  sa necudujem ze priemerny Grek ci Slovak sniva o teplom statnom miestecku, kde ma len prava a minimum prace. Teply flek niekde na zelezniciach, na urade, poistovni.

  Realita je taka ze aby podnikatel niekoho zamestnal, musi sa mu to a zaroven aj potencialnemu zamestnancovi oplatit. Podnikatelovi zamestnanec pomoze s pracou, a on mu s peniazmi. Akurat ze zamestnanca este stihne stat okradnut tzv. vydanit, vykoristit o 50%, ak zapocitame aj DPH.

  Pre zamestnanca je idealna praca kde sucet cistej vyplaty a penaznej hodnoty benefitov minus naklady (doprava, vzdelanie ) minus realna namaha v peniazoch je co najvacsie cislo.

  Pre zamestnavatela je idealna praca kde je to naopak. Tj. najlacnejsia nakvalitnejsie odvedenej vela roboty. Trh to dava do rovnovahy cenou prace a stat to deformuje danami a zakonnikom prace.

  Thumb up 132 Thumb down 18

  Odpovedať

  • Avatar
   február 13, 2014

   z polovice je tento clanok blbost z polovice nie ..ta druha polka je ta ze preco musime my zamestnanci ,zamestnav. odvadzat dan zo mzdy___??(ano chapal by som tomu keby stat vytvaral podmienky pre podnikatelov ,firmi..aby mohli zamestavat ludi ,pracovnikov ibaze na slovensku sa toto nedeje !!!!!!!! takze vsak viac zarobim viac miniem a menaj sa o mne musi starat stat ,,dan zo mzdz je najvacsia no nie jedina blbost kt musi opustit tento stat svet

   Thumb up 12 Thumb down 5

   Odpovedať

  • Avatar
   február 23, 2014

   Komentár je skrytý kvôli nízkemu hodnoteniu. Zobraziť/skryť komentár.

   Thumb up 12 Thumb down 33

   Odpovedať

  • Avatar
   október 14, 2015

   Som podnikateľ, nevadí mi platiť odvody,dph, nevadí mi že sú chránené matky a starý ľudia , dokonca mi nevadí ani ochrana zamestnanca ako takého,rozbehnúť podnikanie z predaja apartmánu je veľmi zlý nápad ako taký, ja som nepredal nič, začal som pekne pomaličky náklady cca 2000/mes, dnes je to 70000/mes,no čo mi skutočne vadí až ubíja je fakt ako končia tie peniaze, podpora socialov (je jedno či je hnedý,údený,čierny,biely) jednoducho robiť na príživníkov, vadí mi že prídem na úrad kde si užívajú pocit že ma držia za gule a cigána odbaví promptne inak by sa jej vysr*l pred dvere,vadí mi že prispievam do zdravotného systému nemalou čiastkou mesiac čo mesiac a keď ich raz za 10 rokov potrebujem tak si ma pohadzujú ako horúci zemiak lebo je dovolenkové obdobie čo tam potom že od bolesti neviem pracovať a viesť firmu, najviac mi však vadí že ľud nevidí ako to v skutočnosti je, dlhé roky sa tunelovalo a kradlo na DPH a to hovorím o politickej elite, bolo to v rádoch stoviek miliónov, prišli na lepší spôsob ala vahostav kde vedia miliardy nakradnúť a ešte aj legálne, z jedného rozpočtu sa však dá kradnúť len určite množstvo a veľa špekulantov na DPH po ich vzore začali až moc kradnúť a im o to menej zostalo tak šup spravili daňovú kobru, ktorá naháňa zlodejov len po určitú sortu, oháňajú sa ekonomickou mafiou no tá nakradne len zopár desiatok miliónov a rozdávajú desať ročné tresty, za svoju korupciu nenesú žiadnu zodpovednosť, sprostá kúpa slovenského super počítača na slovensku 200milionov v česku v tom istom čase 120milionov a ešte bol o 70% výkonnejší ako ten slovenský, žiadna hlava nepadla, nikoho nezatvorili a neprišli ani o volebný hlad, tí čo ich tupo volia do toho nevidia a ten kto vidí by ich nikdy nevolil, azda najviac smutné je že nie je koho voliť pravica-lavica taká istá banda neschopákov a zlodejov.

   Thumb up 61 Thumb down 0

   Odpovedať

 2. Avatar
  január 08, 2012

  pripomienky – ako ste sa dostali k tym 2-4 mesiacom, ktore zena dostane preplatene ako dovolenku po materskej dovolenke? Zena ma narok na dovolenku ako zamestnanec len za matersku dovolenku, to je momentalne 34 tyzdnov, za rodicovsku dovolenku uz nema narok na dovolenku v pracovnom pomere. Dokonca pri cerpani rodicovskej dovolenky v kalendarnom roku viac ako 100 dni moze byt toto pouzite ako dovod na kratenie dovolenky v pracovnom pomere za kalendarny rok. Cize 2 mesiace preplatenej dovolenky po navrate zeny z materskej a rodicovskej dovolenky do zamestnania je blud.
  Proti tomu, aby ste nemali problemy so zenami na materskej dovolenke sa da aspon ciastocne ochranit velmi jednoducho – zmluvou na dobu urcitu. Momentalne je mozne jej predlzovanie do troch rokov od zacatia pracovneho pomeru. Cize aj ked zamestnane zenu, ta vam otehotnie, s takouto zmluvou len pockate, kym zmluva uplynie a uz vas tato zamestnankyna nestoji ziadne dalsie peniaze ani starosti.
  Skuste prosim specifikovat § zo zakonnika prace, ktory hovori o tom, ze s ludmi nad 50 rokov nemozete skoncit pracovny pomer, resp. su v niecom viac chraneni ako bezni zamestnanci. Nic take som v zakonniku nenasla, ale mozno som nehladala dostatocne pozorne 🙂
  Dalej dovolenka vo vymere 5 tyzdnov patri od tohto roka vsetkym, co dosiahli vek 33 rokov.

  Thumb up 185 Thumb down 41

  Odpovedať

  • Avatar
   január 08, 2012

   Ďakujem za reakciu. Asi som to tam mal lepšie zvýrazniť – jedná sa o maďarský článok a teda popisuje maďarské právo.
   Cieľom je skôr popísať to, ako štát obmedzuje (aj u nás) vytváranie pracovných miest, resp. vyvarovať sa chybám z iných krajín.
   Myslím si, že popisované obmedzenia, reštrikcie a náklady sú veľmi podobné nášmu právnemu systému. Ak by sme chceli prerobiť ten článok na naše pomery, asi by s tým nebolo veľa roboty. Možno sa niekto toho chopí (možno aj my). 🙂
   Btw. k tej práci na dobu určitú – takto sa to predsa nedá robiť pri stabilných pracovníkoch, ktorých potrebuješ motivovať. Okrem toho, ľudia už pri nástupe majú nejaké požiadavky a nie každý súhlasí s prácou na dobu určitú – a najmä nie tí kvalitní. Napr. aj z toho dôvodu, že banka ti nedá úver (na byt, dom..) pokiaľ nemáš trvalú prácu.

   Thumb up 137 Thumb down 13

   Odpovedať

   • Avatar
    január 08, 2012

    aha, poslednu vetu som si nevsimla, preto som to automaticky brala tak, ze sa bavime o podmienkach v SR.

    Thumb up 28 Thumb down 28

    Odpovedať

    • Avatar
     november 16, 2012

     To je v pohode. Ale ak bude politika pokracovat tymto tempom, Madarov v tomto polahky dobehneme.

     Thumb up 71 Thumb down 3

     Odpovedať

     • Avatar
      február 08, 2014

      ale ved na sk. prevazuje uz len pracovna dohoda. a nie doba urcita…

      Thumb up 8 Thumb down 1

   • Avatar
    december 22, 2014

    Tak táto vaša odpoveď mi dala odpoveď na moju otázku o chránených zamestnancov po dovŕšení 50 rokov života.
    :-))

    Thumb up 2 Thumb down 2

    Odpovedať

  • Avatar
   január 08, 2012

   Tento článok je preklad maďarského článku “Tőlem ezért nem kapsz munkát“ od Jakoba Andora.
   Takze predpokladam, ze sa jedna o madarsku legislativu.

   Thumb up 12 Thumb down 4

   Odpovedať

  • Avatar
   január 08, 2012

   lucka, to bol preklad z madarciny, teda v madarsku platia ine zakony ako tu na slovensku…

   Thumb up 7 Thumb down 3

   Odpovedať

   • Avatar
    január 08, 2012

    Platia iné zákony, no treba dodať, že tá legislatíva je v tomto veľmi podobná.

    Thumb up 39 Thumb down 4

    Odpovedať

   • Avatar
    január 08, 2012

    Ani by som nepovedal. Ak by som spísal moju story, bola by veľmi podobná, jediný rozdiel by bol, že mne by stačili 3 zamestnanci a platil by som im aj viac ako 1000 eur. Ale ani ma nehne! Radšej dusím firmu a nie som sám. V podstate si teraz neviem spomenúť na firmu vo svojom okolí, ktorá sa sama nedusí (v zamestnanosti), len aby na seba nebrala ďalšie riziko. A to sú všetko firmy, ktoré nestíhajú so zákazkami a majú potenciál na rast.

    Thumb up 65 Thumb down 6

    Odpovedať

    • Avatar
     január 09, 2012

     Súhlasím na 110%…..

     Podnikám už takmer 20 rokov……po rozvode…som začala od nuly. Horko ťažko som prerobila svoj rodinný dom na potraviny, lebo som bývala v centre mesta , blízko stanice. Mala som 6 zamestnancov. Platila som dane, odvody, poctivo aj zamestnancom. Zhánala som akciový tovar…ktorý je v mode …..od rána do večera. pracovala som 18 hodín denne. Prišli hyper a super markety, ktoré hádžu tony letákov , a ľudia utekajú tam za každú blbosť . U nás teplé rožky dostanú za rovnakú cenu ako v supermarkete, ale tam je to…VRAJ ZA AKCIOVú CENU.U nás v okresnom meste s 15 tis. obyvatelom je 7 supermarketov. .No nič, my sme pracovali poctivo dalej, napriek kontrolám, ktoré boli niekedy priamo likvidačné. Platíme za každú blbosť, naposledy preto, lebo nemáme manipulačnú chodbu, ktorá 20 rokov akosi nikomu nechýbala. Vláda podporuje zahraničných investorov, kašle na malých domácich podnikateľov. Teraz som v obchode sama, mám iba 2 brigádníčky . Horko ťažko si zaplatím režijné náklady, mzdy, DPH. A nakoniec zistím, že mi nič nezostal. Zajtra už idem na kurz nemčiny, obchod dám do prenájmu, a ak všetko dopadne dobre, koncom roka idem pracovať do rakúska. Mám 50 rokov, vysokoškolský diplom, 27 ročnú prax. Ale radšej odídem a budem robiť manuálnu prácu, ako tu živoriť a čakať na exekútora.
     Je to hanba štátu, ked aj 50 roční rozmýšlajú o práci v zahraničí…..

     Thumb up 832 Thumb down 8

     Odpovedať

     • Avatar
      január 10, 2012

      Komentár je skrytý kvôli nízkemu hodnoteniu. Zobraziť/skryť komentár.

      Thumb up 60 Thumb down 191

     • Avatar
      január 10, 2012

      brano – Štát ich najlepšie podporí vtedy, ak sa im nebude starať do biznisu. Ak svoje špinavé zlodejské paprče nebude pchať do voľného trhu. Vtedy bude všetko spravodlivo fungovať ako má.

      Thumb up 130 Thumb down 9

     • Avatar
      december 27, 2012

      Myslite volny trh alebo slobodny trh? V slobodom trhu sa stat stara o regulacne mechanizmy: napr. aby boli potraviny nezavadne, aby boli obmedzovane monopoly, atd.
      To ze stat vyzbiera vela penazi a potom vela rozdeluje, to sikovnym a podnikaniachtivym ludom ozaj nepomaha 🙁

      Thumb up 21 Thumb down 2

     • Avatar
      január 11, 2012

      Pracoval som v markete asi mesiac.Podmienky vďaka ktorým môžu byť tak velmi konkurencie schopný sú vytvorené na nákupoch nekvalitného tovaru a hlavne redukcii nákladov na zamestnancoch. Slabé platy za prácu, ktorá bola daleko nad časový rámec bežného zamestnanca, aj napriek tomu, že na začiatku sa veci dohodli úplne inak.. ale čo môže človek urobiť, keď potrebuje peniaze na život..akurát tak držať hubu.
      Som rád, že sa tešíte vašemu novému marketu, ktorý tak silno podporuje konkurencieschopnosť, dúfam, že sa tam zamestná niekto z Vašej rodinu a budete potom spolu pri vianočnom stromčeku pred daným marketom veselo diskutovať o tom ako sa Vám dobre žije..

      Thumb up 103 Thumb down 5

     • Avatar
      január 11, 2012

      brano, co sa tych super hyper a pod.marketov tyka, daju ak tak ozaj iba len robotu, s tou minimalnou mzdou si ludia nedovolia kupit takmer nic (mimo sekacov, bazosov a podobne), dph chyba, do soc.poistovne chyba a tak zvysuje financminister odvody,dane alebo nieco co z beznych pracujucich a drobnych podnikatelov moze – a nehovorim vobec o tom co sa s tymi peniazmi neskor deje) a min.mzda sa tazko potom dviha

      Thumb up 32 Thumb down 1

     • Avatar
      august 03, 2013

      …a ekonomický analytik na markíze vyhlási, a všetkých presviedča, že min.mzda je zavádzajúca a treba ju zrušiť, najlepšie stanoviť na 1 euro…( bolo to v správach…)

      Thumb up 6 Thumb down 3

     • Avatar
      január 12, 2012

      uff, zákony trhu ? no neviem, čo je na tom trhové, že ja platím dane a niekto z nich dostáva dary (dotácie), aby u nás podnikal. Skôr je to infantilné a ľudia, čo to podporujú, patria do zvieracej kazajky.
      aj tú tzv. konkurenciu si poriadne priplatíte, len to nevidíte a nechcete vidieť – nekvalita, zvýšené náklady na zdravie, podpory pre ľudí, ktorých potopila nekalá konkurencia, podporovaná štátom, ktorému platili roky dane a podobne …

      Thumb up 52 Thumb down 1

     • Avatar
      január 12, 2012

      No jo, dotácie sú presne to, čo ten trh likviduje. Trh nepotrebuje tvoje dane, práve naopak…

      Thumb up 17 Thumb down 1

     • Avatar
      január 20, 2012

      Brano, si mimo, nepochopil si to . O akých zákonoch trhu to bľaboceš ? Žiješ na Slovensku ?
      Ak dostane zahraničný investor daňové prázdniny, zdarma pozemky, dotácie na vytvorené pracovné miesto, má skoro všetky náklady pokryté, skús mu konkurovať ! Skús predať rožky za TESCOvú cenu, ak ťa nedotujú.
      Dnes už ani nižšia cena živnostníka nezachráni, lebo ľudia sú zmagorení a bez hypermarketov si nevedia predstaviť život. Pritom na 90% tam predávajú odpady z EÚ . Párky IBA z múky, čokoládu z cukru a oleja, maslo z aleja, šampón z ropy, jogurt s 3 mesačnou zárukou „živých kultúr“.

      Thumb up 111 Thumb down 3

     • Avatar
      apríl 18, 2013

      a k tomuto sa dá ešte dodať každé daňové prázdniny pre zahraničného podnikateľa zaplatíme my takže tie rožky sú z príplatkom ktorý neplatíme obchodu ale štátu takže ja by som volila tie z domácej výroby a keby každý tak by časom rástlo naše HDP a nie zahraničie požieralo naše financie.

      Thumb up 16 Thumb down 1

     • Avatar
      január 21, 2012

      Prepáčte, ale tu nie sú zákony trhu. To čo tu je je z 70% deformované zákonmi a konaním štátu!
      Ak zahraničný podnik dostane extra podmienky, na želanie mu postavia aj diaľnicu, odpustia niektoré dane, zatiaľčo pre našinca z európskeho práva vypúšťajú pasáže o slobode obchodu a výmeny, uplatňujú nezmyselné predpisy požiarne, hygienické…
      Nemocnice nám vracajú chorých do práce s tým že akútne vyšetrenie napríklad sono bude za 14 dní, za mesiac…
      Bola tu skupina ľudí pred pár rokmi, ktorí zohnali príspevok z Eurofondov na vytvorenie prodnikateľskej základne,(inkubátotra) a technologického parku. Tie peniaze tu už boli v banke už sme mali hotové projekty a zmluvy. Zmenila sa vláda a niekto vplyvný z BB povedal, že nám to netreba a peniaze sa vrátili.
      Je veľa rozdielov,
      Spolupracujeme s firmami po celom Slovensku na stavbách, vo výrobe. Všade je to v malých a stredných firmách dosť podobné. Staré stroje, starý unavení ľudia. Ešte robia, ale čo za 5 rokov. Ja už mám tiež cez 60. Tie zahraničné firmy z časti odídu za lacnejšou pracovnou silou. Tu sa znemožnilo aby vzniklo z malých podnikov viac veľkých, ktoré by ich nahradili.
      A v zdecimovaných slovenských firmách dosúžia stroje aj ľudia.
      Táto kríza na nás len príde a vyrába sa tu. Tak čo s tým?

      Thumb up 73 Thumb down 2

     • Avatar
      júl 19, 2012

      smola je len v tom ze v tych super a hyper marketoch vasich dostanete samu chemiu atd ani nemusim pisat preco je to take lacne

      Thumb up 14 Thumb down 2

     • Avatar
      marec 05, 2013

      Mam znamu asi v rovnakom veku ako ste vy a s velmi podobnym pribehom. Pred par rokmi sa rozhodla zatvorit obchod, kde makala tak ako vy. Dnes pracuje v Rakusku a je spokojna, bez starosti a v klude. Obdivujem taketo odhodlanie a verim ze ak by na to prislo aj v takom veku naberiem dost odvahy na zmenu. Drzim palce 🙂

      Thumb up 22 Thumb down 0

     • Avatar
      apríl 17, 2013

      pani zlata uprimne je mi to luto, vsetko co ste napisali je smutna pravda.

      ide o to ze kazda doba a kazda krajina si vyzaduje urcity typ cloveka.

      dnesny typ slovenskeho podnikatela aby bol uspesny je

      -vysoke IQ
      -bez chrbovej kosti
      -bez svedomia

      a asi najpodstatnejsie „bez kontaktov tam hore“ do toho urcite nelez.

      ak tieto „odbornosti“ clovek nesplna odporucam vycestovat a hladat si pracu v dobre platiacich krajinach.

      Thumb up 41 Thumb down 1

     • Avatar
      august 03, 2013

      Skoro identický scenár aj môjho života – projekčná kancelária, 2 vysokoškolské diplomy. Samostatne som začala pracovať v r. 1992. Pred 10 rokmi nezaplatená práca … od r. 2005 nevymožiteľnosť práva, ďalšia nezaplatená práca spred dvoch rokov – platím iba súdne poplatky bez výsledkov a z posledného uspokojujem exekútorov, ktorí zarábajú na mne niekoľko násobok , tých musím, štát si žiada svoje… a záver ? Ako u Teba, ibaže mám 57 rokov …:-(
      Koľko nás takých na SK je? A Nemyslím, že sa to týka iba žien.

      Thumb up 32 Thumb down 0

     • Avatar
      február 02, 2014

      ako to človek číta, má strach sa vrátiť zo zahraničia pracovať na Slovensko-normálne sa zamestnať, o podnikaní už ani neuvažujem…tiež to stálo kopec úsilia, peňazí a efekt mizivý …na Slovensku už DOBRE BOLO

      Thumb up 14 Thumb down 0

     • Avatar
      február 10, 2014

      súhlasím na 100%. Podnikám už nejaký ten rok ale je to čím ˇalej horšie a to hlavne preto, lebo štát velkoryso podporuje veľké spoločnosti, ktoré nemusia platiť dane pár rokov. A keby už museli tak sa sťahujú do inej krajiny. A malých podnikateľov čo poctivo platia dane tak tých týmto len zničia. Som zvedavá kto im bude dávať na bavoráky ked všetkých malých zničia.

      Thumb up 8 Thumb down 0

     • Avatar
      február 13, 2014

      Hypermarkety ano, ale tiez statom regulovane. To, aby agresivna konkurencia donasala na trh vyrobky, ktore pochadzaju z inych krajin za dumpingove ceny, je neprijatelne, a ohrozuje to nase zdravie. Hovorim teraz napr. o mäse z Polska, ktore je ohromne lacne, no prespikovane steroidmy a spracovane na farmach, na ktorych su uplne ine chovne standardy ako u nas (na Polsko sa stazovalo uz viacero ludi prostrednictvom internetovych iniciativ). Viem, ze moj argument je v ociach nizsej vrstvy „srandovny“, lebo ved dvaja ludia, co poberaju aspon minimalnu mzdu a maju pritom jedno-dve deti maju co robit, aby sa uzivili a nie tu este rozmyslat o povode potravin, no prave tu by mal stat zakrocit, ved to je hrozne, ze prave vdaka trhovym mechanizmom (a nasledne hypermarketom) budeme na to doplacat nasim zdravim. Trh ma byt regulovany vo vsetkych aspektoch, ktore vyvolavaju nechcene javy, ci uz je to nezamestnanost, alebo potravinove standardy, ci dumpingove ceny, alebo znecistenie prostredia.

      Thumb up 3 Thumb down 1

  • Avatar
   január 09, 2012

   Moja žena mala dovolenku 40 dní, keď sa po materskej vrátila do práce. To sú skoro dva mesiace dovolenky, nie?

   Thumb up 5 Thumb down 6

   Odpovedať

  • Avatar
   november 17, 2012

   Najsmutnejšie je, že na Slovensko sa dováža odpad z EU za minimálnu cenu a aj tak tu nič nefunguje ako má. Ale zato môže len naša mentalita. Ty ja a ktokolvek iný ak by nám niekto ponúkal 10000€ za to aby sme zavreli oči pred korupciou spravíme to ihneď pretože chceme zabezpečit rodinu. Jediný prípad keby sa to nestalo je ten , že by sme už zabezpečený boli ale to nieje…. JE TO NEKONEČNÝ KRUH KORUPCIE A NESPRAVODLIVOSTI. Je mi lúto ludí ktorí sa nemajú dobre ale najprv treba prestat mysliet len na seba.

   Thumb up 25 Thumb down 3

   Odpovedať

   • Avatar
    december 14, 2012

    nie, nie je ti ich luto

    Thumb up 9 Thumb down 0

    Odpovedať

   • Avatar
    február 07, 2014

    Podla mna tu niekomu hore zaleží, aby sme mali malé platy na Slovensku…
    Toto umelo núti ludí k pudu sebazáchovy a žmúriť oči nad korupciou, byť súčasťou úplatkárstva a považovať napr.krátenie daní ako samozrejmosť… Tým pádom politici a ľudia na vysokých miestach, ktorí sa takto správajú sú krytí masami nás,ktorí chceme LEN PREŽIŤ a zoberieme sem-tam nejakú bokovku do vrecka. A to len preto, lebo inú možnosť vlastne nemáme

    Thumb up 14 Thumb down 0

    Odpovedať

  • Avatar
   november 19, 2012

   Ak by si čítala pozorne, tak by si vedela, že ten článok je preložený z maďarskej stránky!!!

   Thumb up 3 Thumb down 6

   Odpovedať

  • Avatar
   apríl 16, 2013

   Lucia….:-) ved si pozri na kobci clanku ze je to preklad z madarskeho origin. …:-) 🙂 🙂 co tu riesis nase zakony,uahhaahaa 🙂

   Thumb up 2 Thumb down 2

   Odpovedať

  • Avatar
   apríl 18, 2013

   „Tento článok je preklad maďarského článku “Tőlem ezért nem kapsz munkát“ od Jakoba Andora.“ … Takže si myslím, že môžu mať v Ma)darsku iné zákony ako my 🙂

   Thumb up 0 Thumb down 2

   Odpovedať

  • Avatar
   august 03, 2013

   Lebo v Madarsku maju inu legislativu ako u nas (to je len preklad mad. clanku…)

   Thumb up 1 Thumb down 2

   Odpovedať

  • Avatar
   august 31, 2013

   nuz, a co mam povedat ja, muz je zivnostnik a ja po materskej nemam narok na nic od statu hoci som pren odpracovala niekolko rokov ,cize s jeho prijmu ziju 4ludia ale on ma povinost platit statu vsetky odvody poistky a podobne veci pricom to je nemala suma ktoru by stat mohol dat pokojne mne kedze sa staram o deti a som pracovne obmedzena a aj tak su to defakto peniaze mojho muza ,ale ako vravim nemam narok mame len povinost platit a starat sa a tak pojdem robit aj za minimalnu mzdu a plati t skolu ,skolku cize to co mi ostane bude menej ako zivotne minimum ale mam na vyber-?

   Thumb up 5 Thumb down 0

   Odpovedať

  • Avatar
   február 03, 2014

   K § 50 rokov – je to z Maďarského zákonníka práce – možno také niečo tam majú – ináč súhlasím s Vami .
   Ak by každý takto rozmýšľal, nebolo by žiadnej práce . S článkom nesúhlasím ani čiastočne

   Thumb up 3 Thumb down 2

   Odpovedať

  • Avatar
   február 07, 2014

   Milá Lucia, čítal som to tiež, je to veľmi zaujimavé čitanie.
   ALE POZOR. Na konci sa uvádza, že sa jadná o preklad od maďarského autora… Takže je to len PRIKLAD ako to chodí u našich susedov.
   U nás je samozrejme a bohužiaľ trošku horšia legislativa vo vsťahu voči zamestnancovi a aj voči malopodnikateľovi. Pripisujem to hamižnosti a vytváraniu lobingového prostredia zo strany členov vlády ( vsťah: štát-podnikateľ) a absencií odborových zvezov a iných zamestnaneckých ochranných inštitúcií, ktoré po 95tom akosi vymizli ( vsťah: zamestnávteľ- zamestnanec).

   Thumb up 3 Thumb down 1

   Odpovedať

  • Avatar
   jún 08, 2015

   neovládam maďarskú legislatívu, ale je to preklad maďarského článku, takže je možné, že u susedov to je asi inak, či?

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 3. Avatar

  prežil som to….
  podnikal som 16 rokov……
  vykorisťoval som saba aju manželku…
  štát mi pomáhal ako vládal….kontroly, pokuty, pokladnice, ŠOI mi dala pokuty za blbosti(odlepená cenovka !!) chýbajúce mydlo na prevádzke !!!!
  zamestnal som brigádničku…pracovala a snažila sa…akonáhle mala trvalý pomer, bola na PN -ke každý štvrtý mesiac ( choré dieťa )
  prepustil som, ju, lebo sa to nedalo platiť…..
  od stresu som nemohol spávať…
  na deti som nemal čas…
  sobota, nedeľa ? pracoval som ja,aj žena…..
  zamestnanec má právo na odpočinok, zamestnávateľ nie .
  som sa na všetko vys***!
  som na dôchodku a je mi fajn !“

  Thumb up 122 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   december 15, 2012

   Komentár je skrytý kvôli nízkemu hodnoteniu. Zobraziť/skryť komentár.

   Thumb up 61 Thumb down 87

   Odpovedať

   • Avatar
    január 20, 2013

    Milý Evžen, prosím Ťa, a čo sa aj ty nedáš na podnikanie? Aby si rozšíril rady tých výnimiek? A nemusel si si potom na nete vylievať žlč a výkričníky? 🙂

    Thumb up 43 Thumb down 6

    Odpovedať

    • Avatar
     júl 21, 2013

     mily bugi,
     toto je klasicky populisticky argument bohatych ludi. ved vsetci mame rovnake sance, vsetci mozeme byt milionari, vsetci mozeme byt prezidenti…. bla bla bla bla.
     som menejcenny, ak nemam podnikatelskeho ducha? podla tvojej logiky ano. ma sikovnejsi pravo zdierat menej sikovnych? podla tvojej logiky ano.
     nie, nepodnikam, lebo na to nemam, skrachoval by som do mesiaca. som obycajny clovek, ktory chce slusne zit. ale bohuzial mu to ti, ktori podnikaveho ducha maju, nadopraju.
     a o tom to je.
     nie, NEMAME VSETCI ROVNAKE SANCE!!!!!!!
     tak, ako niekto meria 150 cm a iny dva metre, tak isto niekto dokaze namalovat monu lisu a iny nedokaze krasu ani len vnimat, a podobne sme rozdielne talentovani a predisponovani aj na podnikanie a celkovo na zivot.
     tie vase demagogicke dristy mi uz lezu na nervy. a to som este ani nespomenul konexie, znamosti, bohatych rodicov, a podobne “prednosti“, ktore vam mnohym spadli z neba.
     vysvetli 10 rocnemu dietatu s rakovinou, ze mame vsetci rovnake sance.
     ste chladnikrvne zvery, nic viac. uzite si svoj nahrabany majetok kym sa da, lebo na druhy svet si to so sebou nevezmete.
     to si pamatajte.

     Thumb up 53 Thumb down 30

     Odpovedať

     • Avatar
      august 03, 2013

      Rozumiem, takze tento clanok je o podnikatelovi, ktory je duseny prave tymi „tiezpodnikatelmi“, ktori maju znamosti, podvadzaju a tak dalej,, a su v tom podporovani statom, ale ty samozrejme nadavas prave jemu, lebo svina akasi sa opovazil podnikat.

      No ty si fakt zasluzis to, v com zijes.

      Thumb up 13 Thumb down 5

     • Avatar
      august 03, 2013

      Choď do prdele s týmito kravinami. Si len závistlivý idiot, čo si berie choré deti do huby. Zabil by som Ťa. Poondený demagóg, ľavičiar a populista.

      Thumb up 10 Thumb down 19

     • Avatar
      január 05, 2014

      Myslím že si nepochopil. Zisk sa delí medzi podnikateľa, štát a Teba, ako zamestnanca. Ak je súčet týchto nárokov privysoký, podnikanie nefunguje a musí sa zavrieť. Ak nezarobí podnikateľ, nemá dôvod podnikať ( toto právo by sa patrilo mu nechať aj od najzarytejších socialistov) . Tak že zostáva štát a zamestnanec. Ak jeden z nich chce veľa, tak zničí firmu. Súhlasím s Tebou, že zamestnanec by mal dostať dosť na dôstojný život. Ale to nesmie byť štát nenažraný. Mám 2 firmy a myslím si že spokojných zamestnancov. Ale vedel by som ich zamestnať viac. Len to by si zisk delili zamestnanci so štátom. Prečo by som to robil, dával do toho čas, peniaze a energiu a nič z toho nemal? Zamestnanosť najviac zvýšiš keď štát z firmy vezme menej peňazí.

      Thumb up 31 Thumb down 2

     • Avatar
      február 03, 2014

      Zaujali ma niektore reakcie na tento prelozeny clanok z madarciny . Zijem uz 15 rokou vonku a obcas sledujem dianie na Slovensku a v Cechach a tiez okolitych krajinach. Predtym ako som sa rozhodol vycestovat som bol vlastnikom stredne velkej firmy na Slovensku a v Cechach. Bola to celkom uspesna firma, ale videl som, ze na Slovensku to nema perspektivu. Vidim ze sa v podstate vela toho nezmenilo a zda sa ze sa ani tak skoro nezmeni…. Je zaujimave sledovat ako ludia vidia problemy u druhych ,ale nie u seba . Kazdy obvinuje niekoho ineho z vlastneho neuspechu alebo neschopnosti zit stastny zivot. Mame schopnost vyzadovat prv a dat potom. Cela priroda je vsak zalozena na opaku. Davat prv a zozat neskor. Nikoho vsak nemozem sudit, lebo som zazil stejnu nespravodlivost a hnev na vsetko a kazdeho a pocit bezmocnosti bez zablesku nejakeho zlepsenia. Niektore skutocnosti som vsak pochopil az neskorsie, ked som mohol vidiet veci z perspektivy. Napriklad rozpravky ako, : Vlada je zodpovedna za vsetko zlo ! Zahranicie vykoristuje nasu krajinu !Slovaci su pracovity a lepsi ako ostani pracovnici ! Ak by sme mali moznosti, boli by sme niekde inde !… atd….. Z mojej skusenosti tu v zahranici a podnikaniu na Slovensku a v zahranici, musim podotknut ze to su len predsudky ludi ktori klamu samych seba. V prvom rade by som obvinil mentalitu na Slovensku. Veci , ktorym verime a riadime sa nimy. V prvom rade je to „zavist“. Urcite by som mohol pokracovat v dalsich vlastnostiach, ale komu by to pomohlo ? Chcem len podotknut, ze kedy kolvek citam nejaky clanok zo Slovenska vidim len rozzurenych negativnych ludi, ktori v prvom rade vzdy obvinuju niekoho ineho zo svojho zivota. Zmena moze prist vzdy len z vnutra nie z vonku. Najprv zmen seba a potom vyzaduj nieco od druhych. Ludia su ludia uz ci su vo vlade, ako podnikatelia, alebo radovi pracovnici. Ak nezmenia mentalitu a to kazdy z nich, tak sa nic nezmeni. Ked to nemozes urobit tam kde si ,tak chod niekde inde. Prinajmensom zmenit posobisko dnes je omnoho jednoduchsie ako to bolo predtym. V skutocnosti si myslim, ze kazdy by mal vycestovat a zit aspon rok niekde inde, aby pochopil, ze to nie je vlada, alebo podnikatel, ale nasa mentalita ktoru by sme mali zmenit a potom snad mozme ocakavat nejake zmeny v zivote.

      Thumb up 34 Thumb down 5

     • Avatar
      február 07, 2014

      Suhlasim s murcom. tiež žijem v zahraničí a presne mentalita naroda robí neskutočne vela.

      Thumb up 7 Thumb down 3

   • Avatar
    apríl 17, 2013

    Clovece, zase si vybral z kontexu iba co sa ti hodi – ten clanok bol kritikou na likvidacne opatrenia vlady, ktora nuti „podnikatelov“ podvadzat, aby ostali funkcny. Vobec nejde o moznost prepustania a podobne…. Ide o to, ze keby boli vytvorene, prijatelne podmienky na podnikanie a spravodlivo rozdelovane dotacie, popripade vobec neboli dotacie, tak by ubudalo podvodnikov a tym padom aj zamestnavatelov, ktory sikanuju zamestnancov. Navratnost investycie do firmy 9 rokov je nepripustna. Aj sprosty developer pokial nema navratnost investicie 3 roky tak ani nejde do projektu.

    Thumb up 14 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     júl 21, 2013

     Komentár je skrytý kvôli nízkemu hodnoteniu. Zobraziť/skryť komentár.

     Thumb up 17 Thumb down 29

     Odpovedať

     • Avatar
      február 10, 2014

      evžen asi nikdy v živote si nepodnikal…

      Thumb up 4 Thumb down 2

   • Avatar
    apríl 17, 2013

    Musim zareagovat a pisatel ma plnu pravdu. Dnesni podnikatelia (cest vynimkam), nehnevajte sa, kazdy v prvom rade mysli na to, ake auto si kupi, kde a kolkokrat do roka sa vyberie na dovolenku a samozrejme byvanie a nie hocijake. Zazila som to osobne, kde moj zivitel, ako to sam niekolkokrat za den prizvukoval a denne vyplakaval, ze mame vyssie platy ako on, sa v prvom rade postaral o byvanie celej svojej rodiny, nielen seba ale aj svojich deti, takisto sa postaral, aby kazde z nich malo svoje auto a na naklady firmy nakupoval elektrospotrebice, ktore sme videli iba vtedy, ak mala prist kontrola do firmy. Tak o com to vlastne mili podnikatelia pisete? Nik mi to nevyvrati, pretoze robim v oblasti, kde to mozem odsledovat, ktory podnikatel kolkokrat do roka a kde stravi svoju dovolenku. Napiste mi, ktory zamestnanec,ktoreho zamestnava SZCO si zo svojho prijmu aspon raz do roka moze dovolit tuzemsku alebo zahranicnu dovolenku?

    Thumb up 32 Thumb down 20

    Odpovedať

    • Avatar
     apríl 19, 2013

     Milá Eva, podnikám od roku 96, predtým som na dovolenke nebol, lebo som na ňu nemal peniaze (čas by sa našiel), po tom som tiež na dovolenke nebol, lebo okrem chýbajúcich peňazí už nemám ani čas na dovolenku. Môžeš namietať, že asi robím niečo zle, keď na to nemám ako podnikateľ. Áno, robím zle to, že sa nezaujímam o štátne zákazky, lebo mi je proti srsti dávať úplatky za moju odvedenú robotu. Robím zle to, že nešpekulujem, nekradnem, len sa starám prežiť svojim rozumom a manuálnou šikovnosťou. A robotu mi berú práve tí, ktorí nemajú chrbtovú kosť a smelo robia biznis so štátom, dávajú úplatky štátnym a komunálnym úradníkom, a čo je najhlavnejšie, ako je spomenuté aj v článku, deformujú maximálne trh.

     Thumb up 44 Thumb down 2

     Odpovedať

     • Avatar
      august 03, 2013

      Obdobne .. keď som v r. 1992 odišla na „voľnú nohu“ , štátne projektové ústavy bankrotovali – mali lukratívne objekty, nemala som také konexie, aby som sa zamestnala v štátnej správe. Rovnako aj desiatky mojich kolegov. Keď som prišla pracovne na stavebný úrad o pol desiatej , tak to pracovníčky úradu komentovali vetou“ to sa podnikateľom žije, keď si môžu spať do deviatej“ Tak som im na to odpovedala, že “ Dámy, máte vzdelanie ako ja, vek ako ja,jeden papier, na ňom jedna veta a o dva mesiace sa môžete mať tak úžasne ako sa mám teraz ja. Ale, upozorňujem vás, že mne pravidelne 10. v mesiaci na účet výplata nechodí. Ak som spala do deviatej, tak iba preto, že som pracovala min. do tretej nadránom.“ Ja som „bohatla“ ako SZČO, oni stále pracovali na tom istom úrade. Sú tam doteraz a je ich tam dvakrát toľko, ako v r. 92. Na tom úrade som v piatok nikoho v práci nenašla, veď “ sú predsa dovolenky“ 🙂 Keď bola práca, tak som nemala voľný víkend, nie to dovolenku. Teraz Slovensko schudobnelo, ja nemám prácu, mám už aj kopec voľna, ale nemám peniaze ani na kúpalisko, nie na nejakú dovolenku. Ani zo súdu som nedostala odpoveď na svoju sťažnosť na prieťahy , veď “ sú súdne prázdniny, riešia sa iba súrne veci „tá moja vyše osem ročná záležitosť takou nie je … Úrady majú dovolenky, sú akoby paralizované, súdy majú prázdniny, parlament má prázdniny, život sa asi zastavil …

      Thumb up 28 Thumb down 2

     • Avatar
      február 05, 2014

      Pardón, ale váš názor mi príde úplne divný. Vy keby ste podnikali tak prvú vec spravíte že sa postaráte o všetkých, a vaša rodina bude spolu s vami hladovať ?
      Áno tí čo už nakupujú spotrebiče a takéto veci to je o inom to už proste zdierajú ľudí aj tú firmu, ale nech mi nikto nehovorí, že sa nepostará o svoju rodinu a deti.

      Thumb up 5 Thumb down 1

    • Avatar
     december 28, 2013

     Odporúčam ti prečítať si knižky Prečo jednotkári pracujú pre trojkárov a dvojkári pre štát od Kiosakyho. A možno, ak budeš pozorne čítať, zistíš, čo je to nároková mentalita. A tvoj príspevok je celý presne o tom.

     Thumb up 5 Thumb down 5

     Odpovedať

   • Avatar
    máj 02, 2014

    Mas pravdu. Problem je v tom, ze za zamestnancov sa dnes nikto neozve a nenapise nic. Zato clankov o tom, ako su podnikatelia „utlacani“, je na nete dost. Alebo takych o tom, ze zamestnanci sa maju prisposobit a zrieknut sa vsetkych prav, ak nechcu byt nezamestnani.

    Ved sa aj cudujem, ze niekto sa vobec opovazil napisat takyto prispevok, si vlastne prvy. Ja mam tiez skusenosti, ze ked som nieco podobne napisal, vzdycky mi vynadali a vysmiali sa mi, ze co by som chcel. Aj tuna, ako vidim, tolko minusiek, az komentar zmizne, co si to niekto dovoluje hovorit pravdu.

    Ano, zrusme vsetko socialne zakonodarstvo, vratme sa do 19. storocia, popripade zbavme volebneho prava vsetkych ludi, co nemaju velke majetky, lebo vsetci su obmedzenci, co volia Fica a kazdy vie, ze Fico je demagog a volit treba len pravicu, lebo ta ma vzdy pravdu.

    Nizke mzdy = nizka kupyschopnost = problem s predajom vyrobkov = problem s podnikanim, to je hlavny problem a pricina sucasnej krizy kapitalizmu, ktoru chce pravica riesit, ako inac, likvidaciou socialnej politiky, lebo tym sa to urcite vyriesi aspon na nejaky cas a potom to bude este stokrat horsie.

    Ktovie, ci ten strasny socializmus nie je predsa len lepsi. Nie taky, co bol tuna donedavna, ale taky, co funguje napriklad v Bielorusku alebo v Cine. Ci pardon, to je totalita. Radsej majme anarchiu nadnarodnych koncernov a monopolov – lebo to je velmi slobodne a kazdemu prospesne riesenie.

    Thumb up 4 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
     jún 05, 2015

     Nepoznám kvalitu socializmu v Bielorusku, ale osobne som sa dosť veľa rozprával s jedným Francúzom, ktorý strávil pracovne niekoľko mesiacov v Číne. Vraj tak kapitalistickú krajinu ešte nevidel (strávil pracovne vždy niekoľko mesiacov v rôznych krajinách Európy, Ázie, Južnej Ameriky aj Afriky). Podľa toho ako mi opisoval praktiky v Číne – neviem si predstaviť, že by bežný „roboš“ Slovák so svojou pracovnou „disciplínou“ tam prežil týždeň …

     Načo chodiť od extrému do extrému – stačilo by, aby vláda robila poriadne to, čo robiť má (rozvíjala a podporovala podnikateľské prostredie), nerobila to, čo robiť nemá (kradla ako straka a podporovala takéto kradnutie kde sa len dá – veď každý má nejakého kamaráta a niekto musí zatiahnuť aj financovanie straníckeho aparátu …) a nestrpčovala život nezmyslami typu „kazítka“, odškodňovanie klientov nebankoviek, zatiahnutie sekery za Váhostav nami všetkými …

     Thumb up 3 Thumb down 1

     Odpovedať

  • Avatar
   apríl 17, 2013

   Drahy pane, som rada, ze sa uz na dochodku mate dobre. Ja budem rada ak sa ho dozijem. Vy ste zenu, ktora si svoju pracu robila dobre natolko, ze ste jej dali staly prac pomer nakoniec vyhodili. Co je pochopitelne, lebo vas stala privela. A co ma robit rodic, a co robi potom ak o tu pracu este aj pride? A verte, ze vsade pozeraju len na to ze mate dieta a ze budete marodovat. Na jednom prac pohovore sa ma pytali ako casto mam dieta chore. Dva krat do roka sa zdalo byt podla vyrazu tvare vela. Takze hold VS, dieta, skoro 30 na krku a ziaden staly prac pomer.

   Thumb up 15 Thumb down 4

   Odpovedať

   • Avatar
    december 22, 2014

    Mám kamarátku, ktorá pracovala vo firme, kde slová ako dovolenka, choroba, deti, materská, obed v čase obeda sa považujú za sprosté slová nehodné zamestnanca otročiaceho v tej úžasnej firme:-)

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Odpovedať

 4. Avatar
  január 08, 2012

  Nezamestnám ženy , pretože budú možno rodiť
  – výsledok nebudú sa rodiť deti , populácia bude starnúť
  – budú rásť náklady na sociálny systém ergo budem musieť platiť väčšie dane
  -deti budú mať iba tí, čo sa nezamestnajú viď náš c/ro… sky problém
  -Nezamestnám ľudí po 50-tke
  sú už starí, nevýkonní, ale darujem im peniaze na otravu aby sa netrápili na sociálnych dávkach
  a keď budem mať ja 50 rokov otrávim sa tiež
  – S nikým nechcem nič mať na nič prispievať
  vybudujem si ranč s trojmetrovým elektrickým platom najmem si ochranku, liečiť sa pôjdem do Ameriky tu od nikoho nič nepotrebujem
  – otázka je či ti na to peniaze budú stačiť

  Thumb up 36 Thumb down 15

  Odpovedať

  • Avatar
   január 08, 2012

   Daniel, len autor tým „nezamestnám lebo“ myslel, že „zamestnám ak by toto štát nezakazoval“.

   Thumb up 9 Thumb down 4

   Odpovedať

  • Avatar
   január 08, 2012

   Paradoxne ako zamestnanec a potencialna matka som za zvolnenie zakona v tejto oblasti. Moja situacia – vydala som sa, v malej firme su naklady na tehotnu zamestnankynu rizikovejsie ako vo velkej firme, sefka sa ma rozhodla zbavit – donutit ma k vypovedi (staci robit zamestnancovi dostatocne dlho zle a mozete si byt isty, ze tu vypoved da. Ved v konecnom dosledku aj tak odide, ked da vypoved, aspon viete presne kedy, nie ako u tehotnych, ktore lahko skoncia na PN). Mozeme sa bavit o moralnom aspekte jej konania, tak ci tak, ak by nemala problem ma vyhodit neskor, ked by som uz napr. naozaj otehotnela, mala by som este pracovne miesto. A zhadat si pracu ako vydata vo veku 25-30 rokov nie je nemozne, ale je to tazsie. Pretoze z rovnakych dovodov ako ma vyhodili z terajsej prace, ma nebudu chciet ani v buducej praci.
   Mozeme sa bavit, ci je moralne odmietat zamestnavat potencialne tehotne, tehotne, alebo matky s malymi detmi. Ziaden zakon neochrani zeny pred touto diskriminaciou a jednoducho veci sa maju tak, ze taketo zeny budu zarabat menej ako ostatni a budu horsie zamestnatelne. A su na to dokazy, ze viac ochrany zo strany zakonnika prace pomoze tym zenam, ktore su zamestnane a uskodi tym zenam, ktore sa chcu zamestnat.
   A to, ze ked zeny nebudu rodit, populacia bude starnut, na to zamestnavatelia kaslu – lebo jednoducho nikto nie je ochotny znasat naklady za celospolocenske blaho. Nehovorim, ze je to spravne, ale jednoducho to tak je. Aspon ja to tak vidim.

   Thumb up 26 Thumb down 4

   Odpovedať

   • Avatar
    január 09, 2012

    Lucia, ved prave preto zeny maju nizsie mzdy ako muzi. Maju viac socialnej ochrany v zakonniku prace a socialna ochrana je draha. Zeny si ju musia kupit v tej nizsej mzde.

    Populacia zacala starnut (rodit sa menej deti) presne odvtedy, odkedy sa stat monujte do socialnej politiky.

    Najviac deti sa rodilo, ked:
    – nebola ziadna materska
    – neboli dochodky
    – neboli podpory v nezamestnanosti
    – nebol ziaden zakonnik prace
    – neboli ziadne detske pridavky
    a vlastne nebola ziadna socialna politika statu.

    Staci vsetky horeuvedene hluposti zrusit a hned sa deti pohrnu. Zaujimave, ze?

    Thumb up 24 Thumb down 17

    Odpovedať

    • Avatar
     január 10, 2012

     To máš pravdu
     Akurát že bola aj vyššia:
     úmrtnosť detí
     nižšia životná úroveň
     žiadna zdravotná starostlivosť
     pracovalo sa 18 hodín denne
     a zomieralo sa v 50 rokoch

     Vitajme v stredoveku…

     Thumb up 34 Thumb down 5

     Odpovedať

     • Avatar
      január 10, 2012

      … a taky nebyla antikoncepce

      Thumb up 13 Thumb down 1

     • Avatar
      január 10, 2012

      A prečo nie?

      Thumb up 0 Thumb down 4

     • Avatar
      apríl 22, 2013

      Hlavne bolo ovela menej ludi na svete. Nezili tak v mestach ako teraz, neboli tak zavisli pracovat ako zamestnanci, aby prezili a zaplatili najom. Takze je to neporovnatelne.

      Thumb up 5 Thumb down 0

    • Avatar
     február 08, 2012

     ….kedysi dokazali muzi uzivit celu rodinu…teraz to castokrat nedokazu ani obidvaja manzelia….mam pocit,ze tu na Slovensku je to vsetko postavene na hlavu…..vraj najviac prosperujeme: a ked sa pozrieme okolo: vsade su vyssie platy, lacnejsie potraviny, oblecenie…no som asi nejaka retardovana vysokoskolacka ktora to uz 20 rokov nemoze pochopit.:{

     Thumb up 33 Thumb down 2

     Odpovedať

     • Avatar
      august 23, 2014

      keď sa nevie postarať o rodinu zdravý muž, tak je to žena

      Thumb up 0 Thumb down 1

     • Avatar
      november 19, 2014

      @pavol: keď píše diskutujúci takéto príspevky, tak je to troll

      Thumb up 1 Thumb down 0

   • Avatar
    január 20, 2013

    Hm, aj ja som zamestnávateľ, a nekašlem na to. Pravda je však taká, že dnes doba podnikaniu nepraje. Štát nám kladie prekážky pod nohy, náklady na zamestnancov sú vysoké, zákazok málo, ceny (hlavne v oblasti služieb) sú deformované čiernou prácou a tak malý podnikateľ si jednoducho nemôže dovoliť ďalšie náklady, ktoré k jeho konkurencieschopnosti rozhodne neprispejú. A to nehovoriac o tom, že u dosť podstatnej časti voličov Fica existuje silná nenávisť voči podnikateľom, viď Evžen vyššie, a tak existuje dosť vysoká pravdepodobnosť, že Fico neodolá pokušeniu splniť spoločenskú objednávku tejto časti svojich voličov a zavedie ďalšie zvýšenie „ochrany“ zamestnancov… Prežijú len tí, ktorí vedia predvídať, a hodia za hlavu svoje sociálne cítenie. To sú tie paradoxy, o ktorých sa tu už veľakrát bavilo, a ktoré zhrnul klasik do vety: „Cesty do pekla bývajú vydláždené dobrými úmyslami“

    Thumb up 22 Thumb down 3

    Odpovedať

  • Avatar
   január 08, 2012

   „výsledok nebudú sa rodiť deti , populácia bude starnúť“

   Daniel, chces nam naznacit, ze bez materskej a statnej podpory by sa nerodili deti, a ludstvo by vyhynulo !?
   ty si v podstate myslis, ze nebyt socialneho statu, tak ludska rasa uz neexistuje 🙂

   priemerna pracujuca zena zaplati tisice eur do socialnej poistovne pocas jej pracovnej kariery, aby dostala par stovak naspat, ked je na materskej.

   Thumb up 10 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    január 09, 2012

    zeny sa boja…. Radsej volia istotu 100 eur davky, ako by si zarobili o tisice eur viac. Nevidia to ze jej manzel na socialnych odvodoch zaplati nehorazne peniaze, bez toho aby ich niekedy dostal naspat…. Pre tych co chcu pracovat je socialna poistovna stratova zalezitost. Kedze institucia funguje tak ze tie peniaze dava tym, ktori nechcu, nevedia a nikdy robit nebudu (99% cig….), kym bude socialka taka stedra.

    Thumb up 10 Thumb down 2

    Odpovedať

   • Avatar
    január 10, 2012

    Je to presne naopak.

    Bez materskej a statnej podpory by sa rodilo viac deti. Socialny stat zabija ludstvo.

    Pre priemernu zenu by bolo lepsie nic neplatit do socialnej poistovne a dostat na ruku tie peniaze, co plati do socialnej poistovne. Nepotrebovala by ziadnu matersku dovolenku.

    Jednocho, co zarobi, to dostane na ruku a bez akychkolvek ochrannych dob. Zamestnavatelia by jej skor dali pracu, ak by ju mohli kedykolvek bez nakladov prepustit.

    Thumb up 15 Thumb down 4

    Odpovedať

    • Avatar
     január 11, 2012

     ak by odvody zrušili nebudú ich dôchodci voliť (by sa to u nich odzrkadlilo) a takú krásnu parlamentnú a na to nadväzujúcu inú istotu si predsa nedovolí žiadna strana či politik stratiť

     Thumb up 1 Thumb down 3

     Odpovedať

  • Avatar
   december 22, 2014

   Daniel, Daniel, keď dosiahneš tých 50 rokov, daj vedieť, či máš pripravený pohár s otravou, dobre?

   … ale napriek tomu, že mám už viac ako 50 s článkom súhlasím. Dnešné zákony sú už tak prešpekulované, že zdravý rozum sa nestačí diviť.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 5. Avatar
  január 08, 2012

  Definicia statu

  tento prispevok je o tom, ako nás všetkých tento štát a ich medialna mafia tv narkoza, tv hnoj, tatratrojka a spol. zdiera, aby mohli platiť zbytočných úradníkov, novinarov co sa boja povedat pravdu, vid gorila http://skgorila.tumblr.com/ a silné sociálne programy, predražené tendre, vlastizradny euroval či iné formy rozkrádania. Pozrime sa teda na to, čo sa stane so sto korunami vášho príjmu.
  Ako prvé si náš štát strhne 26,04 Sk a nazve to odvody zamestnávateľa. Sú síce ľudia, ktorí tvrdia, že tieto odvody platí zamestnavatel a nie zamestnanec, ale to je hlúposť. Žiaden zamestnávateľ predsa nebude doplácať zo svojho zisku na odvody. To znamená, že síce sa to volá odvody zamestnávateľa, ale v skutočnosti je to suma, na ktorú musíte zarobiť vy a ktorú platíte vy z vašich celkových príjmov. Ostáva vám 73,96 Sk (tejto položke sa hovorí hrubá mzda) z ktorých musíte zaplatiť odvody zamestnanca vo výške 9,91 Sk. Potom vám štát strhne daň z príjmu (z príjmu nad vašim nezdaniteľným minimom) vo výške 12,17 Sk a vy dostanete na ruku 51 korún a 88 halierov. Štát vám doteraz strhol takmer polovicu vášho príjmu, no štátne výpalníctvo ešte zďaleka nekončí. V závislosti od toto, ako vaše peniaze miniete, sa štát priživuje ďalej. Za vašich 51,88 Sk čistého príjmu si kúpite povedzme chlieb, 1,5 litra nafty, 2 deci borovičky alebo 13 cigariet. Keď si kúpite chlieb, štát vám zoberie ďalších 9,86 Sk ako DPH a vám ostane 42,02 Sk. Táto suma vám ostane pri takmer všetkom, čo kúpite. Pokiaľ si ale kúpite 1,5 litra nafty, štát vám okrem 9,86 Sk DPH zoberie aj 23,25 Sk na spotrebnej dani z nafty, ktorá je mimochodom druhá najvyššia v Európskej Úniu, zjavne preto, lebo Slováci sú tak nesmierne bohatý národ. Vám ostane v čistom 18,77 Sk. Pri borovičke vám odoberie okrem DPH aj 20 Sk na dani z liehu, vám ostane 22,02 Sk. Pri cigaretách je to daň z tabakových výrobkov 30,68 Sk a vám ostane len smiešnych 11,34 Sk na kúpu tovaru. Vy ste ale vašou prácou vyprodukovali a zarobili 100 Sk, lenže štát vám viac ako polovicu zoberie.
  Pokiaľ si náhodou myslíte, že nech bohatí kľudne platia, tak ste na veľkom omyle. Štát najviac zaťažuje riadne zamestnaných pracujúcich (a to odvodmi), ktorí robia za mzdu. Tí mu totiž nemajú kam utiecť. A aké je riešenie? Namiesto sociálnych balíčkov, vianočných almužien a zvyšovania pôrodnosti našich počerných bratov, treba výrazne znížiť dane a odvody. Možno sa stane zopár úradníkov zbytočnými, možno zopár našich ctených politikov si nebude môcť kúpiť jachty a lietadlá, ale vám ostane citeľne viac. A to tu este nie je zapocitana obrovska inflacna dan ktora nas caka pri zlocineckej politike centralnych bank.

  Ked vam socialisticki politici ci uz v sdku,kdh,moste alebo smere hovoria o silnom state, treba silno spozorniet. Stat nie je nic ine ako kriminalna organizacia, ktora riadi vydieracsku bandu pod zavojom legitimity. Jeho zmyslom je ovladanie uzemia, maskuje vladnucu triedu, vykoristuje svojich obcanov. Stat je jednotny politicky system nasilym uvaleny na vsetkych obcanov. Nemame pravo ignorovat stat, nemame pravo odmietnut jeho sluzby a nemame pravo odmietnut platit za jeho sluzby a ochranu, stat prekracuje nasu osobnu slobodu tym ze sam sebe dava pravo vziat nas majetok proti nasej voli, nutenim nas platit dane. Kazda dan uvalena statom na obcana je konfiskaciou nasho majetku

  Thumb up 91 Thumb down 4

  Odpovedať

  • Avatar
   január 09, 2012

   tak tak, ludia nevidia kto ich skutocne obabrava -> stat. A ohanat sa vyhodami zakonnika prace je fakt smiesne. Ja dam statu 50% co vytvorim, vyrobim za cely zivot a on mi da akoze nejake prava, s ktorymi sa teoreticky mozem u sudu chranit?

   Rozoberme si dovolenku. Akoze ju plati zamestnavatel. V skutocnosti je to tak, ze nominalnu mzdu ma zamestnanec znizenu o pomernu cast, t.j. dovolenku si pekne odpracuje aj ked o tom nevie. Napr. ak je dovolenka 20 dni, t.j. 1 pracovny mesiac, ma kazdy zamestnanec o 1/12 nizsiu mzdu, ako by mal, keby nie su dovolenky.

   Gastrolistky – pekny biznis pre firmy vydavajuce listky, kurierov, ekonomky, pre stat…. Pre ludi je predsa jedno, ba dokonca lepsie ked by boli gastrolistky nahradene hotovostou, za ktore si clovek kupi co chce a kedy chce. Pekny priklad deformacie trhu…. A listkova spolocnost ma z toho pekne percenta, 5% ci kolko. Ludia tento listkovy biznis akurat dobre preplatia….

   Thumb up 16 Thumb down 3

   Odpovedať

   • Avatar
    január 09, 2012

    Treba ísť podpáliť úrady a prestať platiť.

    Thumb up 17 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     január 09, 2012

     Násilie nie je riešením.

     Thumb up 6 Thumb down 14

     Odpovedať

     • Avatar
      január 09, 2012

      Žiaľ, iné riešenie momentálne nevidím ani ja. Politicky sa už nič zmeniť nedá.

      Thumb up 7 Thumb down 1

     • Avatar
      január 09, 2012

      Ale no, nevidel by som to tak pesimisticky. Minister hospodárstva Juraj Miškov práve zdieľal tento článok na svojom profile, s tým že musíme aj my s tým niečo robiť, takže politická vôľa je – aspoň nejaká.

      Thumb up 5 Thumb down 5

     • Avatar
      január 09, 2012

      Miskov je…. On je ten človek, ktorý vykrád tento štát.
      Zamestnanec odovzdá štátu na daniach 70% svojej vyplaty.
      My podnikatelia k tomu odovzdáme aj zdravie a rodinu…
      SDKU a SMER nás vykradjuu úplne rovnako. Politici sú sponzorovani par veľkými firmami. PENTA, J&T, SLÁVIA CAPITAL, Prva investičná… a cez štátne zákazky prelievaju naše peniaze do tychto veľkých firiem.
      Netreba uz ziadne rozprávky. Fuck voľby. Treba ich zatvorit… Vsetkych…

      Thumb up 16 Thumb down 2

     • Avatar
      január 09, 2012

      Súhlasím. Len nesúhlasím s tým zatváraním – radšej by som to riešil jednoduchou ignoráciou – to je najlepšie riešenie.

      Thumb up 0 Thumb down 3

     • Avatar
      január 09, 2012

      PRESNE.
      Ignorovať ich budem aj ja. Doteraz som vždy šla voliť. V nádeji, že hádam teraz to vyjde. Prešlo 22 rokov a čo nám vyšlo? Tiež podnikám, platím poctivo každý cent na odvodoch, nemám dovolenku, stravné lístky, čas na rodinu ani na seba. Ak chcem uživiť rodinu musím robiť denne 18 hodín bez sviatkov bez sobôt a nediel. Dokedy sa dá toto vydržať? To chceme tak veľa? Slušne žiť? Domáci poctivý podnikateľ je zrazený na kolená. Iba zahraničný investor má výhody. Po ich uplynutí investor odíde z republiky inde. Vycicia pracovnú silu, využije výhody a poďho inde, kde mu znova vyjdu v ústrety, alebo pohrozí, že ak nedostane ďalšie daňové prázdniny, tak …
      Som z toho veľmi smutná a je mi ľúto mojich aj iných detí, ktoré sme nechali vyštudovať, aby sa „mali lepšie“. Tento štát im nie je schopný dať prácu, aby zužitkovali svoje vedomosti doma. Tak odchádzajú do zahraničia a robia práce, ktoré sú pre domácich podúrovňové. Kam sme sa to dostali? Kedy si títo mladí ľudia budú môcť založiť rodiny, keď sa sami nedokážu uživiť.
      Keby ma v mojom okolí niekto 22 rokov klamal, dávno by mi nestál ani za pozdrav. A týmto klamárom mám ísť dať svoj hlas? A ktorým? Vie niekto poradiť? Ktorým pôjde o národ a nejaké práva a istoty?
      NEVERÍM.

      Thumb up 19 Thumb down 2

     • Avatar
      január 10, 2012

      hej ked nepojdes k volbam a potom si zorganizuju politici najblizsiu rodinu stranicku centralu pojdu na volby a mozu mat tieto styri gorilie strany ustavnu vacsinu, presne na to cakaju aby ste nesli k volbam, ked uz tak aspon sas a ol sa priblizuju k myslienke menej statu

      Thumb up 2 Thumb down 3

     • Avatar
      január 11, 2012

      ked ocakavas, ze nejaky STAT (neviem kto kontretne to ma byt) zabezpeci zamestnanie tvojim detom, tak si koledujes o to, aby si bola oklamana (a sklamana hlavne 🙂

      ostatne ked tie deti maju take ppc vzdelanie, tak mozu robit nejake normalne zamestnanie v zahranici a nie to podurovnove.

      Thumb up 0 Thumb down 2

     • Avatar
      január 11, 2012

      nie je až také dôležité kto pôjde či nepôjde voliť ale kto tie hlasi nakoniec bude počítať

      Thumb up 0 Thumb down 3

     • Avatar
      apríl 17, 2013

      Nie, násilie naozaj nie je riešenie. Ale riešenie nie je ani to, čo navrhujú zástancovia volného trhu. Všetci, ktorý ste prispievali k tejto diskusii patríte medzi tých, ktorých práca vytvára hodnoty. Sú tu aj taký, ktorý nevytvoria žiadnu hodnotu a napriek tomu zarobia nepomerne viac ako Vy. Čiže, keby bolo len toľko peňazí, koľko sa vytvorí hodnôt, mali by všetci dosť peňazí. Ale, keď k tomu prirátate kasínové peniaze, tak ceny patrične zareagujú a zrazu nemáte šancu zo svojho príjmu vyžiť. A príjmy z kapitálu majú prednosť pred všetkými ostatnými. Prečo? Lebo voľný trh. Cesta nevedie cez liberalizáciu zákonníka práce, cez “ podporu “ podnikateľského prostredia, minimalizáciu štátu a pod.. Musíme zmeniť systém, kde všetci občania, jednotlivci sú podriadený ekonomickej sfére, ktorý sa na ľudí pozerá, ako na výrobné prostriedky, ako na tovar. Nikdy nebudeme mať dosť peňazí, lebo tie naše, poctivé, sú vytláčané tými, ktoré nevytvorili nič a ktorých je nepomerne viac. Sú len produktom zmanipulovaného systému, ktorý nám vládne. A na tomto, liberálny prístup nezmení nič……

      Thumb up 8 Thumb down 0

     • Avatar
      február 11, 2015

      Je !!! A jediné riešenie !!!
      Lebo Slováci majú okrem iných rôznych zlých vlastností, ktoré prevyšujú nad dobrými, ako – závisť, donášačstvo, udavačstvo, špekulantstvo, podplácanie, zlodejstvo a vyťahovanie sa nad druhými, že niet nad neho, hlavne škodoradosť nad nešťastím iných, atď….atď… (ruku na srdce – kto je čistý? :-D),
      EŠTE 2 VEĽKÉ CHOROBY :
      1.-choroba: Keď nám klepne niekto kladivom po hlave, tak sa mu za to ešte pokloníme a poďakujeme – NEMÁME ŽIADNE, ALE VÔBEC ŽIADNE SEBAVEDOMIE -> HLAVVNE ŽE SI HO DOKAZUJEME NA NESPRÁVNYCH MIESTACH ( napr.: KEĎ SA VYŤAHUJEME NAD DRUHÝMI ! ) VYPADÁ TO TAK, ŽE SME TU SO VŠETKÝM SPOKOJNÍ – NIK SA ZA NIČ NEOZVE !!! SA VŠETCI BOJA – NÁROD HOLUBIČÍ ( ALEBO, ŽE BY…hm… ZBABELÝ ?!? )
      2.-choroba : KEĎ SÚ VOĽBY ( a JE JEDNO AKÉ ), MAJÚ SLOVÁCI ÚPLNY VÝPADOK PAMÄTE !!! – ÚPLNÝ „VÝMET“ !!! – AKOBY MALI ZA SEBOU ZÁKROK LOBOTÓMIE ( PRE TÝCH, ČO NEVEDIA – LOBOTÓMIA JE CHIRURGICKÝ ZÁKROK NA MOZGU, PO KTOROM SA ČLOVEK STÁVA NEŠKODNÝM ZOMBÍKOM – CHODÍ, PAPÁ, UMYJE a OBLEČIE SA, ALE JE AKO POSLUŠNÉ ROČNÉ DIEŤA ) …
      JE TO STRAŠNE SMUTNÉ, ALE JE TO BOHUŽIAĽ TAK…
      MADE IN SLOVAKIA – VITAJTE NA SK 🙂

      Thumb up 2 Thumb down 0

   • Avatar
    január 09, 2012

    Majú 5 – 7% keď som sa o to trochu zaujímal.

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Odpovedať

  • Avatar
   január 09, 2012

   Bravo! Ja len dodam- Demokracia je len krajsie pomenovanie komunizmu..

   Thumb up 5 Thumb down 3

   Odpovedať

   • Avatar
    január 09, 2012

    viva libertarians 🙂

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Odpovedať

   • Avatar
    január 10, 2012

    Deli, zle si napisal. Demokracia nie je zla. Zla je PARLAMENTNA DEMOKRACIA. PD je vlastne to iste ako akakolvek diktatura, je len maskovana bezzubymi zakonmi obcianskych prav. Jedina ako tak dobra demokracia je PRIAMA DEMOKRACIA. Jej klon sa pouziva vo Svajciarsku. Ak sa na NASE obcianske prava pozrieme troska hlbsie, zistime, ze sice mame pravo otvorit si hubu, ale to je tak vsetko. Nejestvuje nijaky zakon, ktory by obcan mohol pouzit a obrazne povedane tymto zakonom mohol dat parlamentakovi-politikovi po papuli a vykopnut ho od koryta. Naozaj jediny padny sposob, ako dokopat politika v parlamentnej demokracii k splneniu vole volica je obcianska neposlusnost (na ktoru sice pravo mame), ktora je defacto ale uplne nepouzitelna, kedze jediny sposob ako padne obciansky neposluchat je PRESTAT PLATIT COKOLVEK VLADE- teda dane v akejkolvke podobe. Bohuzial si vsak politici toto uvedomili hned ako padli Komunisti a zakotvili v trestnom zakonniku ze aj NAVADZANIE K OBCIANSKEJ NEPOSLUSNOSTI VO FORME NEPLATENIA DANI je trestnym cinom!!!!!!!!!! Takze jediny naozaj padny sposob ako sa zbavit nechceneho nepouzitelneho kradnuceho politika je vyrazit ho z okna jeho uradu.

    Thumb up 21 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     január 16, 2012

     Vladimír, neberiem ti tvoj názor, no ja osobne som presvedčený o tom, že každá demokracia je zlá. To z jednoduchého dôvodu – je to z princípu násilnícky systém, ktorý núti určitú skupinu v spoločnosti trpieť nadvládou inej skupiny. Je to nevoľnícky systém.

     Thumb up 6 Thumb down 2

     Odpovedať

     • Avatar
      január 05, 2014

      Opravím – nie každá demokracia, ale každá vláda. Bohužiaľ anarchia by asi nefungovala. Najideálnejšia by bola absolútna monarchia na čele s osvieteným vládcom, ale čo ak by sa po ňom dostal na trón jeho syn – absolútny blb? Proste – nejaká vláda musí byť a nič lepšie ako demokracia nikto nevymyslel.

      Thumb up 1 Thumb down 3

  • Avatar
   január 10, 2012

   AMEN.. presne definovane !!

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

  • Avatar
   február 15, 2012

   nádherne to formuloval pán užprimátor Ftáčnik: „Občan (Bratislavy) má mať nárok na parkovacie miesto za symbolický poplatok“. Nuž logickým vyústením takéhoto zdanienia všetkého bude: Občan má mať nárok (!!!) na dýchanie vzduchu … za symbolický poplatok.

   Thumb up 2 Thumb down 2

   Odpovedať

  • Avatar
   apríl 17, 2013

   Prekrasne napisane :), ale kto zaplati dlh ktory vyprodukoval stat? A ako je mozne, ze stat sa zadlzuje? Ved kazdy sprosty majitel domacnosti dokaze spravit rozpocet aby sa nemuselo poziciavat. Ale to vyzaduje nepopularne opatrenia a tym padom stratu hlasov vo volbach a teda to nikto nebude robit, pretoze je lahsie stat zadlzit – uspokojit hladne, lenive a ocakavajuce drzky s tym vyhladom, ze ved my raz nebudeme pri kormidle, tak aj tak nevadi, nasi nastupcovaia sa aj poseru aby z tychto pruserov vykorculovali. A tak to ide dalej a dalej ……

   Thumb up 2 Thumb down 1

   Odpovedať

 6. Avatar
  január 09, 2012

  Veľmi pekný a pravdivý článok. K 31.12.2011 som prepustil 6 zamestnancov. Dôvody ? presne tie, ktoré sú písané vyššie. Súdmi sa mi už vyhrážali x-krát, vzťahy sú na bode mrazu a pritom som im dával prácu 20 rokov! Ach tie benefity, ktoré mali x rokov, keď sa firme darilo.

  Pridávam sa k vám a tak isto, už nezamestnám nikoho. NIKOHO !

  ďakujem pánko štát. Prepáč, ak budem meškať socp jednu splátku. Ale mám pekný malý bytík…pošli exekútora, nech mám dlh vyrovnaný. Aha, ty si už poslal… Ešte raz, prepáč, že som ti za 20 rokov dal zhruba 10 000 000 korún bez jedného dňa omeškania na daniach a ty, …ty dnes nevieš počkať…. Mrzí ma, že ten štát som aj ja a…nemám už chuť ani dopísať túto vet…

  Thumb up 45 Thumb down 2

  Odpovedať

 7. Avatar
  január 09, 2012

  Komentár je skrytý kvôli nízkemu hodnoteniu. Zobraziť/skryť komentár.

  Thumb up 4 Thumb down 17

  Odpovedať

  • Avatar
   január 09, 2012

   Hovorí ako sa dá – na záver. Sú tam jasne uvedené podmienky, za ktorý je ochotný autor zamestnať 12 ľudí.

   Thumb up 3 Thumb down 5

   Odpovedať

  • Avatar
   január 09, 2012

   zaujimava filozofia; stat mi hadze polena pod nohy, aby som sa nenudil a hladal cesticky ako sa postarat o seba a svojich bliznych 🙂

   Thumb up 3 Thumb down 1

   Odpovedať

  • Avatar
   január 14, 2012

   autor zrejme cestu ako v danej situacii dalej jednoducho nevidii. Ak ju ty poznas – prosim zverejni ju.

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

  • Avatar
   november 15, 2012

   Milá Hana, podľa tvojho názoru vidieť, že si sa nikdy „neživila“ sama,alebo nebodaj zamestnávala človeka.. tak nech sa ti v tom úrade darí… alebo niekde inde v štátnej správe.

   Thumb up 4 Thumb down 1

   Odpovedať

 8. Avatar
  január 09, 2012

  Pan Bulak, ja tam riesenia ako sa da velmi nevidim… Mat vlastnu firmu nie je len o zisku, ale aj o urcitej zodpovednosti. Za tovar/sluzbu, ktore ponukam, za podmienky pre klientov, ALE AJ za zamestnancov, ktorych zamestnavam. Je mi uplne jasne, ze stat viac skodi ako pomaha, ze z nasich dani by sa dalo velke mnozstvo penazi usetrit, no napriklad Vami uvedena moznost okamzite prepustit tehotnu zenu/starsieho zamestnanca, resp prijimat vylucne muzov v istom veku je riadna deformacia. Zarucujem Vam, ze lojalita zeny po materskej je neporovnatelne vyssia ako akehokolvek muza v danom veku. A skuste si potom zahrnut naklady na zaskolenie noveho a noveho zamestnanca… Taktiez jej efektivita, ked vie, co vsetko musi stihnut… Za menej casu stihne omnoho viac prace. Clanok nema vypovednu hodnotu a je vyslovene hlupy a diskriminacny. Ako matka troch deti strcim vo svojej pracovnej profesii do vrecka hocijakeho muza… Akurat, ze sancu preukazat to mi ziaden zamestnavatel neda. V dobe, ked mozem online vykonavat velku cast prac z plaze v honolulu, prip sa delit o miesto s inou matkou, a pod. Lenze to by aj zamestnavatelia museli chciet a nie iba kydat na stat.

  Thumb up 10 Thumb down 6

  Odpovedať

  • Avatar
   január 09, 2012

   Článok výpovednú hodnotu má a to dosť veľkú – ponúka jasnú odpoveď na to, ako zamestnávať nových ľudí a čo v súčasnosti tomu bráni.
   Ak hovoríte o nákladoch pre zamestnávateľa – tak práve tie mu vytvára štát. Ak by štát nenútil zamestnávateľa držať a platiť zamestnancov, mal by podstatne nižšie náklady. Tým by mohol prijať aj viac zamestnancov, resp. dať im vyššie mzdy.
   Ak štát núti zamestnávateľa držať ženu ako zamestnankyňu počas materskej, náklady mu vzniknú na to, že musí zamestnať náhradu za ňu, vyškoliť tú náhradu a takisto mu vzniknú náklady, keď sa žena vráti – jednak za dovolenku a takisto za prípadnú rekvalifikáciu, keď sa žena vráti po toľkých rokoch.
   Zamestnávatelia, podnikatelia sú hlavne tí čo platia dane, preto by sme im mali umožniť v čo najväčšej miere rozvíjať svoje podnikanie a nebrať im ich nadobudnutý kapitál, ktorý rozvíjajú a vo veľkom prerozdeľujú medzi obyčajných ľudí. Tento článok jasne ukazuje, že ak by štat tak nezasahoval do ekonomiky, mali by sme oveľa oveľa vyššiu zamestnanosť.
   A ten váš argument na konci je o tom istom, ako keby som vás ja škrtil a vy by ste ledva dýchali a ja by som vám povedal – nesnažte sa ma presvedčiť alebo zastaviť v tom aby som vás prestal škrtiť, prestaňte sa sťažovať, no snažte sa dýchať. 😉

   Thumb up 9 Thumb down 3

   Odpovedať

   • Avatar
    január 10, 2012

    Chlapci zo stranky menejstatu.sk, drzim vam palce pri vasom hladani pravdy. Mam podobny postoj. Viem, ze to nie je lahke. Obavam sa vsak, ze vam chybaju este dostatocne skusenosti, pretoze veci nevnimate celkom v kontexte. Zial, aj preto niekedy posobia ako demagogia a vyvolavaju otazku, ci je to iba neskusenostou, alebo niekym cieleny zamer (verim, ze to prve).

    Urcite je pravda v tom, ze stat stratil schopnost fungujuceho systemu, ktory ma svojim obcanom sluzit a napomahat. Zial, dnes stat predstavuju zaujmove skupiny, ktore kaslu na občanov a vdaka „velmi divnym peniazom“, ku ktorym prisli v divokych 90 rokoch, formuju legislativu k obrazu svojmu cez skorumpovanych politikov (schopny slusny clovek do politiky nejde). Tito smiesni „ujkovia“ (a ich deti robiaci dorastenci) si preto myslia, ze smu vsetko (hoci v porovnani zo zahranicim su absolutne bezvyznamni) a deformuju funkciu statu. Verim, ze tam cieli vasa stranka.

    Zial, to chce zmenit cely system, co je dnes takmer nerealne a este nedozrel cas. Zvlast na Slovensku, kde su ludia historicky zvyknuti ohybat chrbaty. Ano, suhlasim, ze demokracia nie je demokraticka. Suhlasim, ze stat neplni dostatocne svoju funkciu, no nemozem suhlasit s tym, ze statotvorny system je vo svojej podstate prezity (ako naznacujete vo svojom uvode na stranku). Rovnako tak nesuhlasim s tymto clankom, ktory sa sice snazi pomenovat veci a v niecom ma aj pravdu, no zial, je viac demagogicky. Je totiz kontraproduktivne vyvolavat medzi drobnymi podnikatelmi presvedcenie, ze zamestnavat ludi je pre nich nevyhodne a zbytocne. Tym nevytvorite tlak na statny system, aby sa zmenil. Tym len podporujete podnikatelov k „slovenskemu mysleniu v podnikani“ a zhorsujete nasledne socialnu situaciu obycajnych bezbrannych obcanov. Toto nie je riesenie (ako spravne pise jedna pani vyssie) To je demagogia, alebo neznalost.

    Spomente si na nedavne jednania tripatity o ZP. Mali ste naozaj dojem, ze zastupcovia podnikatelov myslia na zamestnancov pri presadzovani uvolneneho Zakonnika prace? Ja teda nie. Chapem ich. Im ide o maximalizovanie zisku. Prave preto vsak treba obycajneho zamestnanca chranit. Naozaj si myslite, ze prepustit zamestnanca, kedy sa zachce podnikatelovi je spravna cesta? Zial, model podnikania na Slovensku (cest mnohym vynimkam, ktore aj osobne poznam a vazim si ich) je chapany ako prostriedok na dosiahnutie osobneho prospechu a nie uzitku pre zakaznika. Preto treba zasahovat do socialnej politiky. Ak by nasi podnikatelia viacej studovali podstatu fungovania (hoci len u Batu), tak by investovali viac do spokojneho zamestnanca, ktory by im priniesom nadhodnotu v podobe vyssieho zisku a neriesili by vela z toho, co je uvedene v tomto clanku. Toto presadzujte na tejto stranke. Zvysujte povedomie zodpovednosti a uzitku nasich podnikatelov. Navyse prepisat clanok z Madarska, kde je situacia este horsia ako u nas nebola dobra volba.

    So znizenim DPH, ci odvodoveho zatazenia, bojom proti korupcii je mozne suhlasit. Takymto clankom vsak proti tomu nebojujeme, len pozujeme. A rozhodne to nie je ospravedlnenie pre podnikatelov, aby prestali zamestnavat ludi. Ak by autor (Arpad) nemal politicky podton, tak by totiz myslel aj na to, ze pomyselna spirala tak nakoniec zasiahne vsetkych, ak nebudu mat ludia pracu a zdroje na to, aby kupovali aj ich produkty. Preto vravim tomuto clanku demagogia.
    (Samozrejme, je to moj subjektivny nazor a nemozem nikoho ovplyvnovat, ako ho prijme)

    Thumb up 14 Thumb down 6

    Odpovedať

    • Avatar
     január 10, 2012

     Štát má slúžiť a napomáhať? Vaše skúsenosti a jednoduchá logika vám hovoria, že funkciou štátu je slúžiť a napomáhať? To nemyslíte vážne. Prosím, uveďte mi jeden jediný štát na svete, kde sa nerozkráda. Problém je v motivácii. Politici nie sú bezcharakterné svine, 90% ľudí by sa na ich mieste správalo rovnako.

     Udivuje ma, ako ste si článok otočili. Článok nemá vyvolávať v malých podnikateľoch nevôľu zamestnávať, tí nie sú hlúpi a už dávno sa týmto článkom riadia. Je to popis situácie, nie výzva. A nejde o stav, koľko ľudí zamestnávajú, ale o to, že by mohli aj viac.

     Áno, naozaj si myslím, že prepustiť zamestnanca, kedy chcem, je správne. Ja mu dávam prácu a dávam mu ju dovtedy, kým ju mám. Takisto si ale myslím, že to má platiť naopak. Zamestnanec má mať možnosť kedykoľvek odísť, do minúty! Nikto o tom nehovorí, ale problém zvykne byť aj opačný – človek si nájde lepšiu prácu a musí ešte dva mesiace pracovať na starom mieste. V dôsledku tejto voľnosti budú mať nakoniec zamestnanci viac práce a stabilnejšej než doteraz – pri menšej nezamestnanosti ich bude ťažšie nahradiť. Pri menšej nezamestnanosti bude treba ľuďom zaplatiť a dávať im rôzne výhody, pretože nebudú jednoducho nahraditeľní. Dovtedy bude vaša zákonná ochrana nanič, bude obchádzaná ako dnes. K minimálnej mzde: https://www.menejstatu.sk/minimalna-mzda/

     Zodpovednosť je prázdny blábol, ktorým sa kŕmia socialisti. Motivácia je to, čo rozhoduje! A neexistuje lepšia motivácia, lepší spôsob, ako donútiť zamestnávateľa, aby sa správal a platil normálne, ako konkurencia, ktorá mu šliape na krk a ohrozuje jeho zisky. Ak sa bude báť, že mu konkurencia preberie človeka, lebo ponúka lepšie pracovné podmienky, potom to aj toho najväčšieho hajzla-vykorisťovateľa prinúti zmeniť spôsob podnikania.

     Toto presadzujeme na týchto stránkach.

     Thumb up 10 Thumb down 3

     Odpovedať

     • Avatar
      január 11, 2012

      Hm, asi som sa vyjadril malo zretelne. Moja chyba. Vysvetlim.

      Ano, mam blizsie dolava od stredu, nez doprava. Asi je to tym, ze zijem v regione, kde je tazka socialna situacia a ludia (obycajni, nehovoriac o „spoluobcanoch“, ktori su vdaka nasim predsudkom uplne vyvrhnuti na okraj a potom sa spravaju, ako sa spravaju, lebo ich problematiku nikto neriesi), aj ked sa velmi snazia, tak maju obrovsky problem najst si nejaku pracu. A nevravim uz vobec o primeranej praci. A to su ti stastnejsi. V tom ma byt stat napomocny a vytvorit podmienky, aby obcanovi pomohol zamestnat sa, alebo si vytvorit vlastne pracovne miesto. Zial, ani jedno, ani druhe nefunguje. Mam to rozpisovat? Hadam vacsina z vas pozna podmienky za akych je mozne zacat podnikat a tiez, ako je tazke na vychod od Bystrice najst si pracu bez protekcie.

      Stat by tu mal byt na to, aby vytvaral podmienky a udrziaval prostredie, kde by fungovala rovnost prilezitosti. V tomto ja vnimam funkciu sluzby statu (samozrejme okrem ineho). A v tomto duchu a zodpovednosti voci svojmu postaveniu a sluzbe obcanom by mal fungovat kazdy statny uradnik aj politik. Teoria? Ano. Zial, nefunguje to a preto sa treba ozvat a vytvarat tlak. A zhodneme sa aj na tom, ze je to v ludoch. Nepaci sa mi formulacia, ze politik je taky, ako kazdy iny z nas a ked sa mu dostalo prilezitosti, tak sa zachova ako vacsina z nas. Znie to ako ich ospravedlnenie, hoci ste tym chceli iba povedat, ze kym nebude na nich vytvoreny nejaky tlak, tak sa tak budu spravat vsetci, ktori dostanu tu prilezitost. Ano, tazko odhadnut dopredu charakter cloveka, ktoreho volime, aby nas zastupoval a preto musi byt na to myslene v legislative. Musi sa zmenit system.

      System v ktorom nefunguje dostatocna spatna vazba obcana na pracu politika, ktory by mal zastupovat jeho zaujmy, je chory. Akonahle je u nas politik zvoleny, tak moze svojvolne konat az do dalsich volieb. Dokonca, ani ustavne „osobne, podla najlepsieho svedomia a presvedcenia, bez viazania prikazmi“ beztrestne nerespektuje. Moze to vyriesit motivacia? Ano, ak pod nou rozumieme zasadnu zmenu striktne vymedzenych pravidiel, ktore bude presne definovat sposob vykonu statnej moci a jeho naozaj fungujucu kontrolu. To by vsak znamenalo vyrazny presun moci z „vyvolenych ruk“ do ruk obcanov. Bohati a mocni sa jej dobrovolne nikdy nevzdaju. Ako to teda dokazat a priblizit sa aspon systemu, ktory funguje vo Svajciarsku, ktory sice nie je dokonaly, ale urcite funkcnejsi ako ten nas.

      Ja to neviem. Ja mozem len povedat nazor a vyprovokovat nejaku diskusiu, kde budeme konfrontovat nazory a mozno niekoho inspirujeme a bude schopny veci formulovat a posunut spravnym smerom.

      Ozaj, aby som nezabudol  Mate pravdu, ze je to dobre, ak ma zamestnanec aj zamestnavatel rozviazane ruky. Lenze funguje to tak iba v idealnom prostredi, ktore v nasom state nie je. Preto situaciu zneuzivaju, ako to pisal v tejto diskusii nejaky chlapik, hajzlici na oboch stranach. Vzdy sa nejaki najdu. Pravidla vsak musia zohladnovat zaujmy vacsiny a ked je prostredie chore, tak musia byt aj pravidla nastavene tak, aby chranili tych slabsich. Ja si myslim, ze u nas su slabsi zamestnanci a preto na nich netreba zabudat. Samozrejme, ze pohlad na tuto problematiku ovplyvnuje zasadne priestor v ktorom clovek funguje, socialne prostredie, osobna skusenost a vzdelanie. Nemusime sa zhodnut (hoci si myslim, ze na drobne odchylky uvazujeme podobne), no som rad, ze mozeme konfrontovat svoje postoje.

      Thumb up 6 Thumb down 1

     • Avatar
      január 11, 2012

      Baví ma s vami diskutovať (preto vám vykám) a ďakujem, že ste reagovali, lebo napriek úplne rozdielnym názorom na veci sa ako jeden z mála vyhýbate nadávkam.

      Problém je v tom, že štát nezamestnáva (až na niekoľko veľmi neefektívnych štátnych podnikov), preto ľuďom prácu dať nevie! Všetko, čo robí, že svojimi reguláciami prácu zabíja. Tieto regulácie v dobrej viere podporuje veľa ľudí, ale neuvedomujú si, že regulácie majú sami v rukách. Že ak sa im pracovné podmienky nepáčia, nech takú prácu neprijmú, alebo nech si vypapuľujú lepšie podmienky. K tomu ale, potrebujeme najprv omnoho vyššiu zamestnanosť, aby mal aj ten posledný zamestnanec nejakú cenu. Každá regulácia (v súčasnosti to už môžeme skôr nazývať buzeráciou) a jej náklady idú na vrub platu zamestnanca, nie zisku podnikateľa! Ak by to išlo z jeho zisku, radšej zruší pracovné miesto, či viac. Môžete sa nad tým rozdrapovať, koľko chcete, ale len minimum z vás by sa správalo inak – každý myslí predovšetkým na seba a na svoju rodinu. Väčšina z nás má na háku nejakú zodpovednosť, tak ako politici.

      K poslednému odstavcu ešte raz… Zamestnanci budú mať silnejšie postavenie, LEN AK nebudú jednoducho nahraditeľný. Žiadny zákon im v tom nepomôže, len vyššia zamestnanosť, resp. individuálna práca na svojich schopnostiach.

      Nemyslím si, že sa záujmy väčšiny majú nútiť na menšiny. Myslím si, že by sme sa mali sústrediť predovšetkým na osobné slobody, nie na sociálne inžinierstvo. V konečnom dôsledku to je potom najlepšie sociálne inžinierstvo.

      Thumb up 3 Thumb down 2

     • Avatar
      január 11, 2012

      Aj mna bavi tato komunikacia. Btw, vobec nechapem preco by sme pri nej mali pouzivat nadavky. Tie pouzivaju ti, ktorym dochadzaju argumenty a stracaju uroven. S takymi ja diskusie nevediem. Veci, ktore tu (nielen v tomto clanku pretriasate) su myslim zasadne pre buducnost a treba o nich komunikovat a hladat riesenia, aby raz nenastal nekontrolovany pretlak v hrnci. Preto som sa zapojil do diskusie. To, ze moj nazor je iny a ze je konfrontovany radikalnejsim pohladom je len na prospech. Konfrontacia nasich nazorov nas totiz obojstranne moze posunut blizsie k poznaniu pravdy, ktora nakoniec moze byt aj uprostred. Toto hladanie je pre mna cenne. Dakujem.

      Moj email poznate, mozeme komunikovat cez neho aj na ine temy, hoci socialna politika, statotvorba a politicka ekonomia ma zaujimaju najviac.

      Thumb up 3 Thumb down 2

     • Avatar
      január 16, 2012

      Lukáš, ja osobne sa vôbec nepovažujem za človeka s nejakým čierno-bielym videním, no ak som rad liberál, tak asi uznáš, že nikdy nemôžem z princípu súhlasiť s riešeniami ktoré obmedzujú slobodu.

      Hľadaním nejakého „stredu“ s etatistom (ak sa neurazíš) je hľadanie cesty menšieho zla. Ja budem vždy súhlasiť aj s takými riešeniami RADŠEJ ako so statusom quo, no NIKDY sa s tým nestotožním a nebudem to považovať za správne.

      Veľa libertariánov napriek tomu považovali a považujú akúkoľvek alternatívu za zlú a nesúhlasia s ňou. Je to aj logické, lebo akákoľvek alternatíva slobody je nesloboda. Súhlasiť s neslobodou v akejkoľvek veľkosti a rozsahu je popieraním svojho presvedčenia.

      Thumb up 3 Thumb down 2

  • Avatar
   január 10, 2012

   cice moje zlate, tak necakajte kym vas niekto zamestna a skuste si vytvorit pracovne miesto samy. Co tak zacat podnikat? Potom mozno zistite, o com to cele je…

   Thumb up 4 Thumb down 1

   Odpovedať

  • Avatar
   január 14, 2012

   Pani Sona, neda mi nezareagovat na vas prispevok.

   Podnikatel hlada na trhu prilezitosti a vyuziva ich. Vy ste evidentne nasla doteraz nezistenu a nevytazenu zlatu banu. Kedze Vam verim ze ako matka troch deti naozaj profesne strcite do vrecka hocijakeho muza, zacnite sama podnikat. Automaticky predbehnete vsetkych muzskych podnikatelov, a to je predsa nezanedbaniahodna vyhoda. A nezabudnite Vas napad dotiahnut do konca – zamestnajte na vsetkych poziciach zeny po materskej, ako pisete stihnu „za menej casu stihne omnoho viac prace“, ba co viac, „lojalita zeny po materskej je neporovnatelne vyssia“. Tym sa dostanete jednoznacne do cela efektivity, produktivity, zamestnaneckej loajality a vlastne cohokolvek po com zatuzite.

   Prajem Vasmu podnikaniu zdar, dajte vediet ako Vam to slo.

   Thumb up 12 Thumb down 1

   Odpovedať

 9. Avatar
  január 09, 2012

  V podstate suhlasim s clankom, ale zda sa mi trochu jednostranny. Pisete to len s pohladu zamestnavatela. Zjednodusene zly zamestnanci ktory len cakaju ako vas osmeknut, a na druhej strane poctivy zamestnavatelia ktori by sa od dobroty rozkrajali. Ale v skutocnosti na oboch stranach sa nachadzaju s prepacenim svine. S kludom by som suhlasil aj bez minimalnej mzdy a vyhodenie kedykolvek, ale vtedy keby som mal istotu ze to ten zamestnavatel nezneuzije. Aj tie prava ktore teraz maju zamestnanci, keby sa nezneuzivali niektorymi tak by vam az tak nevadili. Na jednej strane vycitate ze zamestanci maju prava ktore mozu zneuzivat a aj casto zneuzivaju, Ale na druhej strane pytate pre seba prava, ktroe by tiez boli lahko zneuzitelne a ktore by aj boli takisto zneuziju.

  Thumb up 4 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   december 22, 2014

   Myslím si, že článok je pochopiteľne jednostranný. Už to tu niekde niekto napísal, že o strastiach zamestnávateľov sa píše viac, práve preto, lebo je to ich chlebíček – fungujúci podnik, firma, poskytovateľ práce …
   A o strastiach zamestnancov sa nepíše, lebo nie je toho človeka, ktorý by sa odvážil naplno povedať svoju pravdu. Ak sa taký nájde, tak dostane zvyčajne pekne po hlavičke.
   Áno na oboch stranách sa nachádzajú s prepáčením svine, ale pozitívne je, že na oboch stranách sú aj poctiví ľudia.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 10. Avatar
  január 09, 2012

  Precital som si clanok, akceptujem, ze je podla legislativy v Madarsku. Som zamestnavatel a podla toho aj reagujem. Zamestnavam ludi uz 13 rokov a v profesii, ktoru vykonavame je fluktuacia to najhorsie co moze byt, preto sa snazim mat stabilnu zostavu zamestnancov – kolegov. Vymena akehokolvek kolegu je vacsinou v neprospech firmy, co vsak daneho zamestnanca uz vobec ale vobec nezaujima. Je zaujimave, ze zamestanec je v skusobnej lehote uplny „borec“ po uplynuti skusobnej lehoty sa stava uplne inym. Je to problem zamestnavatela? Nie nemyslim si.
  To ci stat berie dane, odvody a dalsie vymyslene poplatky a pod. tazko zmenime pokial budeme akceptovat vlastne spravanie. Dajte si resp. dajme si ruku na srdce. Ja ako zamestnavatel si poviem, ze robim na seba, kolki zamestnanci si to povedia tiez? Vacsina si povie, ze maka na zamestnavatela. Ma pridelenu pracu? Dokoncit ju? Mam pracovnu dobu, ked to nestihnem dokoncim zajtra, robota nie je zajac neutecie. Alebo si povie, vsak ja svoju placu dostanem, nech si ju dokonci majitel, ked mu natom tak zalezi. Skusite zamestnanca postihnut? Neurazte sa, ale pre mna je v tomto state zamestanec zakonom chraneny „kralik“. Neurazam vsetkych zamestnancov, pretoze sa nedaju hadzat do jedneho vreca, rovnako ako nie vsetci zamestnavatelia. Ale je to vsetko naozaj o state???? Kto je stat, vsak sme to my – ludia, co v nom zijeme a kazdy si urobime svedomito to, co by sa naozaj malo???? Pre mna su tieto otazky dost lahko zodpovedatelne.
  Zamestnanec pride do prace, caka od zamestnavatela, ze mu da nejaku pracu, zamestnavatel mu ju prideli, da mu na nu aj casovy harmonogram, pretoze vie kolko taka praca moze trvat. Moze ho ale zamestnavatel postihnut, ked on tu istu pracu ako iny jeho kolega vykonava 2-3x dlhsie???? Nie. Moze ho upozornit??? Ano, ale co ma z toho, radsej si tu pracu dokoci sam. Po upozorneniach ho prepusti? Potom caka na sud, lebo zakonom chraneny „kralik“ ma omnoho vacsiu sancu uspiet na sude, aj ked u mojho zamestanca mu sud za pravdu nedal. /aspon jedna pozitivna skusenost/. A opat sa len vratim k tomu, ze je to v ludoch. Kolki ludia chodia do prace, lebo „musia“ ale ci ich ta praca bavi alebo nie, je to jedno. Potom sa to odzrkadluje aj na vykonoch. Nech si kazdy skusi byt co i len zivnostnikom, zhanat si pracu,, cakat na platby, aby vobec bolo z coho zit. Nie zaplatit ucty sa byt a podobne, ale aspon sa najest. Po skole sa ludia zamestnaju, dostavaju pracu, ked naberu nejaku prax, tak si povedia, ze to zmenia a idu niekam inam. Ano, preco nie, ja ako zamestanavatel stratim, ale ak nemam uz kam dalej posunut jeho rovinu pracovnej pozicie, nemam s tym problem, ale dalsie veci, su, ze zamestanavatel do zamestnanca investuje. Vzdelavanie, skolenia, certifikaty? Ked je certifikovany zamestnanec je certifikovana aj firma, ale on sa rozhodne odist a berie aj certifikaty, kedze ich urobil on. A zamestnavatel moze zacat odznovu a vyskolit dalsieho cloveka a takto dookola. Poviete si, ze sa to da upravit pracovnou zmluvou a pod., ale to by opat tento stat nemohol chranit zamestnanca natolko, ze akekolvek kompenzacie za certifikacie, ked zabudujete do zmluvy moze napadnut na sude ako obmedzovanie osobnej slobody.
  Vsetko to co sa tu popisalo, od uvodneho clanku, cez vsetky reakcie a odpovede maju povod len v nas – ludoch. Aj politici su len ludia, bohuzial je az jeden rozdiel medzi politikom a zlodejom, a to ten, ze politika sme si vybrali a zvolili my, kdezto zlodej si vybral a zvolil nas. Tu prvu moznost ovplyvnime, tu druhu nie.
  Ale opat to musime len chciet, rovnako ako chciet normalne pracovat a zamestanavatelia normalne zamestnavat.

  Thumb up 15 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   január 09, 2012

   Vykon zamestnancov sa da ohodnotit roznymi platmi. Ale inak vyborne napisane. Ano je to o neobjektivnosti ludi.
   Ak je niekto sofer pozera na chodca, ktory mu vbehne do cesty, kusok pre autom ako na blbca. Ale ak je zasa on chodec a vlezie niekomu do cesty, nadava na sofera, ze nejazdi opartne. Takyto neobjektivnym sposobom sa sprava vela ludi.

   Thumb up 7 Thumb down 1

   Odpovedať

  • Avatar
   december 22, 2014

   Citujem vaše slová: Ja ako zamestnavatel si poviem, ze robim na seba, kolki zamestnanci si to povedia tiez? Vacsina si povie, ze maka na zamestnavatela.

   Myslím si, že tu je jeden z problémov, na ktorý sa zabúda. Dnešný svet je nastavený na antagonistickom vzťahu medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Zamestnávatelia berú zamestnancov stále ako nákladovú položku. Ako môže byť nákladová položka lojálna voči zamestnávateľovi? A neočakávate príliš veľa vďaky od nákladovej položky za to, že sa o ňu staráte? Veď tá nákladová položka vie veľmi dobre, že vo väčšine prípadoch sa od nej očakáva, že sa začlení do súkolia stroja zvaného zamestnanie, bude vykonávať pridelenú prácu spôsobom, ktorý mi niekto prikáže, bude držať hubu a krok a trochu to preženiem urobí najlepšie ako svoj mozog bude pred odchodom do zamestnania nechávať doma.
   Vôbec tu nechcem obhajovať zamestnancov, ale treba si uvedomiť, že zamestnanec a zamestnávateľ sú na jednej lodi a či sa im to páči alebo nie, ak tú loď chcú dopraviť do zmysluplného cieľa, musia mať na tom podiel obe strany.

   Už to, že o zamestnancoch hovoríte ako o zákonom chránenom králikovi ukazuje, že aj vy akceptujete túto paradigmu nákladovej položky. Dokonca aj štát svojimi často nezmyselnými zákonmi parazituje na nákladovej položke. Dokonca dvakrát. Vzájomný antagoniozmus zamestnávateľa a zamestnanca mu pritom hrá perfektne do karát.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 11. Avatar
  január 09, 2012

  Velmi smutny pribeh.
  Asi by sa patrilo hodit provokacny koment stylom „Preco sa u vas nezamestnam“ ale to je presne to.
  Nie som ziaden odbornik cize cisla a nepresne fakty mi prosim odpustite. Velkym paradoxom dnesnej doby je, ze 1 clovek za pomoci prudko rastucich technologii dokaze vyprodukovat daleko viac ako je schopny sam spotrebovat. Mali by sme teda pracovat menej a zarabat viac, ci? Napriek tomu sledujem sustavne spravy o predlzujucom sa odchode do dochodku, rastucich cenach, daniach, nezamestnanosti mladych a nakoniec aj zamestnavateloch ktori ma nezamestnaju a dokonca nezamestnaju zenu lebo by sa nedajboze mohla stat matkou cloveka.
  Tiez som si vo svojej takmer absurnej pozicii cloveka pracujuceho v reklame zvykol na ponocovanie v robote a tiez na to ze 70% mojej prace musi ist do kosa aby zvysnych 30% bolo po megakonstrukciach vsetkych zainteresovanich vo velmi zvlastnej podobe a strese pustene vonku na svoj mesiac dva slavy.
  Zivot ktory zijem a prostredie ktore ma obklopuje mi pripada ako vseobecna strata slusnosti a pricetnosti. Vas clanok je pre mna dalsim neveselym dokazm v akom Absurdistane si hovieme a cakame co bude – asi same od seba. Nad poslednou vetou tohto prispevku rozmyslam uz asi 15min, ale nic ma nenapada..

  Thumb up 6 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   január 21, 2012

   Problém je, že okrem zarábania na seba zarábajú ľudia:
   1. Na tých, ktorým sa nechce pracovať. (nielen Rómovia)
   2. Štátnych úradníkov a politikov, ktorí neprodukujú nijaké reálne hodnoty (napr. tovary)
   3. Ekonómov, ktorých firmy musia najímať (lebo dane) a ktorí v skutočnosti nič reálne neprodukujú (tovary ani služby)
   4. Dôchodcov, ktorí nemali toľko slušnosti, aby si na svoj dôchodok našetrili počas produktívneho veku a/alebo vychovali svoje deti tak, aby sa o nich postarali
   5. Rôzne hlúposti, ktoré si politici zmyslia zaviesť (kadejaké príspevky, prídavky, kampane, podujatia…)
   6. Políciu/armádu, ktoré musia vymáhať rôzne nezmyselné zákony, namiesto toho, aby sa starali o reálnu bezpečnosť. (napr. je zaujímavé, že zo všetkých krádeží, ktoré sa stali mojim blízkym alebo na okoli, si nepamätám ani jedinú, ktorej páchateľ by bol chytený a potrestaný)
   Áno článok je smutný – nie preto, že dotyčný podnikateľ uvažuje racionálne, keď zistí, že sa mu neoplatí zamestnávať ale preto, že štát zhoršuje podnikateľom podmienky.

   Thumb up 3 Thumb down 5

   Odpovedať

   • Avatar
    január 21, 2012

    Ten bod 3. ma zaujal. Človek si hneď ani neuvedomí, že aké všetky priame a nepriame náklady má kvôli štátu…

    Thumb up 2 Thumb down 1

    Odpovedať

   • Avatar
    apríl 18, 2013

    skoro som infarktoval a volal zachranku pre seba ked som videl bod4.
    ako moze niekto napisat taku vec „Dôchodcov, ktorí nemali toľko slušnosti, aby si na svoj dôchodok našetrili počas produktívneho veku a/alebo vychovali svoje deti tak, aby sa o nich postarali“? tyt ludia ktory nemali tolko slusnosti pracovali a tvórili hodnoty v inej dobe ako teraz nastala aj v dochodkovom poisteni. tyto ludia pracovali ovela viac a tvrdsie ako bude kedykolvek pracovat pisatel tejto genialnej vety. za nimi je vidno aj dnes co postavili a potom to demokraticky rozkradla sucastna generacia.
    cestoval som vo vlaku a bol tam starsi par. pozerali sa cez okno a povedali ze kazda praca je statocna, v duchu som sa zasmial a povzdychol ze stara skola. robili ked stat bol rozbity po vojne, potom za sociku „budovali lepsie zajtrajsky“ napr. akcia Z ked v kazdej dedine postavili ´kulturaky a prisla doba dostanu 260 euri a pisalek im odkaze ze nemali dost slusnosti a nevychovali svoje deti tak aby sa o nich postarali. Ano nevychovali svoje deti lebo my sa spravame ku nim ako sa spravame. ako mozeme vychovat ekoonoma ktory dokaze vyludit zo svojich ust to ze jeho rodicia maju pracovat produktivnejsie a efektivnejsie.

    Thumb up 5 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
     december 22, 2014

     :-)to o tých dôchodcoch môže napísať buď človek, ktorý je veľmi mladý alebo veľmi neskúsený alebo neznalý všetkých možných aspektov (od kultúrnych po politické), v ktorých tí „nehodní a nezodpovední“ dôchodcovia žili.

     Život je jedine spravodlivý. Každý jeden z nás raz, skôr či neskôr zostarne a potom sa ukáže:-)
     Poznám 60-ročných mladíkov a tiež 35 ročných starcov. Ono je nesporným faktom, že vek je len číslo – nič nehovorí o človeku samotnom.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

 12. Avatar
  január 09, 2012

  Hovoriť podnikateľom aby sa nesťažovali na štát, ale snažil sa, je to isté ako keby som vás z celej sily škrtil a hovoril vám: „Nesťažujte sa že vás škrtím ale snažte sa dýchať.“
  ~ Martin Bulák

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   január 09, 2012

   To dúfam raz budem ja hovorit štátu (politikom)

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

 13. Avatar
  január 09, 2012

  Hmm…je to raz tak, ale o tom je podnikanie a hľadanie optimálnych podmienok pre všetkých. Aj keď je to negatívne ovplyvňované politikou.

  Sú tam však aj veci, ktoré sú „rozprávočky“ a hlavne záleží od mnohých iných faktorov, ako na tom podnik finančne bude. Už len predmet podnikania, veľkosť podniku, umiestnenie podniku…
  Základom je podnikateľský plán vyplývajúci z kvalitných analýz a potom ďalšie a ďalšie metódy znižovania rizika.
  Žena na materskej? Môže mať „home office“, môžem zamestnať živnostníkov, brigádnikov, stážistov…treba sa vynájsť…

  Každý by chcel podnikať, ale väčšina na to nemá. Len v cestovnom ruchu je koľko laikov prevádzkovateľov a majiteľov zariadení??!! A potom to aj tak vyzerá… Podnikanie je aj o šikovnosti, ale aj odbornosti… A taktiež o trendoch…kto ich nesleduje, ten nemôže byť úspešný.
  Článok píše o nákladoch ap. ale kde sú zisky? Nech napíše o tom ako efektívne využiť, to čo má k dispozícii a ako sa prispôsobovať situácii na trhu…Ako nastaviť fungovanie firmy tak, aby legálne znižoval náklady na fungovanie za nezmeneného zisku. A ešte jedna poznámka, každý nový podnikateľ musí počítať s tým, že prvé tri roky nebude v zisku…lenže to u nás nefunguje…každý chce byť hneď milionár. A potom sa celé podnikanie na Slovensku len degeneruje.

  Thumb up 0 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   január 09, 2012

   Nevyjadrujem nesulhas s prispevkom, ale pozastavil som sa ne jednom bode…

   môžem zamestnať živnostníkov, brigádnikov, stážistov…treba sa vynájsť…

   Briganikov, stazistov to ano, ale zivnostnika podla zakona tohto statu moze zamestnavatel len zaukolovat na urcitu cinnost, ktora nie je predmetom zamestnavatelovho podnikania. Inac to zakon upravuje, ze dany, aj ked zivnostnik, musi byt v hlavnom pracovnom pomere. To je tiez jedna krasna uprava zakonnika prace.

   Takze zivnostnika si moze zamestnavatel len najat na urcitu cinnost, ktoru sam nevie obhospodarit a nema ju firma alebo spolocnost zapisanu ako svoju cinnost v obchodnom registri.

   Thumb up 0 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    január 10, 2012

    Nemyslim si, ze mas uplnu pravdu. Mame v obch. registri aj cinnost: uctovnicke prace. Napriek tomu tie prace nerobime a najimame si externu spolocnost na robenie uctovnickych prac. Aby praca zivnostnika bola povazovana za pracu zamestnanca, treba splnit viac podmienok sucasne a da sa to pri troche snahy obist, tak ako sa da obist skoro vsetky polena hadzane podnikatelom pod nohy. Potom ale namiesto uzitocnej prace investujes svoju energiu a cas tomu, aby si si odpratal spod noh polena tam nahadzane statom. Nic nebrani TESCU, aby prenechala dokladanie tovaru externej spolocnosti (externym spolocnostiam), tak ako prenechala straznu sluzbu externym SBS-kam. Musela by ta dokladacia firma mat svoje napr. naradie ci bezpecnostne pomocky (napr. svoj plast s logom firmy). Vie niekto odpovedat, ci by presla obchodna zmluva medzi externou spolocnostou a Tescom, kde externa spolocnost by sa zaviazala pre Tesco poskytovat sluzbu spocivajucu v nahadzovani dat do informacneho systemu Tesca na pokladnici cislo 16 od 06.00 do 18.00 kazdy den a inkasovat peniaze a Tesco by sa zaviazal za tuto cinnost poskytovat odplatu Eur XXXX???

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Odpovedať

  • Avatar
   január 20, 2012

   Tieto rady Karol si nechaj na skúšku z managementu, tam sa to zíde .

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

 14. Avatar
  január 09, 2012

  Moc pekne napsane a nejspis asi i pravdive. Ja jsem teda jen zamestnanec, ale uplne presne to vidim u nas. Dam na konkretnim prikladu – delame grafiku – za hodinovou sazbu za profi-grafiku dostane dneska kde kdo dve – tri hodiny od studenta, bez dokladu, produkovane na nelegalnim softu s prihmourenim oka u obou zucastnenych stran… Neni to tim, ze je nastavena spatne cenova politika, ale proste je fakt, ze zamestnavatel musi neco vydelat. Jenze k cemu je poctiva prace se zkusenosti, kdyz sedy / cerny trh existuje asi vsude…

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

 15. Avatar
  január 09, 2012

  pri takom pocte dochodcov a ludi zijucich len zo socialnych davok sa cudujem ze este niekto chodi do prace. Politicky priechodne znizovat dane apod. je politicka samovrazda. 3 grose tu fungovali starocia. Dochodcovia – nech sa o vas staraju vase deti. Deti – nech sa o vas staraju vasi rodicia. A my pracujucim znizime dane napr na 3% + musite sa starat o generaciu mladsiu i starsiu. Riesilo by to akekolkvek amoralne deformacie v socialnom systeme. A socialka tym tiez skoncila. V Cine nie su dochodky a ked chce niekto studovat, maju system 6 vreciek. Ze skolu platia rodicia, stari rodicia z jednej aj z druhej strany. Detto socialisticke zdravotnictvo. Ked si kazdy mysli ze je zadarmo, len doktori a cely system je nastaveny nie na efektivne liecenie pacientov, ale na dojenie penazi. Kedze tie peniaze neplati obcan priamo, pramalo ho trapi ci rentgen ma stat milion eur alebo 10 mil. eur.

  Thumb up 0 Thumb down 2

  Odpovedať

 16. Avatar
  január 09, 2012

  Stat si neuvedomuje jednu vec – 80% prijmu do statneho rozpoctu im prinasaju firmy do 50 zamestnancov, a nie multispolocnosti, ktore od nej dostavaju danove prazdniny a pod…. Co tak podporit trocha slovenskych podnikatelov?

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   január 16, 2012

   Štát ich nemá ako podporiť. Jediný spôsob ako ich môže „podporiť“ je tak, že ich okradne. A to asi nie je najlepší spôsob pomoci. 🙂

   Thumb up 3 Thumb down 1

   Odpovedať

 17. Avatar
  január 09, 2012

  Článok má jeden zásadný problém – je krátkozraký.
  Predovšetkým je to dôkaz nekultúry , pretože vyjadruje len predpoklad, že ak môžem niečo zneužiť tak to zneužijem. Tak na strane zamestnanca aj zamestnávateľa.
  Predovšetkým pokiaľ chceme právnym štátom a prosperujúcim štátom je nevyhnutná stabilita. To čo čo článok popisuje znamená nestabilitu totálnu.
  Povedzme si na rovinu kto potrebuje stabilitu slušní ľudia , ktorí chcú dodržiavať pravidlá. Hoštapleri , ktorí zneužijú čo sa dá sa nájdu všade a za každého režimu. Tí naopak potrebujú čo najväčšiu neistotu , pretože si vytvárajú paralelné štruktúry či je to starosta a poslanci v obci, alebo páni z kauzy Gorila.
  Okrem toho článok vychádza z predstavy, že podnikateľ vlastne podniká z charitatívnych dôvodov čo je pochopiteľne hlúposť. Ja mám skúsenosti aj ako zamestnanec aj ako podnikateľ takže to viem porovnať. Proste ide o to, že dnes proste spoločnosť má iné úlohy ako v s17 storočí. Myšlienka sociálneho štátu vznikla v Nemecku koncom 19 storočia keď Bismarck chcel zastaviť nepokoje a budovať silné Nemecké cisárstvo. Welfare state pochádza z USA 20 rokov minulého storočia. Je možné diskutovať o nastavení systému aby nebol zneužiteľný a plnil účel to áno, ale tento článok je na úrovni demagógie.

  Thumb up 1 Thumb down 6

  Odpovedať

  • Avatar
   január 09, 2012

   Fajn. Máte aj nejaké argumenty? Sem s nimi.

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    január 09, 2012

    Vážený pane,

    ja sa domnievam, že som pomerne presne uviedol čo mám na mysli s poukazom na konkrétne okolnosti. Keď si chcete prečítať niečo aspekte spravodlivosti a rovnosti vrátane sociálneho a právneho štátu si napríklad prečítajte publikáciu Teoria práva od pána Miloša Večeřu a kol. v roku 2008 vydalo vydavateľstvo Eurocodex ISBN 978-80-89363-21-6.

    Ja mám tiež otázku a akými argumentami podporíte svoje tvrdenia Vy, pretože okrem pocitov som zas ja nevidel pre mnohé oblasti dosť argumentov ja napr. ženy na materskej, a pod. Je pravdou, že práca s ľuďmi obnáša aj problémy Vami naznačené, ale to je proste charakter tejto práce. Napríklad pri nájomnej zmluve máte tiež výpovednú lehotu pri licenčnej zmluve na predmet priemyselného vlastníctva máte dokonca jednoročnú výpovednú lehotu , v zmluve o obchodnom zastúpení dokonca aj v poistnej zmluve. a tak by som mohol pokračovať ďalej.

    Thumb up 1 Thumb down 3

    Odpovedať

    • Avatar
     január 09, 2012

     Argumentami myslím vecné argumenty ku konkrétnym tvrdeniam v článku. Skutočne nemám rád keď niekto argumentuje všeobecnými frázami o nejakej socialistickej rovnosti a pritom nedokáže vecne argumentovať – vyvrátiť tvrdenia, hlavne ČÍSLA – náklady uvedené v článku.
     Pokiaľ toto nespravíte, budem to brať tak, že to proste neviete vyvrátiť a teda ja nemám ani dôvod na to reagovať. Lebo ja sa držím faktov a vecných argumentov a nie nejakých úvah o marxistickej rovnosti v sociálnom štáte.

     Thumb up 2 Thumb down 1

     Odpovedať

     • Avatar
      január 09, 2012

      Vážený pane,

      vidím to tak, že ste nie ste schopní schopní viesť vecnú diskusiu. Ja som uvádzal argumenty, ktoré som opieral o konkrétnu literatúru a koniec koncov overiteľné fakty. Čo sa týka Vašich argumentov ohľadne marxitsickej rovnosti tak Vás bohužiaľ musím informovať, že marx bol sociológ a prvý paradox rovnosti uvádza Aristoteles. Ale pokiaľ by Vám ani to nestačilo tak by som Vám odporúčal Platóna a jeho pojednanie o Ústavách jednotlivých štátov. Keďže nepredpokladám, že by ste mali Platóna v knižnici odporúčam knihu Malé dejiny filozofie od Hansa Joachima Störiga v časti Platón Kritika doterajších ústav. Je veľmi pekná stať aj o populizme a jeho slová pretrvali viac ako 2000 rokov. Predpokladám, že mu nedáte nálepku marxista. Viete čítal som zo zájmom Vaše články, ale rád vynášate kategorické úsudky aj o veciach, ktoré sú príliš komplexné a dali by sa ne rozhodne zaujať viaceré názory vrátane Vašich samozrejme. A čo sa týka reči čísel musím Vás upozorniť , že fungovaním firiem sa zaoberám už nejaký ten piatok…

      Thumb up 4 Thumb down 3

 18. Avatar
  január 09, 2012

  Co to tu riešite? nejako mi unika pointa. Stat zdiera, neodskriepitelny fakt. Podnikatel ****** ako sa len da, zamestnancov, dodavatelov, odberatelov a aj stat. Zamestnanec vyuziva vsetko co mu dovoli zakon, moralka a o****** zamestnavatela ako sa len da.
  Riesenie na Slovensku, jednoduche. Ak sa ti tu neda podnikat, nepodnikaj. Ak sa tu neda pracovat ako zamestanec nepracuj. Ak sa tu neda zit , ne zi tu, vycestuj. Len tu neplacte. Placu vsetci a vsade. Mne sa tu kopa veci nepaci. Je tu nastaveny nejaky system tak sa mu prisposob, vytaz co sa da.
  Napr. Niekto tu pisal ze sice mozes zamestnat SZCO ale iba na cinnost, ktoru podnikatel nevykonava a nema v zivnosti. Tak zamestnaj na cinnost ktoru nevykonavas a pri tom ho ukoluj cinnostou akou chces. Po kym budu pravidla nastavene tak ako su, tak kazdy podnikatel bude umelo navysovat naklady, papierovo nebude tvorit zisk alebo len minimalny, platit oficialne len zivotne minimum …… Ja podnikam, podnikam tak aby som mal z toho najvacsi prospech ja, ano ja, nie stat a nie zamestnanec, vsade a vzdy budu existovat cesticky. Zamestnancov motivujem sposobom ktory sa mi osvedcil. Ak sa niekomu nepaci moze ist, ak sa nepaci zamestnanec mne, pojde on. Ak podnikas a niekoho nechces, nie je nic lahsie ako sa ho zbavit na dohodu. Preco? je to smutne, ale ludia su tak blby ze ani len netusia ake maju prava.
  Nerozumiem preco sa podnikatelia, zamestnanci stazuju? teda rozumiem, vsetci sme chamtivy a vsetci chceme viac nech by bol system nastaveny akokolvek, samozrejme aj ja. Ano suhlasim dnes je najlepsie byt niekoho kamarat a dostat neskutocnu statnu zakazku. Odmietli by ste ju? Urcite nie a hned by ste boli na druhej strane , ano na tej na ktoru teraz tak vehementne nadavate.
  Keby tu chcel niekto moralizovat nad mojim postom s podnikatelov, tak bud dlho nepodnika alebo uz dlho podnikat nebude. Je to napisane tak ako to je.
  Na zaver: Vsetci mame na vyber.

  Thumb up 2 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   január 09, 2012

   „Hovoriť podnikateľom aby sa nesťažovali na štát, ale snažil sa, je to isté ako keby som vás z celej sily škrtil a hovoril vám: „Nesťažujte sa že vás škrtím ale snažte sa dýchať.““
   ~ Martin Bulák

   Thumb up 3 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    január 10, 2012

    Stale nerozumiem? co ti stazovanie pomoze? davat kopu energie tam kde je to uplne zbytocne? myslis ze nieco zmenis? Spekulovat, filozofovat mozeme tak na forach a verejnych diskusiach…
    Politici a stat tu nie su pre ludi. Pokym to tak bude nic sa nezmeni. Radsej sa nauc dychat cez iny otvor, nebude ti tak vadit ze ta stat skrti na krku, lebo ta bude skrtit tam kde mu to nebude nic platne a ty budes moct pokojne dychat.

    Thumb up 0 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
     január 10, 2012

     Áno, napr. ja si myslím, že niečo zmením – preto som web založil. Nie, kvôli sebe – ja sa o seba postarám (a nepotrebujem hľadať ani cestičky a nepotrebujem ani štátne zákazky), ale nejak ma hnevá, že sa ľudia kopú sami do zadku. Skoro pri každej sociálnej výhode je efekt opačný, než pôvodne zamýšľaný. Ak bude dosť ľudí informovaných, žiadny štát nemá šancu.

     To, že tebe je každý ukradnutý, to mi je ľúto. Z tvojho textu trochu pochybujem, že si podnikateľ. Podnikám dosť dlho a nemyslím si, že niečo ohrozuje moje podnikanie a budem moralizovať. Prijal by som štátnu zákazku, samozrejme, tvrdím, že politici nie sú o nič horší ľudia ako my, len je tam motivácia smerom k tomu, aby na našich peniazoch priživovali. A toto sa dá zmeniť… musíme im tie peniaze zobrať.

     Investovaný čas? Je to v podstate hobby a samovzdelávanie v jednom.

     A neviem, či si pochopil, ale ten článok je preklad maďarského článku a autor sa „akože sťažuje“, aby poukázal na problémy v politike zamestnávania a zdaňovania.

     Tento článok zdieľal na Facebooku aj minister hospodárstva, tak tá snaha zas tak márna nie je.

     Thumb up 1 Thumb down 1

     Odpovedať

 19. Avatar
  január 09, 2012

  Clanek budiz, se zakladni myslenkou lze suhlasit, ale je tam jedna zasadna chyba.
  12 ludi, 160 hodi mesacne => 1920 „clovekohodin“. V claknu mate ale jen 1000. To znamena, ze cca polku casu by zaměstnanci nerobili nic. Normalne firmy ve sektore sluzeb maju utilizaciu min. 80 percent. S 50 percenty je jasne, ze to nevychadza.

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   január 09, 2012

   Díky za upozornenie, asi bude chyba v preklade. No v praxi málokto predá aj tých 1000. Častokrát je to tak, že človek precestuje celý deň, si mimo aj viac ako 8 hodín, no fakturuješ si len 2 hodiny, lebo pre klienta si reálne len toľko urobil. Samozrejme že sú veľké firmy, ktoré majú rámcové zmluvy a so špecializovanými odbormi a vopred naplánovanými úlohmi to môže byť kľudne aj 8 aj viac hodín, no pri malých podnikateľoch to neplatí.

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

 20. Avatar
  január 09, 2012

  Predstavte si ze rozbieham podnik, bol by som blby keby do toho idem sam, preto si zozeniem aspon rovnocenneho partnera ktoreho prijem by bol vynos z firmy. Kazdy dalsi clovek by preto nebol zamestnany ale partner ktoreho prijem by bol vynos z prosperujuceho spolocneho podniku, maka menej niekde sa to odrazi, ostatny to vidia no tak sory kamo uz sa s tebou nehrame. A vec je vyriesena.

  Thumb up 0 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   január 09, 2012

   Filip, to je v poho, kým ste dvaja-traja, ale vieš si predstaviť, že máš 13 spoločníkov? Už vidím, ako ukecáš 13 zváračov, aby nebrali plat, ale podiel z firmy. Toto naozaj nie je riešenie už ani pre menšie stredné firmy. Väčšina ľudí nechce podnikať, majú averziu k riziku. A to je zase také ako s komunizmom, ten podnik bude každého, ale v podstate nikoho a každý sa bude chcieť zviesť menejrobením na tých ostatných.

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

 21. Avatar
  január 09, 2012

  A kde je nejaka ta ochrana zamestnanca ? Kto mu zaruci ze pani podnikatelia ho nebudu zdierat a ze si nenajdu rychly dovod na rozviazanie pomeru ak bude treba platit alebo ak bude treba prikupit nove auto panovi podnikatelovi do garaze (obrazne).
  Je zrejme ze podmienky na podnikanie niesu velmi priatelske no je to povahou vlady a tym ze korupcia v tomto state dosiahla bludnych rozmerov. Je nemozne aby sa tu miesali sukromne firmy do statnych veci (gorila) a aby podnikatelia tvrdili zamestnancom ze je kriza treba setrit na vyplatach no zisky su stale vyssie ako min. rok v celom kalendarnom roku. Nieje mozne aby zamestnanci nemali ziadne prava a mali len povinnosti.
  Je potrebne najst zlatu cestu medzi poziadavkami podnikatelov a zamestnancov, ale hlavne je zbavit sa vsetkych tych zlodejova hajzlov v parlamente zrusit subeh funkcii (ako moze niekto robit primatora a poslanca sucasne a poberat 2 platy ak ma robit fyzicky 8 hodin jedno a 8 hodinovu pracovnu dobu ma aj na druhom fleku). Zaviest tym hovadam sprostym trestnopravnu zodpovednost za ich rozhodnutia aby pocitili to co pocituju normalny ludia v praci (nieco podrbes tak za to zaplatis). V pripade dokazania trestneho cinu by panov trebalo posadit do chladku a pekne im stopnut aktivity.
  V pripade Gorrila by pomohloi zrusit taketo skupiny a znarodnit ich majetok, hned by sa nasli peniaze v statnej sprave aj pre ucitelov a ostatnych ludi ktory zarabaju menej no ich prinos pre spolocnost je ovela vyssi ako danych skupin.
  Tento stat je hnoj a dufam zepracujucim poctivym ludo to coskoro dojde a riadne to tu precistia.
  Ale tento krat to uz nebude sametova revolucia – bojim sa.

  Treba zmenit ustavu a zaviest podobny system vlady ako je vo svajciarsku. vtedy mozno svitne slovakom krajsi den. Inak skoncime ako bananova republika v strede europy.

  Thumb up 2 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   január 09, 2012

   Obávam sa, že ste celkom nepochopili o čom je voľný trh a aký prínos z neho plynie. A takisto aké negatíva, ak sa tento voľný trh obmedzuje. Jediná garancia zamestnanca má byť jeho schopnosť nájsť si lepšiu prácu a to mu nezabezpečí zákonom žiadny politik, no len a len voľný trh.

   Thumb up 1 Thumb down 5

   Odpovedať

   • Avatar
    január 09, 2012

    Pochopil som jedno – zamestnavatel podnikatelovi vytvara hodnoty, dostava len malu cast (90% vsetkych firiem). Dostava vacsinou smiesnu mzdu a je krmeny recami o krize aj ked za menej penazi dostane vzdy viac povinnosti resp. objem vyroby neklesa skor mierne stupa. Ak by sa presadilo to co propagujete bol by to na slovensku navrat do feudalizmu, a likvidacia strednej triedy.
    Samozrejme ze stat ma vela chyb
    Gastrolistky – cisticka penazi pre niektoru zo stran (preco nespravit statnu firmu pre vyrobu tychto listkov a brat si z listkov tych 5 % nas5 do rozpoctu statu, a ostatne firmy jednoducho zlikvidovat – preco by mali ludia platit sukromnikovi za listky radsej to platit statu a miesto toho dostat nejaku ulavu formou nizsieho odvodu a pod. ) a takych prikaldov by som nasiel mozno este ovela viac

    Problem sloovenska je v mentalite ludi a toto sa nezmeni ani volnym trhom. Kazdy chce odrbat stat a kazdy chce mat bmw do mesiaca od zaciatku podnikania. (Ako je mozne ze firma vykazuje minimalny zisk ale majijtel sa vozi v X5ke a ma novy velky dom ? Odkial na to vzal peniaze ak je fiomra na nule ? )
    Je potrebne osetrit taketo miesta a potom sa zacne mozno ludom dychat lepsie. a ako som pisal skor treba najst stred medzi poziadavkami podnikatela a zamestnanca (kazdy z nas ma rad ak ma aspon nejake istoty)

    Thumb up 2 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
     január 09, 2012

     Ja som pochopil iné… podnikateľ nie je povinný nikomu dať prácu. Ak podniká, bol to jeho nápad! Tebe podnikať nikto nebráni. Smiešnu mzdu dostávaš preto, lebo ti štát z neho polovicu zoberie (pointa tohto článku).

     Hovoriť, že problém je v mentalite, po tom, čo si tu so svojou závisťou predviedol, je totálna demagógia. Podnikateľ v priemere nie je o nič horší ani lepší človek ako ty. Teba jedine serie, že on má a ty nie. Ale že by si podstúpil to riziko, aké on, to ťa ani nenapadne, hlavne nech máš to, čo on. X5 si mohol dať do nákladov, preto s tým nulový zisk nemá nič spoločné. Dom si mohol zobrať na hypotéku, čo ty vieš?!

     Thumb up 5 Thumb down 3

     Odpovedať

  • Avatar
   január 09, 2012

   Sú štáty, ktoré žiadnu ochranu zamestnanca zo zákona nemajú a predsa prosperujú a podnikatelia ich nezneužívajú. Pre (niektorých) zamestnávateľov budeš niktoš dovtedy, kým ťa bude môcť kedykoľvek nahradiť. Najprv potrebujeme vyššiu zamestnanosť, potom bude mať zamestnanec omnoho väčšie slovo. Konkurencia je omnoho väčšia motivácia pre ochranu zamestnanca, než zákon! To by tu ale nemohla byť minimálna mzda, alebo sociálne výhody ako vo Švédsku.

   Korupcia má obludné rozmery v každom štáte a v každom štáte si hovoria, že je to len práve u nich! Štát samo o sebe je problém, žiadna zláta stredná cesta neexistuje.

   To je blud, porovnávaš obludné zisky jedných firiem a nízke platy v druhých firmách. Tam, kde sú zisky vysoké, platy rastú.

   Zamestnanci majú právo prijať alebo neprijať prácu.

   Tvoje reči o dvoch platoch primátorov hovoria o tom, že ťa neriadi nič iné len závisť. Čo keby si prestal rapotať a ukázal svetu, aký vieš byť ty podnikateľ. Niekto múdry povedal: „Ak je každý naokolo taký idiot, ako to, že ešte nie si bohatý?“

   Vo Švajčiarsku nie je minimálna mzda. Aj keď si sa tak nevyjadril, predpokladám, že so zrušením min. mzdy nebudeš súhlasiť.

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    január 09, 2012

    Sam si to napisal su staty ktore nemaju ziadnu ochranu zamestnanca a podnikatelia to nezneuzivaju – zobud sa slovensko takto fungovat nebude, prejdi sa po slovensku a otvor oci.
    Staci ked si pozries spravy a bude ti jasne ze co a ako.

    Keci o tom ze zavidim primatorom 2 platy su bludy. Niekto mudri raz povedal : „Neda sa sediet na 2ch stolickach naraz.“ a to si myslim plati aj v politike a vlastne vsade. Je tam zrejmy stret zaujmov a osobne si myslim ze ten svoj skromny zivotik potiahnu aj bez druheho platu. A je mi uz dlhu dobu zle z toho ze ked su volby da sa volit len zla alebo horsia moznost. A toto sa nezmeni pokial sa nezmenia veci v ustave a zmyslanie ludi.

    K tomu ze mam zacat podnikat sa nevyjadrim – ak pride cas podnikat budem ak nie nebudem,
    Ubezpecujem ta ze nepatrim medzi zavistlivych ludi. Zijem si skromne. preto ak ma nepoznas tak sa vyvaruj takychto komentarov.

    Stat sam o sebe problem nieje. problemom su ludia ktori ho riadia a ich nenazranost.

    Thumb up 0 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
     január 16, 2012

     „Stat sam o sebe problem nieje. problemom su ludia ktori ho riadia“

     A kde chceš nájsť tých anjelov, ktorí budú riadiť túto spoločnosť? Tých anjelov, s ktorými budú súhlasiť všetci.

     Ak potrebujeme vládu kvôli tomu, že ľudia sú zlí, potom nám vláda nepomôže, lebo vláda pozostáva z ľudí. A ak sú ľudia dobrí, potom ju tiež už nepotrebujeme. 🙂

     Thumb up 1 Thumb down 1

     Odpovedať

 22. Avatar
  január 09, 2012

  V tom clanku je jedna dost zasadna chyba. Autor pocita s tym, ze dokaze mesacne predat iba 1000 hodin, co je asi polovica z toho, co moze 12 ludi odpracovat (160×12=1920). Aj keby sme pocitali iba so 140 hodinami mesacne, stale 1000 hodin nie su ani 2/3 z mozneho odpracovaneho casu. Ak som podnikatel a dostanem sa do takejto situacie, automaticky prepustim tretinu (alebo polovicu) ludi, aby mi to vychadzalo alebo zvysim marze, aby som pokryl cas, ktory sa neodpracuje pre klienta. Ak podnikam na trhu, ktory mi take marze neumoznuje, idem z neho prec.
  Skoda ze v clanku je taka chyba (zamerne?). Chyba je aj v madarskom originale.
  Taktiez ked si porovnate naklady zamestnavatela u nas a v Madarsku, vychadza to inak. Nechcel by som tam byt zamestnavatelom…

  Thumb up 0 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   január 10, 2012

   Neviem či je to chyba alebo zámer, no už som tu o tom písal, že reálne by sa ti podľa mňa nepodarilo predať ani tých 1000. Musíš počítať s tým, že ľudia sa na prácu aj pripravujú, robia ponuky, vybavujú telefonáty, support, pracujú v interných systémoch, robia bežnú agendu a toto si fakturovať nemôžeš. U nás vo firme na oddelení čo ponúkame služby fakturujeme tak max. 1/4 z reálne odpracovaného času človeka.
   Ale áno – uznávam, aj pri písaní som si uvedomil, že viaceré uvedené veci sú trošku prikrášlené, aby bol článok zaujímavejší. Napr. čo som si všimol tiež, že autor síce uvádza že investoval 90.000, no neuviedol, že ako tie peniaze investoval. Na firmu poskytujúcu čisto služby s predpokladom že by zarábala tak ako popisuje od prvého dňa, by ani nepotreboval takúto investíciu – no na samotnom odkaze tohto článku stavajúcom na pravdivých základoch to nič nemení.

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    január 10, 2012

    Ja som robil v sluzbach a toto mi pride pritiahnute za vlasy. Co som to za podnikatela, pokial si nezapocitam celu pracu zamestnanca…?
    Clanok je trochu schvalne napisany tak, aby bol sokujuci, co vidno uz na nadpise a prvych odstavcoch. Chcelo by to ho prepisat realnejsie a do slovenskej legislativy.

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     január 10, 2012

     „Co som to za podnikatela, pokial si nezapocitam celu pracu zamestnanca…?“ – Juraj ako mám chcieť ja vo firme od zákazníka preplatiť 8 hodín, keď človek bol u neho 2 hodiny,a cca 1-2 hodiny sa pripravoval, 2 hodiny cestoval tam, 2 hodiny naspäť. Buď u zákazníka 2 hodiny a napíš si výkaz na 8, som zvedavý, či ti to podpíše, potom daj vedieť. 🙂

     Thumb up 1 Thumb down 1

     Odpovedať

     • Avatar
      január 10, 2012

      Ako som uz napisal, co si to za podnikatela, ak si nezauctujes ani sluzobnu cestu (4 hodiny autom?!), ani odbornu pracu v kancelarii. Daleko to asi nedotiahnes. Zaujimalo by ma, kolko realnych podnikatelov je v tejto diskusii.

      Thumb up 0 Thumb down 3

     • Avatar
      január 10, 2012

      Autor to mohol myslieť tak, že by sa pri úplnej voľnosti podmienok vyjednával aj pracovný čas. Ale inak, pravda, je to skreslené. Tak ako aj údaj o navýšení na 207 %, uvádzal by som skôr, že je to navýšenie o 107 %, resp., že čistá mzda je 48 % ceny práce.

      PS: Ešte raz som si prečítal článok a hneď v prvom odstavci hovorí o 8-hod. pracovnom čase 5 dní v týždni, takže toľko k tomu. 🙂 Mýlil som sa.

      Thumb up 0 Thumb down 1

     • Avatar
      január 10, 2012

      Juraj, ja robím už 10 rokov v oblasti služieb v súkromnom sektore a môžem ti garantovať, že ŽIADNY zákazník by mi nezaplatil za to, ak by som u neho bol 2 hodiny a pýtal zaplatiť za 8 hodín. ŽIADNY!
      Skôr ti ošomrú aj tie 2 hodny a budú požadovať, aby si to spravil za 1 hodinu.

      Thumb up 1 Thumb down 1

     • Avatar
      január 10, 2012

      No ako som pisal, je to o trhu, na ktorom posobis. Ak ti to nevychadza, tak chod z neho prec robit nieco ine.
      Nehovoril som o elektrikarovi, ale o odbornej kancelarskej praci. Predsa, ak robim nejaku odbornu pracu, posielam cenovu ponuku, kde si nacenim aj sluzobnu cestu, aj odbornu pracu v kancelarii, aj pracu u zakaznika. Prepokladam, ze clanok bol o tom. Ak si napriklad elektrikar (ktoreho uvadzam iba ako priklad), tak robis sam na zivnost a nepotrebujes mat 12 ludi.
      Mohol by som tu napisat aj viac konkretnych realnych prikladoch, ktore poznam, ale nechcem sa pustat do flamwars.

      Thumb up 0 Thumb down 2

     • Avatar
      január 10, 2012

      My robíme odbornú prácu a účtovanie cesty je samozrejmé, no to ti pokryje náklady phm a amortizácie, nie tvoj čas. Nechcem sa hádať, no netvárme sa, že môžeme žiadať od zákazníka preplácanie času stráveného na ceste. To si možno môže dovoliť nejaký monopol typu T-Com a spol, no určite nie malý podnikateľ na konkurenčnom trhu.

      Thumb up 1 Thumb down 1

     • Avatar
      január 11, 2012

      velmi, velmi. velmi naivne… NIKDY NEMOZES FAKTUROVAT REALNY PRACOVNY CAS KLIENTOVI…. NO WAY

      Thumb up 0 Thumb down 1

  • Avatar
   január 10, 2012

   Podľa mňa to je reálne číslo. Podarilo sa ti už predať celý čas zamestnanca? Brať polovicu (až dve tretiny) je celkom reálne, pretože zamestnanec v kancelárii nerobí nonstop.

   A neviem teda, ale v Maďarsku je čistá mzda 48 % z ceny práce a u nás to je 56 %. Je to lepšie, ale asi tak o tých 8 % lepšie.

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

 23. Avatar
  január 10, 2012

  Je 0:59 hod a ja idem o par hodin (5:30 do prace), to preto lebo som vsetko od vrchu az SEM precital 🙂

  Clanok a Vaše komentare su „chytlave“ Čo k tomu dodat, hodne ludi, pováh, názorov.
  Som elektrotechnik vystriedal som zopar zamestnani takze mozem trochu porovnavat.
  Je pravda ze vsetky (velke uspesne firmy, fabriky, haly) mali jediny ciel a to vyzdimat zo mna to posledne a to zo vsetkych ktori boli a su pod strechou nemenovanych firiem. <- to je moj pohlad, nie staznost!

  Pracujem v strese no podstupim ho lebo plat je slusny a ked boh dá mozno si intenzivnym odkladanim za 30rokov nasporim aspon na 3 izb.byt. aby som mohol žit v tomto skorumpovanom state normalny zivot. Jasne ze rodinny dom by bol lepsi (musim napisat Vilovi do blue of sky 😀 😀 <- vtip)

  Nejakeho prachaca ktory rozhadzuje prachy v casine a plavi sa na jachte urcite nezaujima ze sa nedozijem 50tky <- to bol skutocne len vtip 😀 Touto odpovedou som nesktuocne pobavil jedneho obchodneho zastupcu ked prisiel a povedal mi ze pohlad na mna je skutocne znicujuci (vycerpany)

  V poslednej dobe som doprajny clovek, prajem hlavne poctivym podnikatelom.
  Prosim neberte to hore to ako staznost, ja sa fakt nestazujem, zmieril som sa, uskromnil som sa.
  Kazdy clovek ma na vyber. Urcite su aj ludia ktory na to podnikanie proste nemaju ale tak nekonecne stazovanie a zozieranie sameho seba urcite neni ok.

  Takisto vzdelanie nie je vsetko si myslim. Videl som pri páse aj inzinierov, skola je v podstate poviem to ironicky "priprava otroka do systemu ktory bude zarabat pre inych". Ludia robia na inych ludi o tom je podnikanie, a ked nieco neviem najmem si toho kdo to vie to je biznis ne?

  Skola nauci remeslo ale nie financnu gramotnost. To sa clovek musi naucit sam.

  Podnikatelov skutocne uznavam pretoze zodpovednost je enormna je to casovo narocne, podmienky su zle hlavne zo zaciatku a takmer nic nie je monopol takze musia makat aby drzali krok s dobou, kratit sa na rodine a neviem čom….

  Mam teraz "volny cas" po praci a mozno by sa nasiel aj maly kapital(nasporeny popri tom co si sporim na strechu nad hlavou) uvazoval som o eshope – samozrejme na zivnost a vsetko co k tomu. Neviem nic, neviem ako ide system cerpam info kde sa da, postupne na to dochadzam no musim uznat ze ako som cital Vase clanky ktore sa tykali vyhradne podnikania, 3x si to rozmyslim ci to risknem alebo nie – o tom podnikanie je.

  Dakujem Vam za Vase clanky dali mi impulz viac rozmyslat nad tym co chcem spravit a ci to spravim… Neni to easy, TU mi to došlo. Jasne ze som si nemyslel ze to bude prechadzka ruzovym sadom, jasne ze zisk neuvidim 3 roky, len mi tu par veci este viac otvorilo oci, za co Vam velmi pekne dakujem.
  Mne to citanie stalo za to…

  Thumb up 8 Thumb down 1

  Odpovedať

 24. Avatar
  január 10, 2012

  Tento clovek by nikoho nezamestnal, ani kdyby byly dane na nule, je to nejaky novinar, co umi sice najit par cisel ve statistikach, ale jinak umi kulovy, proto by nikoho nezamestnal

  Thumb up 2 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   január 10, 2012

   Zjevně tu je ale hodně lidí, kteří tvrdí, že článek popisuje reálnou situaci.

   Thumb up 1 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    január 10, 2012

    jednak jsem myslel, ze se to neodeslalo, tak to tam je jeste jednou a za druhe si nemyslim, ze by autor popisoval realnou situaci, proste si jen myslim, ze je to kecka…

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     január 10, 2012

     Každý, kdo již někoho někdy zaměstnal, tak ví, že článek správně poukazuje na problémy. Pokud by si si z toho vzal jenom fakt, že zaměstnanci dostávají v Maďarsku méně než polovinu toho, co zaměstnavatele stojí, už to stačí. V Česku to máte o něco lepší.

     Thumb up 0 Thumb down 1

     Odpovedať

    • Avatar
     január 10, 2012

     Máš pravdu Pavel. Vôbec to nie je o reálnej situácii. Zamestnávatelia môžu hocikoho vyhodiť bez udania dôvodu, takisto ženu ktorá je na materskej, rovnako ako aj neplatia žiadne dane a odvody. Dokonca neplatia ani zamestnancom. Realita je taká, že 30.000 ktoré ten hnusný kapitalista zarobí, ide celých pekne jemu do kešene. 🙂

     Thumb up 1 Thumb down 1

     Odpovedať

     • Avatar
      január 10, 2012

      ale nejde, leda tak nejakemu zlodejovi, ale tech je mensina, stejne tak, jako mezi zamestnanci je mensina zlodeju…

      Thumb up 1 Thumb down 0

 25. Avatar
  január 10, 2012

  :
  Opat mi chvilu trvalo, kym som sa docital az do konca, pretoze ma naozaj zaujimaju reakcie ludi. Ci su to zamestnavatelia, zamestnanci, szco a dalsi.
  Tak ako som napisal uz vyssie, je to v ludoch a v tom ako nas spolocnost, cize stat uci sa spravat. Uz davno tu nepanuje spolupatricnost, davno tu nepanuje normalna ludska skromnost a o uprimnosti ani nehovorim. Ze som nejaky rojko??? Nie, urcite nie, ale pre tych co chcu cisla, tak tu ich mate a tieto cisla vam viem kedykolvek zdokladovat, lebo su to realne cisla mojho podnikania.
  Kedze rok 2011 este nemam uzatvoreny udavam cisla z roku 2010. Len na okraj podnikat som zacal v 1998 so spolocnikom, s ktorym sme sa po 6 rokoch nepohodli a rozisli, Takze od 2004 som zacinal kvazi od nuly. Ked uz malo byt lepsie a pomaly som mal zacat hladat aj zisk, prisiel rok 2008, ktory sa v mojej brandzi naozaj prejavil. Ale zijeme a fungujeme, vyskakovat nemozme, pisem v mnoznom cisle, lebo sme to my vsetci co vo firme pracujeme, aby sme spolu nieco dokazali.
  Fakty v roku 2010, spolocnost zaoberajuca sa outsorcingom v oblasti IT..
  Spolu nas vo firme je 9.
  4 technici, .3 obchodnici, asistentka, uctovnicka.
  Medzi technikov sa riadim aj ja ako konatel a majitel. Mam rad svoju pracu a nedokazem sediet len tak v kancelarii na zadku.
  Budem uvadzat rocne náklady tak ako ich mam spracovane priebezne kazdy mesiac a potom na zaver roku.
  Prenajom priestorov: 15787€
  PHM rocne 7200€
  Havarijne poistenie 2098€
  Zakonne poistenie 908,35€
  poistenie spolocnosti: 701,22€
  Internet 1991,64€
  Mobily, telefony 3152€

  Spolu naklady, neodelitelne na fungovanie nasej firmy, zatial do toho nevstupuje stat: 31838,11€
  Podme na platy
  PLAT technikov 1537,97€ mes v hrubom spolu rocne 4×1537,97€*12 =73822,56
  Plat obchodnikov 1282,90€ mes. v hrubom spolu rocne 3×1282,90€x12= 46184,40€ + plus bonus pri dobrom obchode, neskor si napiseme co je v dnesnej dobe dobry obchod.
  Asistentka 1170,13€ v hrubom rocne 1170,13×12=14041,56€
  Ucto 1537,97€ v hrubom rocne 1537,97*12=18455,64€

  Spolu teda platy rocne, peniaze, ktore odidu z uctu firmy: 152504,16€

  Spolu naklady firmy za cely rok su teda: 31838,11€+152504,16=184342,27€. Nepocitam do toho vsak ziaden spotrebny material, naklady na PC, skolenia a pod. O to tu vlastne ani tak nejde.

  Ked si zoberieme samotne financie, ktore odidu z uctu na platy, a to si nemyslim, ze su platy nadhodnotene, kedze ja osobne si cenim svoje vedomosti a zrucnosti a rovnako si ich cenim aj u mojich kolegov a zamestnancov, je to nasledovne: Kedze mesiace maju rozny pocet pracovny dni, beriem priemer.
  Technik mesacne dostane cca 862,45€, ktore mu dojdu na ucet, naklad bol 1537,97€, takze rozdiel ide nasledovne: 1537,97-862,45= 675,52€
  675,52€ sa deli
  123,6€ preddavok na dan
  45,52€ zdravotne poistenie zamestnanec /4%/
  113.8€ zdravotne poistenie yamestnavatel /10%/
  106.5€ socialne poist. zamestnanec /9,4%/
  286,10€ socialne poistenie zamestnavatel /25,2%/

  Takze firma zaplati za jeho pracu 1537,97€, zamestnanec dostane 864,45€ a statu ide 675,52€.
  Ked si zoberiem len samotnych 4 ludi – technikov, tak oni dostanu na ucet spolu: 3449,6€ a stat na svojich odvodoch /povinnych odvodoch/ dostane 2702,08€, co su pri najmensom 2-3 dalsi slusni technici. Takze kludne mozem povedat, ze na odvodoch statu, stat zobral 2 alebo 3 ludom pracu, pretoze za tie peniaze nemozem nikoho zamestnat, lebo „zamestanavam“ stat. A to tu nejdem hovorit ako sa s tymito prostriedkami v state naraba, to tu uz popisali viaceri.

  Rovnako je to aj u ostatnych zamestanancov, ked to chcem precentualne, tak z penazi, ktore odidu z firmy mesacne na platy, tak 56% ide zamestnancovi a 44% ide statu. Ak si to niekto chce preratat, tak hore su vsetky cisla a moze ma skontrolovat..

  Preberiem pracu technikov.
  Piste, ze uctovat sa da 100%, v ZIADNOM PRIPADE NIE.
  Cena hodinovej prace, ktoru uctujeme klientom je 30€ bez DPH na hodinu. Samozrejme to je u technikov, obchodaci musia zarobit na predaji tovaru.
  Realne technici funguju cca 8 -10 hodin denne, nebudem preberat dovolenky, choroby a obdobne, pretoze to by som sem musel dat cely excelovsky vykaz. V kazdom pripade priemerna percentualna umera, kolko hodin je fakturovatelnych klientovi je 68,2% /to bol rok 2010/, a to mozem garantovat, ze tam nie su ziadne prestoje. Ziadny klient Vam nezaplati za vasu nevedomost, neskusenost, alebo nedajboze dopravnu zapchu. Ja osobne som s tymto pomerom spokojny. Ked technici urobia spolu 4*160 hodin mesacne = 640hodin a z toho je 68,2% hodin fakturovatelnych tak je to 436,48 hodiny na mesiac, spolu 13094,4€, ktore by mali nabehnut na ucet po vyfakturovani. Tu ale prichadza specifikum slovenskeho trhu. Trti najvacsie klamstva na Slovensku su: Ano, idem len na jedno pivo, druhe je Fakturu som Vam uz zaplatil a tretie nepisem lebo je neslusne.
  Takze co ked dane peniaze nepridu??? Zaujima to zamestnanca??? Nastastie u mna ano, ale mozno niekde inde ani nie. 10-ho v mesiaci je termin a peniaze musia byt a basta.
  Ked to zoberiem ako ideal, ze vsetci platia a vsetko je OK, tak technici prinesu do firmy mesacne cca 6942,52€. Ze parada? Uvidime.
  Co obchodaci, ich platy mesacne v hrubom spolu su 3848,7€, maju si na seba zarobit. Dnes sa obchodna marza pri predaji IT techniky pohybuje okolo 7%, neratam tych, ktori pouzivaju nevedomost klientov a podobne. To je a bolo proti mojej srsti vzdy, bohuzial je takych, cim dalej viacej. Ale vratme sa k obchodu, ak si maju obchodacii zarobit na svoje platz, tak musia urobit obchody mesacne minimalne na urovni 54987.42€, co niekedy realne je a niekedy urcite nie.Bud pracuju ako tim, alebo si kazdy ide po svojom a potom jeden dostane hojno a druhi ho…
  Nastastie u nas pracuju spolocne a spolocne si delia aj pripadne percenta zo zisku. Riesi sa to polrocne. Ale co ak vyrobia peniaze len na svoje platy? Ake peniaze proinasaju do firmy? Nesikovny obchodnici? Maly trh? Nie je dopyt? To je plno otazok,, na ktore clovek dennodenne hlada odpovede. Ale nech sa len snazia, za rok 2010 obchodnici vyrobili pre firmu priemerne mesacne 1210€, co je aj z mojho pohladu malo… Rok 2011 priniesol vymenu jedneho z nich a nastastie aj zlepsenie.
  Asistentka a uctovnicka su v podstate nevyrobne sily, ale bez nich sa to len tazko zaobide, ak ma niekto iny nazor tak mu ho nevnucujem ani neberiem.
  Takze rok 2010 mi prinasal mesacne 8152,52€ co je rocne 97830,24€. Hura to je zisk. Este 1-2 roky a staviam dom, nebudem sa tlacit v trojizbovom byte? Ci?
  Lenze rocne naklady – pravidelne – su 31838,11€ + plat uctovnicky a asistentky 32497,2€ a zrazu sa zisk scvrkol na 97830,24-31838,11-32497,2=33494,93€.

  Tak mi aspon trochu podskocilo srdce, ze aspon nieco. Tuto sumu som priznal ako zisk, Opat sa tu najdu nejaki rypaci, ktori si povedia, ze som sprosty, ked platim nejake dane statu, ale ja som ich zaplatil. Takze po zdaneni mi ostalo 26795,95€.

  Takyto zisk mi ale vysiel po rokoch, kedy som nemusel investovat do ziadnej techniky, pretoze vsetko som nakupoval od 2004. Lenze rok 2011 mal byt rok obnovy a posunu dalej. To znamena lepsi informacny system, nove PC a podobne. Takze zisk som nechal vo firme a triezviem doteraz. Pretoze len informacny system, novy server, par novych PC a NB pre zamestnancov ma k 30.9.2011 vychadzalo 43684€ / len IS stal 24500€/. Ale posunul som sa dalej, bude rok 2011 zo ziskom??? Urcite nie, a to chcem v roku 2012 vymenit aspon 2 auta.

  Toto je len strucny prehlad, lebo pisat o cash flow, DPH a dalsich veciach, kde sa Vas nikto nepyta, kolko mate penazi vyfakturovanych, ale kazdy chce cash.
  Ked sa raz zacne platit fakturami, tak tu bude neskutocne vela ziskovych firiem. Preco to este pisem, len pre realnost ako to naozaj je. Urobite nakup tovaru za 100.000€ bez DPH. S DPH je to 120.000€. Predavate ho dalej zo ziskom 7%. takze ho predam za 107,000 bez DPH. S DPH je to 128.400€. Stat si na koniec mesiaca vypyta rozdiel v prijatej a vydanej DPH, co je 8400€. Lenze klient vam nezaplati nacas, nezaplati vobec, ide do krachu, co potom? Stat svoju DPH chce 8400€, nezplatte, posle Vam penale. A z tych 7000, co ste mali mat zisk Vam tak ci tak este vyrube aj dan zo zisku. A to nehovoriac o tom, ze ste mozno ostali dlzny svojmu dodavatelovi 100.000€.
  No nic skusit predat byt a nejako to vyrovnat a zacat znovu. Je to len hypoteza, ale aj realne riziko dnesneho podnikania.

  Podnikam? Vyzmykavam zamestnacov? Robim nieco zle? Ja si myslim, ze nie, ale ak by mi stat dal trebars aspon 5-rocne danove a odvodove prazdniny, tak by som sa vobec nenahneval.
  Takze ak chcel niekto fakty a mysli si ze je nieco vymyslene,alebo skraslene, tak na Slovensku je to takto. A berte na zretel, ze som tam nikde neuviedol ani len dovolenku, chorobu, alebo nebodaj mamicku na materskej. Nastastie chory nie som a nebyvam, ak neberiem do uvahy, stres, vyoperovanu stitnu zlazu, vysoky krvny tlak a nervy, dokedy to bude moja rodina akceptovat.

  Prajem vsetkym aby sa im len darilo, aby zamestanavatelia nachadzali len spolahlivych zamestnancov a zamestnanci otvorenych a normalnych zamestnavatelov, lebo vsetko je to len v nas a v nikom inom. Je to na zamyslenie?

  Thumb up 35 Thumb down 2

  Odpovedať

 26. Avatar
  január 10, 2012

  Po prečítaní tohto článku som aspoň čiastočne pochopil, prečo je Maďarsko na tom ekonomicky tak zle – žije tam zrejme príliš veľa „podnikateľov“ ako je autor článku /pôvodný/ – ak zainvestujem 90 000 € a vybudujem firmu, vznikne hodnota, ktorá môže vysoko prekročiť výšku vloženej investície /samozrejme môže mať aj nulovú hodnotu/. Ak budem úspešný, môžem firmu predať so ziskom a nemusím čakať 9 rokov, kým sa mi vložená investícia vráti z prevádzkového zisku. Prevádzkové a investičné prostriedky sú úplne odlišné kategórie a nemožno ich zmiešavať. Problémom autora podľa mňa nie je štát /ja však s tézou: „menej štátu“ súhlasím/, ale jeho nepodnikateľský spôsob myslenia, ktorý ho napokon vždy dostane z hry. Štát je pre podnikateľa jednou z mnohých nákladových položiek a môžeme sa baviť o jej opodstatnenosti, ale jej odstránením sa podnikanie nestane prechádzkou ružovou záhradou, ako sa možno domnieva autor článku. Vždy musí byť prítomný rozmer rizika a možnej straty ako nevyhnutnej súčasti slobodného života jednotlivca. A odvaha prijať túto skutočnosť mi v autorovom postoji chýba. Na štát často útočia tí, ktorí sú od neho najviac závislí, a žiadajú, aby sa o nich staral viac resp. podľa ich predstáv. Je rozdiel, či chceme menej štátu, lebo sa o seba vieme a chceme postarať sami, alebo len chceme iný, lepší a starostlivejší štát.

  Thumb up 2 Thumb down 4

  Odpovedať

  • Avatar
   január 16, 2012

   Štefan za chvíľu budem publikovať „slovenskú“ verziu tohto článku a zaručujem ti, že Slovensko v dobrom svetle rozhodne vyzerať z tohto pohľadu nebude.

   Štát je v koncipovaný ako násilnícky systém na spôsob mafie. Ľuďom sa toto ťažko počúva a 99% ľudí ťa označí za blázna ak by si im toto tvrdil, alebo by ťa nebrali až tak vážne. Je to ale úplná pravda.

   Ak máš raz teda systém ktorý je takto koncipovaný, nemôžeš žiadať jeho „zmenu k lepšiemu“, lebo to jednoducho nikdy nepôjde. To je ako ísť do centrály Cosa Nostry ktorá sa živí výpalníctvom a požiadať bossa tej mafie, či by bol taký láskavý a zmenil svoj násilnícky systém. Štát je iniciátorom násilia, je to absolútna moc.

   Štát treba preto buď postupne zlikvidovať a pretvoriť spoločnosť na slobodnú, alebo sa aspoň snažiť ho čo najviac limitovať.

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

 27. Avatar
  január 10, 2012

  ano, je to presne tak ako sa píše v članku, až na tych par lokalnych odlišností …. muž podniká už skoro 20 rokov… kedysi platil priestory, mal cca 3-6 zamestnancov ktorí si vobec neuvedomovali, že naklady na nich su 2x vyššie ako mzda ktorú im dáva …posledných pár rokov sa ale rozhodol že už NIKDY žiadeho zamestnanca …. čím sa myslí hlavne prebujnelá štatna administratíva (kde sa 3/4 jeho penazí preflákajú a prepodplácajú) podporovať nebude…pracujeme vo firme sami dvaja, s nikym sa nemusíme doťahovať ani súdiť, berieme práce len tolko kolko zvladneme a hoci občas ostaneme uplne nasuchu, vždy je to jednoduchšie ako sa natahovať so zamestnancami… platy mame malé, odvody tiež a s tym, že nebudeme mať dochodok vcelku rátame, tak či tak sa dochodkovy vek neustale posuva a ked by sme mali isť v 75 do dochodku ani sa toho nedožijeme…

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

 28. Avatar
  január 11, 2012

  Je aj iný pohľad na podnikanie

  To je neefektívna a plytvajúca štátna správa

  Nejednoznačné a zbytočne komplikované zákony.
  Koľko zákonov sa za posledné roky zrušilo?
  Všade plno úradníkov, ktorí sú ta úzko špecializovaní, že nevedia čo robia vo vedľajšej kancelárii.

  DPH je samostatnou ale najlepšie vystihujúcou kapitolou štátu.
  Všetci vedia že sa tam dejú najväčšie úniky. Občas sa prevalí nejaká kauza, ale je to len maličkosť z celkového počtu eur , ktoré sa stratia pri DPH. Stále sa diskutuje či DPH má byť vyššia alebo nižšia, ale nie o tom prečo systém umožňuje a často aj v spolupráci s daňovými úradmi obohatiť sa práve na tejto dani.

  Úniky na DPH a nepriamych daniach majú nahradiť ich neustále sa zvyšujúce sadzby.

  Rovnako je to aj s ďalšími daňami a poplatkami.

  Nezanedbateľnou záťažou sú aj rôzne výkazy , hlásenia, povinnosti pri omeškaní ktorých je automatická sankcia zo zákona.

  Preto to čo najviac chýba na Slovensku je zapojenie informatizácie a prepojenie všetkých úradov.
  Je 21. storočie a v jednej inštitúcii chcú aby im „daňovník“ priniesol doklad od inej. Pri tom ide o obidve štátne inštitúcie a nevidím problém aby to išlo elektronicky bez účasti občana. Mení sa to ale neuveriteľne komplikovane a pomaly.
  Horším príkladom je ak nejaký úrad žiada od občana kópiu dokumentu, ktorý sám vydal a nachádza sa v jeho archíve len preto, aby pracovník úradu nemusel hľadať v archíve a bol krytý papierom ktorý je zbytočný. Pretože úrad by mal vedieť komu čo vydal a či to ešte platí.
  Nie je to nič iné len presúvanie zodpovednosti a nákladov na občanov.

  Často sa mi zdá, že to štát = úrady robia úmyselne. Keby boli zákony jednoduchšie a jasnejšie, keby ich bolo menej, keby sa pracovalo s informatizáciou prepojenej štátnej správy zistilo by sa , že je potrebných menej úradníkov, ale schopnejších a vzdelanejších. Čo s tými čo sú tam po známosti?
  Mali by obrovské problémy niekde sa zamestnať.

  Sú tu aj ďalšie okolnosti ako štátna pomoc, eurofondy, ďalšie rôzne výhody, ktoré deformujú podnikateľské prostredie a tak zabraňujú vzniku ďalších pracovných miest.

  Idú voľby a znovu budeme počuť o tom kto je zlý, alebo ešte horší medzi politikmi.
  Ale prečo sa nediskutuje o tom ako konkrétne podporovať pracovné miesta?
  Ako zlepšovať podnikateľské prostredie?
  Ako postihovať nezodpovedných zamestnávateľov?

  Lebo o tom ľudia nechcú počuť.
  Keby chceli politici by museli reagovať na to čo chcú ľudia.

  Thumb up 2 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   január 11, 2012

   ISLANĎANÉ JSOU PAŠÁCI !!!!!!
   =======================
   I naše média nás doposud zásobovala do posledního detailu o
   nepokojích v Egyptě a Libyi.
   Mlčela však zarytě o revoltách a příkladné ukázce občanské revolty a
   revoluce, která se
   odehrála před dvěmi lety na Islandu, kde občané donutili odstoupit
   celou vládu i starou
   politickou reprezentaci a přepsat ústavu.
   Právě proto, že případ Islandu je modelem skutečně občanské
   revoluce, byl tento případ
   velmi záměrně ututláván. Cenzura revoluce na Islandu je nejlepším
   důkazem, jak se zachází s informacemi, které můžou být co i jen
   náhodou nebezpečné pro stávající politickou a ekonomickou elitu.
   Na Islandu lidé rezignovali na jakoukoliv podobu vlády, velké banky
   byly znárodněny a bylo rozhodnuto, že lidé ani náhodou nezaplatí
   dluhy, které vytvořili dosavadní
   politici, protože je to výhradně problém jejich špatné finanční
   politiky, ne občanů. V nové ústavě bylo zakotveno, že přímo občan je
   hlavním politickým protagonistou, nikoliv politik.
   Island je v současnosti nejlepším příkladem mírové a důstojné reakce
   veřejnosti proti svévůli této moci, která dovedla jejich zem ale i
   celý svět ke krizi. Nový Islandský model jasně ukazuje, že politici
   musí mít strach z reakce lidí, pakliže nebudou neustále
   jednat ve prospěch nich. Ne ale strach o život ale o především o
   svoji kariéru a nahrabaný majetek!
   Umlčená fakta o Islandu:
   V roce 2008 byla znárodněna největší banka. Měna se zhroutila, trh
   pozastavil
   svou činnost. Země zkrachovala.
   Rok 2009. Obrovské protesty před parlamentem, lidé donutli k
   rezignaci předsedu
   vlády a celý jeho vládní blok.
   Politici volají po splacení dluhu vůči Británii a Nizozemsku a to ve
   výši
   3.500 milionů eur, což je částka, kterou má zem zaplatit v příštích
   15 letech s
   5,5% úrokem.
   Rok 2010. Lidé znovu jdou do ulic a vybojují si zákon o obecném
   referendu. V lednu
   2010 ho prezident sice odmítne ratifikovat, a oznámí, že ho bude
   konzultovat s EU.
   Lidé tedy znovu vyšli do ulic. V březnu se navzdory prezidentovi
   konalo referendum, jehož výsledek byl, že 93% lidí odmítlo zaplatit
   uměle vytvořený a nafouknutý dluh vůči Británii a Holandsku.
   Vláda byla velmi důrazně donucena k tomu, aby zahájila vyšetřování,
   které mělo jasně pojmenovat právní odpovědnost předešlých i
   dosavadních státních představitelů za krizi. Výsledek byl takřka
   okamžitý.Došlo k zatčení několika vedoucích bankéřů a manažerů
   státních institucí jmenovaných starou vládou. Interpol vydal rozkaz
   a všichni v podvodech zúčastnění bankéři a manažeři najednou
   urychleně utíkali z Islandu.
   Lidé Islandu si potom dali dohromady sami svou zcela novou ústavu,
   která vůbec není kopií staré a zkostnatělé dánské ústavy, především
   chránící původní prohnilý politický systém jako tomu bylo ostatně
   vždy doposud.
   Nové ústavodárné shromáždění složené přímo z lidí volených přímo
   lidmi, a ne stranami, zahájilo svoji činnost již v únoru 2011 a
   předložilo návrh ústavy na základě všeobecného občanského konsensu a
   doporučení. Musí být ještě schválena parlamentem, který byl vytvořen
   po nových volbách.
   Stručná historie islandské revoluce: vynucené odstoupení celé vlády,
   vynucené znárodnění bank, obecné referendum na všechno, uvěznění
   odpovědných lidí za krizi a přepsání ústavy
   přímo občany a ne zkorumpovanými poslanci zaběhlých stran.
   To co se stalo na Islandu, bylo proto velmi nelibě pozorováno mnoha
   EU politiky jako je Merkelová, Sarkozy, Cameron, Zapatero,
   Berlusconi a další a vyhodnoceno jako nebezpečné pro jejich zcela
   zkorumpovaný politickomocenský systém. Bojkot informací o skutečné
   podstatě děni na Islandu byl striktně dodržován tisíci novináři v
   rámci veškerého korporátního tisku, rozhlasu a televize. Masmédiím
   vládní vyjednávači údajně nabídli v některých zemích dokonce i
   značné daňové úlevy výměnou za mlčení.
   Ale přesto všechno se islandská revoluce dále šíří po Evropě.
   Postavila se totiž velmi rázně dosavadnímu zcela zkorumpovanému a
   dál neudržitelnému systému voleb do „zaběhnutých“ politických stran
   a dává celé Europě i světu lekci z opravdu lidové demokracie. Věřme,
   že bude časem všeobecné známa a dříve nebo později zcela právem
   řadovými občany oceněna navzdory vládě lží a pernamentního podvodu
   od dosavadních politických a ekonomickobankovních elit hnaných
   především bezmeznou chamtivostí, které v podstatě zapříčinily tuto
   zcela zbytečnou celosvětovou krizi. Touha po svobodě, rovnosti,
   všeobecné prosperitě a spravedlnosti bez nadřazeného elitárství
   totiž nezná hranic!
   Čas k tomu již povážlivě nazrál právě i u nás!

   Thumb up 6 Thumb down 2

   Odpovedať

 29. Avatar
  január 11, 2012

  zaujimave citanie….dovolte aby som aj ja pridal prispevok. mam 30 rokov a snazil som sa podnikat od 18…vzdy som bol tvorivy tak asi preto…urcite nemam take skusenosti ako vy tu ostatny,ale o jednom som sa presvedcil.podnikat na slovensku nieje vobec jednoduche…kazdy pred volbami slubuje lepsie podmienky pre podikatelov,no moje skusenosti su opacne….naozaj mi to pride ze je to z roka na rok horsie a horsie…priklad?len v zakone o registracnych pokladniach sme mali od 93 roku 22 zmien…22 krat musel zivnostnik nieco dokupovat,prerabat alebo platit…a tak je to vo vsetkom…neznasam krcmove reakcie typu…a ved ty si podikatel komu lepsie ako tebe…nech sa paci….3e stoji zivnost,chod a skus…za tych 12 rokov som si ani raz nezaplatil dovolenku niekde pri mori,pracujem aj v nedelu,len aby bolo vsetko ok…nieco treba s tym urobit lebo toto co sa deje na slovensku je na dalsiu nieneznu revoluciu…

  Thumb up 8 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   január 11, 2012

   Revolúcia by bola „super“, ale problém je klasický „Slováci nedokažu vyjst do ulic“. V tejto krajine proste neni na to mentalita aby sa narod nahneval a v krajnom pripade hadzal zapalne flase pred parlamentom po ludskej barikade – povedzme si uprimne, možno ani to by nepomohlo k nejakemu rozumnemu výsledku.
   Kopec ludi bude samozrejme čakat doma na riti s tym že to za nich odstrajkuju iny.

   Pri demonštrácii ide hlavne o velkost/počet fakt s prepačením nasraných ludí. Tady nepomôže pár ochotných s bilbordami.

   Niekto mierumilovný si samozrejme povie „nasilie nič nerieši“ (isteeee).

   Neviem v ktorej krajine to už bolo ale národ sa pekne nahneval, prekonal všetky prekažky priamo vrthol do parlamentu, vyhodil odtial stávajúcu vládu a zvolila sa nová vláda, tak nech mi niekto nehovorí že to nejde ! . Takže ja som názoru že to ide a ked nie normalnou cestou tak jedine nasilím rovnakým akým vlada potlača demonštrantov, takisto sa snami nikdo hrať nebude ked k tomu príde.
   Sám sa odjakživa vo svojom živote snažím riesiť veci s kludom a mierou dokonca ustupiť ako mudrejší ak to situácia vyžaduje. No v prípade legálneho rozkrádania nášho štátu nehnevajte inu možnosť nevidím.
   Prečo ludia z kauzy gorila nejdu sedeť, maju imunitu že? Je normalne kradnuť miliony a nebyť za to trestaný? Pane bože kde to sme ?

   Thumb up 6 Thumb down 1

   Odpovedať

 30. Avatar
  január 11, 2012

  Obycajne nereagujem v ziadnych foorach, neda mi nespravit vynimku.
  Aj podla vacsiny reakcii na tento clanok prichadzam k zaveru ze Slovakom ako narodu nieje pomoci.
  Vacsina reakcii je zamerana na kritiku clanku a jeho autora, aj ked je clanok velmi vecny a plny kvalitnych argumentov, namiesto tvorivej diskusie na tuto temu.
  Myslim ze kazdy kto na slovensku uz niekoho zamestnaval s tymto clankom musi suhlasit.
  Sme naozaj az tak silno zadubeny narod, ze sa nevieme bavit k veci na ziadnu temu?
  Vlastne celu nasu krajinu dlhodobo vedu ludia bez schopnosti vidiet realitu.
  Ludia ktory niecomu rozumeju sa nezapajaju do takychto diskusii, avsak diskusie ovplyvnuju verejne nazory a mienku a to udava smer akym krajina ide. Co s tym? …

  Thumb up 6 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   január 13, 2012

   SUP – presne tak. Volby sa stali fraskou, divadlom kde takto uvazujuci ludia volia kandidatov narodneho frontu pre stastnejsiu buducnost, dochodky…. Len preto ze im politici nieco naslubuju, aj ked je to zjavne mimo realitu. Cize politik korumpuje ludi dochodkami, zakonikom prace, minimalnou mzdou a na druhej strane ich okrada cez dane, odvody, inflaciu. Nikto nerozmysla, kazdy hlasuje, ved zvysme…

   Volebne pravo by malo byt vahovane vyskou dani, ktore clovek dal statu. Takto su si vsetcia rovni v hlasovaniach, ale v plateni dani a benefitov od statu uz nie.

   Thumb up 2 Thumb down 1

   Odpovedať

  • Avatar
   august 07, 2012

   kvalitny argument je ze chce zamestnat 12 ludi preto aby poskytol 1000 hodin sluzieb zakaznikom. polovicu pracovneho casu asi budu hrat karty na pocitaci, popripade pisat prispevky do tejto diskusie.

   Thumb up 0 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    august 07, 2012

    Hovorí ti niečo utilizácia pracovnej sily? 50% je veľmi slušné.

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     august 07, 2012

     hej hovori. 50% pri poskytovani sluzieb nieje velmi slusne. ja osobne by som nezamestnal povedzme lektora anglictiny na plny uvazok s tym ze bude vyucovat iba 4 hodiny denne v priemere.
     rovnako si nemyslim ze problem daneho „podnikatela“ je vo vysokych mzdovych nakladoch. neviem co by robil napriklad v nemecku, kde su tie naklady nasobne vyssie. problem je v tom ze tie sluzby si nieje nikto ochotny kupit za danu cenu. je to preto ze su tu nizke mzdy, a vacsina ludi zebraci.

     Thumb up 2 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      august 07, 2012

      No tak neviem kto zamestnáva takýmto spôsobom lektorov? Tam sa to rieši skôr odplatou za presný počet odučených hodín. Aspoň čo poznám lektorov, nakoniec aj Tibor školí, tak čo viem tak čo odučí vyfakturuje. Nič viac, nič menej.
      V mojom bývalom zamestnávaní som mal čiastočne prácu, kde som fakturoval za vykonanú prácu, teda služby, pričom moja utilizácia mohla byť 20% ak budem preháňať. Ak by si chcel 100%, musel by si zákazníkovi účtovať aj cestu zamestnanca na záchod. 🙂

      Thumb up 0 Thumb down 2

     • Avatar
      august 07, 2012

      tazko sa o tom bavit, cely priklad je totiz imaginarny, odbrucha chadze cifry o tom kolko budu stat tie jeho „sluzby“, ani neuvedie o ake sluzby sa jedna. takychto prikladov sa da vymysliet stovky kde sa neda podnikat, a stovky kde sa da na tom zarobit milion eur mesacne.
      zakaznikom sa uctuje aj pobyt zamestnancov na zachode. samozrejme je to zakalkulovane v celkovej cene.

      Thumb up 3 Thumb down 0

     • Avatar
      august 08, 2012

      Aha. precital som v tvojom profile si ze si politolog a filozof. Sa necudujem ze tvoja utilizacia je 20%.

      Thumb up 1 Thumb down 0

 31. Avatar
  január 14, 2012

  Dobry clanok, aj ja podnikam a vravim Vam, ak by som mal vsetko robit tak ako kaze stat, tak sa k nicomu nedopracujem ani za 100 rokov….

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   január 16, 2012

   Presne tak, aj o tom to je – štát núti mnohokrát ľudí, aby sa pohybovali v nejakej „šedej zóne“ a cítili sa potom ako ľudia ktorí konajú nemorálne. Pritom ako som už v jednom článku spomínal – stále je to len oprávnená snaha nedať sa okradnúť.
   Len je škoda, že potom mnoho podnikateľov prenáša toho svoje správanie aj do obchodných vzťahov. Štát je teda mnohokrát iniciátorom morálnej skazy u ľudí.

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

 32. Avatar
  január 31, 2012

  hamba slovensku ani sa nedivim mladym ludom že odchadzaju zarabat do zahranicia len koli tomu ze to nemaju prace čo že prace ale nechcu platit im za take smiešne peniaze dreš tu ako otrok od do nevidenia a tam si uživaju v parlamente nech oni žiju z 300 eur mesačne a ešte maš aj rodinu a ked si hladas pracu ta na pohvore odmietnu lebo nemas vysoku školu a čo vyštuduješ vyšku ale rozum nikde nepremyslaju tam tak by mali zmenit tam všetky zakony na slovensku aby sme boli hrdy na slovensko a nie aby sme hanbili za to čo tu je peklo či čo to je moj nazor oni si tam uživaju nech sa vymenia snami ako to je žit z ust do ust

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

 33. Avatar
  jún 15, 2012

  „Stáli by ste ma 1572€“… Tak toto je veta pre ktorú by som vedel dať človeku jednu rodičovskú po zadku. Aké stáli by ste ma??? Hádam človek, ktorý robí v danej firme aj niečo vyprodukuje. Sú to peniaze sa vyprodukovanú robotu. Žiadne „stáli by ste ma“. Keď nie je ochotný platiť na úrovni, tak nech si to robí sám. Keď sa už ale rozhodne zamestnať niekoho, tak musí počítať s tým, že bude mať dáke výdavky spojené so zamestnancom.

  Keď chce dotyčný mať voľnosť pohybu zamestnancov tak nech zamestnáva iba živnostníkov. To sú úbohé výhovorky zamestnávateľov prečo nezamestnať. Jasné, zamestnám niekoho na 2-3 mesiace, dám mu plat v čistom 400€, potom ho vyhodím. Pritom bude mať čistý zisk 10 000€. To by sa páčilo každému zamestnávatelovi, vyryžovať na zamestnancoch. Nehovorím, že tie podmienky sú úplne kóšer, ale väčšinou by chceli mať úplnu voľnosť a žiadne povinnosti, žiadne záväzky. Nech nikoho nezamestnáva taký, kto nechce platiť.

  Keby mali rozum zamestnávatelia, zamestnajú zamestnanca na dobu určitú na ktorú predpokladajú, že budú človeka potrebovať a potom sa rozlúčia. Dohodnúť sa dá, ale problém je, že všetci zamestnávatelia chcú so zamestnancami len vydrbať a vyryžovať na nich. Nech sa nečudujú, že majú také podmienky.

  Thumb up 11 Thumb down 9

  Odpovedať

  • Avatar
   september 11, 2012

   A viete vy vobec o com hovorite? Tusite, co to znamena zarobit ako podnikatel 1000 EUR? Ze mame taku legislativu, ze jeden zivnostnik by mal podla nej zamestnavat (alebo si externe platit)cca 10 dalsich ludi koli bezpecnosti pri praci, uctovnictvu, colnikom, ekonomike, registrature, ochrane osobnych udajov, poziarnikom, smerniciam a inym p… nechcem menovat, lebo by som zapisal dasich cca 10 riadkov. Zapamatajte si: zamestnavatelia vam davaju pracu a vdaka nim mate za co nakrmit vase deti a mate kde byvat. Ked sa naucite vazit si chlieb, ktory mate denne na stole (co mnohi po celom svete nemaju), potom mozete skusit pisat taketo somariny, ale garantujem vam, ze to neurobite. Ak stat nepodporuje malych a drobnych podnikatelov, ktori tvrdo na svoj chlebicek pracuju (s par vynimkami) , ale podpori velkych zahranicnych „investorov“ ulavami z dani a oni sa este smeju tym malym do tvare a tvrdia, ze ked neame, odidu z krajiny…potom tu tazobu musi niest z polovice podnikatel a z polovice zamestnanec. Mate pocit, ze nesiete toho malo? Alebo ze zamestnavatel toho nesie malo? Zamyslite sa…a raz si skuste podnikanie na vlastnej kozi aby ste vedel o com vobec pisete. Zdar

   Thumb up 7 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    september 12, 2012

    Viem o čom hovorím. 😉 Podnikať sa rozhodne každý sam, dobrovoľne. Nikdy nie pod nátlakom. Každý čo vie o čom hovorí, čiže Vy, musí počítať s tým, že podnikanie nie je robota na 8 hodín denne a dosť. Takže bremeno podnikania si musí niesť zamestnávateľ len a len sám. To, že niekoho zamestnáte je tiež dobrovoľné z vašej strany. Prečo by však mal zamestnanec niesť časť tohto Vášho bremeno? A keď to už od neho niekto chce, tak nech má aj adekvátny plat k tomu bremenu. Zamestnanec je zodpovedný za svoju robotu, za výkon a kvalitu. To je jeho zodpovednosť a jeho bremeno. Nie ťažoba podnikania ako takého.

    Úmyslene som sa vyhýbal byrokracii systému, pretože to je jednocho fakt, že systéme je zahltený byrokraciou.

    Zapamätajte si: Zamestnanec robí aj na Vaše živobytie, on Vám pečie ten chlebík, ktorý si nevážite. Naučte sa vážiť si ten dennodenný chlebík, ktorý Vám upečie zamestnanec. To, že si ho už musíte na stôl priniesť sám nie je také zlé.

    Problémom na SR, okrem byrokracie(tej sa úmyslene vyhýbam, opakovane), je to, že zamestnávatelia majú postoj poloboha. Ja vám všetkým dávam prácu, ja som ten čo vás živý. Pravdou však je, že Vy ste hladali zamestnanca, Vy ste potrebovali urobiť tú prácu a on Vám robí hodnoty vo firme. Toto si zamestnávatelia na SR a ani vo svete neuvedomujú. Mne ako zamestnancovi by mohlo byť jedno koľko trvá vyrobiť 1000€. Opakujem, keď zamestnávateľ nie je ochotný platiť riadny plat, tak nech si to prepočíta či sa mu neoplatí robiť si to sám. A keď sa už rozhodne niekoho zamestnať, nie je on ten chlebodarca, dobrodarca a živiteľ rodiny. Tú robotu, ktorú potrebujete urobiť si zamestnanec odmaká svojimi rukami, nie Vašimi.

    Thumb up 12 Thumb down 1

    Odpovedať

 34. Avatar
  september 13, 2012

  No, ale máte tam základnú chybu vo výpočte! Porovnávate prácu 13-tich ludí, ktorú by ste predávali DOHROMADY za 37 EUR s konkurenciou, ktorá by si účtovala 9 EUR ale za jedného človeka. Alebo chcete tvrdiť, že na Slovensku niekto robí za 9/13= 0,7 EURA na hodinu? 🙂

  Čiže celý prípad je úplne zcestný!

  Thumb up 1 Thumb down 5

  Odpovedať

 35. Avatar
  september 14, 2012

  no neviem ci to uz niekto spomenul ale je tam vypoctova chyba
  13 pracujucich ludi vyprodukuje mesacne 2288 hodin
  (8hodin denne, 22 pracovnych dni – 176 hodin x13 ludi 2288 hodin mesacne)
  pri nakladoch 25,627 e je tym padom cena jednej hodiny 11,2 eura na a nie 25
  celkom rozdiel – neviem kde prisiel autor clanku na pocet 1000 hodin

  Thumb up 2 Thumb down 1

  Odpovedať

 36. Avatar
  november 18, 2012

  Je to pravda čo tu niektorý píšete . V tomto štáte sa naozaj neoplatí podnikať ! Otec ma firmu už 10 rokov zameranu na výrobu . Zamestnáva 25 zamestnancov ktorím pravidelne vždy platí mzdu a odvody no proste všetko . A náš štát ťa v tom bude podporovať akurát tak v tom že ti bude posielať každý mesiac nejáku nezmyselnú kontrolu a socialna poisťovňa vám pošle po piatich rokoch pokutu za to že ste jeden mesiac nezaplatili na čas + úroky . Zamestancom je stale málo a pomaly každý zamestanec je aspoň raz do roka PN . Tak čistý zisk firmy je cca 5000 eur pred zdanením a z toho treba zaplatiť pôžičku 3000 € mesačne lebo vám nejaký mamrd nezaplatí 100 000 € a s vymožiteľnosťou práva v tomto štáte je nemožné ich dostať naspeť a nikoho to absolutne nezaujíma . čiže vám zostane cca 2000 € z ktorých musíte dať na opravy inovacie a pod čiže vám nakoniec zostane holý …. . A štát na čele s ficom bude ešte kričať ako podporuje malé a stredné podniky . Otec pracuje 16 hodín denne . Za cele podnikanie nemal ani raz dovolenku no proste nič . a ludia vam budu navyše ešte aj zavidieť . Uvažuje sa teraz že po novom roku sa firma zavrie lebo už na to nemá nervy ….. V tomto skorumpovanom štáte sa nič neoplatí lebo je zasratý sračkami chujami typu fico a spol a s asi najhorším sudnictvom na celom svete . Proste kto niečo robí nemá nič a ma sa horšie ako ten kto nerobí nič .

  Thumb up 10 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   december 17, 2012

   a za to mozu zamestnanci, vsak?
   ze sa neplatia faktury, ze su vysoke odvody, ze je to vsetko na prd, za vsetko mozu zamestnanci, ze?
   samozrejme ze nemozu.
   ale preco sa vsetci podnikatelia tvaria, ze aj zamestnancom ma na tychto veciach zalezat? preco, ak po 30 rokoch ma podnikatel slusne nasporene ale zamestnanec ma ledva dochodok na prezitie? o tom vsetci podnikatelia zaryte mlcia. placu, aki su zamestnanci, kolko rizika podstupuju, ze makaju 16 hodin denne – ale ani jeden sa nepochvali, ze az raz skonci, bude za vodou. ale zamestnanec?
   a uplny vrchol je nadavat, ze ma zamestnanec marodku!!!!!!! preboha, to si uz naozaj nikto nemoze dovolit ani ochoriet? to akoze si dam na celo cedulku CHRIPKOVE VIRUSY PROSIM OBIDTE MA???
   neskutocne…….
   vsetci zamestnavatelia vyzaduju, aby sa zamestnanci podielali na prosperovani firmy, aby obetovali maximum, ale zisk uz sa im rozdelovat akosi nechce. to uz nedristaju a spolocnom usili, pekne si vezmu auticka na lizing. ale nezabudnu opat plakat.
   mal som jedneho znameho, tiez podnikal, v jednom kuse plakal, ze je bez koruny. dokonca som musel par krat ja zatiahnut ucet aj za neho, pretoze naozaj nemal u seba nic len par drobnych.
   ale to, ze ma tri auta a dva domy na lizing a hypoteku, ze deti studuju vo viedni, o tom sa mu uz hovorit nechce. takemu nevysvetlis nikdy v zivote, ze su aj ludia, co nemaju v kapse viacej ako on, ale nemaju ani to ostatne.
   vacsina su pokrytci a spekulanti. nic ine.
   cest vynimkam.

   Thumb up 10 Thumb down 8

   Odpovedať

   • Avatar
    december 28, 2013

    Tento názor je strašne hlúpy. Hlúpy je z jedného prozaického dôvodu. Zamestnávateľ naozaj musí mať v hlave, musí mať guráž, musí mať zodpovednosť, ktorú od neho zamestnanec očakáva. Zamestnávateľ znáša riziká, ktoré nechce zamestnanec podstupovať. Je mi preto viac ako logické, že za tie riziká, že za snahu podnikať, za to, že vôbec vytvoril pracovné miesta si zasluhuje viac ako zamestnanec. Akokoľvek sa nám to páči,alebo nepáči. Druhá strana mince je zaobchádzanie so zamestnancom. Ak má zamestnanec plat aký si dohodli, podmienky aké si dohodli, pracuje ako si dohodli, tak nevidím žiaden dôvod na podobné zmýšľanie ako si prezentoval. Prepáč mi, ale takto uvažuje iba ten, čo nikdy nepodnikal a iba očakáva. Ako sa všetci o neho musia postarať…..

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

 37. Avatar
  apríl 17, 2013

  Toto je pecka! Takto to tu presne funguje, možno len zmena ceny práce!!!
  Konkurencia predáva rovnakú službu, no nelegálne, účtujúc si 9€/hodinu. Jednoducho dajú do vrecka peniaze, bez akéhokoľvek dokladu, ktoré takisto neobsahujú ani DPH. Nenesú tak žiadnu zodpovednosť, nie sú žiadne záruky, oficiálne vlastne ani nič nerobia, neexistuje ani žiadny oficiálny záznam o ich existencii. Nemusia si prenajať kanceláriu alebo zamestnať účtovníka. Ak toto robia 5 hodín denne, môžu ľahko zarobiť 1000€ mesačne. Môžu smelo ukázať prostredník mojej ponuke 760€ platu, kde by navyše boli nútení robiť prácu na úrovni a chodiť do práce na čas a byť v nej 8 hodín a takisto by nemohli podviesť zákazníkov, ináč by prišli o prácu.
  Konkurencia by mi robila antikampaň. Označovali by ma za chamtivého kapitalistu, ktorý si účtuje 37€ za prácu, ktorú oni robia za 9€. Bol by som vykreslený ako nepriateľ milých ľudí, zatiaľ čo ostatní by robili “poctivú” prácu za zlomok mojej ponúkanej ceny.
  Musel by som rátať s tým, že veľa mojich zamestnancov by prišlo ku mne len kvôli tomu, aby mi ukradli know how alebo mojich klientov. Vylákali by ich tým, že by im nasľubovali rovnaké služby za zlomok mojej ponúkanej ceny. Po tom, ako by získali na svoju stranu dostatok mojich klientov, pokúšali by sa urobiť čo najviac škody vo firme, alebo nepracovať, aby som ich bol nútený prepustiť. Potom by išli na súd, s tým že som ich prepustil nelegálne a samozrejme by vyhrali súd. Zatiaľ by veselo pracovali pre mojich bývalých klientov, ktorí ma stáli obrovské peniaze, aby som ich získal. A takisto by sa urazili. Všade by ma ohovárali, ako som ich neprávom prepustil a že moja firma ponúka zlé služby za vysoké ceny.
  Sťažovanie na toto by mi vôbec nepomohlo, nikoho by to nezaujímalo.

  Takže toto je dôvod, prečo nezamestnám ľudí. A myslím že aj veľa iných podnikateľov podobných mne rozmýšľa rovnako a teda takisto nezamestnajú ľudí pre tie isté dôvody. A to je dôvod, prečo čím ďalej tým viac ľudí je bez práce, kupujú si menej a menej vecí, takže platia menej a menej DPH. A preto máme čím ďalej tým menej solídnych firiem, ktoré zamestnávajú čím ďalej tým menej a menej ľudí, ktorí platia menej daní, takže je menej peňazí na štátne sociálne programy a preto to má úroveň ako v koncentračných táboroch.

  Thumb up 2 Thumb down 0

  Odpovedať

 38. Avatar
  apríl 17, 2013

  veru, tieto nase slovenske zakony nie su velmi odlisne….. treba sa zacitat a uvidite….odporucam http://www.epi.sk/Zbierka-zakonov-SR/Default.aspx

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 39. Avatar
  apríl 17, 2013

  Trh nie je uplne dokonaly, ale stazovat si nie je na co…staci prestat rozmyslat systemom
  „predavam rovnake sracky ako hypermarkety ale chcem za to rovnake ak nie vacsie peniaze“
  Poznam niekolko malickych fieriem v BB kraji ktore rastu, pretoze ponukaju alternativy k nekvalitnym potravinam a inym vyrobkom bezne dostupnym v marketoch. Dokonca su za porovnatelne ceny. Mysliet si ze otvorim obchod s kvalitnejsim tovarom a hned budem mat kram plny ludi by bolo naivne. Chce to cas, niekedy kludne 5 rokov kym to zacne tvorit zisk a ziska to know how a nejake meno v okoli. S tym treba ratat a nie si predstavovat vstup do podnikania ako narazovy prilev penazi a ked to dva roky nefunguje tak zacat ukazovat prstom okolo seba co vsetko je zle.

  Ja osobne zatial nemam kapital na zalozenie vlastneho podniku. Tak som sa teda zamestnal. Moja nastupna mzda sa blizi 800 € (cista) po pol roku to zacne znacne rast. Stalo ma to dva mesiace casu aby som sa dostal cez vyberka do firmy ktora ma zaplati ale stalo to za to.
  pred par mesiacmi ma vyrazili z univerzity takze mam len Bc, titul ale Ing si rad dokoncim pri praci. Z toho je mozne zistit ze nemam za sebou 20 rokov praxe ktora by podporila moj plat.
  Mojich nadriadenych zaujal moj zivotopis kde sa nachadzal vypis mojich predchodzich skusenosti (aj ked to boli len sezonne prace). Od 14 rokov som si privyrabal kde sa dalo a hladal svoje cesty zivotom, takze som mal mozno 10% volneho casu oproti mojim rovesnikom.
  Moj Brat je o 2 roky starsi a mal podobne detstvo. Jeho plat je dnes dvojnasobok mojho a coskoro mu ho dvihnu (pracuje v inej firme s podobnou politikou 5 rokov).

  Osobne by som odporucal aby si ludia prestali otierat hubu o vsetko, co je zle, a usetrenu energiu venovali zdokonalovaniu samych seba. To ze sa niekto ukaze na pohovore nie je znamkou toho ze chce pracovat, takze to rozhodne nestaci.

  Ak niekto hlada instantny uspech, tak na tejto planete sa ocitol na zlej adrese…

  Thumb up 2 Thumb down 2

  Odpovedať

 40. Avatar
  apríl 17, 2013

  zamestnavam niekolko japoncov, korejcov mam aj cinanku a zopar slovakov… tak pekne od zadu po poriadku…

  zoberem na miesto slovaka, rovnaky vek zdanlivo aj vzdelanie a porovnam ho s japoncom , obom mplagtim rovnako!!! .. 100 a jedno vazeni. efektivita prace a hlavne!!!! zanietenost tzv. commitment je desi uplne inde. s japoncom nemusim ani komunikovat veci idu same, sam od seba robvi co ma.. slovak sa styri krat pospara v nose a potom sa ma opyta co ma robit ak nezacne lamentovat medzi tym ze malo dostava a ze chce viac a to este an ineukazal co vie robit !!! tak ze tu to zacina vsetko a potom idu nase dane a vsetko ostatne nehovorim o tom ze neexistuje aby ma japonec okradol o co i len pero a u slovako vmusim nastavovat bezpecnostne kamery !!! tak si to zratajte a pozrite sa na to kto pracuje vedla vas a v akej apatii minuloosti ked osiera jeden druheho zijeme… este stasite ze mam firmu plnu medzinarocnyh ludi a maju vacsinu kde sa slovak citi v mensine a nasleduje kultutu tych druhych…

  Thumb up 3 Thumb down 3

  Odpovedať

 41. Avatar
  apríl 18, 2013

  …..“Ak by som teda potreboval 12 plne pracujúcich ľudí, musel by som zamestnať 13, aby som vykryl prácu za jedného, ktorý bude na dovolenke.“… Tá rovnica nevychádza

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 18, 2013

   Preco nevychadza?

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    apríl 18, 2013

    13. zamestnanec má predsa tiež nárok na dovolenku :), ale myslím, že danému tomu rozumie každý. Takže to bol len taký detail.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 42. Avatar
  apríl 18, 2013

  Ale vsetci tu placme a kricme… na to sa Slovensko zmoze, ale nieco spravit… nieeee. NEMA TO ZMYSEL, vsak?
  toto sa nikdy nevyriesi, lebo sa to vyriesit nechce. kde je vola, tam je cesta, ale tu je vola len sa stazovat.

  apropo vsetci pracujuci…. paci sa mi, ze ste svoj pracovny cas vyuzili na citanie tohoto clanku a reakcii (cest vynimkam). Hold, viem, ze to robime vsetci, tak preco si myslite, ze ste pre svoju firmu tak doleziti a vykonni? Ste si vedomi, ze tento cas premrhany na citanie tohoto clanku a reakcii ste firme sposobili de facto stratu, ktoru musi vykryt vyssou cenou alebo nizsou mzdou? Aj za tento cas ste dostali zaplatene!

  Nemusi nik reagovat, itak to citat nebudem – je to skoda casu.

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 18, 2013

   Len pre informaciu: citam to o 22.41 prave som prisiel z roboty v ktorej som od 6.30.
   Ale nevadi. robim v AT a mozem len plakat ze som neprisiel skor. mam neporovnatelne ine podmienky pre pracu ktoru robim rad. preto ju viem robit od nevidim do nevidim. zaplatene mam tak ako sa dohodnem a s max. tyzdennym sklzom. ak je hodinova mzda, doma sa mi ani ostat neoplati. napriek tomu ze mam vysokoskolsky diplom a robim specializovanu pracu, doma ma hodnotia menej ako murara na stavbe.
   tento rok koncim so zivnostou a urobim cokolvek aby som robil za hranici. radsej budem platit dane niekomu kto ich vie rozumne preinvestovat do dalsej prace. a nemyslim si ze tam riesia mesie ekonomicke problemy ako u nas doma.
   uz sa tesim na dalsie predvolebne sluby a teple rozky, aby sme sa opat nezabudli opit.

   Thumb up 2 Thumb down 0

   Odpovedať

 43. Avatar
  apríl 18, 2013

  dobre precital som si clanok, asi tretinu komentov a jedine na co som prisiel (co viem uz velmi davno) ze je velmi tazke presadit sa podnikanim … dokonca aj ak ma clovek vysoke IQ je to velmi tazke vdaka statnym obmedzeniam z ktorych sa poti krv … mudry clovek si spravi zakladku, strednu, vysku a ide pracovat na co sa vyucil, tak ako mu cely zivot radia rodicia a ucitelia…zarobi cca 700e ak sa zamestna, ak ma stastie, je sikovny, pripadne ma dobre kontakty dostane 1000e … zamestnavatel zdiera zamestnancov a sam je sebou zdierany … nemyslim si ze je to pekny zivot na ktory sa kazdy tesil …a teraz ako z toho vykluckovat?
  ja som s tymto skur**nym systemom vyj**al …odpoved je jednoducha …pre niekoho mozno smiesna …zacal som studovat online poker a nemyslim si ze som prehnane inteligentny … len ma mrzi ze som isiel na vysku a nezacal to studovat ovela skor …uz som mohol byt milionar teraz zarabam len o nieco viac ako by som zarabal v robote s kontaktmi za zlomok pracovneho casu ako v spotenom kancli …nechce sa mi pracovat? dam si dovolenku… chcem nadcasy? viac zamakam …chcem dostat povysenie? viac studujem …sam som si zamestnanec aj zamestnavatel a dobrovolne nezamestnany a je mi dobre … a teraz len otazka na co som vsetko studoval v skole? len aby som zistil co nechcem robit, naucil sa zvladat stres, vyuzil matematiku pri pokri a anglictinu v zahranici …
  uz je piatok idem spat aby som rano vstal do fitka (nie do roboty), navaril si nieco aby sa mi dobre studovalo (aby som bol povyseny), neskor 2 hodky popracoval a vecer s plnou energiou na party 🙂 a uz sa len zamyslam preco by som chcel byt kancelarska krisa alebo sebavykorustujuci zamestnavatel, ale ziadny dovod ma nenapada

  Thumb up 1 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 19, 2013

   skoda, ze su aj taki, ktoru pracuju…napecu Ti chlieb, nadoja kravy 🙂
   ale viem o com pisies….mna by to vsak zabilo, ak by to bol moj hlavny zdroj prijmu………..

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 44. Avatar
  apríl 19, 2013

  KDYBY MĚ PŘIŠLA ŽENA DO PODNIKU TAK BYCH SE ZAJÍMALA JESTLI JE PRACOVITÁ 3 MĚSÍCE BYCH SI JI PO OČKU SLEDOVALA.. POKAVAD BY MNĚLA DOBRÉ NÁPADY A SNAŽILA SE JE UPLATNIT A DOSTAT DO PRAXE , TAK BYCH JÍ PŘIDALA NA PLATĚ… KDYBY SE CHOVALA JINAK NESTAČILA BY NA PRÁCI TAK BYYH SE JÍ ASI CHTĚLA ZBAVIT…A 3 MĚSÍČNÍ VÝPOVĚD..KDYBY PŘIŠEL 52LETÝ MUŽ DO MÉHO PODNIKU TAK BY TO BYLO STEJNÉ.. LIDI PRO LIDI BY MĚLI BÝTI PŘÍNOSEM..NEMUŽE BÝT VÝHODA TO ŽE MÁM PRÁCI POUZE PRO ZAMĚSTNAVATELE.. STEJNĚ JE TO NA OPAK ..NEMUŽU MUSÍ BÝT SPOKOJENO HODNĚ LIDÍ..PAK TO FUNGUJE…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 45. Avatar
  apríl 19, 2013

  tento vyplod pseudopondikatela je iba hladanim sposobu ako sa to neda. Ti ktori podnikat chcu, tak podnikaju a ludi zamestnavaju. Existuju dokonca firmy, kde platia viac ako spominanych 760E a tie firmy funguju, zamestnanci u nich pracuju, dokonca aj zeny a muzi nad 50 rokov. Dalsia vec je, ze pokial chcem zacat pondikat nezamestnam hned 12 ludi a ani 13. Predsa ak nemam zakaznikov tak nebudem zbytocne platit ludi ale prijimam ich podla potreby takze mozem zacat tak, ze pracujem ja s mojou zenou a nemam drahu kancelariu niekde v centre mesta kde by som platil 2500E, ak sa vyskytne potreba mat reprezentativne priestory existuju take moznosti ako prenajat si ich iba na cas kedy ich potrebujem na rokovania, jednania atd. Pokial firma rastie a rastie jej trhovy podiel mozem rozmyslat nad tym mat 158m2 kancelariu a zamestnavat aj 120 ludi. Toto je zakladny kamen urazu ludi – hned vela vo velkom s vela zamestnancami. Investicia sa v takomto pripade nemoze rovnat 90.000E ale podstatne viac…. takze pani inteligenti do boja s kapitalizmom a statu zdar… tymto samozrejme nejdem obhajovat nenazranost statneho aparatu a v neposlednom rade dosledky rozkradania statneho majetku a rozpoctu… chcem len poukazat na to, ze ked niekto velmi chce tak existuju cesty ako do dokazat. Ale ked budem iba rozpravat o tom ako sa to neda, znamena to, ze moja mysel je nastavena tak, ze v zivote nic nedokazem………….

  Thumb up 2 Thumb down 0

  Odpovedať

 46. Avatar
  apríl 19, 2013

  ….pekne napisane a suhlasim s nezaujmom ludi podnikat………ale zda sa mi, ze je chybny prepocet.
  Tyzden ma 40 prac.hodin, cize za mesiac je to 160hod. na zamestnanca. 13×160=2080
  potom by som delil 25,627€:2080=12,32€ v clanku sa uvadza 25,-€…iba tolko
  Je tam vsak velka pravda…..keby sme sa lepsie ucili mohli sme vsatci dnes pracovat ako policajt, vojak….statny uradnik, minister….prezident?

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 47. Avatar
  apríl 19, 2013

  Čo je demokracia—prečítať:
  Hríbov smrteľný omyl alebo zvoľ si svojho zlodeja
  Štefan Hríb sa Pod lampou s obľubou pýta “môže za to demokracia?” a spravidla sa uspokojí s odpoveďou “demokracia je najhoršia forma vlády, ale nič lepšieho ešte nevymysleli”.
  Akoby si nevšimol, že demokracia a kleptokratická partokracia sú dve rozdielne veci. Zamieňa si dubák s muchotrávkou a to môže byť smrteľný omyl.
  Označovať náš chorý politický systém pojmom demokracia je nepochybne mimoriadne nešťastný nápad. Skutočná demokracia vyzerá predsa úplne inak. Stačí porovnať Slovensko so Švajčiarskom.
  • Švajčiarsky občan uplatnil zásadu suverenity ľudu (moc pochádza od občana) a dal sám sebe dve základné práva:
  – právo hlasovať,
  – právo voliť
  • vláda a parlament ľudu nevládnu, ale len dočasne spravujú veci verejné. Sú platenými zamestnancami občanov a sú voči nim v podriadenej pozícii:
  – poslanec = zamestnanec
  – občan = majiteľ firmy
  • úlohou poslancov je odbremeniť občanov od rutinného každodenného rozhodovania. V mene obyvateľov pripravujú a schvaľujú bežné zákony. Tie však nevstupujú do platnosti automaticky. Občania môžu vetovať akýkoľvek zákon a môžu rozhodnúť, že budú o danej veci radšej hlasovať osobne v referende;
  • parlament nemá právomoc zmeniť ústavu, to môže iba ľud (referendom)
  • občania majú právo zákonodarnej aj ústavodarnej iniciatívy. Po vyzbieraní potrebného počtu podpisov môžu petíciou sami predkladať návrhy zákonov, ktoré parlament po rokovaní so zástupcami petičného výboru buď prijme a zapracuje do legislatívy alebo sa o nich hlasuje v referende;
  • pred referendom prebiehajú rozsiahle verejné diskusie a každý s predstihom dostane brožúrku s podrobnými argumentami za a proti. Kto sa nevie rozhodnúť, môže si osvojiť odporúčanie svojej obľúbenej strany;
  • referendum je bez ohľadu na účasť vždy platné a je vždy záväzné. Neexistuje žiadna možnosť, ako by tomu nejakí zamestnanci občanov (poslanci) mohli zabrániť.
  Aj volebný systém je zaujímavý:
  • pri voľbách má švajčiarsky volič možnosť zobrať si napríklad kandidátku strany Obyčajní ľudia, “zakrúžkovať” na nej povedzme Matoviča a ostatných vyšktrnúť;
  • zároveň môže rukou dopísať ďalšie mená z iných strán – napríklad Luciu Žitňanskú (SDKU), Ľubomíra Galka (SaS), Daniela Lipšica (KDH) a trebárs aj Noru Mojsejovú a bude to platný hlas pre uvedených kandidátov.
  Niektoré ďalšie perličky:
  • Švajčiari nemajú žiadnu 5 percentnú hranicu na zvolenie do parlamentu;
  • pre 8 miliónov obyvateľov im stačí sedem ministrov, pričom jeden z nich striedavo zastáva aj funkciu prezidenta (nepotrebujú na to najvyššieho ústavného pretekára Ivana Seatoviča);
  • nemajú žiadnu koalíciu a opozíciu. Švajčiari majú konkordanciu. To znamená, že každá väčšia strana má právo i morálnu povinnosť ponúknuť do vlády čo najlepšieho ministra. O zákonoch sa podrobne diskutuje so snahou dosiahnuť už v parlamente čo najväčšiu celospoločenskú dohodu, aby veľká väčšina obyvateľov bola spokojná a aby zbytočne nezaťažovali občanov referendom;
  • vláda má dlhodobo celosvetovo najvyššiu dôveru obyvateľstva (75 až 80 %)
  • politické strany nedostávajú žiadne príspevky od štátu;
  • nezamestnanosť je iba 3 percentá a na uživenie štátu, v ktorom politici nekradnú (nemajú veľmi ako), stačí DPH vo výške 8%;
  • suverénni švajčiarski občania sú vlastníkmi svojho štátu. Nepotrebujú Fica ani Mečiara, pretože potrebné sociálne istoty si vedia zabezpečiť hlasovaním aj sami. Majú svojich politikov pod kontrolou a nemusia meditovať nad tým, ako si zvoliť menšiu gorilu.
  A teraz ešte raz, čože to máme na Slovensku? Demokraciu?
  Príroda nedáva nič zadarmo. Ani volebné právo. Aj to sme si museli vybojovať. Slovenskí politici nám nanútili nepoužiteľné a nedemokratické pravidlá. Hrajú s nami stále tú istú spoločenskú hru Zvoľ si svojho zlodeja. Dzurindovské a ficovské skratky k vyšším platom a lepším sociálnym istotám sú len červík na udici. Ale nenechajme sa nachytať.
  Jediná cesta k švajčiarskym platom vedie cez “švajčiarske” zákony.
  Švajčiari začali svoju púť ku skutočnej demokracii už v roku 1848 a ešte stále nemajú ani zďaleka všetko ideálne.
  Ale až keď raz budeme fungovať aspoň tak ako oni, až potom si budeme môcť povzdychnúť „demokracia je zlý systém, ale nič lepšieho ešte nevymysleli“.
  Jozef Bielik
  Autor pôsobil ako vedúci redakcie Lichtenštajnskej televízie

  Thumb up 7 Thumb down 0

  Odpovedať

 48. Avatar
  apríl 20, 2013

  Nemám rád dlhé články , tak len v krátkosti to zhrniem na rýchlych 10 strán aby ste pochopili ako Vám pomáham “ Vy nevďačníci“ Ďalej už iba VN.

  JVŠ – Ja, Váš Štát
  VN – Vy Nevďačníci

  Dane treba platiť! VN

  Skúsme sa na to pozrieť od počiatku, kde to všetko začalo.
  Asi pred niekoľkými storočiami nejaká vládnuca skupina podnikateľov v Amerike viedla vojnu na obranu svojho územia. Keďže im dochádzali financie. Tak sa obrátili sa na ľudí s tým, že dočasne budú platiť daň na ochranu štátu v ktorom žijú.

  No nejako sa to zabudlo zrušiť po tej vojne, trošku sa upravila ústava a keďže nebolo odporcov tak to tak aj zostalo. Tento krásny prísun peňazí do štátnej kasy sa vláde a aj mne zapáčil, a začala pomaly vyťahovať ďalšie dane. Napr. presvedčili ľud o tom, že treba zdaniť tých čo zarábajú veľa / Jánošík bohatým bral a chudobným dával – strašný hrdina – na konci Vás čaká vtip/ aby bolo pre tých čo nemajú nič / alebo nechcú mať nič 🙂 vieme o kom hovorím/.
  Samozrejme ľud to ihneď schválil. VN
  Lenže tých peňazí sa vybralo akosi málo , tak sa hranica bohatých posúvala dole a dole až ku všetkým, čo už ale nebolo treba uzákoniť, lebo stačil dodatok k už schválenému zákonu / bohatým ber a chudobným daj/. Vlastne ste boli všetci pozdvihnutí do stavu Bohatí.VN
  A tento krásny príjem do štátnej kasy sa ihneď zapáčil vládnym stranám v európea aj MNE VN-Vy nevďačníci a bez zaváhania som Vám ho tu priniesol ako zemiaky VN. Ale čo čert nechcel, od tohto momentu som JVŠ – JA, Váš ŠTÁT /poslanci/ prestal plniť úlohu ochrancu a práv svojho ľudu a prešiel do oblasti tvrdého monopolného podnikateľa, ktorý si sám nadeľuje príjmi , pravidlá, výplaty, zákony ….. Skúste si len predstaviť, že ste podnikateľ, ktorý má 5miliónov klientov ktorí si musia u Vás kúpiť čo im poviete a pod hrozbou zákona to robia každý mesiac „dobrovoľne a radi!“

  Tu ešte stále nieje pointa.

  JVŠ – Ja, Váš Štát – Drobný monopolný podnikateľ mám ale doma manželku a kopec deti, ktoré majú svoje neobmedzené potreby rastúce každým dňom.
  Viete si predstaviť, čo je to nakŕmiť také nezodpovedné deti ako Zdravotníctvo, Vojsko, školstvo…..?
  A to mám JVŠ ešte na starosti domáce zvieratká čo sa nevedia dojesť – úradnícky byrokratický aparát.
  A teraz ako to je s Vašimi – už mojimi peniazmi.
  Ja od Vás VN, s láskou príjmem iba niekoľko miliard eur.

  A teraz začína naša domáca HRA.
  Vaše drobné VN, hodím svojím deťom, aby mali na svoje drobné potreby a vydržali to do ďalšieho roku.
  Lenže ak napr. dám najmladšiemu 100 mil eur a on ich nedokáže minúť / 🙂 ,tak mi vlastne ukázal, že na ďalší rok už toľko nepotrebuje a dám mu menej. Ten kto ich minie prvý má neodškriepiteľný nárok dostať nabudúce VIAC. Chápete to , VN.
  Tie moje deti chcú stále viac , a skúste im to odmietnúť VN.
  Veď JVŠ chcem pre nich len to najlepšie a VN stále platíte málo.
  Veď sa máte úžasne – aha Maďari majú vyššiu daň – stále máte koho doháňať. VN
  Veď JVŠ už žijem na dlh VN, ako sa môžte na toto pozerať a tak tak málo platiť.
  Mali by ste požiadať o zvýšenie daní alebo viac prispievať do mojich malinkých dobrovoľných organizácii , ktoré látajú diery tam, kde už moje detičky minuli všetko.

  A VN vôbec nechápete čo to dalo roboty vymyslieť takýto namakaní systém.

  Vtip.
  Ide jánošík do kostola a zastaví sa pri žobrákovi.
  Ja som Jánošík “ Bohatým beriem a chudobným dávam“
  Žobrák: „Ja som žobrák“
  Jánošík: “ Tu máš vrece dukátov. “
  Žobrák: „Wau – taký bohatý som ešte nikdy nebol“
  Jánošík, mu treskne Valaškou po hlave, zoberie si dukáty naspäť a povie:
  Ja som Jánošík “ Bohatým beriem a chudobným dávam“

  Teraz sa musíte smiať VN, JVŠ

  PS:
  čo tak založiť Facebookovú Vládnu stranu a kandidovať a potom vládnuť z pokoja domova.
  Nohy vyložené na stole a budeme iba písať čo by kto ešte mohol urobiť nech sa máme lepšie?

  Thumb up 3 Thumb down 0

  Odpovedať

 49. Avatar
  apríl 20, 2013

  Dodatok,
  Vidíte, za všetko čo sa tu deje môžete iba VN VN VN.

  Keď ste dokázali spôsobiť aby toto vzniklo, tak sa teraz vzchopte a dokážte spôsobiť, aby sa to zmenilo. Zoberte za seba zodpovednosť a nie vety – to ja nie, to druhý, a čo ja môžem, a to mali predtým urobiť, je už radšej nič nerobím…

  Nie tak, že nepôjdete voliť. To mi JVŠ len nahráva do kariet.
  Je zaujímavé, že čím menej platíte VN mne JVŠ tým lepšie sa máte.
  Že ak JVŠ nezasahujem do odvetvia nezamestnanosti a zákonov práce, tým lepšie to funguje samé.

  Uvedomte si , že nie je rozdiel medzi zamestnancom a zamestnávateľom!!!

  JVŠ si z Vás robím Dobrý deň a Vy VN ste na to naleteli ako úrad práce na možnosť znížiť nezamestnanosť 🙂

  JVŠ vykrikujem, že za Vašu chudobu zamestnanci – môžu podnikatelia a tak ich zdaňme a zdaňme a zdaňme a hnusákov jedných / hovorím o bežnej väčšine čestných ľudí z radov bývalých zamestnancov/ Dávajú Vám malé výplaty, nemáte žiadne výhody v práci, chcú nadčasy …

  JVŠ vykrikujem , že za Vašu chudobu podnikatelia si môžete sami – málo pracujete denne iba 24.h…. Prečo nezamestnáte viac ľudí, aby ste viac zarobili? A mne odviedli peniašky JVŠ

  Takže JVŠ som Vás pekne dostal. Vy sa tu handrkujete v klietke kto z Vás je ten vinný a JVŠ si plním vačky čo to dá.
  Ako chcete vyriešiť problém, keď ste nenašli skutočnú príčinu? 🙂

  Ako chcete vymeniť prasknutú pneumatiku a ísť ďalej, keď miesto výmeny pneumatiky sa hádate, kto je vinný za prasknutie pneumatiky 🙂 Už to chápete VN???????

  Hypermarkety sú paráda pre zamestnancov – lacno, rýchlo za akciové ceny 2 vyššie ako inde nakúpite aj to čo ste nechceli, a ešte Vám aj požičajú niekoľko 1000 eur aby ste mohli odísť uspokojený. Nechápem prečo ešte nieje tá možnosť nechať si posielať výplatu na účet niektorého hypermarketu kde si ju budete čerpať 🙂

  Pre podnikateľov sú Hypermarkety paráda. Nič už nepredáte, ceny nepodlezietie, na reklamu nemáte, nájom ,energie.. Vám JVŠ zvyšujem , Odvody DPH … platíť musíte ,
  Veď som Vám Zabezpečil zdravú konkurenciu, a prázdne centrá v mestách. S pozdravom JVŠ, VN

  No a Ja chudáčik: JVŠ som iba dal hypermarketom za 1 eur pozemky na cca 30 rokov,
  oslobodil tých chudákov investorov od Daní na cca 5-10 rokov, z úradu práce dostanú injekciu niekoľko Mil.Eur aby zamestnali za min. mzdu aspoň 50 ľudí na 2 roky 🙂
  Síce mi niečo kvaplo aj do Vačku, za takýto parádny nápad.

  Pre Vás zamestnancov som vytvoril možnosť lacno pracovať 12h denne v úžasnom prostredí ľudí plných nákupných vozíkov, nevaďí , že sa už nestaráte o rodinu a deti – na to máte súkromné 300 euro/mesiac škôlky, hlavne že máte jedinečnú príležitosť pracovať aj v noci a v soboty a nedele – aspoň sa doma nehádate – vidíte aj rozvodovosť bude klesať

  Takto sa môžu tí, ktorým som ešte JVŠ nevytrel komplet zrak a myslenie, pozrieť aj na iné pekne rozpracované príležitosti, ktoré Vám JVŠ uvážlivo hádžem pod nohy
  ………

  Ešte stále Vám VN nedopaľuje že rozbroj zamestnanec – zamestnaný je parádna HRA na slepú babu? Fajn mne JVŠ to vyhovuje, a sťažovať sa kto z vás je viac ukrivdený a menej vinný môžte donekonečne, hlavne ma do toho nezaplette, lebo uvidíte.
  Vaša ochranná ruka JVŠ

  PS:Ale na druhej strane, čím viac sa ma bojíte VN, tým lepšie poslúchate.

  Thumb up 3 Thumb down 0

  Odpovedať

 50. Avatar
  apríl 22, 2013

  Preto sa kazdy cuduje, ze mame niekolko stotisic ludi, ktori pracuju (su vydierani) ako zivnostnici. Urob robotu, posli fakturu a ja ti ju mozno niekedy zaplatim. Je neuveritelne kolko zamestnavatelov toto vyuziva a vy nemate ziadnu sancu a iba sa prisposobit, pretoze dalsich 20 ludi so zivnostou stoji v rade.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 51. Avatar
  apríl 22, 2013

  Ako sme si upiekli tak jeme. Musi to byt tak ako to je, lebo inak by sa nieco muselo kratit a spadla by stablita spolocnosti. Uz dlho nebola vojna, alebo choroba, ktora by vyhladila tak 4 miliardy ludi. Ako by sa potom dobre zilo. Stazujete sa tu vsetci na nieco s cim sa da pohut ako s vagonom plnom zeleza holymi rukami. Ide to, ale velmi pomaly a vagon pojde najskor po kolajniciach. Mame vyzsiu zivotnu uroven? Mame. Mame menej utrpenia z dovodov bezradnosti prirody? Mame. A kazdy sa ma podla svojich zdedenych schopnosti, kontaktov ktore jeho rodinny klan vybudoval za celu historiu a stastia, co je cista statistika. Kto je silny so zazemim a ma stastie sa ma najlepsie. Ak je niekto velmi dobry, nepotrebuje nic a nikoho a je mu dobre tiez. Ked bude jeden z 100000. Tak makajte ludia. Stale to nie je take zle, ze pojdete do boja na koni s mecom v ruke a vecer sa uz nevratite zivy….

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 52. Avatar
 53. Avatar
  august 22, 2013

  Clanok som neprecitala cely. Urcite je v nom kopec pravdy. No uz v odseku o materskej dovolenke je zavadzajuca informacia, takze nie je vylucene, ze ich je tam viac.
  Nie je pravda, ze za celu dobu nepritomnosti zeny na materskej jej prislucha dovolenka. Materska dovolenka je vseobecny pojem. Po spravnosti je to 34 tyzdnov materskej dovolenky (cca 8 mesiacov), za ktore zene prislucha dovolenka, co je priblizne 13, resp. 17 dni. Zbytok do veku 3, pripadne 6 rokov zivota dietata je rodicovska dovolenka, za ktoru uz zene dovolenka neprislucha. Chapem, ze aj tych 13, resp. 17 dni dovolenky je pre zamestnavatela naklad, no o spominanych 2-4 mesiacoch sa tu ani zdaleka hovorit neda.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 54. Avatar
  február 03, 2014

  Odporúčam si dobre prečítať zákonník práce,veľa vecí je v tomto článku zle napísaných (materská či ochranná doba)
  Napríklad ochranná doba kedy nemá byť daná výpoveď (nikde sa nepíše o ochrannej dobre ľudí nad 50,v minulosti sa nemohli prepustiť človek ktorému chýba 1 rok do dochodu teraz to tak však neplatí a aj starších ľudí môžu zamestnať) : Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

  a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
  b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
  c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,
  d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
  e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

  Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
  § 166

  (1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

  Tak keď chcem už niečo písať tak si to poriadne naštudujem

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   december 22, 2014

   keď si článok prečítate celý, zistíte, že je o reáliách Maďarska. Ja som to tiež prehliadla – dočítala som a to v komentároch.
   Ale zas na druhej strane, nie sú tie odlišnosti až tak veľké z pohľadu celého článku.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 55. Avatar
  február 03, 2014

  Nas stat zamestnava statisice statnych uradnikov -od vysokych politikov a ministrov az po regionalnych sefov oddeleni, ktori cez svojich pribuznych okradaju stat vo forme predrazenych zakaziek, niekedy az o 2000% ! Ich ziadne odvodove, ci danove zatazenie netrapi. A kedze oni su zakonodarcovia, nemaju zaujem menit zakony tak, aby bezny zivnostnik ci podnikatel prezil a mohol slusne zamestnava ludi.
  Riesenie? Povesat vsetkych politikov za poslednych 24 rokov na poulicne lampy, spolu aj s pribuznymi, znarodnit im majetky a zacat odznova!

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 56. Avatar
  február 03, 2014

  Z tohto clanku vyplyva len jedno, bez rozdielu veku zbalit kufre, najst odhodlanie a odist do zahranicia ja sa chystam odist do Anglicka, kde mesacne odlozim po odratani nakladov 1000€ mesacne, myslim si ze na zaciatok velmi slusne, na Slovensko sa planujem vratit po nasetreni na vlastne byvanie a nejakej tej financnej rezervy(no ked sa mi v anglicku zapaci tak uz Slovensko uvidim len na mape) komentare typu ze odchod nie je riesenie a aj tak sa tu nc nezmeni si nechaje pre seba… slovenske zakony su proti ludom a hlavne proti malym podnikatelom, zmena je zivot tak huraa za lepsim zivotom (este ze som na hodinach anglictiny nespal ale daval pozor ) 🙂 da svidania

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 57. Avatar
  február 03, 2014

  ČO je to ,,chránený vek“? Mám 56, robím od svitu do mrku a nikto ma nechráni.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 58. Avatar
  február 03, 2014

  Moj business budujem dva roky celkom sam. Davno by som uz niekoho zamestnal, ale z dovodov uvedenych aj v tomto clanku, je to pre mna prilis riskantne. Navyse nemam ten apartman za 90,000 ako investiciu.

  Takze na jednej strane tu vidim kopec nezamestnanych a na druhej strane drobne podniky ako moj, ktore potrebuju viac pracovnej sily ako sol… a stat nas drzi od seba… „kde udelali soudruzi z NDR chybu?“

  Thumb up 2 Thumb down 0

  Odpovedať

 59. Avatar
  február 04, 2014

  Dobre som sa zasmial. Majitel firmy ktorý s 12 zamestnancami dokáze predat za mesiac len 1000 hodín sluzieb je a musí byt odsúdený na zánik. Jeho vytazenost je menej ako 58% (a to je zapocítaný mesiac dovolenky zamestnancov) a to nie je vec státu ale len neschopnosti majitela. Normálne vytazenost zdravej firmy sa musí pohybovat okolo 88-92% aby mohla dlhodobo prezit a zväcsovat sa. Samozrejme ze vela závisí od marze – ak je 5% tak musí byt vytzazenost vyssia, ak 20% tak kludne aj o nieco nizsia.

  Ach, a este nieco – nech si ide vyskúsat hned za harnicu – tam pri +/- rovnakých percentualnych odvodoch a +/- rovnakých zákonných musí plati 5x vyssie platy a hodinovú cenu sluzieb môze maximalne zdvojnásobit.

  Keby to bolo tak zlé, nebol by v Blave percentualne väcsí pocet milionárov ako vo Viedni.

  A teraz prestan plakat a zacni uz konecne makat.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 60. Avatar
  február 05, 2014

  Ja som na dôchodku, tiež som zamestnával do 30 ľudí v potravinárskej výrobe. Okolnosti ( u mňa pažraví odberatelia a pažravá konkurencia) ma donútili znižovať ceny výrobkov znižovaním počtu zamestnancov, ale naopak zvyšovať počet odpracovaných hodín, používaním lacnejších ale menej kvalitných surovín či vypúšťaním niektorých surovín z receptúr. Nakoniec som sa rozhodol ukončiť trápenie a podnikanie som zrušil aj z dôvodov, ktoré uviedli respondenti vyššie a sú reálne. Kto nepodnikal ako zamestnávateľ, ten tomu ťažko uverí.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 61. Avatar
  február 06, 2014

  Z casti ano, tento statny system je onicom. Ale je tiez pravda, ze ked mas uspesnu firmu, ti ludia si musia na seba zarobit, ak ti nezorabia viac love ako spotrebuju, tak je to onicom.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 62. Avatar
  február 06, 2014

  Zaujímavý článok. Nečítal som všetky komenty či to náhodou už niekto nepostrehol. Ale podľa mňa na 760 čístého nie je potrebný hrubý zárobok 1223 €. Podľa mňa je na 760 € čistého potrebných niečo málo cez tisícku čistého. Z 1223 € hrubého je skoro 900 € čístého…. nie je tak?

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 63. Avatar
  február 06, 2014

  Celkom pekný článok,
  vo veľkom meradle mi pripomínal môjho švagra, lebo jemu sa stalo niečo podobné, rozbehol spoločnosť, zamesntal zamestnancov, platil poctivo odvody, všetky úkony robil na doklady, okrem pravidelnej na den presnej mzdy dostávali pracovníci aj iné benefity (výlety do aquaparkov, vianočné trhy a pod.) a aj napriek tomu sa jedného dňa zobrali, založili si vlastnú firmu a ukradli 1/3 klientov. Nehovoriac, že ho ohovárajú ako ich zdieral a pod.
  Krásna predstava podnikania na slovensku.
  A ešte jedna poznámka, ak aj podnikateľ nikoho zamestná, je s tým toľko poapierovačiek že si už druhý krát rozmyslí či vezme zamestnanca alebo iba ako živnostníka.

  Thumb up 2 Thumb down 0

  Odpovedať

 64. Avatar
  február 07, 2014

  Som materiálový technológ pre všetky priemyselné odvetvia, keď som si vyberal odbor ktorý budem študovať bol som názoru že sa dokážem uplatniť kdekoľvek na Slovensku, nie ako tisíce študentov bez perspektívy ktorých každý rok vyrábajú napr. obchodné a hotelové akadémie, pretože môj odbor bol len na dvoch školách na celom Slovensku (dnes je len na jednej). Bohužiaľ aj napriek tomu som na UPSVaR už 3 roky a moje vedomosti sa každým dňom bez praxe vytrácajú. Ako správny Slovák zas budem len apelovať na systém ktorý aj napriek tomu že sa nám nepáči a vieme že nieje správny, podporujeme a schvaľujeme ho! Kvôli tomu vaše ťažko odrobené peniaze sa strácajú niekde v štáte alebo sa s nimi nakladá zle a neefektívne. Sme národ inteligentných (aj keď v mnohých prípadoch to tak nevyzerá), ale je to pre nás veľká výhoda keby chceme opraviť chod našej krajiny, zvýšiť zamestnanosť, znížiť korupciu. Mám 25 rokov ale môj názor je že toto by sme dokázali jedine mi občania a nie politici. Pýtate sa ako? Priama demokracia! Vieme o nej veľmi málo neučia nás o nej na školách nepočujeme o nej v televízii. nečítame o nej v novinách ale prečo? Lebo nechcú aby sme o nej vedeli lebo našim „vládcom“ to vyhovuje! Zoberme si príklad od Švajčiarska alebo Islandu kde sa tento systém osvedčil a funguje. Dokážeme to aj mi? Nás štát nerobí pre nás nič, urobme niečo preň mi občania.

  Thumb up 3 Thumb down 0

  Odpovedať

 65. Avatar
  február 07, 2014

  zdravím
  v článku je uvedené:
  „Nie som žiadny chamtivec a trh je veľmi tvrdý, nastavil by som si na tieto ceny 20% zisk. Toto by zodvihlo cenu na 30€/hodinu. To znamená 30€ + DPH celkom 37,5€ za služby pre koncového spotrebiteľa.

  Z týchto 37€ by išlo teda 7€ rovno štátu a 30€ pre moju firmu. Som optimista. Môj marketing by bol perfektný a fungoval by výborne, podarilo by sa nám predať 1000 hodín služieb mesačne. Biznis by išiel, bol by som nadmieru spokojný so svojimi zamestnancami, všetci by pracovali dokonale bez chybičiek.“
  to znamená že sa počíta cena práce- firma zarobí 37€ z toho ide štátu 7 a tých 30 je cena práce čiže 30€ =(odvody zamestnávateľ+odvody zamestnanca+čistá mzda) alebo to je len v Maďarsku a ide o preklad

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 66. Avatar
  február 08, 2014

  Asi nikdy som necitala taku dlhu diskusiu… Skoda toho vzajomneho obvinovania a hladania vinnika vzdy inde… Realitou je, ze pravda je vzdy niekde v strede.
  Ano, danove a odvodove zatazenie je znacne. Ale to nie je dovod katastrofalnej situacie zamestnanosti v krajine. Su aj krajiny, kde su dane vyssie a zivotna uroven sa s nasou porovnat neda. U nas je vela kategorii podnikatelov. Vzdy som obdivovala ludi, ktori sa dali na podnikanie a budovali svoj rast, resp. rast firmy atd. Ludi, ktori zacali s malom a postupom casu uspech rastol. Ludi, ktori si zaroven plnili danove a odvodove zalezitosti, casom zamestnali dalsich ludi a vseobecne – hrali ferovo. Je to neuveritelne, ale poznam ich niekolko. Takychto ludi si vazim a myslim si, ze keby sa vsetci snazili byt taki, mozno aj tie dane by boli nizsie…
  V krajine vsak mame komplex nefunkcnych procesov, zakonov, na hlavu postavenych principov. K politikom sa nechcem vyjadrovat, to by nikam neviedlo a zbytocne by som si dvihla tlak. Tiez je zbytocne zamyslat sa, v akych ciernych dierach koncia dane od pracujucej casti obyvatelstva; ze na asocialov sa musime skladat vsetci a nikto sa nas nepyta na nazor; ze hospodarenie krajiny zlyhava na neodbornosti a chamtivosti zodpovednych; ze nas politici (+ im blizke osoby) okradaju a nasimi danami plnia uz aj tak plne vrecka financnych skupin a „financnych zralokov“(samozrejme, su za to patricne odmeneni).. Tito ludia, ktori by mali byt odsudeni za vlastizradu a povinne by mali makat 12 hodin denne v bani, vsetko realizuju vdaka partnerom – skorumpovanej policii (ktora nema zaujem o riesenie kauz a chytanie zlocincov) a skorumpovanym sudom – cely tento proces okradania obcana je kazdemu z nas jasny. A vela ludi si to berie ako priklad – ak vidia, ze system sa da obchadzat a uplne beztrestne, skusaju a posuvaju hranice. Tymto mam na mysli podnikatelov, ktori si vyhradzuju pravo povysit sa nad ostatnych ludi a udelia si sami vynimky, ze oni dane platit nemusia, priznavaju cisty rocny zisk 14 eur (inac sa platia odvody z realne zarobenych 30tis rocne). Podnikatelia, ktori zakladaju umele sro (a nie je tajomstvom, ako sa da zalozit sro bez jedineho eura), s ktorymi medzi sebou fiktivne obchoduju a ziadaju od statu nadmerne odpocty DPH… Poslednou kategoriou, tou najhnusnejsou spodinou, su podnikatelia, ktori privatizovali podniky, tunelovali a znicili co sa dalo. Ludia bez chrbtovej kosti, ktorych media (smotanka v markize a pod.) ospevuju ako velavazenych podnikatelov a zaroven splnaju aj podmienky kategorie CELEBRITA. Vdaka vsetkym tymto „podnikatelom“ je krajina na ekonomickom a moralnom dne – motto KRADNI VIAC A VIAC sa uplatnuje vsade.
  Preto autorove namietky, preco nezamestnat nikoho, su vyhovorky. Preco ?
  – ak by dany podnikatel pri terajsich odvodoch zarobil cistych 1000 eur pre seba, po case by zacal uvazovat, preco nie 1200. Nikdy nebude spokojny, lebo vie, ze rezervy sa stale najdu.
  Taktiez nie je pravda a vseobecne je to do neba volajuca hlupost, ze pri cistej mzde 760 eur ho zamestnanec stoji 1223 eur (suma 1572 je naschval skandalozna) – ak by nemal zamestnanca, objednal by si sluzbu u zivnostnika (ak teda pomoc potrebuje a nezvlada to sam). A ten by tu istu robotu urcite neurobil za 760, ale aby si zaplatil sam odvody, dane, poistne…, spocita si, kolko si od podnikatela vypyta, aby zarobil a zaroven ale nesiel pod cenu. a je uplne realne, ze zivnostnik by ho stal aj viac nez 1223 eur. Aky je v tom rozdiel? Podnikatel zaplati tu istu sumu, no zivnostnikovi ju posle vcelku a zamestnancovi ju zoskrta o odvody (a tie za neho zaplati on). Nie je teda pravda, ze odvody, poistenia a dane ZA ZAMESTNANCA PLATI ZAMESTNAVATEL.! Zamestnanec si ich plati sam, dokonca ich nikdy ani nevidi, lebo mu ich stat vezme automaticky.
  Autor pise, ze nezamestna zenu. Pochopim jeho predsudky, ak by slo o zeny, ktore su schopne otehotniet. U neho ale nema sancu ani napr.40 rocna bezdetna zena, ktora uz velke sance na otehotnenie nema a kedze nema deti, nebude s nimi casto na PN.
  Zial, tohto sa drzi vela podnikatelov a mlade zeny to maju zlozite, aj ked to nikto verejne nepovie..
  Autorovi vadi, ze zamestnanec ma narok na dovolenku. Rozumny podnikatel vie, ze dovolenka je za nejakym ucelom. Tak isto PN – pricom dobre vieme, ze ak sa da, na liecenie si berieme prave dovolenku. Okrem toho, zabuda, ze v pripade PN zaplati zamestnancovi zlomok vyplaty a od 11.dna uz neplati vobec.
  Tak isto je to so zamestnanim ludi nad 50 rokov. V tomto pripade autor podnikatel nevie, o com je rec. Neexistuje ziadna ochranna doba v podobe, ako to spomina. Zaroven chce moznost prepustit zamestnanca, kedy by chcel. Pri nastupe podpisuju obe strany prac. zmluvu. Je velmi jednoduche zakomponovat do nej, resp. do kolektivnej zmluvy, co hrozi zamestnancovi v pripade neplnenia povinnosti a poruseni pravidiel. A ak pan podnikatel chce niekoho vyhodit hned, moze sa s nim dohodnut. Ak by firmy vyhadzovali koho chcu a kedy chcu, atmosfera by bola asi velmi dusna. A zneuzitie know how ? Neverim, ze pan podnikatel by mal so svojimi nazormi, znalostami zakonov a pristupom k ludom, velky uspech… Moj priklad. Po 3 rokoch v Irsku som sa vratila na SK s niecim nasetrenym. Povinne som sa prihlasila na UP, obehala zdravotku, socialku, danovy a hladala som si pracu. 27 rocna, slobodna, bezdetna, VS, dobra AJ, velmi dobre referencie a pozicie v Irsku. Problemom ale bolo, ze na SK som nemala prax a nase firmy nie su ochotne zaucit niekoho. Po 3 mesiacoch sa to podarilo. Mam skvelu sefku, firmu ma so svojou sestrou. Nebola som pre nu pohromou (kvoli moznemu tehotenstvu), asi preto, ze aj ona je zena a chape ten chory postoj muzov. Naucili ma vsetko o biznise a nemusia sa bat, ze odidem ku konkurencii aj so zakaznikmi – podpisali sme exkluzivnu zmluvu (dnes bezna vec). Pracujem vo firme siesty rok, boli aj lepsie aj horsie obdobia, no vzdy sme dostali to, co nam patri. velakrat aj navyse – ako podakovanie. Auta na leasing nemame Mercedesy, stacia nam aj Ople, ale vzdy dostaneme moznost prednostnej kupy. Nemam dovod uvazovat nad inou firmou, moja praca je legalna, sefka ma neokrada sposobom NA VYPLATNEJ PASKE MINIMUM A ZVYSOK NA RUKU, ako to byva hitom…Mala som stastie, ze mi dali sancu podnikatelia, ktori vedia, na com stoji podnikanie, vedia, ze zakladom su ludia a tych si aj patricne vazia. Nie ako niektore nazory v diskusii, kde sa podnikatelia stavaju do ulohy spasitelov za suchy chlieb..

  Thumb up 6 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   máj 02, 2014

   keby si si pozorne precitala poslednu vetu v tomto clanku – t.j, ze je to preklad z madarciny a nie situacia na Slovensku (teda nase zakony, odvody, dane,… pod.), nemusela si sa tak obsirne rozpisovat.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 67. Avatar
  február 11, 2014

  Akože riadne hlúposti sú tu popísané. Možno dobrý úmysel, no zle informovaný autor. Alebo je to možno zámer písať polopravdy a skresľovať realitu. Aspoň že Lydia to dala ako tak na pravú mieru 🙂
  Rozhodne nechcem obhajovať vládu, skutočne malým a stredným podnikateľom nepomáha, ale ani toto nie je úplne korektný článok.

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

 68. Avatar
  február 11, 2014

  Prekladateľ si mohol dať aspoň tú námahu, že by tabuľky s odstrašujúcimi číslami prerátal podľa našich zákonov a našich mzdových kalkulačiek, aby tam nevznikla taká hrôzostrašná suma.

  http://openiazoch.zoznam.sk/kalkulacky/vypocet-cistej-mzdy

  Tu si každý ľahko a myslím, že aj dosť zrozumiteľne dokáže urobiť obraz o tom, koľko je cena práce, čiže celková suma, ktorú platí zamestnávateľ. Od uvedenej sa líši o viac ako 200€.

  Takýmto článkom sa iba spôsobí panika medzi ľuďmi, ktorí si posledný odstavec napríklad neprečítajú a nenapadne im, že uvedené sumy nie sú prepočítané podľa slovenských zákonov.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 69. Avatar
  apríl 14, 2015

  Par info:
  max. zdravotne odvodi v DE na mes: 720EUR (zo platu 12.000)
  odpisy: ako zamestnanec odpisujete cestovne naklady do roboty !!!

  Dalej najvacsi problem s platmi je nasl:
  ekonomika je taka, aka. firmam sa dari menej, preto sa plti menej i zamestnancom. samozrejme neriesme firmy typu zahranicna velka fabrika a podobne. nasi poslanci sa rozhodli, ze nasa praca (vyjadrena vyplatou) je menej hodnotna, nez praca greka, atd.

  keby sa napr. plat na SR zvysilo na 2x, zhruba dopady by boli nasledovne:
  – viac dani pre stat
  – viac $ pre ludi, zvysene vydavky (na luxus), este viac DPG pre stat, este viac $ na krtadnutie
  – tiez viac $ do zdravotnej poistovni

  ci sa pri tych cenach zahranicnyminvestorom oplatilo k nam prijst? ano, ak:
  – zjednodusuje sa administrativa pri vedeni uctovnictva, dani, odvodov
  – keby ev. omeskania do sco/zdrav poist. typu 10-100 eur za rok pri platbe 200-500 eur mesacne neboli riesene takym sposobom ako su (fakt je to hnusne)
  – keby niekto konecne pochopil, ze dani z prijmov firiem su male oproti dani z DPH (t.j. oproti dani zo spotreby obcanmi)
  – ze 13. aa 14. plat ako v AT je super sposob na vyriesenie financnych tazkosti, alebo na riesenie vyletu (oddychu), co je vlastne zdrave a ev. moze mat vplyv i na vydavky v zdravotnictve…

  ale nemusime kritizovat len SR. ani samotne EU nevymyslel dostatocne kvalitny sposob kontroly, ako napr:
  – ceny na 1km dialnice ked sa fiancuje z EU
  – pomer uradnik / obcan (aby sa nenavysili statne vydavky)
  – kontrola vyplat v statnom sektore (vyplat manazerov, pomer manazer / poct admin. prac / pocet zamestnancov/
  – kontrola zdravotnictva a zdrav. poistovni, typu: x% co inkasuju musia vratit na zdrav. starostlivost, dalsich y% do inovacie, detto obmedzit admionistrativu a vydavky… podla mna ziskovoat max. 15% (nad urovnou globalneho akcioveho trhu) je vhodna odmena…

  a tak dalej….

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 70. Avatar
  máj 09, 2018

  Autor zabudol spomenut, ze muz takisto moze ist na matersku/rodicovsku… a zena bezdetna nechystajuca sa rodit vobec sice nepojde na matersku na 3r (neznamena, ze sa nebude chciet vratit do prace o pol roka-o rok) moze zas ochoriet a hodi sa na rok na PN, pripadne na tej PN moze byt aj muz s dobrym zdrav stavom s chorou manzelkou formou OČR… 😀

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 71. Avatar
  marec 09, 2019

  Ja som skúsil v roku 2011 zamestnať môjho bratranca ako obchodného zástupcu na predaj solárnych systémov na ohrev vody. Dal som mu plat 700 Eur/mesiac btto. Nakoľko štát začal v 2011 sľubovať dotácie na inštaláciu solárnych systémov, zákazníci začali vyčkávať s objednávkou inštalácie do doby, keď sa bude poskytovať dotácia (štát začal dotovať solár v roku 2015). V roku 2012 som tak zarobil na dodaných solárnych systémoch 6000,-Eur/rok pred výplatou bratranca. No takže asi tušíte, čo som urobil s pracovným miestom bratranca a s predajom solárnych systémov v roku 2013.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 72. Avatar
  máj 01, 2019

  mám len jeden dôvod prečo Ti nedať dôchodok. Lebo si nechcel zamestnať ženu, ktorá porodila dieťa, ktoré Tu na ten dôchodok bude zarábať až budeš starý a budeš fňukať že nemáš taký štandard ako teraz.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   máj 19, 2019

   Preco ma niekto zarabat na moj dochodok? To za tych 40 rokov, co odvediem statu kopu penazi, na mna ma niekto robit? Nie, ja chcem len svoje peniaze naspat. Sice nie vsetky, ale svoje.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*