Dakedy dávno, v čase meča a oštepu, stať sa úspešným tyranom nebolo partikulárne vzaté až také zložité. Pokiaľ ste mali na začiatok dostatočný kapitál, mohli ste si najať pomocných gangstrov na terorizovanie bežného ľudu.
Dokým proporcionalita gangstrov k vašim obetiam bola dostatočne vysoká, jedinú hrozbu pre vás predstavovali jedine konkurenční tyrani. Dokonca aj keď existovali a boli silnejší ako vy, stačilo ich zväčša len jednoducho zaplatiť. To zabránilo nie len tomu, aby vás zabili, no takisto vám následne poskytovali aj ochranu pred inými tyranmi.
Ah, staré zlaté časy… Dnes je to už žiaľ zložitejšie, pretože jednoduché krádeže už nie sú také efektívne. Hrubá sila už nie je dostatočná na získanie trvalého režimu útlaku. Jednoducho aj preto, že dnes hocikto s loveckou puškou môže ukončiť vaše megalomanské plány, sú potrebné už nové metódy.
Sú dva základné ciele každého tyrana:
- absolútna kontrola nad majetkom svojich obetí (ľud produkuje a tyran rozhodne, čo a koľko si zoberie a ako s tým naloží)
- ovládnutie ich myšlienok a túžob (vymazať z ich mysle ich sebaurčenie a samovlastníctvo a ich duše nahradiť vašou agendou)
Ľudia musia byť vytrénovaní na otrokov a to fyzicky aj psychicky. Fyzické násilie ich môže prinútiť síce k nejakej akcii, no tým neovládnete ich myšlienky. Pokiaľ sa poddaní nebudú chcieť nechať ovládať, neustále budete čeliť konfliktom.
Musíte prelomiť ich vôľu, odstrániť z nich humánnosť a skonzumovať ich dušu, aby boli kompletne oddaní a sami bez vás nemohli ani len uvažovať. Musia byť schopní len oddanosti a poslušnosti; poslúchať vás a jedine vás.
Sloboda leží v srdciach mužov a žien. Ak tam zomrie, žiadna ústava, žiadny zákon a žiadny súd už to nezachráni.
Ak odstránite z vašich obetí vôľu slobody, ak ich dokážete vytrénovať k tomu, aby nechceli byť slobodní, potom vás budú aj prosiť o to, aby mohli byť vašimi otrokmi.
Dobrá správa pre vás je, že toto môžete dosiahnuť jednoducho len slovami. Vystačíte si aj s propagandou.
Široké masy populácie sú lepšie kontrolovateľné rétorikou, než akoukoľvek inou silou. (Adolf Hitler)
Tlač je tou najostrejšou a najsilnejšou zbraňou našej strany. (Joseph Stalin)
V skutočnosti v dnešnej dobe je propaganda základom k úspešnej tyranii. Celé je to precízne umenie kvalitnej ľudskej psychológie.
Tyrani z dávnych čias, ktorí používali len hrubú silu, boli dnes nahradení dvomi vecami: zbrane a idey. Zbraňou vás alebo vášho pomocného gangstra môže hocikto zabiť, no sú to práve idey, ktoré predstavujú problém pre nových tyranov.
Idey sú ďaleko mocnejšie ako zbrane. Nedovoľujeme našim nepriateľom mať zbrane; prečo by sme im mali dovoliť mať idey? (Joseph Stalin)
Pokiaľ vaše obete nemajú motiváciu vám odporovať, zbrane samé o sebe nepredstavujú problém. No pokiaľ majú motiváciu a prostriedky k odporu, žiadny rozsah obrovskej sily vám nepomôže.
V tom práve tkvie základ úspechu, ak sa chcete stať úspešným tyranom. Musíte z ľudí odstrániť vôľu odporovať.
Zoberme si príklad bežného zlodeja áut, ktorý zastaví na ulici auto a chce prinútiť so zbraňou šoféra, aby vystúpil. Pokiaľ táto obeť nemá motiváciu a schopnosť, aby odporovala, pravdepodobne sa to zlodejovi podarí. No kto môže predpokladať, že kedy daná obeť nevytiahne zbraň a nepreženie guľku mozgom zlodeja?
Čo ale v prípade, ak zlodej auto zastaví a začne presviedčať svoju obeť o tom, že jeho auto potrebuje kvôli tehotnej žene, ktorá je v ohrození života? Mnoho ľudí by tomu možno aj uverilo a zlodejovi by dobrovoľne svoje auto odovzdali.
Mnoho ľudí ani nechce, aby im niekto rozkazoval. V skratke, ak chcete kontrolovať ich majetok a konanie, najskôr musíte ovládnuť ich mysle. Pokiaľ toto dokážete, nebudete vôbec musieť niekomu niečo násilne kradnúť.
Pokiaľ ich dokážete presvedčiť o tom, aby vám dobrovoľne odovzdali to, o čo si zažiadate; pokiaľ ich naučíte byť oddanými otrokmi, vtedy sa z vás stane úspešný tyran.
Zdroj: How to be a successful tyrant – Larken Rose
2,664 celkovo návštev, 1 návštev dnes
Toto sedi na Sulika ako rit na serbel. Dobre si to napisal. A ja ze preco mi ten plesaty chalan cosi pripominal. A ono to bolo presne toto.
0 1
:-)) Ide ti.
0 1
„Mnoho ľudí ani nechce, aby im niekto rozkazoval. V skratke, ak chcete kontrolovať ich majetok a konanie, najskôr musíte ovládnuť ich mysle. Pokiaľ toto dokážete, nebudete vôbec musieť niekomu niečo násilne kradnúť.“
Toto je nieco, co vacsina korporacii pochopila uz pred sto rokmi. Teraz este potrebuju rozobrat svojho jedineho konkurenta a najvacsiu prekazku, ktorou je stat a statne regulacie a kontrola, a potom nastane raj na zemi, po firemnymi vlajkami, vo firemnych farbach, zamestnanci a konzumenti zjednoteni na ceste k lepsej buducnosti 🙂
0 1
To by im vôbec nevyhovovalo… súčasný stav je lepší. Náklady na podplácanie politikov sú omnoho menšie ako iné alternatívy. Mimochodom v čom si koncerny konkurujú so štátom?
0 1
„Mimochodom v čom si koncerny konkurujú so štátom?“
V zabezpecovani fungovania spolocnosti. Ved to je predsa to, o com je cela tato stranka, a vsetky clanky tu, ci nie? Vy chcete rozobrat stat, a jeho struktury nahradit strukturami firemnymi. Nie stat bude stavat cesty, vodovodne potrubia, skoly, zdravotnictvo, bezpecnost, ale vsetko to bude zabezpecovane sukromnymi firmami. Ktore to budu robit efektivnejsie, a s vyssou pridanou hodnotou. Alebo sa mylim a chapem to uplne zle?
0 1
Už si videl štát stavať cesty alebo nemocnice? Napríklad Fica šoférovať valec a Počiatka zatepľovať? Ja teda nie a to som obišla nejednu štátnu zákazku.
Práveže pokiaľ je investorom štát, tak korporácie a kartely majú zelenú, malí podnikatelia s dobrou cenou sú elegantne hodení cez palubu. Pokiaľ by bol investorom súkromný subjekt, resp. nejaké lokálne zoskupenie, určite by výstavba bola efektívnejšia.
1 1
„Už si videl štát stavať cesty alebo nemocnice?“
Co prosim? 99% infrastruktury Slovenska postavili mimozemstania? Alebo kto?
0 1
stat len zadava (predrazene) zakazky (svojim) firmam za tvoje (nase) peniaze. Cesty kludne moze robit hocikto.
ad: „V zabezpecovani fungovania spolocnosti“ ako „cesty, vodovodne potrubia, skoly, zdravotnictvo, bezpecnost“ – a preco toto vsetko musi robit vlastne stat, ved len taky chleba je dolezitejsi ako vsetko vymenovane, preco nepecie chlieb? nedoji mlieko ci nerobi maslo?
0 1
Hovori sa tomu „fixne naklady“ a uci sa o tom v prvom semestri ekonomie. Okrem toho nerozumiem tymto otazkam. Stacilo mi potvrdenie, ze ano, ucelom tychto stranok a vasich uvah, je prenos zabezpecenia procesov potrebnych pre fungovanie spolocnosti z ruk statu do ruk sukromnych firiem.
0 1
Nie, práveže ľudia a firmy. V socializme samozrejme štátne firmy, tak to aj vyzeralo. Pletieš si investora so zhotoviteľom? To ani neviem či sa učí v niektorom semestri sa učí. Skôr to je otázkou praxe.
Ty si sa oháňal tvrdením: „Nie stat bude stavat cesty, vodovodne potrubia, skoly, zdravotnictvo, bezpecnost, ale vsetko to bude zabezpecovane sukromnymi firmami.“ Zmotal si dve veci dohromady.
A teraz sa možno chystáš argumentovať, že povedzme dve obce sa nevedia dohodnúť, akú cestu si postavia medzi sebou, preto príde abnormálne múdry predstaviteľ štátu a ten najlepšie rozhodne. Dnes aj tu u nás vyšiel pekný článoček o tom, že skôr to budú vedieť ľudia z tých dedín.
https://www.menejstatu.sk/kazda-vlada-vas-sklame/
V podstate na výstavbu (a ani veľa ďalších vecí) nie je potrebný štát. (Keby to platil zo svojho, nepoviem. Ale platí to z cudieho.) Ťažko predstaviteľné, viem, ale my tu s takýmito predstavami nemáme žiadny problém.
1 1
Nakoniec máš pravdu. Našla som článok, ako štát resp. jeho štátny podnik buduje aj v súčasnosti. Toto by fakt asi súkromná firma lepšie nezrealizovala:
http://trnava.sme.sk/c/6361279/zabetonovali-potok-voda-natiekla-do-pivnic.html
🙂
1 1
Nikto nemusi „ofungovavat“ spolocnost. Ale ked uz ano, tak nech to robi jedna nekorumpovatelna entita stat a nie vela nekorumpovatelnych podnikov.
0 1
Bola to reakcia na https://www.menejstatu.sk/ako-sa-stat-uspesnym-tyranom/#comment-4668
0 1