Každá vláda vás sklame.

Nechcem sa zaoberať nepoctivosťou vládnych úradníkov ani ukradnutými miliardami. Chcem ukázať, že vláda vás sklame, aj keď ju budú tvoriť tí najpoctivejší ľudia vo vesmíre. Chyba je totiž systémová.

Skúste spraviť pokus. Zoberte manželku, súrodenca, priateľa, rodiča, skrátka niekoho, kto vás pozná a u koho ste si naprosto istý, že pre vás chce len to najlepšie. Dajte mu 50 € a odveďte ho do ľubovoľného nákupného centra s úlohou kúpiť päť vecí pre vás. Vydajte sa opačným smerom a kúpte si päť vecí podľa vlastného výberu. S pravdepodobnosťou blížiacou sa istote sa váš nákup bude líšiť. A to je blízka osoba, ktorá vás pozná.

Jednoducho to, čo pre vás nakúpila blízka osoba, nie je to, čo by ste chceli vy sám. Skúste si predstaviť, ako by dopadol podobný nákup, ktorý by vykonala dokonale čestná a poctivá, ale cudzia osoba. Logicky sa takýto nákup bude od vášho líšiť, a to už dosť značne.

A teraz realita. Žiaden politik ani úradník osobne nepozná naprostú väčšinu ľudí, ktorým zabezpečuje servis. Verejnými rozpočtami prechádza takmer polovica HDP tejto krajiny. To znamená, že o použití polovice všetkých spotrebovaných tovarov a služieb rozhodujú politici. Inak povedané priemerný pracujúci človek odovzdá vo forme rôznych daní, odvodov a poplatkov politikom polovicu svojho zárobku a čaká na to, čo dostane.

V tejto chvíli to začína byť vážne. Tu divne minutú päťdesiatku človek možno ešte nejak oželie, ale polovica zárobku mesiac čo mesiac, to je oveľa silnejší tabak. Nech má ten politik charakter Matky Terezy a zabezpečuje vám všetko podľa najlepšieho vedomia a svedomia, budete nespokojný. Nespokojný budete preto, lebo váš nákup by sa od toho jeho značne líšil.

Ako zvýšiť blahobyt väčšiny občanov? Jednoducho nedať politikom polovicu zárobku, ale menej. Každé percento sa počíta. Keď sme pri percentách, tak je dobré si uvedomiť, že pred sto rokmi politikom na chod štátu stačili zo zárobku pracujúceho rádovo jednotky percent. Dnes je to skoro polovica.

2,319 celkovo návštev, 1 návštev dnes

7 odpovedí

 1. Avatar
  máj 02, 2012

  Vyborny priklad! Gratulujem k vybornemu clanku a s nadsenim budem pouzivat ako argument. 🙂

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

 2. Avatar
  máj 02, 2012

  naozaj dobre prirovnanie, za jedna…

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

 3. Avatar
  máj 02, 2012

  Jednoduché,krátke, stručné a princíp zostal zachovaný. Super, gratulujem.

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

 4. Avatar
  máj 03, 2012

  prosté, jednoznačné, vynikajúce.

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

 5. Avatar
  máj 03, 2012

  Pointa je jasná a veľmi dobre vykreslená.
  Lenže ten dôležitejší aspekt, pre ktorý majú ľudia radi silný štát je ten, že sa o nich postará keď na niečo nemajú peniaze. Napríklad zdravotná starostlivosť. Je v podstate zadarmo, aj keď v mizernej kvalite.
  Keby zadarmo nebola, nemôžu si ju dovoliť ani v tej miere a úbohej podobe v akej ju štát poskytuje teraz. Málokto by si mohol dovoliť komerčné pripoistenie (aspoň taká je dnes predstava).

  Takže skôr je potrebné, ak sa to vôbec dá, ukázať, či menej štátu naozaj znamená katastrofu v podobe toho, že nemajetní (bezpríjmoví, resp nízkoprijímoví) ľudia nebudú mať čo jesť a nikto sa o nich nepostará, keď to budú potrebovať.
  Dnes majú pocit, že sa o nich postará, preto im daňové zaťaženie nevadí. Zvlášť ak tí nízkoprijímoví majú pocit, že štátu odvádzajú málo, alebo nič.

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

 6. Avatar
  máj 06, 2012

  Vždy sa ľahko zjednodušuje.
  Ale ak by bola daň aj jedno percento nebolo by to to hlavné.
  Štát tvoria občania voliči a ich rodiny. V danom štáte sú na určitom stupni vzdelania a poznania.
  Príkladom môže byť Švajčiarsko. Tam občania v REFERENDE odmietli zvýšiť POČET DNÍ dovolenky. Lebo poznali súvislosti. Ako by také referendum DOPADLO u nás?
  Vrátim sa k daniam a to koľko odvádzame štátu. Nie je to to najpodstatnejšie. Lebo akonáhle sa politici dostanú k moci začnú uprednostňovať SVOJICH. Všade okolo seba každý vidí nedostatok odborníkov rôznych „profesií“. Len politické strany po každých voľbách majú problém = počet ich odborníkov je vždy väčší ako môže „dobre zamestnať štát“ teda oni ako štát.
  Už niekoľko rokov sledujeme snahu odborov o „zvyšovanie minimálnej mzdy“. Číslo nič nevyrieši.
  Prestavte si, že je minimálna mzda napr. 500 eur. Pracujete u zamestnávateľa , s ktorým ste podpísali pracovnú zmluvu. V nej je uvedené, že dostanete výplatu posledný deň nasledujúceho mesiaca. Ale v ten deň Vám zamestnávateľ oznámi, že peniaze nemá = z rôznych dôvodov.
  Už Vám vlastne dlží 2 mesiace. Nie ste schopný nájsť si rýchlo inú prácu, ani od zamestnávateľa dostať peniaze. ALE musíte platiť účty. Zájdete do „nebankovej “ požičovne. Tam Vám rýchlo a ľahko požičajú . Ale aj keď platí zákon o „úžere“ ZRAZU zistíte, že ste si požičali na úrok 200 percent. Ktorý sa skryje v poplatkoch a pokutách za všetko možné…
  Preto to či je daň z príjmu 20, alebo 2 percentá, že je minimálna mzda 300, alebo 500 , či je úžera definovaná nad 18 percent , alebo 30 percent úroku ročne nie je rozhodujúce.
  Rozhodujúce je že „všetko“ vedia dobre platení právnici obísť, alebo dostať do zákonov.
  TU nepomôže nič iné, len vzdelávanie a poznanie skutočností. Potom je možné hľadať cesty ako zlepšovať systém a tým aj život občanov. Ale ľudia = voliči tak radi uveria SĽUBOM, že niekto niečo za nich…vybaví, zariadi, vykoná..
  Práve preto SLOVENSKO TAK volilo od prvého dňa svojej samostatnosti.
  Práve preto ako volilo a volí je TAM kde je. Vyhovárať sa na Marťanov, Maďarov a USA je naozaj neaktuálne. Ale pre pohľad do zrkadla mnohí stále nemajú ODVAHU.
  Lebo ľudia nevedia súvislosti, nepoznajú princípy, nechcú hľadať riešenia, vzdelávať sa.
  Stále sa občania buď spoliehajú na politikov, alebo sa zaradia medzi mlčiacich…

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

 7. Avatar
  máj 19, 2012

  „Verejnými rozpočtami prechádza takmer polovica HDP tejto krajiny.“
  .
  zase klamete a manipulujete, je to +-29% a je to 1 z najmensich prerozdeleni v EU
  .
  a ked bude prehcadzat 0%, tak uz bude ten traj a blahobyt na slovensku ?

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*