Nenažratí bankári s podporou štátu. Ako vznikla kríza v roku 2008?

Finančná alebo hospodárska kríza z roku 2008 je už síce dávno za nami, avšak jej dôsledky môžu byť stále viditeľné aj dnes.

Oficiálne sa začala krachom banky Lehman Brothers 15. septembra 2008 v USA. Neskôr sa rozšírila nie len na celý bankový sektor v Spojených štátoch amerických, ale aj na bankový sektor v Európe. V rámci Európskej únie to prerástlo až do dlhovej krízy.

V tomto videu sa pozrieme ako vznikla finančná kríza v USA, vysvetlíme si mechanizmus fungovanie menového systému a pozrieme sa aj na to, ako sa presunula do Európy, kde sa zmenila na dlhovú krízu.

Kanál Ekonómia ľudskou rečou môžete sledovať na Instagrame alebo Facebooku, či ho podporiť na Patreone.

2,985 celkovo návštev, 1 návštev dnes

2 odpovedí

 1. Avatar

  uz zase ten zly abstraktny anonymny stat ? ..ked nerobi, co si predstavujete je zly, ked cele dekady robí (dereguluje, odstranuje kapitalu bariery, privatizuje, znizuje dane,..) este horsi.. zaklincoval to vas fanda v diskusii pod videom..
  „Súčasťou riešenia je vždy menej štátu, decentralizácia a deregulácia.“
  asi mu musite natocit nove video, aby pochopil co je bandaska a co zapalovac 😀

  Inside Job
  https://www.youtube.com/watch?v=T2IaJwkqgPk
  Inside the Meltdown
  https://www.youtube.com/watch?v=dBuJhJ6ZtpA

  Thumb up 2 Thumb down 2

  Odpovedať

 2. Avatar

  takze potrebujeme este viac deregulacii, este nizsie dane pre bankarov, este viac oligopolizacie, este nizsie platy nech si mozme poziciavat, viac trhu v byvani nech je este drahsie,… ci ? 😀

  Thumb up 1 Thumb down 4

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*