Zaručené investičné tipy – Dnes: Veštecká guľa a jasnovidka

Slepá bulharská  jasnovidka Evangelia Dimitrovová (niekde uvádzaná aj ako Gušterová) slávnejšia pod menom Vanga, už nežije. A tak mám hlavu v smútku a strach z budúcnosti mi nedá spávať. Kúpim si vešteckú guľu, pôjdem na kurz veštenia a vezmem bremeno zodpovednosti za úspešnosť mojich videní na vlastné plecia? Alebo si radšej dohodnem paušálne služby u kamarátky profesionálnej numerologičky a do zmluvných podmienok sa pokúsim prepašovať klauzulu o zodpovednosti za škodu vzniknutú jej nesprávnou predpoveďou?

Niečo z toho si jednoducho budem musieť vybrať.

Pribudla mi totiž nová povinnosť. Predpovedať, či môj obchodný partner – dodávateľ – platca DPH, si splní svoje zákonné povinnosti. Ak moja predpoveď nebude správna a on napriek môjmu odhadu DPH za tovar a služby mne dodané a mnou mu zaplatené štátu neodvedie, budem musieť platiť ja. Prvá firma u nás už za svoju vešteckú neschopnosť platí 300 tisíc eur,  takže uznajte, investícia do gule a školenia sa skutočne môže vyplatiť. Veď ako zdôvodňuje rozhodnutie prezident finančnej správy:

Uplatnili sme inštitút ručenia za daň, pretože sme si boli istí, že subjekt, ktorý obchodoval s tým rizikovým subjektom mohol alebo mal vedieť, že rizikový subjekt tú daň nechce odviesť.

Prečo si boli istí, už uvedené nie je. Zato nenápadná vetička, ktorá sa týka všetkých podnikateľov, tvrdí:

Firmy už totiž po novom majú byť schopné predvídať, či ich obchodný partner zaplatí alebo nezaplatí DPH. A za odvedenie tejto dane do štátnej kasy za svojho odberatelia ručia.

Bodka. Podnikatelia musia predpokladať, dohliadať a zodpovedať, zatiaľ čo štátni úradníci sa budú pretŕčať na tlačovkách a chváliť sa úsporou, ktorú štátu svojimi geniálnymi ustanoveniami priniesli.

Vanga ma ako prvá z mnohých veštcov a veštíc napadla preto, že v zúfalom hľadaní tej správnej osoby, ktorá ma zachráni pred možnými budúcimi likvidačnými výdavkami našej firmy, som našla o nej tento text:

Krátce před svou smrtí ještě předpověděla, že Zemi čekají neklidné roky. Rovnováha planet prý nastane až tehdy, když mimozemšťané navážou kontakt s lidmi.

Zďaleka síce nemala v svojich videniach 100%-nú úspešnosť, ale toto ma zaujalo a tomu je možné veriť. Keď raz politici a úradníci nadviažu skutočný kontakt s ľuďmi, ktorí nechcú nič iné, len si žiť svoj život, pracovať a produkovať a vytvárať hodnoty,  až keď pochopia, že  najlepšie urobia,  ak im do toho nebudú zo svojich mimozemských úradov posielať ničivé byrokratické rádioaktívne žiarenia spôsobujúce neočakávané zemetrasenia, nepredvídateľné dvíhanie hladín oceánov a dlhodobé zastieranie slnečného svitu, vznikne tu rovnováha a raj na Zemi sa stane skutočnosťou. Zatiaľ tu žijeme tie vyveštené čoraz nepokojnejšie roky. Bojím sa, že rok, v ktorom príde vytúžená rovnováha, nemá momentálne šancu správne predpovedať nikto.

9,548 celkovo návštev, 1 návštev dnes

21 odpovedí

 1. Avatar
  apríl 16, 2013

  Ja si len dovolím pripomenúť ten experimentálny materiál, ktorý je jedným z dôvodov rozbehnutia toho honu na čarodejnice.
  http://pospisil.blog.sme.sk/c/308201/Kam-unikaju-danove-uniky-na-DPH.html
  .
  Proste dáta, dáta, dáta …. bez nich a bez ich „odbornej“ interpretácie by si inkvizácia ani neškrtla.

  Thumb up 2 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  apríl 16, 2013

  To sú neuveriteľné inšpirácie pre export. Zároveň Slovenské špecifiká pre turistov z celého sveta.
  Finančná správa zverejňuje „podozrivé firmy“. Ale čo ak sa podnikateľ pozrie a na druhý deň tam niekto doplní práve tú firmu čo tam deň predtým nebola? Kto začne vyrábať a predávať „VEŠTECKÉ GULE“ ten sa bude mať. Môže ich vyvážať….
  Nie je to jediné opatrenie. Podľa zákona ak živnostník kúpi klobásu v „reálnom obchode“ ugriluje ju a predáva ZODPOVEDNOSŤ za jej kvalitu nesie ON. Nie dodávateľ a ani výrobca.
  Veríme že stretneme v čiernej ekonomike….???

  Thumb up 2 Thumb down 0

  Odpovedať

 3. Avatar
  apríl 16, 2013

  ta zmena v zakone je namierana proti podvodom pri DPH. nebyva zvykom lamentovat nad zhoršenim podmienok okradania spoločnosti a štatu cez dane. lenže tu si človek všeličo prečíta.

  Thumb up 1 Thumb down 10

  Odpovedať

 4. Avatar
  apríl 16, 2013

  vidim, ze palko nepodnika, palko nepochopil

  vysvetlenie pre palka – robim zakazku kde mam 70 000 bez DPH eur na material

  som nenazraty podnikatel a chcem na materiali zarobit 10 percent t.j chcem zarobit 7000 eur, a tak kupim material u mojho partnera za 63 000 eur bez DPH, s DPH je to 75 600 eur, DPH je 12 600 eur, ktore ma moj obchodny partner odviest statu, v prípade zeby ich neodviedol tak ich bude stat vymahat odo mna, a teraz mam dve moznosti – vezmem si pozicku z banky a zaplatim DPH statu alebo nezaplatim a budem na black liste danovej spravy pretoze som porusil zakon, t.j. mozem zavriet firmu

  cely clanok bol o tom ze stat prenasa povinnost zaplatit DPH z mojho obchodneho partnera na moju firmu, namiesto toho aby tuto situaciu realne riesil

  inac vidim aj ine riesenie okrem kristalovej gule, mal by som asi pred kazdou uhradou ziadat danovy urad doporucenou zasielkou o udaje o plateni DPH firmy, ktorej chcem uhradu poslat, s tým ze nemozem poslat uhradu pokial mi nepotvrdia ze moj obchodny partner poctivo plati statu DPH a ze nie je a ani nebude v najblizsich dnoch uvedeny na black list danovej spravy

  a teraz nech si kupia kristalove gule danovaci cez najvyhodnejsi a najlacnejsi statny tender

  VIVAT SLOVAKISTAN

  Thumb up 5 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 16, 2013

   no kedže tu fungujem pod svojim vlastnym menom, možeš si tuknut orsr.sk a zistiš, že som podnikatel ešte z čias ked u nas žiadna DPH nebola. z toho čo si napisal je jasne, že vobec nevieš o čom točiš. ten mechanizmus je taky. že ty zaplatiš dodavatelovi 75600 s dph, on ma zaplatit 12600 dan. lenže štat ju nebude chciet po tebe. to je vyriešene inač. keby si ty ten tovar nepredal ale uplatnil by si nadmerny odpočet (vratenie DPH), ktorý ma neobvyklu výšku tak ti štat posle kontrolu a ked zisti, že tvojim dodavatelom bol ten neplatič, tak ti DPH na učet nevrati, dokial on nezaplati. pri normalnom podnikani sa to temer nestava. ale pri podvodoch s odpočtom a medzi firmami, ktore maju tych istych majitelov alebo su tam nasadene biele kone, ano.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    apríl 17, 2013

    Podľa mňa ste obaja napísali to isté. Robo hovorí o tom, že ja-odberateľ som tú DPH zaplatil a nemal som (mal som ju dostať späť od štátu). Štátny úradník sa rozhodne, že som „mal vedieť“ (mal vedieť je dosť dobrý manévrovací priestor) a DPH mi nevráti.

    Ty hovoríš o tom, že štát od dodávateľa DPH neobdržal, preto ju ani nemá nikomu „vracať“.

    V ktorom svete ale dáva zmysel, že úrad nepotrestá neplatiča – zákaz podnikania, pokuta, čokoľvek – ale potrestá jeho obchodného partnera, lebo „mal vedieť“? Ak podnikáš, potom nerozumiem tej slepej viere v úradníka, ktorý rozhodne, kto „mal“ čo vedieť. A ak išlo o podvod, nedočítal som sa, ale bolo vznesené nejaké obvinenie?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     apríl 17, 2013

     štatny uradnik sa len tak nerozhodne. ty davaš udaj o nadmernom odpočte do 20. v nasledujucom mesiaci. štat ti ma vratit DPH do nejakeho 24. dalšieho mesiaca. ak sa tvojmu spravcovi dane niečo na tvojom výkaze nezda (napr. doteraz si mal normalne čisla to znamena väčšinou si platil DPH a odrazu maš velikansky odpočet), pošle k tebe kontrolu na DPH a až na základe kontroly sa rozhodne. ta kontrola sa kona u teba a ty ju podpisuješ. ak je všetko OK, štat nema dôvod ti neposlat nadmerny odpočet. ale ked zisti, že je to podozrive (napríklad, že si vobec nezaplatil za tu fakturovanu dodavku, že si zaplatil vysoku sumu v hotovosti, alebo že ste urobili nejaky divný zápočet vzajomnych pohladavok, čudne stanovenie ceny, atď.) tak ti vyplatu zadrží dokial si nesplni danovu povinost tvoj dodavateľ. rovnaky postup je aj v mnohych inych krajinach napr. v britanii. doteraz ked si to mal formalne v poriadku, tak ti štat musel poslať odpočet, aj ked bolo zjavne že je to pochybny obchod. pravdepodobne v tom boli spolu namočení podnikatelia a aj niekto z danoveho. pozri keby si sa volal Vareha a obchodoval s lykožrutom, bol by si viac v obraze.:)

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      apríl 17, 2013

      Takže ak som Ťa správne pochopil,

      Ak príde ku mne daňová kontrola, lebo majú podozrenie, ale ja im nado všetku pochybnosť preukážem, že som skutočne svojmu odoberateľovi zaplatil, tak oni, aj keď bude úplne jasné, že ten odberateľ tú DPH nezaplatil, tak daňováci mi ju vrátia (resp. „započítajú“)?
      .
      Toto je niekde explicitne napísané? Resp. ako sa rozhoduje o tom, či mi uznajú, že som skutočne dodávateľovi zaplatil?

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      apríl 17, 2013

      tibor, ved rozmyslaj v realite. ak budeš mat dlhoročny obchod s teniskami a nakupiš „letny“ tovar vo february (predzasobiš sa) tak ti iste vyjde za 1.Q. že ti musi štat vratit DPH napr 50000 eur. dojde kontrola a pozrie na tvoje prijate faktury. maš tam nike, pumu a trebars botas, same seriozne firmy tak im je jasne, že je to ok. ale ak im ale na buduci rok pošleš vykaz a žiadaš o vratenie 200000 eur a oni dojdu a najdu u teba okrem tenisiek dodavatelsku fakturu za rubíny, čo si kupil na zaklade ocenenia neboheho znalca z cejlonu a dodala ti ich nejaka firma, čo ani nema stale sidlo a nikomu sa tam nedovolaš, tak si na vratenie DPH počkaš. uvedom si, že nie je povinnostou danovakov tebe hladať serioznych partnerov a robit seriozny kšeft. to by si mal robiť ty. to opatrenie je proti okatym podvodom. ved si uvedom, že najviac DPH platia velke podniky: slovnaft, tesco, lidl a najviac vratiek maju VW, Samsung, Kia, a ti ani len nemukli. len politicki šušniflinti a tu pomylena autorka nariekajú.

      Thumb up 1 Thumb down 0

     • Avatar
      apríl 17, 2013

      Vynechajme, kto je viac v obraze a kto nie. Len si zopakoval to, čo si pred tým napísal. Argument, lebo aj v Británii, nie je argument. A stále sa pýtam, či sa neobávaš veľkého manévrovacieho priestoru daňovákov.

      Thumb up 1 Thumb down 1

    • Avatar
     apríl 17, 2013

     V ktorom svete ale dáva zmysel, že úrad nepotrestá neplatiča
     .
     Dáva to zmysel v svete, kde Ty a neplatič ste reálne spojenci, resp. reálne jeden subjekt. Dáva to zmysel vo svete, v ktorom sa používajú biele kone, t.j. zámerne sa presunie vina na niekoho, komu to nebude vadiť, resp. koho nie je možné potrestať.
     .
     Ja sa nezastávam daňovákov, ja som len zodpovedal na otázku. Abstraktné uvažovanie je totiž môj koníček 🙂

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      apríl 17, 2013

      Len si presunul význam slova neplatič na bieleho koňa alebo iný de jure subjekt. De facto neplatič zostal rovnaký. Moja otázka stále platí.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      apríl 17, 2013

      O.K. pochopil som 🙂

      Thumb up 0 Thumb down 0

  • Avatar
   apríl 17, 2013

   Ja nepodnikám a otvorene priznávam, že tomu nerozumiem. Mohol by si mi to vysvetliť po lopate?
   .
   Kúpil si tovar za 63000 + 12600dph, spolu si zaplatil 75600
   Tovar si predal za 70000 + 14000 dph, spolu si vyinkasoval 84000
   Daňovému si odviedol dph 1400.
   Spolu si teda dostal 84000 a zaplati či odviedol 77000
   .
   Kde je ten moment a na základe čoho (automatické zúčtovanie? výsledok daňovej kontroly? iné?) budeš musieť daňovému zaplatiť ešte 12600, ktoré neodviedol dodávateľ?

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    apríl 17, 2013

    Sorry, ešte som zabudol na: prečo si musíš zobrať pôžičku 12600, keď si po transakcii v pluse 7000. Prečo tá pôžička nie je 5600 ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 5. Avatar
  apríl 17, 2013

  Prosim vysvetlite mi to ako debilovi?
  Ja predam Jozovi lentilky, on nezaplati DPH, tak ju musim zaplatit ja? Tak som to pochopil, ale neverim tomu.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 17, 2013

   Ani ja som to nepochopil, ale tu sa žiaľ odpovede nedočkáš, pretože tu je to o ideológii 🙁
   .
   Ja Ti môžem napísať len, že či už omylom, alebo z neznalosti si to napísal naopak. Správne je to takto:
   Ty nakúpiš tovar od dodávateľa. Za ten tovar zaplatíš dodávateľovi včetne DPH, ale keďže tovar predávaš ďalej, štát by Ti mal vrátiť DPH, pretože tú má reálne štátu odviesť tvoj dodávateľ. Ale ten to neurobí a štát ti DPH nevráti. Aj keď nezaplatil tvoj dodávateľ.
   .
   No a tu boli v podstate predstavené dve silné tvrdenia:
   .
   Palo Satko tvrdí, že platí to prvé, tvrdenie, citát riaditeľa finančnej správy. A to, že Ty nedostaneš vratku DPH len a práve vtedy, keď to bol podvod. T.j. si reálne žiadne DPH nezaplatil a preto nemáš čo dostať späť. A že ten prístup skutočne bude slúžiť len na to, na čo ho prezentujú: proti daňovým únikom. Palo Satko to celé ešte pritvrdil tým, že napísal, že pred novelizáciou Ti daňový úrad MUSEL zaplatiť vratku DPH aj keď vedel, že ide o podvod.
   .
   Článok je formálne napísaný tak, akoby to ručenie bolo úplne automatické. Proste žiadny podnikateľ nedostane vratku, ak jeho dodávateľ nezaplatí DPH. Tu samozrejme beriem istú mieru autorskej licencie, takže netvrdím, že to autoka takto myslela, len je to tak formálne napísané.
   .
   A ja samozrejme cítim, že pravda bude niekde medzi. Napríklad určite neverím Palovi to, že pred novelizáciou nemal daňový úrad možnosť na základe tvrdšej kontroly tú vratku nevyplatiť. Ale som náchylný veriť tomu, že vratku DPH podnikateľovi skutočne nevyplatia až po vykonaní kontroly. T.j. že to nevyplatenie nie je automatické, ale na základe výsledkov daňovej kontroly.
   .
   No a moja otázka je v podstate to, čo presne znamená citované vyjadrenie riaditeľa finačnej správy:
   “ Uplatnili sme inštitút ručenia za daň, pretože sme si boli istí,“
   Čo je to tá istota? Čo presne budem musieť daňovákom dokázať, aby si neboli istí a teda mi vratku DPH zaplatili.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

  • Avatar
   apríl 17, 2013

   Ospravedlňujem sa, (aj tebe Tibor), ale dnes nemám čas čítať kadejaké internetové plátky a ešte aj diskutovať 🙂

   Neviem, či si klikol na ten linkovaný článok na HNonline. Píše sa tam doslova:

   „Pol roka po zavedení ručenia za DPH hlási Finančná správa prvý prípad, kedy odberatelia museli odviesť daň za svojich nepoctivých dodávateľov.“

   Teda odberateľ kúpil od svojho dodávateľa niečo (aj vrátane DPH, inak sa dá len ťažko), ale keďže tento dodávateľ neodviedol predmetnú DPH štátu, štát si ju nárokuje u odberateľa. S tým, že vraj mal vedieť, že jeho dodávateľ DPH neodvedie.

   Nepoznám tento konkrétny prípad, netuším, či boli prepojení a mohli alebo nemohli o tom vedieť. Vyslovene som si vybrala tie citácie, ktoré explicitne určujú, že odberateľ má ručiť aj za svojho dodávateľa. Je jedno, či je niekde nejaký zoznam.

   Celé mi to príde absurdné. Väčšinou máme overených dodávateľov už roky, ale nikdy nemôžeme vedieť, či u nich nedôjde k situácii, že raz DPH neodvedú. A čo potom? Alebo kupujem od nového dodávateľa, zakaždým mám žiadať o informáciu DÚ, že je to čistá firma? Alebo ako mám 100%ne zaistiť, že zaručene tú DPHčku odvedie.

   Pre lepšie pochopenie, hoci u nepodnikateľov to (asoň dúfam) neplatí, by mohol byť príklad: Dáš si urobiť plastové okná, zaplatiš firme faktúru za práce a tovar a zrazu príde úradníček a povie, daj mi ešte ďalších 20% nám, lebo si zaplatil nepoctivému podnikateľovi a on mi tých 20% nezaplatil. Toto môže niekomu prísť normálne?

   Moje riešenie je guľa, myslím, že nie je o nič horšie, ako hocijaké iné. Možno je absurdné, ale to je celá táto situácia. Článok je aspoň nadsázka, tá situácia je ale úplne reálna a vážna.

   Thumb up 2 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    apríl 17, 2013

    Vďaka za vysvetlenie. Ten článok som čítal. Zopár krát. Nie som si istý, či ten druhý citát je skutočne citát a či je to citát riaditeľa FS podobne, ako ten prvý. Mne skôr príde, že ten druhý tvoj citát je formulácia novinára.
    .
    Ak si teda zobrala článok doslovne a si presvedčená, že to funguje presne tak, ako je tam napísané …..
    .
    Vysvetlenie, ktoré tu napísal Palo mi príde celkom možné. Že vratku DPH nedostaneš späť na základe daňovej kontroly. Možno sa časom nájde niekto, kto skutočne vie, ako to reálne funguje a vie to dôveryhodne doložiť.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     apríl 17, 2013

     Hej, ten druhý aj podľa mňa nebol citát riaditeľa, ale citát z článku.

     To, čo píše Paľo sa ale môže stať aj poctivému podnikateľovi. Keď ja fakturujem môjmu odberateľovi až s časovým oneskorením, napríklad z nakúpeného materiálu niečo určité obdobie vyrábam, alebo staviam a fakturovať to môžem až po dokončení, tak mi tie peniaze reálne chýbajú, Ja ich síce z účtu druhý raz ako DPH nepošlem, ale ani sa mi nevrátia a pritom musím platiť mzdy, odvody aj inú réžiu. Môže ma to celkom dobre položiť. Je to len zmena techniky. Princíp zostáva.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

 6. Avatar
  apríl 18, 2013

  Dnes vyšiel ďalší článok v HNonline k tejto problematike. Je to žiaľ v rubrike názory, ktorá je za pianom.
  http://hnonline.sk/nazory/c1-59712660-zlodeji-dph-dostanu-po-prstoch

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*