Dvaja odlišní kandidáti na prezidenta

Včera som mal možnosť vypočuť si, ako sa dvaja kandidáti na prezidenta z dvoch rôznych krajín vyjadrili k tej istej téme. Tu je malá porovnanie.

Obaja majú bohaté politické skúsenosti, sú kritikmi totalitných režimov, nábožensky a rodinne založení, vzdelaní a inteligentní. Jeden je neúspešný kandidát z USA, Ron Paul a druhým súčasný slovenský kandidát Ján Čarnogurský.

Témou bola úloha štátu v spoločnosti. Na otázku, aký má byť štát, Ján Čarnogurský odpovedal, že má byť silný tam, kde je to potrebné. Spontánne vyzdvihol aktuálny príklad z USA a silný zásah polície:

“Štát musí byť silný tam, kde jednoducho treba silný štát. Nedávny príklad v Bostone: keď polícia naháňala tých teroristov, tak vydala zákaz vychádzania z domu a povedala, že otvárajte, len keď vám polícia búcha na dvere. A videli sme…, že ulice Bostonu boli prázdne, pretože občania uposlúchli ten príkaz polície a ten príkaz viedol k tomu, že teroristoch dochytili.”.

Naznačil aj, aký by mal byť štát v ekonomických oblastiach:

“Pripúšťam, že predstava o spravodlivosti sa môže do istej miery líšiť… U nás nie sú také veľké sociálne rozdiely ako v Spojených štátoch. To znamená, že zákonodarstvo je také, že nepripúšťa príliš veľké (úžernícke) úroky. To znamená, že štát má na základe všeobecného dohovoru stelesňovať túto predstavu o spravodlivosti a prelievať ju do zákonov”.

Link na video (posledných 5 minút): Ján Čarnogurský o úlohe štátu

Ron Paul na otázku, čo si myslí o udalostiach v Bostone, stannom práve a úlohe štátu povedal:

“Naháňa to strach. Poznáte ma, že sa vždy snažím vidieť pozitíva, ale to, čo sme tam videli ma naozaj znepokojuje. Videli sme tisícky a tisícky vojakov, nie nejakých priateľských miestnych policajtov. Bolo to akceptované príliš ľahko. Všetci tí ľudia boli vymknutí a stali sa väzňami. Vojenská polícia mohla kedykoľvek napochodovať do ktoréhokoľvek domu bez povolenia na prehliadku. Bolo to stanné právo. Je tu nádej, že to ľudí prebudí, ale nanešťastie stále počujete tých, čo hovoria: vláda predsa musí niečo urobiť, aby sme boli v bezpečí. Myslím si, že tu je priepasť v chápaní, na čo nám je vlastne štát (vláda): dať nám dokonalú bezpečnosť a dokonalú ekonomickú ochranu, alebo je tu na to, aby nás nechala žiť si svoj vlastný život a chrániť našu slobodu… Vo Washingtone sú ľudia, ktorí mi osobne povedali, že oni sa jednoducho musia starať o ľudí a musia regulovať životy ľudí, lebo ľudom sa nedá dôverovať, lebo oni by si inak mohli ublížiť, alebo sa o seba nestarať. Pýtal som sa ich, že ak oni sú hlúpi, tak či to znamená, že my politici vieme, čo je pre nich najlepšie. To je ten mentálny status, ktorí politici majú. Nerobia to však v štýle, že ja som Hitler a zakážem slobodu, ja robím Božiu prácu, starám sa o ľudí, záleží mi na nich. Určite ste počuli ľavičiarov hovoriť: nám na ľuďoch záleží a vám nie. V skutočnosti, ak vám naozaj záleží na ľuďoch, chránite slobodu a tak sa dosiahne väčšia produkcia, viac ľudí sa bude o seba starať, (na rozdiel od toho ako to je dnes) kedy záujmové skupiny ovládajú našu vládu a profitujú z toho nesprávni ľudia. A vždy, keď sa naskytne príležitosť, (politici) rozmýšľajú tak, že keď by sa nám podarilo zvýšiť svoje právomoci, môžeme spraviť viac dobra pre celý svet.”

 
Celý rozhovor s R.Paulom tu:

Už len z týchto názorov vidíme, že tradičné rozdeľovanie politikov na pravicových a ľavicových nám o nich veľa nepovie. Oveľa zaujímavejšie je, rozdelenie podľa miery slobody jednotlivca oproti sile kolektívu. Zatiaľ, čo podľa tradičného rozdelenia by asi mnohí umiestnili oboch týchto politikov na pravo od stredu, podľa toho toho druhého by sa však ocitli na opačných koncoch.

5,072 celkovo návštev, 1 návštev dnes

36 odpovedí

 1. Avatar
  apríl 27, 2013

  Veľmi pekné porovnanie! Ja síce považujem JČ za ľavičiara, ale o štatuľky sa teraz nechcem prieť.
  .
  Mňa vydesilo niečo veľmi podobné, ako RP. Ako to tí Američania žrali, ako také sprosté ovce. Ako skandovali na slávu polície 🙂 Bŕŕŕ, to je niečo strašidelné. Keby som nemal osobnú skúsenosť s ovcami zo západu, tak by som ani neveril, že to nadšenie v Bostone bolo skutočné. Žiaľ, v danom prípade mediálna realita zrejme súhlasila so skutočnou.

  Thumb up 13 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 27, 2013

   slovak odchovany americkými filmami v tej rambo-nahanačke držal palce čečencovi. 🙂

   Thumb up 4 Thumb down 12

   Odpovedať

   • Avatar
    apríl 27, 2013

    Neviem ako bežný Slovák. Ale racionálne a kriticky uvažujúci človek si kladie otázky. Pochybuje. Keď vidí tú armádu, čo naháňa jedného blázna, zrejme zraneného. Keď vidí politikov, ako sa na tej tragédii pasú, ako sa v tom rochnia.
    .
    Áno, aj kriticky uvažujúci jedinec bude rád, keď to skončí. Aj jemu odľahne. Aj on mal strach. Ale aj keď to skončí, jeho kritický, pochybovačný prístup ho zadrží. Bude rád, ale nepôjde oslavovať. Samozrejme, toto je môj subjektívny pohľad. Neberiem nikomu právo na iný pohľad.

    Thumb up 13 Thumb down 2

    Odpovedať

  • Avatar
   apríl 28, 2013

   Chýba im historická skúsenosť a v konečnom dôsledku, je to v duchu toho čo je vidieť a čo nie je vidieť. Jednoducho represívnu ruku štátu je vidieť.

   Inšpirácia pre ďalší krásny dodatok k ústave USA, nech podobné veci v budúcnosti majú oporu v zákone:
   Požívanie práv a slobôd občanmi nesmie byť na škodu záujmov spoločnosti a štátu alebo obmedzovať práva iných občanov.
   Článok 39, druhý odsek Konstitucje Sojuza Sovetskich Socialističeskich Respublik prinjata 7 oktjabrja1977… (a ako bonus by niečo podobné efektívne umožnilo ignorovať všetky tie zastaralé práva)

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

 2. Avatar
  apríl 27, 2013

  Snazim sa akurat spomenut si, ci na slovenskej politickej scene povedal aspon niekto niekedy nahlas cosi v duchu tychto slov Rona Paula… ale mam dojem, ze asi ani nie, mozno niekto z SaS ale neviem kto konkretne, takto priamo a verejne. Ak niekto vie, dajte tip, surne hladam kohosi komu by som mohol dat hlas v 2016;)

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 28, 2013

   ach jaj, …..
   Našli by sa ludia, ktorí to hovoria. Ale v politike nemaju šancu , slovenskí voliči ich odkopnú. Nešťastím slovenska nie sú politici, nešťastím sú voliči.

   Thumb up 5 Thumb down 1

   Odpovedať

 3. Avatar
  apríl 27, 2013

  diky za clanok, konecne po dlhej dobe clanok presne v duchu „menej statu“.

  Thumb up 4 Thumb down 1

  Odpovedať

 4. Avatar
  apríl 28, 2013

  Čarnogurský vss Ron Paul :
  Čarnogurský :
  Najlepší život je na slepačej farme. Sliepky žiju v bezpečí, zaručená strava 3x denne. Klietky sliepkam zaručia bezpečie pred akýmkolvek nepriatelom (s výnimkou farmára – ale toto už Čarnogurský zamlčí). Klietky zaručia, že sliepky nemôžu konať zlo, byť neverné , ….

  Ron Paul : Najlepší život je v obrovskom lese, v džungli. Zvierata su slobodné, nezávislé, zodpovedne sami za seba. Nik neriadi ich život. Nik im neda nič zadarmo. Sami sa musia chrániť pred nepriatelom.
  —–
  Dnes väčšina lidí uprednostnuje život v klietkach na farme. Chcú a majú ISTOTY.
  Čarnogurský je typický ľavičiar s konzervatívnou, tzv, pravicovou morálkou. Tzv. „morálkou obmedzenej slobody“.

  Thumb up 8 Thumb down 1

  Odpovedať

 5. Avatar
  apríl 28, 2013

  Zaujímavé, že nadpis článku = dvaja odlišní kandidáti na prezidenta ….akoby vyjadroval počudovanie že dvaja ľudia sú odlišní.
  Všetci ľudia sú Jedineční.
  Len sa nejako delia.
  Napr. na tých čo veľa hovoria a málo konajú.
  Alebo čo nasľubujú a pri moci na to zabudnú, alebo vysvetľujú že to všetci pochopili nesprávne.
  Blížia sa prezidentské voľby aj u nás. Je vhodné položiť si otázku:
  Aký by mal byť prezident pri poznaní jeho právomocí ?

  Mám DOJEM…že prezidenta ani nepotrebujeme…

  Thumb up 6 Thumb down 1

  Odpovedať

 6. Avatar
  apríl 28, 2013

  no neviem kto je ten PAul, ale keby on vládol tak už by boli asi USA vybombardované teroristami. Lebo iný následok takejto naivnej predstavy ani nemôže byť. nechajte ľudí chodiť po ulici, nech ich postrieľajú ved je to ich rozhodnutie. dôležitejšie pre Paula nie sú životy ľudí a ich detí a rodiných príslušníkov, ale to že sa môžu poprechádzať po ulici. nevychádzam z úžasu. aká je to filozofia ?

  Thumb up 0 Thumb down 4

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 29, 2013

   Ak by som nevedel ziadny background a meno Ron Paul pocul po prvy krat, asi by som reagoval podobne. Odporucam nieco si o nom (alebo od neho) precitat. Bez ohladu ci sa s nim zhodnes alebo nie, garantujem, ze sa ti rozsiria obzory.

   Thumb up 1 Thumb down 2

   Odpovedať

  • Avatar
   apríl 29, 2013

   keby Paul vladol v USA, tak by americania vyklidili blizky vychod.

   mozno by to zmiernilo islamsky teroizmus.

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

  • Avatar
   máj 21, 2013

   tomáško, to je filozofia o veciach premýšľať a snahu vidieť cesty do pekla vydláždené dobrými úmyslami a upozorniť na ne ľudí. História je plná takých ciest. A inak, čítaj prosím pozornejšie texty, R.P. nepovedal, nechajte ľudí chodiť po ulici nech ich postrieľajú. Vieš, je enormný rozdiel medzi povedať – nevychádzajte von a zavedením stanného práva. On vlastne ani nepovedal, ako by rozhodol on, keby o tom mal rozhodovať. On len povedal, že ľudia to príliš ľahko zobrali, preložené do jednoduchej reči – z ľudí sa stávajú ovce. A ovce lákajú mäsiarov

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 7. Avatar
  apríl 28, 2013

  a že či by bola väčšia produkcia to myslel ako čo konkrétne… produkcia detí, alebo produkcia odpadkov, produkcia zločinu, produkcia ekonomická ? a prečo by bola ? smiešne
  a to s tými lobistickými záujmovými skupinami, veď to je predsa otázka inštitúcií štátu. Iné inštitúcie sú vo Švedsku, iné v Nemecku iné v Rumunsku a iné na SLovensku. Keď už teda bolo cieľom obhájiť tohto Puala, tak je si dovolím spustiť kritiku, že to v skratke nemá žiadny obsah. a cítiť tam naivitu. Je v poriadku pokiaľ je niekto veriaci a verí v boha, pokiaľ tá jeho viera ovplyvnuje iba jeho život. Ale aplikovať nejakú nepodloženú vieru na riadenie spoločnosti, navyše tak naivnú. je nezodpovedné. to by si mali uvedomiť tak politici v USA ako aj na SLovensku. Sloboda, spravodlivosť, láska sú hodnoty, ale príliš všeobecné a abstraktné. To treba rozvinúť kde ako, kde má byť sloboda, kde je prospešná a kde tej spoločnosti už škodi. tak isto aj solidarita. atd

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

 8. Avatar
  apríl 29, 2013

  Prečo mám ten pocit, že menejstatu.sk háji záujmy zločincov? Finančné skupiny, daňové raje, pranie špinavých peňazí. Chcete legalizovať korupciu… Teraz vám vadí, že štát chytí vrahov. Čo to bude nabudúce?

  Thumb up 1 Thumb down 5

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 29, 2013

   Ty si nejaky sampion strawman argumentov alebo take nieco? 🙂
   Ked uz sme pri tom, napis mi vetu, kde som napisal nieco zaujate? V tomto clanku som nenapisal vlastny nazor, iba dal dohromady co povedali ini a vytvorenie nazoru som nechal na citatela.

   Thumb up 2 Thumb down 2

   Odpovedať

  • Avatar
   apríl 29, 2013

   Dobra otazka.

   niekdy sa citim ako v 1984 na cviceniach nenavisti – vsetci okolo mna niekoho neznasaju a proti niecomu bojuju; ruskych oligarchov, americanov, ciganov, moslimov, Sirokeho

   teda nieze by som bol nejaky vyrovnany mamvpicista, len nedokazem svoju frustraciu tak jednoznacne perzonifikovat, ako ty. sak aj toho fica sme si demokraticky zvolili …

   Thumb up 0 Thumb down 2

   Odpovedať

  • Avatar
   apríl 29, 2013

   to si tu nemal pisat. vieš kolko som ja dostal minusiek za to, že som mal vyhrady voči rozkradaniu DPH – desat. iste ma prekonaš.

   Thumb up 1 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    apríl 29, 2013

    co je to rozkradanie DPH?

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     apríl 29, 2013

     vyžiadaš si od štatu neopravnene nadmerny odpočet. opatrenie, ktore to ma zamedzit sa nepačilo tu https://www.menejstatu.sk/zarucene-investicne-tipy-dnes-vestecka-gula-a-jasnovidka/

     Thumb up 0 Thumb down 1

     Odpovedať

     • Avatar
      apríl 29, 2013

      on zrejme myslel, že dane sú krádež „per se“, teda ak odrbáva na DPH, tak je to vlastne v pohode

      Thumb up 0 Thumb down 2

     • Avatar
      apríl 29, 2013

      Nevkladaj do úsť niečo ľuďom, čo nikdy nepovedali. Buď tak dobrý, pokiaľ teda chceš normálne diskutovať. Keď niekto robí „nadmerné odpočty“, tak ani najväčší anarchokapitalista ho nemôže a ani ho nebude obhajovať.

      Thumb up 1 Thumb down 1

     • Avatar
      apríl 29, 2013

      tak vycitat ludom – ktori su a priori proti zdaneniu – nadmerne odpocty DPH, chce riadnu davku demagogie.

      Thumb up 1 Thumb down 1

   • Avatar
    apríl 29, 2013

    Mňa fascinuje niečo iné, ako ich mínusky. Oni nie sú žiadne intelektuálne hviezdy, ale v podstate sa ani nenamáhajú príliš zakrývať svoju podstatu… Mám dojem, že s tým podvodníčením sú úplne zžití a príde im to ako absolútne prirodzená vec. Len ich štve, že potencionálne je za to basa, aj keď na Slovensku len v úplne teoretickej rovine, polícia, prokuratúra a súdy tu predsa nefungujú.

    A môj rekord je 39 mínusiek. Na každé jedno som zvlášť hrdý.

    Thumb up 0 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
     apríl 29, 2013

     Jo, dnes ti to ide. Na vsetkych hodit jednu skatulku, vymalovat na tu skatulku certa podla vlastnej predstavy a nepovedat jediny argument k veci. Beriem, ze to je isty sposob vedenia diskusie a istej skupine ludi silno konvenuje, ale mne to vychadza tak, ze skoda klavesnicu drat.

     Thumb up 1 Thumb down 2

     Odpovedať

     • Avatar
      apríl 29, 2013

      čo ma človek zmysluplne napísat k hlupostiam toho americkeho exota? starosta mal odvolať policajtov a zavolať ku-klux-klan? to bol boston a nie texas.

      Thumb up 0 Thumb down 2

     • Avatar
      apríl 29, 2013

      ono ide asi o to, ze stat vam nieco dava a berie. v tomto pripade (rovnako ako vo vacsine inych pripadov) dava istotu (pocit bezpecnosti) a berie slobodu. ten americky exot iba upozornuje na to, co ti stat berie.

      priklad – dotovane hypoteky pred desiatimi rokmi. tiez, ked nejaky exot pripustil, ze to nemusi nakniec skoncit tak, ze vsetci budeme byvat vo velkych barakoch, tak ste si tukali na celo. kazda minca ma dve strany a my si na tejto stranke vsimame tu druhu.

      Thumb up 0 Thumb down 1

     • Avatar
      apríl 29, 2013

      ten americky exot plne využiva slobody a aj dobrodenie štatu na oblbovanie. ak by mal ozajstne riešenie a uprimne to myslel, tak kriči z barikady a nie z parlamentu.

      Thumb up 1 Thumb down 1

     • Avatar
      apríl 29, 2013

      ked vyuziva slobody, na vyjadrenie nazoru, tak nemusi ist na barikady.

      Thumb up 0 Thumb down 1

     • Avatar
      apríl 29, 2013

      vyjadrenie nazoru bez činu je taranie.

      Thumb up 0 Thumb down 1

     • Avatar
      apríl 29, 2013

      ty si jak zenska, vzdy posledne slovo, aj ked nema co povedat.

      Thumb up 1 Thumb down 1

 9. Avatar
  apríl 29, 2013

  Rusofil a disident Čarnogurský v jednej osobe, aj keď mi toto spojenie nejde akosi do kopy, je zástupcom silného štátu. Obmedzenie slobody občanov ho veľmi netrápi. To, že hranica, kedy a do akej miery sa obmedzia práva občanov, je veľmi krehká a ľahko zneužiteľná, mu tiež nie je akosi proti srsti. A to má veľmi blízko k totalitárstvu a presvedčenie, že štát vie najlepšie, čo občania potrebujú. Problém je, že politici sa veľmi radi a často stotožňujú s pojmom štát. A ja nepotrebujem, aby ma štát vodil za ručičku, v skutočnosti, aby mi do všetkého nemudroval a nelinkoval mi život. A Čarnogurský, bigotný megaloman, má až priveľmi blízko k takým predstavám a manierom, aké sme tu mali 40 rokov. Ďakujem pekne.

  Thumb up 2 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 29, 2013

   radšej budem podporovať rusofila ktory podporuje neviem čo , ako psychopata, ktory necha vlastny narod pozabijat teroristom v mene slobody. to uz co je za doba, ked sa podobne nazory realne beztrestne prezentuju. ved to je vlastizrada

   Thumb up 0 Thumb down 4

   Odpovedať

 10. Avatar
  máj 13, 2013

  Carnogursky je umierneny narodny socialista. Etatista jak svina. Mne pripada(l) ako maly zakomplexovany intelektual, ktory si kompenzuje nejaku svoju haluz tym, ze svoj pomyleny a nebezpecny svetonazor vyhlasuje za akesi vseobecne akceptovane pravdy, nebudeme predsa stracat cas relativizovanim statu, ze, no to este, ved stat to som aj ja! V takom Cesku by bol takyto politik povazovany za extremistu – nabozenstvo spojene s etatizmom, fajnova chutovka, tusim len poliaci sa vyzivaju v takychto typoch sadistov.

  Nikdy by ma nenapadlo porovnat Carnogurskeho s Ronom Paulom, az ten kontrast tychto dvoch osobnosti odhalil to, ze Carnogursky je fasisticky typ politika, ktory sa na svet pozera z pohladu toho, kto ma moc a rozkazuje vsetkym naokolo, urcuje co je spravne a moralne. Samozvany vladca, maly Meciar. Nastastie nedokazal byt az tak velky populista, aby oslovil slovenske masy.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*