Predstavte si rodinu v problémoch. Otec s nízkou kvalifikáciou, mama nezamestnaná, dve školopovinné deti. Zadĺžení až po uši. Minulý rok bol pre rodinu jeden z najťažších. Otec chodil do banky ako na klavír. Presviedčal úradníkov, že je schopný všetky svoje záväzky uhradiť. Nasľuboval hory doly. Už nikdy žiadne nové pôžičky, žiadne zbytočné nákupy, vyrovnané hospodárenie do troch rokov.
Včera došiel za hlavou rodiny jeden pán z nebankovky. Že mu vybaví taký úrok, aký ešte nevidel. A otec začal vážne uvažovať, že ten úver vezme! Len tak do zásoby. Keď sa to žena dozvedela, hneď začala listovať v katalógoch cestovných kancelárií.
Minister Kažimír žiada, aby sa nové pôžičky nezapočítavali do mechanizmu dlhovej brzdy. Pretože také dobré úrokové podmienky už možno budúci rok na trhoch nebudú. Bolo by hriechom si nepožičať. Richard Sulík mu vraj rozumie. Vysvetlí mi niekto, načo sme vlastne tú dlhovú brzdu prijímali?
Mechanizmus dlhovej brzdy je súčasť opatrení, ktoré mali presvedčiť trhy, že prichádzajú časy zodpovednosti. Odteraz už budú výstrelky politikov regulované mantinelmi, ktoré vymedzí six pack a fiškálny pakt. Že sme porušovali rovnako striktné maastrické kritéria? Ale teraz to už skutočne myslíme vážne.
Stačí, že sa trochu upokoja trhy (následkom agresívnej stimulácie centrálnou bankou, ktorú ešte krvavo splatíme v rastúcej inflácii) a predsavzatia zmiznú ako lanský sneh. Môže ešte niekto brať tieto politické deklarácie vážne?
Pamätám si na jeden dialóg v Lampe, v ktorom Martin Filko obhajoval dnešné euroriešenia. Oponoval mu Juraj Karpiš. Púšťam si to vždy, keď mi je smutno.
Filko: Ale vieš, že teraz máme pravidlá, ktoré sú striktnejšie, a majú automatickejšie sankcie, než tomu bolo pred tým?
Karpiš: A teraz hovoríš o fiškálnom pakte, six packu, pakte stability a rastu? Všetky tieto tri veci teraz spoločne platia, napriek tomu si nemyslím, že Španielsko dostane pokutu.
Filko: Hovorím o fiškálnom kompakte a v druhom rade o six packu.
Karpiš: Takže ty si myslíš, že Španielsko dostane pokutu? Teraz Španielsko neplní tie pravidlá a bude prvá krajina, na ktorej sa otestujú.
Filko: Toto je veľmi zaujímavá otázka. Je veľmi pravdepodobné, že fiškálna politika, ktorá by zodpovedala fiškálnemu kompaktu v prípade Španielska, by nebola úplne optimálna.
Karpiš: Martin, ty si mi povedal, že či si uvedomujem, že máme nové pravidla a teraz sám vravíš, že tie pravidlá je dobré niekedy porušiť.
Martin Filko zastáva názor, ktorý zároveň aj sám vyvracia. To si mohol doteraz dovoliť iba Jára Cimrman.
Žiadne dlhové brzdy, žiadne európske stabilizačné mechanizmy a fiškálne pakty neprinútia politikov, aby s verejnými peniazmi narábali zodpovedne. Je to všetko iba marketing. Dosiahne sa dlhový strop? Odhlasuje sa jeho zvýšenie. Hrozí pokuta za deficitné hospodárenie? Navrhne sa jej odpustenie.
Politici sa začnú správať zodpovedne, až sa minú všetky cudzie peniaze a už im nebude chcieť nikto požičať nové. To je jediná fungujúca dlhová brzda na svete. Respektíve nie brzda, ale betónová stena, ktorá našu rozbehnutú káru definitívne zastaví. Otázkou už len je, akú rýchlosť ešte naberieme, keď sa do nej vrútime.
6,888 celkovo návštev, 1 návštev dnes
Ďakujem, vynikajúce.
0 0
Takisto si rad pustim Karpisa, ked mi je smutno 🙂
0 0
Ja si zase rad pustim Filka, ked som kludny a potrebujem sa rozculit 🙂
0 0
„Vysvetlí mi niekto, načo sme vlastne tú dlhovú brzdu prijímali?“
Jasne: brzdy a ine hovadiny sa prijimali, lebo ludia ako vy stale dokola tocia, ze dlh je zlo a najlepsie je ho znizit uprostred krizy. Chytili ste sa do vlastnej hluposti.
0 0
Dlh je zlo, rovnako ako nevyrovnane hospodarenie. Chces snad tvrdit opak? Ludia ako my apeluju na to aby sa stat zacal spravat zodpovednejsie. Za zmienku stoja aj priciny sucasnej krizy. v EU, ktoru aspon ja vidim v bezbrehom zadlzovani, ktore zacina narazat na mantinely. A pokial viem, tak problem sa obvykle riesi odstranenim priciny,
0 0
marek :
„Dlh je zlo“
– Dlh je DOBRO pre toho, kto si požičia. Dlh je zlo pre toho, kto ho musí nakoniec zaplatiť. Požičiavajú si politici, platia voliči. Ale voliči si demokraticky zvolili tých politikov. Nech žije demokracia.
“ A pokial viem, tak problem sa obvykle riesi odstranenim priciny,“
– A ty chceš odstrániť VOLIČOV ?
Ovšem, v zasade máš pravdu. Len ju treba výstižnejšie sformulovať.
0 0
Mozes objasnit tu filozofiu, preco je dlh zlo? Preco, ked si firma kupi stroj na dlh, tak je to zle? Preco, ked si niekto pozicia na stavbu domu, tak je to zlo?
Nie, nechcem tvrdit opak, teda ze je to dobro. Chcem tvrdit, ze tvoj postoj je pricinou recesie v EU. A spanielske rozpoctove prebytky a nizky dlh pred krizou kludne dalej ignorujme.
A pre toho diskutéra dole: ZIADNE krajiny neznizuju dlhy a presne to je podstata vasho problemu. VSETKYM radite skrtat vydavky, ale dlh rastie aj tak dalej a vy nie ste schopni pochopit, preco je to tak. Cele vase ekonomicke myslenie zakyslo v bode, ze ved ked znizim vydavky tak, ceteris paribus, znizim dlh ku HDP. A toto povazujete za ekonomiu.
0 0
Faktická: Musel som trochu upraviť tvoj komentár, nabudúce budem príspevok mazať. Prosím, normálne diskutuj, nenavážaj sa do autora alebo iných diskutérov.
Ku španielskemu nízkemu dlhu k HDP stačí len dodať: A predsa tie dlhopisy nikto nechce! Prečo? Odpoveď: http://zo.trimbroker.com/financne-analyzy/Spanielska-hypotekarna-kriza-pokracuje-20120502
0 0
ktore staty v eu znizuju dlhy?
staty su spravovane politikmi tak zle, ze nedokazu fungovat nie ze ked znizuju dlh, ale ani vtedy ked maju prestat tvorit novy dlh
0 0
Alebo slovami nášho ministra financí „„Keď sme tento zákon pripravovali, povedali sme si, že ak sa dostaneme do rozporu s realitou, k zákonu sa vrátime.“
Strieľam, strieľam a možno aj trafím…
0 0
Všetko súhlasí. Málokto ale spomína to,že všetko je výsledkom normálneho ľudského správania.
Vymysleli sme si finančný systém,ktorý nemôžeme a ani nechceme (ako spoločnosť) opustiť :
1. NECHCEME. Takmer každý verí, že on sa z toho nejako dostane a postihne to niekoho iného. Toto je davové správanie. A ešte presnejšie stádové. Tých , čo si uvedomujú nebezpečenstvo a nevyhnutný kolaps je málo (nás),ale nemáme žiadnu šancu to zmeniť. Zomelie nás to všetkých.
2. NEMôŽME. Akýkoľvek krok, ktorý sa teraz urobí smerom k náprave, niekoho tvrdo postihne (ako prvého).
Nie je možné súčasne ušetriť finančníkov , výrobcov , spotrebiteľov , investorov , sporiteľov , jeden štát , alebo skupinu štátov.
V skutočnosti nemáme objektívnu možnosť nápravy našim spoločným vedomím. Riešenie je v silách , ktoré sú objektívne dané v našom podvedomí. Sú to obyčajné a prirodzené pudy. Ich prejavom v ekomomike je trh. Trh znova dokáže prevahu našich pudov nad našim rozumom.
Kedy to začne ? To je predsa jasné. Ked niekomu dojdu nervy. Nie ,ked niekto niečo pokazí. Ked niekomu dojde trpezlivosť ,alebo odvaha. Je to hra nervov. Napínajú sa stále viac. Niekto musí byť prvý.
0 0
<>
1. Zacinat uvahu personifikaciou celej zemegule do jednej osoby je fakt zly zaciatok. Dalej som ta ani necital, ale predpokladam vela relativizmu a ziadne vychodiska, kedze vsetko je uz dane akosi automaticky.
2. Sucasny financny system zakotveny na emisii dlhu centralnymi bankami bankami je pod kontrolou par ludi, ktori su akoze „nadstatni“ (akoze nezavysli, LOL) a je udrziavany byrokraciou pod hrozbou obmedzenia slobody ci inych moznych trestov. Ak toto nazyvas „vyber“, tak to ti teda gratulujem.
0 0
Edo :
at.1. :
“ ziadne vychodiska“
– samozrejme, že východiská nie sú, pokiaľ predpokladáme, že väčšina voličov zachová svoje postoje. A je predpoklad, že ich zachová až do doby, kým to celé nekrachne. A potom ?? To vie len boh.
at. 2. :
Dnes funguje DEMOKRACIA. Teda funguje vláda väčšiny.
Vyhovárať sa, že tu vládne zopár byrokratov, NIE JE pravda. Tí byrokrati síce vládnu, ale majú demokratickú podporu väčšiny voličov.
Takže tak. A teraz sa môžme baviť o tom, prečo tá väčšina voličov si zvolila (a znova zvolí) tých hajzlov, ktorí škodia tej menšine, ale škodia aj časti tej väčšiny, ktorá ich zvolila. Na úvod poviem svoj názor :
Preto, lebo sú blbí. Alebo inak : Pretože majú štokholmský syndróm. (takto pekne, „latinsky“, to povedal tuná ktosi nedávno.).
———————————————-
Ak niekto verí, že ludia sa poučia ešte pred totálnym krachom, tak gratulujem k optimizmu. Resp. k totálnej strate súdnosti.
0 0
Dlhová brzda má asi takú logiku, ked si opilec dá sam sebe PRÍKAZ, že po treťom pive prestane piť.
Alebo – ked si ja dám príkaz, že po Novom roku schudnem.
0 0