Od zlyhania po zlyhanie

Na počiatku bolo zlyhanie trhu. Roamingové služby sú jednoducho drahšie ako volanie v rámci jedného štátu. Polopatisticky to znamená nasledovné; ak voláte z Hainburgu do Bratislavy, tak vás to stojí viac ako z Michaloviec do Malaciek. Čo s tým budeme robiť?

Neviem, kde sa zlyhania trhu identifikujú. Prečo sa napríklad lacnejšie vnútroštátne hovory neoznačia ako víťazstvo trhu? Predpokladám, že vo vychytenej bruselskej kaviarni sa jedného dňa stretli bývali marxisti, trockisti, maoisti, toho času eurobyrokrati. Len tak si nezáväzne poklábosiť o práci, rodine a nadhodnote. Nejakým spôsobom sa vynorila téma roaming. Po objasnení problematiky (euroúradníkom platí telefóny daňový poplatník, tak mnoho z nich považovalo roaming najprv za nejakú extrémnu sexuálnu aktivitu) nastalo v našej malej spoločnosti nadšenie. V momente všetci títo ostrielaní pečiatkári pochopili, aký potenciál v sebe táto záležitosť skrýva.

Najprv bolo treba vybrať inštitúciu, ktorá bude trhové zlyhanie riešiť. Ako na tácke sa ponúkal komisariát pre digitálnu agendu, kde sa momentálne všetci zamestnanci venovali vzťahu digitálnych hodiniek a globálneho otepľovania (finišovali s 500-stranovou publikáciou so záverom, že digitálky otepľovanie nespôsobujú).

Komisionárov bolo treba personálne posilniť. Tak sa preradili byrokrati z oddelenia dopravy, ktorí práve optimalizovali migračné trasy sťahovavých vtákov. A pustili sa usilovne do práce (podľa nejasných informácií z internetu by som kaviarenský dejchánek datoval niekde do roku 2007).

Na jar 2014 predstavili europarlamentu na schválenie dokument, ktorý problematiku riešil a konečne mal zaviesť v telekomunikačných službách poriadok. Dielo má 397 strán. Momentálne pendluje dokument medzi komisiou a európskou radou, pridávajú sa kapitoly, škrtajú slovíčka. Ale jedna vec je istá. V decembri 2016 bude roaming v únii zakázaný.

Túto sobotu presiakla na verejnosť informácia, ktorú Apple nezverejnil pri predstavovaní nového iPadu. Zariadenie bude mať vlastnú SIM kartu. Volajúci si z menu sám zvolí operátora, ktorého služby bude používať. Na podobnej funkcionalite pracuje aj Samsung. Je veľmi pravdepodobné, že po zavedení tejto novinky je roaming na smetisku dejín aj bez štósu eurodokumentov.

Univerzálna SIM karta bude pravdepodobne znamenať zemetrasenie na telekomunikačnom trhu. Zákazník by mohol zo dňa na deň prejsť k inému operátorovi, ktorý mu ponúkne lepšie služby. Bez papierovačiek a viazanosti. Respektíve mať zmluvu s každým a využívať toho najlacnejšieho. Tlak na ceny by sa tým zvýšil. A telekomunikační giganti zahnaní do kúta budú hľadať pomoc u regulátora (rovnako ako taxikári pred aplikáciou Uber). Oslabenie svojej pozície by sa dalo v nejakom bruselskom fancy podniku interpretovať ako zlyhanie trhu.

Preto by som anti-roamingový tím ešte nerozpúšťal. Aby sme tu do pár rokov nemali roaming zákonom chránený.

7,825 celkovo návštev, 1 návštev dnes

18 odpovedí

  1. Avatar
    október 21, 2014

    Na počiatku bolo regulovanie trhu.
    – takto by som zhrnul svoj postoj k článku.

    Kritizovať regulácie trhu poukazovaním na to, že nejaká konkrétna regulácia je zlá , je síce pohodlné, ale zmätočné. Možno totiž ako protiargument ukázať iné, „dobré“ regulácie.
    Lenže regulácie nie su dobre NIKDY, z princípu. Tie „dobré“ sú iba naprávaním tých predošlých, zlých.
    Predchodca EU vznikol pôvodne na zvýšenie slobody. Postupne sa z EU stáva inštitúcia na zničenie slobody. Vedecké, z ušľachtilými cielmi.
    Regulácie sú zasahovaním do slobody jednajucich subjektov, ludí. Spústa ludí považuje slobodu človeka za ZLO a za zdroj zla. Akákoľvek regulácia slobody je preto pre spústu ludí DOBRÁ už z princípu. Pokial bude väčšina ludí podporovať obmedzovanie slobody iným luďom, dovtedy bude obmedzovaná sloboda aj im, aj všetkým.
    „Sloboda je chaos a bordel“ – toto je heslo dňa pre väčšinu , a nielen na slovensku. Keď sa nenájde dosť ludí, ktorí toto nahlas odmietnu, sloboda skape. Ako veľakrát v histórii.

    A viete, že EU uzákonila povinné zariadenie na priebežné sledovanie tlaku pneumatík v autách ??? Bohovsky užitočná vec. Ušetrí vám občasné premeranie tlaku raz za sezónu (pre skusených stačí pohľad na gumy) , a bude vás to stáť v cene auta iba bagateľ – pár tisíc eur. No nekupte to !

    A vopred ďakujem etatistom, nepriateľom slobody, za červené body. Nech je jasno, aká štruktura názorov tu je.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
      október 21, 2014

      EU neuzákonila povinné zariadenie na priebežné sledovanie tlaku pneumatík v autách zo socialistického dôvodu, ale práve z kapitalistického. Vlastníci europskych automobiliek z času na čas pretlačia svoje návrhy v automobilovom sektore, aby mohli lepšie konkurovať ázijským a americkým priemyselníkom – kapitalistom. Vdaka takýmto opatreniam je pre zahraničných výrobcov ťažšie splniť všetky europske normy a konkurovať Renaultu, BMW,… Je to spôsob ako ochrániť europskych boháčov, majiteľov automobiliek pred cudzími boháčmi, podobné je to aj s telekomunikáciami.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

      • Avatar
        október 21, 2014

        Nebolo by nejakej institucie aka stat, nebolo by monopolov co by si presadzovali svoje zaujmy, neboli by regulacie a trh by si to riesil sám.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Odpovedať

      • Avatar
        október 21, 2014

        Diskutér :
        Moc mudre , trošku pravdivé, , ale hlavne demagogické.
        To , že vlastníci europskych automobiliek z času na čas pretlačia svoje návrhy v automobilovom sektore, aby mohli lepšie konkurovať ázijským a americkým priemyselníkom – kapitalistom, toto absolutne NIE JE dôkaz O SLOBODE podnikania, je to dôkaz o korporativizme, o spojenectve vlády štátu a veľkokapitálu. Toto spojenectvo politologovia nazvali FAŠIZMUS. A fašizmus je bratom socializmu – obaja potrebujú pre svoj život ŠTAT a jeho násilie na občanoch.
        Takže tak.
        Klasický KAPITALIZMUS (nie tá terajšia paródia na kapitalizmus) je hlavne o SLOBODE. Sloboda podnikania, sloboda nakladania so svojou mzdou, svojim majetkom. Takže tak.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Odpovedať

      • Avatar
        október 21, 2014

        Diskutér :
        píšeš :
        „EU neuzákonila povinné zariadenie na priebežné sledovanie tlaku pneumatík v autách zo socialistického dôvodu, ale práve z kapitalistického. Vlastníci europskych automobiliek z času na čas pretlačia svoje návrhy v automobilovom sektore, aby …“

        – Ked teraz odhliadnem od tých popletených pojmov „kapit. a socialist.“ , tak ešte ešte čosi k tej druhej časti :
        Pan „Diskuter“ pochopil, že politici hrajú v prospech veľkokapitálu, a napriek tomu nevyjadril žiadne negatívne stanovisko k EU a k politikom. Svojou socialistickou terminologiou sa postavil za ich konanie, ktoré evidentne okradne „bežných chudobných ludí“. Je to v ri*ti, ked sa na obhajobu chudobných ludí musia stavať pravicoví a libertarianski ludia. A lavičiari obhajujú veľkokapitál a s ním kolaborujucich politikov.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Odpovedať

      • Avatar
        október 22, 2014

        „Je to spôsob ako ochrániť europskych boháčov, majiteľov automobiliek pred cudzími boháčmi, podobné je to aj s telekomunikáciami.“

        Nie. Ja si dávno myslím, že regulácie slúžia len na ťahanie ďalších peňazí z našich vrecák. Nič iné z nich zatiaľ tak zreteľne nevyplynulo.

        https://www.menejstatu.sk/utajeny-tesla-a-normalizacia-zvysovania-spotreby/

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Odpovedať

  2. Avatar
    október 21, 2014

    Ešte je dobré vedieť, že dávno pred reguláciou existovali TRHOVÉ možnosti, ako zo zahraničia volať lacno. Tieto možnosti ešte stále v istej miere treba, pretože ruka regulátora EÚ (zatiaľ) nesiaha ďalej.

    Z môjho čisto egoistického pohľadu ma regulácia roaming v rámci EÚ poškodila. Pretože ak by to neregulovali, vyššie uvedené ponuky by mali viac zákazníkov a teda aj lepšie podmienky. Aj dnes totiž majú nižšie ceny, ako tie regulované. Ale už sa to tak neoplatí, takže zásluhou regulácie trhové ponuky vymrú.

    Aj keď to do istej miery môže byť tlakom regulácie, minimálne jeden mobilný operátor ponúka „normálne“ roamingové ceny aj mimo EÚ.

    Ja teda tvrdím, že s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou by trh roamingovú ponuku vyriešil oveľa lepšie, ako regulátor. Paradoxne ja, čo tieto služby využíva masívne sa cítim reguláciou poškodený.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

  3. Avatar
    október 21, 2014

    Telekom je zlodejina. Majú monopol, robia si, čo chcú. Mobilný telekom je ešte horšia zlodejina. Nepotrebujú káble, stačí pár stožiarov tu a tam. Ceny majú vyššie, než na pevných linkách. Najhoršia zlodejina sú roamingové poplatky. Za tú istú službu, ktorú si operátori poskytujú recipročne, koncový zákazník platí nehorázne poplatky. Bez ekonomického dôvodu. Ja som rád, že sa roamingové poplatky zrušia. Často volám po Európsku tu a tam a nechcem, aby ma zakaždým ošklbali nejakí darebáci.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
      október 22, 2014

      Roman, nože nám prezraď, akého zázračného operátora používaš, že neplatíš DPH. Alebo platbu DPH z každej faktúry za ošlkbávanie nepovažuješ?

      Pretože operátor „zdierač“ ti poskytuje aspoň tú službu. Už aj pred 5-timi rokmi si si mohol kúpiť globálnu SIM kartu s roamingovými cenami nižšími, ako sú aktuálne regulované. Slušného operátor si môžeš vybrať už dlho. Ale DPH platíš a platiť budeš. A to ešte nie je vôbec nereálne, že tento nápad z Maďarska si postupne osvoja aj v EÚ.
      http://ekonomika.sme.sk/c/7451606/madarsko-chce-zdanit-internet-uz-buduci-rok.html?ref=trz

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

      • Avatar
        október 22, 2014

        Ja telefonujem cez Swisscom. Swisscom je odporná chobotnica, ktorá vysokými cenami dusí švajčiarsku ekonomiku. Swisscom je najmenej odporný podnik spomedzi všetkých operátorov, aspoň poskytuje dobré pokrytie na celém území aj v horách a dobré služby. Ostatní by len ryžovali. DPH máme 8%, takže to ma nebolí. Bolí to, keď napríklad z Nemecka zavolám na číslo na Zlodejsku. To majú hody všetci. Nezaslúžene. Cestujem dosť a nechcem si nosiť päť telefónov.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Odpovedať

        • Avatar
          október 22, 2014

          Aha, chápem, vo Švajčiarsku ešte nepočuli o telefónoch s dvoma SIM kartami. Ktoré sú naraz na príjme a ktoré sa dajú automaticky nastaviť tak, aby volanie išlo z tej, ktorú si určím.

          To mi pripomína jednu dávnu debatu s euro nadšencami so Západu, ktorí sa mi snažili vysvetliť výhody eura a ich hlavný (a snáď jediný) argument bol, že si nebudú musieť meniť peniaze. Ja som vytiahol jednu zo svojich platobných kariet a povedal som, že chápem. Že na Slovensku sme o jednu finančnú generáciu vpred. Používame platobné karty a platíme korunami aj na druhom konci sveta. Dodnes neviem, prečo sa chlapci vtedy urazili 🙂

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Odpovedať

          • Avatar
            október 24, 2014

            Na Švajčiarsku po švajčiarsky sa nebudem zaoberať takými blbinami, ako čo stojí hovor. To sú haliere. Ale na konci mesiaca to vydá na minimálnu mzdu na Zlodejsku po zlodejsky. O mobiloch s dvomi SIM kartami viem, vraj sú čínske a také nechcem. Na Švajčiarsku dostaneme nové modely asi pol roka či rok predtým, než prídu do Východnej Európy.

            Ale reč bola o škodlivosti monopolu v telekomunikáciách, nie o duálnych SIM kartách. Na Švajčiarsku sú myslím traja reálni operátori (Swisscom, Orange, Sunrise) a mnoho virtuálnych, ktorí nakupujú minúty od iných vo veľkom a potom ich predávajú lacnejšie. Sú špecialisti na lacné hovory do Jugošky, do Afriky či na Rusko, podľa cieľovej skupiny. Každý operátor, ktorý tu niečo začal, sem prišiel nabaliť sa na bohatých Švajčiaroch.

            Thumb up 0 Thumb down 0

        • Avatar
          október 22, 2014

          U nás sa s O2 volá do Európy za cenu miestnych (v rámci Slovenska) hovorov. A v Česku zo slovenského O2 voláš na Slovensko a naopak, ako keby si nebol ani za hranicami. Nikto ich pritom nereguloval. Ak sa konkurencia chytí, tak sa bude lacno volať všeobecne, ak nie, tak len im pribudnú zákazníci, na škodu konkurenciu, ktorá aj tak bude musieť niečo zmeniť.

          Myslím si, že práve v telekomunikáciách je priestor na trhové riešenia. Regulačné zásahy zlepšenie neprinášajú.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Odpovedať

          • Avatar
            október 22, 2014

            Jana Kováčová :
            „Regulačné zásahy zlepšenie neprinášajú“.

            To nie je ani ich cieľom.
            Regulačné zásahy prinášajú popularitu vládnucej strane. To je ich účel.

            Thumb up 0 Thumb down 0

          • Avatar
            október 22, 2014

            KotiIný, mne to je predsa úplne jasné. Zjavne to ale treba opakovať.

            Thumb up 0 Thumb down 0

          • Avatar
            október 23, 2014

            Jana Kováčová :
            “ Regulačné zásahy zlepšenie neprinášajú.“
            – vidíš ??!! Sme na akoby libertarianskej (trochulibertarianskej) webstránke, a aj tu máš za ten názor tri červené body. Proste, slováci maju radi regulácie. Genetickí poddaní.

            Thumb up 0 Thumb down 0

    • Avatar
      október 22, 2014

      Ako ironia dobre 🙂

      Inak problem je len v politike regulacii, inak by sme uz davno v skutocnom konkurencnom prostredi mali neromingovu Europu. Ale niektorym operatorom toto vyhovuje…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

  4. Avatar
    november 03, 2014

    1. Rozdiel v cene za to, ci data tecu v ramci jedneho statu, alebo cez hranice je zanedbatelny, tomu rozumie vacsina ludi. Mozno ovplyvneny jednorazovym zavedenim prepojovacich systemov, inak su to stale tie iste data letiace zo servera na server cez mnozstvo kablov, vysielacich vezi a satelitov.
    Dovod, preco si dvaja operatori v susednych statoch (ktori mozu mat aj rovnaku matersku spolocnost) medzi sebou uctuju velke prepojeovacie poplatky je ten, ze za prve mozu (tym padom logicke trhove spravanie je zvysovat zisk aj v tomto type sluzieb) a za druhe ze tu neexistuje a v buducnosti tazko bude existovat normalna konkurencia. Kazdy stat si totiz operatorov reguluje svojou licencnou politikou, ktora zasauje aj zaujmy zdravia (umiestnenie vysielacich stanic) pripadne bezpecnosti (spolupraca so sudnictvom, policiou). Cize tato „negativna“ regulacia statom tu bude vzdy, preto dalsiu formu regulacie zo strany EU v tomto pripade vynimocne povazujem za pozitivnu.

    2. Univerzalnu sim kartu by som az tak neglorifikoval. Je to len nove technicke riesenie. Zmenit operatora zo dna na den sa da aj dnes, staci zaplatit zmluvnu pokutu za nedodrzany pausal a vyzdvihnut si novu simku. Az na tu vymenu sa toho ani v pripade univerzalnej simky vela nezmeni. Stale bude volat ten, koho si operator do svojej siete pusti.
    Toto je cisto len o buducom vstupe velkych vyrobcov zariadeni na telekomunikacny trh.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*