Sandy, my a quo vadis, homine

Kamarátky žijúcej v USA som sa pýtala, ako prežili katastrofálnu búrku Sandy v októbri 2012. Bývajú v rodinnom dome, mimo mestečka akoby priamo v lese, čosi viac ako sto kilometrov od New Yorku. Prostredie, v ktorom žijú, mi viac než obytnú štvrť pripomína jednu chatovú oblasť na Záhorí. Od susedov sú oddelení len lesom, žiadne do prírody nevkusne zasadené ploty či ohrady. Vzdialenosť medzi domami je dostatočná na udržanie súkromia. A žijú v pásme mega búrky, ktorá zanechala svojho času po sebe spúšť.

O Sandy sa vedelo už nejaký čas vopred. Zo zverejnených informácii si kamarátka s jej manželom pre seba vyvodili potrebu zásobiť sa potravinami a balenou vodou na dlhšie obdobie. Opravili uvoľnenú strešnú krytinu, skontrolovali okenice a tiež zavolali technika na revíziu plynovej nádrže, ktorá im umožňuje chod generátora pri prerušení dodávky elektrickej energie. Ten zistil nejaké nedostatky, ktoré ale na druhý deň prizvaná firma odstránila a mohli zavolať ďalšiu firmu, aby doplnila plyn v nádrži na maximum.

Búrka dorazila a s ňou aj očakávané problémy. Našťastie sa u nich nestalo nič tragické. Najhoršia vec bola, že jeden zo stromov nevydržal a poškodil strechu ich domu. Bez elektriky boli vyše týždňa. Teda bez tej z verejnej siete. Doma fungovali takmer normálne. Spotrebiče, ktoré nutne nepotrebovali, vypli, dôležité bolo najmä čerpadlo. Vďaka plnej plynovej nádrži mali aj teplú vodu, potraviny v chladničke sa nepokazili a firma bola dokonca schopná aj napriek problémom s prejazdnosťou ciest prísť doplniť ich nádrž ešte raz.

Po odznení búrky všetci naokolo rátali škody. Čo bolo najnutnejšie, hneď dávali do poriadku. A tí, ktorí buď škody nemali vôbec, alebo ich odstránili veľmi rýchlo, sa organizovali, nasadli do svojich veľkých áut a išli pomáhať do New Yorku. Tam bolo problémov oveľa viac. Obyvatelia tohto megamesta sú v podstatne väčšej miere ako spomenutí „vidiečania“ závislí od iných. „Predstav si“, vraví mi, „že aj taká maličkosť ako ísť na WC sa stáva obrovským problémom. Keby sme my nemali vodu a kanalizáciu, tak nemám problém si čupnúť za hociktorý strom, ale čo majú robiť Newyorčania, keď ich núdza pritlačí?“ A to je ozaj len tak na okraj. Bolo nevyhnutné pomôcť a existujú patrioti, ktorí to berú ako samozrejmosť. „Bohužiaľ, stále menej a menej sú iniciatívni samotní ľudia a čoraz viac sa začínajú spoliehať na úrady“, smutne dodala.

Zložila som uznanie aj tým dobrovoľníkom aj jej s manželom, ako pragmaticky sa dokázali postaviť situácii. Že na ňu mysleli už v čase, keď si stavali dom. A zaujímalo ma, či to je tam zvykom. Dozvedela som sa, že z jej známych až na jeden prípad, majú takto zabezpečené bývanie všetci. Tí jediní, ktorí si dom postavili len nedávno, považovali za zbytočné pri vysokej úrovní služieb do „zadných dvierok“ investovať. Kamarátka až po dlhšom čase zistila, ako táto rodina prežila obdobie búrky a jej doznievania. Nemohli si zakúriť, nemali teplú vodu a vznikli im aj škody na potravinách a zariadeniach odstavených od elektriky. Zahanbene priznali, že nechceli nikoho obťažovať a ukázať tak svoju neschopnosť postarať sa o seba.

Predstavujem si, čo by sa dialo v podobnom prípade u nás. Koľko domácností má pre prípad katastrofy vypracované krízové riešenie. Koľkí sú reálne schopní pomáhať v nešťastí tým ešte nešťastnejším a nakoniec, či vôbec niekto by bol schopný sa hanbiť za svoju vlastnú neschopnosť myslieť dopredu.

Aby som bola spravodlivá, spomeniem zosuvy pôdy v Nižnej Myšli v roku 2010, keď šok, ktorý prišiel, paralyzoval jej obyvateľov.

Trinásť chlapcov vo veku 17 až 20 rokov dva a pol týždňa pomáhalo občanom, ktorých postihla prírodná katastrofa. Z padajúcich domov vyťahovali šokovaných ľudí a vynášali ich majetok z domov a rozpadnutých obydlí, sťahovali ich majetok napriek tomu, že hrozilo zrútenie domov. Vo chvíľke voľna čerpali vodu zo zaplavených domov. V čase vypúšťania vodnej nádrže Ružín plnili vrecia. V noci organizovali strážnu službu proti rabovaniu ….

Chlapci si za to vyslúžili všeobecné uznanie a ocenenie. Stali sa z nich hrdinovia a môžu byť nádejou do budúcnosti.

V podobných situáciách sme ale skôr zvyknutí na nárek postihnutých ľudí, na ich volanie o pomoc, na dôležito sa tváriacich politikov, ktorí v čase, keď bezprostredné nebezpečenstvo pominie, často krát nahodení v záchranárskych mundúroch, prejavujú obetiam svoju účasť. A nakoniec z toho vznikne spoločenská požiadavka, aby sa štát ešte viac angažoval vo veciach ochrany obyvateľstva. Aj pri opakujúcich sa povodniach v oblastiach, kde na základe histórie nemôžu byť pre nikoho až takým prekvapením, stále sa veľmi často očakáva, že im predíde vláda so svojim geniálnym riešením. A politickí predstavitelia obyvateľov ubezpečujú, že už sa na tom intenzívne pracuje a ak to nestihnú náhodou v tomto volebnom období, tak po ich zvolení v najbližších voľbách to určite dotiahnu do úspešného konca.

Je obrovský rozdiel v mentalite dvoch spomenutých národov. Čo sa zmení skôr, slovenský alebo americký postoj? Je ešte vôbec možné, aby sa o čo najväčšiu nezávislosť u nás snažili nielen jednotlivci považovaní za exotov, ale dostala sa do krvi širšiemu okruhu ľudí? Napriek tomu, že je snaha každý pokus o osobnú nezávislosť minimálne na byrokratickej úrovni úradmi maximálne sťažiť?

Stáročia sa intenzívne pracuje na tom, aby si ľudia bez inštitúcií už nevedeli predstaviť svoj vlastný život. Možno to je postupným evolučným vývojom, ale čoraz viac sa považuje za normálne, že o väčšine nášho žitia majú rozhodovať zákony prijaté hŕstkou vyvolených. Z histórie Zeme je ale známe, že najprudší skok vo vývoji bol vždy v období obrovskej prírodnej katastrofy. A to všetko nás posunulo až sem. K doteraz „najdokonalejšiemu“ stupňu vývoja, keď si myslíme, že sme už schopní dokázať všetko. Ignorujúc históriu si nechceme pripustiť, že môže prísť katastrofa, na ktorú jednoducho budeme krátki a ktorá zase spôsobí prudký skok vo vývoji civilizácie. Ktorá možno nás – tie dokonalé tvory, nepripúšťajúce si takúto možnosť – úplne alebo z veľkej miery vyhladí a na piedestál najdokonalejšieho tvora nastúpi niekto úplne iný.

Je ťažké si dopredu predstaviť, čo nás čaká, keď väčšina sa radšej chce spoliehať na niekoho iného a odmieta prevziať úplnú zodpovednosť čo i len za svoj vlastný život. Tlak väčšiny médií, politikov, ekonómov a iných „expertov“, ktorí nechcú prijať, tobôž povedať pravdu o tom, že spoliehanie sa na „niekoho iného“ je krátkozrakosť, na ktorú môžeme čoskoro kruto doplatiť, je taký veľký, že väčšina spoločnosti im uverila a už si ani nedokáže predstaviť, že by bola schopná veľa zo svojich terajších aj budúcich problémov riešiť vlastnými silami.

Možno by stačilo na začiatok prestať sa posmievať a odsudzovať s hrozbou sankcií snahy tých, čo chcú zobrať svoj život do vlastných rúk. Neurážať tých, ktorí na možné budúce nepríjemnosti poukazujú. Zbaviť sa nánosov tendenčných informácií a manipulácií, zobrať do hrsti svoj vlastný rozum a správať sa zodpovedne. Možnože sa budeme na seba chvíľu ešte viac mračiť, ale ak to bude znamenať tuhé rozmýšľanie o úspešnom riešení svojej situácie, nakoniec sa môžeme doširoka usmievať

5,461 celkovo návštev, 1 návštev dnes

7 odpovedí

 1. Avatar
  február 15, 2014

  Plný súhlas. Dnešná spoločnosť sa pretvorila na spoločnosť nároku. Nároku žiť na úkor niekoho iného, nároku na to, že „štát sa postará“. Orwellovsky sa to pomenovalo termínom „ľudské práva“. Termínom, ktorý pôvodne znamenal niečo úplne iné, temer až opačné. Keď som nedávno čítal blog kandidátky SaS do eurovolieb, v ktorom horlí za právo každého na vodu a kanalizáciu, napadlo ma presne to, ako a kto by mal zabezpečiť toto právo pre ľudí, ktorí žijú niekde v prírodnejšom prostredí.
  .
  Že je to v prípade prírodnej pohromy v meste rádovo náročnejšie a horšie, to si uvedomujem už dávno. Čo s tým robiť, neviem.
  .
  Nedávno som v NY musel tiež riešiť následky nepriazne počasia a z toho plynúcich rušení letov. Keď si teraz spätne čítam niektoré cestovateľské rady, akože ak máš kúpenú letenku, tak je povinnosťou leteckej spoločnosti sa o teba postarať, tak ma chytajú záchvaty smiechu. A spomínam si na základné pravidlo z vojenčiny: vojak sa stará, vojak má.

  Thumb up 8 Thumb down 1

  Odpovedať

 2. Avatar
  február 16, 2014

  Ako socialny stat skorumpoval Svedsko
  http://www.blogovisko.sk/ako-socialny-stat-skorumpoval-svedsko.html
  .
  Dnesny stat je spolocnostou naroku na zivot na ukor druhych. Naroky su pomenovane pojmom „ludske prava“. Napriklad pravo na vodu a kanalizaciu, ktore podporuje kandidatka SaS do eurovolieb. Ze tieto „prava“ pre niekoho musia znamenat povinnost ich na svoje naklady ich zabezpecit, o tom sa „taktne“ mlci.

  Thumb up 5 Thumb down 1

  Odpovedať

 3. Avatar
  február 17, 2014

  Američania majú vzájomnú pomoc takrečeno v krvi. Bez nej by na Divokom západe neprežili. Aj Thanksgiving je o tom, ako Indiáni belochov zachránili od smrti hladom, keď im ukázali, čo jesť a čo pestovať. Spoločne sviatok slávili pár rokov, potom Angličania Indiánov povraždili. Centrálna vláda neexistovala, kráľ bol za morom. Tak si všetko organizovali sami. Aj kostol, aj školu, neskôr po osamostatnení si volili šerifa a sudcu a starostu.

  Švajčiari majú tiež veľmi silný pocit spolupatričnosti. V zasnežených dolinách by bez vzájomnej pomoci v zime sami neprežili. Vtedy štát boli len oni sami, ich obec a ich kantón. Dodnes sa pomáha obetiam lavín či povodní hlavne verejnými zbierkami. Aj zdravotné, aj starobné poistenie začalo ako vzájomné poistenie v dedine, potom v celej doline. Keď zoštátnelo a inštitucionalizovalo sa, už nie je taká hanba byť nezamestnaný a nevedieť sa o seba postarať.

  Zlodejsko je iný prípad. Štát existoval, štát bol kráľ a jeho drábi a vyberači daní. Od Jozefa II. to už bol moderný štát, ktorý bol administrovaný centrálne z Viedne. Slováci sú národ poddaných s mentalitou poddaných. Poddaný sa neopováži odporovať vrchosti. Nanajvýš bude frfľať, ale tak, aby to nik nepočul. Poddaný nebude solidárny s blížnym. Poddaný nepomáha. Poddaný čaká, čo mu donesie vrchnosť. Poddaný uctieva štát – prozreteľnosť, poddaný volí Fico.

  Thumb up 8 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   február 19, 2014

   Ja si nemyslim, ze poddany voli iba Fica. V Slovensku poddany moze volit vacsinu stran, co su v ponuke. A vacsina stran aj pristupuje k obcanom ako k poddanym, nie ako k slobodnym obcanom s vlastnym usudkom. Take KDH asi ani netreba vyargumentovat s tymi ich zakazmi nedelneho predaja a tuzbou pomaly predpisat mojej zene, ci si moze dat antikoncepciu. Aj madarske strany pristupovali k svojim temam cisto centralisticky. Napriklad take dvojjazycne tabule. Nenavrhovali, aby si kazda dedina sama rozhodla, ake bude mat na vstupe tabule aj kedy boli po cinsky, ale islo sa vzdy systemom: „mas percento obyvatelov mensiny, tak musis, nemas tak nesmies“. Take SDKU tiez dochodkovu reformu ponali ako novu povinnost s fiktivnou moznostou volby. SNS, HZDS a podobne – skoda reci. Aj taka SaS sa z ochrancu slobody zmenila na ochrancu obcanov pred vlastnou nezodpovednostou. Najviac pobavila ich snaha poslat povinne vsetky deti do skolky, aby sa tam s nimi dostalo aj zopar deti z osad, nech vedia co je hygiena. Podla mna je v parlamentnej budove nejaka patogenna zona. Ak by som v nej stravil nejaky cas ja sam, tak by som mozno tiez zacal ludom vylepsovat zivoty proti ich voli 🙂

   Thumb up 3 Thumb down 0

   Odpovedať

 4. Avatar
  február 18, 2014

  Úplne čumím. Vraj energetická chudoba. Štát má rozprestrieť ochrannú sieť za milióny, aby ochránil chudobných pred vysokými cenami energie. Prispieť majú aj dodávatelia energií. Čakám, kedy prídu opatrenia proti drahému pivu. Prideľte mi byt. (Aha, to tu už bolo, tak niečo iné…) Prideľte mi zamestnanie. (Aha, tak to už bolo tiež…) Prideľte mi zdravie. Prideľte mi mladosť. Prideľte mi manželku. To ste tam na Zlodejsku naozaj všetci padli na hlavu?
  http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/308925-energeticka-chudoba-naraza-na-moznosti-statu/

  Thumb up 4 Thumb down 0

  Odpovedať

 5. Avatar
  február 20, 2014

  Katastrofálna búrka Sandy to je nič. My máme našu vládu.
  Tá nás každodenne pripravuje na to najhoršie…

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*