Napriek tomu, že časť vládneho programu „Trvalo udržateľný hospodársky rozvoj“ je preplnená nič nehovoriacim balastom, dve veci sú neprehliadnuteľné a reprezentujú základné nastavenie socialistickej vlády SMER-u:
1. Snaha štátu centrálne riadiť ekonomiku v čo najväčšej možnej miere
Za všetko hovorí veta „V rámci hospodárskej politiky štát bude naďalej pôsobiť na podnikateľské prostredie prostredníctvom skvalitňovania svojej „organizátorskej“ funkcie rozvojom jednotlivých politík, najmä ich účelnejšou a účinnejšou koordináciou.„. Predseda R.Fico si zjavne stojí za výrokom, že žiadna neviditeľná ruka trhu neexistuje a krajinu by radšej smeroval do minulosti, kedy štát robil všetko od cenotvorby (zmrazovanie cien, dotácie pre niektoré výrobky, dodatočné dane pre iné) až po určovanie, ktoré odvetvia treba rozvíjať a ktoré potláčať. Je historickým faktom, že všetky centrálne riadené ekonomiky zlyhali a snaha vlády SMER-u znova a znova skúšať tento experiment a očakávať iné výsledky je nepochopiteľná. Vládny návrh však ide ešte ďalej. Hovorí dokonca o posilňovaní podnikateľských aktivít samotného štátu (!?).
2. Vyrovnané hospodárenie dosahované iba prostredníctvom zdaňovania, bez obmedzenia zbytočných vládnych výdavkov
O rušení nepotrebných inštitúcii alebo o reálnom znižovaní štátnych výdavkov na veci, ktoré ľudom nijak nepomáhajú sa nedozvedáme nič. Naopak, úplne zbytočným inštitúciam ako je Národná Banka Slovenska sa vymýšľajú pseudo-úlohy, na udržanie ich existencie.
„Vláda prehodnotí a v spolupráci s Národnou bankou Slovenska navrhne a implementuje efektívnu a primeranú schému ochrany spotrebiteľa na finančnom trhu.„. Tu sa nedá nespomenúť výrok prof. Miltona Friedmana, ktorý hovorí, že „Mnoho ľudí chce, aby vláda chránila spotrebiteľa. Omnoho dôležitejšie je chrániť spotrebiteľa pred vládou.„.
Na rozdiel od škrtania zbytočných výdavkov, veľa priestoru je venovaného zvyšovaniu daní. Efekt zvyšovania daní je nespochybniteľný. Vždy sú odčerpávané peniaze zo súkromného sektora a prelievané do štátnej kasy. Zatiaľ, čo súkromný sektor vie investovať efektívne a inovatívne, štátne investície sú neefektívne, nesprávne a zaťažené obrovskými nákladmi na administratívu.
Záver: vládny program SMER-u dáva istotu, že najbližšie 4 roky k žiadnemu reálnemu ekonomickému rastu nedôjde, naopak sa dá očakávať znižovanie životnej úrovne všetkých vrstiev obyvateľstva.
4,483 celkovo návštev, 1 návštev dnes
Ronnie, pozrite sa pre zaujímavosť do vlastností súboru, ku ktorému sa vyjadrujete, na jeho názov. Možno vás to pobaví.
0 1
aha, ze to ma v nazve 2008 ? 🙂 To som si ani nevsimol. Ja som cital len tu html verziu.
0 1
V PVV je napísané len to, čo od tejto vlády očakávajú jej voliči: zväčšenie úlohy štátu, a to nielen v ekonomike a zvýšenie daní pre „bohatých“. Proste klasický európsky vládny program.
.
A k záveru článku: ja si nemyslím, že by sa o životnú úroveň obyvateľstva mala starať vláda. To sa musia postarať občania sami (o svoju životnú úroveň). A čo sa týka ekonomického rastu: ten je už desaťročia dosahovaný monetárnou politikou centrálnych bánk. Nejaká regionálna vláda nemá na toto absolútne žiadny vplyv.
0 1
Suhlasim, ze clovek sa ma o svoju ziv.uroven starat sam, ale vlada by sa urcite nemala aktivne pricinovat, aby im ju zhorsovala. Nie som si isty ale ci to bolo adresovane mne, lebo ja ziadny etatista nie som. Asi si to myslel len tak, ze urcite veci nesmu ostat nevypovedane a to potom mozem iba podciarknut 😉
0 1
Podľa mňa je to jednoducho naopak: ľudia si myslia, že vláda na ich životnú úroveň vplyv má. A preto volia socialistické strany. Ty si to napísal tak, akoby bol problém v socialistickej vláde. Ja si naopak myslím, že nesprávny je predpoklad ľudí. Že životnú úroveň im zdvihne vláda. Nezdvihne. Ani keby začala obmedzovať veľkosť štátu.
.
Proste podľa mňa nie je problém v politikoch, vládach … pretože tí len plnia zadanie občanov.
0 1
ja si myslim, ze vlada ma vply na zivotnu uroven ludi – a to velky a negativny. A dvojaky – priamy (vyssie dane) a nepriamy (dodatocne regulacie).
Oba su v programe.
0 1
áno, problémom sú ludia. prekážkou pre nás je však demokracia. vlády si už storočia vychovávajú voličov a ako sledujem svojich rovesníkov, najbližšie desaťročia sa nič nezmení. vždy bude „vládnuť“ blbá väčšina, množiť sa bude blbá väčšina a bude tou väčšinou kým neurobíme rázky krok. jeden vidím pomocou klamstva a prudkej zmeny, druhý pomocou sily (ten by som využil až po zlyhaní prvého). je tu ešte možnosť názornej ukážky, to je však príliš riskantné.
0 2
Ta veta znie naivne … pretože tí len plnia zadanie občanov.
No ak su banky a kapital obcania, tak s tebou suhlasim.
A ta naivita je uz v nazve blogu: menejstatu.
na spodku su obcania, ktori nemozu a nemaju kam uniknut. Su to otroci. Nad nimi je stat (politcke strany a politicka moc, vykonavana kupenymi zoldniermi dosadzovanymi v 4rocnom kolotoci na funkcie.
A nad tym mame skutocnych vladcov, banky, poistovne priemysel, nadnarodne monopoly a korporacie. Tis si dosadia sasov, akych chcu, kam chcu a kedy chcu.
stat je ich fraska a divadlo. menej toho statu tieto monoploy naiifnfikovali tvorocm tejto stranky, aby stiepili a oblbli ludi. Tato horna vrstva urcuje nam naspodu, kolko toho statu bude . Oni ho maju pre seba tolko,koko ho potrebuju.
0 1
Naša opozícia je slabá. Preto nám bude vládnuť najlepší oblbovač.
Je zaujímavé že kým bol smer v opozícii všetko bolo jasné.
Píšem o vláde radičovej a smere ako opzíci:
Vláda zdvihla DPH na 20 percent – fico vyhlásil = „smer by nikdy nebral najchudobnejším“
smer je pri moci a nechystá sa znížiť DPH
fico kritizoval vysoké ceny energií
v programovom vyhlásení vlády nie je sľúbené že sa ceny energií znížia
mohol by som dávať ďalšie a ďalšie príklady
Zrazu sú potrebné analýzy, koncepcie , stratégie…
Najlepšie do roku 2030.. kým sa vypracujú bude po volebnom období a bude výhovorka
Najviac o tom že išlo iba o oblbnutie voličov hovorí táto časť programového vyhlásenia:
„STABILITU vláda nechápe ako nemennú nedemokratickú vládnu výkonnú moc, ale ako schopnosť:
predvídať vonkajšie a vnútorné zmeny na základe kvalifikovaného poznania života spoločnosti doma a v zahraničí,
pružne a efektívne reagovať na zmeny a obnoviť rovnováhu medzi hospodárskym, sociálnym, politickým a environmentálnym rozvojom spoločnosti,
byť zodpovedným, vedieť ako konať a vládnuť tak, aby kvalita života v Slovenskej republike bola trvalo udržateľná,
vrátiť ľuďom nádej, že žijú v spravodlivej a bezpečnej spoločnosti, kde sú občania nositeľmi humánnych a demokratických princípov vládnutia a rešpektuje sa zákonnosť a zásady právneho štátu.“
celá časť je zameraná na istoty
Jej názov je
SPOLOČENSKÁ STABILITA A ISTOTY PRE ĽUDÍ
čo táto časť hovorí o tých istotách čo boli na prvom mieste v kampani?
chce byť vládou istôt pre občanov….
… upevňovanie životných istôt občanov…
… upevňovanie právnej istoty na boj proti organizovanej kriminalite….
Akoby vláda po voľbách prišla na to, že mesiace omieľané slovo „Istoty“ nemá pre ňu žiadny konkrétny obsah…
vláda ani sama nevie čo je to
Lebo to nevie ani definovať..
0 1
Prof. elektroenergetiky Jahnátek: minister poľnohospodárstva
Judr. Richter: minister práce a sociálnch vecí
? Caplovič: minister školstva
? Glváč. minister obrany
? Žiga: minister životného prostredia
0 1
Myslim, ze NBS by mala byt posilnena a to z nasledovneho dovodu. dohliada na financny trh a vykonava kontrolu, akurat ze ak nieco zisti, nic sa s tym realne neudeje.
na druhej strane nebankovky a uzernici, ktori vam pozicaju 1 euro a o rok chcu 200 EUR banka kontrolovat nemoze. tu by som jednoznacne dal NBS pravomoc zrusit akukolvek organizaciu poskytujucu pozicky v rozpore so zakonom za presne uprasnenych podmienok.
0 1
to be RIGHT behind is a lot better than to be LEFT behind…
0 1
Nie som politicky vyhraneny, skor ma hneva politicka vyhranenost ludi, ktory sa k politike vyjadruju. A neda mi nevsimnut si v nazve clanku slovo socialisticky. Kde sa podela novinarska etika. Alebo nech nam autor vysvetli rozdiel medzi slovom socialny a socialisticky. Ak ma autor clanku tendenciu vyhrocovat verejnu mienku alebo je nedaj boze za to este plateny, tak potom je uz fakt jedno kto bude na slovensku vladnut, ked aj pisat clanky o politike moze len tak hocikto…
0 1
„moze len tak hocikto“ – V zmysle, že ako je možné, že centrálna moc umožnila niekomu sa slobodne vyjadrovať? Mali by sme mať nejaký centrálny zoznam blogerov so štátnou licenciou, ktorí by mali exkluzívne právo hovoriť o politike?
Len ma zaujíma, že ako si to predstavuješ. 🙂
0 1
Istoty budú !
cez deň bude prevažne jasno…
v noci pravidelne tma
v lete bude veľa slnka
a v zime bude chladno……
a ako už dávno vravelo Rádio Jerevan…
u niekoho budú prachy
a u ostatných NIE !
1 1
Smutna statistika programoveho vyhlasenia:
vlada 406x
eu 159x
ludia 55x
zakon 35x
istoty 18x
sloboda 2x
1 1