Kao Č’-šeng: Ďalšia obeť veľkého štátu

Kao Č’-šeng bol po 2,5 ročnom väznení čínskym režimom konečne prepustený na slobodu. Po väzení, v ktorom dostával denne jeden krajec chleba a trochu kapusty schudol 22,5 kilogramov a prišiel o mnoho zubov. Bol okrem toho vystavený psychickému týraniu a kvôli úplnej izolácii s okolím stratil schopnosť zrozumiteľne hovoriť.

Kao v r. 2008

safe_image.php

Kao po prepustení v r. 2014

kao-c-seng

Kto je Kao Č’-šeng?

Úspešný právnik-samouk pochádzajúci z veľmi chudobných čínskych pomerov, je považovaný za jedného z najvýznamnejších ľudskoprávnych advokátov. V roku 2007 nominovaný na nobelovu cenu za mier. Potom ako sa po veľkom úsilí dostal medzi právnickú elitu, si založil a viedol vlastnú advokátsku kanceláriu v Pekingu, kde okrem iného bezplatne obhajoval chudobných, mrzákov, vdovy a obete po banských nešťastiach, sa neskôr dostal do vážneho sporu s čínskym režimom najmä kvôli obhajobe stúpencov Falun Gongu.

Kao protestoval najmä proti nezákonnému odberu orgánov štátnou mocou týmto ľuďom. (Okrem týchto praktík sa na základe viacerých indícií predpokladá, že veľké množstvo stúpencov štátna moc vo väzeniach likviduje a predáva buď na orgány, alebo ich predáva na plastifikáciu. Známa celosvetová výstava „The Human Body“, ktorá sa konala aj na Slovensku, obsahuje práve telá takto zlikvidovaných ľudí.)

Potom ako ho začali prenasledovať štátni agenti a viackrát ho zatkli, zrazu bez stopy zmizol (2008), až ho neskôr (2011) odsúdili na tri roky väzenia za „rozvracanie režimu“. Prípad celkom podobný s vykonštruovaným procesom s Miladou Horákovou, len s tým rozdielom, že ju za „rozvracanie režimu“ popravili, no tu bol štátny režim taký milosrdný, že z neho urobili „len“ mrzáka.

Ak sú požadované najtvrdšie sankcie proti Rusku za neúmyselné zostrelenie lietadla a obsadenie iného územia, aké sankcie si potom zaslúži režim, ktorý úmyselne väzní a vraždí nevinných ľudí, s ich orgánmi a telami obchoduje a mrzačí tých, čo sa ich snažia obhajovať?

Nie som zástancom obchodných sankcií, keďže tie primárne škodia bežným nevinným ľuďom, no ak by sme na to išli podľa rovnakého metra, tak Európa, USA a ostatné krajiny presadzujúce obchodné a iné sankcie, by mali potom takisto za tieto ohavné činy zvážiť dovoz akéhokoľvek tovaru z Číny, prípadne uplatniť osobné sankcie aj priamo voči lídrom tohto režimu.

PS: Viac o Kaovom živote a jeho boji s režimom sa dočítate v knihe Kao Č‘-šeng: Za Čínu spravedlivější.

2,322 celkovo návštev, 1 návštev dnes

Zatiaľ bez komentárov.

Tento článok zatiaľ nik nekomentoval.

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*