Richard Sulík: schaffen Sie dieses Geld ab!

Poznáte ten moment, keď sa diskusia láme a vy máte v talóne miliónový argument. Je síce trochu nefér, ale za to tak razantný, že oponent bude musieť kapitulovať. Nemôžete sa dočkať, kedy ním zasmečujete debatu. Ako keď Federerovi letí pomalá vysoká loptička a on má ešte čas sa spýtať súpera, kam to chce.

A keď si už zapaľujete víťaznú cigaru, oponent povie vetu, po ktorej vám zápalka vypadne z ruky. Nielenže váš argument odpálkuje homerunom ponad tribúnu, spolu s tým vám rozmláti celý myšlienkový konštrukt omylov, ktorý ste si doteraz s obrovskou námahou budovali.

A toto sa stalo nemeckému ministrovi s parádnou cestičkou vo vlasoch, Heiko Maasovi. V televíznej debate na Erste mu slovenský utrhnutý vagón, Richard Sulík, zase raz ofrflal jeden z ďalších nápadov vyprodukovaných v berlínskych salónoch. Pripravil si preto ultimátny argument súdruhov z NDR. Ak nebudete poslúchať, tak vráťte všetky finančné benefity, ktoré Slováci z Únie čerpajú.

Heiko si sadol, oprel sa v kresle a spokojne si vychutnával triumf.

Sulík najprv musel vyčkať, kým mu dajú slovo dve matróny, ktoré by za peniaze daňových poplatníkov šírili dobro aj do najvzdialenejších kútov galaxie a potom pánovi odpovedal. Zrušte tie peniaze. Na Slovensko prinášajú iba korupciu. Heiko sa symbolicky postavil a odišiel vlastnou cestičkou (vo vlasoch).

Čakal som roky, kedy im to už niekto konečne povie takto do očí.

Eurofondy priniesli na Slovensko neskutočnú korupciu. Ako u všetkých štátnych peniazoch, neexistuje ich vlastník. Pre úradníkov sú to zdroje padnuté z neba, tak prečo ich neposunúť tam, kde im z toho niečo kvapne. Nikto sa nebude sťažovať, úplne stačí dodržať formálne pravidlá. Takto to funguje, keď dotuje slovenský štát (to sa prachy balia do alobalu) a rovnako to funguje, keď subvencuje európska inštitúcia.

Peniaze z únie ničia trhové prostredie. Ak máme dva hotely, dve stavebné firmy, dve reštaurácie a jedna z nich dostane dotáciu, tak je v konkurenčnej výhode. Ale nie preto, že ponúka izbu za lepšiu sadzbu, alebo varí z čerstvých surovín. Ale preto, že manažment má viac beletristického talentu pri písaní žiadosti o dotáciu (v tom lepšom prípade – v horšom pozná tých správnych ľudí). Možno som staromilec, ale dobrí štylisti by mali robiť v novinárskych redakciách, nie v stavebníctve.

Európske dotácie púšťajú žilou celému našemu hospodárstvu. Firmy, ktoré svojho času robili IT biznis, organizovali školenia, teraz lietajú po ministerstvách a hľadajú, kde by koho mohli podplatiť. V podstate sa okolo eurofondov vytvorilo vlastné hospodárske odvetvie. Samozrejme, nesmierne byrokratické a neefektívne, ako všetko, čo sa točí okolo štátu. Dá sa predpokladať, že ľudia a firmy namotané na eurodotácie by boli hocikde inde oveľa produktívnejšie.

Zdroje z Bruselu prúdia do tých oblastí, ktoré európske elity forsírujú. Možno nie je cyklocesta postavená vo „vzduchoprázdne“ alebo školenie genderovej rovnosti to pravé orechové pre slovenskú obec, respektíve firmu. Kto to ale môže vedieť lepšie ako cyperský komisár pre inklúziu a mnohojazyčnosť? Hádam len nie starosta danej obce, alebo majiteľ firmy?

Len tak námatkovo pár najväčších eurobláznovstiev.

A v neposlednom rade, eurofondy nie sú zadarmo. Niekto ich zaplatiť musí. Rozhadzovanie peňazí nemeckých daňových poplatníkov ma trápia rovnako ako míňanie tých slovenských. Keby Nemci neopravovali naše námestia a nestavali po Slovensku čističky, mali by sami viac peňazí na nové auto, alebo dovolenku. A možno by ju prišli stráviť na Slovensko, respektíve by si kúpili Tuareg, či Ceed. A to by nám pomohlo oveľa viac.

Čakám, že ešte tento moment by mohol niekto (asi len Sulík, Richtera si v podobnej relácii predstaviť neviem) pred nemeckým publikom spomenúť. Keď už jeho vlastní politici nemienia ich peniaze brániť.

Odmietnuť eurofondy v jednej debate je jednoduché. Dôležité to je v čase, keď sa východné a južné krajiny Únie ruvú o zdroje na ďalšie rozpočtové obdobie. Ktovie, možno bude mať Sulík možnosť zopakovať svoje slová ako predseda slovenskej vlády.

1,124 celkovo návštev, 1 návštev dnes

15 odpovedí

 1. Avatar
  marec 11, 2016

  Pridávam svoj podpis pod tento článok a dopĺňam, čo je zaujímavé na reakciách na Sulíkovo odmietnutie eurofondov:

  Ako po ňom išli od zverejnenia volebných výsledkov, tak som si prečítal (tusím odc Somolayi na sme) klasický eurofondový fico argument: že bez eurofondov by nebolo slovenského hospodárskeho rastu. Ak si pamätáte tie hnusné ideologické eurofondové reklamy okolo prelomu roka, tak presne ten istý argument zaznel proti Sulíkovi od tých, čo sa tvária ako anti-fico skupina. Pričom je čoraz jasnejšie, že pre nich je fico prijateľnejší, ako Sulík.

  No a to je aj dôvod, prečo sa v našich „mienkotvorných“ médiách nedočítate skutočnú bilanciu eurofondov. Totiž podľa mňa vôbec nie je isté, že je Slovensko v pluse. Oni počítajú teoretické čísla. Lenže nie všetky eurofondy vyčerpáme (kým naše príspevky do spoločnej kasy krátené nie sú), nejednu akciu nepreplatia a teda ju treba celú zaplatiť zo „slovenského“ …..

  Nehovoriac o tom, že eurofondy sú len jednou zložkou toho chorého prerozdeľovacieho mechanizmu. Napríklad také poľnohospodárske dotácie, to je iná káva. Ak by sa to rušenie urobilo skutočne férovo a poriadne, tak neverím, že to pre slovenskú bilanciu výjde stratovo.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  marec 11, 2016

  Fajn. Výborné. Lenže ……

  Ten Sulíkov výborný, nepriestrelný argument som v posledných rokoch povedal v súkromných diskusiach. A ešte aj s poukázaním na KONKRETNE príklady rozkrádania a plundrovania eurofondov v blízkom okolí.
  A reakcie ???
  Spolubesedníci kukali ako vyoraná myš, a zjavne nechápali, o čom je reč. Proste – mali ma za podivína, ktorý nechápe SPRÁVNE A ABSOLÚTNE POTREBNÉ rozhodnutia štátu. Skúste tvrdiť, že 1 + 1 je 33 , a ludia sa budú kukať na vás presne rovnako.
  Štatna propaganda tlačená do mozgov školských detí pár hodín denne , plus dve hodiny každý večer cez debilizátory – to sa nedá potlačiť v žiadnej besede žiadnymi argumentami.
  „Tato noc nebude krátka.“
  -.-.-.
  Teda – úprimne : Nereagovali takto VŠETCI ludia, ale iba tak asi polovica. ŠIALENÝCH 50 percent. Tá druhá polovica ma pochopila, ale už sa tešili na najbližšie voľby , a nemali chuť to rozvádzať.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 12, 2016

   Asi tak. Úroveň debaty s etatistami pekne vystihuje Urzov http://www.mises.cz/clanky/zeme-je-kulata-a-stat-nezbytny-1988.aspx – čosi veľmi podobné zažívam zakaždým, keď sa snažím presviedčať svoje okolie.
   Najhoršie je, že to platí aj o ľuďoch, ktorým by aspoň pro forma malo záležať na mojich záujmoch resp. názoroch (v skutočnosti na záujmoch nás všetkých) – okrem známeho videa, ktoré linkoval v komentári nižšie KtosiIný, som celkom dobré zhrnutie na http://niejemijedno.sk/socializmus-musite-pochopit/ poslal o.i. aj svojej rodine a ‘priateľom’, s prosbou nech si to aspoň pozrú. Úplne zbytočne. Nepomohla ani hrozba ostrakizácie, a ani jej dlhodobé praktizovanie. Oni majú svojho boha, svoju pravdu, svoj pohodlný život. Rituály sú pre nich dôležitejšie než pravda, ktorej pochopenie vyžaduje prehodnotenie ich celého svetonázoru, a navyše to častokrát fyzicky bolí. Voľnotržne povedané: chýba im motivácia.
   Pripomína mi to scénu z They Live! – asi je najprv nutné zmlátiť ich do guľata aby si boli ochotní čo i len ‘nasadiť okuliare’. Skôr či neskôr ich zmláti život, len škoda že už môže byť neskoro na zmenu. To, že život (štát) už teraz mláti väčšinovo nekonformných, ich nie len že nezaujíma, oni to naopak podporujú, pretože Ordnung muss sein, a zákon je predsa zákon. Argumenty, že sú morálne zodpovední za utrpenie nevinných odmietaju okamžite, pretože v ich očiach sú morálni oni sami. Začínať diskusiu morálkou je kontraproduktívne, pretože nastúpia obranné mechanizmy, a k ďalším, čo ako rozumným argumentom sa jednoducho uzavrú, a diskusia v tom momente de facto končí.
   Neviem, možno je to pokrytectvom a pohodlnosťou, možno odlišnosťami v mozgu – ak by to niekoho zaujímalo, Molyneux má veľmi dobré spracované zhrnutie v sérii https://www.youtube.com/watch?v=W8N3FF_3KvU&list=PLMNj_r5bccUw40CpD-JYXJyVsDYsj7ITD .

   Kedže nás je drvivá menšina, a naše zdroje sú obmedzené, IMHO nemá zmysel plytvať energiou na ľudí ktorí nemajú záujem nás počúvať. My prdsa nemusíme získať demokratickú väčšinu na to, aby došlo k zmene. Možno teda stači, ak rozhodíme svoje siete dostatočne široko, a nejaké ryby sa už len chytia … je to strašne ubíjajúce, ale inú možnosť nevidím.

   P.S. O rK som v SK/CZ net priestore nenašiel nič, a vzhľadom na to, ako potenciálne dôležité to môže byť, som ochotný napísať krátky článok v rodnom jazyku, ak by bol záujem … podklady mám (resp. poskytnem – KE a okolie).

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 3. Avatar
  marec 11, 2016

  Aktualne aj po volbách : Ako funguje vláda.

  https://www.youtube.com/watch?v=Iuv91MnnOq4

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 12, 2016

   To nie je nic nove. Ale vysvetlit toto etatistovy bude este vacsi quest, ako vysvetlit komunistovy prinosy legalizacie drog 🙂

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    marec 18, 2016

    Tak mi to nedalo, a z morbidnej zvedavosti som zaduckduckoval ‘drugs communism’. Ako prve na mna vybehlo https://www.reddit.com/r/communism/comments/xi7h6/drugs_in_socialism_and_communism/ – podla komentarov sudruhov sa mi zda ze su naopak za ‘legalizaciu’. Navyse, uroven ich diskusie je radovo vyssia nez som kedy zazil kdekolvek u nas medzi ludmi (aj akozeliberalmi), napr:
    ‘The only approach to drugs that makes sense at all is to legalize them and treat it as a public health issue.’; ‘addiction is really a problem of faulty brain development caused by adverse life conditions’; ‘legalizing drugs would also likely result in treatment of drug users that emphasizes treatment of addiction and the root causes of addiction, rather than punishment’; ‘punishing drug users is counter-productive’; ‘Personally I feel …. almost all drugs should be freely available to healthy adults in government dispensaries’ (ok, tento je už štáľovo kovaný, ale je to neporovnatelne lepsie ako leitmotiv ‘zakazat & trestat’); ‘Given that socialism requires to elimination of the state, any prohibition would be impossible’ (hmm, zeby anarchokomunisti predsa len boli na nieco uzitocni?); ‘Drugs will always exist as recreational tools, and thus should all be legalized and socially regulated’ (a sme zase doma, ale); ‘Banning drugs is never going to stop people from using drugs’ atd.

    Samozrejme, seda je teoria a zeleny (hehe) je strom zivota – o represii drog v existujucich a byvalych socializmoch/prekomunizmoch asi pisat netreba; tak ci tak ma ale prekvapuje, ze aj cerveni dokazu zneuzit racionalne argumenty. Skuste si predstavit, ze by sme namiesto roznych uhrovatych Vzdorovytych Blahov mali doma toto … ked si nedokazeme poradit s ‘argumentami’ na emocnej urovni, ako by asi na beznych ludi posobil pohlad na TV diskusiu s komunistom, ktory namiesto sofistiky pouziva racionalne argumenty? We are f***ed either way.

    Ked uz som nacal ten bajny komunizmus, nemyslim ze ma zmysel pouzit ich strategiu cakania na to az sa rozpadne toten neludski fašokapytalyzmus … hneda nie je o nic lepsia nez cervena – a presne tam IMHO smerujeme, ci uz si pod tym jeden predstavi telesny otvor, alebo rezim.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 4. Avatar
  marec 12, 2016

  Finito,
  http://domov.sme.sk/c/20115812/bugar-po-zasadnuti-snemu-sns-je-jasne-ze-pravicova-vlada-nevznikne.html?ref=trz
  A opat chrapunske metody Riska, zverejnovanie neformalnych rozhovorov , presne tak ako chrapunstva voci Radicovej.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 12, 2016

   Jednym slovom nadhera. Fico „nas“ varoval pred vladou zlepenca a teraz sa o jeden pokusa 🙂 Jedine, co ma znepokojuje je, ze nebude mat dostatocnu vacsinu na zodpovednost a odvola sa na zlyhanie koalicnych partnerov. Toto posunie staus quo o dalsie 4 roky. Asi som mal volit SMER a dat mu prilezitost na odchod do historie dejin o nieco skor. Teraz to bude trvat 8 rokov+.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 5. Avatar
  marec 13, 2016

  Peniaze by sme síce mohli nečerpať ale posielať náš príspevok by sme museli stále.
  A akože bez peňazí z EÚ by tu nebola korupcia??? To je snáď žart.
  Zhodneme sa na tom ze dotovanie čohokoľvek je nezmysel.. ale zrušiť by sa to muselo naprieč celou EÚ.
  Je otázne čo všetko by sa bez EÚ a dotácií nepostavilo? Rovno pod oknami mám novú železničnú stanicu Púchov a rozostavanu megastavbu.. trať Púchov – Považská Bystrica.. Tak toto by isto nik bez peňazí „zadarmo“ nestaval. Je to totižto nenávratný ekonomický nezmysel.
  Ale skúste to vysvetliť ľuďom keď tá stanica je taká pekná 🙂

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 6. Avatar
  marec 14, 2016

  Najväčším nepriateľom SPROSTOSTI sú informácie a vlastný rozum.
  Eurofondy sú len a iba dôkazom pokrivenia celej EU a najviac ukazujú reálny stav Slovenska.
  Dotácie SVOJIM (starým členským krajinám) poľnohospodárom a mnohé ďalšie „nerovnaké“ postupy a metre. Ten najväčší problém nie sú „politici“ ale občania = voliči a novinári (žurnalisti).
  Eurofondy sú zdrojom korupcie. Každý si však „korupciu“ predstavuje inak.
  EU má byť priestor na voľný pohyb ľudí, tovaru a kapitálu.
  Pretože nový člen EU má umožňovať prístupy na svoje trhy PONÚKA mu EU (zvyšný nenový členovia)
  hračku pre jeho voličov = eurofondy.
  Tie majú byť náplasťou (päsťou na oko) že ak trhy nového člena obsadia starí členovia EUROFONDY
  majú zabezpečiť DOBIEHANIE životnej úrovne celkom nových (chudobných ) členov EU.
  Keby nebolo eurofondov nenakúpilo by sa toľko sprostostí .
  Len jediný príklad = lavička do parku za 8000 € v okrese kde je 30 percentná nezamestnanosť !!!
  My sami si volíme našich vládnych politikov. Tú lavičku nekúpil žiadny ZAHRANIČNÝ …
  Je to len presný, pravdivý a dnešný stav našej spoločnosti !

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 7. Avatar
  marec 14, 2016

  On sa ten eurofondový dederón až tak veľmi nemýlil. Ak je hospodárstvo rozvrátené sociálizmom a nedokáže svoj rast zabezpečiť zdravo, mobilizáciou vnútorných zdrojov, tak sa dá rast zabezpečiť i prísunom prostriedkov zvonku. Ale výmenou za nové vylomeniny, ktoré deformujú trh.

  Maďari sú strašne protieurópski, ale bez eurofondov by dnes už nedokázali postaviť ani sto metrov diaľnice, zrekonštruovať ani jednu železničnú stanicu. Ich hospodárstvo je tak rozvrátené, že bude treba dlhodobé úsilie podobné tomu po 1989.

  Fico sa o to usiluje tiež. Čím viac ľudí urobiť závislými na štáte. Trináste dôchodky, vlaky zdarma namiesto zastavenia úpadku niektorých tratí, DPH na potraviny produkované vo firmách jeho sponzorov. Rozkradnutá miliarda v zdravotníctve, miliarda na informatike, subvencie prebujnelému policajnému priemyslu vyberania pokút, válovy pre sudcov a prokurátorov, aby nekradli a ututlávanie káuz, keď kradli. Bez rozhodnutia jeho Blahorodia si nesmú podnikať ani živnostníci, ani eseróčky, lebo by sa previnili slobodou a nezávislosťou na štáte. To nemožno dopustiť. Inde sú v tomto omnoho ďalej, napríklad vo Švédsku neexistuje vypiplať si firmičku. Tam prežijú len veľké firmy s vládnymi subvenciami. Všetci ostatní sú proletariát. Podobne aj vo Francúzsku. Produktivita zničená 35 hodinami, vražednou administráciou a legislatívou a štátom predpísanou lenivosťou, budú sa snažiť vyfaulovať partnerov v EÚ, lebo ich vnímajú ako konkurentov. Kompetitivita ich poľnohospodárstva závisí od koloniálnych podmienok spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ktorá ak by sa od zajtra zastavila, Francúzsko končí.

  To sú všetko dostredivé sily, ktoré nútia systém ísť stále dopredu, stále ďalej, po stále zlej ceste. Aj Íri, aj Portugalci boli proti vstupu nových krajín, lebo po záplave eurofondov, ktoré vynaložili na blbosti a na spotrebu, sa desili, že sa kohútiky zavrú a keď sa naozaj zavreli, boli v háji. Podobne aj na Zlodejsku sa veľa fondov rozflákalo na blbosti, a teraz, keď končia, neostalo na užitočné veci. Bude treba stavať za vlastné.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 8. Avatar
  marec 14, 2016

  Gorila reve a mlati okolo seba. Pokusa sa proti Bugarovi, Prochazkovi a dokonca proti Dankovi, co uz je naozaj na sradnu vytvorit podla vzoru KSC nejake akcne vybory, ala Februar 48, ktore by ich priviedli do kosiara Penty.
  http://10slusnychludi.sk/
  Jaro a Lojzo musia byt fakt vytoceni, lebo tolke prachy , ktore investovali do SAS-Agenda 2020, dokonca ju smolili-Spirko, platili INESS a dalsich tzv. analytikov , aby basnili o tomto „najlepsom“ programe , skupili rozne tlacoviny (SME etc.) , aby toto dalej ospevolali. Platili tisicovu makulaturu .tyzdna, Hriba dokopali aby pel o pesne SAS. A vysledok 0.
  P.S. .tyzden stoji uz 2,20 EURO, Jaro sa uz asi na…l.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 9. Avatar
  marec 15, 2016

  Dobrý článok v eTrende, ako starostovia obcí s 200 ľuďmi a rozpočtom 4 tisíc eur ročne nakupujú kamerové systémy za 100 tisíc eur, lebo sú „zadarmo“. Z eurofondov hradené 100% bez spoluúčasti obce. Verejné súťaže sú fingované.

  http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2016/cislo-10/verejne-sutaze-na-dedinach-sa-zvrhli-na-divadlo.html

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*