Problémom nie je obsah ale forma

Sociálne siete obchádza strašidlo – strašidlo videa vyzývajúceho na revolúciu. Vyjadrovať sa k podobným videám je zvyčajne vysoko neproduktívne strávený čas a zbytočné. Na jednej strane totiž vyjadrenie zasiahne len malý počet ľudí a na druhej zainteresovanú skupinu aj tak pravdepodobne nepresvedčí. Toto video si však za pár dni jeho existencie pozrelo skoro 150 000 ľudí. To je naozaj pomerne vysoké číslo a video si tak zaslúži reakciu (pred tým ako budete pokračovať v čítaní, odporúčam aspoň trochu si ho preklikať).

Prvá časť videa sa venuje poprevratovému sklamaniu. Samotný pocit sklamania je závislý od predchádzajúcich očakávaní. Sklamaní sú teda väčšinou tí, ktorí mali chybné očakávania. Ja sa musím priznať, že v revolučnom čase roku 1989 som už síce na svete bol, ale žiadnych očakávaní som ešte nebol schopný. Skúsim sa teda z dnešného pohľadu pozrieť na minulé očakávania prostredníctvom vymenovaných sklamaní vo videu (na základe popularity videa môžeme predpokladať, že takéto pocity sklamania pociťuje pomerne vysoká časť obyvateľov Slovenska a Česka).

Vo videu sa opakujúcim life-motívom stalo vymenovávanie zlyhaní politikov – rozkrádanie, korupcia, úprava zákonov vo svoj prospech, chamtivosť a nenásytnosť, choré zdravotníctvo, hlúpe školstvo, podkopanie väčšiny podnikateľov a podpora pár vybraných – jednoducho na jednej strane neochota a na druhej neschopnosť bývalých a súčasných politikov viesť krajinu k svetlejším zajtrajškom.

Z toho logicky vyplýva záver, že tí ktorí sú teraz sklamaní, očakávali po 89., že politici, ktorí sa dostanú k moci po prevrate nebudú kradnúť, korumpovať, upravovať si zákony ako sa im hodí, budú altruistickí, dobromyseľní, naučia sa správne plánovať fungovanie zdravotníctva a školstva a budú podporovať všetkých rovnako, nie iba tých pár kamarátov. Teda na jednej strane budú anjelmi s krídlami a na druhej veľmi múdri a schopní plánovači. Pozorný čitateľ už pravdepodobne začína tušiť, kam tým mierim.

Ekonómia ako veda dnes nemá vysokú povesť medzi obyvateľmi. Na jednej strane to niektorí ekonómovia pokazili a ekonomika momentálne na tom nie je najlepšie a na druhej strane je absolvent slabšej ekonomickej fakulty synonymom pre človeka s minimálnymi praktickými vedomosťami.

Táto veda však aj napriek tomu dospela k niekoľkým užitočným konceptom. Jeden z nich hovorí o tom, že politik sa svojím nástupom do funkcie nezmení na dobrotivého a keď už sa zmení, tak skôr opačným smerom. Taktiež samotný selekčný mechanizmus výberu politikov do verejných funkcií – demokracia, skôr prináša tendencie, že medzi politikov sa dostanú ľudia s určitými charakterovými vlastnosťami ako napríklad – dobré rečnícke schopnosti, schopnosť klamať, intrigovať, robiť príjemné a nepríjemné kompromisy, byť otvorený úplatkom a byť pripravený uplácať, atď. atď. Druhým užitočným konceptom je skutočnosť, že žiadne odvetvie ekonomiky nie je možné politicky plánovať a riadiť bez toho, aby nezačalo stagnovať a poskytovať neuspokojivé služby z pohľadu spotrebiteľov. Ten spomínaný rok 1989 prišiel predovšetkým z tohto dôvodu. Komunisti totiž nedokázali dostáť svojmu sľubu, že vedomé plánovanie, ktorým (násilne) nahradili údajne chaotickú anarchiu výroby súkromného vlastníctva, prinesie efektívnejšie využívanie zdrojov – teda bohatstvo vo forme statkov. Tento koncept platí ako pre Ústredný výbor komunistickej strany Československej na čele s Gustávom Husákom, tak aj pre ministerstvo školstva na čele s Dušanom Čaplovičom.

Z toho vyplýva, že príčinou dnešných sklamaní, sú zlé očakávania v minulosti. Nejedného čitateľa však určite teraz napadla otázka: „A aké je tvoje riešenie? Znížiť očakávania a zmieriť sa so zlými a hlúpymi politikmi?“ To určite nie, môj názor predstavím spolu s komentárom k ďalšej myšlienke z revolučného prejavu.

Veľká časť videa je venovaná výzve na odchod politikov. Údajne buď ti dnešní politici odídu dobrovoľne, alebo potom nech sa nečudujú, ak im bude ublížené. V tejto požiadavke je však znova zacyklený aj dôvod ďalšieho potenciálneho zlyhania. Problém totiž nie sú dnešní politici, tie konkrétne osoby, ktoré sedia v parlamente a problémy, ktoré nadrobili. Problémom nebol Gustáv Husák a problémom nie je Dušan Čaplovič (aj keď možno pri tomto konkrétnom človeku pripúšťam výnimku). Problémom bola samotná funkcia tajomníka Ústredného výboru komunistickej strany Československej, problémom je dnes existencia funkcie ministra školstva, ktorý sa snaží plánovať vzdelávací proces. Problém nie je, že Mečiar, Dzurinda, alebo Fico nakradli, ale že existuje funkcia, ktorá má právo narábať s takým množstvom verejných zdrojov, čo priťahuje všetky možné aj nemožné finančné skupiny, profesionálnych vyciciavačov. Títo všetci by bez ich funkcií boli maximálne radovými zamestnancami nejakých firiem, alebo v prípade niektorých skôr predavačmi parkov na kúpalisku.

Je úplným nepochopením požadovať odchod hocakej vládnucej garnitúry, pokiaľ ich len chcete nahradiť inými – tento krát samozrejme lepšími, alebo, čo je ešte horšie, nahradiť a zároveň posilniť funkcie, ktoré doteraz zastávali. Riešenie je presne opačné, tieto funkcie musia buď zmiznúť, alebo im umožniť plánovať a riadiť čim najmenej, lebo inak bude výsledkom ich snaženia len neefektivita a chudoba a tieto funkcie musia zmiznúť alebo im umožniť rozhodovať o čím najmenšom objeme zdrojov, lebo inak bude ich výsledkom len korupcia a klientelizmus.

Tým sa dostávam k úplnému záveru a to k prostriedku s akým chce táto výzva riešiť dnešný stav – násilnou revolúciou. Aj keď som nešetril kritikou na mechanizmus, akým sú dnes vyberaní politici do funkcií, tak sa zdá byť pravdou, že cesta revolúcie prináša do vedúcich pozícií ešte oveľa zvrátenejšie osobnosti. Pre historické príklady nemusíme chodiť ďaleko v priestore ani čase.

7,268 celkovo návštev, 1 návštev dnes

24 odpovedí

  1. Avatar
    október 17, 2013

    Dovolím si nesúhlasiť.
    Nie forma je problém.
    Našim Slovenským problémom je mentalita.
    Zo slovníka cudzích slov = duševný stav; spôsob myslenia a chápania, názor .
    Z českého slovníka mentalita = duševní založení, stav mysli; způsob myšlení .
    Z tej mentality vyplýva „všetko“ čo sa na slovensku deje.
    Ak chceme niečo zmeniť musíme zmeniť SEBA. Tak sa nám podarí zmeniť našu mentalitu = made in Slovakia.
    Žil som za socializmu =vedúca úloha komunistickej strany v článku IV. ústavy. Tým sa vlastne ústavou POTVRDZOVALO, že komunistická strana je múdra a všetci ostatní sú sprostí.
    Občania sa podľa ústavy dali viesť komunistickou stranou.
    Odtiaľ pochádza názor , že štát sa postará (strana).

    V roku 89 sa Slovensko zmenilo. Zrušil sa článok IV. ústavy a komunistická strana už nie je vedúcou.
    Zmenila sa mentalita ľudí ? Určite sa u niektorých zmenila.
    Ale voľby nám pravidelne ukazujú, že mentalita väčšiny (ZÚČASTŇUJÚCEJ sa volieb) sa nezmenila.
    Tým nemyslím len tých čo volili HZDS a Smer. Je ich dosť aj v tých čo volia KDH, SDKU, atď…
    Svojim odpustíme všetko a nesvojim ???
    Demokracia je možnosť . Je to každodenný zápas.
    Očakávať, že nám niekto niečo vybojuje, zariadi, postará sa o nás…
    To je tá „NAŠA“ mentalita.
    Priznajme si TO AKO sa máme je výsledkom našich činov a najviac „nečinnosti“.

    Thumb up 6 Thumb down 6

    Odpovedať

    • Avatar
      október 17, 2013

      ja si tiez myslim ze problem moze byt skor v mentalite nez vo forme. teda nesuhlasim ani s tym video (zli politici vs dobrucki obcania) a ani s clankom (vsetky verejne funkcie su zle). prikladom moze byt napriklad nas zapadny sused rakusko – ich stat ma nie velmi vyrazne rozdielnu formu, no ludia maju vyraznejsie rozdielnu mentalitu a hla, tam tie veci zrazu funguju z velkej miery tak, ako sa naozaj „planuje“. existuje aj tam korupcia, plytvanie a neefektivita, no kedze v celej spolocnosti rakusanov je vztah k sebe samym navzajom podstatne rozdielny nez ten vztah u slovakov (tiez si treba priratat faktory ako germansku preciznost vs. slovansku lajdackost a slendrianstvo), su tieto javy ktore plynu z tychto vztahov pritomne vo vyrazne mensej miere a ziskavame tak relativne dobre, efektivne a hospodarne fungujuci stat, ktory je sucasne riadeny a planovany tak, aby aj ti ludia ktori su najnizsie v socialnej hierarchii netreli biedu, ci uz materialnu alebo kulturnu.

      Thumb up 1 Thumb down 3

      Odpovedať

      • Avatar
        október 17, 2013

        mna by zaujimalo, ako to vyzera, ked ludia tru kulturnu biedu?

        BTW, to rakusko je rovnako zadlzene a skorumpovane ako slovensko, iba tam mali dlhsie kvazikapitalizmus (takze maju viac zdrojov, ktore politici mozu rozflakat) a nemali 40 rokov socializmu, ktory zblbol myslenie par generacii na slovensku.

        Thumb up 8 Thumb down 4

        Odpovedať

      • Avatar
        október 17, 2013

        lienkaaa
        musím upozorniť , že my žijeme na SLOVENSKU
        písať a opakovať ako je to v Rakúsku, ale aj Švajčiarsku, Dánsku, Fínsku….atď
        nemá žiadnu vypovedaciu schopnosť o tom ako je to u nás doma = na Slovensku

        Máme svojich občanov = made in Slovakia
        máme svoje verejné a štátne funkcie a inštitúcie = made in Slovakia
        máme svoje štátne podniky = made in Slovakia
        máme svoj štátny rozpočet = made in Slovakia
        a míňame ho po našom = made in Slovakia

        To je realita = made in Slovakia

        Môžeme dookola opakovať aké by to malo byť keby..
        môžeme vrhať pohľadom do diaľky, alebo tesne za hranice našej republiky

        Ale žijeme našu realitu = made in Slovakia

        tá nám hovorí, že náš štát je najhorší vlastník = made in Slovakia

        lebo mentalita občanov = made in Slovakia
        sny môžu byť rôzne
        ale reality je jediná = made in Slovakia

        Thumb up 1 Thumb down 0

        Odpovedať

    • Avatar
      október 18, 2013

      Ján Zvolen :
      „Dovolím si nesúhlasiť.“
      – Nechapem, s čím nesuhlasíš. Autor totiž povedal skoro to isté, čo ty. Možno trochu inými slovami.
      Je na nom obdivuhodné, že napriek nízkemu veku prišiel k názorom, na ktoré som ja potreboval až nechutne veľa rokov.

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Odpovedať

      • Avatar
        október 18, 2013

        Nesúhlasím s tým, že problémom je forma.
        Problémom sú občania a ich mentalita.
        Bez zmeny občanov je skúšanie akýchkoľvek foriem zbytočné.
        Nesúhlasím s tým, že stačí zameniť formu na nenásilnú a všetko bude fajn.
        O nenásilnú formu zmeny sa od roku 1989 usilujeme pri každých voľbách.
        Výsledkom je neustále zvyšovanie počtu tých čo REZIGNUJÚ.
        Stačí si pozrieť volebné účasti aj v nasledujúcich voľbách do VUC.
        Stačí začať od seba TO je po Slovensky = že čakám že ako prvý začne niekto iný a ja sa POTOM neskôr pridám…

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Odpovedať

        • Avatar
          október 18, 2013

          Ján Zvolen :
          aha….
          Ale da sa to povedať aj inak. Ak mentalitu občanov vezmeš ako FAKT, ako realitu, tak potom treba hľadať, aká spoločnosť by tu mala byť. A podľa autora – taká, aby sa mentalita občanov nedala zneužívať politikmi. Teda – ak politici nebudú, tak občania budú nutení starať sa o seba, a štat (politici) im nebudú škodiť.
          DruhSpoločnosti = f (TypObčanov)

          A to f() je anarchokapoitalizmus.
          -. .- .-
          „Stačí začať od seba TO je po Slovensky = že čakám že ako prvý začne niekto iný a ja sa POTOM neskôr pridám…“
          – a čo to znamená „začať od seba“ ? Je tu demokracia, a teda zmena u jednotlivca (ale aj zmena u státisícov) má v parlamentnej matematike NULOVÝ efekt. Väčšina berie všetko.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Odpovedať

          • Avatar
            október 18, 2013

            Úsmevné ak sa vlastné otázky vracajú…
            Začať od seba je nehľadať niečo v iných a meniť seba.
            Informovať sa a vzdelávať a diskutovať s inými.
            Napr. teraz si vláda (fico) idú „kúpiť“ dôchodcov 8,61 eurom pri vianočnom dôchodku. Je to 72 centov zvýšenie mesačne.
            Pri tom celkový dlh vzrastá.
            Štát nešetrí na sebe.
            Chystá sa privatizácia Carga (predaj vagónov).
            Ide sa doprivatizovať Telekom.
            Zaujímavý je aj postup štátu v spore s vlastníkom zdravotnej poisťovne Union Achmeou. Štátom najatí právnici prehrali spor za 22 mil. eur a štát im vyplatí na odmenách 26,5 mil. eur…Kto to zaplatí?
            Mohol by som písať mnoho.
            Ale zbytočne pôjdem sám protestovať pred úrad vlády. Ja mám svoje „spôsoby“.
            Mnohým je to jedno.
            Nevidia že to platia rôznorode štátu.
            Na to je dobrá aj táto stránka = menej štátu. Dá sa tu diskutovať.
            Len je stále „výnimočné“ ak niekto nájde odvahu a obhajuje veľa štátu.
            Túto vládu a jej postupy. Akoby na to jej sympatizanti nemali argumenty.

            Thumb up 0 Thumb down 0

  2. Avatar
    október 17, 2013

    Má niekto víziu, ako by sa toto celé mohlo skončiť inak, ako podľa toho „videa“? Nech o tom rozmýšľam z ktorejkoľvek strany, mne to vychádza, že je to žiaľ prirodzený vývoj. Že to smerovanie je nezvratné, pretože je to skutočne názorom väčšiny. Alebo si niekto trúfa presvedčiť kritickú masu ľudí, aby zmenili svoj postoj?

    Thumb up 6 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
      október 17, 2013

      Ucte svoje deti… Ucte ich, co je dolezite, co je moralne… Ze dolezita je rodina, ze moralne je nekradnut, nepridavat sa na stranu zlodejov a ich sluzobnikov. A branit sa kazdej nespravedlnosti… A hlavne vsetko pomenovat pravym menom…

      Thumb up 6 Thumb down 1

      Odpovedať

    • Avatar
      október 18, 2013

      Tibor Pospíšil:
      To video je trápne. Ani nie je možné na niečo v nom reagovať, lebo je absolutne nekonkretne. Kto su „ONI“ a kto sú „MY“ v tom vyhlásení ? Ved tento štat riadia ludia, ktorých si zvolilia VäČŠINA tohto smiešneho národa. Načo robiť revoluciu – ved si môžme vo voľbách zvoliť „tých správnych“. Problém je, že tento hlupy národ si vždy zvolí zlodejov, pretože zlodeji vedia ako národ presvedčiť.
      Jediné dobré riešenie je : „Dobrý politik – ŽIADNY politik“. Lenže toto si tento národ nevie ani predstaviť. Ešte aj na MENEJ ŠTATU si polovica autorov predstavuje dobrý štat taký, ktorý ma MUDRYCH politikov.
      Tento národ si to odserie celkom natvrdo , a ani nepochopí vlastnu vinu.

      Thumb up 1 Thumb down 2

      Odpovedať

    • Avatar
      október 18, 2013

      Myslím, že sa ti podarilo položiť tú najzásadnejšiu otázku. Priznám sa, že viem vymyslieť niekoľko tragických scénarov, ale žiaden pozitívny.

      Pritom existuje historická skúsenosť z prelomu 70. a 80. rokov a nástupu Thatcher a Reagana dokonca na N.Zelande mali R. Douglesa.

      Bohužiaľ si neviem predstaviť, že by sa ničo také zopakovalo a ako by k tomu mohlo dôjsť.

      Ak máš nejakú predstavu pošli prosím.

      Thumb up 2 Thumb down 0

      Odpovedať

      • Avatar
        október 18, 2013

        Problém s Thatcherovou a Reaganom je ten, že ich snaha sa stretáva s obrovskou nevôľou a má len dočasný efekt. Vidí sa mi to ako márny úkrok z nastolenej cesty k socialuzmu. Po nich prídu zase noví bojovníci ktorí vrátia všetko zase na pôvodnú cestu.
        Ešte teraz sa mi dvíha žalúdok z toho akú veľkú radosť a oslavy smrť Margaret Thatcher vyvolala.

        Súhlasím s článkom, že problém nie sú ľudia, problém je samotná existencia postov ktoré tí ľudia zastávajú a moc ktorá im je existenciou postov daná. Príležitosť robí zlodeja, to nie je zlyhanie, to je samotná vlastnosť systému.

        Thumb up 1 Thumb down 0

        Odpovedať

        • Avatar
          október 21, 2013

          Áno, vyzerá to ako úkrok z cesty zo socialistickej cesty. Občas sa niečo také udeje aj u nás napr. obdobie 2002-2006.

          Bohužiaľ neočakávam.že by sa to v dohľadnej dobe zopakovalo a už vôbec nie, že by to mohlo vydržať.

          Preto som sa pýtal Tibora či pozná možnú pozitívnu variantu vývoja, lebo ja nie.

          Thumb up 1 Thumb down 0

          Odpovedať

  3. Avatar
    október 17, 2013

    ked došla nežna revolucia mal som 33 rokov primerane vzdelanie a aj vhodnu pracu. viem v akom stave bolo hospodarstvo a tiež viem čo sa nakoniec stalo. cele to začalo este v roku 1988, ked sa mimovladni a prakticky nestatni ekonomovia rozdelili na dva smery: jedni čo chceli pokračovat v tom čo nepodarilo v roku 1968: samostatnosti a samosprave podnikov, väčšom uvolneni sukromeho podnikania a postupne otvorenie ekonomiky. (niečo ako čina, samozrejme v daleko lepšich podmienkach) a druha skupina, ktora hlasala, že všetko je to blud a najlepši bude kapitalizmus ala chicagska škola. ludia pochopili zo slov Havla, že pôjde o prvy spôsob. lenže havel stratil kontrolu nad politikou a klaus so svojími kolegami, presadil šokovu terapiu. kedže socik skončil s nulovym vnutorným a minimalnym vonkajšim zadlžením, až do konca mečiarizmu u nas a v česku až do krizy sa darilo zadlžovaním vytvarat zdanie aj ked minimalnej prosperity. ale nakoniec sa musela prejavit vysoka nezamestnanost, odliv schopnych ludi z oboch republik, zlodejina pri transformacii ekonomiky, rozvrat sudnictva a demograficka katastrofa.
    nie je treba robit defenestraciu. stači zaviest narodne sebectvo v ekonomike. niečo na sposob Orbana v Madarsku. ako sa naozaj da dostat z marazmu v ktorom žijeme je dobre si prečiat knihu Bad Samaritans: The Myth of Free Trade and the Secret History of Capitalism http://www.amazon.com/Bad-Samaritans-Secret-History-Capitalism/dp/1596915986 aj ked viem, že menej štatnikom je nazov iste trha žily.

    Thumb up 6 Thumb down 4

    Odpovedať

    • Avatar
      október 17, 2013

      lenze ako hovoris postupne uvolnenie ekonomiky na vzor ciny…. A kam to nakoniec dospeje do minimalneho (stat zabezpecuje akurat pravnu vymozitelnost) alebo ziandeho). Keby tu ten komunizmus nebol tak by nebolo co privatizovat lebo by to bolo skuromne uz predtym. A to co sa dneska nazyva kapitalizmom kapitalizmus ale socializmus s tym ze ludia mozu podnikat ale su poriadne zdaneny roznymi formaimi a obmedzeni regulaciami vsakovakymi nariadeniami. Nehovorim ze uplne vsetko musi vyriesit sukromny sektor, ale predstav si ze dane su cca 4-6% (co znamena aj menej regulacie… a aj zdravsiu spolocnost), tak ludia maju viac zdrojov na roznu dobrocinnu/ neziskovu cinnost ktora pomaha ostatnym. Napr ja poznam plno ludi ktory venuju cas aj peniaze na rozne veci pricom nic za to nedostanu. Ale hlavne by so stat mal starat do minima veci a nechat to na ludi, lebo stat vie aj z vysoko ziskoveho vie spravit stratovy podnik

      Thumb up 2 Thumb down 3

      Odpovedať

      • Avatar
        október 17, 2013

        Trochu si to zrechnuj, by nebolo ani na platy ucitelov. Uz v stredoveku bol desiatok a deviatok a ked priratame robotu a myta je to cca 70 procent , bez dochodkov a zdravotnej starostlivosti o skolach ani nehovoriac.

        Thumb up 2 Thumb down 3

        Odpovedať

  4. Avatar
    október 17, 2013

    mne sa skor zda ze mame len dve alternativy… t.j. zostat pri tejto forme trhoveho hospodarstve s demokraciou a vratit sa k centralnemu planovaniu. nic ine podla mna neni realne a mozne… hlavne preto ze solocnost ma urcite zaklady a neexistuje koniec dejín… jednoducho vzdy ked kapitalizmus skrachoval, nastalo planovane hospodarstvo. a zase naopak. nepocul som este ze by kapitalizmus po krachu nahradil nejaky iny dobry kapitalizmus inej formy… to je cista iluzia. a planovane hospodarstvo bude vzdy len planovane. to treba pochopit. nidy to nebude demokracia. pochopte to uz konecne lebo stale v tom tapete. vy by ste chceli aby po krachu kapitalizmus nastupila nejaka ina forma kapitalizmus. ale to neni mozne… lebo po tom krachu sa do opozicie dostala kapitalizmus s socializmom, nikto iny…

    Thumb up 1 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
      október 17, 2013

      ale co robit, ked aj ten skrachovany kapitalizmus prinasa svojim obcanom ovela vacsi blahobyt ako centralne planovanie (vid vychodne zapadne nemecko, severna juzna korea …)?

      Thumb up 4 Thumb down 0

      Odpovedať

      • Avatar
        október 19, 2013

        tak treba napodobnovat ten kapitalizmus ktory je najlepsi. t.j. nemecky holandsky francuzsky spanielsky atd. ni slovensky, bulharsky ani ten z bangladezu… co ti mam na to povedat. neexistuje potom nic ine iba planovane hospodarstvo. lebo keby to ine mohlo existovat, tak to tu uz davno je…

        Thumb up 0 Thumb down 1

        Odpovedať

  5. Avatar
    október 17, 2013

    Slovensko naozaj nepotrebuje revolúciu. Tá by nám nepomohla, len by sa vymenili ľudia vo vláde a všetko by sa to znovu dostalo do starých, možno ešte horších koľají.. Čo potrebuje Slovensko je, aby sa zmenila mentalita ľudí.. Teraz máme riadne zvoleného premiéra a vládu. Keď si ho ľudia zvolili, tak prečo by sme to mali meniť revolúciou?? Pokiaľ majú ľudia také myslenie aké majú, je jedno či tam bude Fico alebo Dzurinda.. Keby bolo myslenie ľudí iné, ani Fico by si nedovolil to čo si dovoľuje teraz…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

  6. Avatar
    október 18, 2013

    Problem je, že žiaden človek v politike nemôže existovať sám. Musí mať nielen svojich voličov, ale aj podporovateľov, súperov a nepriateľov (tých má každý dosť).
     
    Asi sa zhodneme v tom, že Radičová bola šancou pre krajinu. Ale krpatá Dzurinda a Pikloš kuje pikle si ju chceli najprv dávať na vývesný štít ako maskota, a potom ju preformátovať na svoj obraz, aby zapadla do gorilích schém. Ona sa nedala, čo bolo zdrojom permanentných treníc a vyústilo do pádu vlády. Ak by Radičová mala energiu Merkelovej, tak by Pikloša odvolala po kauze daňového riaditeľstva, behom týždňa by vláda padla, ona by povedala buď mimoriadny kongres strany a voľba nového vedenia, alebo si zakladá novú stranu bez goríl. Ak by to predostrela krpatej ako jediné alternatívy, krpatá by sa neopovážila ďalej tlačiť. Ale to sú len špekulácie bez vzťahu k diskutovanej téme. Pointa je v tom, že Radičová nepatrila ku gorilám, a padla práve preto. Na Zlodejsku je norma kradnúť.
     
    Teraz je omnoho väčšia šanca s postom prezidenta, ktorý po zvolení v úrade ostane ako Michal Kováč s Mečiarom. Skúste tú šancu neprepásť. Ak budem mať čas, aj ja si kúpim letenku a pôjdem voliť. Prezident síce nemôže meniť zákony, ale menuje vládu, generálneho prokurátora, ústavných sudcov, profesorov. Veľká inštitucionálna zmena by mohla nastať rýchlo po očiste najvyšších miest. Menej všetečného štátu, menej absolutizmu, viac samoregulácie, menšia pravdepodobnosť škodlivých či priam zločinných krokov inštitúcií.

    Thumb up 3 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
      október 18, 2013

      Radičová a to čo sa jej stalo..
      Ale aj vysoké štátne posty obsadené práve tými OSOBAMI =
      predseda naj súdu, predsedkyňa ústavného súdu, generálny prokurátor, prezident, členovia vlády, šéfovia odborov, poslanci na všetkých volených miestach, šéfovia štátnych podnikov, inštitúcií ….
      TO je IBA a LEN reálny obraz Slovenska.
      Keby to nebol obraz a odraz reality a „tí pre seba“ a za seba …by boli v menšine mohli by tam vydržať?
      Iba za tichého súhlasu ostatných. Bez neho ani sekundu.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*