Nemorálnosť štátnej podpory a čo s tým?

Jedna z najnemorálnejších vecí, ktorú ako podnikateľ na Slovensku vnímam, je selektívna štátna podpora “strategických” firiem. Úzka skupina ľudí pod silným lobbyistickým tlakom rozhodne, ktorá firma je tá “pravá” pre slovenskú ekonomiku, ktorá vytvorí tisícky pracovných miest a zvýši blahobyt v danom regióne.

Štátne dotácie sú nielen nemorálne, ale aj ekonomicky nezmyselné a to kvôli nasledujúcim dvom dôvodom:

1. Prudká asymetria prerozdeľovania v prospech “privilegovaných”

Štátna podpora je prudko selektívna, takže ju dostane len pár vyvolených, so štátom “spriatelených” firiem. Čo je veľmi nefér, lebo do štátneho rozpočtu rovnakým percentom daňového zaťaženia prispievajú všetky firmy. A nie všetky si tieto náklady “refundujú naspäť” vo forme predražených štátnych projektov, na ktorých participujú (viď. iniciatíva Nepracujeme pre štát).

Ak má štát akokoľvek zvýhodňovať firmy, tak aby to bolo aspoň trochu férové, musí to byť plošné a pre všetkých — napríklad plošným znížením daní, odvodov apod.

Dá sa na to pozerať aj inverznou logikou — problém nie je, že pár vyvolených firiem dostáva daňové úľavy (keďže sa práve vyslobodili z drápov štátu), ale to, že daňové úľavy nedostávajú všetci. Takže na základe korupcie a ‘štátnej spriatelenosti’ ako aj vzhľadom na obmedzenosť štátneho budgetu (ktorý sa síce dá stále nafukovať) ich dostane len pár vyvolených. A voličovi je to podané ako strategická nevyhnutnosť pre budúcnosť ekonomiky Slovenska.

2. Deformácia trhu a platov

Štátna dotácia akejkoľvek súkromnej firmy predstavuje umelo vytvorenú konkurenčnú výhodu, ktorá je na trhu prakticky vždy nezaslúžená. Naopak, všetky konkurenčné firmy, ktoré dotáciu nedostali, sú prudko znevýhodnené. V najhoršom prípade môžu dôjsť k ich krachu. Áno, štátne dotácie dokážu niektoré firmy reálne priviesť ku krachu.

Štátom spriatelené súkromné firmy pracujú prakticky vždy na projektoch, ktoré nemajú reálnu trhovú hodnotu, kedže úradníci na rozdiel od reálnych majiteľov firiem nikdy nerozhodujú o svojich peniazoch. V skratke — sú predražené. Aby firmy pracujúce na štátnych projektoch ich dokázali realizovať, tak najímajú ľudí za trhovo nadštandardne vysoké mzdy. Na rozdiel od bežných firiem si ich vzhľadom na predraženosť projektov môžu dovoliť zaplatiť. To spôsobuje opäť cenovú deformáciu platov v celom sektore. Bežné súkromné firmy vďaka tomu častokrát nedokážu poskytnúť adekvátne vysokú mzdu pre svojich nových zamestnancov, ktorí sú zvyknutí na vysokú mzdu z korporácií, boriacich sa v štátnom bahne.

Jedna z najnezmyselnejších vecí, ktorú štát robí, je udržovania firiem a odvetví, po ktorých nie je relevantný trhový dopyt a ktoré by bez štátnych dotácií skrachovali (napríklad banícky priemysel).

Ako bez štátnych dotácií pomôcť chudobným regiónom?

Už teraz akékoľvek chudobné regióny konkurujú oproti tým ostatným lacnou pracovnou silou. Častokrát nie príliš kvalifikovanou. Ak investor vyžaduje kvalifikovaných zamestnancov, tak si môže spočítať, koľko peňazí má zmysel vložiť do rekvalifikácie potenciálnych zamestnancov, aby sa mu v danej oblasti oplatilo podnikať. Ak by daňové zaťaženie v danom regióne bolo dostatočne nízke, tak viem si predstaviť situáciu, že by pre súkromné korporácie bolo ekonomicky rentabilné v danej oblasti otvoriť a prevádzkovať vlastnú súkromnú strednú alebo aj vysokú školu pre daný obor. Spôsob ako by chudobné regióny na Slovensku dokázali výrazne rozbehnúť biznis a pritiahnúť potenciálnych investorov (okrem lacnej pracovnej sily) sú nízke dane, ktoré by samozrejme mali byť odlišné pre všetky regióny. Toto vo svete normálne funguje, napríklad v Malajzii je štát Labuan, kde je zhora ohraničená daň zo zisku(maximálne 7000 USD ročne), ktorú ako firma môžete maximálne zaplatiť. Podobne švajčiarske kantóny a municipality si navzájom konkurujú rôzne vysokou daňou.

Ak by štát chcel podporiť rozvoj biznisu na Liptove či na Orave, namiesto podporovania automobiliek či iných “strategických” podnikov, by jednoducho znížil plošne daňové zaťaženie pre všetky firmy v danom regióne.

Je to akurát individuálne daňové a odvodové zaťaženie na úrovni regiónov, ktorým by štát výrazne podporil chudobné regióny a ľudí v nich a pritiahol aj zahraničných investorov.

V skratke — akákoľvek štátna podpora selektívne vybraných firiem je ekonomicky nezmyselná a nemorálna. Štát dokáže akýkoľvek región podstatne viac podporiť lokálnym znížením daňového a odvodového zaťaženia.

Podotýkam, že aj v tomto prípade ide o selektívne zvýhodňovanie, ktoré mne osobne príde stále nemorálne — nejde síce o podporu konkrétnych firiem, ale konkrétnych regiónov. Bratislavčania môžu byť dosť naštvaní na to, že zo všetkých slovenských regiónov budú platiť najvyššie dane (a majú na to samozrejme plné právo).

Ak by som bol socialista (čo tiež znamená byť ochotný participovať na riadení autoritatívneho štátu), tak zavedenie individuálnych regionálnych daní by mi osobne prišlo podstatne férovejšie a lepšie ako selektívne podporovanie konkrétnych firiem a podnikov (čo by každý socialista mal vnímať ako “čisté korporativistické zlo”:-).

Odlišné daňové zaťaženie na úrovni regiónov by samozrejme výrazne zvyšilo vzájomnú kompetitívnosť regiónov, ktoré by súťažili o svojich občanov. Čo by sa prejavilo v plošnom zvyšení životnej úrovne (toto je mimochodom jeden z dôvodov vysokej stability a životnej úrovne vo Švajčiarsku).

7,368 celkovo návštev, 1 návštev dnes

21 odpovedí

 1. Avatar
  december 18, 2016

  Teda, logika i tunajších marxistov hovorí, že keď štát dotuje hoci aj konkrétnych investorov, ako autor píše, tak je to podpora trhu a že Vy kapitalisti vlastne vyciciavate tento štát, ktorý je „nás všetkých“. A ak autor nič neberie a z jeho daní je dotovaný niekto iný, tak stále je zlý parazit.
  😀

  Mimo tému, http://komentare.sme.sk/c/20411825/martin-filko-nastavil-slovenskej-ekonomii-nemilosrdne-zrkadlo.html
  Motivačná úderka budovať štát!

  Thumb up 3 Thumb down 3

  Odpovedať

 2. Avatar
  december 18, 2016

  1. Štát používa SVOJE poctivé peniaze získané poctivým zdanovaním. Môže si s nimi robiť čo chce, je to právo majiteľa penazí.

  2. štát používa peniaze ULÚPENÉ DAŇAMI. Štát je teda LUPIČ. A lupič si s lupom robí , čo chce. Lupiča treba zničiť.

  Otázka na Menej štátu , alebo na autora :
  Platí verzia 1. alebo 2. ???????

  Verzia 3. : Na nepríjemné otázky nepriateľov štátu sa zásadne nereaguje.

  Thumb up 4 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   december 18, 2016

   Autora osobne poznám a som si istý, že by označil 2 ako pravdivú. 🙂

   Thumb up 2 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    december 20, 2016

    Škoda, že sa autor sám neunúva odpovedať.
    Ak má názor podľa bodu 2., nemal písať o NEMORÁLNOSTI ŠTÁTNEJ PODPORY, ale o nemorálnosti zdaňovania. Toto je teda poriadny rozdiel.
    Ja by som nikdy nenadával na zlodeja mojich penazí slovami – že moje peniaze PREPIL.

    Tento web už dlhodobo nekritizuje HLAVNÚ činnosť štátu, ale kritizuje iba fliačiky na jeho otrokárskej uniforme.
    Hlavná činnosť štátu je OKRÁDAŤ a BUZEROVAŤ ovčanov. A toto robia kvalitne.

    Thumb up 4 Thumb down 2

    Odpovedať

   • Avatar
    december 20, 2016

    Martin :
    Zatiaľ autor článku volí odpoveď podľa ver.3 :
    Verzia 3. : Na nepríjemné otázky nepriateľov štátu sa zásadne nereaguje.

    Thumb up 1 Thumb down 3

    Odpovedať

 3. Avatar
  december 21, 2016

  Štát zoberie MOJE peniaze ktoré som zaplatil na rôznych daniach a poplatkoch a použije ich PROTI mne.
  Štátna podpora je len jedna možnosť.
  Najčastejšie tie vybraté peniaze od všetkých rozkradne, rozplytvá PRE SVOJICH.
  To už nie je nemorálne ale je to aj neústavné a nezákonné…
  Len že štát (politici čo majú moc SI za naše peniaze kúpia štátne orgány, políciu, prokuratúru, súdy, úrady,,,
  a tie použijú PROTI všetkým čo sa ozvú…
  TO je SLOVENSKO.

  Thumb up 5 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   december 21, 2016

   „To už nie je nemorálne ale je to aj neústavné a nezákonné…“
   – Daj žalobu na štát, ak veríš svojim slovám.
   Mňa štát presvedčil, že okrádanie a šikanovanie ovčanov sú hlavným účelom štátu.

   – Ja si myslím, že štát okráda ovčanov celkom v súlade so zákonmi. Neexistuje zákon, že štát nesmie okrádať ovčanov.

   „Len že štát (politici čo majú moc SI za naše peniaze kúpia štátne orgány, políciu, prokuratúru, súdy, úrady,,, a tie použijú PROTI všetkým čo sa ozvú…“
   – oni si ich nekupujú. oni ich vlastnia, tIe orgány , to je ten štát.

   „TO je SLOVENSKO.“ – inde to nie je až také ideálne….

   Na tomto webe sa za nelásku k štátu dávajú červené body. Na menejštátu milujú viacštátu.

   Thumb up 3 Thumb down 3

   Odpovedať

 4. Avatar
  december 21, 2016

  Je uplne jedno ci by tu bol system ako v CH alebo ten ktory je teraz, co menejstatu nedokaze pochopit je to, ze problem nie je v state samotnom ale v ludoch co ho riadia, proste ked si narod zvoli zlodeja tak nemoze ocakavt nic ine ako to, ze bude okradnuty a nezalezi na tom o aky system riadenia statu ide.

  Thumb up 0 Thumb down 5

  Odpovedať

  • Avatar
   december 21, 2016

   Vymeniť ľudí je však obzvlášť náročné, zjavne tak, že okrádací systém tu možno zanechať. Ak by sa dane znížili, produktívnym by viac ostalo, prípadné selektívne znižovanie daní by neprišlo ani štátu vhod a prípadných dotácií by nebolo toľko.

   No keďže Slováci sú národ zlodejov, tak v podstate nezáleží, čo hospodárska politika bude zlodejská alebo nie. Menšie zlodejiny = väčšie zlodejiny.

   si narod zvoli zlodeja tak nemoze ocakavt nic ine ako to, ze bude okradnuty
   I dane sú krádež.

   Thumb up 2 Thumb down 4

   Odpovedať

   • Avatar
    december 21, 2016

    Dane nie su celkom kradez, dane su tu na to aby zaplatili sluby ktore by jednotlivec len tazko zaplatil sam, napriklad hasicov, len tazko by ste si zriadili vlastnu hasicku sluzbu, alebo zachranarov v horach alebo policajnu hliadku alebo …. vy sa pozerate na dane ako na nieco co je vam zobrane a za co nedostavate nic naoplatku, to tak urcite nie je, dostavate sluzby ktore by ste sami nemohli prevadzkovat, kolko by vas stalo keby ste pre svoju obec museli zriadit vsetke sluzby ktore poskutuje stat? ktory v nejakej miere ma usporu z rozsahu poskytujuc tieto sluzby(napr. zachranny vrtulnik ktory dokaze pokrit niekolko okresov). Kolko podla vas stoji to ze mozete vecer bezpecne sa prechadzat mestom? dokazali by ste nieco take zaplatit z vlastneho a kolko by to asi stalo? Ja nevravim ze je terajsia situacia idealna, to urcite nie, ale stat ako system je krok spravnym smerom len nespravne implementovany (minimalne v SR).

    Thumb up 2 Thumb down 5

    Odpovedať

    • Avatar
     december 22, 2016

     a kto by staval cesty? Vsetko uz je vymyslene, staci zrusit stat… aj hasici by boli, aj zachranari… len si to ludia nevedia predstavit, kedze mame statne skolstvo, ktore nam donekonecna oblbuje hlavy statnou doktrinou…

     Thumb up 6 Thumb down 1

     Odpovedať

     • Avatar
      december 22, 2016

      OK tak tu nacrtnite system fungovania, hasicskej, zachrannej sluzby, policajtov a ostanych sluzieb ktore zabezpecuje stat. Ked chcete poskytovat sluzbu plosne tak aj platena bude plosne co sa neda zabezpecit bez dani.

      Thumb up 1 Thumb down 4

    • Avatar
     december 22, 2016

     Vrátane poskytovania množstva vecí, ktoré nepotrebujeme. A stále sa z daní platí aj to namiesto ich zníženia, aby sa človek sám rozhodol, čo so svojimi peniazmi; jednoducho dané sú privysoké a štátni úradníci si neustále vymýšľajú nejaké „užitočné projekty“, aby ich bolo na čo minúť namiesto ich zníženia, aby mal človek viac svojho vlastného.
     Ale tú bezpečnosť beriem, pretože jednoducho slovenskému národu neverím, že by bol schopný sa o seba akokoľvek lepšie postarať. Postkomunistický národ je tak trochu prekliaty, tu treba staviť na individualizmus a pokúsiť sa držať ďalej.

     Thumb up 2 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      december 22, 2016

      Vo vasej prvej vete by sa skor hodilo slovo „nepotrebujem“ a nie „nepotrebujeme“, alebo mate pocit ze reprezentujete celu SR? vas mrzi to ze platite za to co v tejto chvili osobne nepotrebujete ale hadam aj hasicov momentalne nepotrebujete a za nich platite, ci?

      Thumb up 1 Thumb down 3

     • Avatar
      december 22, 2016

      Mejtil :
      “ slovenskému národu neverím, že by bol schopný sa o seba akokoľvek lepšie postarať. Postkomunistický národ je tak trochu prekliaty,“

      – mám oprávnený pocit, že iné národy europy sú na tom podobne. Etatizmus opantáva celú europu, aj USA.

      A diskutovať s etatistami je strata času. Vysmiať a ironizovať ich, nič iné. Argumenty oni neberú.

      Thumb up 3 Thumb down 1

     • Avatar
      december 22, 2016

      Bumerang, nie. Nehovoril som za celú SR, skôr za seba a iných autorov a čitateľov MŠ. Či nebodaj Vám treba štátnu podporu cirkví, dotácie z ministerstva kultúry, vlaky zadarmo?

      Thumb up 2 Thumb down 0

 5. Avatar
  december 22, 2016

  Bumerang :
  „OK tak tu nacrtnite system fungovania, hasicskej, zachrannej sluzby, policajtov a ostanych sluzieb ktore zabezpecuje stat.“

  – To fungovanie je už dávno perfektne vysvetlené v mnohých článkoch a knihách o ANCAPe , v mnohých jazykoch na webe, lenže ty si lemra lenivá, a nechce sa ti čítať dlhé texty, a chceš vysvetlenie dvoma vetami. Dvoma vetami sa to vysvetliť nedá, a dvesto viet tu nik písať nebude. Aj tak ich nebudeš čítať.

  Zvoľ si teda ďalšiu vládu a trp okrádanie.

  Thumb up 6 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   december 22, 2016

   Ukazkovy priklad principu „Argumentum ad hominem“, namiesto argumentacie banalny utok na diskutujuceho.
   „Zvoľ si teda ďalšiu vládu a trp okrádanie.“ ja nevolim lebo nevidim zmyzel vo „volbe mensieho zla“
   „Argumenty oni neberú.“ lebo ziaden v diskusii nezaznel okrem toho ze som lemra leniva a etatista co oze sice byt pravda ale ako argument je to nepouzitelne.

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    december 22, 2016

    Ked počujem „argument“ :
    „dokazali by ste nieco take zaplatit z vlastneho a kolko by to asi stalo? “

    – tak sa mi nožík otvára vo vrecku. Aj teraz VŠETKY služby štátu platia ovčania, a rozdiel je iba v tom, že keby si ovčania objednali tie služby priamo od poskytovateľa, platili by možno iba polovicu, menej o to, čo teraz rozkradnú politici.
    Detinské argumenty – že bez politikov by KAŽDÝ občan musel mať SVOJU OSOBNÚ hasičskú jednotku – ma rozčulujú.
    Ani svoj osobný autoservis len pre seba teraz nemám.
    -.-.-.

    „ze som lemra leniva a etatista co oze sice byt pravda ale ako argument je to nepouzitelne.“
    – ak si etatista , tak si okrádač ostatných, pretože štát koná a okráda ľudí v tvojom mene. Najať si politikov, štát, to je ako najať si nájomného vraha. Prenajímateľ nájomného vraha je väčší zločinec, ako ten nájomný vrah.

    Thumb up 5 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     december 22, 2016

     Menej mi vadí lupič, ktorý sa na mňa vrhne v tmavej uličke, pretože tento lupič ukázal odvahu riskovať , a ak som silnejší, môžem sa ubrániť a zmlátiť ho.

     Vy, etatisti, ste si najali politikov, ktorí okrádajú VO VAŠOM MENE všetkých ovčanov, a za tie ulúpené peniaze platia ozbrojené tlupy – policajtov, ktorí zabezpečujú, aby sa tí okrádaní ovčania nemohli brániť proti tým lúpiacim politikom.

     Thumb up 4 Thumb down 1

     Odpovedať

 6. Avatar
  december 27, 2016

  fungovanie služieb súkromného sektora je založené na dobrovoľnosti a ziskovosti; Tie oblasti, ktoré nie sú ziskové – napr. základné školstvo , by súkromný sektor nerobil ; Ak by ich mal robiť, potom by náklady a ceny boli vyššie, než keď sa financuje z daní. Nájdu sa jednotlivci/skupiny, ktorí/ktoré nesúhlasia s tým, aby z daní platili napr. školstvo. Ďalšou takouto službou je napr. obrana/bezpečnosť, ak by ľudia neplatili povinne dane, tak každý by sa neprimerane spoliehal na to, že buď sa nič nestane a službu nebude potrebovať a preto si ju nezaplatí, alebo by sa spoliehal na to, že to zaplatia iní a on sa zvezie spolu s nimi, alebo na to, že keď bude treba, tak si ju zaplatí – čo ale môže byť neskoro, lebo aj vybudovanie a fungovanie polície a armády trvá celé roky a dovtedy sa nič nemusí stať, ale keď sa stane, tak musia byť k dispozícii vycvičení a vyzbrojení policajti, vojaci a pod. Podobne je to aj s inými službami vo verejnom sektore, vždy si treba uvedomiť, či je daná služba zisková a pri akej cene, a či občania potrebujú takúto službu aj vtedy, ak ju nikto nechce poskytovať, lebo zisková nie je – alebo či existuje oprávnneý všeobecný záujem na tom, aby mali takúto službu dostupnú aj ľudia, ktorí si ju nemôžu dovoliť kúpiť. Ďalšia vec je, že niektorí ľudia by chceli využívať (verejné) služby bez platenia – keby teda sa každá služba osobitne platila, preto plošný nútený výber daní je efektívne a spravodlivé riešenie, lebo nespravodlivé by bolo, ak by platil iba niekto a tí čo neplatia by parazitovali.

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*