Kto v týchto dňoch jazdil či bude jazdiť popod Strečnom a nebodaj pokračuje do Ružomberka alebo ešte ďalej na Východ, prechádza poriadnou skúškou nervov. Keď si ale pamätá tie zimné a jarné diery na ceste, zatne zuby a teší sa na skorú svetlú šoférsku budúcnosť. Uznávam, zhovievavosť vodičky, ktorá tade jazdí raz za čas, nemusí byť pochopená miestnymi obyvateľmi presúvajúcimi sa tými miestami denno-denne.
Práve plaziac sa v kolóne mi ako výsmech z rádia plynuli vyjadrenia hovorkyne Slovenskej správy ciest, prečo sa musí pokladať asfalt a dokonca aj frézovať len cez deň a nejde to v noci ako v iných krajinách. Keď už nemala argumenty na otázky profesionálnych vodičov, ktorí nočnú prácu pri oprave ciest stretávajú v rôznych vyspelých štátoch Európy a nevedeli pochopiť, prečo sa to u nás nedá, vytiahla nepriestrelný argument. U nás to nejde, pretože sa cestári riadia slovenskými normami. Bodka. Toto nevyhádaš. Keď sa štátna zamestnankyňa odvoláva na dokumenty vydané štátnymi inštitúciami, nie je čo riešiť. Pri jej slovách som si spomenula na normalizáciu, ako ju vnímam ja a začala rozmýšľať, čo môže byť na týchto kolónach prínosom.
Určite výrazne stúpa spotreba pohonných látok a tak musia na našich pumpách tankovať aj tí, ktorí pôvodne chceli cez Slovensko len tranzitovať a netankovať. Viac utratia aj tí, ktorí sa všade hrdia svojou dokonalou úspornou jazdou. Pri viackilometrovom neustálom radení, brzdení a rozbiehaní v kolóne sa im to jednoducho nemôže podariť. Platba spotrebnej dane utešene rastie. Ako prínos sa môže rátať aj fakt, že sa robotníkom nemusí vyplácať príplatok na prácu v noci. A zahraniční turisti, ktorých tam jazdí veľká časť, sa na našom území konečne zdržia o niečo dlhšie. Teda nech nás uspokojuje aspoň väčší príliv peniažkov do štátneho rozpočtu a úspora vo verejnom obstarávaní.
Ale aj tak sa našli vodiči, ktorí si svoju nespokojnosť a nervozitu vybíjali trúbením na cestárov potiacich sa v montérkach nad ešte horúcim asfaltom. Sem-tam spoza okienka zaznela nadávka, či sa vystrčila ruka s vystretým prostredníkom. Robotníci si to nevšímali. Mali dosť starostí. A nie len s dodržiavaním štátnych noriem.
Robotníci majú prácu a mali by byť spokojní. Ich firma robí štátnu zákazku, teda je silná, spoľahlivá a majú v nej svoju istotu. Akurát platy majú stále mizernejšie a keď si chcú pomôcť výberom peňazí nasporených v treťom pilieri, zistia, že nemôžu, pretože oni si síce roky do neho platili, ale ich zamestnávateľ neprispieval. A tak im ich nedajú, pokiaľ si on nesplní resty.
Ešteže kritériá vo verejnom obstarávaní sú nastavené tak, že súťaž môže vyhrať len uchádzač, ktorý nemá dlhy na poistnom. Preveruje sa to v štádiu výberu štátom uznaným odborníkom, či organizáciou. A potom náhodou nájdete na webe, že práve dodávateľ stavby, ktorého zamestnanci lopotia na oprave cesty, čo vás tak rozčuľuje, má dlh, ktorý narástol vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni na 38.388,29€ a v Sociálnej poisťovni na 116.419,72€.
Preto apelujem na všetkých šoférov, ktorí trpia v kolónach na týchto a podobných úsekoch. Netrúbte na chudákov cestárov. Aj oni trpia. Problém je inde. Sedí v klimatizovaných kanceláriách, rokovacích sieňach a drahých autách. A neustále rastie a koncentruje u seba väčšiu a väčšiu moc. Je reprezentovaný úradníkmi a dôležito sa tváriacimi smiešnymi postavami v politike. No ale kto by staval cesty, keby ho nebolo. Však?
5,602 celkovo návštev, 1 návštev dnes
naposledy som isiel do Martina cez Prievidzu, nechal deti s manzelkou v Bojniciach v ZOO a bolo… Nielen, ze by neboli cesty, a ludia umierali bez osetrenia, este by sme sa ani kulturne nemohli vyzit… Este raz dakujem…
PS: dufam, ze v utorok tam budu zas a ja pojdem teraz pre zmenu cez Terchovu a zase sa kulturne vyzijem..
4 1
Komentár je skrytý kvôli nízkemu hodnoteniu. Zobraziť/skryť komentár.
5 20
Veď seďme všetci doma pri svojich rodinách a nič nerobme. Vízia komunistov alebo byrokratov od klávesnice počítača, ktorí nevedia, čo to znamená tvrdo makať a myslia si, že ich stuhnutá krčná chrbtica je najväčší problém, ktorý treba riešiť pomocou zákonníka práce?
Ja si nesmierne vážim všetkých ťažko fyzicky pracujúcich. Počas školy som sama pracovala v prevádzke v cementárni na smeny, na stavby chodievam stále a poznám napríklad aj rozvozcov chleba, ktorí majú deň a noc úplne naopak.
Zo Žiliny som vychádzala predpoludním a von z mesta išla aj sanitka so zapnutými majákmi a sirénou. Zrejme ju potreboval niekto v tých dedinách za Žilinou, kde nie je šanca sa dostať inou cestou. Ako sa dalo sme sa uhýnali, ale išla krokom, nakoniec ju cestári pustili na čerstvo urobený koberec. Zostali tam po nej šmuhy.
Pýtam sa, ako k tomu príde chorý človek, rodiaca žena, alebo zamestnanec, ktorý musí byť v práci načas, keď sa môže na desiatich kilometroch zdržať aj dve hodiny?
No a samozrejme, naše sociálne zmýšľajúce vlády, ktorým tak záleží na tom, aby aj živnostníci mali dobrý dôchodok a trhajú ich o odvody, ako môžu dopustiť, že práve tí robotníci robia na štátnych zákazkách za mizerné mzdy, nemajú odvedené poistné a sú rukojemníkmi štátu?
21 4
zacinam byt velkym fanusikom tomaskovych prispevkov 🙂
jasne, ze maju byt robotnici vecer so svojimi rodinami. rovnako aj doktori – nemocnice by mali cez vikend zavret a otvorit az v pondelok o osmej. a co tak zelezniciari? ti nemaju pravo na cas s rodinami? posledny vlak o siestej poobede a potom padla!
a kamiony ma tiez pekne seru! naco tie vsetky cudzokrajne potraviny ako banany a olivy. moj dedko jedol cele detstvo kapustu so zemiakmi a aky bol spokojny.
a tie internety treba tiez zakazat!
19 2
možno použivaju nejake opticke meradla na dodržanie spádu cesty.
1 0
Pekna veta v závere :
“ Problém je inde. Sedí v klimatizovaných kanceláriách, rokovacích sieňach a drahých autách. A neustále rastie a koncentruje u seba väčšiu a väčšiu moc.“
– v klimatizovaných kanceláriách sedí sen väčšiny slovákov. Slováci Ho chceli, slováci ho majú . Slováci si ho slobodne zvolili.
Ak chce niekto úprimne pomôcť tomuto starému a čoraz staršiemu a senilnejšiemu národu – mal by národu oznámiť : Čo ste chceli, to ste dostali. Tešte sa a nenadávajte. Resp. nadávajte na pravého vinníka – na seba.
Vyhovárať sa nekonečne dlho na „tých hore“, tých v klimatizovaných kanceláriách, je síce technicky pravdivé, ale je to plač na zlom hrobe. A celkom zbytočný plač.
5 1
Súhlasím. Dokonca aj to ma napadlo, že práve medzi tými robotníkmi je veľa tých, čo si toto bahno zvolili. No ale ak to budeš takto priamo hlásať národu, tak práve tí postihnutí to nebudú počúvať a budú si voliť istoty zas a stále.
7 2
A koho mali volit Sulika z Miklosom , ktori im zdvihli dane skoro fsecko na dvojnasobok, okrem lokomotiv.
3 4
Nie žeby som cítila extra potrebu sa zastávať Sulíka, Mikloša, alebo hicjakého iného politika, ale môžeš byť konkrétny s tým ich zvýšením na dvojnásobok? Nemusíš skoro všetko, stačí, povedzme, tri najvýznamnejšie položky.
4 1
Potraviny, energie, cestovne, lieky to je napr. gro vydavkov robotnika aby mal co jest, cim kurit a dopravit sa do prace, obhajkyna robotnikov.
3 2
To akože nerobotníci nejedia, neberú lieky, nekúria ani necestujú? 🙂
Položky to teda nie sú príliš konkrétne, ale ak by aj bolo ich zvýšenie dvojnásobné, neviem, ako ho mohol spôsobiť napríklad taký Sulík.
Inak, robotníkov sa predsa zastávajú odborári a silný sociálny štát, mňa nepotrebujú. Ak vieš o tom, že som v článku uviedla niečo nesprávne, sem s tým.
6 5
V com su nekonkretne je to v rovno v zakone o zvyseni DPH z roku 2004, a Sulik ako poradca Miklosa to pripravi.
3 1
Z môjho hľadiska je pôsobenie druhej Dzurindovej vlády najmenej škodlivé obyvateľstvu Slovenska. Ale o tom ten článok nie je vôbec.
Keď si ale začal s tým zvyšovaním, celkom dobrá štúdia k inflácii je v linku nižšie. Najvyšší rast cien potravín nebol ovplyvnený úpravou DPH v r. 2004 ale ešte predtým.
http://tinyurl.com/kev2xwd
Je tam aj spomenuté ako sa v r. 2004 zmenila DPH a popis toho, čo ovplyvńovalo infláciu a aj to, kedy sa ceny potravín menili najviac. Aby si nebol prekvapený. Ale to už je na iný článok a hlavne na iného autora. Ja ekonómka nie som. Len vyberám:
„Od začiatku roka 2005 došlo k veľmi pozitívnemu vývoju spotrebiteľských cien, keď až do júla ceny v priemere klesali a inflácia k 1.7. dosiahla svoju rekordne nízku hodnotu (2%) presne zpred troch rokov. Pričinil sa o to nielen pokles cien dopravných prostriedkov, ktorý nezmazalo ani zdražovanie pohonných hmôt, ale najmä ďalšie znižovanie cien potravín. V roku 2005 vstúpil na už aj tak presýtený trh supermarketov nemecký Lidl a konkurenčný boj vyústil do nižších cien pre konečného spotrebiteľa. Zásluhu na poklese inflácie má podobne ako v predchádzajúcich rokoch posilňovanie kurzu koruny voči zahraničným menám.
V druhej polovici roka sa tempo rastu spotrebiteľských cien začalo postupne zvyšovať a v októbri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom došlo k rastu inflácie až o 1,1 percentuálneho bodu. Okrem zvýšenia cien tepla a plynu sa pod to podpísalo hlavne zdražovanie pohonných hmôt, ktoré kopírovalo vývoj na svetových trhoch, keď len za prvých 9 mesiacov roku 2005 vzrástli ceny ropy o viac ako 50%. Ku koncu roka inflácia meraná indexom CPI dosiahla úroveň 3,7%. Celkovo možno rok 2005 z hľadiska inflácie hodnotiť veľmi pozitívne, keďže s ročným priemerom 2,7% išlo o najúspešnejší rok samostatného Slovenska.“
5 1
Ja voze ty o koze, sudruhovia Miklos a Sulik zdvojnasobili dane a ty my tu vypravas o inflacii. Nerob zo seba vola.
2 0
Hm, nejako nám strácaš nervy :). Ty tvrdíš, že dvihli skoro všetko na dvojnásobok. Netvrdím, že tých 19% a teraz až 20% je málo, mne aj 14 príde veľa, ale dane sa predsa aj znižovali. Na tých robotníkov (a nielen ich) sa ukazuje, že nie DPH je najhoršou prííčinou ich marasmu.
Ale ak to tak aj je, tak Fico mal šancu 4 roky s tým niečo urobiť a teraz už rok a pol. A ajhľa, práve to, čo vystrája na všetkých poliach, pripravuje tým robotníkom veľmi zlú budúcnosť, pričom prítomnosť je tiež na milú jarmilu.
Správanie štátu vždy ovplyvňuje správanie sa podnikateľksých subjektov aj jedincov. Či už za Mečiara, Dzurindu, alebo aj Fica. Takže bieda robotníkov je odrazom biedy správania sa politikov. Smutné je, že to bola aj ich voľba.
5 2
Komu sa znizovali tak akurat Gorilam, predtym boli aj sadzby 10 a 15 procent.
2 3
OK. Asi čítaš len to čo chceš. Tak sa vráťme k otázke, koho mali voliť? Buď Fica, ktorý nám aj im už druhý raz dokazuje, aký je úžasný a ako sa nám a hlavne im žije pri ňom lepšie, alebo radšej nikoho?
Ber to ako rečnícku otázku.
0 0
Nech si každý volí koho CHCE. Otázkou sú PRIORITY.
Vidíme ako je to na Slovensku s korupciou. Nový generálny prokurátor vo svojej úvodnej reči o nej ani ň.
Ľudia = obyčajní zamestnanci nedostanú PLAT a je to pre nich ťažké a zdlhavé vymáhať si ho a dočkať sa „súdnej spravodlivosti“.
Mohol by som tak menovať mnoho problémov čo máme na Slovensku.
Medzi ne okrem zdravotníctva, školstva, súdnictva , „úradov“ patrí aj úroveň ciest.
Chcelo by to diskusiu o problémoch a riešeniach.
Na tú má málokto vedomosti a odvahu,
Preto sa to vždy „ZVRTNE“ na minulosť a mená.
Čakať, že tí čo nemajú vlastné názory sú schopní komunikovať o riešeniach je utópia.
O tom sa presviedčam roky.
0 1
ved ty si revolucionar – oznamovač. nezda sa ti že je lacne označit za vinnika pospolity lud slovensky? netreba na to ani kusok odvahy a bohužial ani zdraveho usudku. ved to robili už madaroni v 18. storočí. čo tak skusit naozaj niečo riešiť a nabrat odvaho janka kraľa a ist buntošit v slovenskych stoliciach a dereše palit? povedat že zlodejom je penta, alebo tatko rezeš, nebodaj rozkradač zvereneho majetku sulik, na to treba inu klavesnicu, nez si sebe kupil.:)
4 3
Pekný začiatok na konci blogu.
Slovensko je známe svojou KORUPCIOU. Hovorí sa o nej roky a verejne.
Keby jej nebolo mali by sme oveľa viac lepších AJ ciest.
Nie úradníci, ale občania voliči sú za to zodpovední.
Volia dookola tých istých pri ktorých korupcia rozkvitá.
Posledný príklad.
Nový generálny prokurátor pozabudol pri svojej „úvodnej“ reči kde sľuboval čomu všetkému sa bude venovať na KORUPCIU. Neverím, že náhodou.
Korupcia predražuje nielen stavbu ciest.
Občania mlčia a „svedčia“ = dávajú tichý súhlas ZA…..
2 0
Je to tak.
1 0