Monika na verejnej pastvine

Minulý týždeň sa na našej stránke objavil článok, ktorí spomína tzv. tragédiu verejnej pastviny. A hlavne častý výskyt tohto javu v demokratickej spoločnosti. V diskusii sa objavil názor, že celý tento problém je iluzórny a v reálnom svete sa nevyskytuje. Stačilo pár dní a život priniesol problém verejnej pastviny v priamom prenose.

Autorom eseje Tragédia verejnej pastviny je americký ekológ Garret Hardin. Popisuje dilemu pastierov, ktorí spoločne pasú svoje stáda na lúke, ktorá má iba obmedzenú kapacitu. Čím viac oviec pastieri na pastvinu vyženú, tým menej trávy ostane pre ostatné ovce. Zatiaľ čo výnosy z každej novej ovce pripadnú celé konkrétnemu pastierovi, náklady sa rovnomerne rozrátajú medzi všetkých ostatných. Pastieri sa v dôsledku spomínaných motivácii snažia vyhnať na lúku stále viac a viac oviec, až kým neohrozia regeneráciu samotnej pastviny. Situácia môže nakoniec vyústiť do stavu, keď si pastieri nadmerným spásaním lúku zdevastujú a budú hladovať.

Existujú relevantné názory, že verejný sektor vytvára takéto verejné pastviny ako na bežiacom páse. Zatiaľ čo pozitíva rôznych sociálnych transferov sú adresné, náklady sa rozpúšťajú v masách daňových poplatníkov.

Slovenská europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová napísala list eurokomisárovi Hansimu Hahnovi. Kvôli minulotýždňovým povodniam ho žiada o príspevok z európskeho fondu solidarity. Popisuje katastrofálnu situáciu, ktorá nastala v Bratislave. Evakuovať sa mali vraj celé mestské časti.

Po historických záplavách v roku 2002 sa v Bratislave navýšili a zrekonštruovali protipovodňové hrádze. Aktuálna povodeň dokonca presiahla úroveň spred jedenástich rokov a otestovala novovybudované opatrenia. Tie obstáli.

Treba sa za to poďakovať strane, vláde a prozreteľnosti veľkého kormidelníka (nech už tie bariéry postavil hocikto). Faktom ale zostáva, že Bratislava prežila povodne 2013 v porovnaní s inými postihnutými mestami nad očakávania dobre.

Áno, voda presiakla popod hrádzu v oblasti karloveského ramena a zaliala areál lodenice. Takisto vytopilo domy na Devínskej ceste. Ostatne ako každý rok počas dunajských záplav. To ale jednoznačne niesu škody, s ktorými by si Slovensko nedokázalo poradiť.

Keby šla raz pani Flašíková-Beňová na rokovanie europarlamentu do Štrasburgu autom, tak by sa mohla zastaviť v Passau. Pekné mestečko na sútoku troch riek – Dunaj, Inn a Ilz – zažilo skutočne katastrofálnu situáciu, v porovnaní s ktorou je bratislavská povodeň epizóda lokálneho významu (predstavme si, že by bratislavské hlavné námestie – to je to, kde sa konajú vianočné trhy – bolo meter pod vodou).

Ak by Monika do Bruselu vkuse nelietala lietadlom, tak by sa mohla zastaviť v Ústí na Labem, alebo v Mělníku. V oboch mestách kvôli povodniam skutočne evakuovali tisícky ľudí.

Fond solidarity, rovnako ako verejná pastvina, dokáže obslúžiť iba obmedzený počet klientov. Predpokladám, že takýto celoeurópsky fond bol založený kvôli situáciám, ktoré sú nad možnosti jednotlivých krajín. Peniaze, ktoré zinkasuje Bratislava, môžu veľmi reálne chýbať niekde inde. Je tento fakt ešte v rozlišovacej schopnosti sociálneho demokrata?

Záujmom pastierky Moniky je, aby jej ovce spásli čo najviac trávy. Pretože zo všetkých oviec na európskej lúke, iba tie dokážu zabezpečiť Monike znovuzvolenie. Potreby ostatných pastierov sú v protiklade s motiváciou pani Flašíkovej-Beňovej. Kto prvý vyženie ovce na pašu, ten má výhodu. Pastier, ktorý ráno zaspí, už môže večer nájsť lúku spasenú a rozrytú.

Je symptomatické, že sa takto správa práve politička, ktorá má neustále plné ústa európskych ideií. Čo si má o tom myslieť bežný ľavičiar (čitateľ JeToTak), keď práve v takejto vypätej situácii sa snaží prominentná sociálna demokratka hlavne urvať čo sa dá pre vlastných rodákov? Takto ten európsky politický národ veru nevybudujeme!

Že je verejná pastvina v demokratickej spoločnosti rébus neriešiteľný, dokázal aj opozičný kvázi líder Pavol Frešo. List pani Flašíkovej-Beňovej ocenil, aj keď mu prišiel trochu predčasný (aspoň to). Žiaden pastier si nemôže dovoliť spochybňovať nárok svojich oviec na trávu. Rovnako ani politik nerúca mýty o odvekej ukrivdenosti, ktoré si národ o sebe vybájil. Hlasy za to v žiadnom prípade nezíska.

A na záver ešte taká pikoška. Keď sa pani Flašíkovej-Beňovej novinári SME pýtali, skadiaľ získala informácie o evakuácií celých mestských častí v Bratislave, tak spomenula média. Tie neuveriteľne neobjektívne média, ktoré by politici chceli neustále naprávať a regulovať. Ale zdá sa, že nebyť médií, tak by sa nám Monika ani nedozvedela, čo sa deje za rohom jej vlastného domu.

5,292 celkovo návštev, 1 návštev dnes

9 odpovedí

 1. Avatar
  jún 10, 2013

  Povodne odplavili problémy . Prokuratúra – GP, súdy, vojenské spravodajstvo, nezamestnanosť, pripravovaná výmena štátnych akcií za Dôveru, verejné vyhlásenie prezidenta so súhlasom smeru , že nebude rešpektovať Ústavný súd = ústavu, miliónové stimuly pre veľkých na úkor malých….
  Pasivitou nemožno nazvať marketing a stranícku reklamu vládnej strany. Vládna strana má stále 40 percent. Neponúka žiadne riešenia. Iba brať tým čo pracujú a dávať najbohatším. Nielen zvýšené odvody a dane, ale aj poplatky a pokuty (43,6 mil eur majú vybrať do rozpočtu len na ministerstve vnútra v tomto roku ).
  41 percent je spokojných ( z tých čo by išli voliť). Akoby sme tu mali 3 štáty. Jeden tvoria voliči strany vlády. Druhý tvoria nespokojní čo držia svojich čo nevedia prekročiť 10 percent. Tretím je to jedno a nezaujímajú sa o nič.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 10, 2013

   „….Akoby sme tu mali 3 štáty. Jeden tvoria voliči strany vlády. Druhý ….“

   – Ja mám taký divný pocit, že ani voliči tej víťaznej štátostrany NIE SÚ spokojní. Aj keď „zvíťazili“. Oni su hlavne takí zdesení : „Zvíťazili sme, a válov stále prázdny. Čo sa to deje ?!“
   Pastvina vyžratá.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    jún 10, 2013

    Nie sú zdesení..
    Oni dávajú 41 percent a veľmi veľmi radi…
    Ostatní veľmi veľmi radi … spia…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 2. Avatar
  jún 10, 2013

  Podľa mňa vytváranie verejných pastvín je samotnou podstatou demokracie. A demokratická politická sútaž je potom súťaž pastierov o to, kto lepšie nakŕmi svoje ovečky. Zmena politickej reprezentácie je len výmena pastiera na verejných pastvinách. Monika je štandardná demokratická politička, podobne ako smer je štandardná politická strana. Tie rozprávky okolo solidarity sú len legenda, pod ktorou pracuje konkrétny pastier.
  .
  Presvedčený volič, napríklad spomínaný čitateľ Le Monde cocotique verí legende, obsah ho nezaujíma. Je zbytočné argumentovať rozporom medzi legendou a obsahom. Však si skúste rozhvor s predsvedčeným katolíkom na tému, že zneužívanie mladistvých je FUJ aj keď sa deje za bránami kostola. 🙂

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 10, 2013

   Tibor Pospíšil:
   „A demokratická politická sútaž je potom súťaž pastierov o to, kto lepšie nakŕmi svoje ovečky. “
   – Pomery by lepšie vystihla veta :
   „A demokratická politická sútaž je potom súťaž pastierov o to, kto lepšie PRESVEDČÍ svoje ovečky, že ich nakrmil. “

   Slovenské ovečky navyše ani nerozoznávajú, kedy sú krmené, a kedy dojené.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 3. Avatar
  jún 10, 2013

  Uz by ste mohli prestat zivit tieto myty. Aj tu ide o schizofreniu rakuskej skoly, kde jednou svojou teoriou popieraju inu svoju teoriu.

  http://www.ezisk.sk/1306/NOBELOVU-CENU-ZA-EKONOMIU-ZISKALI-AMERICANIA-OSTROMOVA-A-WILLIAMSON_15092.aspx

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 11, 2013

   kristian, to sme uz davnejsie preberali (verejnu pastvinu). myslim, ze aj vtedy sme dospeli k tomu, co ukazuje aj tvoj zdroj, ze tragedia verejnej pastviny nastava vtedy, ked sa spravy ujme stat alebo centralna moc. Prave preto je lepsie menej statu a nechat veci na ludi, lebo ludia sa dokazu dohodnut tak aby to vyhovovalo vsetkym.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    jún 13, 2013

    neprisla mi mailova notifikacia, tak sa ospravedlnujem za oneskorenu odpoved. suhlasim s tym co si napisal, lenze ak sa spravy niecoho, alebo niekoho ujima jeden subjekt, pripadne osoba, tak uz nejde o tragediu verejnej pastviny, ale o privatizaciu moci. toto hardinovi ako aj mnohym dalsim rakusanom uslo a dodnes akosi uchadza.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

  • Avatar
   jún 11, 2013

   „Stara“ dobra Nova institucionalna ekonomia

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*