Žijeme v nedokonalom svete, ktorý obývajú nedokonalí ľudia. Preto niet divu, že čelíme nespočetnému množstvu problémov. Mnohé z nich sa nás týkajú osobne, iné trápia ľudí na druhej strane planéty. Často krát počujem: „Môže za to systém.“ Je to ako zaklínadlo, ktoré opakujeme pri sledovaní hrôz dnešného sveta, ktoré nám sprostredkúvajú televízne noviny.
Zaujímavé však je, že na otázku v akom systéme to vlastne žijeme, sa vždy dozvedám rozdielne odpovede. Niekto tvrdí, že žijeme v demokracii, kapitalizme, iný, že v komunizme alebo socializme. Podľa dedka za väčšinu problémov môže príliš liberálny prístup k problémom, ktorý spôsobuje, že ľudia už nevedia, čo by od výmyslu sveta robili. Otec tvrdí, že to tu zaváňa socialistickou direktívou a že sa na demokraciu iba hráme. Mama s babkou sa presným termínom vyhýbajú. Zhodne však odpovedajú, že všetky „kracie a ismy“ sú zbytočné, keď sa polovica daní ukradne, alebo použije na hlúposti.
Za tento zmätok v pojmoch môžu hlavne média a politici. Ľavicové média a politici vinia kapitalizmus, ktorý sa vymkol kontrole a je nutné ho regulovať. Pravicové média, podnikatelia a politici z pravého spektra vidia pôvod problémov v socialistickom riadení ekonomiky pomocou regulácií a fašistickom prístupe k právam občanov.
Rozhodol som sa preto urobiť v týchto pojmoch poriadok a vytvoril som tabuľku, pomocou ktorej chcem čo najpresnejšie určiť, v akom systéme žije západný svet a kde je skutočný pôvod problémov.
Čo je typické pre dnešný systém?
1. Najvyššiu prioritu má verejný záujem – Kolektív pred jednotlivcom (Fašizmus, Socializmus)
2. Nosná politická idea:
- USA svojimi vojenskými intervenciami dokazuje, že prioritnejšie je vojenské vynucovanie poslušnosti rebelských národov ako ochrana slobôd vlastných občanov. (Fašizmus) prípadne imperializmus
- EÚ prakticky kopíruje zahraničnú politiku USA. Čo je však typické pre EU, je okliešťovanie ekonomických slobôd svojich občanov nadnárodnými smernicami s jasným cieľom harmonizovať všetky zákony. Jej povestná solidarita chudobných s bohatými nesie znaky socializmu.
3. Celý západný svet na čele s USA bojuje s terorizmom, drogami a klimatickými zmenami. Národ má účelovo ťažko definovateľného nepriateľa – teroristu, môže ním byť každý. Hľadanie vinníka či nepriateľa namiesto riešenia problému nesie znaky fašizmu.
4. Budujeme – Nebudujeme nič – len lepíme problémy. Občianska spoločnosť slabne vďaka byrokratizácii a prenášania politických rozhodnutí do Bruselu a Washingtonu. Politika sa viac vzďaľuje z dosahu bežných ľudí. Väčšiu moc získavajú politické elity – sociálni inžinieri. (Socializmus)
5. Rozhodovací proces – Parlamentarizmus slabne a ustupuje pred rozhodnutiami:
- Centrálnej Bruselskej autority. Dokazuje to ignorovanie rozhodnutí občanov v referendách a výsledkov hlasovaní národných parlamentov pri závažných veciach ako: Lisabonská zmluva, či Euroval – (Socializmus)
- Prezidentovi USA: Posilňovanie právomocí prezidenta na úkor kongresu začalo za vlády Georga Busha ml. a pokračuje i ďalej počas funkčného obdobia Baracka Obamu. (Fašizmus)
6. Masmédia – Sloboda slova je relatívne vysoká (Liberalizmus) i napriek tomu, že je zabezpečovaná ideologicky orientovanými korporátnymi (Fašizmus) médiami bulvárneho typu. Slobodu slova však začínajú narúšať zákony na reguláciu internetu ACTA, SOPA. (Fašizmus)
7. Ekonomický systém:
- EU: K reguláciám z dielne národných parlamentov voľného trhu pribudli ešte Európske. Začíname ich cítiť čím ďalej tým viac – hlavne v oblasti poľnohospodárstva (zánik cukrovarníckeho priemyslu v SR, drahé vajíčka, dotačná politika vyvolených krajín ako Francúzsko, či Poľsko). Citeľná je kartelizácia v mnohých odvetviach a podpora nadnárodných korporácii, hlavne bánk (Socializmus, Fašizmus)
- USA: Bašta kapitalizmu zaznamenala v posledných pár rokoch vlnu znárodňovania (typického pre socializmus) krachujúcich bánk a dotovania priemyslu (automobiliek). Minuli niekoľko násobne viac finančných prostriedkov ako počas 2. svetovej vojny a plánujú minúť ešte viac. Ak štát stimuluje – vykryje straty veľkým korporáciam z daní občanov nazýva sa to socializácia strát. Tá je typická pre korporativizmus, ktorý si najlepšie rozumie s fašizmom.
Ani zahraničná politika sa veľmi nelíši od tej „nedávnej“. Jediné, čo sa zmenilo, sú agresori.
Nemecká armáda v Čechách (1938).
Americká armáda v Iraku (2003).
Obidve krajiny boli obsadené v mene boja za mier.
Záver
Po zohľadnení všetkých siedmych kritérií som dospel k záveru, že dnešný západný svet žije v systéme, ktorý nesie viac znakov fašizmu a socializmu ako liberalizmu, či kapitalizmu. Možno si myslíte, že je to pritiahnuté za vlasy a že preháňam, veď tu nie je žiadny fašizmus. Tendencie sú však jasné. Západ sa čím ďalej tým viac vzďaľuje ideálu slobody. Militaristické výstrelky USA sa stávajú stále častejšími. Nemusia po uliciach pochodovať fašistické oddiely na to, aby sa systém, v ktorom žijeme dal nazvať fašizmom. Nemusí byť súkromné podnikanie ilegálne na to, aby sme pochopili, že spejeme k čoraz väčšiemu prerozdeľovaniu bohatstva štátom – politikmi, teda socializmu.
Je úplne jedno, ako nazveme dnešný systém. Dôležité je ho vnímať triezvo a na to treba občas vypnúť televízor. Myslíte si, že obyvatelia fašistického Talianska, či nacistického Nemecka si na začiatku uvedomovali, že žijú v totalitnom policajnom štáte?
Celková životná úroveň obyvateľov našej planéty je najvyššia, akú kedy ľudstvo dosiahlo. Vďaka tomu disponujú politici najväčšími zdrojmi v histórii. Sú mnohonásobne väčšie ako tie, ktoré spravovali králi, vládcovia, či štátnici počas celej existencie ľudstva. Tým získavajú až nebezpečne veľkú moc. Moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne.
Ak chceme vyriešiť ekonomické problémy západného sveta, zabudnime na politickú korektnosť a nazývajme veci pravými menami. Dnes je používanie zdravého sedliackeho rozumu nepopulárne. Politické elity s obľubou používajú rétoriku plnú eufemizmov, korektných fráz a pseudointelektuálnych termínov. Snažia sa tak v bežnom človeku vyvolávať dojem, že ekonómia, či politika sú natoľko zložitými témami, že sa ich ani nemajú snažiť chápať.
6,508 celkovo návštev, 1 návštev dnes
tie fotky!!!
to je co za blbost, to je ako by som dal k sebe fotku hitlera s motylikom a hned vedla rothbarda s motylikom a pod to komentar ‘fasizmus = libertarianizmus’. niekde som cital, ze ked clovek prirovna v diskusii oponetna k nacistom, tak uz nema argumetny.
3 2
Ja som len chcel ilustrovat to, že vždy bude „aktuálna“ vojna ktorá je uplne iná ako tie minulé a vždy bude prezentovaná ako tá posledná. Vojna je mier… a nikdy to nebolo aktuálnejšie ako dnes… Ja kritizujem každú vojnu – aj vojnu proti drogám. Vojna je mier, sloboda je otroctvo, otroctvo je sloboda a pod…. bohužial to tak funguje… Dneska stačí aby fašisti mali oblečené americké uniformy a pozerajú sa na to inak, principiálne je to uplne rovnaké 🙂 a s motylkami to nemá nič spoločné :)… ak niekto po niekom striela, je uplne jedno aký ušlachtilý ciel dotyčný sleduje… 🙂
2 2
myslíš že existuje spravodlivá vojna? myslíš že existuje spravodlivá bomba, ktorá padne na dedinu? myslíš že existuje spravodlivo vystrielané obyvatelstvo dediny? Myslíš že existuje spravodlivo zavraždený človek na druhej strane sveta? ak ano? tak potom ti len pripomeniem – vojna je mier, mier je vojna… ak ti to príde normalne pridame volačo… smrt je život, život je smrt, čierna je biela, biela je čierna , láska je nenávist a nenávist je láska… 🙂 hned sa lepšie zdanuje …. 🙂 ved za niečo musím zabíjať ludí…
1 2
mna nemusis presvedcovat, sam sa povazujem za libertariana.
len tie fotky mi prisli ako z dikobrazu zo 72 (vrazi z volstriiitu), myslim, ze nepotrebujeme pouzivat taku prihluplu propagandu -> to prenechajme kolegom z JeToTak 🙂
1 1
Propagujem tým niečo nelibertarianske? To že jetotak sú laviačiari zneznamená, že nebudeme naschvál robiť nič čo by nedajboh s nimi súhlasilo 🙂
1 2
a čo že sa ti nepačia fotky, myslíš že ich kvoli nesúhlasu vymažem? Vnímaj članok ako celok, hotovo.. nemyslím, si že by to boli prehnané. Obidve krajiny boli obsadené v záujme „mieru“ a boli použité lži k presvedčeniu obyvatelstva . V CSR – to bolo „utláčané“ nemecké obyvatelstvo a v Iraku to bolo „zbrane hromadného ničenia“ obidve boli lži…
1 2
1. Citoval dielo 1984 od orwella pokial si to necital rozhodne doporucujem. Biela nie je cierna ale politici hovoria ze nutna je vojna aby bol mier. To je myslene vyrokom vojna je mier
2. Jedine obranna vojna sa da povazovat za legalnu. Jean Bodin su to zakladne pravidla medzinarodneho prava. Americke vojska su na cudzom uzemi. Ak chces ich chces obhajovat je to ta ista situacia ako nemecka armada v prahe alebo ruska v bratislave (1968)
3. Rozdiel medzi nacistickym vojakom a americkym vojakom je rozdiel ako zelenou orchideou a fialovou orchideou. Takze porovnanie je na mieste a som rad ze sa najdu ludia ktori ukazu pravdu.
2 2
1. ak si myslis, ze si jediny na celom internete, co cital 1984, tak sa mylis. trochu respektu by ti nezaskodilo.
3. rozdiel medzi nacistami a amikmi je tak markatny, ze sa mi ani nechce drat klavesnicu. uz len staci porovnat krajiny, ktore s amikmi vojnu prehrali (zapadne nemecko, japonsko, korea) a vidis, ze neskocnili zle.
ide tu o taky pohlad, ktory ziska clovek, co zil v tej neslobodnejsej casti sveta. neviem ci to je prenosne aj na inych ludi. asi to ma nieco s tym, ze nepriatel tvojho nepriatela sa stava tvojim priatelom. ale neviem, ci to ma vyznam vysvetlovat niekomu, kto si mysli, ze je intelektual, lebo cital orwela.
1 1
pozri si prosim ta tento film a zistis, ze medzi nacistami a demokratmi je naozaj markantny rozdiel, ale v opacnom garde ako si to myslel ty.
http://zvidavyvincenc.wordpress.com/2011/09/16/dokumentarni-film-hitlerova-valka-co-zamlcuje-guido-knopp/
1 2
Napadlo mě, že jde podobně uvažovat i o rozdílech mezi americkými Republikány, Demokraty a Libertariány. Trochu naivní, ale zajímavý způsob, jak si to představit, je postavit každého do jednoho koutu trojúhelníku a popsat jednotlivé spojnice podle otřepaného francouzského hesla svoboda-rovnost-bratrství:
Hrana, spojující libertariána a konzervativce proti socialistovi, je podobný pohled na ekonomii, podobné chápání výhod volného trhu – svobody. Z těch tří hodnot je ekonomická svoboda pro socialistu nejmíň důležitá.
Hranou, co spojuje amerického libertaríána a socialistu proti konzervativcovi, je podobné vnímaní některých právních a sociálních otázek, např. Guantanama nebo manželství gayů. Myslím, že by se to spojení dalo nazvat „rovnost“, pokud se tím myslí rovnost práv a příležitostí (startovní čára) a ne majetková rovnost (cílová čára pro socialistu).
Konečně vynucená solidarita je podle mě tou spojnicí mezi socialisty a konzervativci („compassionate conservative“) proti libertariánům. Je to přesvědčení, že vlády musí nahrazovat rodinu, že je nutné udržovat bratrství mezi společenskými vrstvami a národy i za cenu násilí. Viditelné například na zahraniční politice (nation building, protekcionismus a zároveň pomoc rozvojovým zemím, apod.)
A podobně bych definoval i ty extrémnější ideologie, které zmiňuješ. Komunismus jako absolutní odmítnutí ekonomické svobody, nacismus jako absolutní odmítnutí rasové rovnosti a anarchie jako absolutní odmítnutí vynuceného bratrství.
Doporučuju jinak Hayekův esej „Proč nejsem konzervativcem“ http://www.lewrockwell.com/orig6/hayek1.html.
0 2
Celkom nešťastné dať pod liberalizmus demokraciu (parlament). Republika je iná káva, ale demokracia ako taká je nekompatibilná s liberalizmom (min. klasickým). Prečo si je ľahké domyslieť :).
2 1
Aj v republike je nevyhnutná demokratická voľba. Aspoň minimálna. Ale beriem tvoju námietku. V reále však bol liberalizmus vždy zavedený po boku s demokraciou.
0 2
medzi republikou a demokraciou je zasadny rozdiel. v demokracii staci na presadenie niecoho nadpolovicna vacsina. v republike neprejde nic s cim nesuhlasia vsetci.
1 1
klídek chlapci… dal som tam parlamentarizmus a demokratický konsenzus…
pokial viem republika je spravovaná parlamentom a niektoré veci nejdú inak ako demokratickou voľbou – bohužial… a to platí všade aj v republike… len ide o to že takymto spôsobom by mali byť príjmané iba tie najnevyhnutnejšie veci, nie všetko ako dnes….
0 2
klasickym prikladom republiky je porota na americkych sudoch. ak sa nezhodnu na verdikte vsetci clenovia poroty, tak obzalovany odchadza zo sudnej siene ako slobodny clovek. ak by bolo v porotach hlasovanie demokraticke, tak na prepustenie staci nadpolovicna vacsina hlasov poroty. mozes porovnat, ze co je lepsie.
1 1
Nemusiš mi vysvetlovať, čo je republika a čo demokracia.
0 2
Žijeme v dobe kedy ľudia potrebujú aby boli klamaní. Kedy ľudia nie sú vychovávaní a vedení k tomu aby sa vedeli a chceli o seba postarať. Preto radi uveria rečiam že sa o nich postará štát.
Špeciálne na Slovensku od roku 1992 ľudia volili mečiara, alebo fica. Teda volili jediného vodcu aj keď tento vodca hovoril o socialistických „ideáloch“ a hlavne úlohe štátu = teda kolektívnom vedení.
To čo vidíme aj po týchto voľbách je , že tabuľka autora neplatí.
Preto by sa už nemali deliť strany a politici na pravých, ľavých alebo strakobarkavých.
Je potrebné vzdelávať a informovať občanov. Lebo len vzdelaný občan pozná súvislosti.
Ako príklad uvediem spory okolo zákonníka práce.
Je jedno aké tam budú zapísané „práva“ zamestnanca.
Lebo prvoradé je mať dostatok pracovných miest a môcť si napr. na súde vymôcť svoju mzdu.
Teda občania = voliči sa dajú oblbnúť a neriešia sa prioritné veci.
Občania sa dajú oklamať peknými rečami a sľubmi.
Preto žijeme v dobe kedy je na prvom mieste propaganda a sľuby.
Kým ľudia neprídu na to, že najdôležitejšie sú skutky, ťažko hodnotiť realitu.
0 2
dufam, ze sem pridete !!!!!!! 12. mája sa koná celosvetový protest proti problémom tejto spoločnosti, ako sú kontrola takmer celého prírodného bohatstva niekoľkými finačnými skupinami, korupcia, sociálne rozdiely, Európska Únia, NATO, OSN, manipulácia ľudí cez médiá, kontrolovanie internetu Slovensko sa pridáva k tomuto medzinárodnému protestu. Protest sa bude konať v Bratislave na Námestí SNP, začiatok protestu je o 16:00. Tento protest je organizovaný viacerými skupinami, nie je to akcia jednej skupiny ako tomu bolo doteraz. Ideme spoločne za rovnakým cieľom. http://www.facebook.com/events/143678545760913/
0 2