Nefunguje zdravotníctvo, nefunguje súdnictvo, polícia, školstvo nie je ideálne, zlyháva hospodárstvo. Lepšie je opýtať sa, čo vlastne funguje dobre. Diskutujeme, či pomôže, keď budeme mať poslancov, ktorí budú nezávislé osobnosti a nie straníci, či je lepšia priama demokracia, či je treba každého poslať na detektor lži, ako riadiť efektívnejšie, transparentnejšie a tisíc ďalších otázok.
Najdôležitejšia otázka ale úplne uniká a až na pár jednotlivcov sa ju u nás nikto nepýta. Aká je vlastne úloha štátu v spoločnosti? Je reálne možné, aby sa z našich nízkych príjmov vyzbieralo dosť prostriedkov na to, aby štát uspokojoval všetky naše potreby, od spravodlivých sudov, cez zdravotníctvo, školstvo až po dobrý program vo verejnoprávnej televízii, kvalitnú hudbu v štátnom rozhlase, dobrých muzikantov v orchestroch a aby sme platili ľudí, ktorí sa zaoberajú čistotou slovenského jazyka a tiež podporovali šport, umenie, podnikanie, solárnu energiu, tvorbu mladých alternatívnych umelcov, …? Keď sa nad tým človek zamyslí, nech je akýkoľvek romantik a optimista, ľavičiar či pravičiar, musí uznať, že všetko sa jednoducho nedá.
Niekto môže namietať, že keď by sa všetko nerozkradlo, tak by vyšlo na všetko, ako to je napr. vo Švédsku, kde je korupcia pod kontrolou. Netreba sa nechať pomýliť príkladom z krajín ako Švédsko. Dokonca ani v týchto krajinách s vysokou produktivitou prace, vysokými daňami a nízkou mierou korupcie to nie je ideálne. Švédsko si prešlo svojimi problémami, muselo sa začať odkláňať od socializmu smerom doprava, aby im dlh a ekonomické problémy neprerástli cez hlavu. Viac o sociálnej demokracii na severe v tomto výbornom článku.
Ďalšia veľmi elementárna otázka je, že kedy môžeme hovoriť o spoločnosti, že je vyspelejšia? Je znakom vývoja, že viac a viac ľudí je závislých na službách štátu a dobrej vôli úradníkov? Alebo naopak väčšia vyspelosť znamená sebestačnosť, nezávislosť od úradov a schopnosť postarať sa sám o seba a o svojich blízkych? Spoločnosť je v prenesenom zmysle obrovská rodina a myslieť si, že v nej platia úplne opačné pravidlá a sledujú sa iné ciele ako v rodine, je omyl. Deti predsa nevychovávame k čím väčšej závislosti na rodičoch, ale k slobode a samostatnosti. Prečo očakávame, že vo vyspelej spoločnosti štát zabezpečuje viac a viac služieb a akceptujeme, že sa jednotlivec stáva na štátnom systéme stále viac závislý? Je to nepochopiteľné, neprirodzené, nelogické a v neposlednom rade veľmi nebezpečné.
Ak chceme nejakú zmenu k lepšiemu, vidíme jednoznačne, že treba znížiť očakávania a zredukovať funkcie štátu. Prinieslo by to ľuďom v každom páde viac osobnej a ekonomickej slobody, nižšie dane, menšie odvody a teda viac peňazí na míňanie/investovanie podľa vlastného uváženia. Menej peňazí do štátnej kasy znamená menšiu príležitosť na rozkrádanie vačšiu transparentnosť. Taktiež, zameranie sa na menej funkcii môže v dobrom prípade priniesť väčšiu kvalitu.
Je to dlhá cesta, ale je nevyhnutné sa na ňu vydať. Máme len dve možnosti: buď sa na ňu vydáme hneď a bude to ľahšie, alebo sa si počkáme najprv, kým sa dostaneme do stavu, v akom je Grécko a ďalšie krajiny a pôjdeme na tú cestu následne aj tak.
Zlá správa: nie je iná možnosť
Dobrá správa: môžeme sa zhodnúť všetci, ktorí máme aspoň aký-taký zmysel pre vnímanie reality, že na tú cestu treba ísť. Ak ste ľavičiar, osekávanie štátneho aparátu budete chcieť zrejme ukončiť skôr ako pravičiar, ak ste libertarián ako ja, tak sekáte až do konca, ale nič sa nemení na tom, že prvých 100 kilometrov máme všetci spoločných.
4,022 celkovo návštev, 1 návštev dnes
Existuje žiaľ ešte základnejšia otázka, ako je otázka o úlohe štátu v spoločnosti. Tá otázka je:
.
Čo je prirodzenejšie: spoločnosť, v ktorej sú ovce a pastieri, alebo spoločnosť, v ktorej sú slobodní jednotlivci? Čo bežný človek preferuje viac? Ilúziu „istôt“, alebo slobodu, zaťaženú zodpovednosťou?
1 2
Co preferuje bezny clovek je uplne jednoznacne: drsny pastier a velmi maly vybeh pre ovce 🙂
0 3
mne by to vobec nevadilo ked chcu mat pastiera, vsetci sme nejaki…..skoda len ze aj ja ho potom musim mat.
2 2
Vyborny clanok, ako vzdy na tejto stranke. Mozno nie sme vsetci anarchokapitalisti, nechceme vsetci zajst az po privatizaciu atomovych bomb, ale sme v bode A a cestu do bodu B mame spolocnu. Mozno az do bodov C, D, E, F… niekto sa tu zastavi, a niekto by pokracoval az po uplne Z. Ale vychodiskova situacia a nazoy su nam spolocne.
Prave preto sme do programu SaS dali tieto body:
SaS:
– Nanovo zadefinuje rozsah služieb poskytovaných štátom.
– Zoštíhli a zefektívni verejnú správu a bude sa všetkými prostriedkami usilovať o budovanie efektívnejšie fungujúceho „malého“ štátu.
Setrenie vo verejnych financiach je uz vlaste len mytus, ak je takmer 90 percent vydavkov mandatornych. Musime na drobne rozobrat vsetky funkcie statu, a povedat, co robit nema, a posilnit to, co robit ma. Iste, samotne naliatie penazi do sudnictva ho nespasi, ale uz otvorenie diskusie na tuto temu je zasadna vec, ku ktorej sa 20 rokov nikto neodholal.
Thumbs up za clanok.
2 1
Good luck
1 1
Do programu SaS netreba nič pridávať. Treba naopak škrtať, resp. radikálne zmeniť názor. Napríklad tento tvoj názor by bolo treba zmeniť o 180 stupňov.
http://www.econoir.sk/wp-content/uploads/chren-honeywell1.jpg
.
A tohto treba okamžite z kandidátky vyšmariť veľkým oblúkom
http://volby.sme.sk/c/6258946/poslanec-sas-chce-siahat-na-majetok.html
0 1
Szilard Somogyi z kandidatky odstupil. A co sa tyka Honeywellu, vadi mi, ked sa vytahuju len negativne priklady.
Nase ministerstvo znizilo objem investicnych stimulov 10 nasobne oproti vlade Smeru, aj oproti druhej Dzurindovej vlade.
Zastavili sme hotovostne stimuly.
Ano, dali sme stimul na velku fabriku na vychodne Slovensko (jediny v tejto vyske). A ten komentar na obrazku nesuvisi s vyskou stimulu, ale s roznymi pokusmi roznych minulych politikov rozne sa prizivovat na prichode tejto firmy, ktorym sme urobili razny koniec.
Politika je ina ako akademicky zivot. Keby sme mali cele styri roky, zastavime stimuly uplne. Ale neda sa to urobit overnight. Nastupili sme najradikalnejsiu cestu odstranovania stimulov, ako vobec prvi na Slovensku. Mali by sme za to dostat pochvalu, a nie hanu.
1 1
Martin, tu vôbec nejde (len) o to, že SaS podporila investičné stimuly, ktoré vo volebnom programe sľubovala zrušiť/obmedziť. V Tvojom konkrétnom prípade ide hlavne o to, ži sa sa z toho (Honeywellu) tešil. Že si sa tešil na to, ako budeš svojim deťom rozprávať, ako si zabezpečil to (pomohol zabezepčiť), že jedna skupinu podnikateľov bola okradnutá o výsledky ich poctivej práce preto, aby iný podnikateľ dostal konkurenčnú výhodu.
.
Ja viem pochopiť, že politika vyžaduje to, že aj pravicová strana dá stimul. Ale pravičiar by sa mal za to hanbiť, nie sa z toho vytešovať. To (tá podpora) je niečo, za čo by si sa mal pred svojimi deťmi hanbiť. Nehľadiac na to, že v danú dobu a za daných podmienok si to vyhodnotiť ako menšie (?), resp. potrebné zlo.
0 1
Čomu nerozumieš ?
Pri stimuloch vo forme daňových prázdnin je návratnosť krátka -3-4 roky.
Pri veľkej fabrike nehrozí, že sa firma po skončení daňových prázdnin presťahuje.
Tešiť sa dá z toho, že sa tam zníži nezamestnanosť, zníži sa suma na podpory v nezamestnanosti, zvýšia pracovné návyky …
Doteraz východ zo svojich nízkych príjmov dotoval fabriky na západe. Vlastne si tak východ dotoval dochádzanie za prácou na západe.
Bohovské, všakže ?
Láskavo nerozprávaj, že kto by sa mal, za čo a pred kým hanbiť.
Nemáš na to žiadne morálne právo, minule si nevolil.
0 1
uvidite kolko dostanete pochvaly vo volbach 🙂
inak diskusia na sme k clanku (http://volby.sme.sk/c/6260603/somogyi-odchadza-z-sas-a-vyzyva-ludi-aby-nevolili.html) k odchodu vasho kandidata je veru vyzivna… Ja len dufam, ze fico tie volby vyhra a nebude potrebovat nikoho na zostavenie vlady a o 4 roky sa uvidi ako vlastne na tom slovensko bude… mozno bude potom vacsia sanca na lepsi zivot 🙂
0 1
Rozčuľujú ma názory, že treba ďalšie 4 roky Fica, aby sa ľudia poučili.
Nepoučia sa a žiadna ďalšia šanca na zmenu už byť nemusí.
O tom je Rusko aj Bielorusko.
Polícia, prokuratúra, justícia od okresných súdov až po najvyšší a ústavný, prezident, župani a primátori zvolení väčšinovým systémom, parlament… to všetko je prelezené boľševikmi, zlodejmi a ich kandidátmi.
Ak im dáte priestor ďalšie 4 roky, tak sa len zabetónujú a situáciu zhoršia!
Kypí mi žlč, keď počujem drísty od ministrov a poslancov za SDKÚ, KDH a Most o povalení vlády, keď už niekoľko týždňov pred spojeným hlasovaním Dzurinda, Figeľ aj Bugár zahlásili, že sa v prípade neschválenia euroválova nebude dať s SaS vládnuť.
Farizejstvo že až.
V tom prieskume od IVO je uvedená aj tabuľka sympatií/odporu voličov strán k iným stranám.
U voličov KDHákov je SaS 2x tak neobľúbená ako SMER.
Čo dodať ?
V TV je každú chvíľu debata Fica a Figeľa a Hrušovský trúsi reči, že je potrebné zmeniť ústavu (zrejme ústavnou väčšinou SMERu a KDH).
Je mi jasné, že KDH má také preferencie len kvôli nižšej odhadovanej účasti vo voľbách, ale aj tak ma zaráža, že koľko ľudí im chce dať hlas.
Záver: Tvoje dúfanie vo Ficovo víťazstvo je hlúpe, naivné a nebezpečné.
0 1
ak by som bol doma, nesiel by som ani volit… a ako nasi politici vravia, cim horsie, tim lepsie… uz by bol naozaj lepsi restart a ten pride az bude horsie… toto striedanie lavice a este vacsej lavice vo vlade len predlzuje agoniu celeho slovenska… a nielen toho…
0 1
Ako som napísal….hlúpy, naivný, nebezpečný.
Pozri si Gála, Lampu s organizátormi protestu a so Štrasserom a Hunčíkom a pusť si Nicholsona.
Prípadne aj poštuduj históriu.
Sorry.
0 1
mne su protesty uplne suma fuk, tak isto gorila… a pan Gal? to je ina postavicka a lampu som videl/pocul… hlupy mozno som, ale nebezpecny? a co navrhujete? koho volit? neexistuje strana, ktora vam chce dobre, za cele veky, takí neexistuju. Naivny ste vy, ze vobec ukazujete, ze vobec nieco zmenite nejakou volbou raz za 4 roky…
0 1
inac poviem ti tajomstvo, je v podstatne uplne jedno, co budes volit, nezmeni to nic. jeden hlas je tak irelevantny, ze absolutne nechapem tie reci, ze nie je koho volit. proste len vyberiem najmenej zle riesenie.
cely zivot je o kompromisoch: chcem bavorak, ale kupim si oktavku, chcem ist na dovolenku na mauricius, ale idem do chorvatska, chcem volit rona paula, ale volim sulika. mozno si superman a nerobis kompromisy, ale to pochybujem.
podla mojho bezvyznamneho politologickeho nazoru su prave tieto volby o tom, aby bolo koho volit. cela tato sranda z padom vlady a predcasnymi volbami je tu hlavne preto, aby existovala moznost volit proti tomu celemu europskemu zachranarskemu sialenstvu.
0 1
tak to potom je moja volba neist volit a tym padom volim Fica. Obcas treba prehrat bitvu a skusit vyhrat vojnu.
0 1
To by bolo zaujimave vidiet zdokumenotvane
– aky je sucasny rozsah sluzieb
– kompletny zoznam sluzieb, ktore stat zabezpecuje organizacne aj zdrojmi
– vyuzitie tych sluzieb
0 1
ad…
SaS:
1/ Nanovo zadefinuje rozsah služieb poskytovaných štátom.
odpoved: Vsetko zrusit, alebo ponuknut len tym, co chcu
2/Zoštíhli a zefektívni verejnú správu a bude sa všetkými prostriedkami usilovať o budovanie efektívnejšie fungujúceho „malého“ štátu.
odpoved: kedze je vsetko zrusene, alebo to nechcem, tento bod netreba
0 1
článok (názor) je dobrý, je fajn, že máme ľudí, čo si tieto veci vedia a chcú sformulovať, škoda, že politici sa takýmto niečím nemajú čas zapodievať, pri prerozdeľovaní majetku do správnych vrecák.
polemizoval by som s tým, či riešením je jedine okresávanie štátu, veď toho svedkami sme už od novembra 89 a stále nejako nezvyšuje na tie „dobré“ veci. Problém je podľa mňa jednoznačne v morálke pracovníkov štátu a začína to samozrejme od hlavy. Keď budú ministri a všetci ostatní, ktorí majú tú možnosť ulievať hoci aj z okresaného štátu, keď ich bude kryť mafia prokurátorov, sudcov a najvyšších šarží polície, nebude štát „fungovať dobre“.
Zákony na to v podstate tiež máme, problém je len v tom, že nemorálny politik , či pracovník štátnej správy, alebo samosprávy ich nerešpektuje a vie že nemorálny policajmý riaditeľ zastaví prípadné vyšetrovanie, ak by sa aj niekto opovážil podať trestné oznámenie, ak nezastaví, tak to urobí prokurátor a ak ani on nie, tak sa vždy dá dohodnúť s „nezáviským“ sudcom.
Alebo žeby sme okresali aj tieto „orgány“ ne-činné v trestnom konaní a v rámci úspor zaviedli právo na defenestráciu a lynč? V tom prípade s liberteriánmi súhlasím. 🙂
0 1
Otvorenie diskusie určite nebude na škodu, ale ja si aj tak myslím, že sa nedá ísť postupne z A do B do C atď. Štát totiž dokáže ísť iba opačným smerom.
95% ľudí je ekonomicky negramotných a na tom sa nič nezmení pretože štát ovláda školstvo. Štát ovláda školstvo lebo 95% ľudí je ekonomicky negramotných => je to bludný kruh.
Nie že by som chcel zase vyvolať flame anarchisti vs minarchisti , ale dosť sa čudujem liberálom a minarchistom, že naozaj veria, že osekajú štát legálnymi prostriedkami a že tento osekaný stav dokonca nejako zafixujú. Toto je IMHO oveľa väčšia utópia ako anarchizmus, aj keď to samozrejme nie je to nemožné.
Anarchisti to však majú oveľa ľahšie, stačí aby sa ich nazbieral dostatočný počet a môžu skočiť rovno z A do Z bez toho aby museli niekoho iného presviedčať. Jednoducho si vydobyjú právo oddeliť sa od štátu.
0 1
podla mna vobec nieje problem v ekonomickej gramotnosti – respektive v tom, co sa ekonomickou gramotnostou momentalne nazyva. to mozes rovno povedat, ze paul krugman a hafo dalsich nobelovcov su ekonomicky negramotni. ja osobne neviem, kde je ten zasadny problem.
a ked porovnam vyrok: ‘že osekajú štát legálnymi prostriedkami’ s vyrokom
‘Jednoducho si vydobyjú právo oddeliť sa od štátu’, tak ten druhy vyrok je jednoznacne menej pravdepodobny (totalne uleteny) v dnesnej realite + plus ta hrubka 🙂
0 1
Tiez si to myslim. Ostatne na Mises inst.ten clanok je
0 1
aký článok, môžeš hodiť link?
0 1
Hledej smudlo… mam tam len jeden 🙂
0 1
ok, ja som myslel tou gramotnosťou to, že veľká väčšina ľudí (nielen) na SVK sú viac či menej socialisti = chcú aby sa o všetko staral štát a myslia si, že taký systém je najlepší. Príklad: ľudia si myslia že ich v zamestnaní ochráni Fico a zákonník práce, pritom najlepšia ochrana je vzdelanie + nízka nezamestnanosť ktorú práve ten zákonník bráni dosiahnuť.
Názor na tie 2 výroky máme aký máme, podľa mňa je proste nereálne aby na SVK hlasovalo 51% ľudí za čo i len minimálne, naozaj minimálne obmedzenie štátu. Inými slovami: neverím že na SVK je 51% ľudí ktorí by chceli menší štát ako je teraz.
Oproti tomu, imho by taká anarchistická obranná agentúra po kampani podobnej kampani politických strán dokázala presvedčiť povedzme 200k ľudí ktorí nemusia byť nutne anarchisti, ale peňaženka a 70% výpalné proste nepustí. Boli by to zrejme bohatší ľudia ktorí štátu platia veľké výpalné. Taká agentúra by už asi mala nejakú silu a mohla by niečo dosiahnuť. Aj keď uznávam, znie to bláznivo.
Na záver ešte gramatické okienko: v slovách dobiť baterku a dobyť hrad je ypsilon presne naopak ako v biť psa a byť pes 😉
http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=vydoby%C5%A5
0 1
Ono podla mojho skromneho nazoru. Ak by nas bolo tolko, aby sme sa dokazali nejakym sposobom oddelit, tak nas je dost na to, aby sme to dokazali presadit sucasnou legalnou cestou.
0 1
Čo je štát? Nie sme to my všetci jeho obyvatelia?
Štát má svojich zákonodarcov. Tí na základe toho ako ich to napadne menia a doplňajú zákony, ktoré „vylepšujú“ úradníci ďalšími predpismi .
Potom vznikajú nejasné a často aj nevykonateľné pravidlá.
Je zaujímavé že nielen štát ale ani EU nemá svoje kontrolné mechanizmy a ani sa len nepokúša o AUDIT zákonov a predpisov.
Preto ich je toľko a veľmi často zbytočných.
Preto mať jasné logické a stručné zákony je predpokladom jednoduchšieho existovania občanov ale aj podnikateľov.
Príkladov je niekoľko.
Skúste si na akomkoľvek úrade vyžiadať písomne to čo tvrdí úradník….
Úrad žiada kópiu niečoho čo sám vydal, lebo to musí priložiť do spisu…..
Úrad žiada aby mu občan doniesol niečo od iného úradu…pri tom sú tieto úrady štátne…
Zákon hovorí o dodržaní nejakých podmienok, ale pri vývoji stále nových technológií sú podmienky… aj prekročené, ale napriek tomu zákon sa roky nezmenil….
Najabsurdnejšie je ak je niečo občanovi alebo podnikateľovi prikázané vykonať v určitý deň, ale v ten deň to vykonať nemôže lebo alebo úrad nemá „úradné hodiny“, alebo ak je to možné zaslať elektronicky je táto možnosť pre zlyhanie systému = teda úradu nemožná…
Nepočul som a a i nečítal žeby nejaký úrad mal predpísané sankcie. Tie majú iba jeho „klienti“.
Preto je aj v tomto smere naša ústava nevyvážená alebo nedodržiavaná.
To najdôležitejšie je že kým občania môžu konať to čo im zákon nezakazuje , štátne orgány a úrady môžu konať len to čo im zákon dovoľuje.
Preto si často hlavne šéfovia na úradoch vysvetľujú že nekonajú a ich pokyny sú často nad zákona právne predpisy.
Dovolať sa „pravdy“ a logiky je často ťažšie ako vyhrať nad veternými mlynmi….
Preto Slovensko potrebuje zjednodušiť zákony. Prispôsobiť ich 21. storočiu. Zaviesť aj zodpovednosť a povinnosti úradníkov. Ale najskôr im dať jasné pravidlá.
K tomu treba zmeniť niekoľko vecí = nielen na úradoch a ministerstvách ale aj pri prijímaní a zmenách legislatívy.
1 1
K:
„Ak chceme nejakú zmenu k lepšiemu, vidíme jednoznačne, že treba znížiť očakávania a zredukovať funkcie štátu.“
=
mám jednoduchú a krátku odpoveď : Nechceme.
Stačí sa pozrieť na prieskum Inštitútu IVO:
http://vybrali.sme.sk/c/Institut-pre-verejne-otazky-Slovensko-pred-volbami-2012-Smutne-citanie/
______________________________
Maros_1984:
„IVO robilo nedávno prehľad spoločenských hodnôt, je to smutné čítanie o Slovensku.
23% ľudí sa považuje za pravicu, 31% za stred a 22% za ľavicu.
Na druhú stranu s tvrdením:
„Za to, aby mal každý prácu a slušnú životnú úroveň, by mal byť zodpovedný štát.“ súhlas 66% Slovákov a čiastočne s ním súhlasí ďalších 21%.
Spomedzi voličov KDH s ním súhlasí 74% a čiastocne 19% !!!!,
u SaS je to 38%/22%. Voliči KDH sú väčší socialisti ako SMERáci ! (str.12)
______________________________
(Dovolil som si v Marošovom príspevku vymeniť preferencie voličov SDKÚ za KDH, ktorého
voliči sa najviac hlásia k pravici, pričom paradoxne sú to ešte väčší socialisti ako sú voliči SMERu.
Smutnú situáciu národa s natrčenou dlaňou stručne popísal
:
Lukáš Krivošík v Aktualitách: „Šok! Štát je pre nás modla!“
http://www.aktuality.sk/clanok/201469/komentar-sok-stat-je-pre-nas-modla/
A o sociológii masy katolíckych obyvateľov stredozeme teda stredoSlovače,
voliacej a podporujúcej totalitných autoritatívnych a paternalistických „tatkov národa“ pd
Hlinku, Tisa, Gottwalda, Dubčeka, Mečiara, Slotu, Fica…
svedčí aj pdf. dokument (od strany 312)
:
Barnovský: „Kapitolami najnovších slovenských dejín“
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=Barnovsk%C3%BD+Kapitolami+najnov%C5%A1%C3%ADch+slovensk%C3%BDch+dej%C3%ADn&source=web&cd=1&ved=0CCIQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.forumhistoriae.sk%2Fe_kniznica%2Fbarnovsky70.pdf&ei=Mb47T5bUIoWC8gPuzeiMCw&usg=AFQjCNHCYbiGKgbQyw_aih-T1X1M0OOJIQ&cad=rja
0 1
A toto hovorí (asi) bývalý libertarián Somogi z SaS: Prestávam veriť hospodárskemu rastu, ktorý zabezpečí pôžitok len pre úzku vrstvu.
Somogyi je presvedčený že hlavnou príčinou devastácie Slovenska je chamtivosť veľkokapitálu, ktorý po spustošení priemyslu Slovenska priebežne zneužíva svoje postavenie a korupčným správaním upcháva aj tepny demokracie na Slovensku.
No žeby počas poslancovania diaľkovo študoval Viedenskú ekonomickú školu? 🙂
0 1
Vo Švédsku to nie je ideálne. A kde to ideálne je? Najlepší by bol príkald, kde je „menej štátu“.
0 1
Viem, ze index ekonomickej slobody neni nieco co hovori o vsetkom, ale ma dost silnu vypovednu hodnotu. Ked prizmurime oci tak sa da tak trochu povedat, ze krajiny co su v tej tabulke nad nami maju „menej statu“.
http://heritage.org/index/ranking
Ale ja si myslim, ze je dolezite aj rozlisovat mentalitu ludi. Ruku na srdce, my Slovaci nie sme prikladom pre vysoku moralku a neskorumpovatelnost. V nasom pripade je lepsie ak mame cim menej uradov a uradnikov, ktori maju moc rozdelovat peniaze danovnikov. To co je udrzatelne povedzme vo Svajciarsku alebo Svedsku, to nie je absolutne udrzatelne pre nas alebo Grecko. Inak povedane, u nas si dokazes ustrazit akurat to co platis priamo. V momente ked davas peniaze do spolocnej kasy a s peniazmi nakladaju byrokrati, tak sa peniaze kotulaju na vsetky strany a len nie tam, kam sa planovalo.
0 1
Civilizácie s lepšou organizáciou spoločnosti (štátu) v mnohom predstihli tie ostatné. A potom … nezriedka vyhnili zvnútra… Čo s tým? Bude to aj náš prípad? (Myslím teraz skôr to vyhnitie ako pozíciu na špici pelotónu.)
Ľudia potrebujú k spokojnému životu pocit slobody a bezpečia. Aby si dokázali vytvoriť takéto prostredie, musí fungovať účinná verejná kontrola s účinnými sankciami. Kontrola štátu aj súkromníka, ale hlavne kontrola legislatívneho procesu (poslancov). Ak chýba, štát sa postupne premení na zapáchajúci močiar.
Viac či menej štátu? Neviem. Viac transparentnosti a verejnej kontroly? Jednoznačne áno!
0 1
Ako môže niekto sám na seba uvaliť naozaj efektívnu kontrolu? Naoko určite áno, ale necháva si tam vždy zadné dvierka, o ktorých ty a ja nebudeme vedieť. Len keď sa to zase o 10 rokov prevalí ako šimpanz alebo makak. 😉 Zase sa niečo naoko vylepší, zase sa to prevalí a takto donekonečna.
0 1