Prečo verím v libertariánske náboženstvo

Tento príbeh sa odohral v minulom roku.

V našom činžiaku sme riešili jednu nepríjemnú záležitosť. V spoločných garážach začala miestna omladina pestovať nasledovnú zábavku. Vystriekať práškový hasiaci prístroj len tak nazdarboh na zem.

Jeden by ani neveril, aká je to mrzutá udalosť.

Ako keby ste doprostred garáže vysypali pár kíl pracieho prášku. Do dvoch hodín ho prievan a susedia roznesú na topánkach aj do toho najzastrčenejšieho rohu. Správcovi neostáva nič iné, iba kompletne vydrhnúť celú garáž.

Viete si predstaviť, aká je to lahoda pre astmatikov a malé deti. Lebo nech sa správca snaží akokoľvek, ešte týždeň po udalosti môžete susedom na oknách áut prstom písať odkazy.

A úplne na nezaplatenie je ten pocit, keď sa už zdá, že ste nad prachom konečne vyhrali, ráno vstúpite do garáže a vystriekaný je ďalší prístroj. A po týždni ďalší.

Minimálne po trojnásobnom opakovaní našťastie obozretnosť páchateľov opadla a podarilo sa ich prichytiť pri čine. Chlapci mohli mať tak dvanásť, trinásť rokov. Boli dvaja.

Bezprostredne po zadržaní bola morálka mladých výtržníkov na bode mrazu. Tiekli slzičky, prosby o milosť striedali sľuby. Čakalo sa na políciu, pretože hobby týchto mlaďasov nás už kvôli nákupu nových hasiacich prístrojov čosi stálo.

Ale skôr ako polícia sa dostavil jeden z tatinkov týchto dvoch zázrakov. Kvôli farbe vlasov mu hovorme pán Šedivý.

Šedivému nechýbalo sebavedomie. Na mobile mal právnika a snažil sa nás presvedčiť, že naše zmysli nefungujú korektne. Stali sme obeťou hromadného preludu, do ktorého sa úplne nevinne zamotali títo nevinní chlapci. Ak sa im ospravedlníme, tak on na všetko zabudne.

Treba povedať, že nie všetci nájomníci boli ochotní pristúpiť na uvedenú interpretáciu udalostí. Neskutočné drzé klamstvá pána Šedivého, ktoré mimochodom pôsobili na tých malých výtržníkov ako živá voda, zvyšovali medzi nájomníkmi agresivitu a blížilo sa k fackám

Verejný lynč visel vo vzduchu. Ešteže prišla polícia.

Dvaja kompetentní páni v zelenom, ktorých jediným záujmom bol čo najskorší návrat na policajnú stanicu. Samozrejme so spusteným majákom, aby sa stihla ešte posledná tretina. A najlepšie všetko vyriešiť bez akejkoľvek administratívy, ktorá by im znepríjemnila nasledujúci deň.

Veď škoda nebola nejako zvlášť veľká. Ste v dôkazovej núdzi (iba ste ich prichytili pri čine). Skutok sa nestal, tvrdili zelení.

Pán Šedivý žiaril ako Černobyl po zotmení.

V tom momente do garáže vošiel sused Jakub so svojim fotografickým delom. A so slovami „Tak tu sú tí dvaja hasiči!“ si oboch gangstrov vyfotil.

A Šedivému zamrzol úsmev na tvári.

V jeho hlave sa zhmotnila predstava Trnávky, kde na každom druhom kandelábri visí fotka juniora s farbistým popisom jeho huncútstiev. A nie je toho lenivého policajta, respektíve spolužiaka na okresnom súde, ktorý by bol schopný čomusi podobnému zabrániť.

Šedivý najprv prskal vyhrážky, desať minút volal s právnikom a následne sa roztrasenou rukou snažil odfotiť Jakuba smartfónom. Bolo vtipné sledovať jeho márnu snahu. Jakub ustúpil vždy o krok vedľa, keď sa mu v prítmí garáže podarilo aspoň trochu zaostriť.

Po chvíli to vzdal.

Prinútil chlapcov poupratovať po sebe bordel a dostali sme od neho vágny prísľub, že sa podobné udalosti už nebudú opakovať. A muži zákona mohli konečne ísť robiť to, za čo sú daňovými poplatníkmi platení (čumieť na policajnej stanici do bedne).

Môžeme skonštatovať, že sa príbeh skončil pre každého happyendom?

Ja som sa ešte nasledovný deň pokúsil riešiť, či by sme nemohli od Šedivého vymáhať náhradu za škodu, ktoré nám jeho synátor spôsobil. Obvolal som niekoľkých susedov, mimochodom aj jednu právničku, ale vypočul som si „načo do toho rýpať“ alebo „kto vie, čo je to za zviera“. Podpísať akýkoľvek dokument by som neprinútil nikoho.

Každý jednoducho prirodzene cítil, že súdy budú na strane páchateľa a poškodený si môže svojou aktivitou iba uškodiť.

Tak som šiel na fízlicu sám. Páni samozrejme z výjazdu nespravili žiadnu správu (netuším ako vykázali spálený benzín).

Si to celé, pre tých menej chápavých, ešte raz zrekapitulujme.

Pokojným občanom, ktorí poctivo platia dane, bola spôsobená škoda. Sami prichytili páchateľa, zatiaľ čo policajný aparát mal na saláme. Následne do hry vstúpili policajti, aby uchránili páchateľa pred (akýmkoľvek) trestom. Jedinou obranou pokojne žijúcich občanov bola hrozba (hovorme jej trhová), že zločinca verejne potupia. Čiže niečo, čo sa nachádza úplne mimo štátneho byrokratického molocha, ktorého si na podobné prípady platia. Ten predsa, presne podľa predpokladov občanov poctivo platiacich dane, bude na strane páchateľa.

Punkt.

V dnešnej dobe výrazného posunu elít (akademických, politických, ale aj podnikateľských) doľava prebieha určitá snaha vykresliť libertariánov ako naivných veriacich, snílkov mimo reality. Peter Breiner vymyslel pekný pojem – protrhoví jehovisti.

Keď sa ale pozriem okolo seba, vidím samých praktizujúcich libertariánov, bez štipky ilúzie o štátnej byrokracii.

Nikto neverí v osvietenú schopnosť úradníkov brániť bežného spotrebiteľa likvidačnými pokutami, ale úplne prirodzene za tým cíti korupciu.

Aj ľavičiarsky guru pracuje bez problémov na čierno, lebo v podstate chápe, že nelegálna práca je pojem na hlavu postavený.

Socialisti všetkých krajín posielajú svoje ratolesti do súkromných škôl, keď na to majú. A verte tomu, že všetci prominentní apoštoli prerozdeľovania na to majú.

A aj ten posledný sváko z dediny vie, že štátny lekár nemá najmenší dôvod poskytnúť mu zdravotnú starostlivosť, iba z toho prozaického dôvodu, že zdravie je podľa ústavy zadarmo. Tak príde radšej s košíkom vajec a pečenou húskou. A ten od Misesa skutočne nečítal ani riadok.

 Caravaggio, Petrovo zaprenie Krista

Caravaggio, Petrovo zaprenie Krista

Otázka teda nestojí tak, prečo libertariáni veria v akúsi utopickú ilúziu. Ale prečo uctievači štátu zaprú svojho boha aj keď kohút ešte len spí.

Problém je v tom, že náboženstvo marxizmu-progresivizmu sa úplne míňa s ľudskou povahou. Úradník jednoducho nie je ochotný uprednostniť obchvat Prešova pred vlastným profitom. Lekár nebude na pacienta milý, keď mu ten nemôže utiecť ku konkurencii. Nezamestnaný nebude legálne pracovať, keď mu dávky a práca načierno zabezpečia pohodlný život.

Ľudia na kolektívne ciele zvysoka kašlú a idú si za svojim osobným šťastím. Preto akýkoľvek systém nerešpektujúci tento fakt bude krívať na všetky štyri.

Či to progresivisti niekedy pochopia? Pochybujem. Oni, radšej ako prispôsobiť spoločenské pravidlá ľudskej povahe, budú nastavovať zákony pre úplne iný živočíšny druh. Napríklad také mravce, alebo včely. Tie by sa im bez problémov strhali v práci pre spoločné dobro.

Veľa čitateľov mi vyčíta, že v mojich článkoch absentuje riešenie. Tak tento bude výnimkou.

Kedy teda bude na Slovensku lepšie? Keď pán Šedivý príde do garáže, dá juniorovi pár faciek, vykešuje škodu a všetkým sa ospravedlní. A na mladých to, dúfajme, zapôsobí ako pozitívny vzor.

To žiadny lepší štát nezabezpečí. To nastane vtedy, keď sa občan stotožní s premisou, že sa dobré a slušné správanie opláca.

A súkromný sektor, myslím skutočne súkromný sektor bez prívlastkov – rozumej tam, kde sa zákazník dobrovoľne rozhodne, či si službu, tovar kúpi, alebo aj nekúpi (vylučujeme školstvo, zdravotníctvo, kultúru, šport, infraštruktúru …) – tak takýto súkromný sektor podobné správanie v dlhodobom horizonte forsíruje.

PS: je len symptomatické, že v krajinách, kde marxisti-leninisti (progresivisti) 40 rokov nepresadzovali nesprávne motivácie, veria ľudia na prozaické dobro sa dobrom opláca viac, ako našinci.

1,232 celkovo návštev, 1 návštev dnes

22 odpovedí

 1. Avatar
  marec 13, 2017

  A ty skutočne veríš, že Michal Truban je veriaci marxista-progresivista? Alebo drvivá väčšiná tých, čo sú na tej strane? Lebo mne sa zdá, že to je len čistý marketing. Cielený na snahu dostať sa do pozície, že bude možné faktúrovať. Napríklad služby slovensko.digital. Nič iné by som za tým nehľadal.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 13, 2017

   Z Trubana mam pocit, ze mu v ociach zahorelo svate nadsenie, a rozhodol sa pachat dobro.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

  • Avatar
   marec 13, 2017

   Ako podvedome možno. A takisto podvedomá chuť po moci. Z ich pohľadu chuť „robiť dobro“. Tzv. „do gooders“, tak ako ich Friedman opisoval – ľuďia ktorí sú najväčšou hrozbou pre slobodu.

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

  • Avatar
   marec 13, 2017

   ja osobne nechapem Trubana, kde prisiel k podobnym nazorom, co prezentuje teraz… ved je to clovek co stal za Blackhole ci Websupportom…

   Inak clanok pekny a ukazuje len to, ze ked ide ludom o vlastne peniaze, rozmyslaju inak. ..

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    marec 16, 2017

    Počul som, že strávil nejaký čas (neviem koľko) s akýmsi socialistom. Existuje taký jav, že ľudia preberajú názory okolia.

    Trubanove názory teda nie sú výsledkom racionálneho uvažovania ale konformity. Neodsudzujem ho za to. Trpí tým veľa ľudí a ja som tým tiež trpel. Len poukazujem na to, čo si myslím, že je realita.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

  • Avatar
   marec 13, 2017

   Pan Tibor, prosim slovensko.digital s progresivnym slovenskom nespajat.

   K sluzbam SD. Neviem co vam tak moze vadit na fakturacii, do ktorej nikoho nenutime (ani pod hrozbou nasilia ani inak). Ak chcete pochopit preco tie sluzby tam su, tak si prosim precitajte aspon toto: https://dennikn.sk/blog/ako-v-statnom-it-predbehnut-estoncov/ – to je totiz pohlad SD na statne IT. Myslim, ze tam najdete dost myslienok v zmysle „menej statu, viac mne“.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    marec 13, 2017

    V tomto prípade viem veľmi presne napísať, prečo toto rozhodne NIE. Prečo je to celé zle.

    Kľúčom je táto veta:
    Prečo by sme elektronický občiansky preukaz nemohli používať aj ako kartu do práce, do autobusu, vlaku alebo do knižnice?

    Ja si myslím, že by to malo byť presne naopak. Prečo by sme nemohli používať komerčnú platobnú kartu ako preukaz identity? Prečo by mal štát vymášľať, realizovať a platiť niečo, čo už dávno existuje, ľudia to používajú, sú známe riziká aj spôsoby ich eliminácie …..
    https://pospisil.blog.sme.sk/c/63299/Zneuzitie-obcianskeho-preukazu.html

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     marec 13, 2017

     alebo bitcoin trezor kt. je x krat bezpecnejsi ako akakolvek karta. A riesit veci na blockchaine

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

    • Avatar
     marec 13, 2017

     Ono to skor vyzera, ze si tu silou mocou hladate palicu na psa. Pretoze presne toto co pisete sme nielen navrhli, ale je to uz aj v chvalenych dokumentoch. Chceme, aby stat nekupoval jedno plosne autentifkacne / autorizacne riesenie pre vsetkych, ale liberalizoval trh a ten nech sa o zakaznikov pobije.

     Vid https://platforma.slovensko.digital/t/upvii-pracovna-skupina-k9-8-kyberneticka-bezpecnost/3307/8 alebo tu https://platforma.slovensko.digital/t/k9-5-pripomienkovanie-strategicka-priorita-multikanalovy-pristup/2997/6?u=jsuchal

     Ja by som platobnu kartu ako preukaz identity rozhodne nepouzival, ale som za to, nech vy mate tu moznost si to uzit.

     A poznamka z prikladom s obcianskym preukazom je trosku mimo… no kedze uz teraz tie nakupene obcianske uz davno mame kupene a rozdane, tak by bolo asi dobre ich aspon raz vyuzit a nie to cele zahodit, nemyslite?

     Fanusikom blockchainu odporucam sa zapojit sem https://platforma.slovensko.digital/search?q=blockchain som zvedavy ci svoje tvrdenia o bezpecnosti trezoru budu vediet aj nejako dokladovat odborne. Napriklad by som si pozrel take odborne porovnanie voci bezpecnosti nasho OP, ktory stoji na nemeckych bezp. standardoch.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      marec 16, 2017

      Bezpečnosti sa venujem už pár rokov, ale to nie je dôležité, keďže všetky tvrdenia sa dajú overiť. Trezoru a Bitcoinu rozumiem, tak moja odpoveď:

      Trezor je Open Source, čiže verejne auditovateľný. Jeho zdrojový kód je možné nájsť na Githube tu: https://github.com/trezor Používa deterministickú kompiláciu a binárky sú digitálne podpísané.

      Vďaka tomu môže nielen každý overiť, že kód robí to, čo má, ale aj overiť, že autori nevyrobili backdoorovanú verziu (či už zámerne, z donútenia alebo omylom).

      Ja sám som časť kódu čítal a viem minimálne o tom, že Andreas Antonopoulos (IT expert) verejne vyhlásil, že robil audit.

      Kde má špecifikáciu a kód občiansky preukaz? Aký protokol používa? Kde je zdrojový kód? Je dostupný zdrojový kód aplikácie? Aký má procesor? Akú má ochranu proti side-channel útokom? Ktorí experti ho auditovali?

      A hlavne: ak ním podpisujem dokument, ako zistím, že to, čo podpisujem je skutočne to, čo chcem a nie to, čo poslal malware? Ako viem, že podpisujem daňové priznanie a nie kúpnu zmluvu na svoj dom?

      Trezor má display, na ktorom si veľmi ľahko a bezpečne overím adresu aj sumu, keď podpisujem Bitcoinovú transakciu. Kde má OP display?

      Trezor má tiež fizycké tlačidlá, ktoré zabraňujú útočníkovi robiť brute-force na PIN a iné potenciálne nebezpečné operácie. Kde má OP tlačidlá?

      Trezor je známy tým, že je realizovaný top expertami v bezpečnosti. Ich pozornosť a schopnosť myslieť na detaily veľmi dobre vidieť, keď si človek prečíta kód. Robí pre nich aj Jochen Hoenicke, ktorý je bezpečnostný expert známy tým, že dokázal exploitovať slabé podpisy v Blockchaine, zobrať vďaka tomu peniaze a vrátiť ich majiteľom, čím ich zachránil od potenciálnej straty (myslím, že vyše 300BTC).

      To nasvedčuje nie len o technických, ale aj morálnych kvalitách. Aké storky o morálnych kvalitách vývojárov OP si môžem prečítať?

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 18, 2017

      Martin: toto su dobre otazky (na vacsinu je odpoved znama) lenze trosku odpovedas na nieco ine. Ty si tvrdil, ze trezor je x krat bezpecnejsi, co je velmi silne tvrdenie.

      Tuto je tema k tomu https://platforma.slovensko.digital/t/eid-objednavka-na-dorobenie/1270

      V klude otvor temu bezpecnosti OP, ja tam vidim tiez rezervy (najma co sa tyka overenia toho, ze podpisujes to co podpisovat chces). Zatial sa to riesi certifikovanymi aplikaciami (viem slabe, ked neveris ziadnej autorite)

      Brute force na OP podla toho co viem nedas – karta sa po par zlych pokusoch zablokuje. aky cip z hlavy neviem, ale je to lahke zistit.

      Ad Trezor – ako mozem verit, ze ten hardver je ten isty a nie nejaka cina co robi nieco ine? 😀

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 18, 2017

      V kazdom pripade, toto je debata uz uplne o niecom inom ako bol povodny zamer. Cize prosim pokracujme na platforme (naozaj to ma zmysel tam otvorit).

      Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Avatar
  marec 13, 2017

  Truban má v tom blogspote množstvo hlúpostí. Ale top je tvrdenie, že najlepšie spoločenské zriadenie vyhrá konkurenčný boj na trhu. Akosi mu uniklo, že spoločenské sa nekupuje.

  Súčasný sociokorporativizmus uspel preto, že je ekonomicky výhodný pre psychopatov pri moci, nie pre väčšinu.

  Ja to u neho vidím na typický „intellectual yet idiot“ prípad. Skrátka Truban získal určité vedomosti a zrazu nadobudol mylný dojem, že vie riadiť svet.

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 14, 2017

   Na trhu by skutocne vyhralo najlepsie spolocenske zriadenie. Rozne progresivizmy a ine socializmy ale na trhu nesutazia, ich prezitie je zarucene jedine vdaka hrozbe vrazdy nevinnym mierumilovnym ludom – co aj pekne ukazuje na zufalstvo tychto zriadeni v presadzovani svojich myslienok. Nemozu to ponuknut ludom na dobrovolnej baze lebo vedia ze tak by prehrali

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

 3. Avatar
  marec 14, 2017

  Libertariani sú naivní. Extremne naivní. Naivne veria, že štátom osprosťovaní ovčania dokážu pochopiť, že terajší model štátneho demokratického molocha je pre nich škodlivý. NEDOKÁŽU .
  Pochopiť, že spoločnosť ľudí môže fungovať aj bez „centrálneho ozbrojeného dirigenta “ je nad intelektuálne sily dnešných ovčanov. Oni nemajú schopnosť to pochopiť, ale ani SNAHU o tom rozmýšľať.

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 14, 2017

   „…Naivne veria, že štátom osprosťovaní ovčania dokážu pochopiť…“ veru je mozne ze niektori libertariani takejto sprostosti veria. Ale ze by tomu libertariani verili v takej vseobecnej formulacii ako to prezentujes? Mas o tom nejake dokazy? Alebo preco si to myslis? Lebo si stretol par ludi ktori si o sebe mysleli ze su „libertariani“ z podobnych dovodov ako si to mozno kedysi o sebe myslel Michal Truban?

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

  • Avatar
   marec 15, 2017

   ja mam tiez jeden libertariansky pribeh o hasiacom pristroji a viem ho dokonca povedat jednym obrazkom:
   https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/ee/1a/58/ee1a5889606ca94f8a75e8f9ddab8ea5.jpg

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    marec 16, 2017

    Ty si musel mat riadny strach, ked 89 stat vzdal produkciu a distribuciu potravin
    Maticka bozia, co len budeme jest!!!

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Odpovedať

 4. Avatar
  marec 14, 2017

  Český neurolog Jan Stránsky napísal rozsiahly článok :
  „Neurológ: Sociálne siete škodia mozgu, IQ sa znižuje “
  http://www.vyvlastnenie.sk/postreh/a/neurolog-socialne-siete-skodia-mozgu-iq-sa-znizuje/

  Ako skúsený pedagog dáva argumenty o osprosťovaní a debilite mladej generácie.

  Toto ma napadlo, keď som si v tunajšej diskusii prečítal náznaky čohosi, uverejneného na KsichtoKnihe. Keďže som odporca tejto kolektivistickej šaškárne, nemohol som zistiť, čo je za tými narážkami na akéhosi Michala Trubana. Celá diskusia je – presne v zmysle spomenutej debility – o niečom celkom inom, ako je text článku. Diskutujuci zrejme samotný článok nečítali.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 14, 2017

   Nuž, našiel som si toho Trubana aj mimo KsichtoKnihy , a pochopil som rýchlo jeho absurdnosť.
   On nie je, ani nebol žiadny libertarian, a vôbec to NEPOCHOPIL. Mal zopár idiotských predstáv, ktoré si sám pomenoval ako libertarianstvo – a potom pochopil, že tie idiotiny nefunguju.

   Takí libertariani, ako on , sú asi najväčšou príčinou, prečo LIB. sa nešíri, ale skôr skapína. Naivní, detinskí, nevzdelaní „libertariani“ sú škodnou.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 5. Avatar
  marec 15, 2017

  uz ste aj sami prisli na to, ze ste fanaticki veriaci a nie liberalne mysliaci ? …no konecne, aspon mozte rubriku (cenzurovana) diskusia definitivne stiahnut…

  Thumb up 2 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 16, 2017

   Dobre vieš, prečo je v názve viera.

   Je to portál jeho majiteľov a blokovanie boľševikov je navýsosť ich právo. Fandák ti nedlhuje priestor.
   Begrüße
   Ateista

   Thumb up 1 Thumb down 2

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*