Peter, Andrew Schiffovci – Ekonomické bájky

Kde bolo tam bolo, žili raz na jednom opustenom ostrove traja kamaráti. Jano, Fero a Jožo.

Život na ostrove bol náročný. More je síce bohaté na ryby, ale pochytať ich nie je nič jednoduché. Hlavne ak nemáte žiadne nástroje. A tak ich museli naši traja priatelia loviť holými rukami. Po celodennej námahe si každý z nich chytil jednu rybu, ktorú si dal potom na večeru. Následne unavený zaspal, aby ho na druhý deň čakala úplne rovnaká rutina. A tak stále dokola.

Jano už dlhšie pôsobil dojmom, že myslí na niečo veľké. V noci nemohol zaspať a ráno prvý behal po pláži. Častokrát zadumaný neregistroval otázky svojich kamarátov. Celá situácia eskalovala jedno ráno, keď sa mali ako obvykle vybrať k moru a zase stráviť celý deň po kolená vo vode. Jano sa prekvapivo otočil a išiel smerom k lesu.

Najprv polámal množstvo prútov a zaplietol ich do tvaru košíka. Ten primontoval na dlhú palicu. Večer bol na ostrove prvý podberák. Čím vznikol aj prvý kapitálový statok.

Keď si Fero a Jožo pripravovali svoju rybu, Jano na nich len hladne pozeral. A ešte si musel vypočuť všetky tie reči o tom, ako riskuje. Ja by som do toho nešiel; ak zajtra nič nechytíš, nebudeš mať už sily na ďalšie dni, konštatoval Fero. Nečakaj, že ti dáme naše ryby, pridal k tomu Jožo. To Janovi na pokojnom spánku nepridalo.

Ráno prišiel deň zúčtovania.

Na veľké počudovanie (a závisť svojich kolegov) Jano chytil ten deň dve ryby. A stalo sa to pravidlom. Od tohto momentu zdvojnásobil svoju produktivitu. Čo sa hneď prejavilo na jeho životnej úrovni.

Keďže už nemusel stráviť celý deň lovením rýb, mal naraz čas na iné práce. Vystužil steny svojho prístrešku, aby mu neprefukovali. Postavil si primitívnu posteľ, ktorú vyplnil suchým machom a lístím. A hlavne, spravil si zásobu rýb, aby nemal nad sebou neustále Damoklov meč hladovania, keď sa rybačka náhodou nevydarí.

Jožovi a Ferovi netrvalo dlho, aby sa sami odhodlali k zostrojeniu vlastného podberáku. Ale na rozdiel od priekopníka Jana, nemuseli nutne jeden deň hladovať. Ich malá ostrovná spoločnosť už mala kvôli zvýšenej produktivite úspory. A rozhodli sa z nich čerpať.

Jedného večera zašli za Janom a spýtali sa ho, či by každému z nich nepožičal jednu rybu. Aby prežili deň, keď budú majstrovať svoj vlastný podberák. Jano sa zamyslel a súhlasil. Ale pod podmienkou, že mu vrátia ryby dve. Tá druhá ryba bude odmenou za riziko, ktoré preberá v prípade, že sa im podberák nakoniec nepodarí vytvoriť (spraviť niečo také bez vhodných nástrojov, je celkom náročné). Dôvod bol nasledovný. Ak ich projekt nakoniec skrachuje, tak Fero s Janom len pokračujú v ich doterajšom živote. Ale Jano je o dve ryby chudobnejší.

Ako celý príbeh dopadol je úplne irelevantné, pozorný čitateľ ale pochopil zmysel a zákonitosti bankovníctva.

Bežný človek sa v dnešnej dobe veľmi často stretne so základným nepochopením javov, ktoré v súdobej sofistikovanej spoločnosti nie sú zjavné, ale sú vo svojej podstate jednoduché. Dobrým príkladom je práve nepochopenie úroku a podstaty bankovníctva. Hlavne, keď podľa rozšírenej predstavy je bankár tučný pán, ktorý si zo samej roztopaše pripaľuje cigaru stodolárovkou.

Iným problémom z rovnakého súdka môže byť inflácia. Ľudia z rastu cien obviňujú predajcov, zatiaľ čo politikov, nastavujúcich cenové stropy, považujú za svojich spojencov. Pri tom je to úplne naopak. Sú to práve politici (svojho času králi), ktorí tlačením nových peňazí (znižovaním obsahu zlata v minciach) spôsobujú rast cien.

A hlavne, ľudia lovia ryby, majstrujú podberáky, stavajú prístrešky. Objem bohatstva nie je statický a na to, aby niekto zbohatol, nie je treba, aby niekto iný schudobnel.

So spomenutými ekonomickými mýtmi bojuje kniha Ekonomické bájky od autorov Petra a Andrewa Schiffovcov. Bratia sa inšpirovali comicsom svojho otca Irwina, ktorý sa im v detstve snažil priblížiť základné ekonomické zákonitosti.

Otec Schiff je v Amerike celkom známa figúra na libertariánskej scéne. Už dlho sa neúspešne snaží presvedčiť verejnosť v Spojených štátoch o nelegálnosti zdanenia. Absolvoval množstvo súdnych sporov a posedel si pár rokov vo väzení.

Na rozdiel od svojho otca, Peter Schiff nepôsobí dojmom moderného Dona Quijota. Je majiteľom úspešnej brokerskej firmy, ale preslávil sa hlavne tým, ako presne predpovedal dnešnú ekonomickú krízu.

Vždy, keď v dnešnej dobe počujem o nemorálnosti úroku respektíve o nutnosti straty v prípade zisku, spomeniem si Ekonomické bájky. Ako by som rád teraz miesto siahodlhého diskutovania iba vytiahol útlu knižočku z vrecka a vložil dotyčnému do ruky. Presne ako v reklame na prací prášok Perwoll. Predpokladám, že by sme mali výrazne menej fanúšikov Tibora Rostasa, keby sa k nim v správnom čase dostalo toto dielko.

Ak máte teda náhodou synovca, neter v školskom veku a práve majú sviatok. A vy nemáte šajnu, aký darček by mládežníkovi urobil radosť, odporúčam Ekonomické bájky. Je možné že ste práve svet zachránili od jedného konšpirátora.

6,496 celkovo návštev, 1 návštev dnes

17 odpovedí

 1. Avatar
  apríl 08, 2015

  Najväčším zdrojom „konšpiračných teórií je štát“.
  Pri tom stačí tak málo = včas zverejňovať presné informácie.
  Príkladov je mnoho ale pomôžme si aktuálnym.
  Finančná správa má mnoho problémov. Nabieha na nový systém – ale je o tom „informačné embargo.
  Štát (finančná správa = ministerstvo financií) tají koľko stál vývoj „VIRTUÁLNEJ registračnej pokladnice“ .
  Konšpiruje sa že to bolo medzi 3 500 0000 – 5 000 000 €. Pri tom každý kto si tú aplikáciu pozrie na webe
  vie že je to predražené. Preto ostáva výsledná suma na konšpirácii.
  ..
  Pohľad z inej strany. Na stránke ministerstva financií je mnoho „reálnych čísel“ o ekonomike našej republiky.
  Politici a ich „priaznivci“ konšpirujú aj keď sú čísla jasné .
  Snažia sa „vykresľovať ich VŽDY v prospech svojej politickej strany.

  Čo s tým?
  Bez vzdelania, základov ekonómie, matematiky, logiky sú občania ľahko manipulovateľní….

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 08, 2015

   Ján Zvolen :
   hej.
   Ale tu poslednu vetu by som formuloval inak :
   „Bez zdravého rozumu, bez osobnej odvahy a bez hrdosti na seba a bez tužby po slobode svojej osoby a svojho majetku ostanú občania iba otroci“.

   Vzdelania maju slováci najviac vo svojej histórii. Len zdravý rozum im chýba.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 2. Avatar
  apríl 08, 2015

  Lenze more tymto sposobom schudobnie nie o 3 ryby denne ale o 6. Chybajucich 6 rybiek si v oceane nik nevsimne, no ked toto zacne robit cela krajina ako napriklad 120-milionnove Japonsko, ocean zacne mat problem. Dokedy je mozne produktivitu neustale zvysovat? Myslim ze to je dost dolezita otazka na ktoru sa da odpovedat jedine tak ze donekonecna to nepojde….

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   máj 07, 2015

   More neschudobnie o 6 ryb denne, az dokym sa ostrovania nerozmnozia. Ostrovania potrebuju kazdy den rybu na osobu. Takze mozu s podberakmi ulovit 6 ryb denne, ale potrebuju iba 3. Takze im staci zabezpecovat si potravu taku dobu, kym neulovia ryby 3 (za predpokladu neexistencie medziostrovneho obchodu). Zvysny cas mozu travit niecim inym. Alebo sa dokonca moze zacat specializacia, jeden clovek bude naplno chytat dve ryby denne a jednu z chytenych ryb si vymeni s tym ostrovanom, ktory zasa robi nieco ine, co sa rybarovi hodi a ma prenho vacsiu hodnotu ako ta nadbytocna ryba.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 3. Avatar
  apríl 08, 2015

  Vložiť do úst niekomu iný názor ako má, potom ho následne dementovať a tváriť sa že ten druhý je idiot. Menej štátu klesá hlbšie a hlbšie, je čas dať dislike. Zjednodušene vysvetlím: Existuje 10 korún. Jano si požičia 10 korún, kúpi si pelendrek od Joža. Jožo si zarobených 10 korún vloží do banky. Banka si povie super! Nové peniaze! A požičia ich daľej. Takto sa to pár krát otočí a zrazu zistíme že máme na jedných a tých istých 10 korún naviazaný dlh v hodnote kila. A teraz buď múdry, ako splatíš desiatimi kornunami tisíc korún. Nuž, nedá sa. Tak si musíš zase požičiať ale z čoho si požičiaš? Zase len z tých 10 korún, takže iba zvýšiš rozdiel medzi dlhom a reálnym množstvom peňazí v obehu. Pre banku je úrok druhoradý, dôležité je aby sa jedna 10-korunáčka čo najviac otočila a oni mohli hrabať peniaze z ničoho. Aj preto sa častokrát nepozastavujú nad tým komu požičiavajú, hlavne nech sa točí. O tomto hovorí Rostas. Viem ako sa menej štátu rád chytá za slovíčka a kraviny, preto opakujem: Napísal som to zjednodušene (beztak je tento príspevok dlhý) Viac tu: penaznareforma.sk Mimochodom, tuším som o tomto videl hovoriť aj Petra Schiffta autora knižky ktorú si tu predstavil…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   máj 07, 2015

   Nemas pravdu. Pokial banka vlastni 10 korun (priklad z tvojho prispevku) a tieto pozicia Janovi, bude mat Jano 10 korun a zavazok v hodnote 10 korun a banka bude mat pohladavku v hodnote 10 korun. Pokial Jano kupi od Joza pendrek a zaplati mu 10 korun, bude mat Jano pendrek a zavazok voci banke v hodnote 10 korun, banka bude mat pohladavku v hodnote 10 korun a Jozo bude mat 10 korun. Pokial Jozo vlozi 10 korun na ucet v banke, bude mat banka 10 korun, zavazok voci Jozovi v hodnote 10 korun, pohladavku voci Janovi v hodnote 10 korun; Jozo bude mat pohladavku voci banke v hodnote 10 korun; Jano bude mat pendrek a zavazok voci banke v hodnote 10 korun. Kde tam vidis nove peniaze? Povazujes pohladavku za peniaze? V spolocnosti je stale iba 10 korun a jeden pendrek, vytvorili sa pohladavky a tomu zodpovedajuce zavazky z veritelskych zmluv. To je vsetko.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 4. Avatar
  apríl 08, 2015

  Hmmm… recenzia knižky, keď sa knižka spomína len implicitne v texte, ale ani názov, ani vydavateľ, ani ISBN či iný nezameniteľný identifikátor sa neobjavia…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 08, 2015

   No offense, ale Google nepoznáš?

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    apríl 09, 2015

    Ak si mám vyhľadávať detaily o knižke v google, tak načo je tá celá recenzia? V google si môžem vyhľadať recenzií, koľko chcem.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 5. Avatar
  apríl 08, 2015

  Preslavil, ako preslavil. Strasil krizou ak ma pamat neklame od roku 1998. Raz musela prist 😀

  Btw misch ho pekne zotrel 😉 napr. tu:

  http://globaleconomicanalysis.blogspot.sk/2009/01/peter-schiff-was-wrong.html?m=1

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 6. Avatar
  apríl 12, 2015

  Mimochodom, nedá sa tá kniha kúpiť ako e-kniha? Prečítať si ju chcem ale v poličke nech mi nestraší…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 12, 2015

   V češtine som elektronickú nenašiel. V angličtine sa dá kúpiť na amazone, alebo bezplatne stiahnuť tu:
   http://www.libertarianismo.org/livros/pshaegawic.pdf

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    apríl 14, 2015

    Vďaka za ten link. Pozrel som to, je to PDF so zachovaným textom, teda nie obrázok. Len si hovorím, ako je to s copyrightom…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     apríl 14, 2015

     Ak by sa autori tej publikácie dovolávali ochrany pred stiahnutím, tak by v mojich očiach klesli hlboko pod súdruhov zo smeru a podobných. 🙂

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      apríl 15, 2015

      Nechať si za prácu zaplatiť, to nie je komunizmus.

      Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Avatar
  apríl 14, 2015

  Chcete inú ekonomickú bájku? Kuknite sem. Ja som si to prečítal ráno a okamžite mi stúpol tlak a všetka ospalosť prešla. Kapitalizmus je zlý, lebo boli dosiahnuté limity rastu. Preto treba viac štátu. Sociálno-demokratický štát sa postará, aby všetko fungovalo. Profesor na Durham university, člen nemeckej SPD. Žiadny vedec, politik.

  http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/351777-mlada-generacia-sa-uz-nebude-mat-lepsie-ako-jej-rodicia/

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 8. Avatar
  apríl 14, 2015

  A ešte jedna správa. V Európe vznikol nový štát. Liberland. http://www.liberland.org

  http://www.sme.sk/c/7751515/cech-si-medzi-srbskom-a-chorvatskom-zalozil-vlastny-stat.html

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*