Neznesiteľná nevyhnutnosť referenda

Myslel som si, že sa referendu úspešne vyhnem. Rovnako ako sa snažím vyhýbať všetkým tým pseudoproblémom, ktoré náš masívny, do všetkých aspektov ľudského života zasahujúci, štát svojim občanom pripravuje. Až kým som sa z blogu nedozvedel, že definícia rodiny je kultúrny spor. Aj jeho vyriešenie je spoločenskou nevyhnutnosťou. Že sa tu teraz budeme roky biť po hlavách podľa toho, či rodinu vidíme z perspektívy sváka z Oravy, alebo bratislavského hipstera. Porazený nech neočakáva štipku milosrdenstva v krvou podliatych očiach víťaza.

Aká je ale dejinná nevyhnutnosť takto definovaného „kultúrneho sporu“?

Treba si uvedomiť, že celá táto buď/alebo situácia je vytvorená umelo. A vzniká vždy tam, kde sa štát snaží svojou legislatívou riešiť život svojich občanov. Ak je štátna regulácia veľkorysá, tak ponúkne možnosti dve (živnosť versus trvalý pracovný pomer), ale väčšinou s takýmto „komfortom“ rátať nemôžeme (jeden úradný jazyk, jeden šlabikár, jeden vodca). Vtedy nastupuje neodvratný spor. Lebo ak nepresadíte v spoločnosti vlastný pohľad na vec, tak vám niekto vnúti ten svoj.

A to je prípad blížiaceho sa referenda.

Fanúšikovia tradičnej rodiny idú riešiť niečo (prvé dve otázky), čo sa ich absolútne netýka. Iba že by bol niektorý člen Aliancie za rodinu homosexuál a legislatívnym zákazom homosexuálnych zväzkov by sa chcel chrániť pred pádom do hriechu. Táto možnosť je ale natoľko absurdná, že ju môžme vylúčiť. Stačí lapidárne konštatovať, že heterosexuálna väčšina ide riešiť vzťahy homosexuálnej menšiny, ktorá ale ich život žiadnym spôsobom neovplyvňuje. Akú legitimitu majú na takéto konanie? Je ich proste viac. Vivat Demokracia.

Ale čo sa stane ak vo svojom snažení neuspejú?

Úplne to isté, len v opačnom garde. Profesionálni ľudsko-právni aktivisti zaplavia legislatívu antidiskriminačnými zákonmi, ktoré budú ideológiu „tolerancie“ vymáhať pokutami a trestami. A zasahovať do života tradicionalistov, ktorí len s homosexuálmi nechcú mať nič spoločné. Odmietnu prijať do svojej firmy gaya? Dostanú pokutu. Nevychovávajú svoje deti v duchu tolerancie k sexuálnym menšinám? Budú im odobraté. Stačí sa pozrieť do každej krajiny, kde už progresivisti nad tradicionalistami zvíťazili.

Aktuálny spor o definíciu rodiny je ale rovnako nevyhnutný ako náboženské vojny v Európe sedemnásteho storočia. Človek doby minulej si nedokázal predstaviť svet, kde by vyššia autorita nestanovila na spravovanom území jediné povolené náboženstvo. Stačilo ale o dvesto rokov neskôr odlúčiť štát od náboženskej ideológie a vidíme, že v dedine môže kľudne fungovať katolícky a evanjelický kostol bez toho, aby si navzájom prekážali.

Úplne rovnaká situácia by nastala v prípade, keby úradníci prestali strkať nos do manželského spolužitia. Keď sa to raz stane, tak nad referendom budeme rovnako nechápavo krútiť hlavami, ako nám dnes príde nepochopiteľné upaľovanie bosoriek. Neexistuje jediný dôvod prečo by konzervatívny a liberálny pohľad na rodinu nemohol na Slovensku spolunažívať v zhode vedľa seba.

Neviem ako dlho bude ľudstvu trvať kým rovnako ako náboženstvo sa podarí odštátniť aj manželstvo (dúfam, že na to nebudeme musieť čakať dvesto rokov). Keď si budú cirkvi sami rozhodovať koho budú sobášiť a koho nie. A štát bude pristupovať ku všetkým svojim občanom rovnako. Zosobášení budú mať pred štátom rovnaké práva, povinnosti, … , zdanenie ako slobodní. Kým to ale tak nebude, tak budeme riešiť tzv. kultúrne spory.

5,309 celkovo návštev, 1 návštev dnes

18 odpovedí

 1. Avatar
  február 04, 2015

  Ten článok Fera Múčku je geniálny. Bez politickej korektnosti a pritom v podstate neutrálnym jazykom sa triafa do úplného čierneho stredu. Nie je sám, podobné úvahy som čítal už v esejách Petra Hamlpla.

  Tu nejde o to, či je ten spor nevyhnutný. Tu ide o konštatovanie faktu, že vládnuca trieda si svoje názory presadzuje a bude presadzovať. Dnešná forma vlády (demokratický štát) je len prostriedok. Podobne, ako bola monarchia, otrokársky štát, totalitný štát …..

  Čo rozhodne nie je pravda, že tu ide o spor s náboženstvom, či cirkvou. Leda, že by sme na rovinu priznali, že liberálne sociálne inžinierstvo je svojou podstatou rovnaké náboženstvo, ako tie odchádzajúce verzie, na miesto ktorých sa tlačí.

  Z menejštátneho uhla je to smutný pohľad. Alebo možno naliatie si čitého vína. Na výber máme len z rôznych foriem utláčateľského štátu. Pričom paradoxne otázky aktuálneho referenda sú proti štátne. Tretia na 100%. Ja som sa rozhodol svoj proti štátny postoj vyjadriť aktívne účasťou. Akokoľvek si myslím, že predpoveď Fera Múčku je splní a že nádejať sa v opak je naivné.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   február 04, 2015

   Tibor, si si istý, že tretia otázka je protištátna? Veď už teraz rodičia môžu dať dieťa do cirkevnej školy alebo do čisto štátnej a tým viac-menej o tej veci obmedzene rozhodnúť. Tá tretia otázka mi príde skôr ako niečo v štýle „Ste za možnosť rozhodnúť, aby Vás štát bičoval bičom bez uzlíkov?“ Protištátna by bola až otázka v štýle: „Ste za zrušenie povinnej štátnej dochádzky?“ „Ste za zrušenie celého štátom organizovaného školstva?“. Čo Ty na to?

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    február 04, 2015

    *povinnej školskej dochádzky, sorry

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

   • Avatar
    február 04, 2015

    Špeciálne pre Teba ju teda preformulujem, pričom nezmením jej zmysel:

    Súhlasíte s tým, aby rodič mohol odmietnuť účasť svojho dieťaťa na hodine sexuálnej výchovy, kde sa deti učia, že sex by mali mať len v rámci uzatvoreného manželského zväzku?

    Nie, nemôžeš si dať dieťa to inej školy, pretože osnovy sú jednotné.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

   • Avatar
    február 04, 2015

    Samozrejme plne podporujem zrušenie povinnej školskej dochádzky.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 2. Avatar
  február 04, 2015

  Ešte mierne off-topic poznámka ku „kultúrnej vojne“:

  Tú vedú medzi sebou občania, nie je to štát. Sú to jednotlivci, ktorí majú problém akceptovať odlišný názor spoluobčana. Štát len poskytuje aparát násilia. Ako perličku si prečítajte, ako portál menejstatu.sk vidia na inom portále. Do akej „spoločnosti“ ste (sme) zaradení:

  http://www.dailymale.sk/articles/diagnoza-rusofil_2895
  “ Rusofil začínal ako klasický konšpirátor, ktorý sa predtým za tri dni čítaním stránok ako b(l)eo.sk, menejsrotu.sk, zjebanec.org, „

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 3. Avatar
  február 04, 2015

  Mne sa páči, ako je prstom ukázané, že buzíci a katolíci sú disjunktné množiny (s výnimkou malého počtu izolovaných singularít). Ale jedni chcú predpisovať druhým, ako majú žiť svoje životy. A v mene väčšiny to môžu aj presadiť.

  Našťastie na Švajčiarsku po švajčiarsky by také referendum nebolo možné. Aj buzíci sú občania a majú práva. Keď sa mi nepáči ich Lóve Paráde a Láke Paráde, tak sa v ten deň zašijem doma a nech si burácajú bezo mňa. Zas od nich očakávam, že ma nebudú zbytočne otravovať. Švajčiari majú najviac odlišností na meter štvorcový na svete. Dokážu spolu žiť napriek rôznym jazykom, náboženstvám, pivám a iným kultúrnym zvláštnostiam. Preto, že si jeden druhého nevšímajú a robia si každý svoje vedľa seba. Posledná vojna bola občianska vojna katolíkov proti protestantom v 1847.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 4. Avatar
  február 05, 2015

  Ja som si k tomu vytvoril leták: https://drive.google.com/open?id=0Bz1WPg3b3bPxSkVwZlVfM0FqTUU&authuser=0 Môžete slobodne zdieľať a šíriť.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   február 05, 2015

   Ak som ten leták správne pochopil, tak keby bola 2.otázka naformulovaná tak, že odobratie dieťaťa jeho rodičom je podmienené jeho súhlasom, že by si tiež hlasoval ÁNO. Pretože ono je to tak, že aby dieťa mohli niekomu prideliť, v drvivej väčšine prípadov ho musia niekomu inému odobrať. A to je podsata tohto referenda. Aj keď takto by to zrejme do otázok dať nemohli.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    február 07, 2015

    Presne tak. To, že tú otázku blbo naformulovali je smutné, ale bohužiaľ už je raz taká a ja to nezmením.

    BTW, to isté sa týka prvej, keby to nebolo vágne a všeobecné ale obmedzené na štátne dokumenty, tak by som bez problémov hlasoval áno. Jednak by štát ochutnal z vlastnej medicíny a dvak si myslím, že manželstvom by sa mal fakt nazývať zväzok muža a ženy (z praktických dôvodov), ale násilím to nanucovať nikomu nemienim.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 5. Avatar
  február 05, 2015

  citát :
  „Neviem ako dlho bude ľudstvu trvať kým rovnako ako náboženstvo sa podarí odštátniť aj manželstvo (dúfam, že na to nebudeme musieť čakať dvesto rokov). Keď si budú cirkvi sami rozhodovať koho budú sobášiť a koho nie. A štát bude pristupovať ku všetkým svojim občanom rovnako. “

  – ano, toto je riešenie, ktoré som ja navrhol v diskusiach už dávno. Lenže nie je priechodné – pretože :
  Štat urobil z inštitutu manželstva jeden korupčný kanál pre podplácanie voličov. Politici kadejakými dávkami si kupuju voličské hlasy – manželstvo je jedným z „argumentov“ pre vyplácanie. Cez detské prídavky, daňové odpisy,…. Štatny uradník „udeluje manželstvo“ , teda udeluje budúce prídavky.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 6. Avatar
  február 05, 2015

  ja na referendum nejdem.

  otazka 1) je vyriesena uz teraz v ustave, sulik nedavno v TV relacii povedal ze ak referendum bude uspesne tak na zaklade otazky 1) sa do ustavy dopise „, stale plati“
  Takze pekne vyhodene 2mil euro, o peniaze by mozno ani neslo, ale kolko vyhrotenych diskusii a urazlivych odpovedi sa objavili, tak to sa tak lahko nezabudne.
  Hovori sa ze homosecualita je hriech, ano je. Ale malokto vie ze „nesdzulozis“ je nevera v manzelstve a „smilsto“ je vlastne nemanzelsky sex. Obidva pripady su hriech. Homosexualita je smilstvo, ale je to take iste smilsto ako ked mladik ma sex s dievcinou a niesu manzelia. Kolko mladich katalikov (pisem preto katalokov lebo toto cele tak trosku manazuju katolici) ma taku skusenost? Kolko dospelych muzov a zien ziju v spolocnej domacnosti ako druh a druzka, vyhovavaju vlastne deti a smilnia. To uz nikomu neprekaza?
  Otazka 1) mala byt takto: „suhlasite ze nemanzeslky sex je hriech a je za to vazenie pol roka?“

  otazka 2)
  U nas v dedine sa stal smutny pribeh, mladi ludia maju syna, a narodial sa im dcera. Po mozno rok a pol chlapika prisla zatknut policia s tym ze zneuziva dceru. Neviem detaily o co islo … ale dolezite je pokracovanie pribehu. Kedze matka zostala sama na dve deti a nejakym sposobom sa stalo to ze dcera je v inej socialne peci, proste ze o nu sa stara, zodpoveda socialna starostilost. Pytam sa, kde je AZR, preco nepomoze mamine preklenut takzu zivotnu situaciu, naopak, stat je este viac stazuje.
  Podobnych pribehov je vela, ale to nikoho netrapi. Dost smutne.

  otazka 3)
  Som veriaci rodic, zatial mam male deti, ale raz budu v puberte. Moj postoj bude jasny, smilsto je hriech takze v ziadnom pripade sex pred manzelstvom. Ak im v skole budu hovorit ze je dobre pouzit kondom tak to v podstate uvitam lebo predsa je dobre ked to pubertaci vedia ze je to moznost nemat deti, hlavne dievcata. Tym ze by som to povedal ja a nie skola, tak vlastne oslabujem moj postoj ze smilstvo je hriech. Chcem tym len povedat to ze mozno je dobre ak v skole zazneje myslienka ze ak uz teda velmi chcete mat sex tak treba pouzit kondom!

  nejdem, lebo sa nechcem vtiahnut do niecoho co vobec nic neriesi, neprinesie.
  tym ze nejdem vyjadrujem svoj postoj.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   február 06, 2015

   Na tu tretiu otazku mas zaujimavy pohlad, ale cital si si tu pro-gender koncepciu sexualnej vychovy, ktora sa uz pretlacala v r. 2012? To ze mozes zabranit pocatiu kondomom je uplne nevinna vec, ale ten navrh je cely postaveny tak, ze uplne odporuje tej filozofii ze sex az pred manzelstvom; skor vychovava deti v style ze masturbacia je ok, „zodpovedny sex“ je ok… o niecom takom ze sex az po svadbe tam nie je ani reci. Plus samozrejme veci ze homosexualita a transsexualita je ok, ze deti by mali skumat svoj „gender“, atd. Nechcem zvelicovat aby ma niekto neobvinil z niecoho, len nechcem aby si o tom mal nejake naivne predstavy ze tam ide len o kondom.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    február 07, 2015

    Jasne, sexualna vychova, zlozita vec. Necital som to.
    Dnes nevieme co sa bude ucit, ako sa to bude ucit … bude to jeden predment? alebo to bude par hodin vramci biologie, prirodovedy? Podla mna ked to bude mat realnejsie konturu v podobe nejakeho navrhu zakona, alebo normy alebo …, tak prave vtedy nastane ten pravy cas pre AZR aby poukazala na zle smerovanie a moze organizovat protesty. Momentalne je tretia otazka postavena na strachu, co nieje dobre.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 7. Avatar
  február 06, 2015

  Referendum je len ďalším dôkazom ako sa NEVIE komunikovať na Slovensku formou hľadajúcou spoluprácu.
  Miešanie slov manželstvo a rodina a ich vzájomné zamieňanie prináša chaos.
  Tradičná rodina?
  Bol to homo sapiens čo ovalil ženu kyjakom a potom si ju doniesol do jaskyne?
  Boli to rodiny 20 storočia a storočí pred nimi kedy spolu žili viaceré generácie?
  Sú to dnešné rodiny ? Kde manžel alebo manželka je na týžďnovke alebo deti sú mimo DOMOVA a viacej času trávia bez rodinných príslušníkov ako s nimi?
  Je to spojenie cez mobily, PC, net ….???

  Podobne by sme mohli rozoberať čo je manželstvo ?
  Je to niečo čo zlyhalo pretože každoročne sa polovica manželstiev zruší?
  Ale môže sa tým zrušiť rodiny? Vzťahy a vzájomné väzby?

  Referendum vnímam ako PREJAV STRACHU.
  Len domyslieť to bolo treba do dôsledkov.
  Najväčšou hrozbou a dôvodom na strach (o manželstvo podľa kresťanov = katolíkov)
  prináša možnosť EU prijať SMERNICU európskej komisie ktorá by nám niečo nadiktovala…
  Sú všetci čo chcú chrániť „tradičnú rodinu“ podľa ich názoru pripravení ZORGANIZOVAŤ referendum o vystúpení z EU ????

  Zaujímavým je aj postoj inej cirkvi EVANJELICKEJ…
  Chcieť diskutovať, hľadať riešenia, polemizovať, získavať informácie vždy dá najlepší predpoklad na činy.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   február 06, 2015

   „Referendum vnímam ako PREJAV STRACHU.“

   -ale,…. nie.
   Tí fundamentalisti sú proste agresívni, a chcú sa zviditeľniť. Pred susedom, a možno aj pred Bohom.
   Tých fundamentalistov je iba málo, ale tí ďalší prisluhujuci sú zbabelci, a nevládzu im povedať NIE.
   Celá tá ich agenda je založená na STÁDOVITOSTI. Iba málo ludí dokáže ísť iným smerom, ako stádo.
   -.-.-.-.-.-.-

   Ale akosi zaniklá výzva pápeža : „Veriaci nie sú povinní množiť sa ako králici !“
   Je zaujímavé , ako dokážu veriaci ignorovať aj pápeža, keď im povie niečo „proti srsti“.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    február 06, 2015

    Neviem si to INAK vysvetliť IBA
    obava
    strach
    beznádej !!!
    Poznám rodiny kedy starí rodičia vychovali svojich vnukov.
    Kedy teta od malička vychovala chlapca a dievča a deti sa tešili že sa našiel niekto
    z RODINY kto nahradil otca a matku.

    Najväčším problémom je neustále zamieňanie manželstva muža a ženy (katolíci neuznávajú iný spôsob ako uzavretie cirkevným spôsobom) a RODINY.
    Rodina je aj starého otca bratova dcéra….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 8. Avatar
  február 06, 2015

  Veľmi zaujímavý názor na referendum, resp. na „ochranu“ menšín z liberálneho pohľadu
  http://medzicas.sk/peter-kralik-neomarxisticki-brigadnici-takmer-na-plny-uvazok/

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*