Na Slovensku po slovensky

Že na Slovensku po slovensky, vtĺkali do malého Dáriusa už od školských ľavíc. Rovnako ako do každého Slováka, ktorý si prešiel povinnou továrňou verejného školstva. Čiže do každého Slováka.

Slovenská obsesia jazykom má samozrejme svoju objektívnu príčinu. Od nášho arcinepriateľa (áno, maľokto si môže dovoliť arcinepriateľa – hádam len Sherlock Holmes a Sheldon Cooper) Maďarov sa bohužiaľ líšime iba jazykom. Dovolím si tvrdiť, že čo sa týka kultúry, histórie, náboženstva a schopnosti variť guláš, sme na nerozoznanie. Len si jednoducho nerozumieme (myslím tým všetko, čo sa dá pod týmto slovom predstaviť).

Celý maďarsko-slovenský spor je v podstate jazykový. A aj preto bol každý slovenský národný buditeľ slovenčinou posadnutý. Preto to notorické rušenie slovenských škôl zo strany budapeštianskych úradníkov. Ak nebude slovenčina, nebudú Slováci.

Ale Slováci už sú. Táto vojna je navždy vyhraná. A napriek tomu si Na Slovensku po slovensky žije pekne ďalej svojim životom. To čo malo možno v čase Apponyiho jazykových zákonov svoje rácio, už úplne zdegenerovalo do podoby, ktorú nám ukázal Dárius Rusnák. Také malé zadosťučinenie pre Hedvigu Malinovú. Môžeme už oficiálne prehlásiť, že dievčatá hovoriace verejne po maďarsky môžu prísť na Slovensku do problémov?

Že Slováci majú tendenciu brániť slovenčinu päsťami hlboko zakorenenú, som sa presvedčil na vlastnej koži. Sám mám nepríjemnú skúsenosť, keď som musel obhajovať právo priateľa z Islandu rozprávať po anglicky v Dolnom Kubíne. Rozprávať po anglicky so mnou, podotýkam.

Ruka v ruke s heslom na Slovensku po slovensky ide ešte jedna rozšírená predstava. Keby sme sa tu vraj kvôli jazyku navzájom netĺkli po hlavách, tak sa na ničom nedohodneme. Guyla po maďarsky a Ďurko po slovensky. Ako to teda je?

Existuje taký malý libertariánsky test o zmysluplnosti komunikácie. Ak je potrebné, aby pre obe komunikujúce strany stanovila vyššia moc povolený dorozumievací jazyk, tak niečo nefunguje. Jedna strana nemá dostatok motivácie. A tlačiť ju do toho násilím, nikdy neprinesie očakávané ovocie.

Existujú prirodzené trhové sily, ktoré motivujú obchodníkov, krčmárov, čašníkov, aby sa dokázali dohovoriť so svojimi zákazníkmi. Ak to nakoniec tak nieje, chyba nebude iba na komunikačnej úrovni, ale niekde hlbšie. Je rozumnejšie vyhnúť sa reštaurácií, kde o vás nemajú záujem, širokým oblúkom. Ušetríte si nervy a pravdepodobne aj žalúdočné problémy na nasledujúci deň.

Rovnako aj tá pekná Maďarka na bare, vám svojim nepochopením dáva niečo najavo. Možno sa viac oplatí investovať pozornosť a peniaze do jej kamarátky. Tá síce nieje až tak pekná, ale vám vaše úsmevy a komplimenty poctivo opláca.

Toto je samozrejme príklad z dobrovoľne kooperujúceho súkromného sektora. Diametrálne odlišná situácia nastáva, keď si idete na miestny úrad po pečiatku. Tam to nikdy nebude o dobrovoľne spolupracujúcich subjektoch. Ale o občanovi, ktorý „potrebuje“ službu a úradníkovi, ktorý nieje ničím motivovaný, aby mu ju poskytol.

Môžeme teda len lapidárne konštatovať, že kým budeme chodiť na úrad po opečiatkované lajstrá, dovtedy budeme riešiť, kto má akým jazykom rozprávať.

5,923 celkovo návštev, 1 návštev dnes

13 odpovedí

 1. Avatar
  máj 23, 2014

  o čom je tento članok? ASI SOM NEPOCHOPIL..

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  máj 24, 2014

  Guyla sa píše Gyula a neznamená to Ďurko, znamená Julo. Inak ten článok začínal dosť dobre, ale kde má pointu? Druhá polka textu čo vlastne chce povedať?

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 3. Avatar
  máj 24, 2014

  Ano, vsetko je to pekne. Ale i druha strana ma (zial) argumenty.
  Denne chodim na kavu, mila casnicka je az .. no blizko Dunajskej stredy. Pytam sa jej, ci jej to je nie nemile cestovat az do Bratislavy za pracou. U nas robotu nedostanem, neviem madarsky.
  Netvrdim, ze preto treba bit Hedvigy po hlave (alebo sa zbila sama?), ani ze Darius mal pravo nadat komusi do Madarvov. To nie. Ale ked niekto vyslovi slovo, ma to u nas casto vacsi trestny ucinok ako konanie niekoho ineho v podobnom pripade.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   máj 24, 2014

   To co pises, nieje druha strana, ale prva

   ta mila dunajskostredcanka je v rovnakej situacii, ako keby madarka, co nevie po slovensky, chcela robit casnicku v bratislave – bohuzial, gro zakaznikov pozaduje slovencinu 🙁

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    júl 02, 2014

    Problém je akurát v tom, že sme na Slovensku. Andrej to akosi taktne zabudol.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     júl 02, 2014

     tak to je samozrejme problem tvoj (v ziline?)

     problem tych, co sa cela vec tyka (v dunajskej strede) je ten, ze jedni (zakaznici) si chcu objednat a druhy (vlastnik restauracie), ich chce obsluzit

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

    • Avatar
     júl 19, 2014

     Nie, problém nie je v tom, že sme na Slovensku.

     Problém je v tom, že väčšina Slovákov si myslí, že Slovensko sa volá Slovensko preto, lebo tam žijú iba ľudia hovoriaci po slovensky. To je kravina. Na južnom Slovensku žije (stále menej) početná maďarská menšina, ktorá sa chce medzi sebou rozprávať po maďarsky, a aj krčmár či majiteľ reštaurácie bude chcieť vyhovieť zákazníkovi, tak sa naučí maďarsky (alebo vie, lebo je Maďar), a zamestná maďarsky hovoriacich zamestnancov. Má to pre nich aj výhodu v tom, že im skôr prídu zákazníci z Maďarska, lebo sa cítia ako doma. To má pozitívny dopad aj na slovenskú ekonomiku (!).

     Ak chce majiteľ krčmy zamestnať prsnatú Jessicu, lebo sa jeho štamgastom páči, budete mu prikazovať, aby zamestnal fúzatú Frídu, ktorá unesie o dve pivá viac? Ak chce zamestnať čašníčku hovoriacu maďarsky, budete mu prikazovať zamestnať takú, čo hovorí po slovensky?
     Je to to isté, ako keby ste sa sťažovali v Chinatowne v nejakom americkom meste na to, že vás tam nikto nezamestná, lebo neviete čínsky. Nuž, bohužiaľ, asi tam väčšinový zákazník nepoužíva angličtinu ako svoj primárny jazyk.

     Ak sa Slovákovi nepáči, kľudne sa môže presťahovať niekam inam, východniarom nič a nikto nebráni sa sťahovať do hlavného mesta a nesťažujú sa (aspoň nie až tak). V rámci EÚ sa x ľudí sťahuje za prácou aj do iných štátov, učenie cudzieho (!) jazyka im nerobí problém. V rakúskych pohraničných dedinách pri Bratislave sa ľudia učia slovensky, nájdete tam aj dopravné značky v slovenčine a maďarčine, robia z toho Rakúšania problém?

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

 4. Avatar
  máj 24, 2014

  Suhlasim s autorom. Inak Darius R. ma byt jednoznacne odsudeny a poslany za mreze za xenofobiu a nasilnicke spravanie. Nechapem preco nekona v tomto madarske velvyslanectvo a policia.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 19, 2014

   Maďarská polícia s tým nič nemá, bolo to na slovenskom území, je to vecou diplomacie oboch krajín.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 5. Avatar
  jún 07, 2014

  Nepáči sa mi toto vaše vyhraňovanie sa proti slovenskému jazyku v článku ako keby slovenský jazyk bol na vine za to čo spravil nejaký Rusnák. Náš jazyk je spätý s našim etnikom a má dlhodobú historickú tradíciu, vy tiež zbúrate hrob svojej babičky len aby ste dokázali aký ste tolerantný?
  Cez slovenský jazyk prebieha mentalizácia už od útleho detstva, je to niečo čo sme zdedili a čo si nosíme v sebe. Je to kus našej svojskosti. Teda aspoň mojej, pokiaľ Vašej nie beriem to na vedomie a je to Vaše rozhodnutie. Ja sám ale nevidím dôvod prečo sa toho vzdávať len preto aby sme sa tvárili ako nejakí pokrokoví? Myslím si že spolunažívanie s každým etnikom je možné aj pri používaní nášho jazyka. Prečo nerozvíjať naše aj v duchu liberalizmu. Liberalizmus predsa nevyžaduje zrušenie národov a jazykov to vyžadujú kolektivistické systémy, vychádzajúce z úplne iných premís. Liberlaizmus rešpektuje slobody jendotlivcov a používanie jazyka k takej slobode určite patrí.

  rekacia na diskutera
  To čo spravil Rusnák to môže spravIiť len nejaký indoktrinovaný idiot a netýka sa to len Slovákov. Vieme dobre čo sa dialo a deje aj v Maďarsku. Čo možno povedať o taktom správaní je, že dotyčná osoba len ukázala čo je za hulváta a blbca. Ak ich Rusnák napadol zrejme by mal byť aj vyšetrovaný ale pokiaľ nie, treba vôbec aby polícia riešila každého idiota, ktorý kričí kade tade sprostosti? Takých ľudí by spoločnosť ani nemala brať vážne. Ale súdiť niekoho za to že je idiot a hulvát to je pre mňa silná káva a zaváňa to totalitou. Aby vás raz nezatvorili za to, že nadávate susedovi alebo susedke či šéfovi. Každému občas rupnú nervy a pokaiľ nikomu neublíži mal by byť vyšetrovaný? Kam sa takto dostaneme? Budeme si vyrezávať jazyky?

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 02, 2014

   Oprava: slováci su národ a nie etnikum! Najväčšie rozbroje robia nie po maďarsky hovoriaci slováci (viem čo píšem – stačí si urobiť rodokmeň, alebo ísť na cintorín a pozrieť si svojich predkov), ale politici pre ktorých je táto agenda živobytím.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

  • Avatar
   júl 19, 2014

   Je to kus Vašej svojskosti.
   Je to ale kus svojskosti človeka, ktorý sa síce narodil na území (Č)SR, no celá jeho rodina hovorila po maďarsky, je to jeho materinský jazyk, čítali mu maďarské rozprávky, chodil do maďarskej školy, čítal maďarskú literatúru, pozná maďarské príslovia, vie slovensky iba preto, lebo je to štátny jazyk krajiny, kde sa narodil? Ten človek je Maďar žijúci na Slovensku, a Slováci s ním musia vychádzať, ako aj on s nimi. Očakávam, že každé dieťa vyrastajúce na Slovensku bude vedieť slovensky (lebo nie je problém deti ďalší jazyk naučiť), no tam to končí. Nech sa doma alebo medzi sebou na ulici bavia aj klingonsky.

   Ad Rusnák: ja vidím rozdiel v tom vulgárne nadávať jednotlivcovi (že je idiot a pod.) a nadávať etniku (vyj__né Maďarky). Ak by povedal vyj__né Cigánky, nikto by sa nepozastavil, no ak ide o našich (nenávidených) južných susedov, zrazu je to sporné? Intolerancia a nenávist voči určitým skupinám obyvateľstva by mala byť trestaná, lebo je to prvý krok ku procesu, ktorý v histórii končieval genocídou.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 6. Avatar
  jún 21, 2014

  problem je v tom, ze madari ani nevedia, ze nejaky aponiho zakon existuje.
  madarski historici sa s tym ani velmi nechvalia.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*