Maléry pána živnostníka

Už dlhšie obdobie vždy v tejto časti roka vypĺňam daňové priznanie. Konkrétne formulár pre fyzické osoby typu B. Pár rokov už snívam taký svoj tajný sen. Aby som raz mohol použiť rovnaké tlačivo ako minulý rok. Ešte sa mi to ani raz nesplnilo. Nádej ale umiera posledná.

Boli časy, keď som dúfal, že by sa tlačivá na vyplnenie daňového priznania dali aj zjednodušiť. Tento optimizmus ma ale už prešiel. Odkedy máme pri kormidle dnešných socialistov, je to už čisto utopická predstava. Záľubu v byrokracii majú ľavičiari v krvi. Niekedy mám taký pocit, ze prvá hračka, ktorú dostal malý Peťko Kažimír do postieľky bola pečiatka a tlačivo.

Páni a dámy na ministerstve financií ma nesklamali ani tento rok. Pribudla strana 12. Z môjho laického pohľadu úplne zbytočná, až duplicitná. Ale čo môže vedieť obyčajný živnostník o informačných potrebách centrálneho plánovania životov piatich miliónov obyvateľov.

Pri vypĺňaní daňového priznania postupujem podľa jednoduchého vzorca. (Príjmy – výdavky – nezdaniteľné minimum) x 0,19 – zaplatené preddavky = daňová povinnosť. Za tie roky som si na to spravil osvedčený excel so vzorcami a celé mi to trvá približne dve hodiny. Následne strávim asi pol dňa, aby som napasoval výsledné sumy do aktuálneho formuláru daňového priznania.

Keďže podstata mojej práce pri vypĺňaní daňového priznania je neuveriteľne triviálna (viď. hore uvedený vzorec), zmysel 12 strán celého dokumentu mi uniká. Informácie, ktoré z môjho daňového priznania vyčíta správca dane, by mohli byť kľudne na jednej A3. Upozorňujem, že takto fungujem rok čo rok.

Možno nás je na Slovensku málo, ktorí nemáme už pár rokov v rade za sebou žiaden príjem z ´výnosov, ktorý vzniká pri splatnosti cenného papiera z rozdielu medzi menovitou hodnotou cenného papiera a emisným kurzom pri jeho vydaní´. Ale skôr o tom pochybujem. Raritné asi bude priznanie, na ktorom je daná kolónka vyplnená. Podľa mňa by ministerstvo financií mohlo kľudne vydať jeden formulár pre nás, bežných smrteľníkov a určite by to nakoniec zjednodušilo prácu aj daňovákom. Ale čo o tom môže vedieť niekto tak nezasvätený do práce daňového úradníka, ako som ja.

Častokrát som rozmýšľal o jednotlivých políčkach v daňovom priznaní, ktoré znejú tak neuveriteľne bizarne. Akí sú to ľudia, čo dostávajú ´daňový bonus na poukázanie od správcu dane z riadku 100 alebo z riadku 59 daňového priznania typu A´. Sú v živote šťastní? Robia to, čo si vybrali, alebo sú frustrovaní zo svojho zamestnania? Sú to vôbec ľudia?

Moja predstava je nasledovná. Všetky tieto políčka majú na svedomí úzke skupiny lobistov. Ľudia, čo majú nejaké páky na politikov a tí im umožnia odpočítať si od daňového základu svoj špecifický náklad. Možno by sme my všetci nakoniec mohli platiť nižšie daňové sadzby, keby si politici nemuseli kupovať konkrétne záujmové skupiny pomocou políčok v daňovom priznaní. Ale čo už len ja môžem vedieť o zložitosti dnešného sveta.

Predpokladám, že za každým okienkom sa ešte skrýva množstvo právneho textu. Politici ho s vážnym hlasom prerokujú pred poloprázdnym parlamentom a vládna koalícia ho potom na povel schváli. Opozícia na povel odmietne. Ale možno sa mýlim a aj samotní politici si uvedomujú absurdnosť celého toho právneho balastu ako tento pán v švajčiarskom parlamente.

Existuje ešte jeden paradox, s ktorým sa pravidelne stretávam v tejto časti roka. Popri pocite, že štátna správa robí všetko preto, aby mi zkomplikovala život, získal som ešte jeden pozitívny pocit. Vždy, keď neviem, do ktorého z tých približne 200 okienok mám nasúkať tie svoje štyri čísla, tak hľadám pomoc na internete. A tam, kde mi verejný sektor hádže iba polená pod nohy, súkromný sektor mi podá pomocnú ruku.

Momentálne mám na svojom notebooku nainštalovaný program na automatické vypĺňanie daňového priznania. Podľa pokynov aplikácie identifikujem tých pár nutných okienok a všetky ostatné sa dopočítajú samé. Program v podstate obsahuje celý systém jednoduchého účtovníctva, ale pre mňa je to ešte tento rok zbytočné. Paušálne výdavky mi moji zástupcovia v parlamente zakážu až v budúcom účtovnom roku. A teraz najväčší šok pre Ľuboša Blahu a všetkých bojovníkov proti neľudskému kapitalizmu – program je na sieti k stiahnutiu zadarmo!

8,143 celkovo návštev, 1 návštev dnes

32 odpovedí

 1. Avatar
  marec 27, 2013

  Škoda, že aj množstvo živnostníkov a malých podnikateľov (sro) je v stave , že im je všetko jedno.
  Naši „zákonodarcovia“ + úradníci držiaci sa príkazov svojich vedúcich by sa určite radi hrali hry.
  Vždy sa nájdu spôsoby ako využiť „múdrosti“ ktoré využívajú úrady na ZAHLTENIE systémov .
  Keby sa našiel dostatok hráčov vlastné podmienky a požiadavky úradov by ich nútili meniť svoje požiadavky a zákonodarcov pravidlá. Neurobia to len tak. Na základe logických argumentov. Musia byť k tomu „inšpirovaní“ silou miliónov informácií ktoré musia spracovávať na základe svojich vlastných „pravidiel“.
  Kým sa tak nestane prekvapí každého požiadavka (je to od tohoto roku) priložiť pre študentov strednej a vysokej školy k potvrdeniu o návšteve školy aj fotokópiu rodného listu.
  Živnostníkom za 12 mesiacov zdvihnú odvody 4x – 1.1.2013, 1.7.2013, 1.9.2013 a 1.1.2014 to nevadí. …Oni zaplatia. Rovnako ako zaplatia najdrahšiu energiu, drahé pohonné hmoty, drahé potraviny, poplatky a pokuty a drahé F = všetko.
  Veď platiť štátu je také pekné. Čo by sme neurobili pre svoju milovanú krajinu.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  marec 27, 2013

  Ja by som doplnil, že zvyšujúca sa zložitosť právnych predpisov sa netýka len tých daňových. Ale konkrétne tie daňové by sa skutočne dali zjednodušiť najjednoduhšie. Ja si dokonca myslím, že by sa to dalo automatizovať.
  http://pospisil.blog.sme.sk/c/317911/Nie-zakladny-ale-trhovy-prijem-je-spravne-riesenie.html
  .
  Ale s ďaňovými predpismi je to ako s monetárnou politikou. Keby neboli výnimky, pre tvorcov politiky (lobistov) by to stratilo význam. Jednotné, pre všetkých rovnaké dane, alebo monetárna expancia skutočne vrtuľníkovou metódou strácajú pre obhajcov daní a monetárnej politiky to potrebné kúzlo: možnosť diferenciácie. Medzi nimi a nami.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 27, 2013

   “ zvyšujúca sa zložitosť právnych predpisov sa netýka len tých daňových.“
   Ano. Čerstvý príklad :
   Nová zmena zákona umožní , aby držitel vodičáku pre osobné autá mohol šoférovať nielen mopedy do 50 cm3, ale aj mopedy do (tuším ) 120 mm3. Ale s absurdnou
   podmienkou : Moped musí mať automatickú prevodovku !!!

   Ešte mohli doplniť : Moped musí mať červenú farbu.

   Vzhladom k úrovni tohto našeho voličstva – asi si nič lepšie nezaslužime.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 3. Avatar
  marec 27, 2013

  Smutné čítanie. Už davno som prišiel k názoru, že polici maju za cieľ :
  – občana okradnuť
  – občana nasrať
  – občana ponížiť
  – občana znechutiť.

  A ked sa im podarí dosiahnuť všetky uvedené ciele, tak maju z ludí to, čo potrebujú – otrokov, ktorí na nich pracujú, ktorí im odovzdaju väčšinu plodov svojej práce, a ktorí neprotestujú , nebránia sa,…..

  A slovenským politikom sa navyše podaril zázrak : Po tom všetkom ich ešte väčšina ludí miluje.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 27, 2013

   Keď sa občania voliči dajú…

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

  • Avatar
   marec 28, 2013

   Laska k politikom je obycajny stokholmsky syndrom. Clovek je vdacny za kazdy ustupok od pachatela. Ja som pred par rokmi dostal pred krcmou po papuli od dvoch ozranov. Ale nakoniec som im bol vdacny, ze do mna nekopali, ked som skocil na zemi. Rovnako priemerny obcan je nasr…ty z korupcie, z vysokych odvodov, z byrokracie, ale potom je vdacny za rodinne pridavky alebo nezdanene gastrace.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    marec 28, 2013

    Mat oblubeneho politika je asi to iste, ako mat oblubenu chorobu…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 4. Avatar
  marec 27, 2013

  dnes sa ti to nezda ale prave ta posledna strana ti vymeria dochodok alebo nedajbože invalidný dochodok. len ju laskyplne vypíš ani nevieš kedy ju môžeš potrebovať.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 27, 2013

   “ ta posledna strana ti vymeria dochodok….“

   Mne sa to nezdá už strašne dlho. Ja patrím medzi to 1 percento ludí v SR, ktorí si vedia spočítať, kolko penazí odvedú na starobné poistenie počas života, a koľko penazí (pri priemernom dožití) od nich dostanem. Ja by som sa s radosťou na ich dôchodkový system vys**l.
   Keby som mohol.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    marec 27, 2013

    geroj savietkovo sajuza, vieš kolkych takych som poznal, a potom lamentovali, že sa zašantročili doklada ich zamestnavatelov o mzde a odvodoch. v mladosti sa lahko preskakuje cez ploty.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     marec 27, 2013

     „Čo je na tom zlé, že postavíme v Jasnej nové cesty a parkoviská? Čo je na tom zlé, že v Liptovskom Mikuláši a Poprade postavíme nové zimné štadióny?“ zdôraznil Fico.

     http://poprad.korzar.sme.sk/c/6749458/fico-vidi-tretinovu-sancu-na-olympiadu.html

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      marec 28, 2013

      ale ved počítaj. teraz je rok 2013 a olypiada bude v roku 2022 o 9 rokov. keby aj hned prešla ta kandidatura, tak sa začne stavat niekedy v roku 2019. to už fico nebude precedom a objednavky nedostanu jeho kamoši. a ešte aby sme sa rozumeli. fico nemože aní za zatmenie slnka, ani že čas je jednosmerny a ani za to dnes na zeleny štvrtok krestania jedia špenat.

      Thumb up 1 Thumb down 0

    • Avatar
     marec 28, 2013

     Čo to melieš ?!
     „vieš kolkych takych som poznal, a potom lamentovali, že sa zašantročili doklada ich zamestnavatelov o mzde a odvodoch.“

     – Veď ja som netvrdil, že človek MÁ PLATIŤ odvody, a potom NEMUSÍ DOSTAŤ dôchodok. Ja som tvrdil, že je najlepšie, ak NEMUSÍM PLATIŤ ODVODY, a potom nemám dôchodok. To fakt nechápeš ten rozdiel, alebo sa iba tak robíš sprostý ?!?!
     Prekrucaš moje slová, aby si mal pravdu. Nemáš.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      marec 28, 2013

      a odkial budu mat teraz dochodok tvojí rodičia? alebo babka? z mojho? alebo si fico požičia? vieš velmi dobre aky je dochodkovy system a ty si tvrdiš, že najlepšie je neplatit odvody. žiadne „odložim si na starobu a ja sa o rodičov sám postaram“ realne nejestvuje. to su len take hrdinske kecy v internetovych diskusiach

      Thumb up 1 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 28, 2013

      Ak by moji rodicia mali problem prezit, tak im dam zo svojho. Lebo zivit vlastnych rodicov vyjde lacnejsie ako zivit vsetkych dochodcov. Neviem, preco by veta „ja sa o svojich rodicov postaram“ mali byt kecy. Ak by nejestvoval dnesny dochodkovy system, ludia by sa jednoducho museli na to pripravit. To ako su dochodky riesene tu a teraz nie je jedina cesta.

      Thumb up 0 Thumb down 1

     • Avatar
      marec 28, 2013

      vidiš, napisal si „ak by“. ak napíšeš: odhlasil som rodičov z poberania dochodku zo socialky a dohodol sa so socialkou, že ak by som mal problemy tak ich znovu prihlasim, tak až potom sa možeme bavit realne o inej alternatíve.

      Thumb up 1 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 28, 2013

      Problem je ten, ze mozno sa da dohodnut so socialkou aby neplatia mojim rodicom dochodok, ale urcite sa neda dohodnut aby som im potom ja uz neplatil odvody. Platil som ich, kym moji rodicia pracovali, platim ich teraz a budem platit aj ked budu davno posmrti.A ked zratam odvody, ktore platim ja a moji bratia a to, kolko moji rodicia dostanu, tak mi z toho vychadza jednoducha rovnica, ze nasu rodinu tento socialny stat kruto zdiera.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 28, 2013

      Palo, vies v com je problem??

      Ze rozpravka o troch grosoch sa nam dnes akosi zmenila. Ze dnes musim jeden gros poziciavat svojim detom, druhy vracat nasim dochodcom a treti si setrit na svoj dochodok, lebo demografia. Akurat m i chyba nejaky stvrty, z ktoreho by som mohol ako-tak slusne zit.

      Ked pan Bismarck zavadzal tento dochodkovy system, na jednoho dochodcu pripadalo 5 (slovom pat) prispievatelov do systemu. Dnes vdaka demografii a nezamestnanosti je to skoro 1:1. A co teraz?? Vazne veris tomu, ze nam niekto v roku 2036 vyplati nejake dochodky??

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 28, 2013

      ta rozpravka o troch grosoch ma realne jadro. len musiš tie tri groše zarobit. lenže dnes za rovnaku pracu ako nemec pri rovnakych cenach všetkeho dostavame 1,5 groša. to nie je o demografii. to je o sebeckej zlodejine. tu vyrieši bud dobrovolny navrat k zodpovednosti, alebo revolucia. a iste sa bude viac podobat na tu oktobrovu ako na sexualnu.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 29, 2013

      Ano, dostavame 1,5 grosa, lebo zvysnych 1,5 grosa si berie kral z rozpravky. V ropravke daval kopac jeden gros SVOJMU otcovi a jeden SVOJMU synovi. Nedal ich kralovi. V nasom svete ich kopac dava kralovi, ktory slubuje, ze sa postara aj o otca aj o syna.

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • Avatar
     marec 28, 2013

     Palo, mam 45 rokov a pomaly kazdy mesiac idem na pohreb nejakemu kamosovi/spoluziakovi/rovesnikovi. Vacsina z nich sa ustvala pri otroceni vo firmach 14 hodin denne alebo ich dostala rakovina, zopar ich skoncilo na ceste vdaka hovadam za volantom.

     Za sebou mam prvy infarkt a od doktora 11 liekov. Co asi tak myslis, ako velmi ma trapi, aky dochodok mi stat vymeria niekedy v roku 2035???

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      marec 29, 2013

      ty kokso, ja mam 48 a ani neviem co je doktor. co jedavas, kazdy den slaninu na veceru ?

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 29, 2013

      najdi si peknu srdciarku a chod na ekg. cintoriny su plne padesiatnikov čo nikdy neboli u doktora.

      Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Avatar
  marec 28, 2013

  To myslite vazne, ze si este platite do socialky na dochodok? Hlavne, ak nie ste zamestnanci?

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 28, 2013

   A to sa koho pýtaš ?
   A ty azda vieš, ako sa dá beztrestne NEPLATIŤ na dôchodkové poistenie ?
   Poraď !

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    marec 28, 2013

    To myslis vazne tu otazku?

    Ako myslis, ze to robi vacsina podnikatelov, co ma s.r.o.? Jednoducho nie su zamestnancami, su len poberatelia dividend a v takom pripade nemusis platit socialku, lebo nie si zamestnany. Mas status nieco ako dobrovone nezamestnany. Samozrejme potom nic necakaj od statu, ale o to tu asi ide na tejto stranke. Dokonca si ani nemusis vyplacat dividendy (co komplikuje zivot, ale to je zase funkcia statu), lebo od zaciatku roka uz musis odvadzat 14% odvod do zdravotky z dividend max. suma vsak je cca 14 tis., ale to bohato pokryva vacsinu malych a strednych podnikatelov.

    Pre tych, ktori to este nepostrehli, tak podnikatelia platia 23% na dani z prijmu za rok 2013 + 14% odvod do zdravotky v pripade vyplatacania dividend. T.z. ze ak tvoj zisk pred zdanenim (danovy vymeriavaci zaklad) za rok 2013 bol povedzme 123 tis. a chces si svoj zisk vyplatit, tak zaplatis 23 tis. dan z prijmu + 14 tis. odvod z dividend, takze ti ostane 86 tis. EUR, cize si statu dal 37 tis. EUR a to nehovorim o DPH a pripadnych odvodoch a inych poplatkoch. Tvoja realna dan tomuto statu tak nie je 23% ale nieco malo cez 30%. Samozrejme je to schovane a bezni zamestnanci o tom nevedia, takisto ako nevedia a neriesia zdanenie vkladov na Cypre nad 100 tis., lebo ich sa to netyka. Skvela politicka strategia, musim uznat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     marec 28, 2013

     len 2 ponámky:
     1. Ak si majiteľ sro, tak si z hľadiska zákona o soc.poistení považovaný za podnikateľa-osobu, ktorá sa živí sama a si povinný robiť všetky odvody v min.výške minimálnej mzdy.
     2. Ak máš ako sro zisk, tak neviem načo by si ho zdaňoval a ešte platil zdravotné odvody, keď to môžeš urobiť jednoduchšie z väčším efektom:-)

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      marec 28, 2013

      1. Na toto mas neake cislo zakona? To som este nepocul.
      2. Napr. na to ked si chces kupit nieco ako fyzicka osoba napr. byt, dom, pozemok,…

      Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Avatar
  marec 29, 2013

  Je to presne tak ako si / ste/ napisal. Ten blud co sa da stiahnut z DRSR ako ze e-Dane je totalny nezmysel. Nie je to interaktivne a ja nemienim vyplnat okienko po okienku a este popritom citat tie nezmysly. Za vsetky len jeden v okienku : Hlavna, prevazna cinnost:sk nace vyber: cislo 51220 KOZMICKA DOPRAVA skoro som z noh spadol. A potom ze kto nema co robit.
  Jozi

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 29, 2013

   dvojklik na poličko a čislo tam skoči same. samozrejme okrem tych čo tam človek musi zadať (prijmi naklady odvody..). ale ked človek použije nejaky učtovnicky program napr. alfa tak mu urobi aj danove priznanie a všetky prilohy. kupte si program a možete opravovat rakety.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 7. Avatar
  marec 29, 2013

  A link na tú aplikáciu by sa nenašiel?

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*