Kto má platiť účty za KHL?

Nadnárodná hokejová liga KHL je špecifická súťaž. Ani nie tak samotný športový turnaj (až na rozmery ihriska sú hokejové pravidlá v podstate všade rovnaké) ako spôsob jeho financovania. Určite to nie je bežné podnikanie, ako poznáme z podobných súťaží v Severnej Amerike.

Slovan
Ak si chceme spraviť predstavu, odkadiaľ doslovne tečú peniaze do ligy, je najlepšie sa započúvať do slov odborníka na slovo vzatého, generálneho manažéra bratislavského Slovana, Maroša Krajčiho. V Hríbovej lampe odpovedal na otázku, či samotná nadnárodná súťaž nie je iba bublina, ktorá časom spľasne.

V Kazani, v Tatarstane, je jedna spoločnosť, ktorá sa volá Tatneft (pološtátna ropná firma, pozn. aut.) a tá financuje 80 % klubu. A tiež som sa pýtal akým spôsobom (to) dokážu financovať, tak ma vtedy manažér zobral von a hovorí mi; ‘Pozri sa, vidíš tam tých osem rúr, ktoré idú zo zeme?’
‘No vidím.’
‘Tak tie dve krajné, rabotaet na kamandu’.
Takže tam to ponímanie financovania športu je úplne iné, a keď si (niekto) myslí, že to spľasne, nespľasne to nikdy.

Je zaujímave, ako to Rusi s nami Slovákmi vždy dobre vedeli. Či ide o ulízaného manažéra v krikľavom saku s reťazou okolo krku (Krajči), popového muzikanta (Ráž) respektíve katolíckeho intelektuála (Čarnogurský), vždy nás vedia dobre namotať tou svojou kombináciou nadbiehania a okázalosti širokej ruskej duše.

Ale vráťme sa ale k pôvodnej otázke Štefana Hríba, či sa raz neskončí financovanie ruských hokejových klubov z verejných zdrojov. Podľa mňa to úzko súvisí s nastavením samotných Rusov. Respektíve, či sa raz začnú pýtať svojich politikov, kam tečú peniaze z tých dvoch spomínaných rúr.

Potom sa možno vynorí aj otázka, či existencia hokejového manšaftu s drahými hviezdami za horizontom kariéry niekde v ruskej tajge je to pravé orechové, čomu dajú ruskí občania vždy prednosť pred kvalitnejším stavom napríklad cestných komunikácii. Čo si o bežných ruských voličoch myslí pán Krajči je jasné z jeho odpovedí. Podľa neho takéto otázky nebudú klásť nikdy, ale ja by som si nebol až taký istý.

Financovaniu ruského klubového hokeja sa Krajči venuje ešte v jednej časti diskusie.

Každý klub ma štyri ľadové plochy, kde si môže umiestniť sám svojich reklamných partnerov … polovica ruských klubov ma v strede logo gubernie, na druhej ploche má nápis, povedzme Podmoskovská oblasť a v ďalších má svoj erb a svoju webovú stránku. A keď sa pýtam, ako to dokážu zafinancovať, tak mi povedia, že oni z tých reklamných plôch dostávajú v prepočte 25 miliónov dolárov od gubernie.

Toľko manažér belasých.

Samotné reklamy sú celkom dobrým indikátorom normálnosti ekonomiky. Možno si ešte pamätáte na socialistické reklamy, ktoré nám radili kupovať si chlieb, respektíve odporúčali si v zime obliecť kabát (od monopolného výrobcu). Tento komický aspekt plánovanej ekonomiky, snaha mať reklamy ako v bežnom normálnom svete, aj napriek faktu ich absolútnej zbytočnosti, vynikajúco sparodovali Lasica so Satinským. Ich skeč ironizujúci socialistické reklamy sa končí sloganom; ‘To by sme si mali dobre zapamätať, mlieko dostať kúpiť v mliekarni. A topánky v predajni obuvi!’

Z rovnakého súdku pochádzajú aj Krajčim tak obdivované reklamy na Podmoskovskú oblasť. A zdá sa, že tento bizarný spôsob marketingu má svojich fanúšikov aj u nás. Prevádzkovateľ štátnych lotérií Tipos si objednal v Slovane reklamu za viac ako milión eur.

Tipos je firma, ktorá má na Slovensku prakticky monopol na číselné lotérie. Tento obor podnikania v kombinácii s monopolným postavením stavia otáznik nad opodstatnenosťou masívnych marketingových aktivít (podľa mediálneho experta, by sa dalo za milión eur uložiť firemné logo na monopost formuly 1). Určití počet ľudí sa jednoducho bude vždy venovať hazardu a v prípade, že neexistuje konkurencia, budú si kupovať žreby Tiposu. A prerábať na lotériach je štatisticky nemožné.

U štátnych úradov a podnikov bude jednoducho neustále podozrenie, že svoje výdavky tvoria umelo, aby nasmerovali finančné toky spriazneným firmám. Obzvlášť podozrivý je prípad, keď stranícky nominanti financujú verejnými peniazmi zábavku sponzora svojej vlastnej materskej strany. Som už skutočne paranoidný, keď v tom vidím určitú súvislosť?

Príbeh sponzoringu má ale ešte jeden zaujímavý moment. Tipos sa na svojej stránke hlási k rozvoju športu, …, ochrany zdravia obyvateľstva a podpory telovýchovy, športu, školstva a mládeže. Ako to vyzerá v praxi, keď štátna organizácia podporuje ochranu zdravia obyvateľstva a mládeže? Pár profesionálnych hokejových milionárov si prilepší.

Podľa vlastných pozorovaní by som vyslovil nepodloženú premisu, že väčšinu zákazníkov rôznych losovaní a lotérií tvoria hlavne dôchodcovia a občania na nižších priečkach majetkového rebríčka. Tí bohatší a vzdelanejší sú jednoducho odolnejší k vábeniu hazardu (asi si vedia lepšie uvedomiť pravdepodobnosť výhry). Môžme teda konštatovať, že sme narazili na ďalší príklad prerozdeľovania, keď sa peniaze od nízkopríjmových vrstiev prostredníctvom štátu dostávajú do rúk milionárov?

Asi s každým občanom Slovenska by som sa zhodol na konštatovaní, a nemusel by to byť práve nejaký voľnotrhový jehovista, že hokejový klub Juraja Širokého nie je statok, ktorý by sme mali financovať z verejných zdrojov. Ale na druhej strane, by množstvo Slovákov súhlasilo s výrokom, že štát má zabezpečovať rozvoj športu, ochranu zdravia obyvateľstva a podporu telovýchovy, školstva a mládeže.

Bohužiaľ prvé konštatovanie je priamym dôsledkom druhého výroku. Ak dáme politikom (politickým nominantom) do rúk právomoci a zdroje, tak s nimi naložia podľa vlastných predstáv a potrieb. Ako protrhový jehovista môžem iba konštatovať, že keby bolo po mojom, tak si pán Široký topí v Slovane iba svoje vlastné peniaze. A to by mal byť želaný stav.

7,940 celkovo návštev, 1 návštev dnes

25 odpovedí

 1. Avatar
  september 10, 2013

  dobre napisane…
  Inak stale cakam, ked bude cyklochodnikovi boom, kedze uz mame Sagana, ktoremu ten zly stat nechce dat dotacie na jeho uspechy. Si pamatam tie novinove titulky. Alebo s tou rentou pre uspesnych olympionikov.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  september 10, 2013

  K tomu odstavcu o tom, odkiaľ kam prerozdeľuje prostriedky vrcholový šport, by som rád doplnil súvisiaci zajímavý paradox:
  .
  Hľadisko zápasu vrcholového športu je jedno z mála miest, z ktorého si môže „obyčajný človek“ zakričať na multimilionára: “ Makaj, nemehlo, neulievaj sa! „.
  .
  Zrejme je to super pocit, zakričať si takto na niekoho, kto za mesiac zarobí toľko, čo rozohnený divák za celý život.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   september 12, 2013

   chodim na slovan, na hokej, ano chodim na sponzorovany širokeho podnikatelsky zámer. pozeram hokej a väčšinou sa bavim, ba čo bavim, velakrat som nadšený. nikdy ma nenapadlo rozmyšlat nad tym kolko platili šatanovi, petrovi štastnemu, nedomanskemu a nikdy som na nich nekričal nemehlo. ale aby bolo jasno. chodim na hokej už dlho. v roku 1964 som dostal hokejku od čaplu hokejku alpač, ked ju zlomil v zapase s kometou brno. takže tibor nefantiziruj a chod sa pozriet.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 3. Avatar
  september 11, 2013

  Pobavilo ma … štát má zabezpečiť….To chce väčšina…a sme v 21. storočí…SME ?
  Štát zabezpečuje svojich. Badi aj sadiky, finančné holdingy vlastniace SPP, zákazky štátu SVOJIM sponzorom, obielenie čiernej stavby vedľa zimného štadióna slovana a „rýchle“ odpredanie mestských akcií stratových dobrodincovi čo sám bude znášať startové….mohli by sme diskutovať o fotovoltaike, štátnych zákazkach, najdrahšom mýte, najdrahších diaľniciach, mostoch, IT dodávkach štátu…..donekonečna.
  To že štátne firmy sponzorujú (dávajú vlastníkovi štátne a štát nemá na nižší deficit) súkromný KLUB je fajn.
  Je to dôkaz ISTOT tých istôt čo vládostrana sľubovala SVOJIM.
  Preferencie neklesajú a opozícia spí na vavrínoch poslaneckých platov a štátnych príspevkov.
  Zostáva jediné = OBČIANSKA angažovanosť.
  Idú voľby do VUC a znovu kandidujú tí čo majú funkcií viac ako TERMINÁTOT, RABMO a Amálka z Turca dokopy…
  Ľudia ich zvolia. Veď čo ak má niekto aj 5 verejných funkcií…a sedí napr. v parlamente..je jedno v a kom..
  Pár ľudí s mnohými funkciami rozhodne aj v roku 2014 aj 2015 znovu pôjdu peniaze svojim…
  Nielen na KHL.
  Lebo národ to tak CHCE…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   september 11, 2013

   Áno, želanie odhadom 90% spoluobčanov je to, aby štát zabezpečil. Toto želania majú ľudia bez ohľadu na to, do ktorého košiara sa zaraďujú. A treba si uvedomiť, že v demokracii majú právo na to, aby im bolo vyhovené. A tak sa štát neustále zväčšuje. Demokraticky.
   http://pospisil.blog.sme.sk/c/326301/Nevolicove-racionalne-dovody.html

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    september 11, 2013

    Upresnim, na slovensku z danou situaciou suhlasi minimalne 3,4 miliona ludi 1,2 miliona volicov SMERu spolu s 2,2 milionom nevolicov. medzi timito dvoma skupinami ludi je rozdiel asi taky ako medzi komunistami vedenymi Stalinom a narodnymi socialistami vedenymi Hitlerom.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     september 11, 2013

     ano urcite, zvolime si inych, lepsich, co nekradnu, netuneluju a davaju istoty (ehm, mozem pouzit istoty, ked uz boli raz pouzite?)…

     nepotrebujeme politikov, ani pravych ani lavych…

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

 4. Avatar
  september 11, 2013

  štát sa vždy postará „iba a len o svojich!“… nie o všetkých
  Príkladom je zákonník práce.
  Prvoradé a najdôležitejšie je aby sa „riešili odstupné, pomôcky…“
  Ale najskôr treba vyriešiť PRIORITU najvyššiu. Aby sa nemohlo stať že „zamestnávateľ“ nevyplatí mzdy a nič sa nedeje. Čuší sociálna vláda, odborári a aj voliči ľavice…
  Čo môže byť prioritnejšie ak nie DOSTAŤ svoje peniaze za svoju prácu ????
  Koľko je to ten fico ? Keď nedokáže zabezpečiť ISTOTU platu zamestnancovi a stále má nad 40….

  Ale dokáže urobiť 1000 klikov a bozkávať sa v aute…
  Aspoň viem na čom voličom záleží…
  A že nejaké milióny eur dá TIPOS a Transpetrol na hokej?
  No a kde ich majú dať?
  Máme diaľnicu BA KE.
  Zdravotníctvo funguje ako hodinky.
  Školstvo je výkladnou skriňou.
  Súdnictvo rýchlo a kvalitne rozhoduje.
  Polícia chránia pomáha , lebo vyberať pokuty pri tom nestačí…
  Na úradoch odborníci…

  Tak načo závideť pár eur SLOVANU???
  Veď SLOVAN je náš = štátny sociálny a demokratický…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   september 14, 2013

   píšeš :
   „štát sa vždy postará “iba a len o svojich!”… nie o všetkých“

   – ale ved to je absolutne normálne. Ved politici preto založili štát, aby ho vyciciavali.
   Je smutné, ak si ostatní občania myslia, že štat je tu na pomoc pre nich. Občanov treba vyliečiť z tejto naivity.
   Ano, politici občas čosi podhodia aj ostatným voličom, aby získali ich priazen a voličske hlasy. Taký Satko – toho už majú. Občas podhodia čosi z toho, čo im predtým vzali .

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 5. Avatar
  september 11, 2013

  SLovan aj ostatne kluby su sukromne osoby a odkial a a v akej vyske maju prijmy, do toho nikoho nic. starajte sa o svoje firmy a zarabajte a nezavidte bohatym ich bohatstvo, ktore si vydobili vlasntou sikovnostou

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   september 11, 2013

   Chapem, ze niekto ma lavicove nazory, alebo ine videnie sveta. Ale ked niekto napise toto, je mi na grc. Dufam, ze to pises len preto aby si mohol mat opacny nazor ako menejstatu, lebo ak to myslis vazne, tvoje mentalne schopnosti a bezhranicne uznavanie aktualnej politickej reprezentacie je ubohe, trapne a hlupe.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

  • Avatar
   september 12, 2013

   tomasko
   je tu jedna otázka
   Ak štát nemá na vyrovnaný rozpočet, ak dookola počúvame ako chýbajú peniaze
   na všetko a potom počujeme ako sa rozhadzuje…zo štátneho = zo spoločného = aj z môjho OZVEM sa.
   Ak si Ty spokojný napíš to.
   Napíš že si rád ako idú peniaze na SLOVAN a nie na školstvo, zdravotníctvo, vedu, atď…
   Napíš to jasne a otvorene.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    september 12, 2013

    z tvojho sa rozhadzuje? ty tipuješ v tipose? ved to robia len dochodcovia, nizkoprijmove socky a hlupaci, čo nepoznaju štatistiku.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     september 13, 2013

     TIPOS je štátna firma teda aj ja tam mám svoju jednu päťmilióntinu.
     Inak ja tam mám ako občan rovanký podiel ako fico, paška, kaliňák, hrušovský, frešo, bugár, hlina….
     Rovnako sa zo štátneho platilo najdrahšie mýto, diaľnice, opravy ciest.. ale aj v štátnom Kargu sa nakupujú drahé Audiny aj za moje.
     To je presne o NEZNALOSTI.
     Ak štátna firma (aj s menším ako 100 percentným) vlastnením štátu urobí dlhy, alebo funguje nehospodárne KTO to zaplatí?
     Všetci občania Slovenska rôznymi formami…
     Palko satko radšej hamuj ako BANUJ…
     Ak by vláda povedala že straty štátnych podnikov zaplatí zo svojho = straníckeho, ak by VOLIČI akejkoľvek strany mali zaplatiť účty čo ich vláda NAROBILA…
     potom by bolo fajn

     a na otázku Tipovania

     možno poznáš štatistiku
     ale keby si sa zaujímal o fakty vedel by si ako to chodí v Slovenskom športe a že sa výsledky netipujú ale dohodnú….

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      september 13, 2013

      maš v tipose podiel? tak prečo si ho nevyberieš. skus si naštudovat čo je tipos. maju to na slojej stranke. a ty možno poznaš slovesnky šport, ale keby vedel o čom točíš, tak by to o vysledkoch nenapisal. cez tipos sa netypuju športove vysledky.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      september 14, 2013

      výborne ďakujem za jasnú odpoveď , že si rád že štátny Tipos dá slovanu 1,4 mil eur
      Mohol by si si TO s TIPOSOM nejako urovnať???

      dav Tvoje citáty = z dvoch rôznych príspevkov:
      1 ty tipuješ v tipose? ved to robia len dochodcovia, nizkoprijmove socky a hlupaci, čo nepoznaju štatistiku.

      2 cez tipos sa netypuju športove vysledky.

      Ktoré je to za ktorým si stojíš.

      Štátny TIPOS mal hospodársky výsledok po zdanení nasledovný:
      2010 12 mil eur
      2011 32,3 mil eur
      2012 10,5 mil eur

      Ak dáva Slovanu 1,4 mil eur je to viac ako desatina z Hospodárskeho výsledku po zdanení za rok 2012.
      Tebe to nevadí…a mne to vadí
      Zodpovednosť vedenia TIPOSU je ako pri všetkých štátnych podnikoch a vládach NULOVÁ…

      Lebo voliči na Slovensku chcú štátne ale nezodpovedné…

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      september 14, 2013

      Pekná, ale celkom zbytočná argumentácia.
      Jedna milá reklama na kofolu hovorí : „Keď ju miluješ, nie je čo riešiť“
      (alebo takto nejako, približne).
      A vzorný občan Satko miluje. Miluje ŠTAT. Takže na jeho názoroch nie je čo riešiť. Kto miluje štat, nevidí jeho chyby.

      A je naivné veriť, že „chyby“ štátu sa daju nejako liečiť. NEDAJÚ. Toto totiž nie sú CHYBY, to sú geneticky fixované vlastnosti ŠTATu. Princípy.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      september 14, 2013

      netarajte obaja. citat: v tipose si naozaj nemožeš vsadit na vysledky športovych zapasov. je moj a možes si lahko zistiť, že je pravdivy. citat o socke čo tipuje je v članku autora treti odstavec od konca.
      a teraz o čom to je. tipos zaplati podla dohody za reklamu peniaze slovanu. predtym zaplatil cibulkovej, plati reklamu v markize a všelikde, kde sa jeho vedenie rozhodne. minu podla vyročnej spravy okolo 9 milionov eur. nikdy ma nenapadlo, si nad tym lamat hlavu. a ani vas važeni menejštatnici. až ked sa dohodol so slovanom, tak vam to vadi. prečo? citite sa kompetetni rozhodovat o ich reklame? viete najst lepšiu formu reklamy? ak ano, čo vam brani dat to na papier a skusit štastie v tipose. nakoniec múdrych, šikovnych, skratka MBA iste aj v tipose radostne prijmu. ja si zatial vychutnam zapasy. dam si cez pauzu pivko a klobasku. na zaver zapasu si na vas spomeniem, ked bude „vstante ked ste belasií!“ http://www.youtube.com/watch?v=Bavzbfb7KL0

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      september 14, 2013

      Kedže si evidentne nepochopil (a nemáš snahu pochopiť) ani slovo z oponentových argumentov, tak je škoda s ti odpovedať. Clovek, ktorý vedome ignoruje, že ho štát okráda, je duševne chorý. Že takýto chorí ludia zvíťazili vo volbach, je fakt smutné. Alebo máš možno z toho ŠTATu tolko výhod, že si iba obhajuješ tie výhody ??

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      september 14, 2013

      ty si asi evidentne dezorientovany, ked nie si schopny pochopit, že cely tipos podnika s peniazmi, ktore don vložia tipujuci dobrovolne za učelom vyhry. zisk ktory zostane je prijmom rozpočtu. tak kde ta štat okradne ked si nekupiš tiket?

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      september 15, 2013

      O tipovaní v Tipose…si pozri svoj prvý príspevok.
      Ide iba o zahmlivanie.
      Si smer a aj slovan pozitív.
      Nehanbi sa za to.
      Napíš že si rád ako štát dáva zo štátneho podniku súkromnému klubu = viac ako desatinu ročného hospodárskeho výsledku po zdanení.
      Napíš že si rád že štát bude vlastniť matku spp a bude platiť 80 mil. eur ako stratu ktorá vzniká tak že sa plyn domácnostiam predáva pod cenu za ktorú sa nakupuje…

      Zaujímavý názor = že štát cez Tipos robí vlastne najlepšiu reklamu ak sponzoruje slovan v khl.
      Aj Ty si robíš reklamu tak, že väčšinu toho čo zarobíš (po zaplatení odvodov a daní) dáš na REKLAMU ???
      Či je iný názor na SVOJE a na štátne ?

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      október 11, 2013

      Chapem, ze niekto ma ine nazory, alebo ine videnie sveta. Ale ked niekto
      napise toto, je mi na grc. Dufam, ze to pises len preto aby si mohol mat opacny
      nazor ako menejstatu, lebo ak to myslis vazne, tvoje mentalne schopnosti a
      bezhranicne uznavanie aktualnej politickej reprezentacie je ubohe, trapne a hlupe.

      a len tak mimochodom, tipos ma aj sportove stavky 😉
      https://tipkurzm.etipos.sk/

      Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Avatar
  september 12, 2013

  S tým zákoníkom práce je to trafené presne. Riešia sa tam minoritné veci, ale vyplatenie mezd za prácu nie. Aj nedávno „zbankrotovala“ firma Begokon z HrKo Holding, stovky ľudí nedostali mzdu a majiteľ si behá po svete, zakladá nové firmy a nikomu nevadia ani nevypaltené mzdy, ani neodvedené zrazené odvody ani problémy s DPH…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 7. Avatar
  september 14, 2013

  Je to moc pekné, ked sa tu mnohí rozčulujete, ako ŠTAT , teda politici, rozdáva „naše“ peniaze svojim kamošom a svojim firmám. Je to pekné, ale beznádejne zbytočné. Politici vždy najdu spôsob, ako „štatne“ peniaze rozkradnuť. JEDINÝ REALNY spôsob, ako tomu zabrániť je, nedovoliť politikom, teda štatu, aby nám peniaze brali.
  Kto schvaluje, aby nám štát bral čo len korunu, ten nech sa nečuduje a nerozčuluje nad rozkrádaním štátu.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   september 15, 2013

   Presne je to o tom, že politici si vždy nájdu spôsoby ako brať zo spoločného svojim.
   Chýba občianska angažovanosť, ktorú vedia šikovne politici zabrzdiť a zmeniť na vzájomné osočovanie sa voličov = vaši sú zlí a naši sú lepší. Preto našim „vždy“ tolerujeme viac = všetko.
   Príkladov je mnoho ale jeden za všetky. Všetci okolo mňa tvrdia že poslanec ani iná osoba vo verejnej funkcii nemá mať viac funkcií. Poznám takých čo majú aj 5 (a sú poslancami EU, v NR, alebo mestských zastupiteľstvách a primátorských stoličkách…)
   Ak ide o tých s ktorými voliči nesympatizujú je to OK , ale ak ide o tých čo volili už sa nechcú podpísať pod výzvy za ich odstúpenie…
   Politici sú len odrazom a obrazom SVOJICH voličov..(aj nevoličov)

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*