Ak sa rozhodnete ísť s niečím na trh, musíte ponúknuť niečo užitočné, čo ľudia budú považovať za prínos pre seba natoľko, že sa to rozhodnú od vás kúpiť. Čím väčší úžitok dokážete poskytnúť, tým je väčšia pravdepodobnosť, že počet zákazníkov bude narastať a ich spokojnosť stúpať. Toto je určite jedno zo základných pravidiel úspešného podnikania, ktoré prebieha na dobrovoľnej báze.
Ak vlastníte alebo pracujete vo firme, ktorá vyvíja softvér, je celkom pravdepodobné, že na začiatku bol nápad. Tento nápad ste následne museli s veľkým úsilím transformovať do konkrétnej podoby, ktorá vo finálnom štádiu predstavovala konkrétny produkt. Celý proces od nápadu, prípravy, realizácie, času a všetkých nákladov s tým spojených si musíte hradiť z vlastných zdrojov. Nikoho nezaujíma, že či počas dlhých hodín sedenia za počítačom a usilovného programovania a vylaďovania máte čo jesť alebo či máte z čoho zaplatiť nájom a energie. No napriek tomu máte ešte celkom šťastie, lebo robíte v oblasti s vysokou pridanou hodnotou a relatívne nízkym rizikom.
Budete sa snažiť využiť svoje predtým ťažko zarobené prostriedky čo najefektívnejšie a softvér spraviť takým spôsobom, aby bol čo najužitočnejší pre ľudí. No a keď vstúpite s produktom na trh, je celkom možné, že neuspejete a následne skrachujete. Musíte hľadať zákazníkov, investovať do marketingu a je celkom možné, že sa prerátate. Nik vám nič negarantuje. Nik vás z toho nevyseká, neexistuje žiadna kasa, žiadny stolček prestri sa, z ktorého by ste si mohli zobrať ľubovoľné množstvo prostriedkov, keď sa vám nedarí.
Je to zložité, náročné a plné rizík, no takto by to malo fungovať. Štát tento problém nemá.
Keď sa daňováci rozhodnú robiť softvér, nápad zväčša nemajú – ani ho mať nemusia. Nápad príde od ich „zákazníkov“, ktorí len žiadajú zjednodušenie svojej práce. Keď sa daňováci nakoniec rozhodnú, že nejaký softvér urobia, nejdú do žiadneho rizika a majú na to aj kopec času. Jedlo, nájom a všetky náklady s tým spojené im preplácajú ich budúci zákazníci. Zákazníci nie sú potenciálni, zákazníci sú istí. A ten kto má pri vývoji nôž pri krku sú stále len ich „zákazníci“. Oni sú tí, ktorí musia dodržiavať termíny, nie opačne. Tí istí zákazníci, ktorí vývoj toho softvéru financujú. Daňováci si nerobia ani ťažkú hlavu s použiteľnosťou softvéru. Z jednoduchého dôvodu – so svojim softvérom nevstupujú na konkurenčný trh – no ich „zákazníci“, ktorí vývoj softvéru financovali sú nútení (v konečnom štádiu až pod hrozbou basy) ho používať.
To že je softvér obmedzený na nejaké konkrétne systémové prostredie, potrebujete k tomu tie a tie doplnky, alebo funguje len pri určitej hviezdnej konštalácii daňovákov vôbec netrápi. Nemá prečo. Svoje peniaze za vývoj softvéru už majú na účte, a … ďalšie sa k nim už veselo hrnú. Mať takýto biznis by chcel asi každý – len možno nie každý by mal na to žalúdok.
Ako príklad skvelej „použiteľnosti“ by som uviedol len jednu špecifickú vec v spleti neprehľadného a komplikovaného byrokratického guľášu – tlač formulárov. Ak si myslíte, že ste už ukončili svoju prácu, všetko máte vyplnené a nasledovať bude len kávička a oddych, máte sa ešte na čo tešiť:
- kliknete na tlačidlo „Tlačiť“ (nie, softvér neponúkne výber spôsobu tlače, ako by ste čakali)
- softvér ponúkne uloženie archívu ZIP (!)
- ste bezradný, hľadáte návod čo robiť, nikde nič nevidíte
- máte možnosť súbor uložiť alebo otvoriť
- otvoriť ho nemôžete, lebo obsahuje viacero prelinkovaných súborov
- súbor dáte uložiť a vyhľadáte ho na disku (ak ho vôbec nájdete)
- rozbalíte súbor do samostatného priečinka
- otvoríte ten správny súbor (treba vedieť ktorý)
No a tento postup by mala (samozrejme intuitívne) zvládať cieľová skupina „zákazníkov“, ktorú tvoria zväčša ženy – účtovníčky, ktoré sú radi, že si vedia zapnúť počítač a orientovať sa v legislatívnych zmenách.
Skúsme si predstaviť, že ako by sa asi človek správal, ak by si takto nadizajnovaný softvér kúpil od nejakej softvérovej firmy na konkurenčnom trhu? Najskôr by sa sťažoval, požadoval nápravu, prípadne preplatenie technickej podpory ktorú by možno k tomu potreboval a v konečnom dôsledku aj vrátenie peňazí.
Zabudnite v prípade štátu. Štát vás núti takýto softvér používať či sa vám to páči alebo nie. Sťažovať sa môžete kde len chcete, ale nič vám to nepomôže. Za softvér ste už zaplatili a nik vám peniaze nevráti – naopak, platiť budete ešte viac! A ak softvér odmietnete používať, pôjdete do basy. Takto funguje štát.
13,489 celkovo návštev, 1 návštev dnes
Presne toto!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a vela zien uctovniciek su aj podnikatelky v jednom …takze aj zarabat peniaze aj uctovat o tom a aj vyznat sa v tom!!!!!!….a vela podnikateliek su aj dochodkyne a tiez si uctuju same!!!!!!! a toto je uz aka cielova skupina?????
9 1
Ja ten „software“ našťastie nemusím nepoužívať, lebo tam nežijem. Ale počul som, že to nie je softvér, ale MS-DOS. Nemáte MS-DOS, kúpte si MS-DOS. Že máte Mac, alebo Linux? Kúpte si MS-DOS. Pokúsite si uplatniť výhradu svedomia, že nechce podporovať organizovaný zločin? No a čo iného je celý ficoštát?
Tak si musíte kúpiť MS-DOS od súkromnej firmy, ktorej takto štátna inštitúcia naháňa zákazníkov. Ešte by ste si mali kúpiť zelený náter, kelňu a Solvinu – možno čoskoro. Zatiaľ to je na trestné oznámenie kvôli zneužitiu právomoci. Vieme, kde na Zlodejsku po zlodejsky končia také oznámenia. Až kým to nechytí nejaký vrták a nedotiahne do konca – na Ústavný súd alebo k medzinárodným fóram.
Aj na Švajčiarsku po švajčiarsky je automatizovaný systém daňového prihlásenia. Je to fajn, lebo to daňovákom ušetrí ručný vstup dát z papiera. Ide o prepojený systém súborov v Exceli, kompatibilný s Open Office a Libre Office. Žiadna diskriminácia ozajstných počítačov, ale ani žiadna povinnosť ho používať. Ľudia, čo radšej pracujú s kalkulačkou na papieri a namiesto e-mailu používajú poštu, to môžu robiť aj naďalej po starom.
6 3
tak a cez wine to nejde? alebo staci aj cracknuty winshit cez virtual a to nebude nikto nadavat ze nemam oficialny
0 2
Ukradnutý MS-DOS ostáva MS-DOS. Nik nemôže iného nútiť ku kradnutiu tovaru, aj keď je to len MS-DOS.
4 2
jasne sak o tom je tento clanok, len ked napr pride kontrola a clovek to ma iba na virtuale a spusta o iba ked potrebuje tak kontrola to nebude vedet. btw neviem preco ludia v dnesnej dobe furt pouzivaju MS podukty, ked Linux na Linuxe ide uz pomaly vsetko naopak pomaly Linux zacina mat viac podporovanheo softwaru jak windows
0 0
Ukradnutý MS-DOS ostáva MS-DOS, či o tom úrady vedia, alebo nie. Ukradnutý MS-DOS ostáva kradnutý tovar, či o tom úrady vedia, či nie. Sú ľudia, ktorí kradnutý tovar odmietajú. Sú aj ľudia, ktorí odmietajú MS-DOS.
4 3
Ja som na tom trochu horšie. Tento mesiac budeme podávať 200 – 250 podaní. V porovnaní s vytlačiť, odniesť papiere na DÚ, to znamená minimálne 70 hodín práce naviac. Kľudne to môže trvať aj násobne viac, závisí od toho ako bude padať systém DU.
Kto to zaplatí?
Chvíľu to bude trvať, ale nakoniec všetci.
5 0
Skor si myslim, ze dostanete pokutu za nedodrzanie terminu ako ze to bude len dlhsie trvat. fakt je to urobene narychlo a sposobom franto podrz komin, idem po vyplatu.
Ale nie je sa co cudovat, lebo prijat zakon v novembri aby mal ucinnost v januari a vyziadat tolko zmien naraz, to proste nestihne nikto. Hlavne ked je vela treba aj vykladat zo zakona, ktory v tomto pripade bol dost zlozity.
Lepsie bude poziadat o odlozenie priznania na jun, ked sa vychytaju chyby. Ak to spravi velke percento, mozno sa zamyslia aj preco (hlavne ked im budu chybat peniaze z dani).
2 0
Odložiť DzPPO síce nejaký čas získa, ale to je len časť. DPH, kontrolné výkazy, súhrnný výkaz, hlásenia o DzPFO nič z toho sa odložiť nedá.
Systém je urobený tak, že občas to prejde normálne občas sú dni, kedy za celý deň nedokážeme odoslať jediné lajstro.
PS : Aj keď to ide normálne je to pre mňa značne pomalšie než vytlačiť a odniesť na DÚ fyzicky.
PS2 : Pri našom počte podaní sa to stihnúť jednoducho musí. Ak by sme nestihli podať 1/4 podaní tak sú to pokuty v rádoch tisícov eur. A za mesiac zas. To sa nedá zvládnuť.
1 0
Tak tomuto sa hovorí darebácky štát. Francúzsko je taký darebácky štát. Administratívne peklo, legislatívne peklo, daňové peklo. Ale je aj horšie. Ukrajina. Na eTrende je nový bloger, píše z Ukrajiny.
http://blog.etrend.sk/tomas-tiefenbach.html
Na Švajčiarsku po švajčiarsky daňováci hovoria, že nie sú tu od toho, aby okrádali ľudí. Pri meškaní s platbou sa účtuje úrok na úrovni Národnej banky s prirážkou +1%. To je najlacnejší úver, aký je možné získať. Ale musí to byť dohodnuté a povolené meškanie, inak príde exekútor a tam sú poplatky vyššie. Pre firmy to je prísnejšie, lebo ak meškajú s platbami štátu, tak majú problémy pri štátnych zakázkach. Ak je niekto profesionál, aj daňováci chcú profesionálny prístup od profesionálnych partnerov.
0 1
Ak si uvedomíme, že pokuta za NEPODANIE LAJSTRA môže byť 10.000 €, tak sa výraz darebácky javí ako veľmi umiernený.
4 0
budem trochu zlomyselný :
Je realne predpokladať, že veľka časť, možno väčšina mzdových učtovníkov volila túto vládu. Takže – vlastne si za trest toto všetko zaslužia.
– – –
Zlo konané vládou je takým očistcom pre voličov, etatistov. Štat je trestom za etatizmus v ludoch.
Znie to kruto, ale čo iné si zaslužia ludia, ktorí vedome volia zločincov ???!!!
Ludia si volia SVOJU vládu preto, aby vláda ubližovala INÝM ludom. Lenže aj tí INÝ ludia si občas zvolia SVOJU vládu, ktorá ubližuje tým prvým.
4 4
… Takto funguje štát. – Ste opat vedla, Martin.
Clanok opisuje iba jednu variantu z mozneho fungovania statu. Existuju este vselijake ine. Jedna z nich je, ze stat da cloveku najlacnejsi a najjednoduchsi softver – to je dobry stat.
Horeuvedenu proceduru prevadzkuje stat slovakov – magorov – zly stat.
1 10
Dobrý štát je pre mňa žiadny štát.
4 2
A kde taký štát reálne existuje?
1 1
Tak to potom bude tvoja rodina dosť hojne zastúpená na vysokých štátnych pozíciach…
2 1
Chlapec hovorí o akom softe? Ja poznám iba e-dane a tam to teda takto určite nefunguje. Teda okrem tej ideologickej omáčky, tá v tom programe nie je.
2 3
Chlapec o edane nehovorí, lebo do edane to tí truľovia neboli ani schopní integrovať, tak ľudia musia chodiť cez web finančnej správy.
2 3
Presne tak, ti magori (rozumej dodavatelia softu a zadavatelia zakazky) nie su schopni dodat ani danove priznanie za rok 2013 do eDane na zaciatku marca 2014, clovek musi pouzit ich stranku.
Podla mna by to malo byt tak, ze ak mi vyjde plusove danove priznanie napr. nad urcitu sumu, tak moje DP pride spracovat uradnicka z DU a mne daju pokoj s ich softami a nech si robia sami a aspon budu tlaky na tych nahore. Pripadne aj s uctovnictvom.
Ale ovela jednoduchsie je zrusit dane a zavies bezpodmienecny prijem a bol by pokoj s celou byrokraciou.
4 1
Pavol Paradeiser :
„zrusit dane a zavies bezpodmienecny prijem“
– moc mudra myšlienka. Ten „bezpodmienecny prijem“ je zvlášť príťažlivý po tom, ako su ZRUŠIA dane. Treba napísať ficovi. Ten nás má rád, ten to zavedie.
0 0
Tak neviem, ja som si bez problém zo stránky finančnej správy stiahla edane pre Windows a funguje to bez problémov. Je ale pravda, že tlač tam nie je celkom zrozumiteľne daná, napr. hne´dsi musíte vytlačiť potvrdenku o odoslaní, inak sa už neskôr tlačiť potvrdenka o doručení tlačiva na DÚ nedá. neviem ako ostatní, ale na starom pc mi eDane nešli, ale keďže sme kupovali nové pc, na novom to fachčí bez problémov.
0 0
Len ci nie uz neskoro
na co prisiel Buffet ci Szoros prisiel aj MMF, Sulikovcina ci Durana napojeny na Pentu koncia.
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/311107-bohati-sa-maju-viac-delit/
Len je uz za pat dvanast, Aurora ci maliar?
4 2
Ak by sa povaľači nechali úplne prirodzene vykapať od hladu, potom by sa tak nemnožili a pracujúci človek by si mohol ponechať viac z toho čo zarobil.
3 3