Keď Kotleba zasadne v európskom parlamente

Vyzerá to tak, že britské Eurovoľby vyhrá strana známeho euroskeptika Nigela Faraga UKIP (31 percent v prieskumoch). Farage si popularitu získal svojimi neortodoxnými vystúpeniami v europarlamente, v ktorých drzo útočil na absolútnu nereprezentatívnosť európskych elít. Na bruselskom papalášizme postavil aj aktuálnu kampaň. Len tak mimochodom, UKIP je za výrazné obmedzenie imigrácie. Niektoré zdroje označujú stranu za rasistickú.

Predvolebný plagát UKIP

Predvolebný plagát UKIP

Gert Wilders z Holandska sa snaží presadiť vystúpenie svojej krajiny z Eurozóny. Podľa ekonomickej štúdie, krajiny na rovnakej ekonomickej úrovni ako Holandsko, ale mimo Eurozóny (Švédsko, Švajčiarsko), dosahujú v porovnaní s krajinou tulipánov dlhodobo lepšie hospodárske výsledky. Wildersovou notorickou témou sú neprispôsobiví moslimovia.

Do tretice Marián Kotleba, banskobystrický župan, čo nám tu ešte pred pár rokmi pochodoval v gardistickej uniforme, pozastavil spolufinancovanie európskych projektov pre školy. Okrem obligátnej korupcie odôvodnil tento krok potrebou šetrenia župných peňazí. Zhodneme sa na tom, že je to od nástupu druhej Ficovej vlády prvé skutočné protikorupčné opatrenie?

Títo traja páni, ktorých považuje politický mainstream za radikálov, sa spoločne ocitli vo veľmi komfortnej situácii. Popularitu získavajú pomocou tém, ktoré nemôže žiadny triezvy človek považovať za extrémistické. Tradičný pravicový volič by dokonca podobné správanie od zavedených demokratických strán očakával.

Existencia nevolenej bruselskej byrokratickej mašiny, ktorá dáva európskemu parlamentu svoje rozhodnutia iba na podpis, sa ťažko prezentuje ako excelentný výdobytok európskej demokratickej tradície. Že nám euro prinieslo viac problémov ako úžitku si už snáď okrem numizmatikov uvedomuje každý. Ale eurofondy ešte stále z perspektívy európskej hospodárskej periférie vyzerajú ako pozitívum.

Nemôžem sa s týmto názorom akokoľvek zhodnúť.

Abstrahujme od korupcie, ktorá je s európskym systémom dotácií spojená. Neberme do úvahy škody, ktoré narobia takéto zásahy na podnikateľskom prostredí (keď jedna firma si dokáže vybaviť dotáciu a druhá nie). Pozrime sa na systém eurofondov okuliarmi, ktoré používajú naše politické elity, keď sa ich snažia predať voličom. Teda ako prostriedok, ktorým sa na Slovensku financujú projekty, na ktoré nemáme dostatok financií.

Keďže žijeme ešte stále vo svete obmedzených zdrojov, tak vždy bude existovať pár vynikajúcich myšlienok, na ktorých financovanie sa nenájdu zdroje. Celá komplikovaná veda menom ekonómia, je v podstate o tom, čo sa bude realizovať dnes, čo zajtra a čo nikdy. Existuje určitý konsenzus triezvych hláv, že práve ten, čo peniaze zarobil, by mal aj rozhodovať o tom, ako ich minúť. Voláme to trhový mechanizmus. A tomuto mechanizmu dávajú eurofondy ďalší významný úder.

Cyklistická trasa, vynovené námestie, alebo firemné školenie soft-skills by sa nikdy nezrealizovalo, keby o tom mal rozhodovať konkrétny daňový poplatník, ktorý na ne musí zarobiť. Radšej by si kúpil druhé auto, šiel na dovolenku, alebo dal spravil kúpeľňu. Myslite na to vždy, keď uvidíte oslavnú tabuľku o tom, koľko únia prispela na realizáciu daného projektu. Takáto tabuľka má bohužiaľ vždy aj svojho bračeka. A ten sa nachádza vo vašej obývačke a stojí na ňom Na tomto mieste mohla byť nová pohovka, keby si nemusel spolufinancovať európske fondy.

Iným problémom je, že cyklocestu alebo školenie v rodovej rovnosti má na svedomí forsírovanie danej témy zo strany euroelít v ďalekom Bruseli. Aj vy pochybujete o lepšej schopnosti eurokomisárov rozhodovať o rozvoji stredoslovenskej obce ako jej samotný starosta? Vedia europoslanci lepšie ako šéf firmy, aké školenie je pre jeho zamestnancov potrebné? Básnická otázka.

Do akých absurdít to celé môže nakoniec zájsť, pár najuletenejších príkladov európskych dotácií.

Medzi Slovákmi existuje ešte rozšírený názor, ktorý celý problém bakatelizuje. Vraj na eurosomariny idú aj tak peniaze bohatých Nemcov, Dánov, Holanďanov. Tak načo sa vzrušovať. Podla mňa nič nedavastuje celý európsky projekt viac ako táto predstava.

Ak má byť Únia iba nástrojom, ako si od ostatných európskych národov trhnúť niečo pre seba, tak by sme ten cirkus mali ukončiť čo najskôr. S čo najmenšími škodami. Rovnako ako ma hnevá plytvanie peniazmi slovenských daňových poplatníkov, tak ma nenecháva chladným ani vysávanie nemeckých peňaženiek.

Z tejto perspektívy je Marián Kotleba vlastne najeurópskejším politikom na slovenskej politickej scéne. Kedže ako jediný sa rozhodol rozumne hospodáriť nielen s peniazmi slovenských daňovníkov. Zatiaľ čo euronadšenci sa navzájom predbiehajú, kto z nich vydrancuje európske rozpočty dôkladnejšie.

Situácia začína byť kritická. Na ulici ležia ekonomické témy, ktoré sa dotýkajú každého občana Únie. Čo je ale zaujímavé, dvíhajú ich pochybní politici, zatiaľ čo tradičné strany sa otáčajú chrbtom. Samému mi je smutno z faktu, že čo sa týka problematiky Eurofondov, tak mám najbližšie k fúzkatému pánovi vo fešáckej čiernej uniforme.

Zavedené demokratické partaje (ak o takých na Slovensku vôbec môžeme hovoriť) spomenuté témy extrémistom úplne prenechávajú, alebo prídu s tak absurdnou konštrukciou, že sa zdravému človeku rozum zastavuje.

Ako napríklad najväčší lunatik slovenskej politiky (nemýliť s poctivou českou chlapčenskou kapelou) Boris Zala so svojim ultimátnym výrokom, že za svetovú hospodársku krízu môžu Dzurindovské reformy.

Juraj Karpiš, našemu portálu veľmi sympatický ekonóm, pred dvoma rokmi v Hríbovej Lampe naznačil, kam táto situácie môže dospieť.

Stále žijeme v rovnakej Európe, kde si Talian nechce dať hovoriť do verejných výdavkov, kde Nemec má problém poslať šek do Grécka. Podľa mňa táto silená integrácia (rozumej euro, poznámka autora) nedopadne dobre. Dopadne podľa môjho názoru tak, že ohrozí ten úplne pôvodný cieľ Európskej Únie – narastie nacionalizmus a budeme mať zase problém s otvorenými hranicami.

Ak nechceme, aby sa vrátili nacionalistickí duchovia minulého storočia. Ak chceme mať z Európy naďalej jeden veľký priestor, kde v jednom rohu pracujem, v druhom žijem a v treťom dovolenkujem. Tak neprenechávajme ekonomickú racionalitu Kotlebovi.

Takisto ako sa u nás podpisujú petície za zákaz predaja slovenskej pôdy cudzincom, Nigel Farage brojí proti imigrantom z východnej Európy, čo berú Angličanom prácu. Keď sa tieto dve skupiny stretnú v europarlamente, tak sme docestovali. Za to podla mňa žiadna vyasfaltovaná cyklocesta nestojí. Aj keď mi ju postavia zo spálne rovno až do kancelárie.

A ak mám povedať pravdu, tak sloboda pohybu a vágna príslušnost k demokratickej západnej civilizácii, je tých pár vecí, pre ktoré nad Úniou ešte netreba lámať palicu.

7,422 celkovo návštev, 4 návštev dnes

pošli na vybrali.sme.sk

11 odpovedí

 1. Avatar
  máj 21, 2014

  Excelentne napísané. Vyvstáva už len otázka „Koho tam poslať?“

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  máj 21, 2014

  Dookola opakovať o „tajomných a nikým nezažitých“ zlých európskych úradníkoch…???
  Ak sa máme na Slovensku zle nemôže za to ani EU, ani maďari, ani američania ani ufóni…
  Príčinu treba hľadať na SLOVENSKU. U nás doma. Každý vo svojom okolí a sebe…
  Nevzdelanosť neinformovanosť a … radšej vynechám …
  Slovensko je krajina .. kde sú ľudia od detstva vychovávaní ROZPRÁVKAMI.
  V každej rozprávke kde dobro zvíťazí jeden „bojuje“ za všetkých ostatných…
  Preto netreba veľa teórie.
  Skúste sa porozprávať so svojimi rodičmi, starými rodičmi, susedmi, spolupracovníkmi…
  Otvoria sa Vám zázračné dvere REÁLNEHO Slovenska.
  Slovenska kde každý občan má jeden hlas…
  Len „nikdy nepochopím“ prečo si občania nechcú vziať aj ZODPOVEDNOSŤ za svoje činy a nečiny ??? Netýka sa to iba volieb . Najviac každodenného obyčajného života…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   máj 22, 2014

   „Len “nikdy nepochopím” prečo si občania nechcú vziať aj ZODPOVEDNOSŤ za svoje činy a nečiny ???“

   – haha…. dobre to ty chápeš !!!
   Predsa za nás prevzal plnú zodpovednosť vodca fico na svoje široké plecia, On nám zabezpečí istoty a pohodu, a my si už iba ideme užívať.
   Ono – slováci su typický poddanský národ. Radi si (v kútiku) zašomrú na pánov hore, ale radi tým pánom prenechajú aj plnú zodpovednosť za seba. Milujú pánov, ktorí ich potľapkajú po pleci a hodia im kostičku, nenávidia panov, ktorý ich chcú nechať napospas krutému životu.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    máj 22, 2014

    Možno SOM naivný ale naozaj by som sa stretol rád s ľuďmi čo povedia:
    Volil som toho a toho a som na to hrdý…
    Chcem veľa štátu ale ak to štát „pokazí“ rád prispejem zo svojho…
    Tí čo som ich volil vyrobili veľkú sekeru preto nech mi znížia dôchodok na polovicu…
    Ja viem začal som rozprávkami a teraz je to rozprávka opakovane…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 3. Avatar
  máj 21, 2014

  Pán Fandák.
  Vaše volanie po správnom postupe európskej spoločnosti je tak nereálne, až je naivné. Žiadne rýchlozmúdrenie nemôže nastať. Celá dráma sa musí odohrať do konca. Ak sa majú presadiť liberálnejšie myšlienky, môže to byť až vo fáze obnovy po celkovom spoločenskom krachu. Ak tieto myšlienky majú byť prijímané, musia preukázať svoju kvalitu včasným, dôsledne vyuargumentovaným a čo najpresnejším predvídaním vývoja. Tým môžu získať na príťažlivosti vo chvíli, keď sa začnú hľadať spoľahlivé a perspektívne riešenia. Dovtedy o ne takmer nik nezavadí. Drvivá väčšina spoločnosti nemá ani potuchy o reálnych príčinách problémov a o tom, že by veci mohli fungovať úplne ináč, ako sú zvyknutí (zlo-zvyknutí….).

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   máj 22, 2014

   Plne podporujem.
   EU má jednu prvotnú príčinu, z ktorej vyplívajú dva velmi zlé dôsledky :
   Prvý dôsledok je okomentovaný v článku
   http://www.mises.cz/clanky/hlavni-nevyhoda-evropske-unie-jeji-existence-1464.aspx
   Z uvedeného textu vyplíva, že EU berie (znižuje) človeku šancu odísť do prostredia s inými vlastnosťami, pravidlami. Unifikuje veľkú časť Zemegule. Z reálneho životného prostredia vytvára pomerne luxusnú , unifikovanú klietku na slepačej farme.

   Druhý dôsledok súvisí s tým prvým : Jednotné pravidlá v EU odstranujú KONKURENCIU týchto pravidiel. Znemožňujú Darvinov princíp vývoja druhov, v ktorom práve zmeny a rozdiely vytvárajú možnosť TESTOVANIA KVALITY jednotlivých, rôznych systémov. Jednotnosť znemožnuje plynulý prechod na LEPŠÍ systém. Jednotnosť znemožnuje vývoj lepším smerom, a iba betónuje staré pomery.

   Extremne zlou vlastnosťou EU je jej absolutny nedostatok klasických demokratických pravidiel. Aj ked demokracia v princípe je sama naprd, tak v EU sa z nej odstránili aj zvyšky jej pozitívnych vlastností : EU je PLNE ÚRADNÍCKA. Byrokracia vládne, nie občania. Extrémne nízka účasť vo volbách je nielen príčinou toho, ale je aj dôsledkom. Ludia si uvedomujú (hlavne v menších štátoch) , že vplyv nimi zvolených úradníkov je v EU kolose blízky nule.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    máj 23, 2014

    Vždy ma potešia tie červené palce dole. Podľa nich viem, že som naštval nejakých etatistov, teda že správne rozmýšľam. Akurát však neviem, čo také konkrétne ich naštvalo. Asi ani oni to nevedia.
    Vďaka.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     máj 24, 2014

     Aha tak vsetci maju tlapkat tvojim kydom. Vot demokrat.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      máj 30, 2014

      Julko, chudáčik, neovládaš slovenčinu ?
      Ved ja som napísal opak tvojho tvrdenia :
      „Vždy ma potešia tie červené palce dole. “

      A nie som demokrat. Ani kusok. Som ideovo libertarian. Teda opak demokrata.

      Thumb up 0 Thumb down 0

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*