Fico vs Cleveland

Povodne a iné prírodné pohromy sú ťažkou životnou skúškou pre tých, ktorých postihnú. Situáciu im nikto nezávidí, súcit a pomoc je absolútne na mieste. Ako ináč, situáciu využívajú aj politici na to, aby ukázali, ako veľmi im na ľudom záleží. V televízii som videl ako premiér Fico ľudí ubezpečil, že na pomoc vlády sa môžu spoľahnúť a minister Glváč ho skúsil tromfnúť tým, že povedal, že pôjdu v pomoci aj za hranice toho, čo im ukladá zákon.

Predseda vlády SR Robert Fico (vľavo), minister obrany Martin Glváč (vpravo)
a minister životného prostredia Peter Žiga (uprostred) na sútoku Dunaja a Moravy pod hradom Devín. Zdroj: TASR

Ako by dnes asi dopadla politická kariéra Grovera Clevelanda?

Grover Cleveland bol prezident USA, ktorý veril, že úlohou vlády nie je riadiť a naprávať všetky oblasti ľudského života. Veril, že moc štátu má byť obmedzená a má slúžiť na ochranu slobody ľudí. V roku 1887 mu predložili na podpis schválenie pomoci pre farmárov v Texase, ktorých sužovalo suché, horúce počasie a prišli o úrodu. Pomoc mala byť 10.000$

Grover Cleveland o Texas Seed Bill:

V ústave nenachádzam žiadne oprávnenie na takéto opatrenie a neverím, že by sa mala právomoc a povinnosť vlády rozšíriť na pomoc sužovaným jednotlivcom. Možno sledovať všeobecne rozšírenú tendenciu prehliadať fakt, že moc a povinnosť vlády je obmedzená. Myslím si však, že tomu tlaku treba pevne odolávať. Treba opakovať, že vláda stojí na pleciach ľudí a nie ľudia na pleciach vlády. V núdzi sa môžeme spoľahnúť na priateľstvo a štedrosť blízkych. Toto sa opakovane ukazovalo, podobne ako sa to ukázalo v nedávnej minulosti. Federálna pomoc v takomto prípade podporuje očakávania ľudí, že vláda sa bude o nich starať ako rodičia o svoje deti a to oslabuje vnútornú silu národa. Súčasne to brzdí prívetivé správanie, ktoré posilňuje vzájomné väzby medzi známymi a blízkymi.

Šek na 10.000$ odmietol podpísať a pomoc ostala na ľuďoch. Ľudia mali naozaj súcit a vyzbierali vyše 100.000$, čo je desaťnásobok toho, čo mala poslať farmárom vláda.

 

Rozdielna mentalita

Vidíme, že tu ani tak nejde o peniaze na pomoc, ale o diametrálne odlišný filozofický prístup. Dnešní politici hrajú na city, naháňajú hlasy tak, že sa tvária, že to oni sú tí, čo pomáhajú, rozdávajú a zabezpečujú pomoc. Ubezpečujú ľudí, že o plecia vlády sa môžu kedykoľvek oprieť.

Chcem tým povedať, že vláda by teraz nikomu nemala vynahradiť škody spôsobené povodňami?

Nie, to povedať nechcem. Počas úradovania Grovera Clevelanda ľudia neplatili žiadnu daň z príjmu, zdravotnú daň, nemuseli posielať peniaze do pyramídovej hry zvanej dôchodkový systém.. Drvivá časť peňazí, ktoré si zarobili, im aj ostala. Mali úspory, mali charakter, ktorý nebol pokrivený socializmom a nemali pocit, že na majetok niekoho iného majú nárok. Dnes, keď ľudom vláda „pomôže“, tak v skutočnosti dostávajú výnimočnú šancu, aby im vláda vrátila to, o čo ich predtým olúpila na daniach. Aj keď tú šancu nemajú všetci, ja im ju nezávidím a nebudem ju odsudzovať kvôli tomu, že ju nemajú všetci.

Ak by som si chcel naivne myslieť, že z prírodnej pohromy vzíde aj nejaké ponaučenie, tak by som chcel, aby vlády nezačali poskytovať poistenie domov v rizikových oblastiach, ktoré by súkromné poisťovne nikdy nepoistili (tak ako sa to robí v niektorých krajinách). Aby vlády nedávali stavebné dotácie na stavby v rizikových oblastiach, aby sa snažili zaradiť spiatočku smerom k mentalite z čias Grovera Clevelanda. Aby sa politici prestali vydávať za tých, ktorí pomáhajú, lebo inak by sa v očiach verejnosti zdiskreditovali.

6,336 celkovo návštev, 1 návštev dnes

17 odpovedí

 1. Avatar
  jún 06, 2013

  Svata pravda….

  Thumb up 10 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  jún 06, 2013

  Tunelári vs. súkromná spolupráca.
  Aplikácia: Optimalizácia dopravy.
  .
  http://auto.sme.sk/c/6823390/sukromnici-predbehli-stat-a-posielaju-dopravne-informacie-do-navigacii.html

  Thumb up 5 Thumb down 0

  Odpovedať

 3. Avatar
  jún 06, 2013

  Veľmi zaujímavá téma.
  Čo je to štát? Čo je sociálny štát? Či má byť štátu veľa ? Či štát (cez vrcholových predstaviteľov štátu ) má rozhodovať o všetkom….
  Podľa ústavy SR sme si všetci rovní. Článok 12
  „(1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.“
  To že sa niektorým niečo dá na úkor iných je veľmi citlivá ale podľa ústavy nezákonná možnosť. Ak by sme chceli „vykladať“ ústavu potom má nárok každý bez rozdielu. Nezáleží to od vôle ani predsedu ani ministra…
  Máme tu naše socialistické a dodnes mnohými obdivované „ŠTÁT sa o TEBA občan postará…“.
  Ide len a iba o to KTO to zaplatí…???
  Ak to raz budú platiť tí čo to sľubujú a zaplatia zo svojho potom uznám, že sme sociálny štát.

  Thumb up 3 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 06, 2013

   Tu v SR sa ani nepredpokladá, že ústava je ZÁVäZNÝ dokument. Keby niekto dal žalobu, že je poškodený protiustavným konaním štátneho orgánu, bol by na smiech. Štatne orgány su VYKLADAČOM ústavy, a teda si samozrejme vyložia čokolvek podľa svojej potreby. A občan sa môže ísť sťažovať na INÝ štatny orgán. Hej, orgán, to je správne pomenovanie.

   Thumb up 7 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    jún 06, 2013

    našťastie sú tu aj európske zákony = smernice a európske súdy a ich nadradenosť nad naše…
    Práve dnes v jednej nemenovanej TV (posledné číslo v názve je tri) sa pýtali nemenovaného ministra (životného prostredia) aké má informácie o situácii na Slovensku = predpovediach na ďalších riekach…
    Odpoveď: Nečakám že sa Dunaj ešte zdvihne,,,
    O ďalších riekach nič…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

  • Avatar
   jún 06, 2013

   Odpovede.

   Čo je štát? Štát je najsilnejší násilník na svojom území.

   Čo je sociálny štát? Sociálny štát je najsilnejší násilník na svojom území, ktorý podpláca iných potenciálnych násilníkov, aby sa vzdali násilia.

   Thumb up 4 Thumb down 0

   Odpovedať

 4. Avatar
  jún 06, 2013

  citát :
  „Chcem tým povedať, že vláda by teraz nikomu nemala vynahradiť škody spôsobené povodňami?
  Nie, to povedať nechcem“
  – škoda. ale chápem. Chcelo by to hodne odvahy. Iba „odľud“ by také čosi povedal. Antisocialny živeľ.

  Človek, ktorý si platí mastnú protipovodňovú poistku, sa musí cítiť blbo. ked jeho nepoistený sused dostane peniaze „od štátu“ , a za ušetrené peniaze mohol ísť do Chorvátska. Fica sa hrá na poisťovnu aj na pana Boha za cudzie peniaze.

  Thumb up 6 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 06, 2013

   Hej, to je take diskutabilne. Snazim sa to vidiet cez prizmu toho clanku W.Blocka (http://goo.gl/1LAjK). V kazdom pade, ked by fungoval „Cleveland styl“ uz teraz, tak by to bolo najlepsie.

   Thumb up 1 Thumb down 0

   Odpovedať

 5. Avatar
  jún 06, 2013

  Charakter ludi za socializmu bol presne taky ako opisuje cleveland. Ak je toto pokriveny charakter, tak coje potom to, co je vidiet u vacsiny ludi v dnesnom globalnom svete a to aj tam kde socializmus nikdy nebol, ten v podstate nebol nikdy a nikde.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 6. Avatar
  jún 06, 2013

  A este nieco. Niekedy je menej viac. Svojimi subjektivnymi nazormi a mylnymi zavermi zabijate nadhernu myslienku autora. A nestava sa to na tomto webe ojedinele, skor naopak.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 7. Avatar
  jún 06, 2013

  Čo tak prestať písat hlúposti a niečo s tým spraviť dokedy z nás budú robiť ovečky ?
  Nejaká tá revolúcia by nebola na škodu …

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 06, 2013

   Tá revolúcia už prebieha.
   Ono totiž opatrovateľský štát tu nemáme z vôle nejakých zlých politikov. Ale z demokratickej vôle veľmi veľkej väčšiny spoluobčanov. Preto revolúcia môže znamenať len to, že sa individuálne rozhodneš sa z tej hry čo najviac vyviazať. Že svoje aktivity presunieš na slobodný (väčšinou nazývaný čierny) trh. A to sa práve deje. Takže existuje aj taký optimistický pohľad na vec, že všetko je na dobrej ceste.
   .
   http://finweb.hnonline.sk/c1-60018150-v-europe-sa-rozpina-cierna-ekonomika

   Thumb up 5 Thumb down 0

   Odpovedať

 8. Avatar
  jún 06, 2013

  Cleveland bol rasista.

  Thumb up 0 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 14, 2013

   Typicky priklad argumentum ad hominem.
   Ako to suvisi s tym, ze mal v tomto pripade pravdu? Podla vas to, ze sa niekto myli v jednej veci automaticky sa musi mylit vo vsetkom ostatnom, aj v tom co s tym ale vobec ale vobec nesuvisi?

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

 9. Avatar
  jún 07, 2013

  A kto by platil benzín pre hasičov, keby nebolo štátu ? 🙂
  http://www.sme.sk/c/6828358/dobrovolnym-hasicom-v-usti-sa-nafta-minula-skladaju-sa-im-ludia.html

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

 10. Avatar
  jún 08, 2013

  Konsolidujeme ??? sociálne.
  Každý KTO si chcel dať schváliť miesto (prevádzku) na podnikanie Úradom verejného zdravotníctva platil v roku 2012 poplatok (kolok) 16,50 eur. Konsolidujeme a tak sa „vláda a strana“ rozhodla a zdvihla ho na 50 eur. Žiadne vyššie a lepšie služby…
  Konsolidujeme ..
  Potom sa dáva na stimuly…
  121 mil. eur (3,6 miliarady Sk)pre desať „investorov“ koncom minulého roka a teraz 33 mil. eur (milirada Sk) PRE TRI vybrané firmy. Zistila vláda že to bolo strašne málo na jedného…

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*