Diskutérov sprievodca po galaxii, alebo desať pravidiel internetovej debaty

Debatovať s rozhľadenými ľuďmi na celospoločenské témy je činnosť, ktorá jednoznačne patrí do top ten mojich obľúbených aktivít. Od rozšírenia internetu už rovnako postihnutí jedinci nie sú nútení svoj koníček prevádzkovať v reštauračných zariadeniach pochybnej úrovne. Čo je na jednej strane škoda, lebo konzumovanie fermentovaných nápojov je taktiež v mojom hit liste výrazne vysoko. Na druhej strane sa celý svet premenil na jeden diskusný klub.

Keďže som sa už čosi na internete nadebatoval, chcel by som sa s čitateľmi podeliť o pár poznatkov, ktoré som počas tejto doby nazbieral. Neberte ich ako nejaké pravidlá – sú to skôr postrehy, ktoré treba mať na mysli, ak sa nechceme počas diskutovania na internete zblázniť.

Môj prehľad má desať bodov, ak ale niečo dôležité chýba, budem rád, ak mi to čitateľ pripomenie. Ako inak, ak nie v diskusii pod článkom.

Tak poďme na to.

1. Internetová diskusia nepohne s východiskovou pozíciou diskutéra ani o piaď. To si treba na úvod vždy uvedomiť. Zmena názoru je dlhodobý proces, ktorý nemá šancu prebehnúť v rámci výmeny pár odstavcov textu.

Neuróny v tele každého človeka tvoria prepojenú sieť. V tých neurónoch, ktoré sa navzájom často aktivizujú prebehne určitý rastový proces a metabolická zmena. Takýmto spôsobom je naša reakcia na vonkajšie podnety zakódovaná a v značnej miere aj predvídateľná. Rovnaké vonkajšie stimuly zaktivizujú rovnaké prepojené neuróny a vyústia v predikovateľnú reakciu (Donald Hebb). Na to, aby sme zmenili určité zaužívané schémy správania a myslenia, je potrebná fyziologická zmena našej neurónovej siete. To je dlhodobý proces spojený až s fyzickou bolesťou.

Dajme mu čas.

S posunom pozícií hard-core socialistov smerom k slobode som sa stretol už mnohokrát. Len to nie je otázkou hodín, či dní. Tí menej inteligentní diskutéri s určitým časovým odstupom prestanú minimálne opakovať tie najľahšie vyvrátiteľné tvrdenia.

2. Ak teda oponenta nepresvedčíme, na čo sa do internetovej diskusie púšťať? Podľa mňa by mal mať každý racionálny účastník aspoň hmlistú predstavu, prečo diskutuje.

Ja sa hlavne snažím otestovať svoje názory. Myslím si, že je užitočné vedieť, aké argumenty majú ľudia, ktorí s vami v konkrétnej veci nesúhlasia. A áno, ak sú tie argumenty relevantné, tak sa im treba venovať. S odstupom času (viď. bod číslo jedna) sám zmením názor, keď ho nedokážem uspokojivo obhájiť. Je celkom možné, že nie som najmúdrejší človek na webe (Ááále, jasné, že som).

3. Vychádzajúc z bodu číslo jedna, nemôžeme očakávať, že internetová diskusia skončí ako finále majstrovstiev sveta – na jednej strane víťaz s trofejou, na druhej strane porazený v slzách. Na webe sú obaja protivníci presvedčení ako im ide karta a svojho oponenta argumentačne prevalcovali.

Preto je nutné si uvedomiť, kedy je už čas dišputu ukončiť. Kedy už netreba reagovať, lebo nepadol argument, ktorý by zato stál. Je to veľmi subjektívny moment – niekedy sa dá identifikovať tým, že začínajú padať invektívy.

Veľa diskutérov má pocit, že musia reagovať na každý príspevok, ale internetová diskusia nie je manželská hádka, v ktorej vyhráva ten, čo má posledné slovo.

4. Nadväzujúc na predchádzajúci bod, niekedy nastane ten zázračný okamih a oponent prizná, že sa v niečom mýlil. Pre ostrieľaného internetového diskutéra je to príznak slabosti. Ako keď žralok zacíti krv. Obeť je ranená a potrebuje už iba ranu z milosti.

Skúsme v tomto momente potlačiť inštinkt predátora (animal spirit) a miesto nadradeného mentorovania oceniť podobné správanie aspoň like-om.

5. Treba si dávať pozor, aby sa nám témy príliš nerozutekali. Ak na úvod argumentujeme proti vlakom zadarmo a po pár hodinách sa prieme, či do bolonských špagiet patrí kečup, niekde nám ušla pointa.

Ja keď vidím, že oponent začal brať tému príliš zoširoka, tak skopírujem myšlienku na ktorú chcem reagovať a pod ňu napíšem svoj komentár. Týmto spôsobom zabezpečíte aj to, že nebudete v každom príspevku inými slovami tvrdiť to isté.

6. Používanie invektív je vlastná prehra. Ak niekto nemá argument, tak začne urážať.

Niekedy sa expresivita hodí. Vtedy sa snažím použiť nejaký detský výraz, ktorý neurazí (mojim favoritom je trdlo). Tradičné slovenské krčmové tituly sú neprijateľné. Ak ich použije protivník, tak je to presne podľa bodu 3 signál, že diskusia už dosiahla svoj kulminačný bod a je čas ju ukončiť.

Rovnako ako nadávky považujem za prehru, v libertariánskych kruhoch tak obľúbený, argument Hitlerom (ty chceš regulovať viečka na zaváraninách? Tak to by si určite súhlasil so splynovaním Židov). Považujem to za skratku, ktorá skôr svedčí o logických dierach vo vlastných teóriách ako o brilantnosti argumentácie. Pokúsme sa obhájiť voľný trh bez nacistickej pomoci.

Podobnú úlohu ako Hitler má pre anarchistov slovo etatista. Nechápeš hento, tamto, lebo si etatista. Punkt. Treba si uvedomiť, že bežný človek ani nechápe, čo to znamená (textový editor mi etatistu podčiarkol ako chybné slovo) a prečo by sa za to mal hanbiť. Veľmi mi toto zaklínadlo pripomína 50-te roky, keď stačilo niekoho označiť za buržoázneho nacionalistu a dotyčný mohol skončiť na šibenici. A ani sa nedozvedel, čím sa vlastne previnil.

7. Snažte sa nebyť osobný, ale vecný. Existujú barličky, ktoré síce neprinášajú žiadnu argumentačnú hodnotu, ale diskutéri si nimi zvyšujú sebavedomie. Napríklad – Síce diskusiu s tebou považujem za stratu času …, … a keď si doštuduješ veci, tak sa vráť, … dúfam, že si to teraz už konečne pochopil.

A smajlíky. Nič nenavracia otrasené diskutérovo sebavedomie viac ako smajlíky. Čí viac smajlíkov, tým viac adidas (a menej istoty).

8. Pokúste sa byť tak stručný, ako sa len dá. Nič nezabíja diskusiu viac ako grafomanské sklony niektorých prispievateľov. Internetová diskusia je formát, v ktorej je treba vysvetliť svoje stanovisko v niekoľkých vetách. Ak sa to nedá, tak je jednoducho daná téma na podobnú argumentáciu nevhodná a vymeňte si s oponentom radšej pár mailov.

Rovnako si musí každý diskutér uvedomiť, že nikto nebude čítať siahodlhé texty, ktoré mu linkuje oponent, keď sa nezhodnú v problematike chovania koál v zajatí. To je ďalšia libertariánska obsesia, keď nedokážeme vyargumentovať škodlivosť minimálnej mzdy bez toho, aby sme oponenta neoboznámili s celou problematikou anarchokapitalistickej teórie.

9. Internetová diskusia nie je súboj dvoch pištolníkov na divokom západe, kde vyhráva ten, ktorý má rýchlejšie reakcie. Webová debata nám dáva komfort premyslieť si svoju reakciu – využime ho.

Niekedy mám pocit, že mám argument, ktorý oponenta odpálkuje homerunom ponad tribúnu. Práve vtedy nie je od veci dať si pár minút na vydýchanie. Lebo to je ten moment, kedy mám veľkú tendenciu tresnúť kolosálnu hlúposť.

Veľa vecí vyznie s odstupom času úplne ináč, ako sme ich pôvodne pochopili.

10. Don’t feed the troll. Ako hovoria Anglosasi. V mojom zozname je síce to pravidlo posledné, ale ak si chceme zachovať počas diskutovania na internete duševné zdravie, tak je to pravidlo výsostne dôležité.

Ak si ešte pamätáte parlamentné vystúpenia poslanca Cupera, tak máte celkom dobrú predstavu, ako funguje internetový troll. Táto bytosť sa živí negatívnymi emóciami ostatných diskutérov a vyvoláva ich tak, že trepne tú najkontroverznejšiu vec na svete, bez náznaku argumentu. A potom už len prikladá polienka pod vatru, ktorá pod jeho príspevkom vzbĺkne.

V podstate každý portál má svojich trollov (naša stránka ich má tiež pár a poctivo si ich kŕmime). Ak chcete trolla potrápiť, tak na jeho pokusy neodpovedajte. Riskujete ale, že sa urazí a vy ho načisto stratíte (nič neraní trolla viac ako nezáujem). V žiadnom prípade sa s ním ale nesmie argumentovať. Je to ako prehltnúť muchu – prežijete to, ale tá pachuť zostane ešte dlho.

PS: existuje určitá defenzívna diskusná stratégia. Vždy, keď niekto cíti, že stráca pôdu pod nohami, označí oponenta za trolla a vycúva z debaty.

Ilia Jefimovič Repin - Kozáci trollujú sultána

Ilia Jefimovič Repin – Kozáci trollujú sultána

612 celkovo návštev, 1 návštev dnes

28 odpovedí

 1. Avatar
  december 15, 2015

  …Takže si rýpnem:

  odstránenie minimálnej mzdy si môže dovoliť krajina s určitou kontinuálnou a stabilnou tradíciou,
  historicky dlhodobo budovanou hodnotovo vysokou kultúrou podnikateľských vrstiev.

  V slovenských pomeroch by odstránenie inštitútu minimálnej mzdy bolo hotovou katastrofou,
  ktorá by sa (podľa môjho názoru) následne vyvíjala a skončila surovým celospoločenským sociálnym konfliktom.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   december 15, 2015

   Máš obavy, že by zamestnanci kvôli nízkym platom mali problém prežiť a preto by vytvárali nepokoje v spoločnosti?

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

  • Avatar
   december 15, 2015

   Ak by zamestnavatelia platili len to, co vyzaduje zakon, tak vsetci robime za minimalnu mzdu a gastrac k tomu. Ale v skutocnosti, za minimalku robi absolutne minimum ludi (tusim 2% – opravte ma ak sa mylim). Vacsina ludi robi za mzdu vyssiu, kedze trh si ziada vyssie mzdy. Je ista skupina ludi, ktorym zamestnavatelia odmietaju zaplatit co i len tu minimalnu mzdu a dali by im menej ako je dnesna minimalna mzda. Tych ludi volame „nezamestnani“.
   V slovenskych pomeroch by zrusenie minimalnej mzdy znamenalo, ze zopar z tych nezamestnanych (nie vsetci) by sa prehuplo do kategorie „zamestnani“.. Aj ked by ta mzda bola naozaj uboha (z mojho a tvojho pohladu, nie z pohladu niekoho, kto si inak nezarobi ani na to).

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    december 16, 2015

    Toto prosím môžete tvrdiť akurát tak dvadsaťročnému decku bez skúsenosti s reálnym svetom,
    ktoré nemá bezprostredné skúsenosti s šedou firemnou ekonomikou,
    s čiernymi fondmi a peniazmi „na ruku“,
    čiže s drobným a stredným podnikaním slovenského typu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     december 16, 2015

     teraz myslis to, ze vela ludi dostava len minimalku a zvysok na ruku?
     ale to je len dalsi argument, ze minimalna mzda je zbytocna

     alebo myslis nacierno pracujucich pod minimalnu mzdu?
     len dalsi argument, ze minimalka zvysuje nezamestnanost

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      december 17, 2015

      Myslím pracujúcich na oficiálnej príjmovej úrovni tesne nad minimálnou mzdou.
      Tí na maniere slovenských podnikateľov doplácajú najviac,
      a najviac by ich poškodilo aj zrušenie minimálnej mzdy.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      december 18, 2015

      tak ked dostavaju NAD minimalnu mzdu, tak to asi s minimalkou nema nic spolocne, ci?

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      december 19, 2015

      Re.“andrej“:

      no akoby nie…
      Veď práve zdvíhanie minimálky im zdvíha oficiálny plat,
      inak by nahor nešiel.
      .
      Zrušenie minimálky by provokovalo slovenských tiežpodnikateľov len k väčším špekuláciám s peniazmi „na ruku“,
      čo by malo negatívne dopady na sociálne možnosti týchto nízkopríjmových zamestnancov v budúcnosti.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      december 20, 2015

      ti ludia davaju slobodne (a spravne) prednost euru na ruku ako 50 centov cez statny haircut.

      a o ich buducnost nejde vobec – politici z tych penazi platia zavazky z minulosti (aktualne dochodky)

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      december 20, 2015

      Áno, rozhodne to robia slobodne :-/
      Však keby že nie, tak môžu hocikedy slobodne odísť k inému zamestnávateľovi, všakáno.
      .
      Škoda, že nie som podnikateľským synom študujúcim na bratislavskej univerzite ekonómiu, alebo čerstvým ITčkárom nadnárodnej banky…to by som bol takýmito hláškami nadšený.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      december 20, 2015

      zamestnavatel im je ochotny dat 700 eur a je na zamestnancovi ci:
      super hruba mzda 700, co je 431 pre zamestnanca
      alebo minimalka 380 (super 476) co je 339 plus 224 na ruku je 563

      zamestnanec si slobodne vyberie druhu moznost – ziadnu marxisticku mytologiu v tom nehladaj, ciste pocty

      Thumb up 0 Thumb down 0

   • Avatar
    december 21, 2015

    Cože? Ja zarobím firme toľko peňazí, že je aj na odmeny pre upratovačky.. To je tá mentalita obmedzených, že zamestnávateľ platí len to čo vyžaduje zákon.. Zmeňte myslenie, žiadny zákon nenakáže platiť ľudom, keď máš mizerné zisky, tie peniaze treba zarobiť… Treba sa len triezvo dohodnúť.. a namiesto dotácii zahraničným „židom“ (v úvodzovkách) jednoducho nehádzať polená pod nohá domácim podnikateľom a zvýhodňovať ostatných.. Rovnaké pravidlá pre všetkých !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 2. Avatar
  december 15, 2015

  Diskutér ? a na nete ?
  K čomu je človek vychovávaný? V rodine, škole, od štátu, od zamestnávateľa, od cirkvi, od politikov …
  počuje denne „možno jemnejšie“ ale drž hubu a krok LEBO…
  Neučíme sa diskutovať. Nevieme to. Načo?
  Diskusia = používanie argumentov a faktov ?
  Kto videl takúto diskusiu vo verejnom právnej TV alebo rozhlase nech napíše !!!
  Lebo štát nie je o diskusii. Najlepšie nápady a riešenia má každý KTO má moc !
  V akejkoľvek podobe a v akomkoľvek čase…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   december 21, 2015

   mozem sa opytat ?.. ty si ten isty nick co aj „obcan“ ci „motylx“ ?.. nic v zlom

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 3. Avatar
  december 15, 2015

  Vďaka za tipy! Ja sa poslednú dobu snažím venovať „nenásilnej“ komunikácii (v tomto kontexte slovo „nenásilná“ znamená niečo iné, ako sme my, libertariáni, zvyknutí). Okrem toho, že to prispieva pokoju a určitej úrovni v diskusiách, to výrazne zlepšuje vzťahy.

  Nejaké zdroje:
  https://www.clearsay.net/language_of_liberation.asp – NVC a libertariánstvo
  https://www.youtube.com/watch?v=YwXH4hNfgPg – kvalitná prednáška, ktorá dobre vysvetľuje väčšinu dôležitých princípov
  http://www.martinus.sk/?uItem=129766 – kniha o NVC

  BTW, autor techniky má dosť libertariánske názory na výchovu detí, trestanie (detí aj kriminálnikov) a školstvo.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 4. Avatar
  december 15, 2015

  Rozumne napísané. Vždy je najlepšie uvedomiť si ako internetovú diskusiu ukončiť bez toho, aby sa ten kto nedokáže stráviť argument nerozvíjal na hlúpostiach.. Ako teenager som si to neuvedomoval a dokonca aj poriadne nasral pár real life kamarátov.. Ale vyvíjame sa a tento článok tomu len pomáha.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 5. Avatar
  december 15, 2015

  Ešte by som upozornil na platených diskutérov… Budu tvrdiť stojac pred bielou stenou ze je čierna.
  A na veľké percento diskutérov ktorý pre svoju pohodlnosť…pre strach uvidieť svet ako skutočne vyzerá ostávajú na svojom názore.
  Pekný príklad dnes môj cca 43 ročný kolega.. On videl tabuľku že jeho ročník pôjde do dôchodku ako cca 64 ročný. Argument ze dovtedy sa vystrieda minimálne 5-6 vlád a zákon zmenia aspoň 10 krát nezabral.. Nepomôže ani argumentácia demografiou.. Deficitom… On tomu skratka chce veriť.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   december 15, 2015

   demografia nie je problem, zmeni sa cielova skupina trhu, bude sa uzatvarat ekonomika, budu rast mzdy, rast by mala aj sloboda, vyssia bezpecnost = menej polisov, nizsia kriminalita (dedo nezlobi) atd (samo za predpokladu, ze to imigranti nepokakaju). s demografiou mozes argumentovat tak v debate na sme, kde su ekonomicki analfabeti 😉
   deficit nie je problem, deficit mame iba preto, lebo sa kradne, bude sa kradnut aj o 20 rokov, ale nie na dialniciach, IT, myte, zdravotnictve… ale inde.
   vlada je problem

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    december 15, 2015

    Ty si jedno pravidlo z clanku o diskusii hneď porušil 🙂
    „s demografiou mozes argumentovat tak v debate na sme, kde su ekonomicki analfabeti “
    teraz tvoje argumenty
    „budu rast mzdy“…bohužial s nimi aj ceny..a treba si uvedomiť kto ťahá priemernú mzdu na slovensku hore..Štátna správa !! a tá toho moc nevytvorí…neviem či sa to dá ešte dakde dohladať ale asi v roku 2012 som videl statistiku priemerná mzda v statnej správe a už vtedy boli cca 150 eur nad priemerom SK(Grécka cesta?) tým že žiadajú xy (napr1,2) nasobok priemernej mzdy…ju vlastne sami tahajú hore a o rok chcú zasa 1,2 nasobok? Matematický nezmysel.
    „rast by mala aj sloboda-menej policajtov “ to je snad žart? 🙂 hneď o rok +2500 oznamil Kalinak,
    Demografia je problem…a hlavne vych.krajín..lebo zatial čo na západe to klesá dlhé roky u nás nastal totálny prepad o +/- 40-50% v priebehu 2-3 rokov. A to nepočítam „útek“ mladých schopných do zahraničia.
    „Keby sa nekradne“…to je už samo o sebe utopia 🙂

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     december 16, 2015

     clovece, ze by to v statnej sprave bolo az take lukrativne ? .. vies kolko zaraba uradnik, co ta obluhuje kdesi pri okienku na urade prace alebo katastry ? alebo danovy kontrolor na financnej sprave ci zacinajuci vedecky pracovnik na sav-ke?… ak maju 500netto, su radi…to ze par politicky dosadenych veducich ma viac ako by malo mat, je uz ina pesnicka, ale to je problem aj v sukromnej sfere a na podstate mojej pointy nic nemeni…to ze v statnej sprave su v priemere o malicko vyssie platy ako v sukromnej je prirodzene a bezne vsade v zapadnom svete, kedze miesta v statnej sprave (vratane skolstva, zdravotnictva, justicie..) su narocnejsie na kvalifikaciu a vyssie vzdelanie…alebo si si myslel, ze casnik napr. v Amerike zarobi viac ako hasic a pasovy robotnik viac ako statistik na mestskom urade ?

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      december 16, 2015

      Ja neriešim či to tak ma, alebo nemá byť (vyska mzdy v st.sprave)
      Ja som len konštatoval aky je stav.
      Ja si hlavne myslím ze je tam tych uradníkov neskutočne vela.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      december 21, 2015

      napisal si nezmysel, ze vyssia priem. mzda v statnej sprave ako v sukromnej je grecka cesta ci co…ja som reagoval a napisal, ze je to prirodzene a nielen na Svk, vzhladom ma to, ze su tam sudcovia, lekari, vyssi statny uradnici, vojaci atd. a teraz sa vykrucas, ze si to tak nemyslel…a to, ze mame 10x viac (cca 60,000) uradnikov-byrokratov ako za minuleho rezimu priniesol kapitalizmus a pravicove „reformy“, kedze urady prace a dalsie novovzniknute urady, k tomu 8krajov, 73okresov atd. sme za minuleho rezimu nemali..

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • Avatar
     december 17, 2015

     ak by aj rastli ceny, ale starsi a skusenejsi clovek sa v priemere sprava pri minani penazi racionalnejsie ako mlady clovek. skor sa da predpokladat, ze ceny budu stagnovat, alebo klesat. osobne predpokladam omnoho nizsi zaujem o nehnutelnosti a tym drasticky prepad ich ceny. to bude mat velky dopad na zvysok ekonomiky. v navaznosti na to budu klesat tovary a sluzby s tymto segmentom spojene. ceny mozu stupat v inych segmentoch, v sluzbach spojenych s relaxom, dovolenkovanim atd. je to ako rothbard raz povedal, (parafrazujem) ze mi je uprdele, ze isla hore cena mlieka, ked ho ja nekupujem, ja kupujem knihy, mna zaujima cena knih.

     len tak na zamyslenie. si v matematike zrejme dobry. vyssie mzdy + vyssie ceny = viac odvedenych penazi na daniach. tu mas peniaze na dochodky.

     btw si len dalsi z mnohych, ktori ignoruju v tejto otazke pokrok, technologicky pokrok.

     ad sloboda a bezpecnost, bavime sa o tom, ze co moze byt o 20 rokov, alebo o tom, co „dnes“ robi kalinak? kalinak o 20 rokov urcite nebude.

     ja som nenapisal, keby sa nekradlo, ja som predsa jasne napisal, ze kradnut sa bude aj o 20 rokov, tvrdim, len to, ze v inych segmentoch a sektoroch. v dobe kamennej tiez nemohli ukradnut krovinorez 😀

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

 6. Avatar
  december 15, 2015

  raz som mal s jednym „expertom“ na NLP (koho zaujima o co ide: http://www.nlp-akademia.sk/ ) celkom zaujimavu debatu. zrejme nedostaval „do tela“ iba odomna, lebo pravidelne mazal nielen moje prispevky, ale ako som si vsimol tak viacerych ludi. okrem ineho som mu napisal, ze ako sa ho pokusam manipulovat. bolo to tak, ze on je iba prostriedkom na zdielanie mojich nazorov. nemusi mi ist predsa o to, aby som presvedcil jeho, ale oslovujem svojim nazorom ostatnych, teda do doby, kym nie su moje myslienky zmazane.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   december 15, 2015

   Okrem toho aktívny oponent pomáha diskutérovi usporiadať si vlastné myšlienky a motivuje k ďalšiemu vzdelávaniu.
   Čím kvalitnejší oponent, tým výraznejší potenciál pre rast.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 7. Avatar
  december 17, 2015

  Toto je mimo tému, ale stojí to za to :

  http://www.hlavnespravy.sk/zrusit-euro-v-hotovosti-a-umiestnit-pod-kozu-cip-eu-sa-snazi-o-totalnu-kontrolu-kazdej-ekonomickej-cinnosti/722367

  A je to téma, ktorá už dávno mala byť na tomto viac-menej štátu.sk

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 8. Avatar
  december 22, 2015

  ked niekto z tunajsej sekty (na kt. v 80% pripadov neplatia ziadne argumenty) hovori o produktivnej diskusii, znie to vazne zaujimavo 🙂

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   január 05, 2016

   80% pripadov neplatia ziadne argumenty

   to znie od niekoho, kto je v roku 2015 stale marxistom velmi vtipne 🙂

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*