Čo spája kráľa, športovca a sudcu

 

Ja už podnikať na Slovensku nebudem, pretože idem do politiky. Mám ponuku stať sa členom jednej politickej strany, ktorá je súčasťou parlamentu, ktorá ocenila a oceňuje moju rivalitu o boj o spravodlivosť v tomto krásnom demokratickom štáte – SLOVENSKO.

 

Nie celkom učesaný autor tohto štylisticky nie celkom učesaného vyjadrenia si je pravdepodobne veľmi dobre vedomý, že by nebol prvým štátnym predstaviteľom v našich dejinách, ktorý si pred nastúpením do ústavnej funkcie posedel v base.

Verejnú mienku rozčerila informácia, že Najvyšší súd zrušil predošlý rozsudok Špecializovaného trestného súdu, ktorý poslal Mikuláša Varehu do väzenia na jedenásť rokov za skrátenie a neodvedenie dane a poistného.

Ďalší výrok iného súdneho senátu zburcoval aspoň virtuálne už desaťtisíce rozhorčených ľudí, ktorí v prípade mladého hokejistu požadujú zmiernenie trestu 8 rokov natvrdo za kopnutie policajtky.

No a do tretice, neprehliadnuteľné odškodnenie súkromnej osoby Štefana Harabína (v tom čase štátneho ministra) štátnou Generálnou prokuratúrou, ktorej vtedajší šéf Trnka povedal niečo, čo evidentne povedať nemal, lebo to doteraz nebolo písomne potvrdené. Odškodné 150.000€ plus ďalších 8.880€ za trovy odklepol na druhý krát zmodifikovaný senát krajského súdu.

Poďme pekne odzadu. Štefan Harabín, ktorý ešte na jar tvrdil, že s negatívnym vnímaním justície vo verejnosti nemá spoločné ani „promile percenta“, by musel dnes svoje počty, aj na základe prebiehajúcej petície s tisícmi podpisov, dosť výrazne upraviť. Táto postavička určite nie je najobľúbenejšou v republike a ďalšie a ďalšie vyhraté súdne spory s mastným odškodným len prilievajú olej do ohňa.

Využitie 158.800 € z našich daní by si zaiste každý z nás vedel predstaviť zmysluplnejšie. Navyše, ak platí, že prijaté náhrady nemajetkovej ujmy sa nezdaňujú, dá sa logicky oponovať medzi ľudom trúsiacim sa názorom, že celá táto kauza mohla byť aj vopred zinscenovaná a že nie je vylúčená tichá dohoda medzi Trnkom a Harabínom, že Trnka ako generálny prokurátor vyhlási, čo vyhlásil a následne Harabín obviní nie jeho osobu, ale rovno Generálnu prokuratúru za poškodenie dobrého mena svojej súkromnej osoby? Že síce potrvá, kým tie peniaze vytrieska, ale nakoniec to bude pre oboch celkom dobré vreckové?

To František Koleno je iný prípad. Vieme o tom svoje. Ožratý sú aj pánko sprostý. A ak niekto niekoho úmyselne zraní, nemalo by byť ospravedlnením, že je nádejný športovec, ani že bol práve pod obraz. Za chyby sa platí. Len je otázne, či takáto doba basy niekomu prospeje, prípadne ho vychová alebo iného odstraší. Nech je ako chce, za túto jeho chybu budeme platiť tak, ako aj za chyby mnohých iných, zase len my.

Povedzme, že sa ministerstvu spravodlivosti podarilo dosiahnuť svoj cieľ zníženia ročných nákladov na jedného väzňa v roku 2013 oproti roku 2012 z 11.600€ na 11.295€. František Koleno nás teda môže pri odsedení si celého trestu stáť vyše 90.000€. Ak ho za dobré správanie v polovici prepustia, tak 45.000€. Neviem, či a aké vysoké bolestné má zaplatiť zranenej policajtke. Alebo bude dotyčná odškodnená len za pracovný úraz, hádajte z akých peňazí? Ak by jej mal Koleno za koleno dať dajme tomu sumu vo výške ceny dvojročného pobytu v štátnom zariadení namiesto štyroch rokov reálneho väzenia plus všetky náklady na jej liečbu preplatiť štátu, spokojná mohla byť nie len ona, ale mladík by si to navždy zapamätal a ešte by sme aj ušetrili.

Hoci sa v prípade uznania námietok Mikuláša Varehu priam vnucuje obvinenie zharabinizovaného Najvyššieho súdu z korupcie, či iných nekalých praktík, je možné aj to, že vo veci rozhodol tak ako rozhodol preto, lebo na základe doložených faktov a pri rešpektovaní zákona inak rozhodnúť nemohol.

Kráľ Zemplína nechal zverejniť svoj príbeh. Od začiatkov svojho podnikania, cez – podľa seba – úspešnú snahu riešiť vo veľkom nezamestnanosť v kríze a dokonca aj rómsku otázku na Východe, šikanovanie daňovým úradom, vyhraté súdne spory až po samotný nespravodlivý proces, ktorý je teraz znovu stredobodom pozornosti a dokonca aj svoju ponuku na zabezpečenie dokonalého výberu DPH nielen na Slovensku ale v celej Európe.

Len v pätnástich zverejnených súdnych pojednávaniach proti daňovému úradu, ktoré vyhral, vysúdil náhradu trov konania v celkovej výške 15.140€. Doteraz presedel ďalších 30.000€. A to ešte stále nie je právoplatne odsúdený a v našom súdnictve vôbec nevyznieva ako absurdita možnosť, že bude nakoniec oslobodený a sám vysúdi od štátu odškodné v zatiaľ neznámej výške. Čerešničkou na torte môže byť jeho závratná politická kariéra.

Súhrnná suma, ktorá by nám mala byť vytiahnutá z vrecka len v prípadoch spomenutých v tomto článku, (ak rátam, že Koleno si odsedí polovicu trestu), činí cca 249.000€ a ďalšie budúce státisíce už smrdia. A to nevravím o prehlbujúcej sa istote (možno to je jedna z tých sľubovaných), že spravodlivosť je u nás normálne takmer nedosiahnuteľná.

Mnohí sme za okliešťovanie štátu s tým, že justícia a jej nezávislosť zostane naďalej štátom garantovaná. V jej súčasnom stave s neustále sa valiacimi informáciami o podivuhodnostiach a absurdnostiach, ktoré sa dejú v nej a vo vysokých štátnych inštitúciách a funkciách, sú argumenty pre podloženie tohto názoru stále viac odkopávané. Naša „nezávislá a fungujúca justícia“ sa javí byť zrkadlovým obrazom nášho „fungujúceho a prosperujúceho právneho štátu“.

Alebo sme svedkami historickej chvíle, keď musíme skloniť naše proti a menejštátne hlavy a uznať, že štát naozaj dokáže zabezpečiť prosperitu jednotlivca? Zatiaľ síce len jedného, ale veď niekde sa začať musí.

7,518 celkovo návštev, 1 návštev dnes

13 odpovedí

 1. Avatar
  november 18, 2013

  17. novembra bolo výročie 24 rokov od udalostí, ktoré naštartovali ukončenie socializmu v Československu (aj na Slovensku). Socializmus najviac charakterizovalo veľa štátu. Štátu ktorý viedla podľa ÚSTAVY Komunistická strana. Komunistická strana určovalo aj ako má fungovať „súdna moc“.
  Zmenili sme Ústavu (žiadna strana v nej nie je napísaná ako bolo v článku 4).
  Súdna moc nefunguje. Tvrdiť že všetci sudcovia sú rovnakí by bolo nesprávne a nespravodlivé. Aj sudcovia sú len a iba odrazom našej spoločnosti. To čo sa nepodarilo je ZMENA súdneho systému.
  V ňom sa prejavujú tí čo ho vedú. Sú ako zatiaľ väčšina občanov ovplyvnení tým čo zažili a ako boli vedení za socializmu. Potom vplývajú aj na mladých čo vtedy nežili, alebo žili prikrátko. Aj medzi sudcami je mlčiaca väčšina. Prečo by však sudcovia mali byť iní ako ostatná časť spoločnosti?
  Prípad Varehu je odlišný od ostatných dvoch popísaných v príspevku.
  Šéf najvyššieho súdu už dávno rozohral HRU prečo by mali sudcovia špecializovaného súdu dostávať väčšie platy (príplatky a privilégiá) ako ostatní sudcovia ? Teraz sa to ukáže. Sudcovia s oveľa väčšími privilégiami nerozhodli „právne správne“. Najvyšší súd ich rozhodnutie zrušil. Okresný súd rozhodne určite tak že jeho rozhodnutie bude právoplatné. O tom je to podľa mňa.
  Čo zlyháva je štát. Štát sú jeho občania. Teda ako sme do 1989 nemohli od 1989 môžeme zlyhávať a zlyhávame. Aj v oblasti „súdnej moci“.
  Príklad na záver. Nebankové subjekty veselo reklamujú v najpropagovanejších časoch TV , v denníkoch a obrovských bilbordoch.
  Štát sa díva. Nekoná hoci na to má možnosti. Vyšetrovatelia ale ani prokuratúra nekonajú.
  Potom sa súdy (včítane najvyššieho a ústavného) sťažujú že majú desaťtisíce prípadov a sú zahltené…Kto iný za to nesie zodpovednosť ako štát. Kto tu vedie štát od 1989 ?
  Možno som si IBA nevšimol, ale AKO sa zlepšil „súdny systém“ od roku 1989 okrem tej jedinej zmeny že ho nevedie komunistická strana podľa Ústavy ???

  Thumb up 3 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  november 18, 2013

  nuž, iba treba doplniť, že sudruh Vareha je osobným priateľom našeho sudruha prezidenta (zdroj -program STV).
  Ale to najNAJ hlavnejšie :
  Koho že už takéto veci zaujímaju ?!?! Slovač má iné problémy : V nasprostastých slovenských TV serialoch sa rozhoduje – dá mu, či nedá ? Kto, s kým, koho,……. TOTO zaujíma slovač. Miliardy zaplatené zo štatnych (teda predtým našich) penazí su ludom lautr jedno. Treba ešte vyčkať, ešte slováci nehladujú, moc dobre sa majú, …… Slovák sa preberie, až keď mu v bruchu škvrčí od hladu.

  Thumb up 2 Thumb down 0

  Odpovedať

 3. Avatar
  november 18, 2013

  Na Zlodejsku po zlodejsky dodnes neprebehlo odvšivavenie súdnictva po komunizme a mečiarizme-lexizme. Ficizmus tomu ešte pridal. Asi bude treba, až sa tam raz právo vráti, jednoducho zrušiť všetky súdy a nahradiť ich tribunálmi. Všetci sudcovia budú plošne prepustení, lebo zanikne ich inštitúcia. Prijatí budú môcť len takí, čo nesúdili disidentov, nevzišli zo slizu mečiarizmu či z bahna ficizmu. Všetci s neobjasnenými kauzami, prepustenými mafiánmi, či inými amorálnymi prehreškami musia byť eliminovaní. Sudca nebude menovaný doživotne ako vo feudalizme, ale na 5 rokov. Súdnictvo otvoriť na vstupe, aby sa tam prijímali najlepší a nie dietka zo serailu, a tiež na výstupe, aby sa dali prepustiť nehodní sudcovia.

  V Ženeve sa sudcovia volia priamym hlasovaním. Žeby riešenie?

  Thumb up 4 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   november 18, 2013

   „Žeby riešenie?“
   – Mám obavu, že NEEXISTUJE žiadne riešenie v štate, kde väčšine občanov je všetko jedno. V štate, kde ludia využívaju slobodné volby k tomu, aby si zvolili gaunerov. Neexistuje mudra a spravodlivá vláda (ani sudnictvo) v štate, kde neexistuju mudri a spravodliví občania.
   “ nevzišli zo slizu mečiarizmu či z bahna ficizmu.“ – toto bahno a sliz mali podporu 60 až 80 % tohto národa. Toto bahno a sliz – to je tento národ. Z tohto národa vzišli títo politici. Kruté ale pravdivé.

   Thumb up 6 Thumb down 0

   Odpovedať

 4. Avatar
  november 18, 2013

  8 rokov za kopnutie fizelky je podla mna skandal – absolutne neadekvatny trest!
  par krat som videl ako biletari/nackovia skopali nejakeho chudaka na ulici. dufam, ze pani sudcovia davaju za to dozivotie … a cernakovi trest smrti.

  varehovi v podstate fandim, paci sa mi ten jeho image sedmohradskeho magnata zo sestnasteho storocia (tak nejak si predstavujem grofa Rakocziho 🙂

  a harabin trnka ide uplne mimo mna. take panske huncuctvo, ktore keby som si riesil, tak dostanem infarkt v tridsiatke.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   november 20, 2013

   8 rokov za kopnutie policajta v službe tak, že mu páchateľ zlomil nohu v kolene, sa mi zdá úplne adekvátny trest – policajt v službe musí byť nedotknuteľný, nebudeme sa predsa baviť o tom, že je dovolené ho mrzačiť !!!
   Tu by mi vadila iba skutočnosť, že by tým trestom končila sankcia za spáchaný čin. Verím, že bol páchateľ potrestaný aj zaplatením dodatočne vysokej sumy – cca niekoľko miliónov Sk – za bolestné, liečenie, výpadok zo zamestnania, zníženie telesnej a pracovnej schopnosti atď. atď….
   V prípade Varehu, Harabína aj Trnku nevidím žiaden zásadný rozdiel, ale keďže tiež nechcem chytiť infarkt, radšej to ani nebudem rozoberať.

   Thumb up 0 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    november 20, 2013

    kolko by si dal tym policajtom, co domlatili sendreia priputaneho o radiator na smrt?

    BTW dostali 8 rokov, uz tomu rozumies?

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

   • Avatar
    november 21, 2013

    Alebo; ten policajt co v trnave ‘preskakoval mlaku’ a rozbil hubu nejakemu writerovi co mal povolenie na sprejovanie od majitela budovi.

    dat niekomu umyselne do drzky a niekoho kopnut je to iste a ten fizel este nema alkohol ako polahcujucu okolnost – cize by si ho poslal na 8 rokov do basy?

    ide tu o to, ked niekdo spravi nejaku somarinu – niekedy v afekte niekomu strelis/kopnes/sotis – tak ho posielat na 8 rokov do vezenia je uplny nezmysel. posielat ho do vezenia je nezmysel.

    a ak uz, tak potom musis upravit cely trestny sadzobnik, lebo sa nasledne ocitne na rovnakej urovni ako ti fizli co systematicky ubili sputaneho bezbranneho cloveka nasmrt!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     november 21, 2013

     To, čo tu píšeš sa volá morálny relativizmus a býva zdrojom obrovských svinstiev ktoré sa diali, dejú a bohužiaľ aj budú diať aj na ďalej. Ale nechcem to tu hlbšie rozoberať.

     V zásade ide o to, že ak nejakí policajti neboli spravodlivo potrestaní za svoje zločiny, nedáva to nikomu právo aby on za svoj zločin voči policajtovi bol posudzovaný kvôli tomu tolerantnejšie. V žiadnom prípade.

     Okrem iného ten skvelý hokejista čo kopol policajtku sa nesprával agresívne v opilosti po prvý krát. Zdá sa, že tolerancia v tomto prípade nebude ten správny prístup.

     Thumb up 0 Thumb down 1

     Odpovedať

     • Avatar
      november 21, 2013

      moralny relativizmus je nieco uplne ine – tu nikto moralku nespochybnuje, hokejista konale nemoralne, nikto ho neospravedlnuje.

      tu ide o adekvetny trest za dany precin, a 8 rokov basy za kopnutie je tvrdsie ako biblicke oko za oko …

      ale odpovedz na otazku: aky trest pre tych fizlov z rimavskej soboty a aky trest pre cernaka ak chces byt konzistenty s 8 rokmi za kopnutie? tych fizlov bolo 5 (niektori sa asi len prizerali) a trest smrti je zruseny.

      Thumb up 0 Thumb down 0

   • Avatar
    november 22, 2013

    policjat je tiez len clovek takze keby tebe niekto rozmlatil koleno tak tiez ma dostat 8 rokov???? btw keby musel uhradit skodu=operaciu + bolestne tak by to malo vacsi vychovny efekt, hentak ked vide z basy tak sa z neho akurat stane nejaky grazel ktory sa che pomstit napr sudcovi …. je preukazane ze pokial clovek nie je psychopat tak ovela vacsi efekt ma ze musi sa nejak revansovat spolocnosti robit nieco prospesne a uz je to odskusane v belgicku holandsku napr. Btw aj mafiani su mafiani iba preto ze drogy, zbrane su nelegalne, akurat obchodovanie s ludmi neklesne ked to bude legalne

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 5. Avatar
  november 21, 2013

  Zaujímavé fakty o sudcoch a ich blízkych:

  http://vybrali.sme.sk/c/TransparencyBlog-Kto-je-s-kym-rodina-na-nasich-sudoch/

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*