Ako som na Kopčianskej nič nevybavil

Bože môj, zajtra ma čaká SVZ! Zobral som si pol dňa dovolenky, ale kolegovia vraveli, že tam asi strávim celý deň. Čo na tom len môže trvať tak dlho?! Však to sú dve pečiatky a pár klikov v počítači.

Aha, vy neviete, čo je SVZ. Tak SVZ je nový slovenský mobilný operátor. Slovensko Volá Zadarmo.

Je tomu už pár rokov, čo u nás funguje iba jeden štátny mobilný operátor. Bola doba, keď ich bolo viac, zdá sa mi, že traja. Potom ale nejaká politická strana prišla so sloganom, vraj komunikácia je základne ľudské právo. Sľúbila, že ak vyhrá voľby, tak budú mobilné služby zadarmo. Ani si nepamätám, že by sa nejaký politik tejto myšlienke dokázal postaviť. Verejnosť bola jednoducho tak nastavená, že každý kritický hlas, by sa v politike automaticky odpísal. A SVZ bolo na svete.

Najprv bolo treba vyvlastniť existujúcich súkromných operátorov. Znárodnenie sa zrealizovalo prekvapivo rýchlo. Slovenské súdy rozhodovali v prospech štátu ako na povel. Problémy nastali až o pár rokov, keď začali chodiť od medzinárodných súdov až zrkadlovo opačné verdikty. Ale v kauze bolo namočené celé politické spektrum. Tak sa jednoducho o arbitrážach prestalo písať a skôr sa spomínal počet Slovákov, ktorí volajú zadarmo. Koľko sme nakoniec zaplatili vyvlastneným operátorom sa vlastne nevie doteraz.

Problémy, ktoré sa ale bežných občanov bytostne dotýkali, súviseli skôr s byrokraciu spojenou so štátnym operátorom. Každý občan, ktorý dovŕšil 18 rokov má dnes nárok na mobilný telefón. Ten sa buď fasuje, alebo si môžete kúpiť vlastný, ak vám nevyhovuje bežná tlačítková tehlička. Je zaujímavé ako z trhu naraz zmizli všetky lacnejšie smartphony a ostali len tie drahé, manažérske. Ľudia, ktorí si ich kupovali sa vraj teraz uspokoja s fasovaným a preto sa ich neoplatí predávať. Ak teda chcete dnes mobil na úrovni, musíte riadne hlboko siahnuť do vačku. Smarthpone je dnes už luxusným statkom iba pre dobre zarábajúcich.

Po obstaraní telefónu SVZ zaregistruje každého zákazníka podľa miesta bydliska. A má neuveriteľný problém, keď zmeníte adresu. Vtedy treba preregistrovať celú zmluvu na inú pobočku operátora. A napríklad v takej Bratislave existuje iba jedno miesto, ktoré spracúva žiadosti o zmenu registrácie. Na Kopčianskej.

Za starých čias nebola adresa na zmluve nijako zvlášť dôležitá. Zákazníkovi na ňu chodili faktúry a výpisy, ktoré si aj tak mohol pozrieť na webe. Na nič iné neslúžila. Preto pár ľudí namietalo, či je takáto byrokracia skutočne potrebná. Odpoveď SVZ bola nasledovná: vraj to pomáha v prípade krádeže mobilného telefónu. No neviem. Za starých čias, keď vám telefón ukradli, tak ste sa s ním na 99 percent mohli rozlúčiť. A teraz je situácia navlas rovnaká.

Keďže som sa pred pár mesiacmi presťahoval do Bratislavy, ceste na Kopčiansku sa nevyhnem. A mal by som to urobiť čo najskôr. Vraj môžete dostať pokutu, ak sa adresa zmluvy u mobilného operátora nezhoduje s adresou trvalého pobytu. Zajtra majú na registračnom oddelení na Kopčianskej stránkové dni. Tak som sa rozhodol, že to teda vybavím. Treba mať pri sebe faktúru od mobilného telefónu, zmluvu s operátorom, preukaz totožnosti, vyplnenú žiadosť o prepísanie zmluvy na nové registračné miesto a zaplatené poplatky. Všetko som si pozháňal a kúpil kolky. Tak dúfam, že to prebehne hladko. Mám síce trochu problém s vyplnením žiadosti, ale dúfam, že mi úradníčka pomôže.

Bože môj, je dvanásť hodín a ja bezradne stojím pred úradom na registráciu mobilných služieb s papiermi v ruke. Nevybavil som nič a stránkové hodiny sa pomaly končia.

Ako to celé prebiehalo?

Na Kopčianskej otvárajú sedem tridsať, tak som sa rozhodol, že dôjdem na siedmu, nech som v rade prvý. Ale nebol som jediný ktorý týmto spôsobom rozmýšľal. Niekoľkometrový had sa už tvoril pred dverami. Tak som sa poslušne pridal a čakal.

Okolo štvrť na deväť sa sklenené lietačky otvorili a dav sa nahrnul pred mašinu vydávajúcu poradové lístočky. V nasledovnom zmätku sa pár ľudí predbehlo, ale dostal som sľubné číslo 31. S víťazným losom som utekal hore schodmi, kde sa vybavujú žiadosti. Tam sa mi nálada ešte zlepšila. Na chodbe bolo asi desať okienok s displejmi. Takto budem do hodiny vybavený a ešte si dám v meste kávu. A sadol som si k ostatným na lavičku.

Ale veľmi rýchlo som zistil, že moja radosť bola predčasná. Keď sa v priebehu 10-tich minút nerozsvietilo ani jedno číslo na monitoroch. Potom konečne blikla jednička nad jednym okienkom a šťastlivec mohol vyraziť. Ale sklamanie nastalo, keď po vybavení klienta nenaskočila dvojka. A takáto frustrácie bola na pokračovanie.

Za celý čas čakania svietili maximálne tri okienka naraz. Úradníci chodil sem a tam, ale na počet vybavených ľudí to nemalo žiadny vplyv. Nálada medzi čakajúcimi hustla. Najmä keď došiel niekto nový, s papiermi v ruke zaklopal na dvere a po tichom rozhovore bol pustený dnu. Myšlienke, že to je nejaký prednostne vybavený klient, sa človek nedokáže ubrániť. Vždy to v publiku zašumelo, keď niekto taký prišiel.

Displeje nad okienkami sa rozsvecovali a zhasínali ako na vianočnom stromčeku s pokazenými sviečkami. Jedinou zábavou bolo sledovať, prekvapených ľudí, ktorí nevedeli pochopiť, že na registračnom mieste si kolky nekúpia. A tety za okienkom hotovosť neberú.

Po troch hodinách nakoniec blikla moja víťazná tridsaťjednotka.

Dobrý deň, potreboval by som si prepísať mobil.
Čo?
Presťahoval som sa, tak potrebujem prepísať mobil do Bratislavy.
Tak preregistrovať zmluvu, vyjadrujte sa jasne! Preukaz totožnosti!
Tu.
Fakturu!
Mám.
Zmluvu!
Prosím.
Žiadosť!
Nech sa páči.
Ale však ju nemáte vyplnenú!?
Áno, tu by som sa chcel spýtať …
Pozrite sa, keď budete mať žiadosť správne vyplnenú, tak príďte. Dovidenia.

Tak tu teraz stojím s lístočkom 31, momentálne bezcenným, a rozmýšľam ako ďalej. Zavolám do práce a vystojím si radu ešte raz? Stihnem to do konca úradných hodín? Ale kto mi poradí, čo vyplniť do kolónky Typ registrácie alebo číslo PZČKÚ? Som zúfalý a neviem ako ďalej! Poradíte?

5,098 celkovo návštev, 1 návštev dnes

3 odpovedí

 1. Avatar
  február 11, 2015

  Raz som siel na Kopciansku prehlasit jedno starsie auto, ktore malo este knizkovy TP (taky, co sa vydaval cca 1991-1999?). Tento druh TP obsahuje (obsahoval..) zbytocne vela udajov, ako napriklad rozdiel medzi celkovou hmotnostou a prevadzkovou hmotnostou (pouzitelna hmotnost? neviem ako sa to presne vola). Vzhladom na to, ze policajti, ako dobre vieme maju problems citanim a pisanim, tak policajtovi udaje nesedeli s VIN stitkom (samozrejme ze sedeli, len kukal do blbej kolonky) a tak smahom ruky TP preskrtol, s odvovodnenim „toto nesedi a ten TP je neplatny“.

  Takze namiesto poldenej adventury, ktora mala vyustit prepisanim starsieho auta, ktore novemu majitelovi malo aj tak ist sluzit len na dedinu ma nasledne cakal mesiac vybavovaciek cez obvodny urad, kopciansku a nakoniec este raz kopciansku.

  Desi ma predstava, ze tam urcite zasa raz v blizkej buducnosti budem musiet ist.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  február 11, 2015

  a ko je to chyba? mno tvoja, nemal si sa stahovat… Aj taketo duchom podobne odpovede clovek najde pod roznymi clankami a diskusiami po slovenskom nete. A bude horsie

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 3. Avatar
  február 11, 2015

  nestras! este si to nejaky socan precita, postavi na tom politicku karieru a zavedie do praxe 🙁

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*