Aj vy ste proti neobmedzenej imigrácii?

Ak ste liberál (libertarián), tak by ste mali podporovať voľný pohyb, imigráciu so všetkým, čo s tým súvisí, že? Nie tak rýchlo!

Nie je rozumné uplatňovať všetky princípy slobodnej spoločnosti v rámci súčasného sociálno-demokratického systému a hlavne nie vyberať iba niektoré a aplikovať ich v ľubovoľnom poradí. Voľná imigrácia jeden z týchto princípov.

Prečo je voľný pohyb všestranne prospešný?

V slobodnej spoločnosti niet pochýb o tom, že voľný pohyb a imigrácia sú prospešné. Domáci obyvatelia vyhľadávajú najlepšie platené pracovné miesta, imigranti sú svojou lacnejšou pracovnou silou zaujímaví pre firmy, súčasne je to však pre imigrantov stále dobrá pracovná ponuka v porovnaní s tým, čo im bolo ponúkané v krajine odkiaľ pochádzajú. Ak má krajina počet obyvateľov nižší ako je optimum, zvýši sa celková produktivita. Aj keď sa môže znížiť výška nominálnej mzdy v regióne, reálnej mzde to neuberie. Narastá produktivita a aj kúpna sila peňazí. Je to teda výhodné pre obe strany, t.j. aj pre domáce obyvateľstvo a aj pre imigrantov.

Ako je to v rámci sociálno-demokratických štátov?

Ak sa takáto idea realizuje v rámci dnešných štátov, nefunguje to tak, ako by malo a súčasne sa porušujú iné liberálne princípy. Väčšina demokracií vyznáva pochybné pravidlá o diskriminácii. Ak neexistuje žiadna selekcia a na imigranta čaká po príchode štedré privítanie na princípe “istoty zadarmo”, tak sa krajina stáva magnetom pre ľudí, ktorých by za normálnych okolností do svojho územia nikto nepozval. Antidiskriminačné zákony narúšajú aj slobodu voľne sa združovať na základe kritérií, ktoré si sami slobodne stanovujeme. Niet pochýb o tom, že v slobodnej (anarcho-kapitalistickej) spoločnosti by majiteľ pozemku (dediny, regiónu) pozýval ľudí, ktorí by boli nejakým spôsobom prospešní a nenarušovali zabehnutý a overený chod spoločnosti. Do určitej miery to vieme prirovnať k niekdajším monarchiám. Panovník mal ako vládca a majiteľ krajiny záujem na tom, aby krajinu neopúšťali produktívni ľudia a aby do krajiny neprichádzali narušitelia, príživníci, kriminálnici.

V demokratických sociálnych štátoch je to však iné. Vládu nad regiónom preberajú politici na dobu určitú a nemajú preto takú motiváciu rozmýšľať nad dlhodobými dopadmi svojich rozhodnutí. Usilujú sa o to, aby počas svojho vládnutia vyťažili maximálny prospech. Spravidla to znamená aj to, že uprednostňujú populárne riešenia pred dobrými. Ako bolo vyššie spomenuté, selekcia je minimálna a nie je ani veľmi žiaduca. V systéme, kde má každý volič rovnako silný hlas a populárne riešenia sú zárukou politického úspechu, nie je v záujme politikov obmedzovať vstup voličov, ktorí podporujú populárnu, ekonomicky autodeštrukčnú politiku.

Ešte viac je však ignorovaná sloboda domácich obyvateľov voľne sa združovať podľa náboženstva, národnosti, kultúrnych zvyklostí a ďalších kritérií. Dochádza k takzvanej nútenej integrácií imigrantov. V slobodnej spoločnosti by mohli vznikať štvrte, sídliská, dediny, kde by nebol vítaný každý. Dnes je však trestné a nemysliteľné, aby boli v akejkoľvek oblasti aplikované selektívne kritéria napr. sexuálna orientácia, rasa, národnosť či náboženstvo.

Záver

V slobodnej spoločnosti imigrácia a emigrácia nepredstavujú žiadny problém a bolo by všestranne nevýhodné ich politicky obmedzovať či usmerňovať. V súčasnom systéme však o všestrannej výhodnosti možno hovoriť iba do určitej miery a za určitých okolností. Švajčiarke riešenie, kde o udelení občianstva nerozhoduje federálna vláda ale lokálna autorita viac pripomína slobodnú spoločnosť ako otvorené hranice v rámci sociálnej demokracie. Ak ste v súčasnom politickom systéme proti voľnej imigrácii, tak z vás to hneď nerobí diktátorského xenofóba a odporcu slobody.

Voľná interpretácia článku Hans-Hermann Hoppe: On Free Immigration and Forced Integration

6,249 celkovo návštev, 1 návštev dnes

37 odpovedí

 1. Avatar
  január 08, 2013

  Môj názor: najrpv treba vrátiť slobodu občanom štátu. Až potom je zmysluplné hovoriť o úplne slobodnej migrácii do toho štátu.

  Thumb up 8 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   január 08, 2013

   Ano, v tomto zmysle som pisal, ze „nie vyberať iba niektoré a aplikovať ich v ľubovoľnom poradí.“

   Thumb up 11 Thumb down 1

   Odpovedať

 2. Avatar
  január 08, 2013

  Zaujímavé to môže byť ak sa nejedná o jednotlivca ale ak je tých jednotlivcov viac.
  Čo by ste povedali ak by k nám „imigrovali“ milióny z nejakého iného „národa“ a my by sme sa stali menšinou?

  Thumb up 2 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   január 08, 2013

   nic take by nenastalo… nic take by nemali ani Nemci ci Francuzi ci UK teraz, ak by nemali take stedre benefity. Ti ludia, co su tam (a zacinaju mat s nimi problemy), su tam len pre tie benefity, bez nich, by ziadny z uvedenych statov nemal problem s „muslims“ … teda ak na to narazate…

   Thumb up 5 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    január 08, 2013

    nie? čo je to pre krajiny Ázie poslať k nám pár miliónov.. veď my sme ako jedno veľké mesto…
    Možno cez nás začnú ovládať EU…

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     január 08, 2013

     vidno, ze nemate ziadnu predstavu o sukromnom vlastnictve… Nic take ako posielanie milionov niekde by nebolo, neviem kde by ste ich ubytoval, u koho… V dnesnej dobe „spolocnych“ priestorov by sa nieco take dalo, ale v slobodnej spolocnosti by ste si ich mohli dat tak akurat na svoj pozemok… A tam ich zivit zo svojho

     Thumb up 8 Thumb down 5

     Odpovedať

     • Avatar
      január 08, 2013

      pochybuje niekto že tí čo ich je najviac nemajú peniaze?
      kúpia pozemky a postavia…
      nie za rok. postupne….
      možno už do roka bude prvý projekt na Slovensku… v jeho strede…

      Thumb up 0 Thumb down 1

     • Avatar
      január 09, 2013

      kedze to, co robi niekto na svojom pozemku ma ani trosku nezaujima, je mi to srdecne jedno, ze niekde postavia nejake domy k nim obchody a tovaren… a mozno daju pracu aj mne nakoniec 🙂
      co by bolo keby, klasicka rozpravka…

      Thumb up 5 Thumb down 3

     • Avatar
      január 10, 2013

      Sme ako veľké svetové mesto = počtom obyvateľov.
      Vietnamci chcú byť u nás menšina.
      Číňanom, alebo Indom nerobí problém postupne sem posielať milióny.
      Preto brať to ako rozprávku je možno úsmevné…ale koľko nepravdepodobných možností sa u nás uskutočnilo.
      Slovensko je krajina neobmedzených možností (pre niektorých!…).

      Thumb up 0 Thumb down 3

     • Avatar
      január 10, 2013

      Vietnamci chcú získať status menšiny práve preto, že aj ich už napadlo, že ako menšina môžu dostať prostriedky zo spoločného. Na kultúru a podobne. Takže to robia kvôli peniazom.
      .
      Mňa podobné napadlo pred sčítaním ovcí. Čí by nestálo za to, aby sa ľudia prihlásili napr. k Eskymákom. A potom žiadali peniaze na eskymácku kultúru.
      .
      Nie je problém, že by tu žili menšiny a neskôr by z nich možno boli aj väčšiny, tomu sa aj tak nevyhneme. Problém je, že menšiny sa financujú zo spoločného len preto, že sú menšiny. Ja som tiež menšina, v počte jedného člováka. Aj ja by som mal mať právo na menšinové peniaze.

      Thumb up 2 Thumb down 1

 3. Avatar
  január 08, 2013

  Myšlienka, uvedená v článku, platí nielen pre prípad migrácie, ale všeobecne. Akýkolvek princíp, ak sa posudzuje jeho „správnosť“ , sa musí hodnotiť z hladiska jeho fungovania v určitej spoločnosti. Pre každý typ spoločnosti je vhodná určitá konkretna množina princípov, nemožno tieto princípy miešať.
  Tuto zásadu zneužívaju často kritici anarchokapitalizmu, ked posudzujú ANCAP princípy z hladiska ich prípadného fungovania v dnešnej etatistickej spoločnosti.

  Thumb up 9 Thumb down 1

  Odpovedať

 4. Avatar
  január 08, 2013

  Dobry clanok Ronnie. Hoppe je Pán.
  Ale super ze sa tu kvalitne clanky stale objavuju (takisto Martin Bulak pise velmi dobre, aj ked obcas agresivne, co nejaky etatista ci liberal velmi tazko pochopi co tym myslel), pretoze podaktore posledne boli vcelku poslabsie

  Thumb up 7 Thumb down 1

  Odpovedať

 5. Avatar
  január 08, 2013

  imigracia nie je ekonomicky ale biologicky problem. a je jedno či sa jedna rastliny, živočíchy alebo ludske spoločenstva. ak ma niekto vyšiu reprodukciu tak ziska prevahu. je uplne jedno či píše imigrant programy pre transfer financii alebo pucuje hajzle, doležite je kolko ma deti a kolko pribuznych sa za nim pristahuje. ak maju migranti dlhodobo viac deti ako domaci bude sa prislusna oblast časom spravat ako oblast z ktorej pochadzaju. vratane ekonomiky.

  Thumb up 7 Thumb down 4

  Odpovedať

  • Avatar
   január 08, 2013

   „Neprisposobive“ mensiny vznikaju iba tam, kde im to socialny system dovoli. V ekonomicky slobodnej krajine by sa v prvom rade museli zaradit do spolocnosti aby vobec prezili. A s tym prirodzene prichadza ista miera asimilacie. V takom USA alebo Kanade je minimum obyvatelov priamymi potomkami tych, co tam zili pred 2000 rokmi. A napriek tomu je ten miera zaclenenia imigrantov velka. Fakticky deti imigrantov sa uz povazuju za miestnych a preberaju vacsinovu identitu. Ak pride ale nejaky nevzdelany imigrant niekde do Svedska a vlada mu okamzite ponukne socialne zabezpecenie, jeho zaclenenie do spolocnosti spociva iba v spravne vyplnenom tlacive na podporu. A asimilacia prichadza pomaly, niekedy nestaci ani niekolko generacii.

   Thumb up 7 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    január 08, 2013

    Samozrejme, malo tam byt „pred 200 rokmi“

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     január 09, 2013

     no tento človiečik http://en.wikipedia.org/wiki/Pat_Buchanan v tejto knižke http://en.wikipedia.org/wiki/The_Death_of_the_West to chápe trochu inač ako ty. ale možno sa mili. ved to je len poradca dvoch americkych prezidentov a nejaky miestny pisalek.
     aby sme si rozumeli, ja som tu knižku čital.

     Thumb up 3 Thumb down 3

     Odpovedať

     • Avatar
      január 09, 2013

      to, ze je niekto prezident alebo jeho poradca z neho robi poloboha? Pre mna su statny zamestanci (typicky predstavitel hocijakeho byrokratickeho uradu, hasic, ci lekar a ci ucitel by si nasli produktivnu pracu aj v slobodnom syteme (nie kazdy samozrejme)) len darmozraci, co sa nevedia inak uplatnit len kradezami od produktivnych ludi pomocou silovej zlozky statu. Pretoze to je ten uradnik, co na teba posle policajta ak nezaplatis dane a podobne…

      Thumb up 4 Thumb down 4

     • Avatar
      január 09, 2013

      to, ze je niekto prezident alebo jeho poradca z neho robi poloboha? Pre mna su statny zamestanci (typicky predstavitel hocijakeho byrokratickeho uradu, hasic, ci lekar a ci ucitel by si nasli produktivnu pracu aj v slobodnom syteme (nie kazdy samozrejme)) len darmozraci, co sa nevedia inak uplatnit len kradezami od produktivnych ludi pomocou silovej zlozky statu. Pretoze to je ten uradnik, co na teba posle policajta ak nezaplatis dane a podobne…

      Thumb up 2 Thumb down 4

     • Avatar
      január 09, 2013

      vidim, že si vystačiš s názorom. argumety a fakty nepotrebuješ. to maš fasa.

      Thumb up 1 Thumb down 3

     • Avatar
      január 09, 2013

      Ja osobne som pre svoj zivot a zivot mojich blizkych urobil viac ako hociktory statny uradnik, ktory mi len polena hadze pod nohy, ale predsa sa nevzdavam a bojujem.
      A nepoukazujte na ludi, ze su niekto, len preto, ze sa im podarilo dostat k hornym 10K najvacsim grazlom na svete. Pre mna su to nepriatelia, pretoze mi robia zivot horsim…
      Pre mna je moj nazor najdolezitejsi a najspravnejsi, inak by som tu nemohol obcas diskutovat s ludmi ako ty, ale by som pekne kazdy vecer dakoval panu bohu za pana Fica, jeho nasledovnika na Zemi…

      Thumb up 1 Thumb down 3

     • Avatar
      január 10, 2013

      tak rozmyslam, prečo nebojujem so štatnymi uradnikmi? minuly rok som s nimu mohol dvakrat zabojovať. raz ked som platil za odvoz smetí, čo si vymyslel mnou zvoleny starosta a druhy krat, ked som bol platit dan z nehnutelnosti, čo vraj vymyslel sulik s miklošom, ked robili danovu reformu. aj to som sice mohol zaplatit prevodom, ale mal som cestu okolo mestkeho uradu a tak som tam vošiel. rozmyšlam, prečo som to nie len zaplatil a ale hlavne, prečo som s tou zachovalou panou nebojoval. brala mi moje peniaze a ja som je nevynadal do grazlov, necapol je jednu po tej štatnej uradnickej papuli a dokonca som si ani nevšimol tie polena čo mi nahadzala pod nohy. aha, už to mam! bol som tam s ficom.

      Thumb up 0 Thumb down 3

     • Avatar
      január 10, 2013

      takze si uplne spokojny ako si zaplatil premrstenu sumu za odvoz smeti a nejake dane za tvoju nehnutelnost, ktoru si si sam zarobil/postavil bez pricinenia nejakeho uradnika?
      Stat musi byt spokojny…

      Thumb up 2 Thumb down 3

     • Avatar
      január 10, 2013

      Tie sumy sú skôr smiešne malé ako premrštené.
      Teda, nežijem tam kde palo satko, neviem, ako je to u nich. Ale videl som čísla ohľadom odpadového hospodárstva v našej obci a suma vyzbieraná ako daň/poplatok za odvoz smetí pokrýva skutočné náklady na cca 60%. Rozdiel obec vykrýva najmä z podielových daní, ktoré dostáva od štátu (a ktoré aj tvoria väčšinu príjmov do obecného rozpočtu, bez nich by buď obec skolabovala alebo by musela navýšiť všetky miestne dane a poplatky).
      Ak by sa obec chcela správať ako podnikateľ a dosahovať zisk, poplatok za odvoz odpadu by bol min. 2-krát tak vysoký.

      Thumb up 0 Thumb down 3

     • Avatar
      január 10, 2013

      Odpoved pre Martina Duchona …

      Takze odovoz smeti platis do vysky 60% a ostatok zaplati obec z rozpoctu obce, ktory sa len tak objavi na ucte obce? Nieje to nahodou z tvojich penazi? Inak stat ci obec je hospodar na pohladanie, kazde polozky, co zaplati za sluzby by si normalny podnikatel vedel znizit a platit ovela menej. Pochybujem, ze ciastka za ktoru plati obec niekomu za odvoz smeti je trhova… A naozaj nechapem, preco je odvoz smeti taky dolezity, ze to musi mat na starosti stat/obec? Zeby dobry kseft pre firmy napojene na stat/obec?
      Zijem v meste, kde su za odvozom smeti take regulacie, ze sa clovek boji vyhodit nieco nepatricneho do odpadu, aby nedostal mastnu pokutu. A najlepsie je, ze mam „umyvat“ niektore veci, predtym ako ich dam do odpadu!!! Alebo si to mam odviest na skladku sam. Ze intervaly vysypavania smeti absolutne nekorespoduju s tym kolko mame akych smeti a podobne…
      Inak pride den, ked si obce budu chciet prisvojit aj taku vec ako je kosenie travnikov aj na vasom pozemku, vsak taka dan 35E za rok a do 50m2 vasho travnika nebude vela a urcite dalsich 40% doplati obec a budete mat pokoseny travnik cely rok a budtet spokojny…

      A inak ci obec skolabuje alebo nie, je uplne irelevatne. Ako som napisal inde:

      Inak riadit mesto, ktore ma milion obyvatelov nieje potrebne… Ono sa riadi samo, kazdy den sa tam nejako dostane dostatocne mozstvo tovarov, vody, jedla aj nez pricinenia nejakej ustrednej moci, skor by som povedal: navzdory uradnej moci, kedze vsade je nejaka ta moc…

      Thumb up 1 Thumb down 4

 6. Avatar
  január 09, 2013

  S imigraciou by podla mna nebol problem, keby si ludia mohli uspokojit vsetky svoje potreby v mieste bydliska. Predpokladam, ze len male percento ludi ma tendencie opustit svoj domov a zit niekde inde, nie je to totiz jednoduche. Kedze vsak vacsina imigrantov pochadza z krajin, kde nedokazu naplnit svoje ekonomicke tuzby, tak sa presidla tam, kde sa im to umozni. Tym padom zatial neriesitelny problem – mne sa svajciarsky system paci – avsak biju sa vo mne dva nazory – zit ekonomicky dobre ako studeny cumak alebo chudobne s otvorenym srdcom?
  Zvykne sa nadavat na nasu krajinu, ale jedno sa jej neda upriet – nie je bohvieako atraktivna pre cudzich, takze sa tu zije zatial bezpecne 🙂

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

 7. Avatar
  január 09, 2013

  Uplny suhlas s clankom.

  Thumb up 1 Thumb down 3

  Odpovedať

 8. Avatar
  január 09, 2013

  Gurro- ze v USA je len minimum ludi potomkami tych, co tam zili pred 2000 rokmi? A vies o tom, ze je ich asi 7-12 percent? Co taky ATZTLAN?

  Thumb up 1 Thumb down 2

  Odpovedať

 9. Avatar
  január 09, 2013

  Aztlan

  Thumb up 1 Thumb down 2

  Odpovedať

 10. Avatar
  január 10, 2013

  odpoved pre mrakoplasa a duchona. praveže byvam v pezinku. velmi dobre spravovane mesto. aj Forbes to písal a však kuknite si sami http://www.pezinok.sk/uploadfiles/File/samosprava/rozpocet2013-2015/rozpocet_2013-2015-rekapitulacia.pdf

  druha vec je s tou danou z nehnutelnosti. ja viem, že nie každy je ako ja ale na tej adrese za ktoru platim dan mam aj s.r.o. a zaroven som aj szčo. ja sa nevyhádžem koprivkou od zufalstva, že ma nejaky uradnik ozbíjal.
  a tu samoregulaciu mesta si vyskušali germani ked dobyli rím. aj akvadukty zvalili, aj kloaku maximu nechali zasrať až po vrch a čuduj sa svete. mesto kde žilo milion ludi za ich samoregulacie ledva prichylilo 5000.

  Thumb up 0 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   január 12, 2013

   Neviem, ale ty naozaj nechapes, ze niekomu mozu dane a poplatky za vsetko vadit? Stat ti ukradne 50% z tvojich penazi. Pokial to tebe nevadi, ok… Nenut ostatnym…
   Inak by som bol zvedavy, kedze robis biznis z domu (je tam rozdiel medzi vyskou dane pre firmu a sukromnika???), ked ti pojdu poplatky/dane hore 4 krat viac, ako to chcu niekde v CR… http://ekonomika.idnes.cz/zvyseni-dane-z-nemovitosti-dfq-/ekonomika.aspx?c=A130110_193329_ekonomika_brm

   Ano pravdu mas, bez mestskeho uradu by cele slovenske mesta a obce pokapali… Teraz som cital dobry vtip:
   V priebehu spajania Vychodneho a Zapadneho Nemecka, vola komunisticky predak do Zapadneho Berline svojmu protejsku, ze kto ma na starosti dodavky chleba? Nikto???!!!

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    január 13, 2013

    čuduješ sa tomu primatorovi? ked boli naposledy spolu a zasobovalo ich „menej štatu“ tak to vyzeralo takto http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_183-R77871,_Berlin,_Einwohner_zerlegen_ein_Pferd.jpg

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     január 14, 2013

     pezinok? to je tam kde vam chcu postavit skladku skoro v ceentre? statne organy to schvaluju aj napriek odporu obcanov? tak si predstavujes fungovanie statu? aha, som zabudol, len musime najst tych spravych ludi do vedenia statu, ktori nebudu mysliet na osobny prospech ale na vseobecne blaho 😉

     menuj okrem seba este aspon 3 takych ludi

     a ta fotka je z 2.sv vojny, co tiez nebol liberalny vymysel, ale vymysel silneho socialneho statu 😉

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      január 14, 2013

      no ono skladku neschvaluju štatne organy. ono si to schvaluju podvodom statoční podnikatelia, ktorí kašlu na nazor statnych organov a hlavne mesta pezinok.
      a teraz k tomu berlinu.
      moj otec pracoval v berline v rokch 1987 až 1990. bol som niekolkokrat vo vychodnom berline a zapadnom nemecku v tych časoch. v oboch existovali sukromne male pekarne (v zapadnom lepšie a bolo ich viac) . tak ako je to aj dnes. v zapadnom už boli supermarkety s pekarnami ako je dnesšne tesco a samozrejme velke podniky vyrabajuce baleny chlieb. v NDR neboli supermarkety ale samošky čo sa tušim volali konsum. tiež sa tam vozil denne čerstyv chlieb z velkych pekarni ako u nas do samošiek. ked padol mur a a ossi oslavovali že budu v spoločnom štate občania druhej kategiorie, wessi nemali nejaky mimoriadny dovod oslavovat a všetko u nich normalne fungovalo a radšej vychodnym predavali somariny. nakoniec rovnako ako vtedy videnaci blavakom. takže ak v vychodnom berline nefungovali čo len dva dni, pekarne súkromne aj družstvevne a štatne, bol problem s chlebom. nakoniec bol by aj v západnom, keby niekoko dni nefungovali supermarkety. male pekarne (tie menej štatne) nič nezachrania. ale ten vtip sa celkom dobre aj na new orleans alebo pred par mesiacmi aj na new york. ak vieš nemecky tak si prečitaj a uvidiš, že to nebola smiešnosť ale normalny problem v jedinečnej situacii http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-14326966.html

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      január 18, 2013

      myslis toto: V roku 2006 Krajský stavebný úrad v Bratislave prijal územné rozhodnutie o umiestnení skládky odpadu v ťažobnej jame tehliarskej hliny s označením Nová jama. Slovenská inšpekcia životného prostredia následne začala povoľovacie konanie, v rámci ktorého fyzické osoby – obyvatelia mesta Pezinok, požiadali o uverejnenie územného rozhodnutia. Tento orgán povolil výstavbu a prevádzku skládky bez toho, aby predtým uverejnil predmetné rozhodnutie. Po podaní odvolania druhostupňový orgán ochrany životného prostredia po tom, ako uverejnil územné rozhodnutie, potvrdil rozhodnutie obsahujúce povolenie.
      viac tu: http://hnonline.sk/svet/c1-59125230-v-kauze-pezinska-skladka-vyhovel-sud-obcanom

      z pohladu obcana je jedno kto tam sedi ako politicky nominant a ci je on alebo jeho rodina podnikatel, pre obcana je to statny urad a konal nie v zaujme obcana ale v zaujme podnikatela. vlastne, ked takeho cloveka oznacis za podnikatela a seba tiez, dehonestujes sam seba na jeho uroven. prosim ta, nabuduce takych hajzlov oznacuj pravym menom, pretoze mna bytostne uraza ked ma oznacujes rovnako ako takeho hajzla. rozdiel medzi podnikatelom a „podniktelom s politickym krytim“ je ten, ze ja hladam zisk, hajzel s krytim hlada rentu. a to je velmi podstatny rozdiel. to ze sme pro trhovy je nieco uplne ine ako, to za co nas zvycajne vydavaju, pro biznisovy 😉

      dakujem za ten clanok o vychodnom nemecku, po dlhsom case som si precvicil citanu nemcinu. este viac ti dakujem, ze si mi opat ukazal ze menejstatu je lepsie 🙂 vo vychodnom nemecku, ked zlyhaval stat, dovolil ludom drobne podnikanie.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      január 18, 2013

      v pezinku bola tzv. stara jama, kde sa vyvažal dlhodobo odpad. napad využit na skladovanie tzv. novu jamu vznikol ako podnikatelsky zámer. ak si úpozrieš napr. cez google earth situaciu, uvidiš, že by sa tam mohlo navozit bordelu od neapola po hamburg. za ten kšeft môžeš lobovat a davat prachy do volieb. na druhej strane mesto, je obmedzene zakonom a učtovnictvom. takže sa ti može podarit niekoho v štatnej sprave skorumpovat, alebo dosadit svojich ludi na tie spravne miesta. to je riziko „viac štatu“
      ak by v prípade pezinskej skladky existovalo „menej štatu“ skladka už davno funguje, lebo je vysostnym pravom podnikatela, rozhodovat o využiti svojho pozemku a štat mu do toho nema čo kecat a ludia už vobec nie.
      ten članok bol na to aby bolo zrejme, že rozne urban legend su sice pekne ale velakrat hodne potrhle. to že sa ako fakt tu spomenula urban legend o chlebe, teda prave to čo som osobne zažil, bola náhoda.
      socialisticka ekonomika nebola preto vadna, že tam bol silny alebo dominuájuci štatny sektor, ale preto lebo nebola otvorena a plnila ideologicke ciele. je otazne nakolko to bol dosledokstrachu z vojny, embarga, štruktury, neschopnosti manažerov a kolko podielu viny malo štatne vlastnictvo.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      január 18, 2013

      o pezinku viem len toto:
      a) ludia to tam nechcu
      b) syn (uradnik) to schvalil otcovi (podnikatel s politickym krytim), alebo opacne, nepamatam na 100%
      c) statny organ robi vsetko preto aby ludom stazil/znemoznil domahat sa svojich prav, ktore im paradoxne dal stat
      d) mari sa mi, ze ten biznis projekt nesplnil niektore zakonne poziadavky

      viac si mozes pozriet tu:
      http://www.oks.sk/article.php?524
      http://www.pezinok.sk/index.php?yggid=650
      http://m.hnonline.sk/c3-59125660-kw0000_d-ako-prebiehal-proces-s-pezinskou-skladkou

      cudujem sa ti, ze ako pezincanovi ti to nevadi. aspon z tvojich vyjadreni mi to tak vychadza, ze s tym suhlasis, kedze to schvalil stat.

      mas nespravnu predstavu o menejstatu, a na zaklade tejto nespravnej predstavy argumentujes proti mne. menej statu vobec neznamena ze si hocikto hocikde moze robit co chce.
      socialisticke planovane hospodarstvo nemoze nikdy dobre fungovat uz z principu, je o tom popisanych vela knih.

      ak mas ambiciu sa o tom dozvediet viac, odporucam zacat napr. na http://www.mises.cz najdes tam dost materialu aj o sukromnej ochrane zivotneho prostredia, o tom preco socializmus nemoze fungovat aj na temu co to je menej statu. skus sa tam pozriet, potom mozno nebudes musiet inzitne uvazovat o tom, co stoji za nefunkcnostou socializmu a silneho statu.

      Thumb up 3 Thumb down 0

   • Avatar
    január 13, 2013

    jej skoro som zabudol, dan z nehnutelnosti sa učtuje pri podnikani ako náklad.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*