Venezuela – ukážkový príklad finálneho štádia socializmu

Venezuela je dnes ukážkovým príkladom finálneho štádia demokratického socializmu. Štát poskytuje bezplatné vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť všetkým. V krajine je veľmi malá príjmová nerovnosť a nikto nemôže vlastniť zbraň. Pracujúci majú široký rozsah práv.

Zamestnávatelia sú povinní platiť do štedrých dôchodkových fondov, s odchodom do dôchodku pre pracujúcich mužov v 60ke a v 55. roku pre ženy. Ďalej musia platiť koncoročné odmeny vo výške 3-6 týždňového platu, plus v rovnakej dĺžke preplácať dovolenku, 14 dní sviatkov a 32 týždňovú materskú.

Outsourcing práce, vďaka ktorému by sa mohli vyhnúť týmto reguláciám, je nelegálny. Štát navyše poskytuje mnoho keynesiánskych stimulov v ekonomike. Produkuje obrovské deficity financované tlačením peňazí, spôsobujúcich hyperinfláciu. Krajina je prakticky v ekonomickom a sociálnom rozklade.

To ale ešte nie je nič. Pozrite si nasledujúce video, kde dvaja libertariáni Luke Rudkowski a Jeff Berwick hovoria priamo z Caracasu o svojich zážitkoch z výletu do tejto krajiny.

V skratke:

 • Je to tam také nebezpečné, že len tesne pred ich pristátíim v Caracase niekoho dobodali na letisku.
 • Ich sprievodca nosil so sebou lekárničku pre prípad, ak by postrelili alebo bodli aj ich.
 • Večer sú ulice v podstate prirodzené „no go“ zóny kvôli vysokej kriminalite.
 • Všade sú „gun free“ zóny (zákaz nosenia zbrane), no napriek (alebo vďaka) tomu, je všade vysoká kriminalita.
 • Jeden kriminálny gang obsadil v Caracase jeden celý mrakodrap, ktorý ovláda.
 • Aktuálne je vo Venezuele tak vysoká inflácia, že páni museli peniaze napchať v štósoch do batohu a tak ísť na obed.
 • Reštaurácie majú cenovky prelepené papierom, lebo ich musia meniť každý týždeň (alebo aj častejšie).

6,577 celkovo návštev, 1 návštev dnes

12 odpovedí

 1. Avatar
  apríl 09, 2016

  Ja len doplním, že občania Venezuely si nedávno slobodne zvolili anti-Madurovskú opozíciu. A stalo sa presne to, ako keď si Slováci nedávno zvolili anti-ficovskú opozíciu. Síce iným spôsobom, ale asi aj vo Venezuele už pochopili, že keby voľby mohli niečo zmeniť, boli by ich už zrušili 🙂

  Thumb up 10 Thumb down 2

  Odpovedať

 2. Avatar
  apríl 09, 2016

  UKÁŽKOVÝ PRÍKLAD FINÁLNEHO ŠTÁDIA SOCIALIZMU.
  Ako socializmus vyzerá, a ako končí, to je skoro všetkým jasné. Ale ako socializmus ZAČÍNA, čo je príčinou socializmu – o tom mal byť tento článok.
  Chápavejší pochopili, že socializmus môže mať za rodiča DEMOKRACIU, alebo REVOLÚCIU.
  Revolucia niekedy funguje ako matka socializmu. Aj ked niekedy sa to skončí potratom.

  Demokracia funguje spoľahlivo ako matka socializmu – po pár rokoch prerastie do socializmu – bez jediného výstrelu, a na radosť väčšiny voličov. Prečo by si voliči nezvolili socializmus – ked im slubuju veľa penazí aj bez práce.

  Thumb up 13 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 10, 2016

   Ked uz sme pritom, tak aj sloboda moze byt matkou socializmu. Budem to demonstrovat na velmi oblubenom citate libertarianov z Biblie:

   Matúš 20:1-16

   1 Lebo nebeské kráľovstvo sa podobá človeku, hospodárovi, ktorý vyšiel zavčas rána najať robotníkov do svojej vinice.+ 2 Keď sa dohodol s robotníkmi na jednom denári na deň,+ poslal ich do svojej vinice. 3 Keď vyšiel aj okolo tretej hodiny+, videl iných, ako stoja bez práce na trhovisku;+ 4 a povedal im: ‚Choďte aj vy do vinice a dám vám, čo je spravodlivé.‘ 5 A tak išli. Opäť vyšiel okolo šiestej+ a deviatej hodiny+ a urobil to isté. 6 Nakoniec vyšiel okolo jedenástej hodiny a našiel iných stojacich a povedal im: ‚Prečo tu stojíte celý deň bez práce?‘ 7 Povedali mu: ‚Lebo nás nikto nenajal.‘ Povedal im: ‚Choďte aj vy do vinice.‘+
   8 Keď nadišiel večer+, pán vinice povedal svojmu správcovi: ‚Zavolaj robotníkov a vyplať im mzdu+ a postupuj od posledných k prvým.‘ 9 Keď prišli tí [najatí] o jedenástej hodine, každý dostal denár. 10 Potom, keď prišli tí prví, usudzovali, že dostanú viac; ale aj oni dostali zaplatené po denári. 11 Keď ho dostali, začali reptať proti hospodárovi+ 12 a povedali: ‚Títo poslední vykonali prácu za jednu hodinu, a predsa si ich postavil na roveň s nami, ktorí sme niesli bremeno dňa a spaľujúcu horúčavu!‘ 13 Ale on odpovedal jednému z nich a riekol: ‚Nekrivdím ti, priateľu. Či si sa so mnou nedohodol na jednom denári?+ 14 Vezmi si, čo je tvoje, a choď; chcem dať tomuto poslednému to isté, čo tebe.+ 15 Či azda nemám právo urobiť so svojím to, čo chcem? Alebo je tvoje oko zlé,+ lebo ja som dobrý?‘+ 16 Tak budú poslední prvými a prví poslednými.“+

   Odvolavame sa na slobodu nakladat so svojim slobodne, ale na strane druhej ci sa to niekomu paci, alebo nie, tak platit rovne za nerovnu pracu je zaciatkom socializmu.

   Thumb up 2 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    apríl 10, 2016

    Čo má tamto spoločné so slobodou ?
    Nedokážeš sa vyjadriť vlastnými slovami?

    Thumb up 3 Thumb down 2

    Odpovedať

   • Avatar
    apríl 10, 2016

    „Odvolavame sa na slobodu nakladat so svojim slobodne, ale na strane druhej ci sa to niekomu paci, alebo nie, tak platit rovne za nerovnu pracu je zaciatkom socializmu.“

    – pekne hlupy argument.
    Tvoj príklad je o tom, že platiť SVOJIMI peniazmi akokolvek podľa uváženia je sloboda.
    OVŠEM – za socializmu platili soudruzi za prácu CUDZÝMI peniazmi , čo je taký maličký rozdiel.

    Thumb up 7 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
     apríl 11, 2016

     Vsak to nepopieram. Tvrdim len, ze aj sukromny podnikatel moze stat pri zrode socializmu, minimalne vo svojej firme. No a toto je nepopieratelne. Existuju mnozstva prikladov, kde lenivy zarobi tak isto, ale casto aj lepsie ako dric a to len preto, ze ma lepsiu sebaprezentaciu, alebo sa vie lepsie pchat do zadnice svojim nadriadenym. Rovnako to je aj s neschopnymi a schopnymi, ci tymi, ktori nevedia a vedia. A vacsina korporacii s velkou mierou hierarchie je cisty socializmus. Ale to treba zazit.

     PS a nedeje sa to iba kvoli nariadeniam EU, alebo cinnosti odborov. Je to vsade, len miera je ina.

     Thumb up 3 Thumb down 1

     Odpovedať

     • Avatar
      apríl 12, 2016

      Nič proti firemnému socializmu, veď firma v konkurenčnom boji na to doplatí. Ak to však robí (z princípu) štát, tak do toho núti celú populáciu, ktorá mu za to ešte poďakuje vo voľbách – a libertariáni & spol. len budú od Denníka N & kaviarne počúvať, akí sú egoistickí hnedí kapitalisti.

      Thumb up 5 Thumb down 2

 3. Avatar
  apríl 12, 2016

  Este doplnim ze Venezuela je na 4. Mieste na svete v pocte vrazd na hlavu. Otazka je ci to suvisi so socializmom, ale aj taka Kolumbia kde tretinu statu ma pod kontrolou mafia a odkial sa vyvaza kokain do celého sveta ma nizsiu mieru poctu vrazd ako Venezuela.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 4. Avatar
  apríl 21, 2016

  Venezuela je ukážkový príklad špinavej politiky Spojených štátov Amerických. Kto sleduje politiku a dejiny vie o tom svoje

  Thumb up 0 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 22, 2016

   jo,
   sak aj nedostatok citronov na predvianocnom trhu v socialistickom cssr bol vzdy dosledkom spinavej politiky spojenych statov americkych 🙂

   Thumb up 3 Thumb down 0

   Odpovedať

  • Avatar
   máj 17, 2016

   A nenastal nahodou problem az v momente, ked im brutalne klesli prijmy z ropy? Ta rozpravka mohla fungovat, pokial ju mali z coho platit.

   Kazdopadne to ten ich socializmus bol dobry, pokial boli vysoke ceny ropy. Stat rozdaval bohatstvo medzi svojich ludi, nenechal sa zdierat. Avsak nevedel sa transformovat v sucasnej ekonomickej vojne.

   Sucasne problemy vychadzaju z toho, ze stat uz nema z coho platit obcanom socialne istoty, na ktore si zvykli za Chaveza.
   Cize ano, pokial by tam nemali socializmus, ale nejaku formu neokolonializmu a vsetky zisky z ropy by smerovali k nadnarodnym koncernom, tak potom by teraz nemali problem, lebo by boli stale rovnako chudobni.

   Ten problem ma vacsi rozmer, nez je spominane v clanku.

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

 5. Avatar
  júl 21, 2016

  Bulak Bulak..akurat dnesna sprava z nasho vyspeleho kapitalizmu
  http://www.etrend.sk/ekonomika/chudobnym-stat-rozda-po-muke-aj-ryzu-a-konzervy-nema-to-uz-byt-fiasko.html
  .
  odporucam ti napr. pozriet na webe fotky z vyspeleho kapitalizmu zaciatkom 30tych rokov ci po krachu Lehman..to sa budes cudovat tym obrazkom :).. a tomu co nasledovalo po 30tych rokoch ako priamy dosledok s cca 80mil mrtvymi :)..alebo kazdodenne obrazky z takych libertarianskych rajov ako Somalsko, Banglades a cca 100 dalsich podobnych kapitalistickych krajin 🙂

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*