Veľký štát + demokracia = smrteľná kombinácia

Skúsim vám na dvoch konkrétnych príkladoch ukázať, prečo je veľký štát v kombinácii s demokratickým rozhodovaním o jeho fungovaní smrteľnou kombináciou. Bez ohľadu na „morálne“, či iné kvality politikov. Nevyhnutné vykoľajenie je zakódované v samotnom systéme.

Kauza nákupu CT prístrojov

Lekár piešťanskej nemocnice, toho času už poslanec parlamentu, MUDr. Alan Suchánek upozornil na pripravovaný predražený nákup CT prístroja pre štátnu nemocnicu. Nákup sa nakoniec neuskutočnil, pán Suchánek dostal ocenenie Biela vrana a bol zvolený do parlamentu. Neskôr sa ukázalo, že on sám bol ešte dávnejšie vo výberovej komisii na nákup CT, kde boli tiež nejaké nezrovnalosti. Ocenenia Biela vrana sa preto vzdal, svojich funkcií sa vzdala aj správna rada, ktorá ocenenie udeľuje.

Z nákupu CT prístrojov sa postupne stalo silné politikum. Keď nový minister zdravotníctva spustil proces centrálneho verejného obstarávania CT, poslanec Miroslav Beblavý tento proces napadol a žiada jeho zrušenie.

Doterajší výsledok celej kauzy je taký, že piešťanská nemocnica potrebný CT prístroj nemá a potreby iných nemocníc sú blokované demokratickým politickým súbojom. Skúste sa na problém pozrieť pohľadom pacienta, ktorý vyšetrenie CT prístrojom skutočne potrebuje. Akú asi hodnotu bude mať pre neho transparentnosť výberu CT v porovnaní s potrebou vyšetrenia? Nie je celkom normálne uvažovať, že v tomto demokratickom politickom súboji o transparentnosť verejného obstarávania je pacient úplne nepodstatný? Že tu ide hlavne o politické body a sprostredkovane o moc?

A môžete si byť istí, že toto nie je nejaké slovenské špecifikum. V Nemecku podobný spor viedol k patovej situácii okolo vybudovaného nového letiska v Berlíne. Ktoré je síce postavené, ale je možné, že kvôli politickým šarvátkam a bojom rôznych aktivistických skupín nebude nikdy otvorené.

Ako by tu pomohol menší štát?

Keby bývalé „pravicové“ vlády neboli privatizovali výbercov zdravotného výpalného, ale poskytovateľov zdravotnej starostlivosti (nemocnice), nikoho by dnes proces výberu prístrojového vybavenia, či iných dodávok pre súkromné nemocnice netrápil. Štát by naďalej mohol platiť za poskytnutú zdravotnú starostlivosť zo solidárneho balíka (daňových príjmov) nákupom služieb na ako-tak konkurenčnom trhu. Odporúčam si prečítať článok Fera Múčku, ktorý pojednáva o nemocniciach, ktoré sa dostali do rúk zlých finančných žralokov.

Platy učiteľov

Kým u nemocníc som ako-tak ochotný pripustiť, že istá sieť (povedzme koncovných) nemocníc by mohla zostať v rukách štátu, dôvod pre existenciu štátnych škôl nevidím vôbec žiadny. Ale dnes sú temer všetky školy štátne a učitelia sú štátni zamestnanci. Centrálne riadený systém s centrálne určenými platmi.

Keď nedávno minister financií vypustil pokusný balónik s návrhom diferencovať platy učiteľov podľa regiónu (v Bratislave vyššie, ako vo Svidníku), najväčší odpor prejavila „pravicová“ SaS v zastúpení svojim tímlídrom pre školstvo. Za rovnakú prácu rovnakú odmenu! Akoby som sa vrátil v čase späť na hodinu marxizmu-leninizmu.

To si skutočne myslíte, že prepážkovaná pracovníčka banky v Bratislave má rovnaký plat, ako prepážková pracovníčka tej istej banky vo Svidníku? Alebo si nebodaj myslíte aj to, že je to tak správne?

Iný zaujímavý nápad je hodnotiť učiteľov podľa ich schopností. Ale kto a ako bude tie schopnosti posudzovať? Centrálne na množine desaťtisícov učiteľov – štátnych zamestnancov. Dovolím si s istotou tvrdiť, že výsledok by bol taký, že učitelia by celkom logicky venovali svoju energiu hlavne smerom dosiahnuť čo najlepšie parametre v tom hodnotení. Bez ohľadu na to, aký by to malo dopad na ich vzdelávacie schopnosti.

Ako by tu pomohol menší štát?

Neštátne školy sa na platoch so svojimi zamestnancami (učiteľmi) dohodnú presne tak isto, ako banky so svojimi zamestnancami. Klientov, t.j. rodičov a žiakov budú zaujímať len a práve parametre školy. Ktoré si určia čisto subjektívne. Ale to už je aj dnes. Rodičia hľadajú pre svoje deti tie „najlepšie“ školy. Ak budú preferovať kvalitné vzdelanie, vyberú si školu, ktorá ho vie poskytnúť. A na poskytovanie kvalitnej služby si vie zabezpečiť (napr. aj platovou motiváciou) zodpovedajúcich zamestnancov.

Zástancovia veľkého štátu tvrdia, že štát rieši problém negatívnych externalít. Ja si myslím presný opak: Že veľký štát je hlavným producentom negatívnych externalít. V trhovom prostredí úplne zbytočné byrokratické manévre s názvom „verejné obstarávanie“. Tú energiu, čo musia štátne subjekty vkladať do riešenia problémov, ktoré na voľnom trhu nikdy nevzniknú, môžu súkromné subjekty venovať svojmu primárnemu biznisu.

Centrálne a objektívne hodnotenie a porovnávanie kvality práce desaťtisícov pracovníkov (učiteľov) sa proste nedá realizovať. A je to navyše úplne zbytočná činnosť, ktorú „zadarmo“ nahradí slobodný subjektívny výber poskytovateľa služby a trhová dohoda na ceny práce.

Žiaľ, dnes je rakovina socializmu, kombinácie veľkého štátu a demokratického rozhodovania tak rozšírená po celej spoločnosti, že nádej na zmenu je mizivá. Trend je skôr opačný. Natlačiť neefektívne, len ideologicky odôvodnené postupy štátneho systému aj sektoru súkromnému. Kvóty na ženské obsadenie vysokých funkcií, zverejňovanie platov, „anti“Diskriminačný prístup k prijímaniu zamestnancov….

Systém smeruje k stále silnejšiemu potieraniu prirodzených zákonov. Sociálne inžinierstvo sa aplikuje v stále väčšom rozsahu. Sociálne experimenty sa týkajú čoraz viac občanov a podnikateľských subjektov. Už nie je je otázka či, ale kedy to systém už ďalej nevydrží a vykoľají sa. Nie, neponúkam žiadnu nádej ani recept. Podľa mňa by bolo veľkým úspechom, keby si existenciu rakovinového procesu v spoločnosti uvedomila a pochopila aspoň časť spoluobčanov.

2,955 celkovo návštev, 1 návštev dnes

15 odpovedí

 1. Avatar
  november 06, 2016

  AD: Kým u nemocníc som ako-tak ochotný pripustiť, že istá sieť (povedzme koncovných) nemocníc by mohla zostať v rukách štátu, dôvod pre existenciu štátnych škôl nevidím vôbec žiadny.

  No a preto tu nikdy nebude dobre, ked aj taky clovek ako ty, pripusta nieco taketo… Iny ludia maju tu latku inde… Parafrazujem…

  Kým u skol som ako-tak ochotný pripustiť, že istá sieť (povedzme zakladnych) skol by mohla zostať v rukách štátu, dôvod pre existenciu štátnych nemocnic nevidím vôbec žiadny.

  Salama ako vysita…

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   november 06, 2016

   Počítal som presne s takouto pripomienkou, takže to sem napíšem na rovinu:

   Tento článok som písal hlavne pre tých, čo si nevedia predstaviť ani to, že aj keď by štát stále financoval zdravotníctvo a školstvo, už len malé zmeny v nastavení vlastníckych vzťahov by podľa mňa dosť zásadne zmenili situáciu.

   mrakoplas: Ty rozhodne nie si cieľovkou tohto článku.
   Ja zasa považujem za normálne, že ak chcem získať na svoju stranu ľudí z dosť opačnými názormi, tak že ponúknem ústupok (viem si predstaviť ….) zo svojho názoru, ktorý je inak zrejme dosť zhodný s tvojim.

   Thumb up 1 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    november 06, 2016

    „ak chcem získať na svoju stranu ľudí z dosť opačnými názormi, tak že ponúknem ústupok “

    aha…. 2 + 3 = 4,7

    Táto filozofia by bola akýmsi kompromisom, keby fungovala. Ale realita života je dôkazom, že nefunguje. Také USA boli pred 200 rokmi ukážkou „malého“ štátu , ktorý solídne fungoval . (Teraz odhliadnem od vraždenia indianov, od zotročovania černochov, ….) . Ale aj takýto „malý“ demokratický štát sa vypracoval až k dnešnému globálnemu imperialistovi, ktorý rozosial svoje pazúre po celej zemeguli. A ktorý pod svoju judikatúru začlenil KAŽDÉHO človeka na Zemeguli, pokial ten človek urobil nejakú transakciu s US dolármi (poctivo zarobenými). A ktorý pod svoje trestné súdnictvo začlenil KAŽDÉHO človeka na Zemeguli, pokial ten človek , napríklad, urobil nevinný obchod so štátom, voči ktorému USA vyhlásili sankcie.
    Akýkoľvek DEMOKRATICKÝ štát postupne sa stane zločineckou diktatúrou. Kompromisi nevedú k zlepšeniu, ale k zhoršeniu. Zo zlom sa nerobia kompromisy.
    Ale plne chápem, že to zvádza.

    Thumb up 5 Thumb down 1

    Odpovedať

   • Avatar
    november 06, 2016

    viem, ale tvoj ustupok je salama… Ak kazdy urobime ustupok, mame tu presne to, co mame… Ano, viem, pre mna tento clanok nieje…. Mna nepotrebujes presvedciat… ja som uz davno…
    Ked som pred 10 rokmi zacal naplno hovorit ba presvedcovat ludi o zlom state a specialne o skolstve ci zdravotnictve, bol som za zleho kapitalistu. Ludia by umierali bez statu ako hlupaci… Teraz uz ludia vidia, ze to tak je, praveze pre ten stat, vidim to v mojom okoli… Treba to opakovat a bez ustupkov…

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     november 06, 2016

     Nechápem. Máme temer všetky nemocnice štátne. Ja ponúkam „salámu“ v zmysle, že skúsme privatizovať aspoň nejakú (nezanedbateľnú, zmysluplnú) časť nemocníc. Snažím sa presvedčiť, že sa ukáže, že to bude lepšie. Čiže presne opačný smer salámy, ako používa druhá strana. Salámovo chcem presvedčiť ľudí, že súkromné vlastníctvo je riešenie.

     Thumb up 2 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      november 06, 2016

      ked dame len nieco do sukromnych ruk, ale vsetko ostatne bude dotacne statne, skoncime ako je to teraz… Stat a nejake Pentacke nemocnice… A naozaj je pre mna neprijatelne taketo usporiadanie… Penta nieje sukromna kapitalisticka spolocnost…

      Thumb up 1 Thumb down 0

 2. Avatar
  november 06, 2016

  akýkolvek ŠTÁT je zlo
  DEMOKRACIA je zlo

  Z dvoch ziel sa neda urobiť ani maličké dobro.

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   november 11, 2016

   maly stat = totalita velkokapitalu = fasizmus

   Thumb up 0 Thumb down 2

   Odpovedať

 3. Avatar
  november 06, 2016

  „VEĽKÝ ŠTÁT + DEMOKRACIA = SMRTEĽNÁ KOMBINÁCIA“

  Demokracia je smrtelná v AKOMKOLVEK štáte.

  Taký malinkatý štátik : Dvaja rodičia + 4 deti
  A ideme hlasovať, ako minúť otcovu výplatu . Výsledok :
  4 bicykle
  2 počítače
  4 chytré, najchytrejšie telefóny
  2 sady kozmetiky,
  40 lístkov do kina
  1 nová telka s obrazovkou 140 cm

  Thumb up 5 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   november 06, 2016

   Neviem, ale mňa už tieto stupídne „argumenty“ nejako nebavia …

   Demokracia je spôsob rozhodovania. Kedy a ako presne ho použiť, to treba dosť zodpovedne zvážiť. Ale HLAVNE: všetci zúčastnení musia s dohodnutým spôsobom rozhodovania súhlasiť. DOPREDU musia súhlasiť s tým, že sa podriadia výsledkom (demoratického) rozhodnutia.

   Prínos skutočne (v zmysle vyššie uvedeného) demokratického rozhodovania je to, že sa podarí dohodnúť na veciach, podarí sa realizovať veci, ktoré by bez toho jednoducho nešli. Osobne v podobných prípadoch dávam na zváženie los, pretože náhodu môžu zúčastnení považovať za ešte spravodlivejšiu, ako dohodu vopred (keď ešte nie je jasné, ako hlasovanie dopadne).

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

 4. Avatar
  november 06, 2016

  „trhová dohoda na ceny práce“, chlapce nesradnuj. Ked k tomu ma dojst sa natahaju miliony Turkov ci Poliakov alebo Rumunov a je vymalovano. Kapitalista sa smeje do hrsti a ostatni znasaju bordel.

  Thumb up 2 Thumb down 2

  Odpovedať

 5. Avatar
  november 07, 2016

  Sme Ústavným štátnym zriadením ???
  Na konci roka 1989 bola požiadavka zrušenia „vedúcej úlohy komunistickej strany“ !
  Aká je REALITA?
  Vždy po voľbách sa OPAKOVANE presadzuje vedúca úloha tej strany a tých strán čo sa dostanú k moci !
  ROVNOSŤ medzi občanmi NIKTO nechce – ani občania ani politici !
  10 rokov vládne „tzv. sociálna“ vláda a tá ukazuje že na prvom mieste sú kšefty svojich.
  Keby štátna zdravotná poisťovňa PRACOVALA lepšie občania poistenci by sa každý rok v septembri
  húfne prehlasovali z neštátnych do štátnej zdravotnej poisťovne !!! A tie ostatné by zanikli.
  Aká je realita vidíme denne.
  Všetkým „poistencom brať“ a svojim rozdávať až rozhadzovať
  Oligarchia vládne a má pod kontrolou „štát“ !!!
  Korupcia a klientelizmus vedú k väčšej chudobe. Ľudia trpia.
  Rovnaké je to aj v školstve.
  Bez motivácie je to veľmi ťažké až nemožné.
  Vidíme na našich politikoch a občanoch záujem aby každý mal rovnaké príležitosti ?
  Naozaj na Slovensku niekto verí že ten schopnejší sa môže stať úradníkom = zamestnancom štátu ?
  Sám občan sa rozhoduje podľa sympatií a nie na základe logiky.
  Preto používať slová o štáte, demokracii, ústavnosti je mimo našej reality.
  Všetci občania nášho štátu každý deň dokazujeme ako sme na strane politikov a nie na strane
  ústavy, práva, spravodlivosti a demokracie.
  Situácia v zdravotníctve a školstve to potvrdzuje rovnako ako v každá iná súčasť ktorá sa dotýka občana !!!

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

 6. Avatar
  november 09, 2016

  maly stat + demokracia = totalita oligarchie

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*