Štát/EÚ ako zabiják centralizovanej internetovej ekonomiky

V nasledujúcom článku sa pokúsim vysvetliť, prečo akékoľvek štátne/EÚ regulácie centralizovanej internetovej ekonomiky sú z dlhodobého hľadiska nielen úplne zbytočné, ale naopak kontraproduktívne. Štáty vďaka nim totiž pomaly, ale isto strácajú kontrolu nad ekonomikou, ktorú momentálne ešte stále dokážu regulovať, kontrolovať a daniť. Striktnými zákazmi a reguláciami totiž vytvárajú silný na vzostup decentralizovanej internetovej ekonomiky. Decentralizácia je proces, ktorý pomaly, ale isto nastáva vo všetkých regulovaných internetových odvetviach. A to vrátane toho najkľúčovejšieho — finančného sektora. Posledných pár mesiacov sme svedkami prudkého zvýšenia kapitalizácie decentralizovaných kryptomien.

Ako technokrata vedomého si potenciálu decentralizovaných technológii ma neuveriteľne štve, že štáty/EÚ mrhajú peniaze daňových poplatníkov na reguláciu centralizovanej internetovej ekonomiky, ktorej nahradenie za decentralizovanú a neregulovateľnú je len otázka času.

Na druhej strane ako kryptoanarchista EÚ radostne tlieskam za to, že sú to práve jej striktné regulácie a zákazy, ktorými nevedome tlačia na vzostup decentralizovaných technológií a zvyšovanie motivácie vytvárať a používať decentralizované aplikácie.

Časopis TIME už v roku 1993 citoval Johna Gilmora na margo technologickej nemožnosti cenzúry Internetu:

The Net interprets censorship as damage and routes around it.

V roku 2017 môžeme konštatovať, že tento výrok sa nevzťahuje len na cenzúru Internetu, ale vďaka decentralizácii je aplikovateľný na akúkoľvek oblasť centralizovanej internetovej ekonomiky.

Uvádzam pár príkladov ako decentralizované technológie dokážu obísť prakticky všetky štátne/EÚ regulácie centralizovanej internetovej ekonomiky, ktoré sa už schválili alebo sa v blízkej dobe plánujú schváliť.

Decentralizovaný Uber

Uber bol zakázaný v množstve svetových miest a v ďalších sa zakazuje (napríklad Barcelona, Brno, Budapešť — kompletný zoznam k dispozícii tu). Európsky súdny dvor odporučil členským krajinám pokladať Uber za taxi službu, nie Internetovú spoločnosť. Toto rozhodnutie pravdepodobne bude mať za následok, že zakazovanie Uberu alebo jeho striktná regulácia bude len pokračovať.

Dopyt po službe zdieľaného cestovania je taký obrovský, že v Austine a ďalších mestách Texasu, kde bol Uber aj konkurenčný Lyft zakázaný, sa spustila a doteraz je úspešne prevádzkovaná jeho decentralizovaná varianta Arcade.citynad decentralizovaným blockchainom. Aj napriek tomu, že Arcade.city zďaleka nie je technicky dokonalá aplikácia, je to jasný dôkaz toho, že implementovať decentralizovaný Uber je technicky zrealizovateľné a v budúcnosti môžeme očakávať len jeho technologicky vyspelejšie alternatívy.

Tí, ktorí rozumejú Ethereum/smart contractom, vedia, že napísať od základov decentralizovanú verziu Uberu bez prostredníka (ktorý ide zakázať a regulovať) nie je technologicky žiadny problém. Rastúca regulácia a plošný zákaz Uberu len tlačia na to, aby to niekto spravil ešte lepšie.

Kriminalizovať decentralizovaný Uber (napríklad Arcade.city) bude veľmi ťažké, obzvlášť ak platby budú prebiehať v anonymnej kryptomene (napríklad Monero). Infiltrovaný daňový kontrolór si môže zavolať decentralizovaný Uber, nevie ale technicky dokázať, že je to akurát ten vodič, ktorý mu zastal, ktorý jeho platbu akceptoval (ten sa môže tváriť, že žiadnu platbu nedostal, len sa spontánne rozhodol, že ho “zvezie”). Otázka znie, či štát dokáže kriminalizovať vodičov decentralizovaného Uberu, ktorým nevie dokázať prijímanie platieb za ich služby. Zavedenie reputačného systému ale umožní spárovanie vodiča s objednávkou. Ak platby vodičom za ich služby budú ale dobrovoľné (takže vodiči v extrémnych prípadoch budú ochotní jazdiť aj zadarmo), s tým, že predajca sa môže rozhodnúť, že zoberie cestujúceho len s dostatočne dobrou reputáciou (=úspešne realizovanými platbami iným vodičom), tak je prakticky nemožné tento systém právne napadnúť.

Decentralizovaný Netflix, Spotify a iné streaming služby

Európski byrokrati rozhodli, že ponuka služieb ako Netflix alebo Amazon Prime bude musieť zahŕňať minimálne 20 % európskeho obsahu. Je úplne absurdné, aby štátni byrokrati diktovali súkromnej firme, aký obsah môže vysielať. Rovnako ako je absurdný podobný zákon, ktorý sa vzťahuje na vysielenie slovenských rádií.

To, že štát/EÚ si uzurpuje právo rozhodovať o tom, ktorá súkromná inštitúcia môže vysielať aký obsah súvisí s tým, že dané médium je centralizované, a teda sa dá ľahko napadnúť a zhodiť.

Decentralizácia streamovania obsahu toto rieši a už teraz sa môžeme tešiť na decentralizované streamovacie aplikácie.

Jeden z nádejných projektov, ktorého cieľom je decentralizovať službu ako Netflix je SingularTV založený na Ethereum blockchaine. Viac informácií o tomto zaujímavom projekte.

Pokusov decentralizovať Spotify (akékoľvek audio streamovacie služby) je viacero, napríklad MediaChain (ktorý bol kúpený Spotify) či Synereo. Nad Ethereum vzniká tiež decentralizovaná Music sharing platforma s možnosťou platby VOISE.

Decentralizované riešenia existujú tiež pre live-stream — Livepeer.

Otázka opäť znie ako závažné budú štátne regulácie spoločností ako Netflix a Spotify potrebné na to, aby ich klienti prešli na ich neregulované decentralizované verzie. Ktoré v budúcnosti budú len používateľsky a technicky dokonalejšie.

Decentralizovaný Internet

Na Slovensku máme schválenú štátnu cenzúru Internetu, podobne je to v Čechách. Štát si uzurpuje tiež možnosť úplne vypnúť Internet v prípade, že to uzná za vhodné (viac v článku Štát bude vedieť odpojiť celé Slovensko od Internetu a bude mať útočné kybernetické zložky).

Okrem toho, že uvedenú reguláciu je možné obísť napríklad satelitným internetovým pripojením (ktorého rýchlosť sa neustále zvyšuje), funkčné riešenie predstavuje tiež decentralizácia Internetu využitím mesh sietí. Rakúski a nemeckí hackeri už pred pár rokmi demonštrovali, že je to technicky možné využitím domácich wifi sietí a dynamických routovacích protokolov (projekty FunkFeuer, FreiFunk). Na Androide existuje napríklad aplikácia The Serval Mesh umožňujúca vytvoriť decentralizovanú mesh sieť využitím wifi a bluetooth technológií.

V budúcnosti bude možné implementovať anonymnú decentralizovanú mesh sieť s tým, že prevádzkovatelia uzlov tejto siete budú motivovaní ju udržovať anonymnými mikroplatbami (využitím napríklad Lightning.Network). Prevádzkovatelia tejto siete môžu na Slovensku za anonymné mikroplatby ponúkať ostatným ľudom neregulovaný a necenzurovaný Internet cez svoje anonymné české či rakúske dátové SIM karty (kedže na Slovensku anonymné SIM karty sú zakázané), cez svoju vlastnú wifi sieť (zaradenú v robustnej mesh sieti) či satelitné pripojenie (pripojené do Internetu cez Tor/I2P anonymizačnú sieť). Mikroplatby za necenzurovaný a neregulovaný Internet vytvoria silnú motiváciu ľudí na to, aby túto infraštruktúru vybudovali a následne udržiavali.

Decentralizované sociálne siete

Pokusov o decentralizáciu sociálnych sietí bolo v minulosti viacero (zrejme najznámejší je Diaspora). V súčasnej dobe vážny kandidát je Synereo s vlastnou decentralizovanou sociálnou sieťou.

To, že vývoj decentralizovaných sociálnych sietí trochu zaspal, bol spôsobený faktom, že Facebook a Twitter boli doteraz dostatočne vyhovujúce na to, aby ich používatelia nemuseli riešiť akékoľvek iné alternatívy. Ak EÚ zavedie cenzúru sociálnych sietí (čo reálne hrozí kvôli zákazu “hate speech”) je celkom pravdepodobné, že používatelia prejdú na slobodnejšie necenzurované verzie decentralizovaných sociálnych sietí.

Decentralizovaná anonymná hotovosť

Vo veľa krajinách EÚ vrátane Slovenska štát zakázal používanie hotovosti nad istú sumu. Konkrétne na Slovensku je kriminalizované používanie hotovosti nad 5000 EUR (v prípade právnickych osôb) a nad 15000 EUR (v prípade fyzických osôb). V Čechách je táto suma 270 000 Kč.

Je úplne absurdné, aby ľudia, ktorí nikomu neubližujú a rozhodnú sa realizovať obojstranne dobrovoľný obchod, boli kriminalizovaní za to, že pri ňom použijú hotovosť nad istú sumu. Obzvlášť, keď túto operáciu je možné rozdeliť do viacerých transakcií a zákaz efektívne obísť.

Decentralizovaná digitálna anonymná hotovosť (Monero, ZCash, Zcoin) dokáže tento zákon obísť s tým, že pre štátne úrady nie je možné bez znalosti tzv. “View” kľúča akokoľvek dokázať, že daná anonymná transakcia bola realizovaná.

Sú to (aj) regulácie ako zákaz hotovosti, ktoré naštartujú masovejšie používanie decentralizovanej anonymnej digitálnej hotovosti “mimo drápov” finančnej správy.

Decentralizované e-shopy

Na e-shopy sa vzťahuje legislatíva tej krajiny, kde je daný e-shop prevádzkovaný. Napríklad v Čechách je to drakonická EET legislatíva. Všetky e-shopy musia platiť dane v krajine, kde sa nachádzajú a nasledovať veľké množsto často úplne nezmyselných regulácií.

Tradičné riešenie je e-shop (a firmu s tým spojenú) presúnuť do podstatne ekonomicky slobodnejšej krajiny. Toto riešenie môže byť pre malých podnikateľov ale finančne náročné.

Podstatne štýlovejšie riešenie ako ochrániť svoj e-shop pred všetkými úradníkmi na svete, je ho kompletne decentralizovať. Plne funkčné riešenie predstavuje napríklad OpenBazaar. Jeho nová verzia 2.0 podporuje IPFS a teda umožňuje anonymizovať všetky spojenia využitím Tor anonymizačnej siete. Dá sa očakávať, že s výraznou kapitalizáciou Bitcoinu a jeho rozšírením, OpenBazaar sa stane ešte populárnejší.

OpenBazaar funguje dosť podobne ako eBay alebo Amazon, s tým rozdielom, že je kompletne decentralizovaný a teda nikto nemôže rozhodovať o tom, aké služby alebo tovar tam ponúkate, podobne nikto ich nedokáže nijako zregulovať. Znamená to, že ako predajca nemusíte tiež nikomu platiť sprostredkovateľský poplatok (ako je to v prípade eBay alebo Amazonu). Jediný dobrovoľný poplatok platíte za tzv “escrow service”, teda dôveryhodnému finančnému sprostredkovateľovi, ktorého si vyberiete zo zoznamu sprostredkovateľov. Cez tohto sprostredkovateľa “pretečie” samotná platba za daný tovar, čo je obvykle 1% z celkovej ceny služby alebo produktu. Pokým danému predajcovi ale dôverujete, tak sprostredkovateľa nepotrebujete a môžete peniaze poslať priamo predajcovi.

Particl.io je ďalšia konkurenčná decentralizovaná alternatíva k OpenBazaaru, ktorá ešte nie je spustená. Podľa roadmapy v okamihu ako sa spustí, by mal Particl.io disponovať viacerými konkurenčnými výhodami, ktoré jeho konkurenti (OpenBazaar, Amazon, Bitify) nemajú.

Masovejšie rozšírenie decentralizovaných kryptomarketov sa dá očakávať hneď po tom ako sa výrazne zlepší používateľský interface (už teraz OpenBazaar vyzerá trochu ako Facebook 🙂 a navýši dostupnosť akceptovaných kryptomien.

Dôvod, prečo sa decentralizované kryptomarkety rozšíria, bude ekonomický — každý bude chcieť ušetriť a kedže decentralizované kryptomarkety na rozdiel od štátom licencovaných e-shopov neplatia dane a nemajú žiadne náklady spojené so štátnymi reguláciami, dokážu ponúknuť za svoje produkty a služby podstatne lepšie ceny (20–50% nižšie).

V situácii, kedy si budete môcť vybrať medzi nákupom zo štátom licencovaného e-shopu a nákupom z reputovaného decentralizovaného kryptomarketu, kde budete mať všetko výrazne lacnejšie, je odpoveď celkom jasná. A to aj pre štátneho úradníka zarabajúceho tabuľkový plat, ktorý potrebuje z neho niečo ušetriť.

Na decentralizovaných kryptomarketoch je zaujímavé to, že ľudia ich nezačnú používať kvôli “vznešeným cieľom” (ako je rešpekt k slobode, možnosť anonymity atď, čo s tým bezprostredne súvisí), ale kvôli tomu, že každý z nás primárne preferuje svoje osobné záujmy (=možnosť reálne ušetriť) pred kolektívnymi záujmami (=platenie daní).

Decentralizované predikčné markety

O predikčných marketoch som písal v minulosti v článku “Pomalá smrť demokratického štátu”.

Stávkovanie je v našej spoločnosti regulované a nemôžete stávkovať len tak, na čo chcete. Toto je možné obísť využitím decentralizovaných predikčných marketov. Za zmienku stoja ambiciózne projekty Augur alebo Gnosis.

Potenciál predikčných marketov v budúcnosti je obrovský — vďaka nim môžete vytvárať silnú anonymnú ekonomickú motiváciu na prakticky akúkoľvek zmenu v spoločnosti (nižšie dane, legalizácia drog, atď’). Predikčné markety umožňujú aj anonymnú korupciu a teda dotiahnuť tú “politickú” do dokonalosti.

Výbornú prednášku o predikčných marketoch bude mať Jim Bell na tohtoročnom HCPP17 kongrese.

Decentralizované crowd-funding portály (Kickstarter, Indiegogo)

Oblasť decentralizovaných crowd-funding portálov ešte nie je štátom regulovaná. V okamihu ako začne, tak už teraz sa môžeme tešiť na plne decentralizovanú verziu crowd-fundingu WeiFund (prípadne Fundonomy) nad Ethereum.

Čo na to masy?

Skeptici môžu argumentovať — toto všetko je síce pekné, ale technicky veľmi náročne, aby sa decentralizované technológie začali masovo používať.
To je pravda teraz, ale nemusí byť o pár rokov, kedy sa výrazne zvýši použiteľnosť uvedených technológií. Bitcoin bol pred pár rokmi tiež len hračka pre pár geekov, v dnešnej dobe ho v našej kaviarni Paralelní Polis používajú stovky ľudí, častokrát bez akýchkoľvek technologických znalostí. Najväčší internetový predajca Alza akceptovanie platieb bitcoinom tiež úspešne zaviedol.

Prívetivé používateľské rozhranie je možné vytvoriť pre všetky decentralizované aplikácie, vďaka čomu ich masové rozšírenie bude podstatne jednoduchšie.

Záver

Je potrebné si uvedomiť, že na to, aby nastala decentralizácia internetovej ekonomiky, tak to musí mať ekonomický zmysel (momentálne je častokrát lacnejšie splniť štátnu reguláciu ako prejsť do decentralizovaného čierneho trhu). Vzhľadom k tomu, že štátne regulácie a diktatúra EÚ s časom len narastá (a nevyzerá, že by sa tento trend v blízkej dobe zmenil) a náklady na decentralizáciu klesajú (kedže technológie sú čím ďalej robustnejšie, viac ľudí tom rozumie) je zrejme len otázka času, kedy náklady na decentralizáciu internetovej služby budú nižšie ako náklady na splnenie štátnych regulácií v prípade jej centralizovanej verzie.

Paradoxom zostáva, že je to práve technologické diletanstvo a neznalosť obrovských možností decentralizovanej internetovej ekonomiky zo strany štátnych úradnikov, ktorá povedie k jej agresívnejšiemu a rýchlejšiemu nástupu.

6,242 celkovo návštev, 1 návštev dnes

12 odpovedí

 1. Avatar
  máj 26, 2017

  Kecy o nicom. Bez statu by sa masy pohli na napr. na panske vrsky a Tkac, Jakabovic, Hascak , Lopatka , Durana a ini zlodeji by mali problem utekat.

  Thumb up 3 Thumb down 11

  Odpovedať

  • Avatar
   máj 28, 2017

   Durana a zlodej? Duranu nepoznám, ale poznám dvoch Ďuranov, Richarda a Radovana. Sú spoluzakladateľmi INESS s Jurajom Karpišom a sú to moji kamaráti, na ktorých nedám dopustiť, aj keď sú občas modrokomsomolci, keď ide o lesy, prírodu, životné prostredie, externality a Pigouovskú daň.

   Žeby zlovoľné ohováranie?

   Thumb up 3 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    máj 28, 2017

    Chlapce preber sa Duranovcov aj Karpisa plati stbacka Gorila Penta, a my mame jej zlodejiny platit
    http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/penta-uspela-bratislavska-teplarenska-prehrala-spor-miliony.html

    Thumb up 2 Thumb down 6

    Odpovedať

    • Avatar
     máj 28, 2017

     Aproximácie, extrapolácie, hlúpe pindy. Neplatí ich Penta. Penta bola jedným z prispeivateľov. Päť rokov píšem blogy na eTrend.sk a medzitým ich vydavateľa kúpila Penta. Čo teraz? Píšem ich ďalej a keď treba, spomeniem hoci Haščáka. Zatiaľ ma necenzurovali.

     Thumb up 3 Thumb down 3

     Odpovedať

     • Avatar
      máj 29, 2017

      Roman Kanala :
      Existuju VEČNÉ PRAVDY , ktoré popierať je zbytočné. Napr.:

      Penta sú zločinci,
      INESS sú hlásatelia veľkoburžoázie
      Dombas okupuje ruská armáda
      Najmierumilovnejší štát sveta je USA.
      Maďari zabíjali Slovákov.
      Číňania pracujú za hrsť ryže.
      Kapitalisti žerú robotníkov k obedu.
      Fico je záchranca Slovákov.
      Europske média píšu iba pravdu.
      …….
      K týmto otázkam sa na webe (ale už aj mimo) zásadne nevyjadrujem, pretože potom som de***, kok** , Put*******, …..

      Thumb up 0 Thumb down 4

     • Avatar
      máj 29, 2017

      Gorila pcha prachy Duranovi, lebo chce vedecky diskurz a kupuje Hribovu makulaturu, lebo chce vzdelavat studentov. A vy tomu verite pan Kanala. A preco by vas mala cenzurovat, robite uiztocneho idiota. Potm vytrci niekde zlodeja Duranu,a ten bude tarat aka je skvela rovna dan. Ved to maju aj v Sojuze (Hacsakovom byvalom posobisku) pardon v Rusku a ta truba Merkelova to nechce.

      Thumb up 3 Thumb down 5

 2. Avatar
  máj 27, 2017

  Moc pekné. Lenže …..
  Človek nežije v kyberpriestore, ale v priestore, plne ovládanom štátom. Aj samotný kyberpriestor sa nachádza vo vnutri REÁLNEHO sveta, plne ovládaného štátom. Takže – je to ako kúsok slobodného priestoru vo vnútri areálu obrovskej väznice. A štát vždy nájde možnosti, ako väzňom zabrániť vstup do toho slobodného priestoru.
  Autor zrejme predpokladá, že štát sa bude chovať liberálne, že nesiahne na tvrdšie postupy. Lenže štát VŽDY siahne až na takú tvrdosť, aby dosiahol svoje zámery. Nastaviť pomery podľa vzoru Sev. Korey, na to siahne štát v tom momente, keď bude citiť ohrozenie svojej moci. Je to ako v pokry – prehrávajúci hráč kedykoľvek môže vytiahnuť kolt, a hru vyhráva.
  Hru nevyhrávajú dobré karty, ale kolt vo vrecku. Prečo asi štáty väčšiny sveta nedovoľujú vlastníctvo zbraní ??? Ale ich policajti su vyzbrojení perfektne.

  Thumb up 5 Thumb down 0

  Odpovedať

 3. Avatar
  máj 27, 2017

  Prečo menej štátu? Prečo by sme sa mali vzdať svojho práva a dobrovoľne odovzdať všetku moc do rúk oligarchie? To radšej priamu demokraciu! A veci si budeme spravovať sami 🙂

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 4. Avatar
  máj 27, 2017

  Citujem: „akékoľvek štátne/EÚ regulácie centralizovanej internetovej ekonomiky sú z dlhodobého hľadiska nielen úplne zbytočné, ale naopak kontraproduktívne. Štáty vďaka nim totiž pomaly, ale isto strácajú kontrolu nad ekonomikou, ktorú momentálne ešte stále dokážu regulovať, kontrolovať a daniť.“
  S tým sa dá súhlasiť . Dovolím si napísať ALE !!! :
  ale „obchádzať a minimalizovať regulácie aj v oblasti internetovej ekonomiky ničo stojí
  ale TIE prostriedky sa dali využívať „lepšie“
  ale aj regulácia V KAŽDEJ oblasti ovplyvňuje negatívne reálny svet najviac !!!

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

 5. Avatar
  máj 29, 2017

  Ján Zvolen :
  “ „akékoľvek štátne/EÚ regulácie ……. nielen úplne zbytočné,……“
  „S tým sa dá súhlasiť “

  – s tým sa vôbec nedá súhlasiť !!!
  Tie regulácie nie sú ZBYTOČNÉ. Ony majú svoj presný účel. Politici veľmi dobre vedia, prečo ich robia.
  Tie regulácie sú : škodlivé pre VäČŠINU občanov , sú nemorálne, sú skoro až zločinecké.
  Ale nie zbytočné. Ak zlodej kradne – tiež to nie je „zbytočné“. Pre zlodeja výhodné.

  Thumb up 0 Thumb down 4

  Odpovedať

 6. Avatar
  jún 08, 2017

  vy tu zase tarate od buka do buka, a zase si zamienate dosledky s pricinami.. ak kritizujete centralizaciu, tak kritizujte v prvom rade velkokapitalistov, sprivatizovany stat je v sucasnom divokom zoligarachizovanom kapitalizme len vykonavatelom ich vole..
  https://nezavisli.blogspot.sk/2016/08/zakladatel-pirate-bay-vzdal-som-to.html

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*