Pod rúškom ochrany spotrebiteľa

Pred bitcoinom sa majú na pozore centrálne autority naprieč celým svetom. Teda, my by sme sa mali mať. Tak píšu vlády, centrálne banky a iné štátu blízke inštitúcie (napr. J&T). Posledné dva mesiace zažívame priam prívalové vlny ich dobre myslených vyhlásení, upozornení a postupných príprav na regulácie. Všetko pod rúškom ochrany spotrebiteľa.

Začnime našou klietkou. Aj tunajšia NBS už bitcoin neignoruje. Časť ich vyhlásenia:

V tejto súvislosti NBS verejnosť taktiež upozorňuje, že virtuálne meny nemajú fyzickú protihodnotu vo forme zákonného platidla a účasť v takejto schéme virtuálnej meny je na vlastné riziko zúčastnených strán. Výmeny alebo nákupy virtuálnych mien predstavujú vlastné podnikateľské riziko investorov a peniaze investorov nie sú ničím chránené. Na výplaty prípadných náhrad za straty spôsobené týmito výmenami alebo nákupmi nie je žiaden zákonný nárok.

Tak po prvé, virtuálne meny ako bitcoin nemajú fyzickú protihodnotu vynucovanú mocou štátu. Výmeny sú na vlastné riziko, každý kto používa bitcoin namiesto eura vás ukracuje o možnosť preplácať mu prípadné straty. Peniaze investorov sú chránené len z dnešného pohľadu neprelomiteľnou kryptografiou a vlastnou opatrnosťou. Kruté, však ?
Správa neprináša žiadne novinky s negatívnym dopadom pre slovenského užívateľa bitcoinu. Žial neprináša ani dobré správy, stále pretrváva neistota.
A že nie vždy (alebo nikdy?) treba zákony, aby sme znížili riziká a riešili podvody, dokazuje aj nová služba Bitrated. Viac si o nej prečítate v tomto článku. Keďže je to možné, mnohí z bitcoin komunity dúfame, že bude niečo podobné čoskoro implementované aj do oficiálneho bitcoin klienta.

U českých susedov si potrápili hlavy učni z ministerstva financií. Tí po svojom výskume pritlačili o čosi tvrdšie:

Vzhledem ke stále širšímu používání tzv. „digitálních měn“, jak je např. Bitcoin, vydal dne 16. září 2013 Finanční analytický útvar Metodický pokyn č. 2, kterým vyzývá povinné osoby, aby při své činnosti věnovaly obchodům s těmito snadno zneužitelnými prostředky náležitou pozornost. Podle tohoto pokynu je třeba za velmi rizikové k posouzení a k rozhodnutí o dalších opatřeních podle okolností považovat všechny platby za použití digitálních měn nad hodnotu 1.000 EUR a vždy jako podezřelý obchod postupem podle § 18 AML zákona oznamovat FAÚ všechny transakce spojené s takovými měnami nad hodnotu 15.000 EUR.

zdroj: (http://www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/regulace/boj-proti-prani-penez-a-financovani-tero/novinky-fau/2013/digitalni-meny-14568)

Tak vraj ľahko zneužiteľné prostriedky. ČNB by vedela rozprávať. Že si posvietia na väčšie prevody je len príprava. To len aby vedeli, kde vymáhať dane, keď už (dúfajú, že) prídu ako ich pri bitcoine vynucovať.

Bitcoinu sa nevyhli ani také mocnosti ako čínska, európska, austrálska, francúzska centrálna banka, európsky orgán pre bankovníctvo, švajčiarska, indická vláda a ďalší plánovači.
Stručne sa dá zhrnúť, že bitcoin nebol nikde prijatý ako oficiálna mena. Jedine vo švajčiarsku sa ešte bude hlasovať o tom, či sa tam bude s bitcoinom narábať ako so zahraničnou menou.

Na bitcoinovom trhu zvyknú byť za jedny z najsilnejších považované vyhlásenia od čínskych autorít. Ich doposiaľ konečné stanovisko nie je stále 100% jasné, ale smerovanie sa odhadovať dá. Čína, ako to má zvykom, nové veci nevyháňa, ale sa pred nimi preventívne chráni. Bitcoin teda pomocou regulácii oddelila od súčasného finančného sektora, dala ho pod miernu kontrolu a inak mal zelenú, na chvíľu. Tak ako vznikol Hongkong ako test slabo regulovanej ekonomiky, tak vznikol aj priestor pre bitcoin ako novej meny. Oproti zvyšných štátom sa však už zabezpečili, že ak by sa bitcoin zrútil, ich súčasný systém to nepoškodí. Toto obdobie trvalo len niekoľko dní, s miernou kontrolou sa pritvrdilo. Čo sa ukázalo je, že vláde veriť nemožno. Tá čínska menila svoje rozhodnutia posledný mesiac niekoľkokrát. Posledným rozhodnutím výrazne poškodila prosperujúce čínske burzy a s tým aj akýkoľvek potenciálny legálny biznis založený na bitcoine. Avšak za prepad kurzu môže slepá dôvera špekulantov k čínskej vláde, nie vláda samotná. Pravdepodobným dôvodom takmer úplneho obmedzenia bitcoinu bude odliv kapitálu. Ten je v Číne takmer nemožné dostať za hranice. Nasvedčuje tomu aj fakt, že s reguláciami prišli krátko po tom, čo začali vychádzať články, ktoré odôvodňovali rast kurzu záujmom čínskych milionárov, vďaka možnosti presunu kapitálu mimo krajinu.

V prípadoch slovenskej, českej, francúzskej, či európskej centrálnej banky išlo prevažne len o upozornenia a zhrnutia (z ich pohľadu) nedostatkov bitcoinu oproti im ponúkaným alternatívam. Nejedná sa teda o žiadne zákazy, ani zázraky.
ECB sa k bitcoinu vyjadrovala už koncom roku 2012. Snažila sa ho prirovnať k pyramídovej hre, alebo ponziho schéme. Po týchto vyjadreniach na dlhé obdobie radšej stíchla.
Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) tiež vydal svoje vyhlásenie, v ktorom sa prioritne zameriava na podvody a krádeže. Treba pripomenúť, že za dané dianie nemôže bitcoin, ale neopatrní užívatelia. Z podobných dôvodov sa v Indii už pozerajú na možnosť regulácie bitcoinu, podvodníci tam veľmi radi využívajú k zbohatnutiu nové technológie.
V USA už bitcoin regulujú, finančné inštitúcie sa musia registrovať u príslušných úradov a získať viaceré licencie. Licenciám sa nevyhnú ani obchodníci. Aj z tohto dôvodu, ale hlavne kvôli silnému odporu bánk, vo forme rušenia, alebo odmietania založiť účty, sa väčšina podnikateľov v bitcoin sfére presúva, alebo začína podnikať mimo krajinu, napríklad v Strednej Amerike.
V Nemecku bol už v auguste bitcoin uznaný ako súkromné peniaze, len aby ho mohli zdaňovať. Berlín je jedným z centier bitcoinu, ako platobnú jednotku ho tam podľa coinmap akceptuje 44 podnikov. Skutočné čísla môžu byť aj niekoľkonásobne vyššie.
Z vyhlásení konkrétnych ludí, sediacich na všemožných vedúcich pozíciách je zrejmé jedno,  a to, že bitcoinu stále nerozumejú. Za smerodatnejšie sa dajú považovať len oficiálne tlačové vyhlásenia.

Prečo aj napriek týmto upozorneniam ľudia používajú bitcoin môžeme len hádať. Pravdepodobne je z ich pohľadu lepši než alternatívy, napríklad tie, ponúkané súčasným finančným systémom, teda prísne kontrolované a cielene znehodnocované národné meny.

Napriek tomuto všetkému, denne pribúdajú desiatky nových obchodov, ktoré bitcoin prijímajú za svoje tovary i služby a stovky až tisíce nových užívateľov na burzách.

Kam takýto obmedzovaný a vyháňaný bitcoin smeruje? Nikto nevie. Mnoho ľudí ma vlastné vízie. V západnom svete sa zakladajú oficiálne bitcoin organizácie, ktoré sa snažia komunikovať s regulátormi. Bitcoin môže, ale nemusí ísť cestou kompromisov. Sú totižto aj takí, ktorí radšej pracujú na softvérových riešeniach, ktoré by mali posunúť snahy regulátorov do sveta zázrakov. Ak vlády príliš pritlačia, máme prostriedok a nájdu sa spôsoby ako ich obchádzať úplne. To je možné aj dnes, len sa to vzhľadom na náročnosť väčšine užívateľov nevypláca.
Na otázku kam bude Slovensko s bitcoinom smerovať si odpovedzte každý sám, podľa toho, ktorá legislatíva sa vám zdá byť vzorovou pre slovenských zákonodarcov.

4,174 celkovo návštev, 1 návštev dnes

6 odpovedí

  1. Avatar
    december 19, 2013

    kapitalisti zo vsetkych krajin povstanme !!

    Thumb up 3 Thumb down 2

    Odpovedať

  2. Avatar
    december 21, 2013

    Kapitalizmus ide v sucasnej podobe, ako ho vyroblili svacko Reagan a anglicka sliepka, do kopru. To uz hlasa aj taka konzervativna organizacia ako RKC, http://komentare.sme.sk/c/7046361/manifest-pre-21-storocie.html. Otazne je, ci pride novy Dolfy, alebo Roosvelt. A ci nebude vystrel z Aurory alebo nieco nove. Nic totiz netrva vecne , ani laska k jednej slecne.

    Thumb up 4 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
      december 22, 2013

      to tazko.

      v dnesnej dobe v podstate neexistuje relevantny ekonom, ktory by obhajoval statne vlastnictvo prostriedkov, ergo socializmus – vychodne/zapadne nemecko (severna/juzna korea) je stale silny argument v prospech kapitalizmu.

      Thumb up 4 Thumb down 4

      Odpovedať

  3. Avatar
    december 23, 2013

    Dnes som narazil na tento zaujímavý komentár k BTC:
    http://finweb.hnonline.sk/komentare-a-analyzy-123/komentar-mnozstvo-bitcoinov-moze-narast-599244

    Thumb up 1 Thumb down 3

    Odpovedať

    • Avatar
      december 23, 2013

      Práve nad tým premýšlam. Ešte to nemám v hlave komplet spracované a tak neviem či to vyjde len na komentár, alebo by som k tomu napísal reakciu do nového článku.

      Thumb up 2 Thumb down 3

      Odpovedať

  4. Avatar
    december 24, 2013

    Na Francúzsku po francúzsky sa v obchodnom styku smie používať len zákonná národná mena. Kedysi francúzsky frank, dnes francúzske euro. Ak chce človek platiť švajčiarskym frankom, nemôže. Musí si peniaze najprv vymeniť. To sa nedeje pri pokladni, ale v „Service clientèle“ a treba si vopred zameniť dosť, aby bolo na nákup. Nemusím spomínať, že kurz je poriadne jánošíkovský.
     
    Na Švajčiarsku po švajčiarsky vezmú v samoobsluhe aj eurá, aj doláre. Kedysi brali aj francúzske franky, aj nemecké marky. Len drobné vydajú vo frankoch a centimoch, lebo nemôžu mať mince všetkých možných mien. Kurz je podľa denného kurzu v komerčných bankách. Iné meny, ktoré sú v obehu, ale nie je možné nimi platiť všade, sú Wir (od 1934, symbol CHW, http://www.wir.ch a z novších aj Bitcoin. Platiť či dohodnúť platbu sa ale dá akoukoľvek menou okrem embargovaných. Občania smú vlastniť zlato. Nesmejte sa, na Americku to donedávna nesmeli…

    Thumb up 2 Thumb down 2

    Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*