Nie je dôležité zúčastniť sa, ale užiť si

Existujú fanúšikovia, ktorí sledujú svoje športy bez ohľadu na konanie či nekonanie olympiády. Iné ich nezaujímajú a nesledujú ich ani v prvom a ani v druhom prípade. Medzi ich obľúbenými športovcami sú slovenskí aj zahraniční. Rovnako medzi neobľúbenými. Analýzam a vyjadreniam viac alebo menej akože kompetentných, ktorí deklarujú, že im záleží práve a akurát len na tom športe slovenskom a zvlášť v čase olympijskom, sa však vyhnúť prakticky nemôžu: Prečo, do kelu, je náš šport zase v tieni českého, sú na vine funkcionári, samotní športovci, škola, zákony, alebo vari štát dáva málo?

Keďže sa radím k spomenutým fanúšikom, odhadujem, že by ich mohlo zaujímať, koľkože sa na inkriminovanú oblasť vlastne s našich vreciek dáva.

Ešte vo vysielaní zo Soči sa funkcionári SOV nechali počuť, že oni si povinnosť, ktorou je rozvíjanie ducha myšlienky olympizmu, splnili. Na viac, rozumej, na rozhodovanie o prerozdeľovaní peňazí, dostatok možnosti nemajú a olympijský neúspech je odrazom slovenskej športovej reality. To, že tohto ducha mohli šíriť vcelku s radosťou, keďže v priebehu minulého roku bez ohľadu na výsledky na toto šírenie dostali od štátu či jeho firmy 1.900.000 EUR (ako som prišla k číslam, vysvetľujem nižšie), asi nie je úplne nepochopiteľné. Stačí naoko sa tváriť skrúšene a tvrdiť, že ak by som ja mohol/mohla rozhodovať o financovaní športu, všetko by bolo iné…

Zoznam dotácií pre Slovenský olympijský výbor uverejnených na portáli crz.gov.sk:

Spolu pre SOV: 1.909.780,-€

Hokej nechcem komentovať. Uvádzam len prehľad dotácií pre Slovenský zväz ľadového hokeja, ktoré som našla v Centrálnom registri zmlúv za obdobie od začiatku minulého roka až po začiatok olympiády.

Zoznam dotácií pre Slovenský zväz ľadového hokeja uverejnených na portáli crz.gov.sk:

Spolu pre SZĽH: 6.027.670,-€

Biatlon a lyžovanie sledujem viac. V tejto sezóne som preto optimistická nebola a na zlato Kuzminovej som začala mať ciťák až od jej bezchybnej ležky v šprinte. Piate miesto v mixe vyzerá byť pre slovenských reprezentantov tiež dobré oproti očakávaniam. Zdá sa, že aj Kazár zistil, že môže byť výrazne lepší ako doteraz a možno to ešte pre seba využije. Mňa ale potešili skôr cudzokrajní biatlonisti, ktorým dlhodobo fandím. Preto výsledky bojov z pohľadu fanúšika mnou neotriasli. A podľa všetkého ani mladými slovenskými biatlonistkami, ktoré si napriek svojim biednym vystúpeniam olympiádu aspoň užili. Žeby sa menilo zastarané heslo na: Nie je dôležité zúčastniť sa, ale užiť si to?

Zoznam dotácií pre Slovenský zväz biatlonu uverejnených na portáli crz.gov.sk:

Spolu pre SZB: 881.650,-€

Adamovi Žampovi som verila. Je to príjemný chlapec, ktorý sa v minulej sezóne nehanbil upozorňovať na finančné suchoty interpunkčnými znamienkami nalepenými na svojej pretekárskej prilbe. Bolo mu jasné, že otázniky samé o sebe mecenáša neprilákajú, pokiaľ k ním nepridá aj výborné jazdy a div sa svete, rakúsky sponzor sa našiel. I keď medaila v jeho prevedení by bola obrovským pozitívnym šokom, tešila som sa práve na spôsob, akým preteká. Pripomína ním mojich obľúbených lyžiarov úplne iných národností.

Juniorka Petra Vlhová je bojovníčka, ktorá nebola spokojná s tým, čo sa v médiách uvádza ako veľmi pekný výsledok a jej lakonické konštatovanie na vlastnú adresu, že pomalou a opatrnou jazdou sa nevyhráva, ju radí medzi budúcich šampiónov. To je myslenie, ktoré bez ohľadu na štátne dotácie formuje víťaza. Nevídaný postoj na rozdiel od najčastejších odpovedí tých, ktorí, či už so zvolaním „ty kokso“ alebo bez neho, nedokázali narýchlo zdôvodniť, prečo sa im nepodarilo dostať do cieľa.

Nezhody, ktoré sa v lyžiarskej asociácií medzi funkcionármi a pretekármi stále hlasnejšie objavujú, na tomto mieste rozpitvávať nie je potrebné.

 

Zoznam dotácií pre Slovenskú lyžiarsku asociáciu uverejnených na portáli crz.gov.sk:

Spolu pre SLA: 975.010,-€

Výdavky na ostatné zimné športy, ktoré mali zastúpenie Slovenska v Soči, sa dajú taktiež vyhľadať, ale rozpisovať ich jednotlivo nepovažujem za dôležité (viete, kde hľadať), preto uvediem v súhrnoch:

Slovenský zväz sánkarov – 282.430,-€ od MŠVVaŠ
Slovenský zväz bobistov – 288.767,-€ od MŠVVaŠ a VŠC Dukla
Slovenský krasokorčuliarsky zväz – 178.100,-€ od MŠVVaŠ

Po zrátaní vychádza celková suma uverejnených dotácií a príspevkov na 10.543.407,-€

V zoznamoch vyššie uvádzam iba údaje pre oficiálne zväzy či asociáciu, nie financie určené priamo pre kluby, kolektívy či jednotlivcov. K podrobnostiam jednotlivých položiek sa dá dostať kliknutím na ich názov. V zozname je buď zmluva, ktorá nebola menená žiadnym dodatkom, alebo – v druhom prípade –   posledný dodatok k pôvodnej zmluve. Je to preto, aby bola zobrazená len skutočne zazmluvnená výška dotácie. V prípade všetkých dodatkov k zmluvám sa totiž zakaždým len postupne navyšovala suma a dopĺňal konkrétny účel. Ak by niekto mal chuť študovať predošlé dodatky, resp. základnú zmluvu, môže použiť úžasný filter na stránke registra. Prajem veľa trpezlivosti.

Dôkladné analýzy olympijských výsledkov aj finančnej podvýživy či predimenzovanosti slovenského športu na všetkých úrovniach ako aj súvisiacich inštitúcií ešte prídu. Prenechávam ich funkcionárom, športovcom, športovým komentátorom (mimochodom, ich účasť v takom vysokom počte tiež musel niekto zaplatiť), či ekonómom. Dá sa čakať, že aj napriek krízu príliš nezohľadňujúcej desaťmiliónovej sume zosilnie volanie po väčšej finančnej podpore od štátu. V svetle odpozorovaného mi to príde ako tvrdenie moletnej dámy, že tieto šaty ju robia tučnou. Je o svojej pravde natoľko presvedčená, že ju nikto nevie donútiť pozrieť sa na seba do zrkadla, keď je úplne nahá.

6,909 celkovo návštev, 1 návštev dnes

3 odpovedí

 1. Avatar
  marec 02, 2014

  Treba vidieť princíp aj v športe. Ten je v možnosti zarobiť si. Kšeftoch.
  Olympiáda je najšovinstickejšie svetové podujatie. Dookola ukazovať tabuľky s tým ktorá krajina má koľko medailí a umiestnení ???
  Koľko stála olympiáda je pekná téma. Koľko stálo vybudovanie olympijských komplexov a koľko a ako sa budú využívať?
  Pripomeniem, že Čína ide stavať podmorský tunel 123 km za 40 miliárd USD . Toľko stála Čínska olympiáda…
  Na Slovensku je to to isté. Nemenovaný futbalista FC z ostrovov podporil nemenovaného kandidáta na prezidenta lebo vraj staval veľa štadiónov pre mladých a chce postaviť aj národný futbalový štadión. Ako to bolo? Mestá a obce museli dodať pozemky a vybaviť PROJEKT. Stavali a budovali ich len firmy schválené úradom vlády. Stačí sa prejsť po všetkých vystavaných malých futbalových ihriskách.
  Keby nebolo škôl neboli by využité ani na 20 percent….
  Štát má svoje ministerstvo ..aj športu…ale mládež nešportuje. S dospelými to nie je o nič lepšie. Lebo šport je biznis o výstavbe a dotáciách…
  Výsledky biatlonistov (Kuzminová, Hurajt…) a Žampu spôsobili že sme boli výsledkovo vysoko nad reálnym obrazom a odrazom nášho športu.
  Výsledky nie sú to najdôležitejšie.
  Dôležitejšie je to ako vidíme športovať mladých a aj starých vo svojom okolí…

  Thumb up 7 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  marec 03, 2014

  Pomalou a opatrnou jazdou sa nevyhrava. Nevyhrava sa ani neopatrnou jazdou. Vyrok Vlhovej ju neradi k buducim vitazom, ale k buducim porazenym. Vyhrava sa talentom, disciplinou, rastom, treningom.

  Thumb up 0 Thumb down 6

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 03, 2014

   A zdá sa, že všetko toto Vlhová má. Najnovšie vyhrala majstrovstvá sveta juniorov v slalome a kvalifikovala sa do finále svetového pohára. Držím jej palce.

   Thumb up 7 Thumb down 0

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*