Netreba chodiť do Ameriky na to, aby sme zistili, že socializmus je ľúbivý

Pri americkom zdravotníctve nemá kaviareň v skutočnosti problém s tým, že by to bola „fiškálna katastrofa“, tak ako popisuje Jakub Goda vo svojom článku, alebo kvôli iným problémom.

Je v tom len jediný princíp, ktorý títo zadarmisti sústavne presadzujú: zdravotníctvo by malo byť bezplatné, ako „základné ľudské právo“. Iný pravý dôvod nie je, pretože inak by nehľadali argumenty v krajinách so socializovaným zdravotníctvom, ale pýtali by sa, či by to náhodou vo voľnom trhu, bez zásahov štátu, nemohlo fungovať lepšie. A hľadali by v iných systémoch deregulované príklady, ktoré fungujú lepšie.

Jakub ale nemusel chodiť do Ameriky na výlet, aby z názorov bežných ľudí zistil, že „lepšie“ je mať niečo zadarmo.

Stačilo zostať na Slovensku a ušetriť. Urobiť si výlet po Slovensku s otázkami, ako či by pracujúci ľudia mali mať nárok na jednu bezplatnú dovolenku do roka, alebo jeden teplý obed denne zadarmo, či nárok na viac dní dovolenky alebo o 1 sviatok naviac. Veď už vymyslíme nejakú blbosť, napr. sviatok všetkých pracujúcich. Moment, veď to už máme.

Načo sa niekde trepať a pýtať sa ľudí, čo by mal štát robiť (teda na čo všetko by mal štát kradnúť od iných). Samozrejme všetko.

Pokiaľ je to „zadarmo“ a pokiaľ pre to nemusíme nič spraviť, tak to samozrejme väčšina vždy bude chcieť. Vždy to bude jasná demokratická výhra.

V princípe ale nie je rozdiel v tom, či chceme mať v servise opravené auto „zadarmo“, u pekára napečený chlieb „zadarmo“, alebo chceme byť ošetrení v nemocnici „zadarmo“.

Všetko je to činnosť, ktorú musí niekto vykonať a za ktorú niekto očakáva, že bude zaplatený. Lebo ak nebude, tak neprežije. Zadarmo to logicky byť nikdy nemôže. Nič na tom nezmení ani status „ľudského práva“, ktorú selektívne niektorej z týchto činností priradíme.

Výsledkom bude len to, že sa z danej štátom vynucovanej či monopolizovanej služby vytratia trhové elementy, ktoré zabezpečujú jej rast a kvalitu. Nakoniec tu budeme mať to, čo vidíme dnes pri našom zdravotníctve, či iných odvetviach, ktoré sú „zadarmo“ alebo ktoré sú garantované štátom. Nefunkčnosť a zaostalosť.

3,658 celkovo návštev, 1 návštev dnes

2 odpovedí

 1. Avatar
  november 16, 2017

  Trochu chyba v terminologii. Bezplatné zdravotníctvo to nie je- pretože sa platia ODVODY. Takže je to platenie cez POISTNÉ.
  Základná chyba je v tom, že tie odvody sa platia POVINNE zo zákona, a v sume odvodenej od príjmu človeka. Tým sa stávajú pre poisťovne, aj pre lekárov – sladučkým automatickým príjmom.
  Takže už to nie je poistenie, ale ďalšia daň.
  ======
  Ďalšia vada je, že ŠTAT prinutil ZAMESTNAVATEĽA, aby platil odvody za zamestnanca. Takže 80% zamestnancov fakticky NEVIE, že nejaké odvody platia. Resp. si myslí, že to platí zamestnávateľ zo svojho dedičstva po babičke.
  =====
  Vlastne neviem pre koho toto píšem…………. Na SK už všetci libertariani vymreli…. A etatisti aj tak VEDIA SVOJE.

  Thumb up 9 Thumb down 4

  Odpovedať

 2. Avatar
  november 17, 2017

  Najväčším problémom je že „zadarmo“ je neinformovanosť a sprostosť občanov Sovenska.
  Kto uveril že „vlaky“ sú zadarmo a pri tom do väčšiny našich obcí žiadny vlak nechodí? … Zatiľ jeho deti, vnuci a pravnuci smerujú mimo SLovenska kde nepracujú a nežijú zadarmo a je im lepšie ako doma !!!

  Thumb up 4 Thumb down 2

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*