Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal:

Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.

Reagan tento výrok pravdepodobne nevymyslel, ale určite sa ním počas svojho prezidentovania riadil. Bolo o ňom známe, že vždy, keď sa to dalo (ochranka sa práve nepozerala), utekal z Washingtonu na svoj ranč v Kalifornii. Jeho ďalšou špecialitou bolo zaspávať počas nudných rokovaní v Bielom dome.

Dnes som sa zoznámil s dych vyrážajúcou aktivitou slovenskej europoslankyne Moniky Flašíkovej-Beňovej. Podľa nejakého rebríčka je vraj piatym najusilovnejším členom európskeho parlamentu.

Na celej veci je pre mňa najúchvatnejšia hlavne šírka záberu pani Flašíkovej-Beňovej. Monika sa vyjadrí na tému nebezpečných demontáži zaoceánskych parníkov v rozvojových krajinách. Potom ju zaujíma aktuálna situácia túlavých psov v Rumunsku. Následne diskutuje o čínskej výrobe solárnych zariadení.

Najväčší obdiv si u mňa vyslúžila, keď sa som sa dozvedel, že sa orientuje v problematike populácie tresky v baltickom mori. Ja poznám tak maximálne tresku s rožkom (20 deko šalátu, 2 rožky, veľká kofola – odporúčam).

Česi majú Járu Cimrmana. Všetci ale vieme, že je to iba mystifikácia. Slováci našli svojho skutočného Cimrmana. V sukni.

Existuje niekoľko teórií, ktoré obhajujú masívny štát zasahujúci do všetkých oblastí života svojich občanov. Jednou z nich je snaha o sofistikované riadenie ľudskej spoločnosti. Podľa nej sú ekonomické, sociálne, …, klimatické procesy a vzťahy také zložité, že ich nemôžeme nechať len tak bez dozoru. Potrebujeme vraj silný administratívny aparát pozostávajúci z miestnej (ale dnes už aj globálnej) elity, ktorý povedie ľudstvo k lepším zajtrajškom.

V realite vyzerá táto teória nasledovne; Monika Flašíková-Beňová reční na schôdzi o treskách v Balte.

Myšlienka potreby sofistikovaného riadenia má svojich fanúšikov aj na pravej strane politického spektra. Sú to hlavne politici, ktorí sa neustále hrdia tým, že prinášajú takzvané riešenia. Bohužiaľ o problematike, ktorú by chceli organizovať majú rovnakú predstavu, ako pani Monika o baltickej treske.

Poslanec Beblavý sa rád vyjadruje ku školstvu. Ale nikdy nebude mať dosť poznatkov na to, aby vedel v ktorom ročníku majú deti začať s angličtinou (niektoré od tretieho, niektoré od piateho, niektoré vôbec, …). Ktoré vysoké školy treba zrušiť a do ktorých investovať. Netuší, ktorý učiteľ má mať pridané a ktoré pracovné miesto je zbytočné. A hlavne, nemá ani páru o tom, čo by sa mali na školách učiť práve vaše deti.

Ak existuje byrokrat, ktorý si myslí, že to vie, tak sa jednoducho mýli. Keď potom Beblavý reční na tlačovke o svojich komplexných reformách v školstve, možno to znie inteligentne, ale v podstate naháňa tie isté baltické tresky ako Monika v Bruseli.

Celý ten pokus o sofistikované riadenie spoločnosti treba postaviť z hlavy späť na nohy. Áno, procesy a vzťahy v dnešnom svete sú extrémne komplikované a zložité (asi ako migračné trasy baltickej tresky). Ale práve kvôli tejto vysokej komplexnosti je každé sofistikované riadenie dopredu odsúdené na neúspech. Obsiahnuť celú problematiku takej témy, ako je napríklad vzdelávanie obyvateľstva, nie je jednoducho v ľudských silách. A nemá význam sa o to ani pokúšať.

Dal by som pani Flašíkovej-Beňovej jednu radu. Práve asi sedí v odletovej hale letiska v Karlovej vsi. Dajte si pauzu! Oddýchnite si z toho náročného politického kolotoča. Nenastupujte dnes do lietadla smer severozápad. Prichádza jún a večery na bratislavskej Kolibe sú príjemné. Kúpte si s Fedorom víno, nejaké dobré syry a namiesto baltických tresiek v Bruseli si spravte príjemný večer na balkóne. Možno poklesnete v rebríčku bojovníkov s veternými mlynmi, ale podľa mňa tá snaha za to určite nestojí.

Ronald Reagan by mal na to rovnaký názor.

8,188 celkovo návštev, 1 návštev dnes

11 odpovedí

 1. Avatar
  máj 30, 2013

  Ja sa musim Moniky zastat. Robi, len to, co od nej volici cakaju – nejaku aktivitu. Navyse, mna absolutne udivuje, ze si drzi vysoku popularitu medzi volicmi Smeru. Pipka z hornych 10000 a vo volbach do europskeho parlamentu mala najviac kruzkov. A to kandidovala za stranu, ktora sa tvari, ze zarabat nad 1000 euro je zlocin porovnatelny s vyciciavanim malych batoliat.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  máj 30, 2013

  Andrej, ja viem, že Ty ma nemáš rád, pretože sa nezhodneme v jednej konkrétnej veci. Ale nielen tento Tvoj článok je geniálny. Myslím to úplne vážne. Že si tam spomenul práve Beblavého, to je balzam na moju dušu 🙂
  .
  Ešte raz, veľká vďaka.
  .
  Pre gurra: ja som pochopil tak, že tento článok nebol o Monike.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 3. Avatar
  máj 30, 2013

  Toto je presne to, čo ľudia, ako TL nikdy nepochopia:
  .
  Keď potom Beblavý reční na tlačovke o svojich komplexných reformách v školstve, možno to znie inteligentne, ale v podstate naháňa tie isté baltické tresky ako Monika v Bruseli.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 4. Avatar
  máj 30, 2013

  benovu nemusím a ako političku už vonkoncom nie, ale teraz sa jej musim zastať. fedor flašik nie je len jej suputnik, ale je velky zberatel obrazov hlavne olejomalieb udenáčov. ano, zaudených ryb zo severných mori. a udi sa aj treska, dokonca je výborna. takže, ak jej leži osud tresiek na srdci tak pravom. na každy pád ma na vystupenie v europalamentne na tuto temu viac znalosti ako andrej fandak o monike. lebo autor vlastne tento članok opisal, plagiat sa tomu vraví?

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 5. Avatar
  máj 30, 2013

  citujem :
  “ Kúpte si s Fedorom víno, nejaké dobré syry a namiesto baltických tresiek v Bruseli si spravte príjemný večer na balkóne. “
  – Chápem tuto vetu v celom kontexte. len je v tom jeden problém : Pani Benová si na tie syry a víno musí do toho Bruselu ísť zarobiť. No hej, mohol by ich platiť jej manžel, ….. ale ktovie, či aj jeho peniaze nie sú závislé od toho Bruselu.
  Ved podla dennodenného spravodajstva dnes už vlastne VŠETCI žijeme iba vďaka Bruselu.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 6. Avatar
  máj 30, 2013

  Voliči (aj tí čo nevolia a mohli by) majú radi šport made in Slovakia. Vybrať si mená a potom sa dookola hádať KTO je horší.
  Samozrejme politiku, akčnosť strany a smerovanie štátu robia konkrétny ľudia.
  Preto by sa mohlo oveľa viac diskutovať o činoch = predložených a podporených zákonoch, snahách o vyšetrovanie podozrení, reagovanie na pripomienky občanov, angažovanosť v riešení problémov…
  Namiesto toho sa najčastejšie diskutuje o osobných vlastnostiach.
  Podľa ústavy sme si na Slovensku všetci rovní, ale sú aj rovnejší a ešte viac rovnejší.
  Politici čo majú veľa funkcií = aj platov majú mnoho spôsobov čo všetko možné môžu ovplyvňovať (pre svojich).
  Volia ich tam občania.
  Vrátim sa k otázke ktorá bola ešte v časoch socializmu = vtedy boli Japonské kalkulačky najlepšie.
  Aký je rozdiel medzi generálnym tajomníkom strany (vtedy šéf komunistickej strany) a Japonskou kalkulačkou ?
  Japonská kalkulačka má menej funkcií….

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 7. Avatar
  máj 30, 2013

  super napisane.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 8. Avatar
  máj 30, 2013

  Úprimne ma rozosmialo slovné spojenie „letisková hala v Karlovej Vsi“ . 😀

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 9. Avatar
  máj 31, 2013

  Flasikovci nebyvaju na Kolibe..

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 10. Avatar
  máj 31, 2013

  na nasej ulici sa pohybuje tulavy pes a stale nam vyzvana a pyta si 10deko tresky kofolu a 2 peciva ze ci by sa teta morka neprihovorila za nas v bruseli

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 11. Avatar
  máj 31, 2013

  Monika si lieta do Bruselu…
  Politici sa usmievajú do kamier
  občania dávajú 41 percent…

  Achmea vyhrala medzinárodnú arbitráž…
  Vyúdila 22 miíl eur + 3 mil eur za svojich právnikov
  Štát zaplatí právnikom ktorých si vybral a prehrali XXX…(čísla sa tak rozchdzajpú že niet komu veriť na 100 percent 12 -25 mil eur) za právne služby
  Zablokavaných 29,5 miliónov eur štátu na účtoch v Luxembursku.
  Za zákaz zisku zdravotných poisťovní počas prevej vlády smeru.

  To najhoršie je že štát si najal právnikov ktorí prehrali a zaplatí im podľa medializovaných informácií násobne viac ako dostali tí čo vyhrali.
  Podľa správ z médií je to 4 až 8 krát viac…

  Ale čo sa vzrušovať nad nejakými miliónmi…
  Veď to nezaplatí ani monika, ani fico ani nikto zo smeru…
  Zaplatí to „štát“ = všetci čo platia dane poplatky štátu…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*