Konšpiračné teórie pomáhajú libertarianizmu

V libertariánskych kruhoch sa často diskutuje aj o tzv. „konšpiračných teóriách“. Nemám rád tento pojem, pretože sa používa len z toho dôvodu, aby sa odmietla nejaká myšlienka bez toho, aby sa ňou človek čo i len prinajmenšom zaoberal. V tomto článku ho budem predsa len používať – na popis informácií, ktoré sa označujú ako „konšpiračné teórie“. Napr. alternatívne teórie k 11. septembru, alebo útokom na bostonskom maratóne, k tzv. „chemtrails“, skupine Bilderberg, k novému svetovému poriadku a k ďalším a ďalším teóriám, z ktorých sú niektoré dokázané a ďalšie sú zas úplné nezmysly.

Pomenujem pár príkladov, aby som ten rozdiel lepšie vysvetlil, no cieľom tohto článku nie je potvrdiť alebo vyvrátiť akékoľvek konšpiračné teórie. Nezávisle na tom, či sú alebo nie sú pravdivé, mojim cieľom je ukázať skôr to, že konšpiračné teórie sú v globále prospešné pre libertarianizmus. Skúsim sa na to pozrieť trochu z iného uhla ako tí, ktorí tvrdia, že tieto myšlienky sú škodlivé pre naše hnutie, lebo vyvolávajú buď paniku alebo poškodzujú našu dôveryhodnosť.

Najčastejšie argumenty proti konšpiračným teóriám:

„Nie sú pravdivé“

Ak toto niekto tvrdí, potom asi musel každú jednu teóriu intenzívne preskúmať – a to s jasným výsledkom, že sa všetky zakladajú na klamstvách. Ak totiž vychádza z toho, že konšpiračné teórie sú všetky nepravdivé, je veľmi nepravdepodobné, že ich všetky preskúmal. Už len program Alexa Jonesa beží 7 dní v týždni a InfoWars.com tiež uverejňuje každý deň viacero článkov. Aj ten najusilovnejší zo všetkých konšpiračných teoretikov by sa zbláznil z toho, ak by mal každú takúto teóriu preskúmať a následne ju buď potvrdiť alebo vyvrátiť. K tomu treba ešte prirátať desiatky, ak nie stovky internetových stránok o konšpiračných teóriách, internetóvých rádií alebo podcastov. Preskúmať všetky tieto zdroje by bola sizyfovská úloha. Ak niekto odmieta celú oblasť informácií len preto, že sú vo všeobecnosti považované za konšpiračné teórie, tak asi ťažko bude venovať svoj čas tomu, aby ich dôkladne preskúmal.

Samozrejme treba uznať, že niektoré vysvetlenia v týchto teóriách sú už vo svojej podstate úplne mimo reality.

Jedna kuriózna teória o ktorej som počul hovorí o tom, že šťava z nápojov v obaloch Tetrapak sa vyrába z detí homosexuálov. Toto je samozrjeme tak absurdné, že si nebudem robiť ani najmenšiu námahu s tým, aby som to nejak preveroval. No stavím sa s vami, že ak by som si to začal preverovať, tak narazím určite na nejaký zdroj, ktorý to možno aj detailne popisuje. To by ale ako faktický dôkaz určite nestačilo.

Konšpiračných teórií o 11. septembri je strašne veľa a mnohé si navzájom odporujú. Niektorí hovoria, že to čo zasiahlo Pentagon nebolo lietadlo ale raketa. Iní zas hovoria, že to síce boli lietadlá, no boli diaľkovo ovládané. Niektorí hovoria, že v dvojičkách boli inštalované výbušné nálože, iní že to bolo urobené termitom. Priznám sa, že pravdu nepoznám, no povedal by som, že najabsurdnejšia zo všetkých teórií o 11. septembri je tá, ktorá je napísaná v oficiálnej správe vyšetrovacej komisie. Prvou obeťou každej vojny je vždy pravda. Ak si niekto myslí, že „Vojna proti terorizmu“ predstavuje nejakú výnimku z tohto pravidla, tak musí byť asi blázon.

Ďalším príkladom sú bombové útoky na bostonskom maratóne. Niektorí tvrdia, že skutočné obete neboli, no boli to len herci a všetko bolo zinscenované. Považujem to za celkom smiešnu teóriu už len z toho dôvodu, že ak by chcela vláda Spojených štátov niekoho zlikvidovať, nemusela by na to robiť takéto divadlo. Toto absurdné tvrdenie ale ešte nie je dôvod odmietať akékoľvek pochybnosti napr. už len z toho dôvodu, že presne na takýto scenár bolo pred maratónom vykonávané bombové cvičenie. Vďaka konšpiračným teóriám k tejto udalosti sa začali spochybňovať aj mnohé oficiálne vyhlásenia a kroky štátnej moci. Napr. ak je vyhlásený v celom meste výnimočný stav, je dôvod byť skeptický voči oficiálnym vyhláseniam, ktoré to zdôvodňujú.

Z týchto a ďalších dôvodov považujem paušálne odmietanie konšpiračným teórií ako nepravdivé za úplne nesprávne. Kritika ktorá smeruje k prehnaným a absurdným teóriám je určite pochopiteľná, no myslím si, že vďaka týmto teóriám sa začali spochybňovať a vyšetrovať na verejnosti viaceré vyjadrenia štátnych orgánov.

george-carlin

„Vyvolávajú paniku“

Ďalšia kritika konšpiračných teórii prichádza najmä od pacifistov, ktorí hovoria, že teórie častokrát ľudí vystrašujú a strach je kontraproduktívny. S týmto tvrdením nemôžem absolútne súhlasiť. Strach je zdravým inštinktom. Ak napr. zablúdite v nejakej džungli a narazíte na svorku hyen, ktoré práve zabili nejaké zviera, tak vám váš strach pomôže k tomu, aby ste sa pred touto svorkou zvierat ukryli do bezpečia – a to je dobré.

Vlády zavraždili celosvetovo za posledných sto rokov približne 260 miliónov ľudí, väčšinou vlastných obyvateľov. Z tohto dôvodu mám obavy skôr o tých ľudí, ktorí zo štátu strach nemajú. Vlády sú dozaista číslom 1 na zozname príčin neprirodzených ľudských úmrtí. Sú hlavným zdrojom celosvetového ľudského utrpenia. Neviem si predstaviť nič iné, z čoho by mal mať človek väčší strach. Zároveň si neviem predstaviť nič lepšie, ako ľudí, ktorí prostredníctvom šokujúcich informácií o štátnych zverstvách a klamstvách dôjdu k záveru, že vláda je otrasná, násilnícka a nenávistná inštitúcia.

Ľudia by sa skutočne mali štátov obávať – veď zabíja ľudí. Dokonca aj ten najskeptickejší protikonšpiračný libertarián by si mal tento základný fakt uvedomovať.

Dôveryhodnosť libertariánskeho „hnutia“

Táto téma ma zožiera nie len preto, že sa nevzťahuje len ku konšpiračným teóriám. Ak nechcete byť ako libertariáni spájaní so zverejňovaním zverstiev a klamstiev páchaných štátmi, tak sa na to radšej vykašlite. Na druhej strane ľuďom ktorým sú tieto témy dôležité, by ste nemali vyčítať, že sa považujú za libertariánov. Argument „škodíš libertariánom“ je typický pre nejaké skupinky a hnutia, ktorých členovia si myslia, že ostatní členovia by mali robiť to isté, čo robí aj celá skupina, alebo väčšina z nej. Zmysel slobody, na ktorej je libertarianizmus postavený, je ale aj v pochopení toho, že nemusíme robiť a ani nerobíme všetci to isté a že všetci máme na svoje konanie inú motiváciu, a že ľudia sú rôzni a majú rôzny prístup k veciam.

S väčšinou toho o čom rozpráva Alex Jones nesúhlasím. Nechcem žiadne znovuobnovenie republiky. Neverím ani tomu, že kresťanstvo je nejak dôležité pre slobodu. No musel by som byť hluchý, slepý a nemý zároveň, aby som nevedel rozpoznať, že urobil toho oveľa viac k naštrbeniu dôvery mnohých ľudí k štátu, než akýkoľvek iný aktivista, ktorého som zatiaľ spoznal. Fakt, že v kruhoch libertariánov nájdete toľkých konšpirátorov je len dôkazom toho, že konšpiračné teórie prispievajú k tomu, že sa libertariánske hnutie rozrastá.

Libertarianizmus je radikálne hnutie. Ak ho budete prezentovať ako väčšinové, tak klamete nie len seba, no zároveň aktívne prispievate k jeho likvidácii. Cieľom nie je ísť do politiky a s podporou väčšiny vyhrať nejaké voľby. Cieľom je menšinovú populáciu tak radikalizovať, až jedného dňa už etatizmus nebude možný. Len ťažko môžem uveriť tomu, že ľudia ktorí tvrdia, že „9/11 bol inside job“ alebo že „odpoveďou na 1984 je 1776“ by chceli tomuto cieľu škodiť.

Ak niečo libertariánom škodí, tak sú to ľudia, ktorí posilňujú vieru v štát na verejnosti – a to aj tým, že sa snažia diskreditovať ľudí, ktorí klamstvá štátu odhaľujú.

Zdroj: christophercantwell.com

6,439 celkovo návštev, 1 návštev dnes

13 odpovedí

 1. Avatar
  august 15, 2014

  Konsipiracne teorie praveze su pre slobodu velmi skodlive. Su zalozene na mechanickej predstave sveta – spolocnost je stroj, ktory mozeme soferovat ako auto. Staci iba posadit za volant spravneho sofera.

  Libertarianizmu je podla mna zalozeny na inej predstave – spolocnost je organizmus, ktory si ide svoje aj keby sa socialni inzinieri mali rozkrajat. Konspiracna teoria je praveze cisto socialisticka idea, ak slobodomurarske spiknutie dokaze kormidlovat svet niekam, tak rovnako dokaze par vzdelanych marxistov s neobmedzenou moc vytvorit raj na zemi.

  Konspirator jednoducho nieje libertarian, ale len paranoidny marxista.

  Thumb up 12 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   august 15, 2014

   Tak autor tohto článku má na to úplne opačný názor – a to, že konšpiračné teórie práveže spochybňujú tento mechanizmus. Ale tak každý má na to opačný názor. Ja ináč nie som zástancom konšpiračných teórií, nečítam to, nezdieľam to, vôbec ma to nezaujíma. Ale po tomto musím uznať že chlapík má pravdu v tom, že konšpiračné teórie pomáhajú k naštrbovaniu dôvery v štát. A možno sú úspešnejšie, ako akýkoľvek libertariánsky aktivista.

   Thumb up 0 Thumb down 6

   Odpovedať

   • Avatar
    august 15, 2014

    ani s tym nemozem suhlasit.
    ak budes tvrdit, ze fico zerie male deti na ranajky, tak sa ti inteligenti ludia vysmeju a ti menej inteligentni sa aj tak dozvedia, ze to tak nieje.

    hovorit pravdu mozno nieje take sexy, ale jedina spravna cesta.

    Thumb up 5 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     august 15, 2014

     Tak potom neviem, či si celkom pochopil podstatu toho, čo chcel autor povedať. Ja som to teda pochopil aspoň tak, že netreba odmietať konšpiračné teórie ad-hoc, len kvôli tomu, že sú mnohé z nich absolútne nezmysly, keďže v niektorých z nich môže byť aj pravda.

     Thumb up 1 Thumb down 2

     Odpovedať

     • Avatar
      august 15, 2014

      “ keďže v niektorých z nich môže byť aj pravda.“

      -ak je pravdivá, tak to nie je konšp. teoria.
      Ak dnes ukraj. vláda bombarduje vlastných občanov, nie je to K.T. , je to realita a zločin.

      Thumb up 0 Thumb down 2

     • Avatar
      august 15, 2014

      Ako píše Viktor. Donedávna sa ešte za k.t. považovalo to, že vlády špehujú ľudí na všetkých úrovniach. Dnes už je to pravda a nik si nedovolí už tvrdiť, že by to mohla byť k.t. alebo nezmysel. Takže to či je niečo pravda alebo nie sa niekedy nedá jednoznačne, resp. hneď potvrdiť alebo vyvrátiť.

      Thumb up 1 Thumb down 2

   • Avatar
    august 15, 2014

    M.B. :
    „chlapík má pravdu v tom, že konšpiračné teórie pomáhajú k naštrbovaniu dôvery v štát.“

    -to je síce príjemné a pohodlné, ale nebezpečné. Ak sa dokáže absurdnosť K.T. , tak bude odsudzované aj libertarianstvo. Libertarianstvo nepotrebuje sa priživovať na konšpiračných teoriach – politici a vlády páchajú spustu skutočných, overitelných zločinov.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

  • Avatar
   august 16, 2014

   Je to presne naopak. K mechanickej predstave o svete vedie prave to, ze tzv konspiracne teorie su zosmiesnovane, potlacovane… Toto je ohrozovanie slobody. Ludia su nasledne „nuteni“ hovorit politicky korektne s „vedenim“. Kto im dal vobec patent na pravdu?

   Skutocny liberal, alebo libertarian nic take ako spolocnost neriesi a urcite to za ziadny organizmus nepovazuje. Vnima vyhradne iba jednotlivca a vztahy medzi nimi. Stat a spolocnost je fikcia.

   Clovek, ktory vnima spolocnost ako nejaky organizmus nie je libertarian, ale otrok z vlastnej vole.

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    august 16, 2014

    1. nikdo tu nikoho nenuti byt politicky korektny – kludne si tvrd,, ze holokaust nebol, libertariani ti to zakazovat nebudu. len si uvedom, ze v beznej spolocnosti ta budu povazovat za magora.

    2. je jedno, ci je spolocnost organizmus, alebo fikcia – konspiratori si myslia, ze sa da ovladat. libertariani si to nemyslia. ci uz je to fikcia, alebo organizmus.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     august 17, 2014

     1. V beznej spolocnosti (btw to je aka?) aj libertarianov povazuju za magorov. su rovnako tak na okraji „spolocnosti“ ako magori, co tvrdia, ze holokaust nebol. Problem je ale niekde inde. Tvoja bezna spolocnost ide aj po takych, ktori tvrdia, ze holokaust sa stal inak, ako ta to ucia v skole a ako o tom pisu na SME. Tak kto tu teda skodi slobode?

     2. Libertariani typu, ktorych opisujes si ovladanie pokus o ovladanie iba neuvedomuju a co je horsie, oni si ho nepripustaju. Nie nadarmo goethe povedal, ze najviac zotroceni su ti, ktori si myslia, ze su slobodni.

     Thumb up 0 Thumb down 1

     Odpovedať

     • Avatar
      august 17, 2014

      1. libertariani sa povazuju za utopistov (poprave), ak zacnu tvrdit, ze sa holokaust stal inac ako tvrdia historici, tak ich budu povazovat za magorov (poprave – ze je takych libertarianov dost 🙁

      2. co?

      3. ako podla teba prebehol holokaust?

      Thumb up 0 Thumb down 1

 2. Avatar
  august 15, 2014

  …ja by som len rad spomenul nemily trend hadzat do jedneho konspiracneho vreca plejadanov, reptilianov a iluminatov s ludmi ktory len poukazuju na zneuzivanie moci, korupciu, propagandu a vady systemu vseobecne… 🙂 a ked uz sme pri tom tak par rokov dozadu bolo plosne odpocuvanie americkou vladou tiez len blazniva konspiracna teoria…

  Thumb up 6 Thumb down 0

  Odpovedať

 3. Avatar
  august 19, 2014

  Poviem tak: „Istota v predsieni pekla – slovenský dabing “
  https://www.youtube.com/watch?v=jnZKtRejmSA

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*