Aj keď si vôbec nemyslím, že tento článok by niečo zmenil a v budúcnosti už „daňová úderka“ z ministerstva financií (IFP) nič podobné nebude navrhovať v rámci predvádzania svojej obrovskej produktívnosti, aj tak musím napísať týchto pár riadkov.
Len nedávno v minulom roku IFP prišlo so skvelým nápadom zdaňovať nezdravé potraviny, resp. sa zaoberalo tou možnosťou po vzore iných sociálnych štátov. A neprešlo ani tak veľa času a už tu máme prvé praktické výsledky, konkrétne z Dánska. Táto krajina zaviedla v roku 2011 tzv. tučnú daň, ktorá je našťastie od začiatku tohto roka zrušená.
Vzťahovala sa na mlieko, maslo a všetky výrobky obsahujúce nasýtené mastné kyseliny. Zdanené boli tiež sladkosti, čokoláda a dokonca aj zmrzlina. Daň bola vo výške 16 dánskych korún (zhruba 2,15 eura) za kilogram nasýtených mastných kyselín.
Hlavnými dôvodmi zrušenia boli: administratívne náklady spojené s výberom tejto dane sa neúmerne zvýšili, daň ohrozila pracovné miesta vo výrobe potravín, zdraženie dopadlo hlavne na občanov s nízkymi príjmami, ktorí potraviny s vyšším podielom týchto kyselín konzumujú najviac. Odborníci konštatovali, že zvýšenie cien potravín obsahujúcich nasýtené mastné kyseliny sa na skvalitnení životného štýlu Dánov nijako neprejavil.
Na záver zostávajú dve otázky.
- Ovplyvní toto nejakým spôsobom myslenie našich etatistov, ako čo najviac zobrať daňovým poplatníkom?
- Akým spôsobom sa bude vyvíjať daň z finančných transakcií, ktorú vo Švédsku v 90-tych rokoch zrušili po krátkom čase?
Zdroj: NBS – Biatec č.1/2013
4,405 celkovo návštev, 2 návštev dnes
Myslenie tých čo chcú rozdávať zo štátneho neovplyvní nič.
Ľavica v Nemecku navrhuje 100 percentnú daň. Lebo oni = ak budú pri moci najlepšie určia kto koľko potrebuje a čoho.
Je to ako u nás na Slovensku. Najskôr sa ľuďom s malými platmi cez dane a rôzne poplatky a pokuty zoberú eurá a tie sa cez „investičné“ stimuly dajú bohatým = veľkým firmám. Kde jedno pracovné miesto je dotované približne 80 000 eurami.
To isté je aj daň z finančných transakcií. Najskôr prijali zákon, že platiť v hotovosti sa môže len do 5000, resp. 15000 eur (nepodnikatelia) s obrovskými pokutami podnikatelia do 150 000 eur za porušenie zákona. Potom chcú prijať zdaňovanie finančných transakcií.
PREČO?
Lebo potrebujú dávať svojim zo spoločného = štátneho.
Majú stále málo.
6 2
Tieto dane, ktoré majú občanov akože ochrániť pred nevhodným správaním sú silne pokrytecké. Pretože ich skutočným cieľom je naplniť štátny rozpočet, nie ochrániť obyvateľov. Pretože v prípade podobných daní, ktoré sú zavedené (na alkohol, cigarety) sa tieto dane zvyšované nie vtedy, keď ľudí nedokázali dostatočne odradiť, ale hlavne vtedy, keď sa hľadá, kde by sa dalo ešte podojiť. Napríklad aj z dôvodu, že ľudia už tie zlé veci nekupujú a teda z nich štátu z nich klesli príjmy.
.
Inak zrovna Dánsko by som našim výpalníkom ako príklad veru nedával. Pretože keď sa inšpirujú, bude to iná „zábava“
.
http://www.euroinfo.gov.sk/1288/dansko/
“ registračná daň je približne 60 – 64 percent z trhovej ceny auta. „
3 1
Tak to maslo ma tam pobavilo. Keďže všeobecne je známe /samozrejme nie v mainstream médiách/, že je oveľa zdravšie, aj keď je „mastné“ ako tie umelé margaríny, na ktoré daň určite neuvalili. Raz tu koloval obrázok, kde dali do misky margaríny a maslo a všetky mravce išli na maslo. Vyskúšala som to doma a je to tak. Takže zase tu ide len o to, že niekto si vymyslí, čo je „nezdravé“. Čokolády, cukrovinky, no budiž. Samozrejme veľké koncerny by si určite „vybavili“ výnimku.
1 1
Úplne s vami súhlasím. Keby štátu išlo o zdravie, tak zakáže školské bufety s fastfoodmi a sladenými nápojmi a nebude zavádzať daň na „nezdravé tuky“. Mám o tom celý web.
0 0
Obezitu???
Vfšetko… !!!!!!!
0 0