Keď demokracia zafunguje

Včera bol 10. marec. Presne pred rokom sme mali na Slovensku predčasné parlamentné voľby.

Priamym dôvodom volieb bolo hlasovanie o navýšení európskeho záchranného mechanizmu. Slovenská participácia na eurovale bola pre vtedajšiu premiérku väčšou prioritou ako udržanie vlády. Preto spojila hlasovanie o navýšení s hlasovaním o dôvere vlastnému kabinetu. Nakoniec ani hrozba pádu vlády nedonútila koaličných poslancov schváliť euroval. Výsledkom celého procesu boli predčasné voľby.

Mechanizmus predčasných volieb sa používa v demokratickom volebnom systéme na vyriešenie patovej situácie. Po rozpade parlamentnej väčšiny sa poslanci obrátia na občanov, aby nanovo rozdali karty. Strata väčšiny v snemovni má niekedy konkrétnu príčinu. Politický život jednoducho nastolí otázku, na ktorú buď poslanci nemajú dostatočný mandát, alebo spoločný názor. Následne položia zástupcovia nevyriešitelnú otázku samotným občanom.

Presne toto sa stalo pred rokom. Téma eurovalu vtrhla na slovenskú politickú scénu ako Hulk do sklenárstva. A názory naň boli v koalícii protichodné. Pravdaže rôzne názory na konkrétne témy niesu v koaličných vládach raritou. Ak nastane takáto situácia, jednoducho sa daný problém odsunie na neskôr. Bohužiaľ v prípade eurovalu bol tlak Bruselu na pozitívnu odpoveď enormný. Problém zadĺžených štátov únie bolo treba vyriešiť do konca novembra. A premiérka Radičová si nedokázala predstaviť, že by s ňou v bruselských kanceláriach nechcel nikto chodiť na kávu.

Mandát, ktorý získa vláda po predčasných voľbách býva dosť silný na to, aby odpovedal na nastolenú otázku. Spomeňme si na rozdelenie Československa. Štát, ktorý trval so šesťročnou prestávkou viac ako 60 rokov nakoniec šťastne a bez referenda rozdelila politická reprezentácia, ktorej legitimita pochádzala čisto iba z demokratických volieb.

Niekto by mohol namietať, že témou volieb sa v dnešnej mediálnej demokracii aj tak stane nejaká podružná vec. Táto argumentácia je ale podľa mňa irelevantná. Ak tvrdíme, že volič nie je schopný vyhodnotiť dôležitosť jednotlivých tém, tak potom mu vôbec nemôžme dávať do rúk moc rozhodovať o osude krajiny. Takýmto tvrdením predsa spochybňujeme samotný zastupiteľský systém. Pokiaľ je demokratické politické zriadenie rešpektovaným a žiadaným stavom, tak treba len sucho konštatovať, že sa volič znova len nesprávne rozhodol.

Ale vráťme sa k situácii spred roka. Celý problém eurovalu vyzerá na prvý pohľad malicherne. Treba si ho ale predstaviť, ako čiastkové opatrenie v rámci dlhodobého procesu. Dôležitého procesu prerodu európskej únie (európskej menovej únie), ktorej členom je aj Slovensko. Proces premeny sa eurovalom iba začína.

V čase, keď sme vstupovali do eurozóny, platili takzvané maastrichtské kritéria (platia doteraz). Tie definovali pravidlá, ktoré je potrebné splniť, aby sa krajina do menovej únie dostala. Po vstupe sa členovia museli riadiť zásadami Paktu stability a rastu (60-percentný dlh, 3-percentný deficit). Dôležitou súčasťou pravidiel bola aj takzvaná no-bailout klauzula, ktorej obsahom je fakt, že každá krajina eurozóny si sama ručí za svoje dlhy.

Menová únia, ktorá sa dobrovoľne pohybuje v mantineloch Paktu stability a rastu a no-bailout klauzuly je menová únia nastavená pre spolok fiškálne nezávislých štátov, ktoré medzi sebou ekonomicky kooperujú. To je európska únia, do ktorej Slovensko v roku 2007 vstupovalo. A to je aj systém fungovania, ktorému dali slovenskí voliči zelenú v predstupovom referende.

Treba jednoznačne pripomenúť, že maastrichtské pravidlá sa používali selektívne alebo sa úplne porušovali. Zatiaľ čo Litve nebolo odpustené v roku 2006 mierne prekročenie inflačného kritéria, Grécko sa dostalo do eurozóny na základe sfalšovaných štatistík. Veľkým krajinám ako Nemecko, alebo Francúzsko bolo povolené beztrestne prekračovať mieru deficitu (pakt stability a rastu bol kvôli nim upravený). Proti Portugalsku bolo v rovnakej situácii začaté konanie.

Rozpor reality fungovania eurozóny s pravidlami, ktoré si členovia stanovili, jednoznačne vyplával na povrch po vypuknutí hospodárskej krízy. V roku 2009 deficity členov menovej únie vyleteli do nebies. Následne začalo hrozivo rásť zadĺženie krajín. A nakoniec bola na franforce roztrhaná no-bailout klauzula. Svet ako sme si ho vtedy predstavovali sa skončil.

Je veľmi správne, že kriticky naladená časť vtedajšej koalície sa v reakcii na nové nastavenie pravidiel rozhodla pre predčasné voľby. Slováci mali vo svojej histórii málo možností sa vo všeľudovom hlasovaní vyjadriť k budúcemu smerovaniu svojej krajiny. Z tohto pohľadu by som celú udalosť charakterizoval ako skvelý moment slovenského parlamentarizmu.

Každý, kto sleduje momentálny vývoj si uvedomuje, že európsky fiškálny a stabilizačný mechanizmus, na ktorom padla slovenska vláda, nemôže byť posledná etapa premeny únie. Krajiny zodpovednejšieho severu, ktoré majú ručiť a neskôr aj platiť južanské dlhy, budú požadovať funkčnejší systém, ako bol Pakt stability a rastu. Nemci, Holanďania a Fíni budú chcieť právomoci, ktorými budú môcť obmedzovať rozpočtové výdavky Francúzov, Talianov a Grékov. Jediným možným vyústením daného vývoja je fiškálna únia.

Predzvesťou fiškálnej únie sú opatrenia ako sixpack alebo novovzniknutý fiškálny pakt. Európska rozpočtová únia bude kontrolovať výdavky svojich členov a takisto aj stanovovať mantinely daňových sadzieb. Spolu v kombinácii s už existujúcimi reguláciami a prerozdeľovaním sa nám tu črtá vražedný ekonomický kokteil.

Samotná funkčnosť navrhovaných opatrení je podľa mňa rovnako sporná ako funkčnosť maastrichtských kritérií v Európe predchádzajúcich desiatych rokov. Realita nám ukázala, že vždy, keď majú politici aj inú možnosť, ako šetriť a správať sa racionálne, tak ju aj využijú. Euroval im práveže poskytuje takéto alternatívne riešenie.

Smerujeme do systému, v ktorom bude mať európsky sever neustále pocit, že južné krajiny iba naťahujú dlaň. Južania budú zase frustrovaní z pocitu ekonomickej kolónie bez rozhodovacích právomocí. A pravdu budú mať obaja.

V tomto stave by sme sa mohli o pár rokov ocitnúť. V prípade, že sa začnú prebúdzať nacionalistickí démoni začiatku 20. storočia, tak by tá slávna európska idea prehrala na celej čiare. Základným dôvod integrácie bola snaha nastoliť v Európe dlhotrvajúci mier. Bude iróniou, keď nás integračný proces dostane naspäť do stavu medzinárodných konfliktov.

Teším sa na ten deň, keď bude európska rozpočtová únia stáť znova na rozcestí. Centrum fiškálneho spolku si bude klásť otázku, ako utiahnuť astronomické dlhy ekonomicky nevýkonnej periférie. Nešťastný okraj únie bude gniavený brutálnymi daňami a reguláciami.

Vtedy sa na Slovensku určite nájde pár hlasov, ktoré budu tvrdiť, že Slováci boli do celej situácie zapletení akýmsi sofistikovaným komplotom. Bohužiaľ nič nie je realite vzdialenejšie. Každý, kto sleduje svet okolo seba, dokáže identifikovať objektívne príčiny javov, ktoré si konšpirátori nevedia vysvetliť. Verím tomu, že práve existencia predčasných volieb v roku 2012 by mohla zamedziť vzniku ďalšej nešťastnej legendy (niečo na spôsob tej, ako Havel zničil slovenský zbrojársky priemysel).

Výsledok predčasných volieb v roku 2012 je jednoznačný. Strana, ktorá nesúhlasila so zapojením sa do európskeho prerozdeľovacieho mechanizmu sa ledva dostala do parlamentu. Do ostatných parlamentných lavíc si Slováci zvolili zástupcov s názorom komfortným s momentálnym bruselským mainstreamom. A v budúcnosti sa to bude len ťažko interpretovať ako nedobrovoľná participácia.

5,923 celkovo návštev, 1 návštev dnes

Tagged

29 odpovedí

 1. Avatar
  marec 11, 2013

  Ja si nemyslím, že by ľudia na Zlodejsku boli schopní takejto úvahy, akože predčasnými voľbami poskytnúť legitimitu takému či onakému programu. To presahuje duševnú úroveň krčmových pivných kecov a primárnych sympatií či antipatií voči osobám (a nie k programom). Čečva, červená čvarga ako vždy zafungovala a zabrala, kým pravicu a živnostníkov stihli znechutiť Mikloš a Mihál a tak nevolili. Schválenie eurovalu nevzišlo z volieb, ale z afektu unaveného, uštvaného zvieratka, ktoré nezvládalo svoju úlohu v exekutíve a dezertovalo z politiky. Akokoľvek by dopadli voľby, euroval už bol schválený. Takže z hľadiska eurovalu už boli voľby irelevantné, lebo všetko sa upieklo ešte pred nimi.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 11, 2013

   Je to smutné…. ale máš plne pravdu.
   Slováci dodatočne, vo volbách , podporili, legalizovali euroval, a ani si to neuvedomujú. Šialené na tom však je to, že toto nie je iba obraz krčmových pivných preborníkov, pretože zdaleka nie všetci su krčmoví povalači. Toto je aj obrazom slovenskej „inteligencie“, ktorá je ovešaná diplomami. Slovenských ekonomov, učiteľov,
   Je to blbé, keď človek medzi verejne známymi osobnosťami nenajde viac osobností, ako je prstov na dvoch rukách.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 2. Avatar
  marec 11, 2013

  ta vlada bola neudržatelny zlepenec. fungovala zo dna na den a či bude fungovať dalšie dva dni zaležalo na tom, či si dal matovič pilulku. po prevalení gorily a intimnosti medzi sulikom a kočnerom stratila aj poslednu moralnu hodnotu, ak ju vobec mala. bola by sa rozpadla tak či tak a bolo by uplne jedno na čom.
  strašiť slovakov „severanmi“ dozorovanym rozpočtom fiškalnej unie, je vlastne nezmysel. slovaci tužia sa mat ako severania a na dovolenky chodit k „južanom“. slovaci nech sa modlia, aby taka únia bola čim skor. nakoniec aj teraz možu odniest každy jednu sviečku do blumentalu, za to že sa fico neruti do deficitu a snaži sa dodržat kriteria rozpočtu. lebo mohol by aj inač a ver, že by mu jeho 40% tlieskalo.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 11, 2013

   …stratila aj poslednú morálnu hodnotu ? “
   práve sasanka ukázala KTO mal kupovať poslancov
   bol to práve kočner, ktorého dobrý priateľ trnka chcel byť generálnym
   a KTO mal vtedy menšinu?
   nerútil sa fico do deficitu???
   stačí si pozrieť výsledky dlhu štátu od roku 2009
   KTO vtedy a ako vládol vidieť presne na číslach rastu dlhu a anezamestnanosti

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    marec 14, 2013

    A kocner je velky kamarat s kovacovcami, technopol, markoza atd… a vsjo jasno. Potom prisiel sulik a znova kocner. o kupovani poslancov vedia noeco tiez dzurindovci ked kupovali odpadlikov z hzds za niekolko milionov korun. Trapi ta deficit a dlh. 12% hdp za rok nemaliza fica, ale za dzurindu. „Celkove“ zadlzenie bolo aj za dzurindu viac ako 50% hdp. Nominalne stale stupa uz 23 rokov. Klesol iba vtedy ked predali podiel v spp. 20% nezamestnanost a 530 000 nezamestnanych bolo tiez za dzurindu a nie za fica. A neklesla preto, ze by maly napoleon vytvoril pracovne miesta, ale preto, ze 200 000 slovakov zdrhlo do zahranicia.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     marec 14, 2013

     Takéto nelogické, nepravdivé, irelevantné a z kontextu povytrhané quaziArgumenty majú aj jednu obrovsku POZITÍVNU vlastnosť :
     Ficoidi im uveria, budú sa tým riadiť , – a ako dôsledok pre nich bude , že za rok, dva, padnú hlavne títo ficovoli riadne na hubu. Gratulujem.
     A tí normálni, ktorí vidia tie lži, a ktorí chápu, kam to smeruje, tí sa aspon v rámci možností pripravia, a ľahšie to prežijú.
     Dobre pripravený človek prežije iba s malou ujmou aj katastrofu. Ale ficoidi pokapú, lebo veria svojmu spasitelovi.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      marec 14, 2013

      Lzi? Nevyvratis jedine slovo z toho co som napisal!

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 15, 2013

      A prečo by so to mal vyvracať???
      Ficoidi tým rečiam uveria, budú sa tým riadiť , – a ako dôsledok pre nich bude , že za rok, dva, padnú hlavne títo ficovoli riadne na hubu. Gratulujem.
      Ja som sa zariadil tak, aby som minimalizoval svoje škody.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 15, 2013

      Btw preco by nemali uverit tomu co som napisal ked to je pravda? Toto nie je o ziadnych ficovoloch, ale o tom, ze kazdy cloveka na zaklade svojich subjektivnych hodnot a preferencii voli, vybera, rozhoduje sa etc. No a toto je to co ste chceli a dotiahlo ste to takmer k dokonalosti. Demokracia ma tie iste vlastnosti ako vas vraj volny trh trh, lenze to by z vas asi ubudlo keby ste to tu priznali. Nepaci sa ti vysoka cena bytov, aut, elektroniky, potravin…? Mozes ist inam! Nepaci sa ti v zamestnani? Mozes ist inam! Nepaci sa ti ako volili ostatni ludia? Mozes ist! Panom trhu je spotrebitel!!!

      Dzurindovci a neskor aj mihal to tiez tak povedali. Terazky, ked je vidno vysledky ich prace tak tu budes druhym nadavat do ficovolov? Ty si zrejme jeden z tych co este veria, ze za meciara bola umelo udrziavana zamestnanost, ze ekonomika slovenska rastla umelo, ze sa prehrievala, ze fungovala nad svojim potencialom, ze na slovensku kradne len meciar a fico.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 16, 2013

      „Btw preco by nemali uverit tomu co som napisal ked to je pravda?“
      Oni ti uveria, aj ked to NIE JE PRAVDA. Uveria preto, lebo sa im to páči, také reči. Ich vlastne ani nezaujíma, aká je pravda.
      To je podobné, ako ked niekto niekomu vynadá do hlupákov. On si to ani nemyslí, iba ho chce naštvať. Take su aj tvoje argumenty.

      Ale ja to nebudem vyvracať, nech tomu veria, a sami na to doplatia. Ja sa viem zariadiť, aby mňa ten specialny druh socializmu až tak nepostihol.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 16, 2013

      No a ty si uveril, ze ludia ako mises, hayek, rothbard, schiff, de soto, hoppe … maju vzdy pravdu. Sklamem ta,nemaju.

      Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Avatar
  marec 11, 2013

  ja neviem, prečo mi nukaš nejakeho vodcu. ja som volieval pravicu (sdku) a teraz som volit nešiel. alebo si mysliš, že keby som opäť dal hlas dzurindovi, tak ho tým nakopem do zadku? ja som to nechal na fica. aj žumpu a smetie davam vyviest odbornikom. a ver, že tu v tejto krajine sa už dlho nik uprimne nesmeje.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 4. Avatar
  marec 11, 2013

  Hovoriť o voľbách 2012 ako o „výsledku“ toho kto bol a za a kto proti eurovalu je veľmi ďaleko od reality.
  Občania majú svoje konkrétne postoje a názory.
  Ani dnes nie je na prvom mieste priorít voličov dlh Slovenska.
  To čo je „najhoršie“ pre všetkých voličov je že politici majú svoje priority, ktoré sú vzdialené od priorít väčšiny. Ale je na väčšine koho si vyberie.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 11, 2013

   Jan Zvolen :
   „Občania majú svoje konkrétne postoje a názory.“
   -uff. Majú ? Mnohokrát som sa pokušal zistiť, AKÉ názory maju niektorí konkretni ludia. Väčšinou som zistil, že to, čo „majú“ , sa nedá nazvať názorom. Išlo skôr o náznaky akejsi zmesy nádeje, zúfalstva, hnevu, vzdoru, ……

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

  • Avatar
   marec 11, 2013

   Ján Zvolen :
   „Hovoriť o voľbách 2012 ako o “výsledku” toho kto bol a za a kto proti eurovalu je veľmi ďaleko od reality.“
   – To, že kvôli eurovalu padla vláda, to, že balík penazí poslaný do eurovalu je väčší, ako úspory dvoch tretín chudobnejšej časti národa, ….. to je FAKT, a je celkom jedno, či to niekto povie, alebo nepovie. Ale ak voliči ani nepostrehli, že sa jedná o akýsi obrovský balík penazí, to je, ………. . . . to sa ani slovami nedá vyjadriť.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    marec 12, 2013

    zmesy nádeje, zúfalstva, hnevu, vzdoru, ……
    Súhlasím Ja to označujem za „viac cítiť“ ako „uvažovať nad faktami“.
    Nedá sa s tým nič robiť. Voliči, každý sám za seba majú svoje pocity a názory.
    Môžu voliť ako chcú a koho chcú. Potom by nemali plakať ako sa majú zle, ale tešiť sa že volili a za svoje VOLENIE niesť aj vlastnú osobnú voličskú ZODPOVEDNOSŤ.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     marec 12, 2013

     „Nedá sa s tým nič robiť. ………. Potom by nemali plakať ako sa majú zle, ale tešiť sa že volili a za svoje VOLENIE niesť aj vlastnú osobnú voličskú ZODPOVEDNOSŤ.“

     – no, a to je práve problém, kvôli ktorému ja priamo nenávidím demokraciu. Voliči takéhoto typu čosi zvolia, ale dôsledky svojej volby nenesú iba oni, ale aj ja. A oni, navyše – nikdy si neuvedomia, že tie dôsledky spôsobili svojou volbou.
     Demokracia priamo vynucuje, aby za zlú voľbu niektorých trpeli všetci. To je princip demokracie.
     —–
     A v tom najhoršom, ale častom prípade – časť voličov priamo, vedome, volí tak, aby ONI mali výhody, ktoré zaplatia tí INÍ. To je hyenizmus demokracie.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      marec 13, 2013

      zaujímavé to som už niekde počul
      Voľby by mali byť VEREJNÉ?
      Ak vláda zvýši dane = tak najskôr tým čo ju volili a až o rok ostatným.
      Tak by to bolo so všetkým….
      Aj dlhy by najskôr splácali tí čo volili takú vládu čo ich zvyšuje…

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 13, 2013

      Ako vtip su tie uvahy zaujímavé. Ale ako sučasť diskusie môžem k tomu iba povedať – že ti vôbec nerozumiem.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 13, 2013

      ak nemajú za volenie iných niesť následky všetkých
      stačí aby voľby boli verejné
      a zodpovednosť niesli najviac tí čo volili vládu…
      čo je na tom nezrozumiteľné?
      iný spôsob je iba ten čo máme dnes…
      napr. v mestách a obciach sa zúčastní volieb menej ako 20 percent zo všetkých voličov
      Ta sa môže stať , že 9 percent zo všetkých voličov ROZHODNE…
      Ostatní čo sa nezúčastnili súhlasia…

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 13, 2013

      No takto to už rozumiem.
      Ale ako by sa to reálne realizovalo, to teda nemam predstavu ani milimeter.
      To aj dane by platili iba tí, čo volili ??? Toto by som bral.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 13, 2013

      Kto získa najviac hlasov voličov vládne.
      Dá sa niečomu na Slovensku rozumieť?
      Vláda nestráca podporu. Opozícia spí.
      Občania sa spoliehajú že štát sa ich zastane.
      Aká je realita?
      Nezamestnanosť, vysoké ceny energií (hlavne elektrickej po fotovoltaickom privatizoavní) prekonávajú tie nemecké,
      ceny potravín stúpajú, aj dôchodcom voličom sa idú zvyšovať koncesionárske poplatky, nebude mať kto liečiť…
      Ale stačí o olympiáde, 16 miliónov na výtlky zo štátneho, porozprávať vtipy babkám na mdž, povzbudiť futbalistov novými štadiónmi, pop hviezdy nalákať na 20,30,40 percent slovenskej hudby v rádiách…
      Práve takémuto štátu a hlavne jeho voličom nerozumiem ani ň…

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 14, 2013

      Všetky tie problémy, čo si vymenoval, sa dajú výstižne a stručne nahradiť jednou vetou :
      Problémom slovenska sú hlavne jeho občania. HLAVNÝM, najväčším problémom.
      Voľakedy pred 20 rokmi ma kamarád utešoval :
      Neboj, starí vymrú, mladí už budú mudrejší. Prešlo 20 rokov, a tí mladí su možno ešte horší. Je to v riti.
      Ale je tu jedna šanca , reálna :
      Onedlho to celé drbne, superkríza, a potom……… no, možno sa nič nezmení. Ale možno hej.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 14, 2013

      A ešte k tomu môjmu : mladí vss. starí :
      Tí starí, su sice „nasiaknutí komunizmom“, ale oni aspon vedia, čo to je komunizmus , socializmus. Vedia o tom mori negatív, ktoré aj prežili.
      Mladí prd vedia. Mladí počuju iba o ISTOTÁCH, o tom, na čo všetko majú NÁROK, a neuveria, že to je inak, až pokiaľ sa riadne nepopália. Musia si ten socík tiež prežiť.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      marec 15, 2013

      20 rokov je málo…
      ale našiel som Toto:
      „Len idiot môže na prvú stranu napísať, že pre svetovú krízu prichádzajú stovky ľudí o prácu,“ (R. Fico, 29.10.2008)

      Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Avatar
  marec 13, 2013

  Trikrát „maastrické“ namiesto „maastrichtské“. Text písal odborník, to je jasné na prvý pohľad.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 6. Avatar
  marec 16, 2013

  pravica rozpredala národné bohatstvo. Fico nevládol v čase ked sa predávali zlaté vajcia. Prečo všetky monopolné podniky vlastnia zahraniční akcionári ? to je dôvod prečo je Slovensko tak zaostalá krajina. Nemáme vlastný priemysel, nemáme národné bohatstvo, ktoré by slúžili ľudom. Všetko si odnesú zahraniční akcionári. Takto sme dopadli. Pozrite aké máme katastrofálne nemocnice, základné školy, starí ľudia nemajú na lieky, mladí si nemôžu zaobstarať bývanie. Ale pre slovenských politikov je dôležitejšie, že zahraničný akcionár si odnesie miliardové zisky do daňového raja. A my tu konsolidujeme a šetríme tak, že zamestnancom sociálnej poistovne vypneme v zime kúrenie alebo im znížime hrubý plat z 650 na 610 euro. Úžasné !! Namiesto toho aby sme znárodnili monopolné podniky, ktoré nám ukradli zahraničné firmy za asistencie mečiarovej a dzurindovej vlády. Fico nie je žiadny sociálny demokrat. Je to len nekompetentná bábka.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 19, 2013

   Kecy. Hranol by robil to iste ako meciar.
   Tvoje vety su dost mimo: „Nemame narodne bohatstvo, ktore by sluzili ludom, vsetko odnesu zahranicni akcionari“ – Asi celkom nechapes, o com je vysoka politika, myslim tu na urovni europy. Dnes rozkazuju bankstri a brusel, budes robit to, co pozaduju (hranol), alebo ich mas v pazi – Orban, Meciar a jeho demarse z EU. Politici su podobna chazka v celej europe. Podla mna je problem v demokracii, v celom modeli prenasania moci cez volby az do Bruselu.

   Ked to nefunguje na malom slovensku, cakame ze to bude fungovat vyssie? Ty vobec nechapes, ze znarodnenie – neznarodnenie znamena len zvydhonenie zopar ludi, ktori financuju politikov a vselijakych psychopatov, co sa motaju okolo politiky. Rezes, j&t, penta, vahostav, haloooo! Fico nie je babka, fico je skutocny. Babky su ovcania.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*