Edgar vykorisťovateľ – dôsledky minimálnej mzdy

V minulosti sme vám priniesli podrobný popis toho, ako minimálna mzda likviduje nízkokvalifikovanú prácu na trhu a zároveň zvyšuje náklady zamestnávateľom. Pre tých, ktorým sa nechce alebo nemajú čas čítať a radi by pochopili problém minimálnej mzdy, odporúčam nasledujúce krátke video so slovenskými titulkami.

8,952 celkovo návštev, 1 návštev dnes

20 odpovedí

 1. Avatar
  január 16, 2012

  Možno je to blbé komentovať si vlastný článok, no rád by som k tomuto a aktuálnej situácii napísal osobný názor.

  Politici sa snažia (aj „liberáli“) hľadať kadejaké pseudoriešenia, ktoré sú veľmi sporné a vytvárajú veľa otáznikov a hlavne nákladov na realizáciu.

  Pritom tu máme minimálnu mzdu, ktorá neprináša ŽIADNY osoh, len škodí trhu. Nepochopím, načo vytvárajú politici riešenia na problémy, ktoré spôsobili sami. Nie je jedoduchšie ten problém ktorý som spôsobil odstrániť – naviac ak sa to stále dá?

  Keď som sa pýtal „liberálneho“ ministra práce, prečo nezruší minimálnu mzdu, odvolal sa na medzinárodné dohody a zároveň podotkol, že u nás ešte na toto nie je čas.

  Ak máme medzinárodné dohody ktoré nám škodia, tak nič nie je jednoduchšie, ako túto zmluvu zrušiť (a niesť možno menej škodlivé následky – ak vôbec nejaké), alebo vystúpiť z organizácie, na ktorú sa táto dohoda viaže.

  A k druhej poznámke asi netreba ani komentár. Ak nie je čas na to, aby si chudobní (resp. nevzdelaní) ľudia mohli nájsť prácu, kedy na to bude ten správny čas… ?

  Štát dá chudobným mizerné vzdelanie a potom im ešte aj zakáže zamestnať sa. Smutná realita…

  Thumb up 2 Thumb down 1

  Odpovedať

 2. Avatar
  január 16, 2012

  Rád by som si ťa pozrel ako robíš niekde za menej ako tých 327eur 😀 :D…Na Slovensku máme práce málo a s tým by zamestnávatelia vedeli ešte viac zdierať týchto ľudí…nútili by ich robiť za dvesto eur to je asi také ekonomické riešenie ako vraveli tí židia ktorých názory tu prezentujete a lá Milton Friedman ….btw máte tu aj niečo z vlastnej hlavy či len všetko odpisujete a prekladáte?

  Thumb up 3 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   január 16, 2012

   Peter asi si to video nepochopil. Ak zavedieš minimálnu mzdu, odoprieš možnosť pracovať tým, ktorí by boli ochotní pracovať aj za nižšiu mzdu.

   A možno na tvoje prekvapenie – keď som začínal ja pracovať, pracoval som za nižšiu mzdu, oveľa nižšiu. No makal som, učil som sa a tým mi rástla samozrejme aj mzda.

   Dnes som s mojim príjmom spokojný a ďalej sa učím a pracujem. Toto by som možno ale nikdy nedosiahol, ak by mi nebolo umožnené pracovať za nižšiu mzdu.

   PS: Ja väčšinou píšem články z hlavy. Ale keď vidím nejaký zaujímavý článok alebo video v angličtine alebo v inom jazyku, rád to preložím aby sa k tomu mohli dostať aj iní ľudia – ktorí jazyk nevedia. Nevidím na tom nič zlé, práveže naopak.

   Thumb up 2 Thumb down 2

   Odpovedať

  • Avatar
   január 16, 2012

   Na Slovensku poberá minimálnu mzdu 5 % zamestnaných. Ak je sociálna podpora 170 eur, za 200 eur nikto robiť nebude. Demagogicky strašíš a strašia politici, ktorí sa ti chcú zapáčiť. Zrušenie minimálnej mzdy by veľmi pomohlo v zamestnaní handicapovaných, alebo napr. nevzdelaných (povedzme rómov). Nikto takú mzdu nemusí prijať a môže nepracovať tak, ako doteraz! Ale ak niekto chce za toľko pracovať, aspoň môže.

   Peter, človek by čakal, že video je dostatočne názorné. Asi nie… 🙂 Dovtedy sa radšej staraj o pochopenie tu prezentovaných informácií a nerieš, z koho hlavy sú. Z posledných 10 článkov sú 4 videá, sorry, že netočíme vlastné videá, možno raz bude aj to. 1 článok je preklad a 5 sú vlastné články.

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

  • Avatar
   marec 09, 2012

   Kde berete jistotu, ze budou dale vic odrbavat? Ano muze se tak stat, ale tady neni problem pak v zamestnavateli, ale v tom zamestnanci, ktery si to necha libit.. A tomu se proste rika volny trh – ten zamestnavatel nekoho potrebuje a nekoho na to ma. nabidne mu nejakou odmenu, pokud se mu nelibi, da poptavku po jinem, kteremu se bude libit a bude delat to same (=stejne kvalitne apod.) a pokud se najde nekdo kdo da min, tak hura – mame tu trh. stejne to funguje kdyz si neco kupuju, taky mi nikdo nenarizuje ze si musim rohlik koupit za minimalne 5kc…
   A naopak opravdu je velmi pravdepodobne, ze nezamestnanost klesne.. Uvedomte si, ze zamestnavatel neni ten zlocinec kterej vas chce okrast o praci a nic vam nedat a tim nemit zamestnance. Zamestnavatel je vetsinou nekdo, kdo chce aby mel zamestnance a tak proste musi najit tu rovnovahu na trhu. A casto prave potrebuje i zamestnance, kteri toho moc nedelaji – ted to da treba nekomu kdo dela odbornou praci navic. kdyby mohl platit min, zamestna cloveka, bude o jednoho bez prace min, a prace pujde obou zamestnancum lip, odbornik se bude soustredit na odbornou praci a mene kvalifikovany clovek si bude delat co zvlada a nikdo ho nebude nutit se ucit nebo dokvalifikovavat…
   K tomu jeste patri jedna vec a to zamestnanecka smlouva. Proc me nekdo zakazuje nekoho vyhodit? Stejne jako vyse, zamestnavatel prece potrebuje zamestnance, pokud je proc. pokud prestane byt proc (nedela co ma, neni prace), proc ho ma stale zamestnavat?? reseni te situace vznikli agentury, ktere cloveka zamestnaji pod sebe a prodavaji dal jako sluzbu… a co z toho ma clovek? no ma kdyz hodne tak 50% toho co za nej plati skutecny zamestnavatel, ktery by to same urcite rad dal primo cloveku…

   Thumb up 1 Thumb down 2

   Odpovedať

  • Avatar
   marec 18, 2012

   Presne kvôli takým ľuďom, ako Peter, ešte nedozrel čas na zrušenie minimálnej mzdy. Nech sa vám páči, majte si svoju minimálnu mzdu a čakajte do smrti kým sa zvýši aspoň na 350 EUR a nezabudnite potom s prepáčením nad tým onanovať, ako ste vypiekli s podnikateľmi. Nečudujte sa ale, že štvrtina mladých do 25 rokov v Európe je bez práce. Ak si myslíte, že my schopnejší budeme makať na vaše lavičiarske maniere typu minimálna mzda, ste na omyle. Solidarita musí byť, ale len s tými, ktorí to naozaj potrebujú (deti, telesne postihnutí, mentálne postihnutí, inak ťažko chorí ľudia …).

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

 3. Avatar
  január 16, 2012

  Som živnostník aj zamestnávateľ tak vám to trochu objasním.Mojej predavačke dávam papierovo plat 350 eur to je základný plat.Táto suma sa navýši o cenu práce tak má 473,19 to je akože tá super hrubá mzda.Odvody za ňu platím 1,23 daň 121.9 sociálna a49.00 zdravotná.Ona má papierovo 301.87 eur čistého. V skutočnosti sa jej plat pohybuje okolo 500 až 550 eur v čistom to jej tak dávam .Takže aby dostala tých 301.87 na papieri tak štátu odvediem 172.13 eur. V roku 2000 som platil odvody keď to dám na eurá 59 eur.Každý rok sa zvyšuje minimálna mzda, ale tu nieje problém zaplatiť zamestnanca. Problém sú tieto vysoké odvody ktoré sa od roku 2000 už z trojnásobili Preto nerastú platy lebo štátu dávame každý rok viac. A samozrejme aby na to človek mal tak dávame aj vyššie percentá na tovar preto sa stále zdražuje.Otázka je čo robí štát z peniazmi a každý rok potrebuje viac. A robia to takto viacerý nielen ja.Nech dajú raz toľko minimálnu mzdu ale treba znížiť odvody. keby som mal platiť raz také odvody za seba aj predavačku končím a zatvorím obchod.

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

 4. Avatar
  január 16, 2012

  Minulý rok sa zdvihli odvody aj DPH a výsledok bol že niektoré podniky krachli. Podniky ktoré šijú odevy keď museli za každého zamestnanca odviesť mesačne o 20 eur viac štátu tak by museli dosť zdražiť a konkurencia je vysoká tak radšej rozpustili firmu.

  Thumb up 2 Thumb down 1

  Odpovedať

 5. Avatar
  január 16, 2012

  diky za kazdy novy clanok, len by som rad do buducna, keby ste titulky davali priamo do videa, pretoze na telefonoch sa nedaju zapnut titulky… diky

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   január 16, 2012

   Díky za info, nevedel som o tomto probléme. Pohľadám si na to softvér a budem to už robiť len tak.

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

 6. Avatar
  máj 18, 2012

  pocuvaj ty bulak. ty si naozaj myslíš že niekdo pri dnešných neskutočne premrštených monopolných cenách kde sa kapitalisti dobre napakuju bude robiť za menej ako minimalnu mzdu ? prečítal som si tu u vás pár článkov lebo niekdo spamuje odkazy do diskusii na tuto stranku. ale to čo tu čítam nemá ani hlavu ani pätu. keby aj skutočne ti ludia pracovali za 200 euri ?? čo absolutna hlupost lebo pozicii za minimalku su plne urady prace. mozes sa ist pozret, aká by bola kúpna sila ?? aký by bol odbyt ? ako by vyzerala ekonomika ?? ved by sme boli jak 300 rokov za opicami. žiadna životná uroven, žiadna vývoj, žiadny pokrok, ani rozvoj. toto sme tu mali 1000 rokov za uhorska a vidíš jak to dopadlo. kapitalisti s ich sukromným vlastníctvom si tvorili zákony aby zdierali poddaných. tak skončila rozprávka o čistom kapitalizme

  Thumb up 0 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   máj 19, 2012

   „premrštených monopolných cenách“ – a tu sa môžeme zastaviť a nemusím ďalej ani čítať… Kto vytvára na trhu monopol? A sme doma…

   Thumb up 0 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    máj 19, 2012

    🙂 tiez som povodne chcel odpovedat tomaskovi, ale …

    aj ked na druhej strane si myslim, ze bez zdlhaveho vysvetlovania to asi nepojde ukazat ludom ze menej statu je lepsie

    Thumb up 0 Thumb down 2

    Odpovedať

   • Avatar
    máj 19, 2012

    bulak. monopol je prirodzenym vyvojom neregulovaneho trhu, kde sa kapital spaja aby nemusel čeliť konkurencií. takýmto spôsobom z dlhodobeho hladiska má väčší zisk ako viac hráčov ktorý by si konkurovali. nie je logické aby medzi sebou sútažili. kedže su nasledne moc velky velmi lahko zabrania aj vzniku a rozbehu novej konkurencie. karolisimo – suhlasim ze menej statu je lepsie ale len pre vrchnych 1, 2 , 3 percenta. ostatny tru biedu a pracuju na kapitalistu

    Thumb up 0 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
     máj 20, 2012

     Takže spája sa kapitál (len tak sám sa rozhodne?), a nie subjekty na trhu? To je zaujímavé. A čo by z toho asi mal efektívny subjekt A (v tvojom chápaní kapitál A) ak by sa spojil s neefektívnym subjektom B (v tvojom chápaní kapitál B)? Keď ho môže jednoducho trhovo vytlačiť? Prečo sa nespoja všetci tel. operátori do jedného veľkého „kapitálu“? Tá tvoja teória má trošku empirické trhliny.
     A ak si si to nevšimol, tak jedine ŠTÁT zakazuje vstupu novým hráčom na trh. Viď. udeľovanie licencií pre tel. operátorov a pod. To robí ŠTÁT, žiadny „kapitál“. Príkladov zo života je plno, stačí si len otvoriť oči a prestať byť zahladený do Marxových teórií. 🙂

     Thumb up 1 Thumb down 1

     Odpovedať

     • Avatar
      máj 22, 2012

      neurazaj zbytocne s marxovimi teoriami. to ze niekdo nepatri do vasej sekty tvoriacej asi 0,5% populacie neznamena ze som marxista. spoji sa preto lebo ho nepredbehne. kedze majetok vlastnikov je prepojeny podobne ako v bankovom sektore neexistuje konkurencia je to kartel proti ktorému sa nedá bojovať. akcionar dochodkovej spolocnosti ma akcie v allianzi, genrali potom v nejakej nebankovke potom spolu s kanikovym bratrancom v DSSke, ten má zase tam a vlastní to. hovorim len priklad. ale skutocnsti je to tak. jednoducho vlastníctvo je prepojené, vdaka neexistencií efektívnych regulacií. preco potom podla tvojej teorie neskrachoval Orange ked ma suverenne najnevyhodnejsie podmienky pre spotrebitelov ?? JE TU O2 napriek tomu si orange a T-mobile drzia podiel na trhu napriek tomu ze kazdy ma rozdielne sluzby. ano rozdielne su len naoko. skutocnosti su dohodnuty pretoze manazery lietaju kade tade su to ludia co sa neustale menia, s tymi istymi sluzbami a odrbmi na spotrebitelovi ktory proti marketingovym klamstvam nema sancu. preto nemoze byt efektivna konkurencia.

      Thumb up 1 Thumb down 1

     • Avatar
      máj 22, 2012

      O2 má svoju skupinu zákazníkov a Orange svoju. Ja som zákazníkom Orangu už x rokov tak viem o čom hovorím. Neboj sa, ak by to bolo pre mňa výhodné, dávno by som bol u konkurencie. A keď sa bavíme o kartele – znovu sa pýtam – KTO zabraňuje príchodu nového hráča na trh???

      Thumb up 1 Thumb down 2

     • Avatar

      ani nevies tomasko, ako rad by som konkuroval bankam v nasom meste. otvoril by som si taku malu lokalnu banku, ucty by som mal zadarmo, na terminovanych uctoch vyssie uroky ako vsetky banky na slovensku, na pozicky zase nizsie. nemal by som luxusne sidlo v bratislave, ani manazerov s platmi 3-5.000 €, takze by som mal ovela nizsie naklady a moja strategia by bola uspesna. Urcite by som do ziadneho kartelu nesiel, lebo by som stratil konkurencnu vyhodu oproti ostatnym bankam a prestal byt ziskovy.

      Co myslis, preco som este nezacal a aspon lokalne nerozbil ten kartel? No preto, lebo stat mi to zakazuje tym, ze nastavil nesplnitelne podomienky na rozbehnutie takehoto biznisu. Stat ked sa do niecoho zamiesa, len zhorsi situaciu. Presne to na co sa stazujes, je dosledok statu.

      Thumb up 2 Thumb down 1

     • Avatar
      máj 24, 2012

      uplne opacne. kartel je dosledok spajania aby sa zabranilo konkurencii a pokryl trh. maly hrac nezmoze proti silnemu nic. velka firma ma ovela nizsie naklady ako mala na tie iste polozky pretoze robi obchody vo velkom. ked ty vstupis na trh so 3000 eurami mozes akurat tak skrachovat. alebo konkurovat na trhu s jablkami.

      Thumb up 0 Thumb down 1

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*