Daň z nadmerného zdanenia

Aby sme boli aj konštruktívni a nie len stále kritizovali, možno aj na inšpiráciu chlapcov z IFP (Inštitút finančnej politiky) na Ministerstve financií. Jeden celkom vydarený nápad, ako zaplátať diery v rozpočte, eliminovať deficit a pritom použiť “férový” systém, bez vymýšľania kdejakých komplikovaných daňových mixov a balíkov.

Náš sociálny premiér s jeho družinou stále rozmýšľa nad tým, ako uštedriť „rany istoty“ chamtivým podnikateľom, ktorí svoj buržoázny kapitál nadobudli čisto skrz vykorisťovanie svojich zamestnancov.

Túto nadhodnotu, ktorú nehanebne schmatnú (pričom sa skrývajú pri svojej rétorike za eufemizmy ako “zisk” a podobné buržoázne pojmy),  je veľmi ťažké zdaniť. Pretože sú prefíkaní a poznajú cestičky, ako sa vždy vyhnúť svojej povinnosti zaplatiť svoj férový podiel do štátnej kasy.

Extra-zdaňovať 3-izbové byty v Petržalke môže byť síce tiež dobrým riešením, no je tu riziko, že zasiahnete pri tom svoju voličskú základňu.

Ak je niekto v trhovom prostredí nadmerne zdaňovaný, znamená to, že má aj nadmerne veľkú ekonomickú aktivitu a veľké zisky. Takýto človek je proste z definície bohatý. Preto treba zaviesť daň z nadmerného zdanenia. Tým môžeme veľmi cielene zdaniť hlavne bohatých veľkopodnikateľov.

Otázka je, ako evidovať všetky dane (DPH + clá + spotrebné dane + príjem + odvody…) takéhoto zbohatlíka v tomto neprehľadnom systéme? Ak niekto dnes jazdí na novom Mercedese a pritom bez ostychu zaplatí len pár euro na dani z príjmu do spoločného, asi tam niečo nebude s kostolným poriadkom.

Preto treba personifikovať a evidovať všetko zdaňovanie, napr. formou osobných čipov, kde sa očipuje každý daňovník miniatúrnym čipom (rozmery v nanometroch) priamo do krvného obehu (je to len návrh, finálne technické riešenie nechám už na hlavičky z IFP a daňových úradov). Na tento účel bude samozrejme potrebné vytvoriť „Úrad čipovania národa“, ktorý to celé bude zastrešovať.

Na tento nápad sa nevzťahujú žiadne autorské práva a môže byť slobodne šírený ľubovoľným sociálnym demokratom.

4,119 celkovo návštev, 1 návštev dnes

12 odpovedí

 1. Avatar
  august 09, 2012

  Podceňuješ ich, Martin. Oni to už majú dávno vymyslené a v zásuvkách pripravené. A nebudú to riešiť čipovaním. Súčasťou riešenia je dokonca zníženie, či až zrušenie daní (z príjmov napríklad).
  http://blog.etrend.sk/standardna-chyba/2012/07/25/ako-zhodit-peniaze-z-vrtulnika-metodicka-prirucka-pre-eurozonu/

  Thumb up 3 Thumb down 4

  Odpovedať

 2. Avatar
  august 11, 2012

  Keby sa podarilo nejako zdanit vsetkych slovenskych neoliberalov, to by bolo nieco. Nejaka forma selektivnej dane, zalozenej na poznani ich diskusnych prispevkov na Internete. Lebo uprimne, chlapci, boli to prave liberali, ktorym vdacime za tuto krizu. Takze je len rozumne, keby ste aj prispeli k jej skoremu odchodu pomocou penazi, ktore na to zaplatite.

  Thumb up 6 Thumb down 11

  Odpovedať

  • Avatar
   august 11, 2012

   Myslim, ze zdanenie nerozlisuje ideologicku prislusnost… A ako za to mozu prave neoliberali fakt netusim

   Thumb up 4 Thumb down 6

   Odpovedať

  • Avatar
   august 11, 2012

   Akú krízu? Zadĺženie krajín, ktoré spôsobili politici? Alebo bankári v preregulovanom bankovom systéme, ktorí im v tom asistovali a teraz im za to na oplátku zachraňujú zadky? Ak uvidíš nejakého liberála toto obhajovať, tak daj vedieť. 😉

   Thumb up 6 Thumb down 6

   Odpovedať

   • Avatar
    august 12, 2012

    Desat rokov po privatizacii a deregulacii bankoveho sektoru na Islande vyrobili bankstri sekeru 350 000 Euracov per capitta. Nastuduj si nieco chlapce.

    Thumb up 4 Thumb down 4

    Odpovedať

    • Avatar
     august 12, 2012

     Islandské bankovníctvo bolo deregulované v 2001. Ešte v 2007 bola islandská koruna najviac nadhotnotenou menou na svete. V 2008 to prasklo, keď tri najväčšie banky mali také problémy s hotovosťou, že si nevedeli financovať bežné každodenné operácie. Probém vznikol tak, že nenažraní bankári neboli spokojní s malým domácim trhom a šli obchodovať von. Domácnosti sa zadĺžili na 213% disponibilného príjmu. Všetky tie peniaze na domácom trhu spustili infláciu. Centrálna banka šla bojovať s infláciou úrokovou mierou 15.5%, čo ale pritiahlo špekulantov a spôsobilo bublinu s malou menou. Banky si už nevedeli požičať a centrálna banka ich nevedela zachraňovať, lebo dlhy boli priveľké v porovnaní s HDP a so silou centrálnej banky. HDP Islandu bol vtedy asi 8.5 miliárd EUR, bankový sektor vážil 7-8 krát viac. To je ako švajčiarske banky, ale tie rástli počas 400 rokov a nie 6. Banky museli byť znárodnené a vklady zmrazené. Až teraz sa postupne vyplácajú niektoré dlhy.

     V tomto prípade zlyhal bankový dozor. Bankárov neslobodno nechať bez dohľadu, lebo nemajú rozum a sú tak pažraví, že sa sami privádzajú do nebezpečia a nevedia sa o seba postarať. Na Islande robili grécke veci, ako pôžičky banke blízkym holdingom či priamo zamestnancom bánk aby si za tie peniaze mohli nakúpiť ich vlastné akcie tej banky, čím sa opticky zvyšoval kapitál. Banky potom požičiavali napravo-naľavo a na pôžičky si požičiavali. Boli tam aj neobvyklé pôžičky politikom, aby ich nechali na pokoji.

     Toto dobrodružstvo samozrejme malo dôsledky aj na ozajstnú ekonomiku, ktorá spadla, rozbehla sa inflácia a veľká nezamestnanosť. Islandská vláda prijala úsporné opatrenia, aby sa s bankami nespláchla aj celá krajina. Banky boli založené nanovo, ale len pre domáci trh a nesmú sa už ísť hrať von. Dve z troch veľkých bánk sú už v zahraničných rukách. A Island požiadal o vstup do EÚ.

     Pre mňa je toto príklad, že ak sa banky nechajú skrachovať, pomôže im to. Vďaka zmenenej legislatíve sa islandských bánk už nedotkla kríza 2010-2011. Lenže pozor, vláda nechala banky krachnúť nie kvôli tomu, že by bola osvietená, ale preto, že sekera bola priveľká a nedali sa zachrániť. Ak by Island už vtedy bol v EÚ či nebodaj v eurozóne, banky by im zachraňovali všetci ostatní, ako Grékom či Španielom.

     Thumb up 5 Thumb down 3

     Odpovedať

 3. Avatar
  august 12, 2012

  No vidis netrvalo to ani desat rokov, ale osem. Chlapci sa snazili. Pred privatizaciou a deregulaciou banky v pohode fungovali sto rokov, ale bankstri nemohli kradnut, tak si zaplatili rozne spolky ala Hayek, tie masirovali verejnu mienku a potom slo raz na raz Lehmann -bubon, Irsko-bubon, Island-bubon, Spanielsko -bubon, najnovsie Cyprus kvoli bankam pred bubnom.

  Thumb up 3 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   august 12, 2012

   Aha, miešame hrušky s citrónmi. Islandské dobrodružstvo bolo, lebo vláda nechala banky padnúť. Írske dobrodružstvo bolo, lebo vláda prebrala za banky záruky. To sú presne opačné kroky.

   Thumb up 4 Thumb down 4

   Odpovedať

   • Avatar
    august 12, 2012

    Tu nejde o to co potom. Ked bankstri rozfofruju prachy sposobom pripominajucim praktiky niektorych spoluobcanov, aby som predal med do zbernych surovin, ukradnem elektromotor a urobim skodu desatnasobne vacsiu. Podobne to bolo s bonusikmi. Ked uz idu tieto bankove kolosy na bubon je pozde bycha honit ci je lepsi krach ci zaruky. Jedinu snahu to riesit je vidiet v Cine , kde par takychto zlodejov povesili. V Europe dostanu diamantove padaky, obrovske penzie a niekde aj slachticky titul.

    Thumb up 4 Thumb down 3

    Odpovedať

    • Avatar
     august 13, 2012

     u nas na Slovensku sa viac dari bankam ked su sukromne ako štátne. Všade na svete sa zachraňujú súkromné banky, u nás sa zachraňovali štátne:) Štátnemu bankárovi rovnako nemožno veriť, že banku nerozkradne ako súkromný bankár.

     “ V Europe dostanu diamantove padaky, obrovske penzie a niekde aj slachticky titul.“

     u nás to platí pre štátnych bankárov a manažérov.

     Thumb up 4 Thumb down 3

     Odpovedať

 4. Avatar
  august 13, 2012

  jedna silna slnecna erupcia ktora vymaze jednotky a nuly na diskoch v bankach, a milionari a miliardari mozu chytit lopatu do ruk a ukazat svetu ako sa taky obrovsky majetok da zarobit poctivou pracou.

  Thumb up 5 Thumb down 5

  Odpovedať

 5. Avatar
  august 16, 2012

  Rany istoty svojim

  väčšia istota finančných skupín pri získavaní štátnych zákaziek
  istota zisku za predaj dôvery
  istota obhajoby záujmov prevádzkovateľov automatov
  istota porušovania zákonov v NR SR….

  mohol by som písať o istotách dodať svojich do štátnych a verejných dobre platených zamestnaní…

  ale ľud to tak chce tak to tak bude mať

  opozícia spí…veď zatiaľ je ešte v NR SR
  a občania???

  ako volia a koho najviac od 89 ???

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*