Chcete vyhrať? Voľte socializmus!

Vo veľkolepom diele Atlas pokrčil plecami odhaľuje Ayn Rand myšlienku boja proti tyranii, ktorú pochopí len veľmi málo libertariánov alebo anarchokapitalistov. Spôsob ako účinne bojovať proti tyranii nie je odporovať je, no naopak úplne sa jej odovzdať.

Prví ktorí v tomto krásnom románe pochopili dôsledky libertariánskej filozofie, boli tí najbystrejší: John Galt, Daneshold a Francisco, ako aj ich učitelia filozofie.

Dôsledkom racionálnej filozofie je okrem iných vecí aj to, že umožníte iným ľuďom zažiť dôsledky vlastných rozhodnutí.

socialism-where-you-wait-on-breadlines-capitalism-where-breadlines-wait-on-youkop copy

Libertariáni na celom svete sa snažia zmeniť existujúce spoločnosti. Všetkým, ktorí to chcú počuť, by som povedal – nedokážete ich zmeniť tak, že proti nim budete bojovať. Prosím, vzdajte sa tohto boja, pretože tým nijak nepomáhate v šírení slobody, ale práve naopak – veľmi jej ubližujete.

Čo sa stalo napr. so Sovietskym zväzom? Skúšali komunizmus, no zistili, že ich idea nevyšla celkom tak ako zamýšľali. Nefungovalo to jednoducho z toho dôvodu, že vláda sa snažila všetko diktovať. Preto už dnes nie je každý tak horlivý za „život pre blaho spoločnosti“.

Skúsme si uviesť jeden hypotetický príklad. Čo ak by bol dnes zvolený libertarián Rand alebo Ron Paul za prezidenta USA? Čo by sa zmenilo v zmysle slobody spoločnosti z dlhodobého hľadiska?

Nuž, pokiaľ ide o situáciu verejného dlhu v USA, tak ekonomika by určite skolabovala. Ak by sa Ronove Paulove myšlienky skutočne implementovali, nastala by recesia v priebehu niekoľkých mesiacov. A recesia by to bola enormná, z dôvodu všetkých tých nahromadených chýb, ktoré za tie desaťročia politici porobili. Všetky tieto chyby by sa zrazu odhalili a ľudia by enormne trpeli. Jednoducho neexistuje spôsob, ako by sa dal splatiť dlh na úrovni 18 biliónov USD, nehovoriac o 200 biliónoch USD v nekrytých záväzkoch.

Takže všetci tí „kostlivci v šatníku“ by zrazu vyšli von, pretože zdanlivo racionálne vec, ktorú musíte urobiť, je vyčistiť súvahy rôznych subjektov. Akokoľvek, boli by sme zrazu v obrovskej recesii, oveľa horšej ako v 30tich rokoch 20. storočia. A prišlo by to veľmi rýchlo, ak by sa skutočne implementovali libertariánske myšlienky.

Aká by bola asi reakcia obyvateľov USA a sveta? Nechceli by z dôvodu týchto škôd o nejakých libertariánoch a slobodných myšlienkach počuť najbližších 200 rokov!

Ak by boli USA osobou, jednalo by sa dnes o 87 ročného starca, s rakovinou pľúc a kardiostimulátorom, ktorého sa snažíte vyhnať z postele, aby si zabehol maratón. To nemôže fungovať. Nechajte USA zomrieť v jej smrteľnej posteli, a nechajte ľudí skúsiť si až do konca ten svoj experiment. Nechajte politikov mať si svoju cestu s USA. Neexistujete spôsob ako by ste túto mŕtvolu oživili.

Pri odporovaní politikom libertariáni riskujú, že ľudia si „neužijú“ naplno dôsledky svojich zlých rozhodnutí. Aj každé malé dieťa sa musí na vlastnej koži presvedčiť, že keď svoju ruku položí na rozpálené kachle, tak sa popáli. My libertariáni by sme nemali proti politikom bojovať. Mali by sme ich nechať tak, alebo ich ešte podporiť v tom čo robia.

Ak politici povedia, že minimálna mzda má byť na úrovni 1500 €, tak by sme ich v tom mali podporiť, a zároveň vytvoriť miesto s nulovou minimálnou mzdou.

Ak politici povedia, že inflácia by mala byť optimálne na úrovni 2 percent, mali by sme povedať „určite!!“ a vytvoriť niečo ako Bitcoin, ktorý monetárny systém okrádania ľudí eliminuje.

Keď politici povedia, že libertariáni sú šialení, povedzte „určite, a preto odchádzame!“. A nechajte politikov a ľudí, nech si vyskúšajú naplno dôsledky svojich rozhodnutí bez vás.

Nie sme tu na to, aby sme viedli boj. Nechajte realitu, nech bojuje za vás.

Zdroj: Liberty.me

6,816 celkovo návštev, 1 návštev dnes

12 odpovedí

  1. Avatar
    apríl 30, 2015

    a hura do liberlandu 🙂
    btw: zajtra tam maju party

    Thumb up 6 Thumb down 1

    Odpovedať

  2. Avatar
    apríl 30, 2015

    Mne by vôbec nevadilo, ak ľudia nesú následky svojich rozhodnutí.
    Problém je však v tom, že v tomto meradle do stoky stiahnú aj ostatných.

    Thumb up 8 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
      apríl 30, 2015

      Tá myšlienka o podpore socializmu nie je nová, je stará „ako Rím“.
      Rímsky cisár Claudius si uvedomil, že štátny režim v Ríme v čase pred aj počas jeho vládnutia je hrozný, šialený, a chcel ho zmeniť. Ale ani on, cisár, nemal dosť síl to urobiť. Tyranské režimy maju tuhý korienok. A tak sa rozhodol (ako autor tohto článku) silne podporovať a vyhrocovať všetky zlé vlastnosti svojho štátu. Nepoznám detaily, ale tuším sa mu potom podarilo ludí nasrať, privolať akesy povstanie a zmeniť pomery.
      Ludia najskôr musia odtrpieť dôsledky svojich rozhodnutí. Bez toho štát nepadne.

      Thumb up 4 Thumb down 2

      Odpovedať

  3. Avatar
    apríl 30, 2015

    clanok predpoklada ze existuje nejake paralelne struktury (bitcoin) alebo miesta ako bol galts gulch kde sa mili libertariani odstahujeme a z dialky sa budeme v prosperite pozerat ako statisti zakapavaju na socik. problem je, ako uz peter pisal nado mnou, ze taketo miesta prakticky neexistuju a tak sa nemozme pozerat z obdalec ale pekne si krach vyzerieme so soc-retardmi. Seda ekonomika nepomoze, v tej sa mozno daju obcas klast obkladacky ale nedaju sa tam vyrabat auta atd.

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Odpovedať

  4. Avatar
    máj 01, 2015

    uz neverim, ze volenim a podporou socialistov sa prebojujeme niekde… Boli tu 40 rokov, budu tu dalsich. Vzdy sa to nejako urobilo. A 1984 uz je blizsie…

    Thumb up 2 Thumb down 1

    Odpovedať

  5. Avatar
    máj 01, 2015

    Takto to nefunguje – socializmus je podporovany na Slovensku napriek tomu ze totalne skrachoval a bola tu revolucia v 1989.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

  6. Avatar
    máj 01, 2015

    Chyba tam jeden rad, rad na pracaku.

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
      máj 01, 2015

      pracak je len v socializme

      v kapitalizme je profesia.sk, fici to na webe a zamestnavatelia sa ozyvaju tebe

      Thumb up 3 Thumb down 3

      Odpovedať

      • Avatar
        máj 01, 2015

        Nevsimol som si , ze by za sociku boli urady prace.

        Thumb up 4 Thumb down 1

        Odpovedať

  7. Avatar
    máj 01, 2015

    Podla mna to tak nefunguje – ze pride nejaky kolaps.

    ide hlavne o referencny ramec. socializmus by napriklad normalne fungoval dalej. jeho zasadnym problemom bolo, ze len hen tu za dunajom bolo rakusko, kde sa aj ten posledny chudak mal lepsie ako stredna trieda v cssr. a to aj bez toho aby pri naznaku kritiky strany a vlady mala problemy cela rodina do tretieho kolena. nebyt toho, tak by bezny slovak bral jeden telefon na cely panelak ako normalnu vec.

    bliziaci sa kolaps si uvedomuju aj dnesni sudruhovia a navrhuju … zvysenie dani. sak je to uplne normalne, ked ti 70% vyplaty zozerie stat – deje sa tak predsa vsade.
    http://ekonomika.sme.sk/c/7780793/slovensko-moze-o-15-rokov-zbankrotovat.html

    Thumb up 3 Thumb down 1

    Odpovedať

  8. Avatar
    máj 02, 2015

    Inak, tiez sa mi pacil Atlas shrugged a to som rodeny anarchista. Len je to utopisticky pohlad, vobec nepocita ze „kolko ludi, tolko chuti“.

    http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/filozofia/41709/konzumna-spolocnost–a-sucasnost

    Doktrina vstepovana uz generacie od detstva sa da prelomit len velmi, velmi, velmi tazko dokonca aj ked sa chce. Osvietenie by zabralo. Aaalebo liecba sokom, mimozemstania by boli cool. Takeho niecoho ako kolaps infrastruktury by som sa zarucene vyhol (aspon kym si nenarobim poriadne zasoby a vykopem pekne hlboku noru aby ma nenasli ked pojdu po poslednych dazdovkach xixi).

    Rok populacia
    0 300 mil.
    1000 310 mil.
    1500 500 mil.
    1750 800 mil.
    1800 980 mil.
    1804 1 mld (parny stroj, priemysel booom)
    1900 1,6 mld (Výskum a produkcia ropy,objav ropného poľa Spindletop, booooooooom)
    1927 2 mld
    1960 3 mld
    1974 4 mld
    1987 5 mld
    1999 6 mld
    2012 7 mld

    http://www.zosity-humanistov.sk/2010/01/populacia-tvarou-k-buducnosti/

    „Ak politici povedia, že minimálna mzda má byť na úrovni 1500 €, tak by sme ich v tom mali podporiť, a zároveň vytvoriť miesto s nulovou minimálnou mzdou.“
    ??????? Nieco ako politicky nominant v statnom podniku s funkciou riaditela??? Na takej Sl. poste je ich 22, tiez maju minimalnu mzdu na svoju funkciu a ich hodnota je u vecsiny nulova ak nie rovno minusova. ;o)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

  9. Avatar
    máj 07, 2015

    1. Mozete uviest svoju definiciu pojmu socializmus?
    2. Mozete uviest svoju definiciu pojmu komunizmus?
    3. Mozete uviest svoju definiciu pojmu kapitalizmus?
    4. Mozete uviest svoju definiciu pojmu statny kapitalizmus?

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*