Mnohí ste už o bitcoine počuli alebo čítali. Bitcoin je peer-to-peer virtuálna mena riadená trhom a matematickým algoritmom. Nemá ho pod kontrolou žiadna vláda, ani jeho vynálezca. V prípade, že by ste sa chceli dozvedieť o bitcoine viac, na konci článku nájdete odkazy na stránky v anglickom aj v slovenskom jazyku. Tento článok nemá za ciel naučiť vás čo je bitcoin, ale naučiť vás ho používať.
Na začiatok video, v skratke vysvetľujúce bitcoin (s českými titulkami).
Žiaľ, dnes sú v podstate len dve možnosti ako bitcoin používať. Buď jednoducho, alebo bezpečne. Náročnosť tej bezpečnej už klesla na úroveň, kedy si trúfam predstaviť ju širšej verejnosti.
Ako prvé potrebujete klienta/peňaženku, do ktorej svoje bitcoiny uložíte. Najbezpečnejším bezplatným spôsobom je peňaženka nainštalovaná vo vašom počítači. Najvhodnejší klient/správca peňaženiek pre začiatočníkov je Multibit. Stiahnuť si ho môžete tu. Na stránke vpravo si vyberte inštalačný balíček k vášmu operačnému systému a stiahnite si ho do počítača. Po stiahnutí naň kliknite a nainštalujte ho. Celý proces je veľmi jednoduchý a rýchly. Keď skončíte s inštaláciou, Multibit si otvorte a oboznámte sa s obsahom. Všetko je prehľadné, popísané v slovenskom jazyku.
O ďalších peňaženkách sa dozviete v odkazoch pod článkom. Ešte vysvetlím základné delenie. Delia sa na tri tipy, prvými sú softvérové, ako tá ktorú som spomínal vyššie. Nasledujú mobilné a internetové. Tieto odporúčam používať len k utrácaniu, nie skladovaniu bitcoinov. Sú ľahším cieľom a väčším lákadlom pre zlodejov. V prípade, že budete chcieť nejakú mobilnú, najstaršou a tým pádom najlepšie testovanou časom je táto peňaženka. Útokom zlodejov odoláva už roky.
Ďalším dôležitým aspektom je heslo. Uvedomte si, že ide o vaše peniaze a ich ochrana je v plnej miere vo vašich rukách. V hesle využite malé i veľké písmená, symboly aj čísla. Pri hesle platí čím dlhšie, tým lepšie. Odporúčam minimálne 10 znakov. Aby ste o vaše bitcoiny neprišli, je vhodné si heslo zapísať. Nikdy však nie do vášho počítača. Keďže najväčšia hrozba krádeže prichádza z internetu, heslo si zapíšte na papierik a buď noste pri sebe, alebo si odložte doma, tak, aby ste ho nestratili. Ďalším stupňom v bezpečnosti pre bežného používateľa je československý projekt Trezor. Čoskoro budú k predaju.
Nasleduje ochrana pred zlyhaním počítača. Nikdy neviete kedy sa čo môže stať počítaču, kde bitcoiny skladujete. Našťastie, tak, ako vaše iné súbory, aj peňaženku môžete zálohovať. To sa robí pomocou exportu súkromných kľúčov. Danú možnosť nájdete v nástrojoch. Zálohujte samozrejme na externé úložisko, ktorým môže byť napríklad USB disk, alebo CD. Ak príde k najhoršiemu a vy nebudete vedieť ako peňaženku zo zálohy obnoviť, obráťte sa na naše bitcoinové fórum.
Teraz pár viet k používaniu bitcoinu. Každý bitcoin sa v určitom čase môže nachádzať len na jednej adrese. Po presunutí bitcoinu z jednej adresy na druhú nie je možné operáciu anulovať. Preto, ak bitcoiny prijmete, sú plne vo vašej moci a rovnako tak, keď ich odošlete, stávajú sa 100% vlastníctvom prijímateľa. Treba byť veľmi opatrný, keď zadávate adresu, na ktorú majú byť bitcoiny presunuté. Pri prevodoch existujú poplatky ako v bankách. Rozdiel je ten, že tu sú poplatky výrazne nižšie a nie sú povinné. Minimálne poplatky (napr. 0.1 mBTC) odporúčam platiť vždy, inak je riziko, že bude vaša transakcia spracovaná za dlhé hodiny až dni.
Komu idú poplatky ? Tie dostávajú tzv. mineri. To sú ľudia, ktorí pomocou špeciálnych zariadení vykonávajú zložité matematické operácie, čím zabezpečujú chod bitcoin siete. Vďaka tomu môže byť bitcoin decentralizovaným platobným systémom. Minerom sa môže stať ktokoľvek. Keďže ide o komplikovanú tému viac sa dozviete v odkazoch pod článkom, alebo na našom fóre.
Ako také bitcoiny získať ? Na začiatok pravdepodobne nákupom. Tu sa tiež ponúka viacero možností. Tí, ktorí sa občas zvyknú objaviť v Bratislave, môžu nakúpiť cez bitcoinový bankomat. Aké je to jednoduché, nájdete na tomto videu. K tomuto potrebujete QR kód, ktorý môžete vidieť aj vo vašej peňaženke, v okne /vyžiadať/. Po kliknutí na lupu sa vám zväčší. K bankomatu ho najľahšie presuniete ako fotku v mobile.
O niečo komplikovanejšou možnosťou je nákup cez online zmenárne. Nie je to tak rýchle a pohodlné, je však dosť možné, že nakúpite lacnejšie. Odporúčam zmenáreň Bitstamp. Má ju otestovanú takmer každý bitcoin užívateľ na Slovensku. Výhodou je možnosť voľby českého jazyka, rýchly prevod peňazí (bitcoinov aj eur) a pomerne dlhá história fungovania bez väčších problémov. Prvé, čo musíte po založení účtu urobiť, je jeho verifikácia. Tu vykonáte odoslaním dvoch požadovaných preskenovaných dokumentov. Prvým je preskenovaný občiansky preukaz, alebo pas. Vyžadujú ich farebne a v dobre čitateľnej kvalite. Ďalším je dokument potvrdzujúci trvalé bydlisko. Možností je viac, odporúčam vyžiadať potvrdenie o trvalom pobyte z úradu. Takto máte istotu, že vaša verifikácia prebehne v poriadnu a nebudete ju musieť opakovať, čo by zabralo ďalší čas. Peniaze odporúčam posielať pomocou SEPA prevodu, za túto formu vkladu neplatíte burze žiadne poplatky.
Medzi ďalšie zmenárne akceptujúce SEPA vklady patrí napríklad Kraken, alebo BTC-e.
K nákupu môžete použiť aj prvú slovenskú online bitcoin zmenáreň.
Ďalšou možnosťou je priamo nákup od iného vlastníka bitcoinov. Toho nájdete napríklad cez túto službu. Vpravo si zadáte mesto, množstvo bitcoinov a formu platby. Následne vám nájde predajcov vo vašom okolí.
Ako poslednú možnosť ktorú uvediem je nákup od niekoho zo slovenskej bitcoinovej komunity. Ak sa medzi nás chcete pridať jednoducho sa pripojte na naše fórum. Ste vítaní aj s vašimi otázkami.
Nakoniec zhrniem prečo a kde bitcoiny utratiť. Ako spomína video, bitcoin je decentralizovaný. Je to jediná konkurencia voči bankám, ktorá vás neposunie o pár tisícročí vzad ako nejaký barter, alebo pár storočí, ako ťažké a zle deliteľné drahé kovy. K dobrej funkčnosti bitcoinu ako meny je potrebné aby ho používalo čo najviac ľudí a zaujal stále miesto v ekonomike. S každým pribúdajúcim užívateľom bitcoinu, stúpa jeho uplatnenie. Bitcoin klient/peňaženka vo vašom počítači je vaša osobná banka. Všetky operácie sú len pod vašou kontrolou, nepotrebujete nikoho povolenia, nehrozí vám žiadne obmedzenie v používaní vašich peňazí. Ako nevýhoda je často spomínaná nestála hodnota. To je v súčasnosti nepopierateľný fakt. Hodnotu bitcoinu určuje trh, teda dopyt a ponuka. Keďže je bitcoin mladý a k verejnosti sa začal prebíjať až tento rok, jeho hodnota sa ešte len hľadá a môže to nejaký čas trvať. Isté je, že v konečnom dôsledku bude stúpať. Množstvo bitcoinov je momentálne 12 miliónov, behom najbližších 100 rokov pribudne ďalších 9 miliónov a pri počte 21 miliónov sa pribúdanie nových bitcoinov úplne zastaví. Týmto sa bitcoin snažil kopírovať výhody zlata ako ochrany proti inflácii a dobrého uchovávateľa hodnoty. Oproti zlatu má aj výhody. Jednou z nich je dobrá deliteľnosť. Je deliteľný na 8 desatinných miest – každý bitcoin má 100 000 000 menších jednotiek nazývaných satoshi. Platby prebiehajú elektronicky, takže, či sa jedná o 0,1 alebo 0,00001 pohodlnosť pri platbe sa neznižuje ako pri preberaní eurocentov.
Miest kde utratiť bitcoiny sú tisíce a pribúdajú stále rýchlejšie. Kompletný zoznam kvôli absencii centrálnej autority neexistuje. Trh ale našiel spôsoby, ako slúžiť obchodníkom a spotrebiteľom zároveň. Na tejto mape si môžete pozrieť kde vo vašom okolí prijímajú bitcoiny, alebo tam pridať podnik, ktorý ich akceptuje.
Pokiaľ sa chcete bitcoinu venovať bližšie, pridajte sa na vyššie spomínané fórum, kontaktujte ma na mail: trencan.m@gmail.com, alebo ma vyhľadajte na facebooku.
Odkazy:
Stránky na ktorých sa dozviete o bitcoine v slovenskom jazyku:
http://satoshi.sk/ – všeobecne o bitcoine a niečo viac
https://bitcoins.sk/ – tu sa dozviete novinky, viac o miningu a základných softvérových peňaženkách
http://bitcoiner.sk/ – čoskoro opäť v prevádzke, bude prinášať nové informácie
Stránky na ktorých sa dozviete o bitcoine v anglickom jazyku:
http://bitcoin.org/en/
https://en.bitcoin.it/wiki/Main_Page
Stránky v anglickom jazyku, na ktorých sa dozviete informácie o bitcoine a zároveň čo nové sa okolo bitcoinu deje:
http://www.coindesk.com/information/
http://bitcoinmagazine.com/category/bitcoin-newbies/
http://thegenesisblock.com/category/bitcoin-201/
https://bitcointalk.org/
24,455 celkovo návštev, 1 návštev dnes
Pre spekulantov si mohol spomenut aj bitfinex.com 🙂 inak super clanok.
1 0
Tento článok nie je určený špekulantom. 🙂
2 0
„Isté je, že v konečnom dôsledku bude stúpať“
Odvážne tvrdenie, ale bolo by to fajn. Môže sa objaviť alternatívna virtuálna mena, ktorá pochová Bitcoin podobne ako pochoval Facebook Myspace. Alebo Bitcoin prežije aj kvalitnejšiu konkurenciu, podobne ako email protokol.
0 0
Toto moje tvrdenie vychádza z môjho presvedčenia, že podobné nápady sa v určitej oblasti neobjavujú každý rok. Samozrejme, že nová, zaujímavá mena prísť môže a dokonca s tým aj počítam, ale nie na najbližšie roky. Môžem sa mýliť.
0 0
Tento extrémny rast brzdí jeho obeh a používanie ako meny, čím sa BTC stáva iba špekulatívnym aktívom. Momentálne je tak deflačný, že sa zaň neoplatí nakupovať. Dnes si za nejaký zlomok BTC kúpim jednu bagetu, zajtra za tú istú sumu dve, pozajtra tri atď., takže výsledok bude, že kým sa jeho hodnota nestabilizuje, tak si za BTC žiadnu bagetu kupovať nebudem.
2 0
Je tu mnoho takých, ktorý pred rokom nakúpili bitcoiny s tým, že si raz kúpia auto. Dnes nakupujú byty. Niekto si mohol kúpiť bitcoin začiatkom novembra a dnes si dopraje dobrú bagetu, pretože mu stále dosť zostane. Spotreba u konkrétneho jedinca sa presunúť na neskôr mohla, ale pri pohlade na všetkých užívatelov a dlhšie obdobie vidíme, že mimo časov prudkých výkyvov kurzu sa utráca plynule.
1 0
ťažšia otázka 🙂 už týždeň osciluje okolo tej tisícky a výkyvmi 800 – 1200, aký predpokladáš ďalší vývoj kurzu v horizonte týždňa, mesiaca, roka?
0 0
Vzhladom k súčasným informáciam to vyzerá dlhodobo na rast. V krátkom horizonte si netrúfam odhadovať a k ničomu som sa nedorpacoval, no predpokladám, že v najbližších dňoch, možno už hodinách dá čínsky trh vedieť, ktorým smerom pôjdeme.
Čo považujem za dôležité je, že šance zo straty hodnoty ako sme videli v minulosti, teda poklesy na 1/30, či 1/5 hodnoty už sú velmi nízke. Skôr sa počíta s tým, že môže padnúť tak na polovicu, čo považujem za dôkaz dospievania bitcoin trhu a ukážku jeho ďalšieho smerovania. Riziko predstavuje stále veľké, ale pomer potenciálneho rastu a straty sa stále drží a to v prospech rastu.
0 0
Čínsky trh dal vedieť výpredajom a dnes padol takmer na polovicu. Myslím, že týmto sa BTC stáva pre mnohých krátkodobých špekulantov dlhodobou investíciou.
0 0
Skôr než výpredajom by som to nazval predvianočnými zľavami. Je to ďaleko miernejšie od toho na čo sme boli pri bitcoine zvyknutí.
0 0
Ak je to pravda, potom sa neoplatí mať eurá, lebo Bitcoiny hodnotu získavajú, Eurá strácajú. Eurá treba iba na nevyhnutné veci. Ak sa ale dajú niektoré tovary/služby platiť Bitcoinami, nie je dôvod odkladať si na ne Eurá (ak si na ne odložím Bitcoiny, tak na tom zarobím viac).
0 0
momentálne je cca 35 k BTC alternatívnych kryptomien a môže sa stať, že s extrémnym rastom hodnoty BTC sa dopyt presunie na LTC a potom možno ďalej. Môže to byť psychologický efekt lebo masa malých investorov môže namiesto kupovania zlomkov bitcoinu uprednostniť kúpu celých jednotiek lacnejších kryptomien a očakávať, že u nich nastane také zhodnotenie ako u BTC.
0 0
Tých mien je viac. Opisovaný scenár sa už odohráva, bitcoinu ale neškodí. Dané cryptomeny neprinášajú nič závratne nové, takže pokial rastie bitcoin, rastú v jeho tieni, pokial rásť prestane, zastaví sa aj ich rast. Hodnoty altcoinov sa nastavia v určitom pomere k bitcoinu (ten sa síce bude meniť, keďže mnohé z nich nemajú limitované množstvo) a budú slúžiť minimálne k špekuláciam. Konkurencia je zdravá, tu však o konkurenciu moc nejde, preto očakávam skôr plynulé spolužitie, než výmenu miest.
0 0
Linky do pozornosti:
https://bitfinex.com/ -> meta exchange (tj. buď priamo na bitfinexe alebo nepriamo na bitstampe a btce), sídlo v hong kongu, potenciálny problém: je to čínska banka a čína má s bitcoinom problém: http://www.coindesk.com/price-crashes-china-outlaws-bitcoin-financial-institutions/
No a v prvom rade najlepšie bitcoin fórum s miliónmi príspevkov https://bitcointalk.org/index.php , kde sa môžete dočítať aj to, že btce je posledných pár týždňom skurvene nespoľahlivý a kradne peniaze: https://bitcointalk.org/index.php?topic=40889.1480
Custom search (doporučovaný) na fórum bitcointalk: https://www.google.com/cse?cx=016660200577587308545%3Aesf40ml9aag&ie=UTF-8&q=bitfinex&sa=Google+search#gsc.tab=0&gsc.q=bitfinex&gsc.page=1
Fórum o bitfinexe: https://bitcointalk.org/index.php?topic=229438.0
0 0
Bitfinex nie. Sám ho síce používam, ale nie je určený tým, ktorým tento članok. Hong Kong zatial nie je čína. „Under the principle of „one country, two systems“, Hong Kong has a different political system from mainland China. Hong Kong shall have a „high degree of autonomy“ in all matters except foreign relations and military defence, governs its political system.“ Hong Kong-ská vláda sa nedávno (november) vyjadrovala, že bitcoin zatial nijako regulovať nebude. Čínska CB s bitcoinom nemá problém, len upravuje jeho použitie aby sa v budúcnosti vyhla problémom. Väčšina centrálnych bánk sa k bitcoinu vyjadrila podobne. Síce čínska už zašla o niečo ďalej, nejedná sa o katastrofu. Bitcointalk aj doplním, to som nemal zabudnúť.
1 0
problem ale je, ze bitcoin je skor len takym spekulativnym nastrojom ako sa dostat k dolarom ci euram za ktore sa daju nakupovat realne tovary a sluzby.. v skutocnosti teda nikomu nejde o bitcoiny ako take, ani o nejaku potrebu „novej decentralizovanej meny“ a podobne; bitcoin je jednoducho tahany z 99% len vidinou ziskat viac klasickych penazi. z tohto hladiska je tazko povedat, ci sa mu niekedy podari stat rovnocennou menou. mohol by prilakat ludi najviac tym, ze by sa dali obchadzat dane, lenze od dani sa ziadna vlada na svete nenecha odstrihnut, takze ak by sa rozsirili viac by bol skor ci neskor nejak zregulovany. a sporit sa v bitcoinoch dlhodobo neda, pretoze asi nikdy nebude mat dostatocnu doveru a stabilitu, takze okrem dani a financnych spekulacii nepritahuje ludi nicim a to je prilis malo na plnohodnotnu menu
0 2
„bitcoin je skor LEN takym spekulativnym nastrojom“ – zdroj ? čísla ? dôkaz ?
„v skutocnosti teda nikomu nejde o bitcoiny ako take“ – zdroj ? čísla ? dôkaz ? asi som nikto a poznám dosť takých ako ja.
„bitcoin je jednoducho tahany z 99% len vidinou ziskat viac klasickych penazi“ – zdroj ? čísla ? dôkaz ?
„lenze od dani sa ziadna vlada na svete nenecha odstrihnut“ – akoto, že legálne existuje niečo ako offshore podnikanie ?
„sporit sa v bitcoinoch dlhodobo neda, pretoze asi nikdy nebude mat dostatocnu doveru a stabilitu“ – po dianí na cypre by sa dalo povedať, že ani v bankách sa sporiť nedá. skutočnosť je taká, že sa dá, aj v bitcoine, len je riziko podstatne vyššie.
0 0
Ja mám z bitconom pozitívnu skúsenosť. Takmer zadarmo som prisišl k letenke. Pred par rokmi som kupil btc za 10 eur. a toho roku som si kupil za ne letenku:) všetko som našiel na stránke https://sites.google.com/site/bitcoinzdarma/assignments
0 0
Čafte,
Títo ponúkajú cloud mining 100Gh/s zdarma len za registráciu a potom možnosť dokupovať po 5$ (v BTC) výkon. Prví čo mali šťastie už ukázali že výber funguje a presunuli si prvé drobné.
http://dopice.sk/kku
Fungujú zatiaľ krátko tak bohvie aká bude životnosť ale tak za tých 100Gh/s je to na jednu kávu mesačne tak prečo nie? 😛
Čo si o tom myslíte?
0 0
Veľmi užitočný článok. Ja som si donedávna myslel, že si môžem kúpiť bitcoin iba v bankomatoch v bratislave. Tuto https://bitcoinkurz.sk/kupit-bitcoin/ som zistil, že sa bitcoin bankomaty nachádzajú už aj na strednom aleboo východnom slovensku. Možno to niekomu pomôže.
0 0
Ja som prečítala na internete už veľa článkov, najskôr som mala obavy začať s kryptoměnama, aj rodinka ma od toho odrádzala, sú staromódny, ale ja som chcela nejakú investíciu do budúcnosti tak som kontaktovala jednu firmu ktorá ma s tým poradila – https://bitcoindata.org/kontakt/ a som spokojná a nemusím sa o nič starať, je to tu keby niekto chcel. Mate skúsenosti ešte s nejakou inou slovenských firmou?
0 0
ked si citam taketo starsie clanky o Bitcoine, tak sa zarazam ake informacie ludia mali uz pred 4 rokmi, davno pred tym ako bezni ludia vobec poculi slovo kryptomena… a teraz kazdy zistuje ako co najlepsie naskocit do rozbehnuteho vlaku… celkom fajn doplnkom k tomuto clanku pre zaciatocnikov moze byt: https://kriptomat.io/sk/co-je-to-bitcoin-vsetko-co-potrebujete-vediet-2/ alebo https://kriptomat.io/sk/ako-kupit-bitcoin-a-ine-kryptomeny/ … je to tam celkom fajn vysvetlene
0 0