10 najvražednejších vládcov histórie

Ktovie, či majú niektorí ľudia predispozíciu na to, aby boli zlí, no zdá sa, že veľké množstvo práve takýchto ľudí sa stalo silnými vládcami. Možno práve schopnosť dosiahnúť takúto pozíciu sa dá pripísať ich bezohľadnosti a brutalite. Počas histórie boli mnohí notorickí lídri vyznávačmi nenávisti a násilia. Častokrát za koreňmi ich nenávisti stálo niečo cudzie či neznáme, no vždy to ospravedlňovali konaním domnelej spravodlivosti či spoločenského dobra.

Nech už je dôvod akýkoľvek, v histórii bolo pravdepodobne oveľa viac zlých a neznášanlivých vládcov, ako tých, ktorí sa snažili byť dobrí a ušľachtilí. Je ťažké hodnotiť a kategorizovať úrovne zla – je vôbec jedno zlo lepšie ako iné? No napriek tomu tu uvádzam zoznam 10 najvražednejších a najbrutálnejších vládcov histórie.

10. Pol Pot

rules-01
Pol Pot bol kambodžský komunista a líder Červených kmérov od roku 1963 do 1997. Takisto bol aj vládcom Kambodže na 4 roky, kde zastával pozíciu totalitného vládcu. Počas jeho krutovlády zomrelo kvôli jeho politike odhadovane 1 až 3 milióny ľudí (z celkovej populácie 8 miliónov).

Pokúšal sa „očistiť“ krajinu veľmi otáznou politikou, nazývanou agrárna spoločnosť, kde násilne presídľoval ľudí žijúcich v mestách na vidiek, kde museli vykonávať nútené práce na farmách. Spojením popráv, nedostatku jedla, slabej zdravotnej starostlivosti a nútených prác, spôsobil Pol Pot smrť približne 25% kambodžskej populácie.

9. Atila

rules-02
Atila bol ako vládca považovaný za stelesnenie krutosti a zla. Bol vládcom humského impéria od 434 do 453 r., a bol známy tým, že bol barbarský a bažil po krvi. Bol známy aj útokmi na Rím, no pustošil provincie v celej Európe, pričom vytvoril impérium siahajúce od strednej Európy až po Čierne more.

Špekuluje sa, že zabil svojho brata a jeho syna len preto, aby si udržal trón v svojej moci. Šiel cez Francúzsko a Taliansko a zabíjal stovky a stovky tisíc ľudí, pričom Balkán napadol až dva krát. Hovorí sa, že ľuďom trhal úd po úde a pil ľudskú krv.

8. Tímúr

rules-03

Tímúr Bol stredoázijský dobyvateľ z kmeňa Barlas, ktorý vládol centrálnej Ázii od roku 1411 do 1449. Zrovnal svoju víziu s Čingischánom (pričom veril tomu, že je jeho potomok) a chcel mongolskej ríši navrátiť jej zašlú slávu. Bol patrónom umenia, no viac bol v moslimskom svete známy svojou obávanou mocou po porazení Mamlukov, Otomanskej ríše a Dillískeho sultanátu.

Obrovské časti Ázie, Afriky a Európy boli počas jeho vojenských invázií zničené. Zabíjal kapitulovaných vojakov a civilistov, tisícom sekal hlavy, dokonca nútil všetkých ľudí v mestách k tomu, aby masovo skákali do hlbín. Odhaduje sa, že zabil približne 17 miliónov ľudí, čo v tej dobe predstavovalo 5% svetovej populácie.

7. Vlad III.

rules-04
Bol kniežaťom Valašského kniežatstva v rokoch  1448, 1456 – 1462 a 1476. Turci ho nazývali aj Kaziglu Bey (po slovensky: Princ Narážač) – prečo asi. Počas svojej vlády bol veľmi obávaný. Inšpirovali sa ním dokonca aj pri vytvorení upíra Drakulu. Jeho naozaj kruté spôsoby mučenia obsahovali napr. vyberanie vnútorností, rektálne a tvárové impalementy, sťahovanie z kože, pochovávanie za živa, alebo odrezávanie pohlavných orgánov ľuďom, ktorých nemal rád.

Jedna známa historka rozpráva o tom, keď Vlad odmietol zaplatiť dane sultánovi otomanskej ríše Mehmedovi II. Legenda hovorí, že Vlad napadol Bulharsko a napichol na kôl 23 000 turkov. Mehmed na to vytvoril armádu a napadol Valašsko, no počas nočných útokov Vlad pozabíjal mnohých otomanov, čo vytočilo Mehmeda. Sultán na to prišiel do Valašska, do hlavného mesta Târgovişte, kde v lese našiel 20 000 napichnutých turkov. Zhrozený zutekal aj s jeho jednotkami. Odhaduje sa, že Vlad počas jeho vlády zmrzačil a zabil 40 až 100 tisíc ľudí.

6. Ivan IV

rules-05
Ivan IV Vasilyevich, známy pod prezývkou Ivan Hrozný, bol veľkovojvoda Moskvy od roku 1533 do 1547 a cárom všetkých rusov od roku 1547 až do smrti. Bol považovaný za veľmi inteligentného, no zároveň aj duševne postihnutého z dôvodu jeho záchvatov zúrivosti. Bol známy tým že varil ľudí za živa, napichoval ich na koli a zároveň postavil opevnenie okolo mesta, aby nemohli utiecť.

Zatiahol Rusko do dlhej 24-ročnej livonskej vojny proti Švédsku, Lotyšsku a Poľsku. Po období sucha, hladomoru a morovej epidémii bol mentálne nestabilný a násilnícky. Prenasledoval šľachtu a roľníkov. Hovorí sa, že každý deň zozbieral 500 až 1000 civilistov a potom ich dal mučiť a zabíjať, pričom sa na to so synom pozerali. Neskôr dal zabiť aj svojho syna.

5. Leopold II

rules-06
Leopold II bol kráľom Belgicka od r. 1865 až do svojej smrti a bol známy tým, že vytvoril „slobodný štát Kongo“, čo bol v podstate súkromný projekt na extrakciu slonovinových kostí a gumy z regiónu Konga v strednej Afrike. V Kongu si nárokoval na územie 14-násobne väčšie ako bolo územie Belgicka, kde následne vládol železnou rukou. Slobodný štát Kongo bol založený na nútených prácach, otroctve a mrzačení, čo viedlo k smrti približne 3 až 15 miliónov obyvateľov.

4. Čingischán

rules-07
Čingischán, vlastným menom Tumudžin, bol zakladateľ mongolskej ríše, ktorá sa po jeho smrti stala najväčšou ríšou v histórii. Napriek tomu že je známy ako skvelý vojenský vodca, revolučný obchodník, a tým že presadzoval toleranciu medzi náboženstvami a ako aj hrdina Mongolska, no pre jeho dobyvačné ťaženia ho odsudzovali väčšinu histórie.

Chán zabil svojho brata keď mal 10 rokov za to, že mu ukradol rybu ktorú chytil. Je známy aj mnohými masovými vraždami civilného obyvateľstva, pričom pri jednej akcii zomrelo až milión civilistov za jeden deň. „Vyhadzovanie z Urgenchu“ je považované za jednu z najkrvavejších masakier v ľudskej histórii: Zabil tri štvrtiny iránskej populácie (10 až 15 miliónov ľudí), zničil väčšinu blízkeho východu a podmanil si väčšinu veľkých miest vo východnej Európe. Je hrozné čo i len pomyslieť na to, čoho by bol schopný, ak by mal k dispozícii zbrane hromadného ničenia v dnešnej dobe.

3. Mao Ce-tung

rules-08
Mao bol komunistickým lídrom a zakladateľom Čínskej ľudovej republiky. Po vytvorení červenej armády si upevnil pozíciu zriaďovaním radikálnych pôdnych nariadení proti kontrarevolucionárom, statkárom a nepriateľom štátu. V roku 1957 začal program Veľkého skoku vpred, čím chcel rapídne industrializovať krajinu a transformovať tak čínsku ekonomiku. Tento program viedol k najväčšiemu hladomoru v histórii, čoho dôsledkom prišlo o život 20 až 30 miliónov ľudí.

Mao neskôr spustil Veľkú proletársku kultúrnu revolúciu, kde čistil všetku elitársku a kapitalistickú kultúru, zabíjal milióny ľudí v triednych bojoch a ničil veľké množstvá čínskych kultúrnych artefaktov. Zatiaľ čo v Číne ho veľmi vyzdvihujú – vďaka tomu že z krajiny vybudoval superveľmoc, vyzdvihoval postavenie žien, zlepšil vzdelávanie, zdravotníctvo a bývanie – no čo do počtu obetí je Mao Ce-tung jeden z najbrutálnejších vládcov všetkých čias. Spôsobil smrť 40 až 70 miliónom ľudí cez vyhladovanie, nútené práce, masové vraždy a popravy.

2. Josif Stalin

rules-09
Posledné tri miesta je veľmi ťažké zoradiť, keďže každý z uvedených by mohol zaujať kľudne prvé miesto. Stalin bol diktátorom Sovietského zväzu od roku 1941 do 1953. Začal ako boľševický revolucionár v roku 1917 a vďaka tomu následne získal veľkú politickú moc. V roku 1928 spustil päťročný plán, čo bol agresívny priemyselný a poľnohospodársky program, kvôli ktorému prišlo o život stovky tisíc ľudí.

Zbavil sa všetkých svojich politických oponentov vo veľkej čistke, čo bolo zamerané proti jeho rivalom väčšinou tajnými popravami. Ukrajina má vo svojej histórii temné obdobie nazývané hladomor, kde v dôsledku jeho politiky prišlo o život 2,5 až 10 miliónov ľudí – civilistov, ktorých dal jednoducho vyhladovať na smrť len preto, aby znížil populáciu krajiny. Stalin zabil viac svojich obyvateľov ako ktorýkoľvek vládca v histórii (možno okrem Mao Ce-tunga) cez hladomor, masakrovanie, gulagy, popravy alebo vojny. Odhaduje sa, že Stalin zapríčinil svojou politikou smrť približne 15 až 30 miliónom ľudí.

1. Adolf Hitler

rules-10
Zatiaľ čo Stalin „len“ nechal ľudí umierať, Hitler aktívne presadzoval genocídu veľkého množstva populácie. Tento muž bol hnacím motorom najväčšej genocídy v ľudskej histórii – holokaustu. Nacistické jednotky v Tretej ríši počas jeho pôsobenia v pozícii kancelára systematicky zabili odhadom až 17 miliónov ľudí – z čoho 6 miliónov boli židia.

Na konci druhej svetovej vojny spôsobila hitlerova politika, teritoriálne drancovanie, rasová segregácia a koncentračné tábory straty na životoch a deštrukciu veľkej časti sveta. Preto môžeme s veľkou istotou považovať Adolfa Hitlera za najbrutálnejšieho a najvražednejšieho vládcu histórie.

10,145 celkovo návštev, 4 návštev dnes

pošli na vybrali.sme.sk

6 odpovedí

 1. Avatar
  august 12, 2014

  A kde je Lenin? Krvilačný bol dosť na to aby sa kvalifikoval, krvavý teror nastal okamžite, aj koncentračné tábory zaviedol on.

  Thumb up 11 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   august 13, 2014

   A kde je Lenin?
   Lenin je u Krupskej.
   ———————-

   Thumb up 3 Thumb down 2

   Odpovedať

 2. Avatar
  august 12, 2014

  Myslim, ze grof Dracula je tam omylom. Nie zeby to bol nejaky dobrak, ale v stredoveku bolo vladcov ako on bezpocet.

  Thumb up 4 Thumb down 1

  Odpovedať

 3. Avatar
  august 13, 2014

  „Stalin bol diktátorom Sovietského zväzu od roku 1941 do 1953.“
  Jozef Vissarionovič Džugašvili sa stal generálnym tajomníkom už v 1922. Čistky začali už v 20-tych rokoch. Najprv v 1924 odstránil dovetok Leninovho testamentu, kde umierajúci syfilitik varoval pred tým človekom a odstránil všetkých, ktorí ho čítali alebo mohli čítať. Hladomor 1932-33, veľká čistka 1936-39, zmluva s Hitlerom 1939 a následné zásobovanie Ríše surovinami, ktoré umožnili Hitlerovi v pohode prežiť námornú blokádu, potom ponechanie si všetkýc Hitlerových darčekov (východné Poľsko je dnes súčasťou Bieloruska a Ukrajiny, Besarábia, Moldavsko) a uchvátenie pol Európy (Podkarpatská Rus, Východné Prusko, kus Fínska, i sovietske jednotky v Československu, Maďarsku, Nemecku). Súostrovie Gulag. V roku 1941 sa Stalin stal premiérom, čo je taká nijaká funkcia v diktatúre, kde si báťuška pridelí titul, aký práve chce.

  Pred Putinom varoval Jelcin a plukovník Putin sa stal prezidentom, premiérom a zas prezidentom, ako sa mu zachcelo. Ak niekto rozpúta 3. svetovú vojnu, bude to práve on.

  Thumb up 17 Thumb down 7

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 21, 2017

   Pán Roman Kanala, dobrý deň. Mýlite sa to o tom Putinovi. – Putina dosadil do vlády Jelcin. Je o tom niekde aj približné video na Youtube. … Jelcin bol síce alkoholik, ale „videl“ , že USA začína rozoberať Rusko. Neviditeľne politicky, ekonomicky kolonizovať.
   Ešte toľko, že my Európania, nehovoriac o Slovanoch v Rusku, sme u americkej „šľachty“ podradní. Sme ich nástroje, zdroje práce a inteligencie na ich zámery, zdroje územia so surovinami. I o tom sa dá niečo dozvedieť z niektorých serioznych zdrojov na You tube, aké kapacity “ radia“ roky Bielemu domu, s akými koncepciami do budúcnosti.

   Thumb up 4 Thumb down 1

   Odpovedať

 4. Avatar
  december 27, 2019

  A kde je nasa cirkev zabila cez 800 milionov ludi v mene boha?

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*